Elfde Zeeuwse Eenakterfestival in de Concertzaal in Zierikzee Asselbergs opent expositie van de schildersclub Perspectief Asielzoekerscentrum Burgh- Haamstede houdt open huis Kijkje bij het Zeeuws amateurtoneel Kijken naar kunst is ook een kunsC Kettingbotsing Aanrijding In kader van het Festival Cultureel Gekleurd Gemeentegids Zierikzee Kamerlid Vos bij Zevibel Kranslegging kerkberichten Vier auto's gekraakt en surfmateriaal ontvreemd Alcohol Controle Inbraak caravan Gewond bij ongeluk 1 DINSDAG 9 APRIL 1996 NR 25956 Een stil moment met een van de medespelers van Bewegingstheater Motus Papaya uit Middelburg. (Foto: Joop van Houdt) ZIERIKZEE - Het Eenakterfestival van het Zeeuws Centrum voor Amateurtoneel, dat op 12,13 en 14 april in de Concertzaal in Zierikzee wordt gehouden, prikkelt blijkbaar de creativi teit. Onder de in totaal achttien inschrijvingen bevinden zich tien eigen producties. Opvallend is verder, dat naast toneel ook meerdere discipli nes zoals zang, dans, mime en poppenspel een plekje krijgen op dit elfde Zeeuwse Eenakter festival. Ook voor de eerste maal zullen alle regio's vertegenwoordigd zijn op dit festival. Het ZCA bereikt daarmee één van de be langrijkste doelstellingen. Na melijk het publiek een dwars doorsnede bieden wat er leeft binnen het Zeeuwse amateur toneel. Het Eenakterfestival, dat jaar lijks in Zierikzee wordt gehou den, geldt als een van de hoog tepunten binnen het toneelsei zoen. Het evenement biedt tal rijke mogelijkheden tot uitwisseling van ervaringen op het gebied van spel, regie en vormgeving. Verder stimu leert dit festival de groepen ook tot kwaliteitsverbetering. De deelnemers ontvangen en kele weken na hun optreden een rapportage van een des kundige jury met een beoorde ling over 'hetgeen ze op het Eenakterféstival gepresen teerd hebben. Leden van de jury zijn deze keer: Rens Schot (consulent po diumkunst Voörtgezet Onder wijs Stichting VMC), Saskia Koopman (drama-therapeute), Gerard Bayens (acteur, regis seur), Peter Kramer (midden kaderregisseur) en Jan Burg graaf (regisseur). Divers Het publiek krijgt tijdens dit driedaagse tonëelfestijn een zeer divers programma voor geschoteld. Het festival gaat op vrijdagavond 12 april van start. Na het openingswoord door ZCA-voorzitter Reina de Groot, bijt Toneelvereniging Heer Hendrik het spits af met de eenakter 'Welwezen' van Peter van Straaten. Daarna volgt er een optreden van de dans- en bewegingsgroep Anna van den Berg uit Zierikzee en de vrijdagavond wordt beslo ten met de voorstelling 'Escu- rial' door Stichting Theater Kwark met spelers uit Zierik zee en Goes. In de programmering voor za terdagmiddag 13 april is reke ning gehouden met wat jeugdi ger publiek. Zo speelt Oscar Postema van de Stichting Mid delburgs Theater bijvoorbeeld de familievoorstelling Spie gelbeeld. Toneelgroep Achilles uit de Bevelanden brengt een impressie van 'Het Hemelbed' van Jan den Hartog. Zaterdagavond is er een eenak ter van Beckett, bewegings theater, twee zelfgeschreven producties, een korte komedie, community theatre en als in termezzo een modeshow van extravagante uitgaanskle- ding. In de foyer van de Con certzaal zal een.KÜemonstratie worden gegeven door drie vi sagisten. Zondag treedt er een groep uit Hellevoetsluis en Sluiskil op en zijn er poppen spelers uit Middelburg. ZIERIKZEE - „Kijken naar kunst is ook een kunst. Veel mensen kijken, maar weinigen zien. De relatie tussen kleur en sfeer, de gebruikte materialen. Wanneer je een kunstwerk ziet, ero ver nadenkt en praat, dan heeft dat invloed op je eigen creativiteit." Dat zei de Zierikzeese burgemeester mr J, J. P. M. Asselbergs vrijdag avond in het gebouw op het Zierikzeese Vis- marktje. Hij opende daar de jaarlijkse exposi tie van schildersclub Perspectief. De burgemeester deed dat on der meer omdat de schilders club inmiddels tien jaar be staat. Wekelijks komen de ongeveer 35 leden, verdeeld over twee groepen, bijeen in het UVV-gebouw aan het Kerkhof in Zierikzee. Onder leiding van grafisch vormge ver en kunstenaar Kees van de