Rijkswaterstaat plaatst matrixborden langs N59 Inspectie Bruse brug dichters Reconstructie Molenweg Bru half juni van start <v Hardrijders enkele meters verder op de foto BRU 40 koopt YE 38 Investering van ruim één miljoen Kroonton overgenomen Werkbezoek commissie voor verkeer Potverteren Drugs en horeca Oranjecomité 0) Mini-conferentie PvdA over jeugdzorgbeleid DINSDAG 16 APRIL 1996 NR 25960 5 Rijkswaterstaat is langs de N59 bezig met het plaatsen van matrixborden. Een stukje verderop staat een camera. (Foto: Joop van Houdt) ZIER1KZEE - Wie dezer dagen over de N59 rijdt, heef^'beslist de nieuwe matrixborden en radarkasten opgemerkt. Op een zestal locaties tussen de Grevelingendam en Serooskerke zijn in elke rijrichting drie borden en kasten neerge zet. king gaan. De matrixborden met tekst staan dag en nacht De radarkasten zijn niet conti nue bemand, maar zullen wel vrij frequent van een camera worden voorzien om hardrij ders op de bon te kunnen slin geren. Volgens A. van Zeijst, hoofd van de dienstkring Noond-» en Midden-Zeeland van Rijkswa terstaat, worden de camera's op volledig willekeurige tijd stippen ingezet die per locatie verschillend zijn. Door middel van lussen in de weg ruim voor de matrixborden, worden de auto's gesignaleerd en wordt hun snelheid berekend. Die lussen zijn momenteel nog in aanleg. De N59 heeft er met de komst van de matrixborden en radarkasten opnieuw een aan tal blikvangers bij gekregen. Rijkswaterstaat zegt met de maatregel de stijging van ver keersongevallen terug te wil len dringen. Teruggebracht De maximumsnelheid op de N59 tussen Zierikzee en Brui- nisse werd in oktober al terug gebracht van 100 kilometer tot 80 kilometer per uur. Op de weg van Zierikzee naar Haam stede geldt die maximumsnel heid al vele jaren. BRUÏNISSE - Als de gemeenteraad geen roet in het eten gooit gaat half juni de reconstructie van het gedeelte van de Molenweg in Bruinisse vanaf de Dorpsweg richting Riekusweel van start. Er wordt niet alleen - vanaf de aanslui ting met de Dr. De Kockstraat - een nieuwe rio lering aangelegd, maar de weg wordt ook ver breed en wel van 3,50 naar 5,50 meter. Om nog duidelijker te maken dat de pakkans bij te hard rij den wel degelijk aanwezig is en ook zeer hoog is, heeft Rijkswaterstaat onlangs een aantal borden geplaatst die de tekst 'U rijdt te hard', te zien geven als een bestuurder met meer dan tachtig kilometer voorbij komt. Degene die niet ver vooruit afremt, loopt een gerede kans geflitst te worden vanuit de bijbehorende radar- kast en dus een boete te krij gen. De matrixborden en flitskas ten staan bij Bruinisse, Ooster- land en Moriaanshoofd en het gemaal Prommelsluis. Het is de bedoeling dat de borden en radarkasten begin mei in wer- BRUINISSE - Mosselkwekerij BRU 40 BV, eigendom van het Duitse mega-mosselkweekbe- drijf Leuschel, heeft de YE 38 van de firma gebroeders Van Stee aangekocht. De 34 meter lange mosselkot- ter komt volgens planning eind dit jaar als BRU 40 of eventueel als YE 181 in de vaart. De YE 38 liep in 1979 bij Scheepswerf Gebroeders Kooi man in Zwijndrecht van stapel als YE 134 voor rekening van P. Boogert. Tot voor kort nam de Firma Leuschel met de vaartuigen BRU 40 en YE 182 deel aan de mosselvisserij in de Nederlandse kustwateren. Omdat de BRU 40 recentelijk naar Ierland is verkocht en de YE 182 bij de Zwijndrechtse scheepsbouwer kon worden in geruild werd tot overname van de YE 38 besloten. De overna me zal pas plaatsvinden als Kooiman een nieuwe YE 38 aan de Firma Van Stee heeft overgedragen. Volgens plan ning is dat medio december 