Nu óók vrijdagavond. Elfde Zeeuwse Eenakterfestival in de Concertzaal in Zierikzee Fantasiepoppen op basis van sprookjesverhalen Het extraatje van Omo, Dove en Sun. lecomte Lucie en Sam van Eenige zetten café De Vlinder op dezelfde wijze voort Keukens half geld smmmm mum? Deze week alleen bij Albert Heijn. oh NIEUWSBLAD WOENSDAG 10 APRIL 1996 Een stil moment met een van de medespelers van Bewegingstheater Motus Papaya uit Mid delburg. (Foto: Joop van Houdt) ZIERIKZEE - Het Eenakterfestival van het Zeeuws Centrum voor Amateurtoneel, dat op 12, 13 en 14 april in de Concertzaal in Zierikzee wordt gehou den, prikkelt blijkbaar de creativiteit. Onder de in totaal achttien inschrijvingen bevinden zich tien ei gen producties. Opvallend is verder, dat naast toneel ook meerdere disciplines zoals zang, dans, mime en poppenspel een plekje krijgen op dit elfde Zeeuwse Eenakterfestival. Advertentie Met de trein voordelig rfear 10 top attracties: betaal één keer trein en entree en neem gratis iemand mee. Tot -75 gulden voordeel. En ook nog kans op één van de vijftig dagjes-uit voor het hele gezin. Koop een actiepak(ket) Omo, Dove of Sun (voordeelbon in de verpakking). Meer informatie in de winkel. Omo Hoofdwas/Color, navulpak 1 Q QQ 1.7 kilo MWJLOtW Dove-pakket, 2 wastabletten 100 gram+douchegel 1 Q QQ 2 x 200 ml f 14W JLO.Ï/Ï/ Nieuw: Sun tabletten citroen, -1 Q QQ pak 30 stuks Jl\J u kj Ook voor de eerste maal zul len alle regio's vertegen woordigd zijn op dit festival. Het ZCA bereikt daarmee één van de belangrijkste doelstellingen. Namelijk het publiek een dwarsdoorsnede bieden wat er leeft binnen het Zeeuwse amateurtoneel. Het Eenakterfestival, dat jaarlijks in Zierikzee wordt gehouden, geldt als een van de hoogtepunten binnen het toneelseizoen. Het evene ment biedt talrijke mogelijk heden tot uitwisseling van ervaringen op het gebied van spel, regie en vormgeving. Verder stimuleert dit festi val de groepen ook tot kwali teitsverbetering. De deelne mers ontvangen enkele weken na hun optreden een rapportage van een deskun dige jury met een beoorde ling over hetgeen ze op het Eenakterfestival gepresen teerd hebben. Leden van de jury zijn deze keer: Rens Schot (consulent podiumkunst Voortgezet On derwijs Stichting VMC), Sas- kia Koopman (drama-thera peute), Gerard Bayens (acteur, regisseur). Peter Kramer (middenkaderregis seur) en Jan Burggraaf (re gisseur). Divers Het publiek krijgt tijdens dit driedaagse toneelfestijn een zeer divers programma voor geschoteld. Het festival gaat VORMGEVING GOES - In het Oosterschelde College in Goes begint woensdag 17 april een cursus binnenhuisvormgeving. Tij dens de cursus leren de deel nemers een interieur op nieuw en bewust vorm geven. De cursus wordt ge leid door binnenhuisarchi tect Joan vart Houwelingen en omvat tien bijeenkom sten. Nadere informatie via 0113-231170. ALLEENSTAANDEN GOES - In wijkcentrum De Spinne in Goes wordt zater dag 13 april een dans- en ont moetingsavond voor alleen staanden gehouden. Het betreft een initiatief van de vriendenkring Kapasi. De bijeenkomst begint om 21.30 uur en is bedoeld voor alleen staanden vanaf 25 jaar. Advertentie Donderdag is bij ons, zoals u weet, koop avond. Tot 20.00 uur. Om het u nog makke lijker te maken komt daar vanaf nu de vrij dagavond bij. Tot 20.00 uur En dus bent u op twéé avonden In de week welkom voor nut tige, nodige, lekkere, altijd goede én voor delige boodschappen. Tot zlensl Albert Heijn, Lange Nobelstraat 28, Zierikzee. Mol 9 - Zierikzee KWIZZELS ZIERIKZEE - Bij de VW's, recreatieparken en een aantal fietsver huurbedrijven op Schou- wen-Duiveland zijn van af begin april kwizzels verkrijgbaar. Een kwizzel is een uitge zette ontdekkingstocht die per auto of fiets kan worden gereden en onge veer een dagdeel in be slag neemt. Er zijn drie verschillende autokwiz- zels en zes fietskwizzels. Via de ontdekkingstoch ten worden de deelne mers langs de mooiste plekjes op het gebied van natuur, historie en cul tuur gevoerd. Door het beantwoorden van vra gen over de bezienswaar digheden op een formu lier kunnen ze een prijs winnen. Verder zijn aan een kwizzel een aantal verrassingsbonnen ge koppeld waarmee de deelnemers korting krij gen op lekkernijen. BIJEENKOMST NIEUWERKERK - De afde ling Flakkee/Schouwen/ Tholen van Helpende Han den houdt zaterdag 13 april een