'Nationaal Park is verbreding Zeeuws toeristisch product' tapijt en vinyl SCHOUWEN-DUIVELAND 'Ontbijt heeft ons leven gered' UW KRANT VAN ZIERIKZEESCHE" NIEUWSBODE 5 7. 9 BILJARTEN Verdachte autodiefstal aangehouden Bromfietser gewond bij aanrijding Nieuwe kattenziekte pok in de regio gesignaleerd Inbraak s dé hunt van schouwen -duiveland! De grootste in kamerbreed TAPIJT OP HOOG NIVEAU van Drongelen oOio^ ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 18 APRIL 1996 152e JAARGANG NR 25961 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Recreatie aangespoord tot meedenken status Oosterschelde Volgens een voor allen gelijke wet treft het noodlot aanzienlijken zowel als ge ringen. Horatius Af en toe zon HET WEER Vannacht meest bewolkt en mogelijk wat regen. Overdag af en toe zon en vrijwel overal droog. Min. temp. 7, middagtemp. 18 graden. Zuidelijke wind, matig, kracht 3 tot 4, langs de kust vrij krachtig, 5, vannacht mogelijk af en toe krachtig, 6. voortaan niet meer als een ei landje binnen het park blijven liggen, - en de betreffende on dernemer zodoende ook niet 'mee mag praten' over wat er om heen gebeurt - maar juist opgenomen worden in het NP. Van betaalde verplaatsing zal geen sprake zijn. ,,Dat heb ik nog nooit gezien," aldus Zwik- ker. Zwikker vindt dat er in Zeeland een achterstand is ont staan wat betreft het onderzoe ken van de mogelijkheden rond wat er nu eigenlijk kan met een NP: ,,U wacht een in haalslag. We staan pas aan het begin. De recreatiesector en de milieu-organisaties moeten er nu samen uitkomen." Hij stelde ook dat recreatie en een Nationaal Park best samen kunnen gaan. ,,Een ongeloof lijk hoog percentage houdt zich aan de regels. Recreatie zorgt in andere parken niet voor verstoringen." GFT-AFVAL Proef met gescheiden inzameling GFT-afval op campings een succes. BUNDEL Kinderen streekdichteres A. Wiebrens-Beekman geven nagelaten gedichten uit in bundel. THEATER Zierikzeese fracties positief over bouw van nieuw theater in Zierikzee. Koos Dorreman in Haamstede verrassend winnaar van hoge driekamp. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. Aanwinst De Kok noemde verder de sta tus van Nationaal Park een aanwinst voor Zeeland. Vol gens hem heeft het provinciale beleid als uitgangspunt ge steld dat de zorg voor natuur en landschap niet alleen een natuur- en landschapsbelang is, maar ook een toeristisch re creatief belang. „De aanwij zing van de Oosterschelde als nationaal park speelt hier zeer gericht op in," vindt De Kok. Ook het predikaat Nationaal Park op zich staat hem bijzon der aan: „Het intèThationale karakter van de status plaatst de Oosterschelde op gelijke hoogte van andere belangrijke natuurgebieden in het buiten land." Verder liet hij weten dat één informatiecentrum als het Na tionaal Park Oosterschelde er eenmaal is, hem niet genoeg lijkt. De Kok ziet veel in meer dere gelegenheden die aanslui ten bij bestaande voorzienin gen. „Maar tot nu toe heeft alleen de gemeente Kapelle la ten weten in Wemeldinge graag een onderdeel te wil len," zei hij. RENESSE - Op de Hoogen- boomlaan in Renesse hield de politie dinsdag een 28-jarige inwoner van het Duitse Frank furt aan op verdenking van au todiefstal. Dè man reed in een auto die op 13 april in Roosendaal werd ge stolen. Hij kon geen aanneme lijke verklaring geven voor het feit dat hij in een gestolen auto reed. Bij verder onder zoek bleek dat de Duitser op 8 april ontsnapt was uit de ge vangenis in Münster. Volgens de Duitse politie is het niet de eerste keer dat de man wordt aangehouden wegens autodiefstal. De verdachte, die is ingesloten in het politiebu reau in Goes, heeft nog geen bekentenis afgelegd. NIEUWERKERK - Een zes tienjarige bromfietser uit Oos- terland is gisteren met een her senschudding en een gebroken arm overgebracht naar het zie kenhuis in Zierikzee. De jon gen werd op de Hofweg in Nieuwerkerk aangereden door een auto. De bromfietser stak vanuit de bossen langs de Hofweg de weg