Middelburgse operette 25 jaar Ministerie verbiedt rapen mosselzaad Reddingsbrigade zoekt redders Uitgebreide controle alcohol grensstreek Mosselseizoen nadert einde Vernieling auto in Zierikzee Inbraken auto's Den Osse Subsidies in dorpsraad Brouw Commissie peilt mening over plan Schouwen-oost Wandelroute Dijkwater Presentatie monumentaal schilderij D. van Delen Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE Het Middelburgs Musical- en operettegezelschap Groep Papillon bestaat dit jaar 25 jaar. Ter ge legenheid van dit jubileum presenteert het gezelschap vrijdag 19 april de revue Papilion Pygma lion in de Stadsschouioburg in Middelburg. De groep Papilion dankt haar bekendheid aan de Weense Avonden, die onder de muzikale leiding van Jaap Edel jarenlang volle zalen trokken. Voor het jubileum is gekozen voor een feestelijke re vue waarin een bijzondere plaats is bigeruimd voor Marie. Marie is het manusje van alles bij de groep. Zij is al 25 jaar aan de groep verbonden. Voor deze gelegenheid is een groot jubileumorkest samengesteld, bestaande uit beroeps- en amateurmusici, allen afkomstig uit de regio. De algehele muzikale leiding is in handen van dirigent Léon Bours. Gastsolisten zijn de tenor Jacques van Loon en de bariton Ben van Trirum. Heieen Wolf en Leo Ras spelen de hoofdrol. BRUINISSE - Het ministerie van verkeer en waterstaat gaat het handmatig steken van mos selzaad en halfwasmosselen op slikken en glooiingen verbieden. Conform de nieuwe be leidsnota worden geen raapvergunningen meer verstrekt. afgrijzen begroet. De PO heeft in het Beheersplan Schelpdier visserij een aantal afspraken vastgelegd die de leden moeten accepteren. Zodra dit niet ge beurt volgen er sancties. Voorzitter J. Louwerse van de Producentenorganisatie wijst de handelwijze van de dissi dente kwekers dan ook radi: caal af. Ondanks dat hij weet wie er van de aanbiedingen van de rapers profiteren ziet hij geen mogelijkheid om deze transacties een halt toe te roe pen. De hoop is gevestigd op 18 april, de datum waarop de ra- pers hun activiteiten zullen moeten staken. r.V Permanente aanwezigheid van vier mosselrapers op de 1 i kken onder Ameland heeft ,'.;>wel bij natuur- en milieu-or- _,,misaties als binnen de mos- selsector flinke deining ver oorzaakt. Een viertal Zeeuwse rapers weet al enkele weken vrijwel dagelijks fikse hoe veelheden schelpdieren te ver garen om deze vervolgens aan een (of meerdere) reguliere kweker(s) uit Yerseke van de hand te doen. Vorig jaar okto ber bepaalde de rechtbank dat de rapers hun activiteiten op een tien hectare groot gebied ten zuiden van Ameland tot 18 april 1996 mogen voortzetten. Afspraken De leden van de Producenten organisatie voor de Nederland se Mosselcultuur (PO) zien het jonge 'zwarte goud' met argus ogen naar de kweekpercelen van de niet georganiseerde in- lcoper(s) verdwijnen. Vooral met het oog op de schrale zaad visserij hebben de sectorgeno ten de rol van deze niet bij de PO aangesloten kwekers met Ook woordvoerder G. Smits van de Vereniging tot Behoud van de Waddenzee heeft de stormbal gehesen. Smits, die oude mosselbanken als een knuffeldier koestert, ver wacht dat er weinig meer van de mosselbank bij Ameland zal overblijven. De aanwezig heid van de mosselrapers is ook door de media in het hoge noorden opgepikt. 