Zoekplaatje 'We willen het liefst de eigen identiteit houden' Ergernis over verwijten Zierikzeese raadsleden Taxateurs van OZB in Duiveland op het matje Helpt Elkander Voorzitter onderscheiden HUIS VERKOPEN? 0111 417808 TAXATIE QIQtelsö1© UNAs,ra!" Bonte avond zierikzeesche nieuwsbode ih Verzorgingshuis In 't Opper bestaat 25 jaar i VRIJDAG 12 APRIL 1996 NR 25958 3 Gemeenten bezig met potverteren' NIEUWERKERK/BROUWERSHAVEN De uitspraak van enkele Zierikzeese politieke par tijen dat de andere vijf gemeenten bezig zijn met 'potverteren' heeft in Duiveland kwaad bloed gezet. Ook in Brouwershaven zijn de ver wijten verkeerd gevallen. „Wij hebben ons gruwelijk geërgerd aan die uitspraken," zei SGP-raadslid J. A. van den Berge gistermiddag in de com missie financiën. „Die perso nen zijn slecht op de hoogte van de situatie in onze gemeen te en geven bovendien de in druk dat ze op de stoelen van^ de Duivelandse raad willen zitten." De coalitiepartijen in Zierik- zee krijgen inzage in de versla gen van de vergaderingen van de Stuurgroep Herindeling. Het CDA en de PvdA in Zierik- zee kwamen op grond van het verslag van 2 april tot de con clusie dat de overige vijf ge meenten in ras tempo hun re serves aan het opsouperen zijn. Zij vrezen voor de financiële armslag van de nieuw te vor men gemeente Schouwen-Dui- veland. Hun vrees wordt ge deeld door wethouder L. J. van Gastel, die toekomstige belas tingverhogingen niet uitsloot. De Duivelandse burgemeester G. Hokken zei „hogelijk ver baasd" te zijn over de pitlatin- gen van de Zierikzeese poli tiek. „Er klopt geen mieter van. De renovatie van het dorpshuis Ouwerkerk stond al vijf jaar op de planning." „Ze zullen het dorpshuis Ooster- land wel bedoeld hebben," vulde PvdA-raadslid A. J. C. Melieste aan. Kerktoren De commissie financiën had gistermiddag overigens geen opmerkingen bij het college voorstel om voor 8593 gulden de kerktoren van Oosterland in het licht te zetten. De inves tering komt ten laste van de re serve dorps'uitleg. Hokken: „Dat valt me mee. Ik dacht dat het duurder was." Hoewel de-agenda er feitelijk geen aanleiding toe gaf moes ten enkele leden van de com missies algemene zaken en ruimtelijk beheer van de ge meente Brouwershaven hun gram over de uitspraken van de Zierikzeese fracties kwijt. PvdA-commissielid mevrouw E. M. Overbosch-de Reijger zei onaangenaam verrast te zijn. „Als je' als gemeente zorgt dat je voorzieningen van hoog ni veau zijn is dat geen potverte ren. Daar heeft de nieuwe ge meente straks, ook profijt van," aldus mevrouw Over- bosch. WD-woordvoerder M. C. J. Mol wilde er eigenlijk lie ver geen woorden aan vuil ma ken. „Er werd gesproken over potverteren. Ik voel me daar niet door aangesproken," was zijn korte commentaar. Burgemeester mevrouw A. P. de Haan probeerde de bood schapper de schuld te geven door schamper op te merken dat kranten niet altijd juist weergeven wat er tijdens ver gaderingen gezegd wordt. Voor het overige distantieerde zij zich van de uitspraken van de Zierikzeese raadsleden. „We moeten elkaar geen ver wijten gaan maken. Dat heeft geen zin." 'Hartig woordjeHokken tegoed NIEUWERKERK - Burgemeester G. Hokken van Duiveland gaat zo spoedig mogelijk „een hartig woordje" spreken met het bureau Hoe- deringe dat in de gemeente Duiveland de her taxaties voor de Onroerend Zaak Belasting (OZB) heeft gedaan. Die toezegging deed Hokken gistermiddag in de raadscom missie financiën. Alle fracties toonden zich uiterst verontrust over de wijze waarop de her taxaties hebben plaatsgevon den.,, Wij hebben grote zorgen over de wijze waarop de taxa ties zijn uitgevoerd, het uit gangspunt ervan en de verdere gevolgen," bracht WD-com- missielid J. Kloosterziel de on rust van de inwoners onder woorden.