Maatregelen milieu kosten boeren vijfhonderd miljoen Goed begin staatsbezoek van Noors koningspaar Opening Madurodam Mr. A. Geurtsen wordt interim-voorzitter CTSV Fransen willen boycot Nederlandse producten In 1994 vijftig miljoen meer dan in 1993 Madonna zwanger Verkeersdode Fraudezaak Wél demonstratie tegen zeehondenjacht 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Assistentie oud-wethouder W. Etty DEN HAAG (ANP) - Mr. A. Geurtsen wordt tot de jaarwisseling interim-voorzitter van het College van Toezicht Sociale Verzekeringen (CTSV), dat kampt met een bestuurscrisis. De zeventigjarige Geurtsen, oud-Kamerlid voor de VVD (1967-1981) en oud-lid van het Europese Parlement (1974-1984) krijgt assistentie van W. Etty, oud-wethouder van Amsterdam. Etty (PvdA) wordt interim-vicevoorzitter. De benoeming is formeel nog niet rond. Het dagelijks be stuur van de Sociaal-Economi sche Raad (SER) moet er nog advies over uitbrengen en ver volgens moet de Koningin de benoeming bekrachtigen. Twee leden van het aftredende bestuur, D. van Leeuwen en M. van Rooijen, zijn dinsdagmor gen normaal aan het werk ge gaan op het CTSV-kantoor in Zoetermeer. Geurtsen en Etty gaan voor een halve werkweek aan de slag. Zij kennen elkaar van het Commissariaat voor de Media. Geurtsen was daar voorzitter (1988-1996) en Etty tot 1$ no vember 1995 commissaris fi nanciële en technische zaken. Geurtsen zegt desgevraagd dat hij staatssecretaris Linschoten op diens eerste verzoek heeft gezegd „niet te staan te trappe len voor deze baan". Geurtsen had net al zijn functies afgesto ten. Maar omdat Linschoten een dringend beroep op hem deed en er op korte termijn ie mand moest worden aange steld is Geurtsen overstag ge gaan. Geurtsen kan zich, naar eigen zeggen, op niet meer dan een globale kennis van de sociale zekerheid beroepen. „Ik ben geen materiedeskundige. Maar dat hoeft ook niet, die kennis zit bij CTSV in huis." Geurtsen denkt dat hij vooral bestuur lijk zaken zal behartigen. Geurtsen deed voor het laatst politiek van zich spreken als auteur van Liberaal Bestek 90. Het was niet meer dan een dis cussiestuk uit 1988 van acht VVD'ers, met een kapstok voor de inhoudelijke koers van de VVD in de jaren negentig. Het werd een onversneden „rechts" epistel, waarvan de toenmalige fractievoorzitter J. Voorhoeve de nodige scherpe kantjes wist af te vijlen. Opmerkelijk genoeg meende Geurtsen dat met een rechtse koers de VVD toch wel dege lijk in de jaren negentig een co alitie met de PvdA moest aan gaan. Hij herkende veel gemeenschappelijke stand punten tussen beide partijen. W. Etty kwam eind jaren tach tig als wethouder in Amster dam in politiek ongunstig vaarwater terecht door finan ciële tegenvallers op zijn stok paardje de Stopera. Als be stuurder blonk hij uit door korte-termijnvisies. Voor de lange termijn ontwikkelt hij geen strategieën, zo taxeerde de huidige partijvoorzitter van de PvdA, Felix Rottenberg, de situatie in 1988. Wegens Nederlands drugsbeleid PARIJS (RTR/AFP) - Een groep van 72 leden van de Franse Tweede en Eerste Kamer heeft zijn handtekening gezet onder een oproep aan de Franse consument om Nederlandse produc ten te boyotten. De parlementsleden deden dat „wegens het Nederlandse drugsbeleid dat een ernstig gevaar vormt voor de Franse en Europe se jeugd". Het Tweede-Kamerlid Jacques Myard van de neo-gaullisti- sche RPR heeft dit maandag meegedeeld. De regeringsco alitie in Frankrijk bestaat be halve uit de RPR uit de rechts- liberale UDF. Volgens Myard, één van de ondertekenaars, blijkt uit officiële Franse cij fers dat 86 procent van de he roïne die in 1995 in Frankrijk in beslag is genomen, uit Ne derland kwam. Waarschuwing „De situatie is onverdragelijk en alleen druk van het publiek kan tot succes leiden. De boy cot van Nederlandse producten moet een duidelijke en harde waarschuwing aan Den Haag vormen om zijn beleid te wijzi gen". Het WD-kamerlid Weisglas zegt in een reactie dat als zijn Franse collega's verstandig waren geweest, zij hadden