'Zeeuwen slopen mosselbank' kopte een van de noordelijke dagbladen. BRUINISSE/ZIERIKZEE - In de week van 1 tot en met 6 april werden elf ladingen mosselen op de veiling in Yerseke aangevoerd, met een to taalgewicht van 2.686 ton netto. Dat is ongeveer 1.900 ton minder dan in de voorgaande Week. ZIERIKZEE - In de Korte No- belstraat in Zierikzee is in de nacht van vrijdag op zaterdag een auto beklad. De 20-jarige eigenaresse van de wagen deed aangifte van het feit dat haar auto met behulp van een verfspuitbus bespoten was met het woord 'Rood'. Dit is ook de kleur van haar auto. DEN OSSE - Vrijdag zijn bij Den Osse twee personenauto's opengebroken. Gestolen wer den duikspullen en een radio- CD-speler. De duikspullen ter waarde van duizend gulden waren* eigen dom van een 35-jarige inwoner van het Duitse Hagen, de ra- dio-CD-speler van een 30-jari- ge inwoner van Groningen. De speler heeft een waarde van 1500 gulden. BROUWERSHAVEN - De dorpsraad van Brouwersha ven zal in haar eerstvolgende vergadering, maandag 15 april, een aantal subsidie-aan vragen bespreken. Diabetes Landinrichting gedeelte polder Schouwen BROUWERSHAVEN - De landinrichtingscom missie Schouwen-oost gaat de dialoog aan met iedereen die woont of werkt in het oostelijk deel van de polder Schouwen. De commissie wil de plaatselijke bevolking zoveel mogelijk be trekken bij de plannen en zo veel mogelijk ge bruik maken van hun ervaringen. Dat doet men tijdens drie bijeenkomsten in het Tonnenmaga- zijn in Brouwershaven en wel op 6, 7 en 8 mei. De aangeboden partijen wer den alle aan de handel ver kocht. De gemiddelde prijs be droeg 82 gulden per ton, circa zeven gulden minder dan een week eerder. De verzending was volgens opgave: België 2.218 ton. Frankrijk 5.804 ton, diverse landen 46 ton en de bin nenlandse handel nam 1.081 ton over. Op maandag 1 april startte de aanvoer in Yerseke met vier ladingen, bestaande uit 1 345 brutoton. Na aftrek van het tarrapercentage ble- er 999 ton netto over. De iksiallen varieerden tussen 213. de vleesgewichten :7 ;ilo tot en met 30, Ski- De volgende dag gaven vier vaartuigen acte de présence met 829 nettoton in totaal. De verantwoordelijke aanvoer de; hiervoor waren de YE 71, YE 89, YE 170 en BRU 4 (K. ri. De laatstgenoemde SIRJANSLAND - Schouwcn- Duivclaml heeft er weer een wandelroute bij en wel een van 1.5 kilometer lang door natuur gebied Dijk water bij Sirjans- land. Woensdag 24 april wordt de nieuwe wandelroute officieel geopend. Het aanleggen van de wandelroute is door verrui ming van de inzichten in het re creatief medegebruik van na tuurterreinen mogelijk gewor den. D< wandelroute is door Staatsbosbeheer aangelegd in kweker loste 155 nettoton met een stukstal van 188 en een op vallend hoog vleesgewicht van 33,6 kilo. Zeeuwsche Banier nam deze partij over. De YE 71 hield na reductie van het tarra percentage 109 ton over met een stukstal van 173. Het vlees gewicht bedroeg 30,1 kilo. Op woensdag meerden de BRU 39 (H. en S. Jumelet). en de YE 1^3 af met een gezamenlijk aanbod van 526 nettoton. De lading van de BRU 39 uit de Meep bevatte een tarrapercen tage van 14,6 procent. Bij een stukstal van 140 noteerde deze partij een vleesgewicht van 28,3 kilo. Krijn Verwijs toonde de meeste belangstelling voor het aanbod van de YE 103. Bij bemonstering kookte deze par tij bij een stukstal van 206 een vleesgewicht van 29,8 kilo. Zeelands Roem betaald»- in