„De rijkdom, waar van menigeen zich niet bewust was, zal omslaan in diepe droe fenis," voorspelde Klooster ziel. En hij doelde daarbij op de gevolgen van de waardestij ging van de huizen op de aan slag van het waterschap, de vermogensbelasting en - van wege het huurwaardeforfait - de inkomstenbelasting. De uitleg van ambtenaar A. Schiettekatte dat de gemeente niet meer doet dan het uitvoe ren van de nieuwe wet en dat de Waarderingskamer steek proefsgewijs de hertaxaties heeft gecontroleerd, mocht niet baten. Alle partijen bleven van me ning dat „taxaties vanaf de deurmat" een onjuist beeld ge ven van de waarde van een huis. „De een bouwt in goud, de ander in baksteen," zei Kloosterziel. „Er is vanaf de straat getaxeerd," voegde CDA-er P. van Donk eraan toe. SGP-er J. A. van den Berge meende dat de gemeente net zo goed dat ene heel goedkope bu reau de opdracht had kunnen geven, „want deze dure doet het beslist niet beter. Hokken zei blij te zijn met de kritiek. „Die zal me sterken in het gesprek dat het college zo spoedig mogelijk met het taxa tiebureau gaat voeren. En daarbij zal - dat verzeker ik u - een hartig woordje worden ge sproken." BRUINISS.E - Op dinsdag 16 april hopen de leden van de Hervormde vrouwenvereni ging Helpt Elkander in Brui- nisse in verband met de jaar vergadering op een vroeger tijdstip bijeen te komen. De bijeenkomst in het Her vormd verenigingsgebouw be gint om 18.00 uur. WILHELMINADORP - De Ne derlandse Vereniging voor Ma nagement heeft woensdag een onderscheiding uitgereikt aan de voorzitter afdeling Zeeland, A. C. Wieland uit Middelburg. Hij kreeg de onderscheiding voor zijn positieve bijdrage aan de realisering van de ver enigingsdoelstelling in de pro vincie Zeeland. Advertentie deltamakelaardij marco bij de vaate, makelaar o,g. manhuisstraat 1-3 zierikzee telefoon 0111 417808 Advertentie A fl fL Nieuwerke Nieuwerkerk 10 ®rouwershaven 0111-691634 Noorddijkstraat 8 Zierikzee technisch install atieburo verkoop en reparatie St. Domusstraat 79 Verwachting t/m dinsdag 16 april WEERSVOORUITZICHTEN Zondag Zonneschijn 60% Kans op neerslag 10% Min.temp. 0 graden Mid.temp. 10 graden Windkracht n.oost 3 Maandag Zonneschijn 50% Kans op neerslag 10% Min.temp. 2 graden Mid.temp. 13 graden Windkracht z.oost 3 Dinsdag Zonneschijn 50% Kans op neerslag 10% Min.temp. 4 graden Mid.temp. 15 graden Windkracht z.oost 3 ZON- EN MAANSTANDEN 13apr. Zon op 06.47, onder 20.32 Maan op 04.36, onder 15.21 14apr. Zon op 06.44, onder 20.34 Maan op 05.06, onder 16.36 15 apr. Zon op 06.42, onder 20.35 Maan op 05.34, onder 17.52 Nieuwe Maan: 18 april (00.50) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het weekeinde begint koud. Vannacht vriest het in het grootste deel van het land; alleen in het zuidwesten blijft de temperatuur iets boven nul. In het noordoosten daalt het kwik tot omstreeks -4 gra den. Bovendien waait er nog steeds een schrale oostenwind, die langs de kust af en toe vrij krachtig is. Ook morgenoverdag houdt deze wind nog aan. De zon schijnt flink maar wordt soms wel gehinderd door wol kenvelden. Dat kan gebeuren in zo- wel het oosten als het zuidwesten van het land. Het blijft droog en 's middag wordt het hooguit 9 graden. In de loop van het weekeinde begint de atmosfeer langzaam weer op te warmen. De oostelijke stroming, die nu de koude lucht aanvoert, zwakt af omdat een hogedrukgebied zich uit breidt tot over onze omgeving. Dankzij