GOED KOOP 'Verbazingwekkend in al z'n veelzijdigheid' Potentiële politiehonden werken aan hun toekomst Gewond bij aanrijding Recordaantal zeehonden geteld in Deltagebied Acht Schouwse ploegen bij brandweerwedstrijd Te veel gedronken Radar uit zeiljacht gestolen Elfde Zeeuws Eenakterfestival Ter lering en vermaak CD EXPORT PILS MAANDAG 15 APRIL 1996 NR 25959 3 Verwachting t/m vrijdag 19 april WEERSVOORUITZICHTEN Woensdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 60% Min.temp. 6 graden Mid.temp. 12 graden Windkracht z.west 4 Donderdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 40% Min.temp. 4 graden Mid.temp. 12 graden Windkracht z.west 4 Vrijdag Zonneschijn 50% Kans op neerslag 30% Min.temp. 6 graden Mid.temp. 16 graden Windkracht zuid 4 ZON- EN MAANSTANDEN 16apr. Zon op 06.40, onder 20.37 Maan op 06.00, onder 19.06 Nieuwe Maan: 18 april (00.50) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Geen wolkje aan de lucht. Dat geldt voor het hele land, voor zo wel vannacht als morgenoverdag. Met een stevige zuidelijke stroming wordt droge en vrij zachte lucht aan gevoerd. Vannacht koelt het nog even flink af. De minimumtempera tuur ligt rond +3 graden, hier en daar is zelfs een graadje vorst aan de grond mogelijk. De ochtend begint niet alleen fris maar ook meteen zon nig en de temperatuur vliegt om hoog. 's Middags kan het in het zui den van het land plaatselijk 18 graden worden, met recht lente. Het noorden moet het met een paar gra den minder doen. De zon maakt morgenoverdag geen onderscheid, overal schijnt ze volop. Later op de dag neemt de bewolking in het wes ten toe en dat heeft te maken met een storing die ons in de loop van woensdag passeert. Af en toe valt er een bui en het is tijdelijk minder zacht. Het wordt maximaal 12 gra den. De zuidwestelijke aanvoer speelt ons ook donderdag nog par ten. ZIERIKZEE - Zaterdagmorgen is een 31-jarige inwoner van Zierikzee licht gewond ge raakt bij een aanrijding op de kruising Laan van Saint Hilai- re-Scheldestraat-Weststraat. Een personenauto bestuurd door een 41-jarige inwoonster van Nieuwerkerk, reed vanaf de Scheldestraat de Laan van Saint Hilaire in richting Nieu we Kooiweg en gaf daarbij geen voorrang aan de 31-jarige fietsster die overstak. Ze werd aangereden en mo'est met hoofdpijnklachten wor den overgebracht naar het zie kenhuis. Na onderzoek kon de Zierikzeese echter huiswaarts keren. De fiets liep bij de aan rijding de nodige schade op, de auto nagenoeg niet. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. H. M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11Zierikzee. Postbus 14300 AA Zierikzee. Telefoon 0111-416551. Telefax 0111-414315. Lezersservice (bezorging) De Zierikzeesche Nieuwsbode na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel dan, ma t/m vr. 0111 -417314 tijdens kantoor uren: van 8.30 tot 17.30 uur. Tijdens de avonduren: ma. di. (niet op woensdag) do. vr., van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 0111-412905 Fotograaf (na 17.30 uur) 0111-401575. Abonnementen per: Maand (autom. afschr.) 18,50 Kwartaal 52,50 (autom. afschr.) 50,00 Halfjaar 100.00 (autom. afschr.) 95,00 Jaar ƒ190,00 (autom. afschr.) 180,00 Losse nummers 1,25 De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lo pende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur bonderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontslaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 75 cent. Kontrakttarieven op aanvraag. „Succesjes" (t/m 4 regels) 7,50 De advertentieprijzen zijn exclusief 17'/?