1 Zeilcharter Aquarius mag niet door het Oliegeultje Sterk verontreinigde bodem van vroegere tankstation aangepakt „vai pergen 69,- 99,- Stichting SU BAT wil nog dit jaar aan de slag in Haamstede De nieuwe gemeenteraad blijft tot jaar 2002 zitten Beveiliging Middelburg bij Four Freedoms Award Gewonde bij aanrijding Schade bij aanrijding Geen voorrang 1 v, CA WEEKAAN BIEDING: VOOR DE DAMES: crinckle rok in 3 kleuren VOOR DE HEREN: diverse voorjaarspullovers Belangen natuur boven die van watersporters DONDERDAG 11 APRIL 1996 NR 25957 3 In 1994 stopte de firma Saman met benzineverkoop. (Foto: Marijke Folkertsma) In 1994 stopte de firma Saman mét benzineverkoop. (Foto: Marijke Folkertsma) BURGH-HAAMSTEDE - De bodem van het vroegere tankstation van de firma Saman aan de Burghseweg in Burgh-Haamstede, blijkt dusdanig verontreinigd dat de provincie de ver vuiling als ernstig betitelt en stelt dat bodem sanering zo snel mogelijk moet plaats vinden. De Stichting Uitvoering Bodemsanering Arno- vering Tankstations (SUBAT) in Rotterdam, be taalt de schoonmaak van grond en water. Wetswijziging staatssecretaris ZIERIKZEE - De gemeenteraad van Schouwen- Duiveland, die dit najaar wordt gekozen, blijft zitten tot het jaar 2002. Op Schouwen-Duive- land en Walcheren worden in 1998 geen raads verkiezingen gehouden. Staatssecretaris A. G. M. van de Vondervoort heeft hiertoe een wets wijziging ingediend. In 1997 wordt de gemeentelijke herindeling van kracht. Kort daarvoor zal de nieuwe ge meenteraad gekozen moeten worden. De staatssecretaris vindt dat de reguliere verkie zingen voor de Jeden van de ge meenteraad niet door moeten gaan, als de datum van herin deling valt binnen twee jaar vóór deze verkiezingen. De wettelijk voorgeschreven pe riode is vier jaar. Bij wijze van uitzondering zal de zittingsduur van de nieuwe gemeenteraad dan nu, als de Tweede Kamer haar instem ming daaraan geeft, twee jaar langer zijn dan de wetgever voorschrijft. In het verleden was het zo gere geld, dat de zittingsduur van een gemeenteraad maximaal acht maanden langer dan vier jaar kon zijn. Dat zal nu alles bij elkaar zes jaar worden. Zes gemeenten De laatste gemeenteraadsver kiezingen, waarbij de situatie van de zes gemeenten nog be stond op Schouwen-Duive- land, werden gehouden op 2 maart 1994. Daarbij bleken VVD, PvdA en de SGP/ RPF/GPV de meeste kiezers te trekken. De nieuwe verkiezin gen voor de vorming van de nieuwe gemeente zullen ver moedelijk in oktober of no vember plaatsvinden. Enkele honderden agenten ingezet MIDDELBURG - De gemeente Middelburg neemt tijdens het bezoek van de Israëlische pre mier Peres en de Spaanse koning Juan Carlos op 10 en 11 mei strenge veiligheidsmaatregelen. Volgens een gemeentewoordvoerder zijn er die dagen enkele honderden veiligheidsagenten op de been. Peres en Juan Carlos ontvan gen zaterdag 11 mei uit handen van koningin Beatrix een Four Freedoms Award. De avond daarvoor is in het Middelburg se stadhuis een diner voor de laureaten. De gemeente heeft voor het eerst bij de uitreiking van de onderscheidingen^ die daar om de twee jaar plaats heeft, een veiligheids verorde ning in voorbereiding. Burgemeester en wethouders presenteerden dinsdagavond de concept-verordening aan de raadscommissie algemeen be- stuurlijke zaken. Een belang rijk deel van de stad is alleen toegankelijk voor voetgangers en (brom)fietsers. Ook parke ren is in het betreffende stads deel niet toegestaan. De routes die de laureaten te voet zullen afleggen naar de uitreiking in de Grote Kerk en het