?H! Geld voor horeca in Renesse belangrijker dan verslaving Burghse Schoole en het Maritiem Museum open in museumweekend Verdeeldheid over onderzoek naar toekomst Brouwse haven CDA: 'Dit is weggegooid geld' Lezingen en seizoensexposities Druggebruik op Schouwen-Duiveland neemt toe VRIJDAG 12 APRIL 1996 NR 25958 5 Advertentie BROUWERSHAVEN - Wat de CDA-fractie bin nen de gemeenteraad van Brouwersha /en be treft hoeft er eigenlijk helemaal geen onder zoek gedaan te worden naar de toekomst van de Brouwse haven en als het dan toch zo nodig moet, zo liet R. J. van der Wekken weten, dan verdient alleen de herinrichting van ligplaat sen bij de bocht van de oude en de nieuwe haven bestudeerd te worden. „Maar dit voorstel zoals het er nu ligt, dat is puur weggegooid geld," al dus de CDA-voorman. De gemeente Brouwershaven heeft verschillende ideeën voor de toekomstige ontwik keling van de haven van Brou wershaven. Er bestaan plan nen voor de bouw van een nieuw havenkantoor en men speelt met de gedachte om de weg langs de nieuwe jachtha ven te verleggen en een deel van het aan die weg gelegen parkeerterrein op te offeren ten gunste van de bouw van woningen. Met name die ver legging van de weg en de wo ningbouwplannen liggen ge voelig in Brouwershaven. Tijdens de gecombineerde ver gadering van de commissies al gemene zaken en ruimtelijk beheer werd het voorstel om een kleine tien mille uit te trekken voor een door het RBOI uit te voeren onderzoek aan de commissieleden voorge legd. In het werkvoorstel somt het adviesbureau een aantal zaken op waar haars inziens in het onderzoek naar gekeken zou moeten worden. Volgens Van der Wekken ziet het RBOI problemen die er niet zijn. Hij zei zich te verba zen over de constatering van het adviesbureau dat het ver voer van boten van en naar de winterberging van de firma Van Ast verkeersoverlast zou veroorzaken. „Daar heb ik nog nooit klachten over gehoord," aldus Van der Wekken. Dat de loswal voor de beroeps vaart geen functie meer heeft is volgens hem oud nieuws en de aanleg van een strandje bij de ha ventoegang is in zijn visie al evenmin een kwestie die on derzocht zou moeten worden. „Dat is al beslist en hoe je dat strandje goed bereikbaar moet maken, daar is geen duur on derzoek voor nodig." Eventu ele reconstructie van de weg langs de jachthaven is wat Van der Wekken betreft al hele maal geen onderzoekstijd en geld waard. „Die weg ligt daar goed." Een heel ander geluid kwam van de kant van SGP/RPF- commissielid P. van der Mei- de. Hij zei helemaal achter het voorgestelde onderzoek te staan. „Er wordt een aantal za ken gesignaleerd die het zeker waard zijn om onderzocht te worden. Het transport van bo ten over de weg levert dan mis schien geen overlast op, maar het legt wel beperkingen op. Je kunt bijvoorbeeld geen ver keersdrempels leggen," aldus Van der Meide. Status quo Zijn opmerking dat het CDA wat de haven betreft kennelijk liefst de status quo gehand haafd wil zien, alles bij het ou de wil laten, deed Van der Wekken in woede ontsteken. Hij wees Van der Meide erop dat het CDA wél onderzoek wil naar herinrichting van de lig plaatsen. Ch. Weezepoel (D66) zei net als Van der Wekken nooit klachten te hebben ge hoord over botentransport over de weg. „Ze laten je er al tijd netjes langs. En recreanten hebben best even de tijd om te wachten." Verleggen van de weg langs de jachthaven is voor Weezepoel niet aan de orde. M. C. J. Mol (VVD) sloot zich voor wat be treft het 'probleem' boten transport aan bij de andere sprekers. Voor het overige heeft zijn fractie geen bezwaar tegen het voorgestelde onder zoek. „Het gaat tenslotte om de toekomst van de haven.". Dat bracht ook mevrouw E. M. Overbosch-de Reijger (PvdA) naar voren. „De kwaliteit van de haven is nu goed, maar die moet ook in de toekomst goed blijven." Burgemeester A. P. de