over, juist op het moment dat een 48-jarige vrouw uit Ooster- land passeerde. Zij kon de bromfiets niet meer ontwij ken. Bij de aanrijding die volgde liep de jongen een hersen schudding op en een gebroken arm. Ook raakte een paar tan den uit zijn mond. De brom fiets werd totaal vernield. Verwant aan gekkekoeienziekte ZIERIKZEE - Op Schouwen-Duiveland zijn de ze week enkele katten gestorven aan een onbe kende ziekte. Een veterinair tijdschrift maakte veertien dagen geleden al melding van FSE, een nieuwe kattenziekte die overeenkomsten ver toont met BSE, ofwel de gekkekoeienziekte. Mevrouw E. Bergsma van de Het uitbreken van de nieuwe gelijknamige dierenartsen- kattenziekte doet mevrouw praktijk in Zierikzee meldt de Bergsma denken aan de hon- sterfte van „enkele dieren". denziekte Parvo van enkele ja- Ook dierenarts M. K. Buth in ren geleden. „Toen had je ook Haamstede zegt dat de ziekte al dode dieren voordat de ziek- is gesignaleerd. te officieel geconstateerd Katten die aan de ziekte lijden, was." Over een eventuele link krijgen binnen 24 uur verlam- tussen FSE - zo er van deze mingsverschijnselen aan de ziekte al sprake is - en rund- poten waarna ze overlijden. vlees in kattenvoer kan me- De faculteit diergeneeskunde vrouw Bergsma niet zeggen, in Utrecht spreekt sinds afge lopen weekeinde van een epi- Zie verder pagina 2 demie. De wetenschappers spreken tot op heden elk ver band met de gekkekoeienziek te BSE tegen. Toch lijken de verschijnselen BURGH - In de nacht van dins- van de ziekte veel op die van dag op woensdag is geprobeerd BSE. Mevrouw Bergsma wijst in te breken in een winkel aan in dit verband op het tijd- de Kerkstraat in Burgh. schrift Diergeneeskunde dat veertien dagen geleden mei- Een grote ruit was al verwij ding maakte van Feline Spong derd. Wellicht omdat er zich Iform Necophalopthy, kort- achter het glas nog traliewerk weg FSE. Het gaat om een aan- bevond hebben de inbrekers tasting van het hersenvlies, afgezien van verdere pogin- waardoor verlamming op- gen. De politie heeft de zaak in treedt. onderzoek. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen-Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een: MAAND abonnement met automatische afschrijving 18,50 KWARTAAL abonnement met automatische afschrijving 50.00 KWARTAALabonnement zonder automatische afschrijving 52,50 HALFJAAR abonnement met automatische afschrijving 95,00 HALFJAAR abonnement zonder automatische afschrijving ƒ100,00 JAAR abonnement met automatische afschrijving 180,00 JAAR abonnement zonder automatische afschrijving ƒ190,00 Ik ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste 2 weken gratis!) Naam DhrVmevr Adres Postcode Plaats: Telefoon Geb.datum: Handtek. Bij automatische afschrijving uw I 1 I I I 1 I j I I 1 I I bank-/gironummervermelden: lI II II II L1 II II lI II 2? Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. M Antwoordnummer 12.4300 VB Zierikzee. zz Mr L. J. Meiresonne, onder anderen lid van de Voorlopige Commissie Nationale Parken schetste een algemene lijn van het tot stand komen van een nationaal park. (Foto: Marijke Folkertsma) NEELTJE JANS - Een verbreding van het toe ristisch recreatief product Zeeland, vindt gede puteerde Natuur en Landschap drs G. L. C. M. de Kok, de status van Nationaal Park (NP) voor de Oosterschelde. Mogelijkheden voor "stimule ring van natuurgerichte recreatie en grotere aandacht voor natuur- en milieueducatie wor den volgens hem, bij het huidige beleid nog te veel gemist. Deze extra mogelijkheden, voortvoeiend uit de status, zouden een welkome aanvul ling zijn, meent De Kok, te vens voorzitter van de Stuur groep Oosterschelde. De Kok bracht een en ander naar voren gisteren tijdens een informa tie-bijeenkomst op Neeltje Jans over de mogelijke aanwij zing van de Oosterschelde als NP. De bijeenkomst was be doeld voor bedrijven en orga nisaties en opgezet door de Kamer van Koophandel Mid delburg, de Provinciale VW Zeeland en het Breed Overleg Deltawateren. Volgens de gedeputeerde wordt er nogal wat afgeklaagd als het gaat om de beperkingen die in de Oosterschelde gelden. 