contactbijeenkomst voor verstandelijk gehandicapten en hun begeleiders in ge bouw Salem in Nieuwer- kerk. Tijdens de bijeen komst wordt onder meer een bijbels verhaal verteld en worden de gehandicapten die pas jarig waren verrast en gefeliciteerd. Er wordt ge zongen en de voorzitter van de afdeling vertoont dia's van Indonesië. Kijkje bij het Zeeuws amateurtoneel Advertentie op vrijdagavond 12 april van start. Na het openingswoord door ZCA-voorzitter Reina de Groot, bijt Toneelvereni ging Heer Hendrik het spits af met de eenakter 'Welwe zen' van Peter van Straaten. Daarna volgt er een optreden van de dans- en bewegings- groep Anna van den Berg uit Zierikzee en de vrijdagavond wordt besloten met de voor stelling 'Escurial' door Stich ting Theater Kwark met spe lers uit Zierikzee en Goes. In de programmering voor zaterdagmiddag 13 april is rekening gehouden met wat jeugdiger publiek. Zo speelt Oscar Postema van de Stich ting Middelburgs Theater bijvoorbeeld de familievoor stelling Spiegelbeeld. To neelgroep Achilles uit de Be- velanden brengt een impressie van 'Het Hemel bed' van Jan den Hartog. Zaterdagavond is er een ee nakter van Beckett, bewe gingstheater, twee zelfge schreven producties, een korte komedie, community theatre en als intermezzo een modeshow van extravagante uitgaanskleding. In de foyer van de Concertzaal zal een demonstratie worden gege ven door drie visagisten. Zondag treedt er een groep uit Hellevoetsluis en Sluis kil op en zijn er poppenspe lers uit Middelburg. Advertentie GROOT AANTAL Hans Verkerk Keukens heeft deze week een spectaculaire lalfgeld-actie. Als u binnen twee aar een keuken nodig heeft en koopt, krijgt u van Hans een echte Kroonkeuken voor de helft «/an de door de leverancier aan- oevolen adviesprijs! Kom nu snel écht geld verdienen en «/raag naar de snelle beslissers korting. Wij garanderen u de oeste keuken en het beste ont werp voor de beste prijs! ROTTERDAM STADIONWEG 41a - 010-4834441 ROTTERDAM (OMMOORD) SATUNBLOEM 55 («ÜÖMPIUS) - 010-4550511 OUD BEYERLAND 3URG DE VRIES BROEKMANLAAN 2 - 018^621066 CAPELLE A/D IJSSEL HOLLANDSCH DIEP 63c - 010-4501572 ZIERIKZEE - Het fraaie stucwerk aan de plafonds, de bruin marmeren schoorsteenmantel, de oude bal ken, het bruine interieur, de straatnaamborden en de vele vlinders aan de muur. Zij geven café De Vlin der in de Zierikzeese Nieuwe Bogerdstraat zijn typi sche sfeer. Een sfeer die al vele jaren een grote aan trekkingskracht uitoefent op jongeren van heel Schouwen-Duiveland. Sam van Eenige en Lucie van Eenige-van der Henst willen dat zo houden. ,,De Vlinder is een echt jongerencafé. Dat spreekt ons aan." Sam en Lucie namen kortge leden het café over van Frans Kruyff, die de Vlinder de af gelopen negen jaar runde als eigenaar en daarvoor een aantal jaren in het café werk te als werknemer van Nico van de Berg. Frans Kruyff moest om gezondheidsrede nen stoppen met de exploita tie van het café. Sam en Lu cie van Eenige zijn van plan om De Vlinder op precies de zelfde wijze voort te zetten als hij dat deed. Ze verande ren dan ook niets aan het in terieur en de bedrijfsvoe ring. Wel zijn ze van plan om het pand, dat ze nu nog van Frans Kruyff huren, op ter mijn te kopen en de boven verdieping te verbouwen, zo dat ze daar kunnen wonen. Sam van Eenige is 37 jaar en woont momenteel nog, met zijn vrouw en twaalfjarige zoon Mario, in zijn geboorte plaats Haamstede. ,,We ver huizen binnenkort naar een huurwoning in Zierikzee." Aanvankelijk was het echt paar Van Eenige van plan om altijd in Haamstede te blij ven werken, waar Sam actief was als vrachtwagen chauffeur en Lucie werkt als assistent-bedrijfsleider in groepshotel De Schouwse Boer. Ruim twee jaar gele den kwamen ze samen met vrienden op het idee om in Haamstede een bruin café te beginnen. Het verschil dat de gemeente Westerschouwen maakte tus sen 'harde' en 'zachte' horeca en de eisen die daaraan wer den gekoppeld, dwongen Sam van Eenige en vriend Hans Luyks tot zoveel con- In Galerie Josefine in Haamstede cessies dat ze van hun plan afzagen. ,,We mochten bij voorbeeld maar twee bar krukken in het café hebben. We hadden het idee dat we echt werden tegengewerkt door het gemeentebestuur, met name door wethouder Veerhoek." Teleurgesteld liet het echt paar Van Eenige zijn horeca- plannen rusten. Tot Sam, on geveer vijf