op geroepen tot een boycot van slechts één Nederlands pro duct: te weten drugs. „Dan was de kern van het probleem op gelost". aldus de liberale bui tenlandspecialist. De oproep die de Fransen nu hebben gedaan gaat volgens de VVD'er voorbij aan het werke lijke jïrobleem, zijnde dat bij de Fransen inzake het drugs probleem soms sprake is van een overreactie, terwijl aan de andere kant het Nederlandse beleid toch wel overlast ver oorzaakt. „De enige manier om eruit te komen is met el kaar in gesprek te blijven". Triest Weisglas noemt het wel „triest" dat het ene EU-land oproept tot een boycot van pro ducten uit een ander EU-land. Zeker daar niet de coffeeshop- houders er de dupe van worden maar mensen die er niets mee te maken hebben zoals de kaas boer op de hoek en de bollen- kweker. Het ministerie van Buiten landse Zaken laat weten voor alsnog geen reactie te hebben op de oproep vanuit Frank rijk. Een woordvoerder tekent daarbij aan dat het departe ment doorgaans uitsluitend re ageert op uitspraken en stand punten van regeringszijde in den vreemde en niet op uitla tingen gedaan vanuit politieke partijen. Tijden en standen volgens getijdctabel Hvdro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwatcr tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 17 april 04:05 153 10:00 -162 16:30 168 22:15 -137 18 april 04:50 161 10:40 -160 17:15 168 22:55 -141 ROOMPOT BUITEN 17 april 02:10 162 08:35 -167 14:30 184 20:50 -142 18 april 02:50. 174 09:10 -168 15:10 186 21:25 -147 BRUINISSE 17 april 04:35 165 09:55 -172 17:00 183 22:15 -147 18 april 05:20 175 10:40 -171 17:40 183 22:55 -151 WEMELDINGE 17 april 04.20 160 10.00 -169 16.40 177 22.15 -143 18 april 05.00 168 10.40 -167 17.25 176 22.55 -147 Springtij: 19 april Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 VOORBURG (ANP) - Boeren hebben in 1994 netto 500 miljoen gulden uitgegeven aan maat regelen om hun milieuvervuiling te beperken of te voorkomen. Dat is ongeveer 50 miljoen meer dan het jaar daarvoor. Dat blijkt uit cijfers die het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) dinsdag heeft gepubliceerd. Het CBS heeft nog geen gegevens over 1995. De belangrijkste kostenposten voor de boeren zijn de afvoer van overtollige mest (166 mil joen) en de bouw van zogehe ten mestopslagsilo's (156 mil joen). Daarnaast waren de agrariërs in 1994 circa 100 mil joen kwijt aan milieuheffin gen. Daar staat wel weer 91 miljoen aan subsidies tegen over. Overigens gaven niet-boeren in 1994 ook nog eens 113 mil joen gulden uit aan voorzienin gen om de milieuproblemen van de landbouw binnen de perken te houden. Onder die niet-boeren vallen bij voor beeld de zogeheten mestfabrie- ken, die de drijfmest van de agrariërs verwerken. De mi lieukosten voor de tuinbouw zijn niet meegenomen in de CBS-berekeningen. Export De hoeveelheid geëxporteerde groenten en fruit vanuit Ne derland is in het eerste kwar taal van dit jaar verminderd met circa 9 procent. Vooral de 35 procent lagere export van uien was hier debet aan, zo meldt de Algemene Nederland se Bond van Groenten- en Fruitexporteurs maandag. In heel 1995 was er sprake van een toename van de export in kilo's met 3 procent terwijl de totale waarde terugliep van 6,5 tot 6,3 miljard gulden. Uit de cijfers van de bond blijkt verder dat de uitvoer van Nederlandse producten naar Duitsland en Groot-Brit- tannië vorig jaar groeide met 7 procent. De uitvoer naar Frankrijk, Spanje en Italië nam wederom af. Voor Frank rijk gold zelfs een exportda ling van 12 procent. De exporteurs zijn redelijk te vreden over de uitvoer naar de Oosteuropese landen. Alge meen nam het volume van de uitvoer toe. Vooral fruit doet het in deze regio goed. DEN HAAG (ANP) - Koningin Beatrix opent 15 mei officieel het vernieuwde Madurodam in Den Haag. De Rijksvoorlich tingsdienst (RVD) heeft dat la ten weten. De verbouwde ministad heeft 1 april haar poorten al onoffi cieel geopend. Sinds die dag ontvangt het park dagelijks een grote stroom bezoekers. De koningin is al