% B.T.W. NEELTJE JANS - Tijdens tellingen door het Rijksinstituut voor Kust en Zee (RIKZ) in het deltagebied, zijn op 10 april tijdens laagwater 42 op platen rustende zeehonden gezien. Een dergelijk aantal is volgens het RIKZ sinds de jaren zestig niet meer in de delta waargenomen. Het RIKZ van Rijkswaterstaat voert een monitoringspro- gramma uit van de zoute wate ren in Nederland. Binnen dit programma worden regelma tig tellingen verricht van vo gels, vissen, bodemfauna en zeezoogdieren en worden fysi sche en chemische waarnemin gen gedaan. Als onderdeel wordeh maandelijks tellingen van vogels en zeezoogdieren in de Voordelta uitgevoerd met behulp van een vliegtuig. Ook worden dan delen van de Oos- terschelde en Westerschelde gecontroleerd op de aanwezig heid van zeehonden. Op 10 april bleken er tien aan wezig in de Westerschelde, al lemaal in het oostelijk deel. Achter het werkeiland Rog- genplaat lagen tien zeehonden op de rand van het Oliegeultje. Voor de Kop van Schouwen was één zeehond te zien, op de platen westelijk van Goeree lagen er vijf. Voor de Kop van de Maasvlakte lag een groep van zestien zeehonden. In hoeverre de strenge winter aanleiding is geweest voor de dieren van de Waddenzee om naar zuidelijker water te trek ken, is volgens het RIKZ niet bekend. Het RIKZ stelt dat het in voor gaande jaren is voorgekomen dat groepjes zeehonden in het vroege voorjaar voor de kust aanwezig waren. Na een mooi weekend met veel recreatie- verkeer bleken de dieren ech ter weer verdwenen. Het RIKZ verwacht dat het bescher- mingsbeleid dat voor de Voor delta wordt ontwikkeld, per spectief biedt voor een stabielere stand van zeehon den in dit gebied. Provinciale wedstrijd in Oosterland OOSTERLAND - Acht Schouwen-Duivelandse ploegen doen zaterdag 20 april me;e aan de pro vinciale brandweerwedstrijden eerste klasse lage druk in Oosterland. Het korps Duiveland is de gastheer. Het jaar 1996 is voor het Alge meen Brandweerwedstrijd Co mité een jubileumjaar: 50 jaar geleden organiseerde het co mité de eerste wedstrijd. Van wege dit jubileum wordt aan alle twaalf deelnemende ploe- gèn een blijvende herinnering uitgereikt. De belangstelling voor de brandweerwedstrijd is volgens het comité goed. Dit jaar hebben 12 brandweerwed- strijdploegen zich aangemeld voor deelname. Schouwen-Duiveland is zoals al aangegeven goed vertegen woordigd tijdens de brand- weerwedstrijd. Middenschou- wen heeft twee wedstrijd- ploegen afgevaardigd en ver der strijden mee de korpsen van Dreischor, Zeelandia, Bruinisse, Westerschouwen, Zierikzee en Brouwershaven. De overige vier deelnemers zijn Kapelle, Nieuwdorp, Heinkenszand en Krabbendij- ke. De brandweerwedstrijd be gint om 08.00 uur en duurt tot 18.00 uur. NIEUWERKERK - Een 22-jari- ge bestuurder uit Noordgouwe kreeg zondagmorgen vroeg een dagvaarding uitgereikt we gens rijden onder invloed. De man werd aangehouden op de Stolpweg in Nieuwerkerk en blies 285 ug/1. De Noordgou wenaar bleek al vaker onder invloed te hebben gereden en kreeg daarom een dagvaarding mee om te verschijnen voor de rechter in Middelburg. SCHARENDIJKE - Uit een zeiljacht in de haven Klooster- nol in Scharendijke is ergens in de afgelopen twe.e weken een complete radarinstallatie gestolen. De radar met toebehoren heeft een waarde van rond de zeven duizend gulden. De 42-jarige eigenaar uit het Belgische Mei- se deed aangifte van de dief stal. De Oosterland.se Schouwspelers in actie op het concertzaal-podium. (Foto Marijke Folkertsma) ZIERIKZEE - Voor jurylid van het Zeeuws Ee- nakterfestival, Jan Burggraaf staat het als een paal boven water: de toneelgezelschappen die afgelopen weekend in de Zierikzeese Concert zaal aan het werk waren te zien, hebben een ver bazingwekkende veelzijdigheid aan de dag ge legd. „Het is voor mij heel plezierig te ontdekken dat er meer achter een eenakter steekt dan de naam doet vermoeden," aldus het jurylid. Het Eenakterfestival van het Zeeuws Centrum voor Ama teurtoneel werd voor