Haan zei de manier van formuleren van het RBOI - met betrekking tot de kwestie Van Ast - wat ongelukkig te vinden. „En als je het dan zo in de krant ziet staan komt het hard over. Wij hebben niet meer willen doen dan aangeven dat het een min der gewenste situatie is. Wel licht kan het op een andere en betere manier." In het schoollokaal wordt het schrijf onderwijs door de jaren heen in al haar facetten belicht. (Foto: Joop van Houdt) ZIERIKZEE/BURGH - Tijdens het Nationaal Museumweekend - zaterdag 20 en zondag 21 april - zijn zowel het Maritiem Museum in Zie- rikzee als Museum De Burghse Schoole in Burgh open. In het Burghse museum zijn naast de vaste expositie twee seizoensexposities te zien. In het Zierikzeese museum worden lezin gen gehouden. Het Maritiem Museum in Zie- rikzee is zaterdag 20 april open van 10.00 tot 17.00 uur en op zondag 21 april van 12.00 tot 17.00 uur. Tijdens het Natio naal Museumweekend kan men er gratis naar binnen. Pa leontoloog Dick Mol verzorgt vier keer een met dia's onder steunde lezing over het onder werp Korren op de Ooster- schelde, twee miljoen jaar dierenleven op Schouwen-Dui- veland. Zaterdag om 12.00 en 14.30 en zondag om 13.00 en 15.00 uur. Het Nationaal Museumweek end betekent voor De Burghse Schoole de seizoensopening. Vanaf dit weekend worden naast de vaste expositie een tweetal seizoensexposities ge presenteerd. In het ouderwets ingerichte klaslokaal wordt middels een expositie het schrijfonderwijs door de jaren heen getoond. Het schoonschrijven vormde vroeger een belangrijk onder deel van de lessen in het lager onderwijs. Het schrift moest niet alleen leesbaar zijn, maar ook nog sierlijk vormgegeven. In die tijd werd door de school kinderen druk geoefend op fraaie krullen en halen met de kroontjespen. Een oproep van het bestuur van het Burghse museum aan de bevolking om een bijdrage te leveren aan een expositie le verde een keur van voorwer pen op: schrijfsehriftjes, kroontjespennen en inktpot ten. Ook te zien op de expositie is 'De nieuwe lopende hand', een schrijfmethode uit de jaren '30. Roofvogels De tweede seizoensexpositie in De Burghse Schoole draagt de naam Roofvogels en kerkui len. Door de enthousiaste inzet van vele vrijwilligers is de populatie van deze vogelsoor ten de laatste jaren weer sterk aan het groeien. Voor de men sen van de Burghse Schoole was dit aanleiding om een ex positie in te richten over deze boeiende en mysterieuze vo gelsoorten. Naast een algemene presenta tie over verschijningsvormen en biotopen in Nederland wordt speciaal aandacht ge schonken aan de regionaal voorkomende roofvogels en ui len. De expositie is tot stand gekomen in samenwerking met de Roofvogelwerkgroep Zeeland en de Kerkuilenwerk groep Zeeland. De overige musea op Sehou- wen-Duiveland doen niet mee aan het Nationaal Museum weekend. Museum De Vergul de Garnaal in Brouwershaven is op zaterdag altijd open en wel tijdens de kantooruren van de VVV die in hetzelfde pand gehuisvest is. Visserij- museum en Oudheidkamer in Bruinisse zijn zaterdag open en wel van 10.00 tot 12.00 en van 14.00 tot 16.00 uur. Aan het Streek- en Landbouw museum in Dreischor wordt nog volop gewerkt. Dat muse um gaat'voorliet publiek'open op zaterdag 27 april en wordt zaterdag 8 juni officieel geo pend door staatssecretaris A. Nuis. Het Stadhuismuseum in Zierikzee is gesloten tijdens het museumweekend. ZIERIKZEE Snuffelmarkt Zaterdag 13 april houdt de Die renbescherming een boeken- en snuffelmarkt onder de Beu- ze in Zierikzee. Postzegelvereniging Postzegelvereniging Schou wen-Duiveland houdt maan dag 15 april haar jaarvergade ring in het Scoutinggebouw aan de Van Veenlaan in Zierik zee. Op de agenda onder meer het financieel jaarverslag van 1995 en het vaststellen van zo wel begroting als contributie voor 1997. De vergadering be gint om 20.00 