bijna haar he le leven verbonden met Madu rodam. Als prinses opende zij de attractie op 2 juli 1952. Zij werd meteen benoemd tot eer ste burgemeester van de mi niatuurstad. Het park werd de afgelopen maanden verbouwd voor 36 miljoen gulden. Het werd twee keer zo groot en kreeg 24 nieu we maquettes. BUDAPEST (RTR) - Madonna is in verwachting van haar eer ste kind en „dolgelukkig". De vader is haar trainer, Car los Leon, zei Madonna's agent Liz Rosenberg in Budapest, waar de popster en actrice is voor opnames in de musical Evita. „Hij is geen filmster. Niet ie dereen hoeft dat te zijn. Hij is de man in haar leven. Zij ont moetten elkaar ongeveer an derhalf jaar geleden in New York", aldus Rosenberg via de telefoon uit het hotel waar Ma donna al enkele weken ver blijft. Zij vertelde niet wanneer de baby komt en of het paar trouwplannen heeft. Wel zei ze dat Madonna gewoon door gaat met de opnames voor de film over het leven van de le gendarische Argentijnse presi dentsvrouw. BREDA (ANP) - Een 28-jarige vrouw uit Sprundel is maan dag tegen middernacht om het leven gekomen door een ver keersongeluk op de weg tussen Etten-Leur en Sprundel. Volgens de politie vloog zij met haar wagen uit de bocht en reed zij tegen twee bomen. De vrouw was op slag dood. De brandweer heeft het stoffelijk overschot uit de zwaar bescha digde wagen moeten halen. DEN BOSCH (ANP) - De poli tie Brabant-Noord heeft dins dagmorgen drie mannen aan gehouden die ervan worden verdacht betrokken te zijn bij een omvangrijke internationa le fraudezaak. Het gaat onder andere om bedrieglijke bank breuk en valsheid in geschrif te. De politie schat de omvang van de fraude op circa tien mil joen gulden. Dat heeft de poli tie dinsdag meegedeeld. VALKENBURG/AMSTERDAM (ANP) - Het koper van de militaire kapel schitterde in het zonlicht toen de Noorse koning Harald en zijn echtgenote koningin Sonja maandag morgen arriveerden op Marinevliegkamp Valkenburg. De zon zorgde.voor een stralend begin van het driedaagse staatsbezoek van het paar aan ons land. Het bleef maandag mooi, én heel ontspannen. Demon stranten tegen de Noorse zee hondenjacht kwamen wel naar het door Harald én Son ja te bezoeken- (Stedelijk Mu seum in Amsterdam, maar verstoorden de boel niet. Ze staken spandoeken in de lucht en scandeerden leuzen, maar agressie was ver te zoe ken. De verzamelde politie hoefde niets te doen. Een voorbijgaande moeder vatte de vreedzame actie van de twaalf met Vikinghelmen getooide dierenliefhebbers kernachtig samen voor haar meestappendekind: „Nee, ze gaan niet vechten. Ze houden niet van vechten. Het zijn hé le goeie mensen." Bij de aankomst met groot ceremonieel op Valkenburg verwelkomde koningin Bea trix haar gasten met een kus. Ook prins Claus en minister Van Mierlo (Buitenlandse Zaken) waren ter begroeting aanwezig. Daarna toog het Noorse bezoek naar Amster dam. Achter de dranghekken op de Dam hadden zich zeker duizend belangstellenden verzameld. Zij waren er ge tuige van hoe dé koning der Noren, gestoken in militair uniform, een krans legde bij het Nationaal Monument. Het is een bij alle staatsbe zoeken voorkomende plech tigheid. Ook hier was weer sprake vangroot militair cermoni.eél. Het hele verkeer was, omgeleid. „Wat een ge doe he, voor zó'n kwartier", becommentarieerde één van de vele terraszitters op de Dam de plechtigheid vanach ter een pot bier. In het Stedelijk Museum be zichtigden de Noorse koning en koningin, in gezelschap van prinses Margriet en Pie- ter van Vollenhoven een deel van de collectie. Daaronder waren schilderijen van de nu 75-jarige Karei Appel. De in New York wonende kunste naar, die toevallig in Am sterdam was, was zelf in het Stedelijk aanwezig en werd aan het Noorse koningspaar voorgesteld. Ook andere prominenten als Harry Mu- lisch en Adriaan van Dis viel die eer te beurt. De sfeer in het museum was goed. De rijzige Noorse vorst bleek ,een goedlachs man, die nooit om tekst verlegen zit en ie dereen snel op zijn gemak stelt. De eerste dag van het staats