week 14 de hoogste prijs van 110,88 per ton aan een Bru kweker. samenwerking met kaasboer derij De Stolpe.De route loopt door en langs het zuidwestelijk deel van het natuurgebied Dijkwater, met de mogelijk heid voor een bezoek aan de kaasboerderij van de familie De Reus. In de zomermaanden wordt het gebied begraasd niet runderen en schapen, wat het avontuurlijk karakter van de wandeling vergroot. Tevens is een gluurmuur ge maakt voor het observeren van de vogels in de oude Geul. De dorpsraad bekijkt de stand van zake"n ten aanzien van de activiteitenlijst. Verder wil ze een voorlichtingscampagne starten voor ouderen. Doel is om de behoefte te inventarise ren van voorlichting aan oude ren over gebruik van allerlei apparatuur. De vergadering wordt gehou den in het stadhuis en begint 19.30 uur. Nederlandse Hervormde Kerk Aangenomen naar Drachten: drs. H. Jansen te Hoofddorp. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Pretoria, wijk West (Die Vrye Geref. Kerke): A de Graaf te Blokzijl c.a. en Marknesse. Christelijke Gereformeerde Kerken Tweetal te Sassenheim: J. G. en tv 's-Grnvenmoer en E. B. Rcnkema, kandidaat te Enschede. Bruinisse beroept ds. J. Roos BRUINISSE - De Gerefor meerde Gemeente in Neder land te Bruinisse heeft een be roep uitgebracht op ds. J. Roos te Ophousden. Bruinisse is voorheen bediend geweest door ds. A. van den Berg van 1971 tot 1977. Ds Roos werd geboren op 23 april 1.954. Op 15 oktober 1987 werd hij te Chilliwaek in het ambt bevestigd et) is sinds april 1994 predikant te Op- lWusden. ZIERIKZEE Dierenbescherming De boeken- en snuffelmarkt die de Dierenbescherming za terdag onder de Beuze hield, heeft ruim 4000 gulden opge bracht. Een kwart van de op brengst gaat naar de afdeling Noord- en Midden-Zeeland van de Dierenbescherming, terwijl de overige 75 procent voor het dierenasiel aan de Zandweg in Zierikzee bestemd is. Kraamtijd La Leche League, de borstvoe dingsorganisatie, houdt op donderdag 18 april weer een moedergroepavond in Haam stede. Deze avond zal gaan over de kraamtijd. Vragen over deze leerperiode voor moeder en kind zullen worden behandeld, evenals de werking van de borst en de borstvoe ding. Ook andere vragen, die geen betrekking hebben op het onderwerp kunnen worden ge steld. De avond wordt gehou den in Repel 7 in Haamstede, van 20.00 tot 22.00 uur. Baby's, die nog niet zonder moeder kunnen zijn ook welkom. In formatie: 415588. Verkoping Op initiatief van Dameskrans Tryféna wordt zaterdag 20 april een verkoping gehouden ten bate van de Stichting Adul- lam gehandicaptenzorg. De verkoping wordt gehouden ip de zaal van de Christelijke Ge reformeerde kerk aan de Ze- vengetijstaat in Zierikzee. Ter verkoop worden aangeboden onder meer kaas, fruit, bloe men, koek, babbelaars, advo caat, oliebollen, bolussen en lingerie, boeken en handwer ken. De verkoping begint om 10.00 eh duurt tot 15.30 uur. Mini-instuif In CJV-gebouw De Driehoek wordt woensdagmiddag 17 april een mini-instuif gehou den voor kinderen van 5 tot en met 7 jaar. De kinderen zijn welkom vanaf' 14.00 uur. Het programma duurt tot 16.00 uur. Kreamiddag Wereldhoeden maken. Dat staat woensdag 17 april op het programma van de Kreamid dag van Sociaal Kultureel Werk De Lichtboei. Kinderen in de leeftijd van 6 tot en met 12 jaar zijn welkom in het MFC aan de De Huybertstraat in Zierikzee. De Kreamiddag