deze ontwikkeling blijft het voorlopig droog en krijgt de zon kans een flink aantal uren te schijnen. Dat geldt voor zondag, maar ook voor de dagen daarna. De eerste nachten vriest het nog maar vanaf maandag wordt (je kans op vorst klein. OOSTERLAND - Voor de vier de maal in successie houdt Sportvereniging Duiveland een Bonte avond en wel op za terdag 13 april. Het evenement is bedoeld voor leden, dona teurs en andere belangstellen den. Vorig jaar werd de Bonte avond druk bezocht en kon het publiek getuige zijn van de veelzijdige -talenten yan met name de jeugdige leden van de sportvereniging. Op het pro.: gramma van dé editie 1996^ari: de Bonte avond staat onder meer een play-backshow. De avond wordt gehouden in Dorpshuis De Oosterhof in Oosterland en begint om 19.00 Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. H. M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11Zierikzee. Postbus 14300 AA Zierikzee. Telefoon 0111-416551. Telefax 0111-414315. Lezersservice (bezorging) De Zierikzeesche Nieuwsbode na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel dan, ma t/m vr. 0111 -417314 tijdens kantoor uren: van 8.30 tot 17.30 uur. Tijdens de avonduren: ma. di. (niet op woensdag) do. vr., van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 0111-412905 Fotograaf (na 17.30 uur) 0111-401575. Abonnementen per: Maand (autom. afschr.) 18,50 Kwartaal 52,50 (autom. afschr.) 50.00 Halfjaar ƒ100,00 (autom. afschr.) 95,00 Jaar ƒ190.00 (autom. afschr.) ƒ180,00 Losse nummers 1,25 De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lo pende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 75 cent. Kontrakttarieven op aanvraag. „Succesjes" (t/m 4 regels) 7,50 De advertentieprijzen zijn exclusief 17'/?% B.T.W. Het verzorgingshuis In 't Opper in Bruinisse is al 25 jaar een veilige haven voor ouderen uit de regio. (Foto: Joop van Houdt) BRUINISSE - „We zijn met In 't Opper 25 jaar lang een veilige haven geweest voor de ouderen uit de regio, dat willen we ook zo houden. Daar om is het van belang, dat we de eigen identiteit kunnen behouden, want de aard van het huis, zoals die nu is, spreekt de mensen het meest aan," aldus J. de Jonge, voorzitter van het In terkerkelijk Stichtingsbestuur bij het 25-jarig bestaan van het Bruse verzorgingshuis. Begin zestiger jaren kwam men op de gedachte om voor ouderen rusthuizen neer te zet ten. Na een leven van hard werken werden ouderen in de gelegenheid gesteld om het daarna wat kalmpjes aan te gaan doen. In die tijd werd er binnen de kerkenraden van de Nederlandse Hervormde Ker ken, de Gereformeerde Kerken en de Gereformeerde Gemeen ten in Nederland in Bruinisse, Nieuwerkerk, Oosterland, Sir- jansland en Ouwerkerk over leg gepleegd om ook voor de re gio een rusthuis neer te kunnen zétten. Zo werd op 14 juli 1965 de Stichting Protestantse Bejaar denzorg opgericht. Die stich ting, met vertegenwoordigers uit de genoemde kerkenraden begonnen met de voorbereidin gen, om te komen tot het stich ten van een bejaardenhuis voor de regio Duiveland. De eerste voorzitter was J. H. Stoutjesdijk uitOosterland. Woonlagen De huidige voorzitter J. de Jonge vertelt, dat het toenter tijd heel wat voeten in aarde heeft gehad, om een goed plan van de grond te krijgen. Zo vond de burgerij van Bruinisse het helemaal niet prettig, dat er in woonlagen gebouwd zou worden. De grond waar In 't Opper op geprojecteerd was, lag in het landbouwgebied, een open gebied tegen de oude kern van Bruinisse aan. „Er moest een hele strijd gevoerd worden om die hoogbouw er door te krijgen," aldus De Jon ge- In