uur. NBvP-bijeenkomst Op uitnodiging van de afde ling Schouwen van de Neder landse Bond van Plattelands vrouwen (NBvP) verzorgt Thijs Franse van de Koninklij ke Natuur-historische Vereni ging en medewerker van de af deling Zuid-Beveland van de Stichting Natuurmonumenten een met filmbeelden onder steunde lezing over bloemdij- ken. Franse is te gast tijdens de bijeenkomst van de afde ling woensdag 17 april in de foyer van restaurant Mondra- gon in Zierikzee. De NBvP-bij- eenkomst begint om 19.30 uur. BROUWERSHAVEN Visserskoor In de recreatiezaal van woon zorgcentrum Poortershof in Brouwershaven treedt zater dag 13 april het Bruinisser Vis serskoor aan voor een optre den. De aanvang is 16.00 uur. Nut en Uitspanning op zater dag 13 april een muzikale mid dag. Op het podium zullen 39 muzikanten van de vereniging hun kunsten vertonen. Zo is er onder leiding van Gerrit Voogt een ensemble te horen en ver der een aantal solistische, du- et- en trio-optredens. Sommige van die optredens worden door Cathy Cotoun begeleid op piano. Ook staat een optreden van de familie Duinhouwer op het programma. Het vocale ge deelte wordt verzorgd door het ouderenkoor van de ANBO uit Zonnemaire. Verder brengt de eigen kapel De Gruttepikkers een achttal werken ten gehore. De muzikale middag wordt ge presenteerd door Wim Hanse en is voor iedereen toeganke lijk. De middag begint om 13.30 uur. Lezing Ingrid van Buuren verzorgt vrijdag 10 mei in het dorpshuis in Zonnemaire een lezing over de poëzie van Judith Herzberg. De lezing begint om 14.00 uur. DREISCHOR Vrouw en Islam Mevrouw Reijnhout-Kaland uit Westkapelle houdt maan dag 15 april een lezing over Vrouw en Islam. Dat gebeurt op de afdelingsavond van de Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen Noordgouwe en omgeving. De bijeenkomst in het dorpshuis begint om 20,00 uur. Bij voldoende belangstel^ ling maakt de afdeling op dins dag 11 juni een uitstapje naar Delft. BRUINISSE Collecte De onlangs gehouden Simavi- collecte heeft in Bruinisse 1530 gulden opgebracht. De op brengst van de collecte is be stemd voor kleinschalige hulp aan artsen, ziekenhuizen en andere medische instellingen in ontwikkelingslanden. Met name de allerarmsten kunnen hierdoor rekenen op een accep tabele vorm van gezondheids zorg. Tot en met zaterdag 13 april Zierikzee Werken leden schildersclub Perspectief Vis markt. Dagelijks van 13.00 tot 17.00 uur. (Zondags gesloten). Tot en met dinsdag 30 april Burgh-Haamstede Fantasiepoppen Marjet Janmaat. Atelier galerie Josefine. Woensdag, donderdag en vrijdag van 10.00 tot 16.00 uur. Tot en met dinsdag 7 mei Bingo Liefhebbers van bingo kunnen woensdag 17 april weer terecht in de recreatiezaal van woon zorgcentrum De Poortershof in Brouwershaven. De bingo middag begint om 14.00 uur. Brouwershaven Zierikzee: Werk van Tien Heestermans. Stadhuishal. Maandag tot en met vrijdag van 09.00 tot 12.00 uur en 13.30 tot 16.00 uur. (Op feestda gen gesloten). Tot en met 12 juni Tekeningen, collages, gedichten Lucien Suel in galerie Galerij. NBvP-bijeenkomst T ot en ™et 13 i"™ In het dorpshuis in Zonnemai- binnenhuisadvies, 't lange uus adviseert, havenpark 28 zierikzee re houdt harmonievereniging l Het beheer van flora en fauna staat centraal tijdens de bij eenkomst woensdag 17 april van de afdeling Brouwersha ven van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen. De bijeenkomst wordt gehouden in het Tonnenmagazijn in Brouwershaven en begint om 20.00 uur. De heer Karper ver zorgt een lezing over het werk en de taken van de Koninklij ke Nederlandse JagersVereni- g»ng. ZONNEMAIRE Muzikale middag R. de Jong-van Loo. Voor As- selbergs is dit echter geen re den om te zeggen dat het alle maal wel meevalt met de drughandel en -gebruik op Schouwen-Duiveland. „Het gebruik neemt eerder toe dan af. En we moeten met name op- passep