diner in het stadhuis zullen tijdelijk voor alle publiek ver boden zijn, met uitzondering van bewoners of mensen die er een pand in gebruik hebben. Alle afvalbakken, brievenbus sen, bloembakken, winkeluit stallingen, reclamematerialen, parasols en terrassen langs de route worden weggehaald. Parkeergarage Burgemeester D. Burgers zei dinsdagavond nog te willen proberen sluiting op vrijdag en zaterdag van de parkeergarage Geere' te voorkomen. „Daar over moet nog gesproken wor den. De veiligheidsdienst van Israël is nogal streng. Omdat premier Peres zich vrijdag en zaterdag te voet door de stad begeeft, is met uiterst strenge maatregelen gerekend." Verwachting t/m maandag 15 april WEERSVOORUITZICHTEN Zaterdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 30% Min.temp. 0 graden Mid.temp. 10 graden Windkracht oost 4 Zondag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 10% Min.temp. 0 graden Mid.temp. 12 graden Windkracht oost 3 Maandag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 10% Min.temp. 0 graad Mid.temp. 13 graden Windkracht n.oost 3 ZON- EN MAANSTANDEN 12apr. Zon op 06.49, onder 20.30 Maan op 04.03, onder 14.05 Nieuwe Maan: 18 april (00.50) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Na een grijze en natte dag ziet het er morgen een stuk vriende lijker uit. Vannacht is dat in het zui den van het land nog niet het geval. Daar valt eerst nog wat regen of motregen, terwijl het elders al op klaart. De minima lopen uiteen van 6 graden in Zeeland tot iets onder het vriespunt in Groningen. Overdag krijgt het hele land te maken met zonnige perioden. Het is vrij koud; 's middags wordt het in het noordoos ten maar 6 graden. In het zuiden daarentegen haalt het kwik nog maxima van een graad of 11. Het blijft droog. Boven land is de oosten wind matig, aan de kust en op het IJsselmeer misschien wel krachtig. Verantwoordelijk voor de weersver andering is een hogedrukgebied bo ven Noorwegen. Rondom dit hoog stroomt koude lucht over onze om geving uit. De komende dagen ligt de temperatuur 's nachts op veel plaatsen iets onder het vriespunt. Zaterdagmiddag wordt het, on danks flink wat zon, amper 10 gra den. Daarna liggen de maxima op een iets hoger niveau. SIRJANSLAND - Een 30-jari- ge fietser uit Keulen raakte dinsdag gewond bij een aanrij ding op de kruising Dillings- weg-Bredeweg bij Sirjansland. De man liep een gebroken arm en diverse kneuzingen op. Een 37-jarige inwoner van Oos- terland reed met zijn auto over de Bredeweg in de richting van het Dijkwater. De fietser reed over de Dillingsweg. Volgens de politie zag de man uit Oos- terland de haaietanden op d'e Bredeweg ter hoogte van de kruising met de Dillingsweg over het hoofd en verleende de fietser geen voorrang waarna de auto achterop de fiets botste. Na goedkeuring van het sane ringsplan door de provincie, neemt de SUBAT een aanne mer in de arm die de sanering daadwerkelijk uit zal voeren. Een woordvoerder van de SUBAT zegt dat over de kos ten van de operatie geen mede delingen worden gedaan. Wel meldt de atichting dat als alle ambtelijke molens meedraai en, er voor het eind van dit jaar kan worden begonnen. Uit de resultaten van het mi lieukundig bodemonderzoek, blijkt dat de grond van en bij het vroegere pompeiland en bij één van de dieseltanks veront reinigd is met minerale olie en met aromaten, terwijl het grondwater rond het pompei- Zeilcharter Aquarius wil enke le malen per seizoen met een zeilpassagiersschip educatieve land sterk verontreinigd is. Het diepere grondwater echter