de elfde keer gehouden. Onder de in to taal achttien inschrijvingen bevonden zich tien eigen pro ducties. Dit keer waren voor het eerst alle Zeeuwse regio's vertegenwoordigd. Vorig jaar bijvoorbeeld bleven de Beve- landen buiten spel, terwijl eer der Zeeuwsgh-Vlaanderen het liet afweten. Schouwen-Duive land is volgens ZCA-voorzitter Reina de Groot altijd heel goed present geweest. Dit keer wa ren er zes producties van eigen bodem te zien, al dan niet ge combineerd gebracht met spe lers uit andere regio's. Aan Burggraaf uit Lewedorp, regisseur en Elektrawinnaar regie 1995, en vier andere jury leden was het om de eenakters te beoordelen. De deelnemen de groepen ontvangen over en kele weken elk een rapport met de bevindingen van de ju ry. Dit ter lering. Van een win naar is geen sprake. Burggraaf viel vooral de varia tie op die het vele publiek tij dens drie dagen eenakters kreeg voorgeschoteld. „De ee nakters gingen gelukkig ver der dan kale toneelstukjes. Be wegingstheater en experi- Dmenteel theater, wat combi naties, muziek, dans en mime: je kwam eigenlijk van alles te gen. En dat maakt het leuk en boeiend." Het jurylid vindt dat er in Zee land ontzettend veel gaande is op cultureel gebied. „Als je nu ziet dat er hier evenveel men sen wonen als bijvoorbeeld jn Rotterdam-Zuid. En als je dan kijkt naar wat er daar te koop is, nou laat mij dan maar in Zeeland zijn. Ze hebben het hier toch maar voor elkaar. Bijna elke plaats kent een ei gen toneelvereniging. En die brengen echt niet voortdurend zo'n gedwongen 'lach of ik schiet-show'." Over individuele prestaties wil Burggraaf nog niet veel kwijt. Een stuk dat er voor hem echt uitsprong, was Spie gelbeeld van de Stichting Mid delburgs Theater. Het verhaal van Willy die het niet meer ziet zitten, zichzelf een mislukke ling vindt. Oscar Postema speelt Willy, staat drie kwar tier op het toneel en zet zijn denken voor de spiegel uiteen. Onmetelijk Zoals gezegd droeg Schouwen- Duiveland ook dit keer weer veel bij aan het festival. Dans- /Bewegingsgroep Anna van den Berg uit Zierikzeg, zorgde voor dans in de vorm van een eigen choreografie onder de noemer In the stillness is the movement. Stichting Theater Kwark met spelers uit Zierik zee en Goes, stond voor een im posant dik half uur Escurial van Michel de Ghelderode met een stervende koningin en een gepijnigde koning als treffend uitgangspunt. Toneelvereniging De Schouw spelers uit Oosterland nam een aangepaste versie van Aftellen van Alan Ackbourn voor zijn rekening, terwijl Theater groep Zierik uit Zierikzee Azoor van P. van Doornik een verrassende ontknoping meeg af. Toneelvereniging Op Drift uit Renesse speelde geen bestaand toneelstuk, maar zorgde voor theater op basis van eigen er varingen. Onder de noemer Community Theatre, een theatervorm over komen waai en uit Engeland, bracht Op Drift de productie Life. Een akt gebaseerd op waar gebeur de gebeurtenissen, die uit een interview met de spelers naar voren kwamen en later werden gedramatiseerd. Bijzonder was ook de voorstelling van Toneelvereniging Ouwerkerk, die een treffend Samuel Bec kett's Spel zonder woorden op de planken bracht over de on metelijkheid van tijd en ruim te. ze een gedegen opleiding ge ven," aldus Babijn. Uitslag: 1 M. de Looff uit Kou- dekerke met 138 van de 150 haalbare punten. 