bezoek werd besloten met een diner in het Paleis op de Dam. Koningin Beatrix prees met name de democra tie in Noorwegen en de be trokkenheid van de Noren bij het reilen en zeilen van hun land. „Overal voelen zelfbewuste, verantwoorde lijke burgers zich sterk be trokken bij het lokale be stuur en bij het oplossen van de eigen problemen. Het is intrigerend te zien hoe in el ke gemeente gekozen com missies zich actief inspannen om conflicten tussen burgers buiten de rechter om op te lossen. Deze unieke vorm van arbitrage toont aan hoe nauw in Noorwegen over heid en samenleving-verbon den zijn." De koningin wees erop dat de Noren ook kampen met de typische problemen van deze tijd, zoals „onthechting van het gezinsleven, verkilling in de samenleving en toene mende gevoelens van onvei ligheid." Harald sluit daar voor niet zijn ogen. Hij haalde het nog aan in zijn Nieuwjaai'srede, zo herin nerde Beatrix zich. Noorwegen is weliswaar goed georiënteerd op het bui tenland, aldus de koningin, maar wil geen lid worden van de Europese Unie. Bea trix vindt dat jammer. „Zo als u weet, had Nederland Noorwegen bijzonder graag als lid begroet." Maar het Scandinavisch land keert zich bepaald niet van Europa af, zo troostte de zo Eurpees ingestelde' Neder landse vorstin zich. Harald bevestigde dit: „Hoewel bergbeklimmen één van on ze favoriete sporten is, is het nooit onze gewoonte gewor den op onze buurlanden neer te kijken." Suske en Wiske 'ROBOTKOP" door Willy Vandersteen Dinsdag 16 april x.' Zierikzee Begin cursus Landschap, flora en fauna Schouwen-Duiveland. RSG. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Lezing over Indonesië en Foster Parents. NVvH. De Schutse. 14.00 uur. Woensdag 17 april Zierikzee UVV-prijsklaverjasmiddag. UVV-gebouw aan Kerkhof 3a. 13.30 uur. Mini-instuif CJV in gebouw De Driehoek. 14.00 uur. Kreamiddag bij De Lichtboei in het MFC aan de De Huijbertstraat. 14.00 uur. Bijeenkomst ouderen NCVB. In de zaal van het Herv. Kerkcentrum, achter de Gasthuiskerk. 14.30 uur. Bijeenkomst in foyer Mondragon. 19.30 uur. Kerkwerve Maandelijkse NCVB afdelingsavond. 't Zuudènde. 19.45 uur. Neeltje Jans Informatiebijeenkomst aan wijzing Oosterschelde tot nationaal park. Delta Expo. 11.00 tot 15.30 uur. Scharendijke Algemene ledenvergadering VVD-Schouwen-Duiveland in dorpshuis De Putmeet. 19.30 uur. Brouwershaven Bingo in recreatiezaal Poortershof. 14.00 uur. Bijeenkomst afdeling Brouwershaven NBvP in het Tonnenmagazijn. 20.00 uur. Nieuwerkerk V erkoping Adullam in kerkzaal Stationstraat. Van 19.30 tot 21.00 uur. Donderdag 18 april Zierikzee Vergadering Streekarchiefcommissie in de raadzaal van het stadhuis'. 09.30 uur. Burgh-Haamstede Informatie over kraamtijd van La Leche League, Repel 7. 20.00 tot 22.00 uur. Mini-conferentie PvdA over jeugdbeleid. Dorpshuis De Schutse. 20.00 uur. Scharendijke Vergadering gemeenteraad. 19.30 uur. Vrijdag 19 april Serooskerke Concert muziekvereniging Luctor et Emergo. Dorpshuis. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Jubileumactiviteiten. Bibliotheek De Schutse. Oosterland Jaarlijkse uitvoering Oosterlands Fanfare met De Blokfluitgroep en het Politiemannenkoor Zeeland. Dorpshuis Oosterhof. 19.30 uur. Zaterdag 20 april Zierikzee Rommelmarkt Kinderboerderij De Punt. Onder de Beuze. Van 08.00 tot 17.00 uur. Verkoping t.b.v. Stichting Adullam gehandicaptenzorg. 10.00-15.30 uur. Burgh Opening seizoensexposities in Burghse Schoole. 09.30 uur. Oosterland Brandweerwedstrijden eerste klas lage druk. Van 08.00-18.00 uur. Bruinisse Ruilbeurs De Nachtegaal in het clubgebouw. Van 10.00 tot 12.00 uur. Zondag 21 april Zierikzee IWZ gehandicaptendienst. Gereformeerde kerk, St. Domusstraat. 17.00 uur. Maandag 22 april Zierikzee Algemene ledenvergadering Ondernemerskring Schouwen-Duiveland in foyer restaurant Mondragon. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Voorjaarsvergadering afde ling Westerschouwen CDA. Gereformeerde kerk. 19.30 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 2