helemaal niet. Gelet op onder meer de hoeveelheden minera le olie en benzeen die zijn aan getroffen, is er volgens de Wet Bodembescherming sprake van een geval van ernstige bo demverontreiniging en moet er worden gesaneerd. De verontreinigde grond wordt straks ontgraven en af gevoerd naar een reinigingsin stallatie. Om die ontgraving mogelijk te maken, is het noodzakelijk dat de grondwa terstand wordt verlaagd via een vacuümbemaling. Het grondwater wordt geloosd op de riolering. De uitgegraven put wordt aangevuld met scho reizen maken op de Ooster- schelde en wil dan ook graag door het Oliegeultje varen. In ne grond en de ondergrondse tanks verwijderd en ver- schroot. Direct na de grondsanering is het grondwater aan de beurt. Het grondwater wordt met speciale apparatuur onttrok ken en geloosd op de riolering. Uitgangspunt van de sanering is herstel van de multifunctio naliteit, wat zoveel wil zeggen als dat na de schoonmaak de locatie weer voor alles ge schikt is. ,,Je moet er bij wijze van spreken een gezond kropje sla op kunnen kweken," aldus de SUBAT-woordvoerder. Duur Op het terrein van de firma Sa man werden sinds 1949 motor brandstoffen verkocht. In 1994 is gestopt met de benzinever koop. De tanks zijn toen leeg gemaakt en de tapzuilen weg gehaald. De sluiting van de pomp kwam voort uit de wet geving AMvB Tankstations die in 1991 officieus van kracht werd. Deze nieuwe wet schrijft een aantal kostbare preventie ve maatregelen voor voor ben zinestations, waaronder vloei de aanvraag probeert L. van Dasselaar van Zeilcharter Aquarius gs van Zeeland ervan te overtuigen dat die activitei ten niet ten koste gaan van de natuur. „Het betreden van de platen zal zeer zeker niét plaatsvinden en het doorvaren zal bij hoogwater gebeuren," aldus Van Dasselaar. Gs wijzen Van Dasselaar erop dat het Oliegeultje deel uit maakt van het staatsnatuur- monument Oosterschelde-bui- tendijks. De zeehond kwam vroeger algemeen voor in de Oosterschelde, maar door dichte bestrating en dampre- toursystemen. Maatregelen die samen met een ook nog ver plichte bodemsanering, voor kleinere pompen dermate duur uitpakten, dat een aantal pomphouders in samenspraak met de oliemaatschappij in kwestie, besloot het station te sluiten. Zo ook dus de firma Saman. Voor de pomphouders die be sloten er mee op te houden, heeft de oliebranche met mede werking van de overheid een vangnet in het leven geroepen in de vorm van de Stichting SUBAT. Wie zich voor 1 sep tember 1993 aanmeldde, kwam in aanmerking voor bodemsa nering op kosten van de SUBAT. Volgens de woord voerder pakt de stichting voor het jaar 2000, tweeduizend lo caties aan. Kosten: 300 tot 350 miljoen gulden. Voor de provincie definitieve goedkeuring geeft aan het sa neringsplan van de SUBAT, liggen het plan en het milieu kundig bodemonderzoek tot en met 30 april ter inzage in het gemeentehuis van Wester- schouwen. jacht, vervuiling en verstoring van de rust liep hun aantal drastisch terug. Bij wijze van experiment werd in maart 1989 een aantal zeehonden uitgezet in de Oosterschelde en volgens gs is er nu sprake van een licht herstel van de zeehondenpopu latie. Geen alternatief De meest kansrijke gebieden zijn het Roggenplaat/Neeltje Janscomplex en de Vonde lingsplaat. „Met name de om geving van de Oliegeul, de nauwe doorvaart tussen kwetsbare gebieden, blijkt reeds geruime tijd de meest fa voriete zeehondenlocatie," al dus gs. Volgens het college is de kans voor verstoring van de zeehonden bij het Oliegeultje -groot. Daar komt bij dat er volgens