1996. Eerst gaat Kooiman de mosselkotters YE 69 en de Duitse NOR 204 bouwen. Dat maakte burgemeester A. Vogelaar van Bruinisse giste ren bekend tijdens een hoorzit ting over de plannen. Met het karwei is een investe ring van ongeveer één miljoen gulden gemoeid. De omwonen den, zo bleek tijdens de hoor zitting, zijn tevreden met de plannen zoals die aan hen wer den voorgelegd. Wel werd aan dacht gevraagd voor het vrachtverkeer dat volgens de omwonenden de verkeers drempels op de Dorpsweg veel te hard 'neemt'. ,,Bij de buren is door die trillingen al een keer spontaan een ruit ge sprongen," aldus een van de omwonenden. De reden voor de vernieuwing van de riolering is, zo legde A. Verschoor van de Technische dienst Middenschouwen-Brui- nisse uit, een gebrek aan capa citeit. De milieu-eisen zijn zwaarder geworden en bewo ners van de weg ondervinden stankoverlast door het riool water van het industrieter rein. Het nieuwe riool is een zogenaamd VIS-riool. Vis staat YERSEKE - Het mossel- en oesterverwerkingsbedrijf Kroonton in Yerseke is overge nomen door schelpdierhandel Aquamossel. De aandelen van Kroonton aan de Korringaweg waren voor honderd procent in handen van Pieters Visbedrijf in Brugge. Kroonton, dat in 1987 werd op gestart, heeft negen vaste me dewerkers in dienst. In het hoogseizoen kon het aantal werknemers oplopen tot 25. GOES - De vaste kamercom missie voor verkeer en water staat brengt vrijdag 19 april een werkbezoek aan Water schap Zeeuwse Eilanden. Dijkgraaf a.i. drs. H. Evers- dijk gaat met de kamercom missie in discussie over afvalwaterzuivering en gedif ferentieerde tarieven. Ook aan de orde komen de primaire zee weringen en de - inmiddels in de ijskast verdwenen - plannen voor ontpoldering en natuur- herstel. Na de lunch worden excursies gehouden naar of een ontpol- deringsgebied, of een afvalwa terzuiveringsinstallatie of een primaire zeewering. voor Vuil Insluitend Systeem, een systeem dat werkt met te rugslagkleppen en zo het vuil scheidt van het regenwater. Nu de weg voor de riolering toch open moet wil de gemeen te Bruinisse twee vliegen in één klap slaan. De Molenweg moet straks de hoofdontslui- tingsroute naar de nieuw bouwwijken Riekusweel III en IV worden en daar is de weg nu eigenlijk niet geschikt voor. De breedte van 3,50 meter is niet toereikend. Voorgesteld wordt de weg te verbreden naar 5,50 meter. Parkeerruimte Door de reconstructie gaat een deel van de parkeermogelijk- heden langs de Molenweg ver loren. Ter hoogte van de num mers 4 tot en met 8 blijven de parkeerplaatsen gehandhaafd, maar bij de sloperij van Hoogerwerf moet er wat par keerruimte ingeleverd wor den. De verkeersdrempels op de Dorpsweg vlakbij de krui- Inleide'rs op de avond zijn Ine ke Sturm, PvdA-lid provincia le staten over jeugdhulpverle ning en een nog nader te bepalen inleider over de jeugd zorg. Gespreksleider is Piet de Nooijer, voorzitter gezamen lijk fractieberaad PvdA Schouwen-Duiveland. Voor de conferentie zijn uitge nodigd: Organisaties/deskun digen jeugdhulpverlening en In verband met het verhaal 'potverteren' van gemeenten op Schouwen-Duiveland in de Zierikzeesche Nieuwsbode van dinsdag 9 april: Ik moet de po litieke partijen in Zierikzee ge lijk geven. Het potverteren ge beurt op grote schaal. Wethouder Van Gastel moet niet zo flauw doen en gewoon toegeven dat het zo is. De pot jes zijn leeg en dan kan de ge meenteraad de mensen weer meer laten betalen voor alle te korten die ontstaan, omdat al les is opgemaakt. S. BIL Zierikzee Horeca Renesse denkt dat de Eilandelijke Werkgroep Ver slaving een