Wetering leren zij daar alle ba sistechnieken van tekenen en schilderen om zich vervolgens te bekwamen in de technieken die hen het meeste aanspre ken. De meeste leden van Perspec tief blijven langere tijd op de schildersclub. Volgens Van de Wetering ontwikkelde zich het werk van een aantal van hen tot professioneel niveau. Een aantal leden van de schilders club nam zelfs de stap naar een kunstacademie. Een van hen is Helma Kotoun uit Moriaans- hoofd. Zij volgt lessen aan de Vrije Akademie in Rotterdam en kreeg van een aantal bedrij ven reeds kunst-opdrachten. Toch gaat Helma Kotoun nog wekelijks naar de schilders club. ,,Het inspireert me, veel van mijn ideeën ontstaan bij Per spectief. De bijeenkomsten van de schildersclub brengen me ertoe iets extra's te maken, naast het werk dat ik thuis doe. Kotoun maakt momenteel in opdracht van. Japanse za kenmensen een kunstwerk in Japanse stijl voor de Darling Market in Rijswijk, waar units van de verschillende wereldde len komen. Tijdens zijn toespraak ter gele genheid van de opening van de expositie benadrukte Assel bergs dat het goed is ook kunst te leren waarderen die niet zo gemakkelijk is. Kunstwerken Enkele tientallen belangstellenden waren aanwezig bij de opening van de expositie van schilders club Perspectief. (Foto: Joop van Houdt) kunnen emoties als ontroe ring, verbazing en humor op roepen. Ze zijn voor de kijker een confrontatie met een ande re wereld. Dat is een ervaring die de mens van tijd tot tijd no dig heeft, omdat hij daardoor de wereld anders gaat bekij ken." De burgemeester sprak zijn waardering uit voor het feit dat Kees van de Wetering nooit bij de gemeente aanklopte voor subsidie vóór zijn schil dersclub. ,,U bewijst dat het mogelijk is om op eigen kracht te draaien en daarbij een be hoorlijk niveau te bereiken." De expositie van schildersclub Perspectief is tot en met zater dag 13 april dagelijks te be zichtigen van 13.00 tot 17.00 SEROOSKERKE - Drie auto's raakten gisteren beschadigd bij een kettingbotsing op de Serooskerkseweg in Seroos- kerke. Een 22-jarige inwoner van Dor drecht bemerkte te laat dat de voor hem rijdende auto's, be stuurd door een 25-jarige man uit Huizen en een 25-jarige man uit Waterland, afremden. Hij botste op de auto van de man uit Huizen. Dit voertuig botste daarop tegen de auto van de man uit Waterland. RENESSE - Twee auto's raak ten gisteren beschadigd bij een aanrijding op het kruispunt van de Lange en de Korte Reke in Renessc. Een 27-jarige inwoner van Vlaardingen reed vanaf de Stoofweg ov>er de Kromme Re ke. Op het kruispunt remde hij af. hetgeen te laat werd opge merkt door een 29-jarige inwo ner van Noordwelle die achter hem reed. BURGH-HAAMSTEDE - In het kader van het Festival Cultureel Gekleurd houdt het Asiel zoekerscentrum (AZC) Burgh-Haamstede op za terdag 20 april een open dag. Op het program ma staat een groot aantal activiteiten voor zowel de jongere als de oudere bezoeker. De open dag in het AZC, gelegen aan de Hogeweg 55 in Burgh-Haamstede, duurt van 14.00 tot 17.00 uur en is voor een ieder vrij toegankelijk. maakt van de Djembe, een be kervormige trommel met een breed toonbereik. Daarnaast worden begeleidingsinstru menten gebruikt als de Doun- doun, Bugarabu, Soruba en de Woodblock. Nadat de kleinste bezoekers zich hebben uitgeleefd op het springkussen op het voorter rein van het centrum, kunnen zij om 15.00 uur terecht in de recreatiezaal voor een voor stelling van het poppentheater Kris Kras Rond april ohoudt de Stichting Cultureel Gekleurd jaarlijks een festival met dezelfde naam. Doel van dit festival is om zoveel mogelijk mensen op verschillende manieren te la ten kennismaken met de cul tuur van anderen Een van de deelnemers aan het festival Cultureel Gekleurd is het Asielzoekerscentrum Burgh-Haamstede. Het cen trum, dat geopend is vanaf juli 1992, kent zo'n 280 bewoners afkomstig uit ongeveer vijfen twintig verschillende landen. Om een ieder die geïnteres seerd is te informeren over de gang van zaken, het wonen en werken binnen een centrum worden