2 C. Schot uit Ouwerkerk met ruim 126 pun ten. 3 A. Kolenberg uit Ril- land-Bath met ruim 114 pun ten. 4 M. van der Wiele uit Ouwerkerk met ruim 106 pun ten. richten, doe je niet zomaar. „Dat kost veel tijd. Je begint ermee als de hond ongeveer een jaar oud is," vertelt Boone. Boone is zelf bij de politie, werkt daarbij met een hond en richt ze ook zelf af. Hij vertelt dat er veel vraag is naar poli tiehonden: „Zijn de dieren een maal zover opgeleid, dan zijn er kopers te over, bijvoorbeeld bewakingsdiensten, maar ook de politie. Want die heeft zelf geen tijd om honden helemaal van het begin af aan op te lei den." Babijn vertelt dat bijvoor beeld bij keuringen in Bra bant, elke keer zo'n drie of vier politiewagens verschijnen, op zoek naar een goede hond. Ver der zegt hij dat vooral vanuit de Verenigde Staten regelma tig aanvragen komen voor een politiehond. „Onze dieren staan goed bekend, omdat we De wedstrijd was bedoeld voor jonge honden van twee tot drie jaar, die in training zijn voor politiehond en bijvoorbeeld volgend jaar naar de keuring gaan, op weg naar één van de vijf haalbare certificaten. De wedstrijd zaterdag vond plaats op het terrein van de Po litiehonden Vereniging Schou wen-Duiveland en was georga niseerd door de afdeling Zeeland van de Koninklijke Nederlandse Politiehonden Vereniging (KNPV) Keurmeester en voorzitter van de afdeling Zeeland van de KNPV, P. S. Babijn, vertelt dat het kleine aantal deelne mers ook hem enigszins tegen valt. „Maar dat komt omdat de keuring op 11 mei is. Een hoop mensen zijn nu druk aan het oefenen en hebben zodoende geen tijd om aan deze wed strijd mee te doen," zegt hij. Zin om deel te nemen aan dit Zeeuws kampioenschap heeft het voor de jonge honden ze ker, vindt hij. „Omdat het van daag toch om min of meer offi ciële oefeningen gaat, staan zowel de baas als de hond on der enige spanning. Daardoor gaan er toch dingen fout die in een normale oefensituatie al tijd goed gaan." De vier honden konden zich onder meer bekwamen in oefe ningen als het weigeren van ge vonden voedsel, onaangelijnd volgen, blijven liggen en het opzoeken en apporteren van kleine voorwerpen. In de mid daguren was er sprake van moeilijker werk in de vorm van steloefeningen, bijvoor beeld het tot stilstaan brengen van een op een fiets vluchtende man.'Maar voor deze oefenin gen werden geen punten uitge deeld. „Ze zijn meer ter lering en vermaak," aldus C. TBoone, secretaris van de afdeling Zee land van de KNPV. Hij vindt dat er wat misvattin gen bestaan over de politie De honden werkten verschillende oefeningen af. waaronder het zogenaamde pakwerk. (Foto Ma rijke Folkertsma) Advertentie WITTE BOLLETJES zak 6 stuks van y&f Aanbiedingen geldig van ma 15 t/m wo 17 april 1996 A&P Service; B V lel 035-5483333 ELKE DAG GOED NIEUWS S OUWERKERK - Veel honden deden er niet mee, maar daar ging het dan ook niet om zaterdag tijdens het Zeeuws kampioenschap ongecertifi- ceerde politiehonden in Ouwerkerk. Ervaring en oefening op weg naar de certificaatskeuring, dat was waar het om draaide. Drie Mechelse herders en een Hollandse bekwaamden zich 's morgens in onder meer appèl- en apporteeroefe- ningen, proeven die wel officieel werden afge handeld. 's Middags was er tijd voor zogenaam de steloefeningen, waarbij de keurmeester alleen advies uitbracht. hond in zijn algemeenheid. „Iedereen denkt-bij zo'n dier aan een hele scherpe hond die overal naar bijt," zegt hij. En dat is volgens hem nu net niet het geval: „Een hond die van nature echt moedig is - en dat moet een politiehond zijn - heeft dat niet in zich. Hij hoeft niet te dreigen, gewoonweg omdat hij niet bang is." Een gezonde herdershond met een goede achtervolgingsdrift, geniet de voorkeur bij de KNPV. En dan het liefst nog een Mechelse of Hollandse her der, omdat deze dieren snel zijn en niet zo log als bijvoor beeld een bouvier of Duitse herder. Een dobermann of een rottweiler kan echter ook uit stekend terecht, vindt Babijn. Maar met een vechtjas als een pitbull, hoeft niemand aan te komen. „Die zijn totaal onge schikt," zegt hij. Een hond tot politiehond af- MORA «*QQ HAMBURGERS <J7 12 stuks van 629" J blikje 0,33 liter van 65

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 3