slechte en totaal niet onderbouwde inventarisa tie heeft afgeleverd. Beter was het geweest om eens met een aantal horeca-ondernemers te praten voordat men deze uit spraken doet. Dan had men kunnen vaststellen dat de ho reca met de gemeente en poli tie al meer dan tien jaar een sa menwerking heeft, om onder meer te proberen één van deze problemen op te lossen. De •meeste ondernemers kunnen je best wel vertellen wat dat aan geld, extra maatregelen en per soneel heeft gekost in de loop van deze tien jaar. Daarnaast is het zeker niet zo dat een lan delijk en maatschappelijk pro bleem even door de horeca Re- nesse opgelost kan worden. Maar gezien de resultaten die wij nu toch bereikt hebben zijn we van mening dat we op de goede weg zijn. De nachtbus rijdt er uiteraard om mensen naar Renesse te krijgen, maar sing met de Molenweg blijven gehandhaafd. Wel wordt de bocht vanaf de Dorpsweg rechts de Molenweg in richting Riekusweel wat ruimer door de reconstruct ie. Om de reconstructie mogelijk te maken moet de sloot aan de zuidzijde verlegd worden. He lemaal zonder problemen is dat (nog) niet. Er is nog geen overeenstemming met de eige naar van de grond waar de nieuwe sloot gegraven zou moeten worden. ,,Dat is nog een heet hang ijzer," aldus P. van Tuil van de technische dienst. Hij vertelt dat de totale asfaltverharding die er nu ligt eruit gefreesd wordt, vervolgens wordt ge mengd met bitumen, cement en water en dan gebruik wordt voor de fundering van de ver brede weg. ,,Dat asfalt is ver vuild met teerhoudende ele menten, maar door het op die manier te hergebruiken wordt de vervuiling opgesloten," al dus Van Tuil. De weg wordt na de verbre ding voorzien van suggestie stroken in een afwijkende kleur zodat de rijbaan voor de automobilist visueel smaller wordt en men minder snel ge neigd zal zijn om flink door te. tuffen. In mei wordt het plan voorgelegd aan de Bruse ge meenteraad. De reconstructie gaat inclusief vernieuwing van het riool zo'n vier maanden du ren. jeugd- en jongerenwerk, frac tieleden PvdA gemeenteraden Schouwen-Duiveland, voorbe reidingswerkgroep gezamen lijk fractieberaad, afdelings bestuur en leden PvdA Schouwen-Duiveland. Aansluitend aan de mini-con ferentie zal er met een aantal externe deskundigen een dis cussie zijn over het lokaal jeugd- en jongerenbeleid. zeer zeker ook om alcohol en verkeer tegen te gaan. Deze bus wordt geheel door de hore ca betaald. De exploitatie van deze bus is 60.000,- per jaar. Dit zijn nog maar enkele op sommingen van de maatrege len die de horeca in Renesse zo al neemt. Maar als wij in het stuk van de ze krant lezen hoe de werk groep over ons denkt verwach ten wij van deze groep ook geen wonderen, laat staan bruikbare adviezen. TON RIJSTENBIL namens de Stichting Horeca Renesse Als zorgcentrum vinden wij het heel jammer dat de Zierik zeesche Oranjevereniging niet meer het gehele programma zal verzorgen tijdens Koning innedag en na 1 januari zelfs niet meer actief zal zijn. De Oranjevereniging is van mening dal er in de bejaarden huizen een verzadiging is van activiteiten. Dit is niet onze er varing in het zorgcentrum. De bewoners stellen het juist erg op prijs als er iets voor hen wordt georganiseerd. De char me van een kleine stad als Zie rikzee is om vooral op dagen als Koninginnedag voor ieder een iets te organiseren; dus voor zowel jong als oud. Wellicht kan de Zierikzeesche Oranjevereniging deze punten nog eens in overweging nemen. Juist nu we één gemeente gaan vormen, zou een gemeente als Zierikzee op de voorgrond moeten treden met een vereni ging die zich inzet