onderzoek van het voormalige Rijksinstituut voor Natuurbe heer (RIN) voor de zeehonden geen alternatieve ongestoorde ligplaatsen aanwezig in de Oosterschelde. Het RIN gaf destijds het advies om het Oliegeultje in ieder geval in de periode van 1 maart tot 1 okto ber af te sluiten voor vaarver- keer. Dat advies werd door de minister overgenomen. Gs van Zeeland voegen daar nog aan toe dat watersport in het Oliegeultje niet alleen voor zeehonden, maar ook voor de wadvogels op de nabij gelegen platen een bedreiging vormt. „Beperking van de openstel ling van de Oliegeul vormt de enige garantie om de opbouw van een stabiele zeehonden populatie in dit deel van de Oosterschelde mogelijk te ma ken. Afgezien van het gebrek aan rust lijken alle voorwaar den voor succes hier aanwe zig," aldus gs. ZIERIKZEE - Twee auto's raakten dinsdag beschadigd bij een aanrijding op de krui sing Moggestraat-De Huybert- straat in Zierikzee. Er raakte niemand gewond. Het ongeluk gebeurde toen een 39-jarige inwoonster van Zie rikzee door de Moggestraat reed. Op de kruising met de De Huybertstraat verzuimde zij voorrang te verlenen aan de voor haar van rechts uit de De Huybertstraat komende auto bestuurd door een 38-jarige in woner van Zierikzee. Een aan rijding was het gevolg. ZONNEMAIRE - Bij een aan rijding op de kruising Stapels- weg-Zuidweg bij Zonnemaire raakten woensdag twee auto's beschadigd. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Het ongeluk gebeurde toen een 35-jarige inwoner van Drei- schor met zijn auto over de Sta- pelsweg reed in de richting van Dreischor. Hij verzuimde voorrang te verlenen aan de voor hem van rechts over de Zuidweg naderende auto be stuurd door een 41-jarige inwo ner van het Duitse Hasselt. Een botsing was het gevolg. ZIERIKZEESCHE HM NIEUWSBODE SHI Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. H. M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11Zierikzee. Postbus 14300 AA Zierikzee. Telefoon 0111-416551. Telefax 0111-414315. Lezersservice (bezorging) De Zierikzeesche Nieuwsbode na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel dan, ma t/m vr. 0111 -417314 tijdens kantoor uren: van 8.30 tot 17.30 uur. Tijdens de avonduren: ma. di. (niet op woensdag) do. vr., van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 0111-412905 Fotograaf (na 17.30 uur) 0111-401575. Abonnementen per: Maand (autom. afschr.) 18,50 Kwartaal 52,50 (autom. afschr.) 50,00 Halfjaar ƒ100.00 (autom. afschr.) 95,00 Jaar ƒ190.00 (autom. afschr.) 180,00 Losse nummers 1,25 De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lo pende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 75 cent. Kontrakttarieven op aanvraag. „9uccesjes" (t/m 4 regels) 7.50 De advertentieprijzen zijn exclusief 17Vt% B.T.W. In maart 1989 werd een aantal zeehonden uitgezet in de Oosterschelde. Hun nieuwe uitvalsbasis werd de Roggenplaat. (archieffoto) Advertentie h IX# Zierikzee met bijzondere aanbiedingen een bonus van 10% over uw aankopen in de periode van 7 maart t/m 30 april 1996 (geldig van 11 t/m 17 april) ALS MODE-TOPPER: J ALS MODE-TOPPER: f ZIERIKZEE - Zeilcharter Aquarius uit Amster dam krijgt geen ontheffing voor gebruik van het Oliegeultje, net zo min als rederij Den Bree- jen en watersportvereniging Burghsluis. Dat hebben gs van Zeeland deze week beslist. ,,De belangen van de natuur, waarvan de zeehond als toppredator een wezenlijk onderdeel vormt, dienen hier te prevaleren boven die van de wa tersporters." A

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 3