be gint om 14.00 uur. Rommelmarkt Op initiatief van het Evene mententeam van Kinderboer derij De Punt uit Zierikzee wordt zaterdag 20 april onder de Beuze in Zierikzee een rom melmarkt gehouden. De op brengst van de rommelmarkt is bestemd voor de kinderboer derij. Tijdens het Lentefeest op zaterdag 11 mei wordt be kend gemaakt aan welk pro ject het geld besteed wordt. Onder de Beuze worden die za terdag ook - onder het motto 'Blikken op onze toekomst' - blikken verkocht. De Zierik- zeese kinderboerderij start ook een ledenwerfactie. De rommelmarkt op zaterdag 20 april begint om 08.00 uur en duurt tot 17.00 uur. PCOB-jaarvergadering In De Veste aan de Manhuis straat in Zierikzee houdt de af deling Schouwen-Duiveland van de Protestants Christelij ke Ouderen Bond (PCOB) woensdag 24 april de jaarver gadering. Dr. A. Jobsen, gere formeerd predikant in Zierik zee, verzorgt een lezing over Israël. Mevrouw D. H. Hek man-van Barneveld vertelt over het Holland koor. Een koor dat in 1990 werd opge richt op initiatief van de Stich ting Christenen voor Israël en dat momenteel 1000 leden telt. Eens in de vier tot zes weken komt men vanuit het hele land naar Putten om daar te repete ren. Het stadsbestuur van Jeruzalem heeft het koor uit genodigd om 6 juni ter gelegen heid van het 3000-jarig bestaan van de stad een concert te ver zorgen op het plein voor het nieuwe stadhuis. De jaarver gadering van de PCOB begint om 14.15 uur. Dropping De afdeling Schouwen-Duive land van de Plattelands Jonge ren Zuid (PJZ) houdt zaterdag 27 april een dropping. Verza melplaats is de carpoolplaats bij Zierikzee. Het vertrek staat gepland voor 20.30 uur. De jaarlijkse provinciale PJZ- toneelavond wordt gehouden op vrijdag 26 april in Partycen trum Havenzicht in Sint Anna- land en begint om 20.00 uur. Vertrek om 19.15 vanaf weg restaurant De Blauwe Keet bij Oosterland. De afdeling Schouwen-Duive land van de Diabetesvereni ging geeft op dinsdagavond 23 april aan de hand van een dia voorstelling informatie over diabetes type II. Veel mensen hebben zonder het te weten de ze vorm van - niet insuline af hankelijke - suikerziekte. Een onbehandeld type II kan tot oogproblemen leiden, maar ook hart- en vaatklachten ko men veel voor. Voorafgaand aan de diavoorstelling houdt de vereniging een ledenverga dering. De avond wordt gehou den in het Havenkwartier aan de Visstraat en begint om 19.30 uur. Ouders druggebruikers De Gespreksgroep Ouders van Druggebruikers houdt in het Multifunctioneel Centrum aan de De Huybertstraat 35 in Zie rikzee een gespreksavond. De avond wordt gehouden op dinsdag 7 mei om 19.30 uur. Deelnemers wordt verzocht te voren telefonisch contact op te nemen. Info: 0113-371680. NEELTJE JANS Nationaal Park In het Topshuis op Neeltje Jans wordt woensdag 17 april een informatiebijeenkomst gehou den waarbij de aanwijzing van Neeltje Jans als nationaal park centraal staat, met name de invloed die een dergelijke aanwijzing heeft op de onder nemers rond de Oosterschelde. Tijdens de bijeenkomst wordt onder andere het woord ge voerd door de Zeeuwse gede puteerde G. L. C. M. de Kok en de directeuren van twee Natio nale parken en een Vrijetijds- park. De bijeenkomst is van 11.00 tot 15.30 uur. BURGH-HAAMSTEDE Klaverjaswedstrijd In 'dorpshuis De Schutse in Burgh-Haamstede wordt op zaterdag 27 april een open kla verjaswedstrijd