voor de uitwaaiereffec ten vanuit de grote stad naar het platteland," aldus Assel- bergs. Van dit uitwaaiereffect is vol gens de Inventarisatie niet al leen sprake in Renesse, maar bijvoorbeeld ook in Sirjans- land, waar op een camping veel jeugdige randstedelingen die ervaringen hebben met drugs, een staanplaats hebben. In Duuiveland en Bruinisse is er volgens de politie sprake van een als een olievlek groei end proces. En in Zierikzee spelen druggebruik, -overlast, -handel en -info de laatste tijd weer op. Dit nadat er een pe riode de indruk bestond dat het een en ander binnen de per ken was te houden. De aanbevelingen die de Werk groep Verslaving doet worden door alle Zierikzeese fracties onderschreven. Dat geldt voor al voor de aanbeveling om na druk te leggen op preventieve zorg aan jeugdigen. „Drugge bruik moet niet geromanti seerd worden. We moeten de jongeren goede informatie ge ven. Ze wijzen op de risico's van druggebruik en duidelijk maken dat ze hun lichaam aan het verpesten zijn," aldus De Jong. Van belang is ook dat de aan pak van de aan verslaving ge relateerde problemen inte graal, dus eilandelijk, worden aangepakt, luidt een andere aanbeveling. Het opgaan van de Zierikzeese Werkgroep Drugs in de Werkgroep Versla ving, een eilandelijk samen werkingsverband waarin ook verschillende zorginstellingen en de politie zijn vertegen woordigd, is hiertoe de eerste stap geweest. Burgh-Haamstedc: Schilderijen van Jetteke Hooij en keramiek van Jetteke Hooij, Femke van de Berg en Liesbeth Mullemeister. Galerie 't Zuuddek Donderdag: 10.00-17.00 uur en vrijdag: 13.00- 17.00 uur. ZIERIKZÉE - De horeca-ondernemers van Re nesse vinden geld verdienen op en in korte ter mijn belangrijker dan het drank- en drugpro bleem in hun dorp. Tot deze constatering komt de eilandelijke Werkgroep Verslaving in een In ventarisatie over druggebruik en -handel op Schouwen-Duiveland. Volgens de 'Inventarisatie overlast, druggebruik en -han del op Schouwen-Duiveland bezien vanuit de verschillende disciplines binnen de Werk groep Verslaving', zoals het rapport voluit heet, neemt overal op Schouwen-Duive land het druggebruik toe. In Renesse wordt expliciet met de beschuldigende vinger gewe zen naar de horeca. „Horeca vindt veel geld verdienen op en in korte termijn erg belang rijk. Drank- en drugprobleem over het algemeen totaal onbe langrijk," staat er letterlijk in de Inventarisatie. Problemen worden in Renesse met name veroorzaakt door heroïne-verslaafden uit Rot terdam. Naast gebruik wordt door hen op redelijk grote schaal heroïne, cocaïne en XTC gedeald. Wat deze laatste be treft constateert de politie de laatste jaren een sterke toena me van de handel en het ge bruik. Ze heeft er echter wei nig vat op. Omdat drugs makkelijk te verkrijgen zijn, is er in de omliggende regio sprake van forse verslavings problemen. Exacte cijfers worden echter niet gegeven. Dat is ook direct het grote manco van de Inven tarisatie, vindt de Zierikzeese D66-fractievoorzitter J. Th. M. van der Veer. Door het gebrek aan feitelijke gegevens wordt er volgens hem, jammer ge noeg, een geheimzinnigheid over de problematiek gelegd. Hij zei dit eerder deze week tij dens de vergadering van de raadscommissie bestuursza ken in Zierikzee. Suggestief Volgens Van der Veer wordt de Inventarisatie suggestief door het gebruik van zinsnedes als 'naar het gevoel van', 'de in druk is dat' en 'het schijnt'. Bo vendien zijn de eerdere metin gen, waarmee de huidige stand van zaken wordt vergeleken, volstrekt onbetrouwbaar, al dus Van der Veer. Hij kreeg bijval van burge meester J. J. P. M. Asselbergs en PvdA-fractievoorzitter M. Met de grote stroom toeristen komen ook landelijke trends, waaronder drank en drugs, 's zomers naar Renesse. (Foto: Marijke Folkertsma)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 5