'De Oosterschelde is er niet meer voor ons', is volgens hem veelgehoorde kritiek. Ook vindt de recreatiesector zich zelf twééde betrokkene, omdat de natuur in het gebied zo dui delijk als nummer 1 wordt neergezet. „Maar uw kans komt nog," zegde De Kok toe. De Voorlopige Commissie Na tionale Parken (VCNP) die mo menteel werkt aan een con cept-advies over de status voor de minister van landbouw, na tuurbeheer en visserij komt naar Zeeland. „En dan kunt u uw mening kwijt," aldus de ge deputeerde. Hij voegde toe dat het uit gangspunt van deze commissie in elk geval is, om een en ander toe te voegen aan het huidige beleidsplan en de lopende na tuurbeschermingswetten. Van een afkalving van de lopende regels en beperkingen zal geen sprake zijn. -* Onmisbaar H. Zwikker, directeur Stich ting Recreatie Kennis- en Inno vatiecentrum en lid van de Voorlopige Commissie Natio nale Parken betoogde dat de recreatiesector onmisbaar is voor de realisatie van het NP- beleid. 'Als de recreatie niet meedoet, kun je het vergeten', gaat volgens hem een nieuw uitgangspunt vormen binnen de VCNP. Verder wijst alles er volgens hem op dat verblijfsre- creatieve voorzieningen als bijvoorbeeld een camping, Dode en zwaargewonde bij explosie jacht Kortgene Mevrouw Aerts: „Leen was be vriend met de schipper van de Catharina. Goh, de Leen is er, zeg ik tegen mijn man. Wij wuifden naar hem en hij ge baart dat hij zijn vriend wak ker gaat maken die aan boord ligt tq slapen. Wij zien hem via de zwemtrap aan boord gaan en hij loopt naar het boven dek." waarna hij met ernstige brand wonden kon worden vervoerd naar een ziekenhuis in Rotter dam. De toestand van de vijf tigjarige was gisteren, woens dag, nog steeds kritiek. Duikers Duikers hebben dinsdag de persoonlijke bezittingen van beide slachtofers bijeenge zocht en materiaal opgedoken voor de technische recherche. De restanten van het schip zijn gisteren gelicht. Twee schepen naast de Catha rina liepen zware schade op bij de explosie. Van het links gele gen schip werd het dak afge blazen. Van andere schepen sneuvelden ruiten en een enke le deur. Gasfles Ovder de oorzaak van de gas- explosie tast de politie nog in het duister. De gasfles werd onbeschadigd teruggevonden. Mevrouw Aerts: „Misschien heeft Leen het licht aan ge daan. Hij is in elk geval niet met een sigaret aan boord ge gaan." Daarna volgt volgens me vrouw Aerts een vreselijke klap. „We zaten aan tafel, maar door de klap vloog ik van mijn stoel af en werd ik tegen de wand geslagen. De vriend van Leen was al snel gevonden en daarom wilden ze stoppen met zoeken. Maar ik riep: Leen? Waar is Leen gebleven." Van het motorjacht Catharina in de haven van Kortgene bleef niet veel over. (Foto: Joop van Houdt) KORTGENE - „We zaten te ontbijten en dat heeft ons leven gered. Anders hadden we vast naar Leen gegaan. En dan...," De Antwerpse fa milie Aerts was dinsdagochtend getuige van de explosie van het jacht Catharina in de haven Delta Marina in Kortgene. Bij de ontploffing kwam de 61-jarige Leen Platschorre om het le ven. Een 50-jarige man uit Lopik werd levensge vaarlijk gewond. De explosie deed zich om 9.45 uur voor. De oorzaak is moge lijk een lekkende gasleiding geweest. De technische recher che is nog bezig met het onder zoek. Mevrouw Aerts heeft het slachtoffer goed gekend. Zij en haar echtgenoot hebben een vaste liglaats bij Delta Mari na. Tot dit seizoen toen Plat schorre zijn boot verplaatste naar de landbouwhaven, lagen de boten van Aerts en Plat schorre naast elkaar. De Ca tharina lag een paar schepen verderop. Het levenloze slachtoffer werd pas na enige tijd dreggen ge vonden. Op de man uit Lopik werd eerste hulp verricht, Donderdag koopavond tot 21.Oi Donderdag koopavond tot 21.00 uur geopend Voorstraat 25 Kerksingel 6 Ooltgensplaat Tel. 0187-631437

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 1