voor alle in woners van de gemeente. P. D. MARKESTEIJN directeur De Wieken Zierikzee Volksgezondheid Duizenden Engelse kalfjes worden gedood. Zij worden beroofd van hun prille leven. d'Ontsteltenis hierover in ons land is groot. Men vindt dit toch wel terecht overdreven. De volksgezondheid staat in Holland bovenaan. Dat is voorwaar een zeer loffelijk streven. Horen wij daar drie maal het kraaien van de haan? Zet alles op een rijtje maar eens even. Is de ziekenfondspremie niet schrikbarend hoog? Wat verdwijnt er uit het ziekenfondspakket? Zo menig medicijn het pakket al uitvloog Worden we niet allemaal voor aap gezet? In de krant konden we het zwart op wit lezen bezoeken aan de tandarts zijn sterk gedaald. Is dat niet iets om bezorgd over te wezen? Heeft hier de gezondheidszorg dan niet gefaald? Het is toch voor velen niet meer te betalen. Men stelt doktersbezoek noodgedwongen uit. Wat een getob met al die diverse kwalen Dit is een somber, angstaanjagend geluid. Aan de ene kant nemen ze kalfjes 't leven Aan vele kanten de gezondheidszorg kraakt Wie kan hierover duidelijk uitleg geven? De logica is hier deerlijk zoek geraakt. Men dempt putten voor de kalfjes zijn verdronken. Is het niet alles toch wat paradoxaal? Is de redelijkheid niet te diep gezonken? Of is het mensengekte op grote schaal? Bezuinigen op alles, het mes moet snoeien Verplegend personeel stuurt men uit de laan. Het bloed van onschuldige kalfjes blijft vloeien want VOLKSGEZONDHEID staat bij ons bovenaan. L. Streefkerk-Levasier, Zierikzee Deze rubriek verschijnt wekelijks in de dinsdag-uitgaven van de Zierikzeesche Nieuwsbode en biedt thuis-dichters uit de streek de gelegenheid hun gedichten aan een groter publiek te presenteren. Wie denkt een of meer geschikte gedichten te hebben kan deze opsturen naar de Zierikzeesche Nieuwsbode. Postbus I. 4300 AA Zierikzee. De redactie behoudt zich het recht voor de gedichten wel of niet te plaatsen. Wijzigingen worden vanzelfsprekend niet doorgevoerd. De naam van de schrijver of schrijfster staat onder het gedicht Gisteren, maandag, en vandaag wordt druk gewerkt aan de brug in de Grevelingendam bij Brui nisse. Schotelveren zorgen ervoor dat de brugdelen goed tegen het wegdek aangedrukt worden na dat de brug open heeft gestaan. Elke tien jaar moet gekeken worden of deze veren nog in goede con ditie zijn. Gisteren was de parallelweg langs de N59 ter hoogte van de brug afgesloten voor het gemotoriseerd verkeer. ..We hadden gisteren een kraan op de parallelweg staan en vandaag staat die op één van de rijbanen. De schotclveren zitten aan de zijkant van de brug en met die kraan kun nen we er goed bij," aldus H. Aarnoudse van de werktuigkundige en elektrotechnische dienst van Rijkswaterstaat Zeeland. Vandaag is één van de rijbanen van de N59 afgesloten voor het verkeer. Als alles meezit kan het karwei vandaag worden afgerond. (Foto: Joop van Houdt) OOSTERLAND - De Werkgroep Welzijn en Ge zondheidszorg PvdA afdeling Schouwen-Dui veland houdt een mini-conferentie met als the ma Jeugdhulpverlening plus Jeugdzorg is Jeugdbeleid. De mini-conferentie wordt gehou den op donderdag 18 april om 20.00 uur in dorpshuis De Schutse in Burgh-Haamstede. De redactie behoudt zich het recht voor ingekomen stukken in te korten. Plaatsing betekent niet dat de inhoud door de redactie wordt onderschreven. Ingezonden stukken zijn buiten verantwoordelijkheid van de redactie en uitsluitend voor rekening van de briefschrijver, waarvan naam en adres bij de redactie bekend moeten zijn.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 5