Raad eens met overdracht van haven in Burghsluis Broedend kauwenpaartje op Oosterscheldekering ontdekt SRAW onderdak in hotel Vliegveld GioenRij< Praktische uitvoering nog onderwerp van gesprek Nooit meer Tsjernobyl Muziekschool informeert Evenement terreinwagens Brutale diefstal Controle op snelheid Automobilist remt te laat Bijeenkomst Bijstandswet zierikzeesche nieuwsbode ui Voor het eerst holenbroeders in pijler Blokhuttenspdaiist| Stuurgroep overweegt koop van tijdelijke huisvesting Eenakterfestival wellicht podium voor cursisten DINSDAG 16 APRIL 1996 NR 25960 3 BURGH-HAAMSTEDE - De voltallige gemeen teraad van Westerschouwen staat achter ver zelfstandiging van de haven van Burghsluis. Over de praktische uitvoering van de privatise ring richting Watersportvereniging Burghsluis waren echter de nodige vragen. Onder meer de taken van de havenmeester en de exacte finan ciële consequenties voor zowel gemeente als watersportvereniging moeten verder onder de loep worden genomen, stelde de raad maandag avond. De praktische uitvoering wordt in de commissie financiën besproken. BURGH-HAAMSTEDE - De medewerkers van de Stichting Recreatie Activiteiten Wester schouwen (SRAW), verblijven deze zomer in ho tel Vliegveld in Nieuw-Haamstede. De gemeente wil best van de haven af, omdat ze vindt dat exploitatie van de haven een oneigenlijke gemeentelijke taak is. In 1995 heeft de water sportvereniging verzocht om een aantal steigers in de haven H. J. Klatter (CDA): Voortbe staan watersportvereniging moet gewaarborgd zijn." Voor de centrale tijdelijke huisvesting voor circa drie jaar is de keuze gevallen op een terrein in Zierikzee, ten oosten van Scholengemeen schap Schouwen-Duiveland, ten zuidwesten van de krui sing Laan van Saint Hilaire en Haringvlietstraat. De perma nente huisvesting komt op de Bij zijn fietstocht zag Sluyter een kauw met zich mee vliegen met een enorme snor van ge droogd gras. Toen hij de kauw in de landhoofdpijler vlakbij de Neeltje Jans zag neerstrij ken, ontdekte hij in het hefoog van het hamerstuk van de pij ler het nest. Kauwen hebben de gewoonte om in groepen rond te trekken. Dit paartje heeft zich duidelijk afgezonderd van de rest. Hoe wel niet iedereeen het daarmee eens zal zijn, behoren kauwen toch tot de zangvogels. Ze nes telen het liefst in nissen, en vaak ook niet tot ieders ple zier, in schoorstenen. Volgens Sluyter zijn er in vo rige jaren nesten van verwil derde postduiven gesignal eerd. Echter nog niet eerder zaten er kraai-achtigen, waar toe de kauwen behoren, op de kering. Zwaluw Vorige week belde mevrouw H. Vermeer uit Noordwelle naar deze krant, met de mede deling, dat zij in de schuur van te vervangen en tegelijkertijd een herinrichting te laten plaatsvinden van het aantal ligplaatsen. De gemeente vond dit prima onder voorwaarde dat dan ook de toekomstige ei gendomssituatie van de haven werd bekeken. In het huidige voorstel komt de exploitatie van de jachtha ven en de handelshaven volledig voor rekening en ver antwoording van de water sportvereniging. De gemeente blijft verantwoordelijk voor het baggeren van de haven, het herbestraten van het haven plateau en het onderhoud van de damwand. De havenmees ter blijft in dienst van de ge meente. Gebruik makend van het spreekrecht betoogde K. M. Overbeeke van de watersport vereniging dat uit de details van het plan wel zal moeten blijken dat er een redelijke omzet voor de vereniging mo gelijk moet zijn.Dan pas kun nen we