gehouden. In schrijven kan tot 20 april. De wedstrijd begint om 19.30 uur. RENESSE Cursussen Creatief centrum Perspectief organiseert in samenwerking met Hotel de Tweespan in Re- nesse, een aantal dagcursussen aquarelleren. Tijdens deze dagcursusen, die worden gege ven door beeldend kunstenaar Kees van de Wetering uit Burgh-Haamstede, trekken cursisten er op uit om in de na tuur te schilderen. Mocht het weer onverhoopt tegen zitten, dan wordt les gegeven in het atelier van de Tweespan. De cursus is geschikt voor begin ners en gevorderden. Voor aan melding en informatie kunnen belangstellenden terecht bij Hotel de Tweespan, telefoon 462570. KERKWERVE NCVB De NCVB Kerkwerve houdt haar maandelijkse afdelings avond op woensdag 17 april in het dorpshuis 't Zuudènde. De avond begint om 19.45 uur. Het onderwerp is 'Wat heeft een pop te vertellen'. DREISCHOR Wandeltocht Het bestuur van het Neder landse Rode Kruis afdeling Brouwershaven heeft voor za terdag 27 april een wandel tocht op touw gezet over acht en vijftien kilometer. Vertrek punt vormt het dorpshuis in Dreischor. De tocht gaat om 13.30 uur van start. Scholen en groepen kunnen het totaal aan tal verwachte deelnemers op geven bij K. Mandemaker, te lefoon 401374. Individuele wandelaars kunnen voor in schrijving terecht voor de start. NIEUWERKERK Verkoop Adullam De Stichting Adullam houdt een verkoping van lingerie, nachtkleding en keukentex- tiel. De verkoping wordt ge houden op woensdag 17 april van 19.30 tot 21.00 uur in de zaal van de kerk aan de Sta tionstraat. OOSTERLAND Kledingactie De kledingactie van Mensen in Nood die in Oosterland in maart is gehouden heeft 1500 kilo aan kleding opgebracht. De vrijwilligers zijn van plan om ook volgend jaar, in de zelf de periode, een kledinginzame- ling te houden. Om de actie weer tot een succes te kunnen maken vraagt Mensen in Nood iedereen vanaf nu al weer kle ding hiervoor te bewaren. Bij de dialoog wordt van ge dachten gewisseld over het landelijk gebied van Schou wen-oost. De commissie wil van de inwoners van het ge bied zelf horen wat zij als knel punten ervaren en welke kan sen men ziet voor de toekomst van Schouwen-oost. Op genoemde data wordt in groepjes van maximaal vijf tien mensen met elkaar van ge dachten gewisseld. Het is de bedoeling dat aan het eind van een bijeenkomst het besproke ne samengevat wordt in een lijst met aandachtspunten die Dirck van Delen maakte het schilderij in opdracht van Jacques Oorlogh in 1636. Het gasthuis had Jacques Oorlogh als patiënt behandeld. Op het schilderij linksonder, in een cartouche, is te lezen dat hij het schilderij als dank aan het gasthuis schonk. Het werk heeft vele eeuwen in het gast huis van Middelburg gehan gen. Met het pesthuis, het weeshuis en het oude mannen- en vrou wenhuis behoorde het gasthuis tot de Godshuizen in Middel burg. Na de oorlog hing het schilderij in de vergaderzaal van het Waterschap Walche ren, maar het bestuur van de Godshuizen zocht naar een be tere locatie. De controles vonden plaats op Belgisch en Nederlands grond gebied bij de grensovergangen tussen de Liefkenshoektunnel en Koewacht tussen 23.00 uur en 04.00 uur in de nacht van za terdag op zondag. In totaal werden ongeveer achthonderd bestuurders gecontroleerd, waarvan er zeventien te veel hadden gedronken. Aan de Nederlandse kant va rieerden de alcoholpercenta ges