weken geleden, op het sportveld hoorde dat Frans Kruyff met de exploi tatie van De Vlinder zou stoppen. ,,We hebben direct gebeld en daarna een ge sprek gehad met Frans en zijn vrouw. De overname was binnen de kortste keren geregeld." Hoewel Sam en Lucie de tegenwerking van Westerschouwen nog steeds betreuren, zijn ze zeer en thousiast over de nieuwe wending die hun leven nam. „Het is misschien maar goed dat onze horecaplannen voor Haamstede niet zijn door ge gaan. Haamstede is in de winter een stil dorp. Wan neer je daar een café hebt, moet je in het zomerseizoen je inkomsten voor een heel jaar verdienen. Hier in Zie rikzee is het altijd druk en de sfeer van De Vlinder spreekt ons aan. Het is een informeel café waar vooral jongeren komen. Daardoor hoeft niet alles tot in de puntjes. De gasten kunnen hier bij wijze van spreken op de tafel staan dansen." Dat wil niet zeggen dat het echtpaar Van Eenige alles toestaat in hun café. Zo zijn ze pertinent tegen het ge bruik en de verkoop van hard- en softdrugs in De Vlinder. Bij veel volwasse nen op Schouwen-Duiveland heeft De Vlinder de naam dat er drugs verkocht en ge bruikt zouden worden. „Dat staan wij absoluut niet toe. Bij Frans Kruyff mocht het overigens ook al niet. We we ten van hem dat ongeveer de helft van de klanten vindt dat het gebruik van soft drugs in het café moet kun nen en de andere helft daar tegen is. We willen niet de helft van de klanten wegja gen door het toe te laten. Daarom worden mensen waarvan we merken dat ze drugs bij zich hebben zonder pardon naar buiten ge stuurd." Sam van Eenige kent café De Vlinder reeds vanaf zijn tie nertijd. „Ik zat hier in Zie rikzee op de LTS (Lagere Technische School). In de middagpauze of na school tijd gingen we naar De Vlin der om een biertje te drin Marjet Janmaat volgde een opleiding aan de Kunstaca demie in Utrecht. Aanvanke lijk wilde zij zich toeleggen op het maken van sieraden. Na enige tijd ontdekte ze dat het creëren van fantasiewe zens uit boetseêrklei haar heel erg aansprak. Aanvan kelijk gaf de klei waarmee ze werkte niet het resultaat dat Ze wilde bereiken. Daarna ontdekte ze het ma teriaal dat voor haar ideaal bleek te zijn: paté a bois. Een houtpasta die licht maar toch stevig is. Bovendien kan het materiaal na droging worden geschuurd en geschilderd als hout. De kunstenares be schildert hoofd, handjes en voetjes van haar sprookjesfi guren met acrylverf. Het karakter en de uitstra ling van de poppen wordt grotendeels bepaald door kleur. Door slechts één of twee kleuren in verschillen de nuances te gebruiken ont staan wezens met een bijzon der karakter. Sprookjes zijn de inspiratiebron voor de fantasie van Marjet Jan maat. Haar poppen worden 'gebo ren' tijdens het maken en 'groeien' naar hun voltooi ing. De expositie is gratis toegan kelijk. Atelier-galerie Jose fine is geopend op woensdag, donderdag en vrijdag van 10.00 tot 16.00 uur en ook op zaterdag wanneer er geen cursus wordt gehouden. ken." Hij kon toen niet ver moeden dat hij ooit de scep ter zou zwaaien in dat café, maar is daar nu wel heel blij mee. Behalve met zijn vrouw, werkt Sam in De Vlinder sa men met Peter, Marjon en Jacquèline, die ook reeds bij Frans ^Kruyff in het café werkten. Zelf benoemden zij nog een Jacqueline. Het per soneel werkt in twee ploegen van 11.00 tot 19.00 uur of van 19.00 tot 02.00 uur. Op don derdag, vrijdag en zaterdag is De Vlinder open tot 03.30 uur. In de winterperiode wil Sam van Eenige doorgaan met het organiseren van live-optre dens van bands in het café. „In de zomer is dat niet no dig. Dan is het druk in het café vanwege de toeristen." Het echtpaar Van Eenige heeft De Vlinder op 1 april 'stilzwijgend' overgenomen. „We organiseren geen specia le feestelijkheden ter gele genheid van de overname. We willen eerst de vaste klanten leren kennen en hen in de gelegenheid stellen aan ons te wennen." BURGH-HAAMSTEDE - Sprookjesachtige fanta siefiguren gemaakt door Marjet Janmaat uit Wad- dinxveen vormen de basis van een expositie die de hele maand april is te zien in atelier-galerie Josefine aan de Weststraat 25 in Burgh-Haamstede. (Foto: Marijlce Folkertsma) Sprookjes zijn de inspiratiebron voor de poppen van Marjet Janmaat. Sam en Lucie van Eenige met zoon Mario voor café De Vlinder.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 1