een verzelfstandiging tegenover onze leden verant- driehoek tussen Laan van Saint Hilaire, Nieuwe Kool- weg en Houwersweg. Goedkoper Volgens Van der Salm over weegt de stuurgroep aankoop van tijdelijke huisvesting, om- woorden," aldus .Overbeeke. CDA-er H. J. Klatter vroeg zich af of de voorgestelde ver hoging van de liggelden niet te hoog is ingeschat. J. C. Hen- drikse (PvdA) zei moeite te hebben met het feit dat duur dere werkzaamheden als bag geren straks bij de gemeente blijven. ,,En de havenmeester doet straks misschien zaken die voor de watersporters be doeld zijn, zoals het schoon houden van de toiletgebou wen," aldus het raadslid. Volgens wethouder G. J. W. van der Salm zullen deze prak tische aangelegenheden in commissieverband worden be sproken. We praten over een operatie die tonnen kost. U praat nu over vijf- of tiendui zend gulden. Het gaat van avond om een raambesluit over de verzelfstandiging op zich," stelde hij.' En daar kon de raad zich dus wel in vinden. De financiële wijziging in de positie van de watersportver eniging door een verandering in het herinrichtingsplan wordt bij de verdere plannen makerij ook meegenomen. Havenweg Naar aanleiding van een vraag van SGP/RPF/GPV-raadslid J. 'van den Berge over de ver keerssituatie op de Nieuwe Havenweg, meldde burge meester H. Tees dat de reacties van de aanwonenden nu wor den verzameld en daarna in overleg met gemeentewerken wordt bekeken wat er in eerste instantie op een eenvoudige manier gedaan kan worden om het verkeer op die weg af te remmen. dat dit uiteindelijk goedkoper uit zal pakken dan huren, on der meer vanwege de latere verkoopmogelijkheden. „Vijf miljoen gulden in drie jaar lijkt een fors bedrag, maar ik geef u op een briefje dat de structurele jaarlast van de per manente huisvesting ver uit. zal stijgen boven die van de tij delijke. We zijn in deze ge meente gewend om over be paalde getallen te spreken. Straks liggen die veel en veel hoger en daar moeten we toch aan wennen," aldus de wet houder. De raadsleden stemden in, zij het hier en daar met kleine op merkingen, met zowel de loca tiekeuze voor de tijdelijke als de permanente huisvesting. VVD-er C. A. Hoorweg toonde zich daarbij bijzonder reso luut: „Het is van groot belang dat de nieuwe gemeente op een J. C. Hendrikse (PvdA):Bang dat dure zaken haven Burgh sluis voor kosten van de ge meente blijven De voorgestelde verkoop van circa 4250 vierkante meter grond aan het Duinwegje in Burgh aan MB Delta Projecten BV voor woningbouw, haalde het in principe niet. Onder an deren CDA-er A. J. Padmos vindt dat de gemeente wel erg hard van stapel loopt, terwijl er volgens hem nogal wat onze kerheden bestaan over het hele project. Volgens Van der Salm wil de ondernemer alleen maar weten waar hij aan toe is, of hij de grond kan kopen of niet, als de planologische bezwaren van tafel zijn. De commissie finan ciën buigt zich over het voor stel. „Met een aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid zal tot verkoop worden overge gaan," concludeerde de wet houder zelf uit de woorden van de raad. geconcentreerde huisvesting af kan koersen. Tijdelijk ver spreide locaties gaan ten koste van een goede communicatie. Ook de permanente huisves ting vinden wij een goede keus, we zien het al voor ons." 