van 195 ug/1 tot 880 ug/1. Dit betrof zes bestuurders. In België werden tien bestuur ders meegenomen naar het bu- men kan gebruiken bij de ver dere uitwerking van de plan nen. Gaandeweg worden die lijsten met aandachtspunten omgezet in een plan dat - zo is de achter liggende gedachte - goed aan sluit bij wat de inwoners van het her in te richten gebied er zelf over denken. Aanmelden voor de bijeenkomsten in Brouwershaven kan via Els Belgraver van de dienst Land inrichting en Beheer Land bouwgronden (0113-237330). Aanmelden kan tot 23 april. Uiteindelijk is dat het Zeeuws Museum in Middelburg gewor den. In december 1995 werd het monumentale schilderij van het Polderhuis naar het Zeeuws Museum gebracht, een ingewikkelde operatie onder begeleiding van een restaura teur. Het schilderij moest uit de lijst worden gehaald en op gerold op een grote houten rol. Onlangs werd het schilderij opnieuw opgespannen en in de originele lijst geplaatst. Vrijdag 19 april om 16.00 uur geeft mevrouw drs. H. P. S. M. van den Donk een toelichting op het schilderij. Dat gebeurt in de 17de-eeuwse zaal van het Zeeuws Museum waar het schilderij ook komt te hangen. rèau voor een ademanalysetest of bloedproef. De bestuurders kregen allemaal een rijverbod en een dagvaarding. Naast de grensoverschrijdende controles werden in dezelfde nacht in Zeeuwsch-Vlaanderen nog drie bestuurders van een personenauto en een bromfiet ser aangehouden in verband met overmatig alcoholge bruik. Een rijbewijs werd in gevorderd, rijverboden opge legd en dagvaardingen uitgereikt om voor de rechter te verschijnen. BURGH-HAAMSTEDE - De Strandred- dingsbrigade Westerschouwen zoekt voor het nieuwe seizoen zwemmende redders van het eiland Schouwen-Duiveland. Tij dens het pinksterweekend wordt er een zo genaamd aspirantenweekend georgani seerd. Nu de plannen met de ge meente Middenschouwen nagenoeg doorgesproken en afgerond zijn, wordt hetv strandseizoen nog drukker voor de SRB Westêrschou- wen. Er zijn echter slechts vijf leden, van de in totaal bijna 100 leden tellende bri gade, woonachtig op het.ei land. Het aspirantenweekend is een soort kennismakings weekend voor zwemmende redders, die zich hebben aangemeld bij de SRB Wes terschouwen. De sluitings datum voor het aanmelden is op 1 mei. De SRB roept fanatieke zwemmende red ders op om zich als vrijwil liger aan te melden. Met He melvaartsdag zullen de drie strandposten weer worden ingericht. Men kan zich aanmelden door een aanmeldingsfor mulier op te vragen bij de gemeen"7 Westerschouwen op hd gemeeentehuis in Burgh-Haamstede. Telefo nisch kunnen er formulie ren angcvraagd worden bij O Griffioen, afdeling R.O.. telefoon 651651. In 1 7de-eeuwse zaal Zeeuws Museum MIDDELBURG - 'Christus geneest de lamme te Bethesda'. Dat is de titel van het door de Zeeuwse meester Dirck van Delen gemaakte schilderij. Een doek van 2,35 bij 2,70 meter. Het schilderij is door de Stichting Godshuizen in Middelburg in langdurig bruikleen gegeven aan het Zeeuws Museum waar het vrijdag 19 april wordt gepresenteerd. KOEWACHT - Door de politie in Zeeuwsch- Vlaanderen werd onder meer in samenwerking met de Rijkswacht Sint Niklaas, de Wegpolitie Antwerpen en de Koninklijke Marechaussee, een grootscheepse grenscontrole uitgevoerd op het gebruik van alcohol in het verkeer. f 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 6