het begin keken de mensen evengoed vreemd tegen het be jaardenhuis aan, het was voor Bru toch een vreemde eend in de bijt. De huisvesting in een bejaardenhuis en de bejaar denzorg was voor die tijd heel ongebruikelijk. Het is de ver dienste van de leiding van des tijds dat het vertrouwen zo snel werd gewekt. Nu is de ouderenzorg weer vo lop in beweging. De voorzie ningen worden weer veran derd. In de begintijd waren de bewoners die naar In 't Opper kwamen nog vrij mobiel, ze konden ook nog veel zelf doen. De mensen worden ouder en in de tegenwoordige tijd moet er veel meer zorg verleend wor den. Op een gegeven moment moesten de indicatie;eisen strenger worden, omdat er steeds meer aanmeldingen kwamen. De meest hulpbehoe venden gaan voor. Nü is er een samenwerkingsverband met verpleeghuis de Corneliastich- ting. De daaraan verbonden medisch adviseur geeft ook ad viezen aan In 't Opper. Het ver huizen van bejaarden brengt veel spanningen met zich mee, vandaar dat dat zo veel moge lijk vermeden wordt. Het huis moet nu aangepast worden aan de eisen van de tijd. Vanuit de provincie wordt er nu geïnven tariseerd wat er moet gebeu ren om weer aan de eisen van de tijd te kunnen voldoen. Tijdens de feestelijkheden rondom het 25-jarig bestaan is er op maandag 22 april een her denkingssamenkomst met ds. J. Smit, hervormd predikant uit Bruinisse, dinsdag 23 april een bingo-middag,' woensdag 24 april rommelmarkt, de op brengst is voor Vrienden in 't Opper, optreden van het Brui- nisser Visserskoor en de Bruse Nachtegalen (personeel), op donderdag 25 april feestelijk diner met bewoners, bestuur, directie, personeel om 13.00 uur. Op vrijdag 26 april is er een receptie om 16.00 uur voor de externe relaties. Op zater dag 27 april is er om 15.00 uur een afsluiting door C. W. J. Wolffensperger, voorganger van de Gereformeerde Ge meente in Nederland te Brui nisse. Wellicht het werk van een op hol geslagen terreinknecht of een kunstzinnige boer. Wie het weet mag het zeggen. Het Zoekplaatje dat in de Nieuwsbode van vrijdag 5 april werd afgedrukt bleek geen al te lastige opgave. Tweeëndertig inzendingen kwamen binnen en alle inzenders wisten de juiste locatie, al moet gezegd dat bij velen een hardnekkig misverstand leeft. Iedereen weet dat de vijver met fontein op de foto - op de hoek van Zandweg en Nieuwe Kooiweg - bij het gebouw even verderop hoort, maar de meesten denken dat het aanjaag station van de Watermaatschap pij Schouwen-Duiveland, want dat is het, niet meer in werking is. Dat nu is een misverstand. Het in 1948 gebouwde aanjaagsta- tion wordt nog steeds gebruikt om de waterleidingdruk voor Zie rikzee en Duiveland op het gewenste peil te houden. Wie goed kijkt kan ook zien dat de sokkel waarop het zuiltje in het midden staat de contouren van Schouwen-Duiveland heeft. Op het zuiltje staan de achttien wapens van de toenmalige gemeenten op Schouwen-Duiveland afgebeeld. Uit de stapel goede inzendingen werd die van mevrouw Kranenburg, Oud-Nieuwlandseweg 2. 4306 NN Nieuwerkerk getrokken. Zij krijgt de cadeaubon van 25 gulden toegestuurd. Wie weet waar Joop van Houdt bovenstaand Zoekplaatje gescho ten heeft, kan de oplossing op een briefkaart sturen aan de redac tie van de Zierikzeesche Nieuwsbode, Postbus 1, 4300 AA Zierik zee. De oplossing kan ook in de brievenbus van de Nieuivsbode aan het Jannewekken 11 worden gegooid. De oplossingen moeten uiterlijk woensdag 17 april binnen zijn bij de redactie. Op de bui tenzijde graag het woord Zoekplaatje melden. (Foto: Joop van Houdt)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 3