'Potverteren' Over het gewraakte onder werp 'potverteren door de ge meenten voor de herindeling', stelde Hoorweg: „We zijn hier in Westerschouwen absoluut niet aan het potverteren, maar willen' op grond van eerdere besluiten, voorzieningen goed overdragen aan de nieuwe ge meente. Ik hoop dat ze dit in Zierikzee ook horen." Daarop voegde Tees nog toe: „Mij als voorzitter heeft het niet ge raakt, wat iemand in z'n onwe tendheid zegt." ming van een zwaluw gedaan op 7 april in Zierikzee. „Ze zijn een weekje later dan gebruikelijk. Dat komt omdat ze meer afgaan op de lichtin tensiteit dan op temperatuur. Binnen nu en een week keren bijna alle vogels terug. Bin nenkort zien we de stern, de nachtegaal en ook de koekoek weer," aldus Sluyter. Na de sloop van de boerderij aan de Rampweg bij Renesse zat de SRAW zonder onderko men voor de zomermaanden. Er werd lang gezocht naar een nieuw verblijf, maar dat viel niet mee. „We zijn dan ook erg blij dat het nu gelukt is, mede met hulp van de gemeente Wes terschouwen," zegt coördina tor van de SRAW, Peter Brou wer. De sloop van het voormalige hotel Vliegveld werd eerder tot na de zomer uitgesteld. Tot die tijd mogen de SRAW-mede- werkers vrijwel kosteloos in het gebouw verblijven. Brou wer verwacht dat als de strandnota van de gemeente er door komt, de stichting met zo'n dertig mensen richting Deze cursus ging enkele jaren geleden van start. De acht deel nemers zullen de opleiding vol gend jaar afronden en schrij ven dan een eenakter. Het ZCA speelt nu met het idee om deze eindopdracht met goedkeuring van de schrijver, voor te leggen aan bijvoorbeeld twee Zeeuw se toneelgezelschappen. Het is dan de bedoeling dat de gezelschappen het stuk met ei gen inbreng op de planken brengen tijdens het komende Eenakterfestival. „Een festi val van wereldpremières dus," VLISSINGEN - Het comité Nooit Meer Tsjernobyl afde ling Zeeland, bestaande uit Stop Borssele, Greenpeace en politieke partijen houden een bijeenkomst waarbij de pers op de hoogte gesteld wordt van de activiteiten ter herdenking van tien jaar Tsjernobyl. De voorlichtingsbijeenkomst wordt gehouden op donderdag 18 april om 17.00 uur in café Bommel op de Markt in Mid delburg. Vanaf 20 april zullen er in de hele provincie diverse acties .plaats vinden. Regionale af sluiting van de actieweek is in Borssele, de landelijke afslui ting is op zaterdag 27 april in Amsterdam met deelnemers uit de politiek en uit de show- wereld! ZIERIKZEE - In het muziek schoolgebouw in Zierikzee vindt binnenkort een drietal informatie-avonden plaats. Behalve dat deze bestemd zijn voor kinderen die de tweejari ge cursus algemene muzikale vorming binnenkort afronden, is ieder die overweegt om na de zomervakantie muzieklessen te gaan volgen van harte wel kom. Van dinsdag 23 t/m donderdag 25 april begint er om 19.15 uur een voorspeeluur, waarin leer lingen spelen en de betreffende docent zijn instrument wat na der toelicht. Daarna beantwoorden docen ten eventuele vragen en beoor delen de geschiktheid voor een bepaald instrument. RENESSE - Op initiatief van de Stichting Zeeland 4x4 wordt zondag 28 april een strandevenemcnt voor terrein wagens gehouden op de Brou- wersdam. Het evenement vindt plaats aan de Noordzeezijde van de dam tussen Ouddorp en Renes se. Er kan gereden worden tus sen 11.00 en 18.00 uur. Evenals in voorgaande jaren wordt de aanleg en het onderhoud van het parcours verzorgd door het personeel van camping Duin en Strand. Wie meer wil weten kan - tussen 20.00 en 22.00 uur - bellen met de Stichting Zee land: 481765. Westhoek zal komen. Haalt de nota het niet, dan zijn dat er ongeveer tien minder. De stichting gaat de komende tijd in gesprek met de onderne mersvereniging van Renesse om te bekijken of de vereni ging dit jaar een extra finan ciële bijdrage wil leveren. „We willen graag een grote activi teit brengen. Zo kunnen we bij voorbeeld een grote dansgroep uit de Oekraïne hier naartoe halen. Maar daar hebben we wel wat extra geld voor no dig," aldus Brouwer. De hore ca van Renesse stelt 15.000 gul den beschikbaar om een aantal omroepzomertours naar het dorp te halen. De betreffende vergunningen moeten echter nog worden verleend. zegt Lies Hanse, bestuurslid van het ZCA. Of deze hernieuwde opzet jaar lijks terug zal keren, lijkt vooralsnog onwaarschijnlijk. De schrijverscursus duurt een aantal jaren en vergt volgens Hanse een grote inzet. „Het zou fantastisch zijn als we elk jaar nieuwe stukken konden brengen, maar straks is de cur sus afgelopen en het is nog maar de vraag of er een nieuwe van start gaat. Het aantal in schrijvers is meestal erg klein," zegt ze. BARENDRECHT (ANP) - De 40-jarige waterpolotrainer Werner Schönberger uit Vee- nendaal -'wordt -verdacht van ontucht met minstens, een van zijn pupillen. ZIERIKZEE - De mountainbi ke van een 14-jarige jongen uit Zierikzee werd maandagmid dag bij het busstation in Zie rikzee gestolen. Een voorbijganger zag dat in zittenden van een groene Volkswagen, type Golf, bij het busstation aan de Grachtweg uitstapten. Vervolgens legden ze de mountainbike op de alles- drager en reden weg in de rich ting Malta. Het kenteken van de auto is door de getuige geno teerd. ZIERIKZEE - De politie hield maandag op verschillende plaatsen een snelheidscontro le. Op de Nieuwe Kooiweg in Zie rikzee werden 336 voertuigen geregistreerd, vijftien reden te snel. Op de Weg naar de Val werden 1190 voertuigen geregi streerd, 81 daarvan overtraden de maximumsnelheid. Aan de Bredeweg in Sirjans- land werden 25 voertuigen ge registreerd en twee daarvan gingen te snel. BRUINISSE - Een 47-jarige man uit het Duitse Ostringen reed maandagmiddag vanuit Bruinisse richting Zierikzee. Hij merkte daarbij niet op dat de voor hem rijdende bestel auto, bestuurd door een 36-ja- rige inwoner van Barendrecht, plotseling moest remmen. De Duitse bestuurder remde te laat en botste daarop op de voor hem rijdende bestelauto. Er was alleen materiële scha de. Advertentie Verwachting t/m zaterdag 20 april WEERSVOORUITZICHTEN Donderdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 40% Min.temp.4 graden Mid.temp. 13 graden Windkracht z.west 4 Zonneschijn 30% Kans op neerslag 50% Min.temp. 6 graden Mid.temp. 14 graden Windkracht z.west 4 Zonneschijn 20% Kans op neerslag 50% Min.temp. 6 graden Mid.temp. 15 graden Windkracht z.west 4 ZON- EN MAANSTANDEN 17apr. Zon op 06.38, onder 20.39 Maan op 06.27, onder 20.18 18apr. Zon op 06.36, onder 20.41 Maan op 06.56, onder 21.28 Nieuwe Maan: 18 april (00.50) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het weer gaat veranderen. Het stabiele zonnige weer moet plaats maken voor een wisselend weerbeeld met soms wel zon maar ook nu en dan een bui. Koud wordt het voorlopig niet meer. Vannacht is het nog helder. De temperatuur daalt in het oosten tot een graad of 3. In het westen wordt het ongeveer 9 graden. Morgen overdag is het op nieuw zonnig zodat het kwik bijna overal snel oploopt; in het oosten zelfs tot 19 graden. Op de Wadden eilanden blijft de temperatuur al ste ken bij een graad of 12 door het nog steeds koude zeewater. De wind is matig en waait uit het zuidoosten. In de loop van de middag komt er van het westen uit bewolking het land binnen en later kan zich ook een bui vormen, misschien wel met onweer. De bewolking hoort bij een storing die ons land morgenavond passeert. Daarna stelt zich een zuidwestelijke stroming in boven onze omgeving. Die staat er borg voor dat koude lucht ons land met kan bereiken, hoewel de temperatuur donderdag en vrijdag even een stap terug doet. Tijdens het weekeinde wordt het weer meer dan 15 graden. ZIERIKZEE - Per 1 januari is er het nodige veranderd in de Algemene Bijstandswet. Aan die veranderingen wordt een informatiebijeenkomst ge wijd. Die informatiebijeenkomst wordt donderdag 25 april ge houden in het MFC aan de De Huybertstraat in Zierikzee: Sprekers zijn W. van Voorde, voorzitter van het WAO-Plat- form Zeeland en F. Babijn, ad junct-directeur van de Interge meentelijke Sociale Dienst Schouwen-Duiveland. Ge spreksleider is J. Hendrikse. Uitgever Drukkerij Laken man Ochtman bv te Zienkzee Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. H. M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11Zierikzee. Postbus 14300 AA Zierikzee. Telefoon 0111-416551. Telefax 0111-414315. Lezersservice (bezorging) De Zierikzeesche Nieuwsbode na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel dan, ma t/m vr. 0111 -417314 tijdens kantoor uren: van 8.30 tot 17.30 uur. Tijdens de avonduren: ma. di. (niet op woensdag) do. vr., van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 0111-412905 Fotograaf (na 17.30 uur) 0111-401575. Abonnementen per: Maand (autom. afschr.) 18,50 Kwartaal 52,50 (autom. afschr.) 50,00 Halfjaar 100.00 (autom. afschr.) 95.00 Jaar ƒ190.00 (autom. afschr.) 180,00 Losse nummers 1,25 De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lo pende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 75 cent. Kontrakttarieven op aanvraag „Succesjes" (t/m 4 regels) 7,50 De advertentieprijzen zijn exclusief 177?% B.T.W NEELTJE JANS - In een van de pijlers van de Oosterscheldekering is een broedend kauwenpaartje ontdekt. Woordvoerder van de Natuur- en Vogelwacht, T. Sluyter signaleerde de kauwen bij een fietstocht over de kering. Volgens Sluyter is dit een bijzonderheid, omdat kauwen holen- broeders zijn en zich veelal in kerktorens ophouden. Het is voor het eerst, dat een kauwenpaartje zich nestelt in de kering. haar boerderij vermoedelijk had gezien. Maar volgens T. de eerste zwaluw van dit jaar Sluyter is de eerste waarne- Hoog boven de Oosterschelde maakte een kauwenpaartje een nest in een uan de pijlers van de pij- lerdam. (Foto: Joop van Houdt) t H A 8 O RENESSE Hogezoom 100. Renesse Tel.: 0111 - 46 27 91 'Indicatie kosten nieuw gemeentehuis: 25 miljoen' BURGH-HAAMSTEDE - Volgens wethouder van de gemeente Westerschouwen, G. J. W. van der Salm overweegt de stuurgroep gemeentelij ke herindeling tijdelijke huisvesting te kopen in plaats van te huren. Op basis van informatie van de Vereniging Nederlandse Gemeenten (VNG), gaf de wethouder verder een indicatie van de kosten van de permanente huisvesting voor de nieuwe gemeente Schouwen-Duive land: zo'n 25 miljoen gulden. ZIERIKZEE - Als het aan het Zeeuws Centrum voor Amateurtoneel (ZCA) ligt, worden vol- geild jaar op het Eenakterfestival korte toneel stukken opgevoerd die door deelnemers aan de lopende schrijverscursus van het ZCA zijn ge schreven. Vrijdag Zaterdag

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 3