op zaterdag 20 april de poorten geopend. Programma Op het programma staat een aantal sociaal-culturele activi teiten bedoeld voor zowel jong als oud. Het middagprogram ma wordt geopend door een op treden van de percussiegroep Tak'n Djola (Geef me vuur). Sinds 1992 is deze band actief met percussie gebaseerd op West-Afrikaanse muziek. Als gastspelers van deze achtkop- pige formatie treden op N'da Kouame uit Ivoorkust, tevens leraar van alle leden, en David uit Zaïre. In de muziek wordt voornamelijk gebruik ge leder heel uur worden er rond leidingen gehouden door me dewerkers van het AZC waar bij een bezoek wordt gebracht aan de verschillende kantoren. Daarnaast geven de vrijwilli gers van het centrum een beeld van de activiteiten die zij door het jaar ontplooien ten behoe ve van de bewoners zoals daar zijn de Nederlandse les, de boutique (verkoop tweede hands kleding) en de creativi- teitsactiviteiten voor vrou wen. Daarnaast zal een aantal be woners haar appartement openstellen. Uiteraard zijn de ze mensen van harte bereid in te gaan op vragen die mogelijk leven over hoe het is om in een asielzoekerscentrum te wonen en vertellen zij graag over het leven in het land waar zij van daan komen. Bewoners die deel uitmaken van de fotoclub van het AZC presenteren hun kunstwerken in een expositie in de hal. Infomarkt Op een grote informatiemarkt in het restaurant zijn er pre sentaties van vrijwilligersor ganisaties als Terre des Hom mes, Unicef en Amnesty International. Tevens is hier informatie te vinden van het COA (Centraal Orgaan Op vang Asielzoekers). Ook Vluchtelingenwerk Nederland geeft een presentatie met het thema 'Geen stroom, maar een druppel' waarin een poging wordt gedaan de beeldspraak rondom vluchtelingen recht te zetten. Verder organiseert Vereniging Vluchtelingen Ne derland VVN) een kunstmarkt waarin ook een duurzaam kunstwerk van de Iraakse kunstenaar El Khatib te koop wordt aangeboden. Een sta giair van VVN besteedt aan dacht aan vervolgde muzikan ten en door bezoekers kan worden deelgenomen aan het zogenaamde asielzoekersspel waarin de procedure die asiel zoekers doorlopen verduide lijkt wordt. Gedurende de middag kunnen de bezoekers genieten van de culinaire vaardigheden van de bewoners van.het AZC. Verte genwoordigers van een viertal nationaliteiten serveren exoti sche hapjes uit hun eigen land. Het avondprogramma wordt verzorgd door de Somalische band Sharere. Deze sympa thieke driemansformatie zorgt met hun muziek voor een swin gende afsluiting van de open dag. Het optreden duurt van 20.00 uur tot 22.00 uur. Vooraf gaand aan het concert presen teert een van de Armeense be woners van het AZC, Eduard Arutjnian, zijn inmiddels na tionaal vermaarde goochel- show. ZIERIKZEE - In een oplage van 4500 exemplaren ver schijnt deze week de gemeen tegids Zierikzee 1996. Zoals gebruikelijk wordt de gids gratis huis-aan-huis ver spreid in Zierikzee. Dat zal in de loop van deze week via PTT Post gebeuren. Vanwege de gemeentelijke herindeling is het de laatste Zierikzeese gids. Volgend jaar verschijnt een - ongetwijfeld dikkere - gids van de gemeente Schouwen-Duiveland. Streek archivaris H. Uil leidt de gids van 1996 in met een verhaal over het stadhuis aan de Meel- straat dat straks een andere bestemming krijgt. YERSEKE - Lid van de Twee de Kamer, mr. O. Vos zal op de jaarvergadering van Zevibel in Yerseke een inleiding hou den. De Vereniging tot Bevordering der Zeeuwse Visserijbelangen, Zevibel, heeft het VVD-kamer- lid bereid gevonden om over het onderwerp 'Actuele Visse rijzaken' te spreken. De jaarvergadering zal worden gehouden op zaterdag 27 april in dorpshuis De Zaete aan de Korringaweg in Yerseke. Van af 9.30 uur is de zaal open en de vergadering begint om 10.00 uur. BRUINISSE - In het kader van de Nationale Herdenking op zaterdag 4 mei wordt die dag in Bruinisse een krans gelegd bij het kruis op de algemene be graafplaats. Voorafgaand aan de kransleg ging houdt burgemeester A. Vogelaar van Bruinisse om 19.30 uur een korte toespraak. Daarna vertrekt men om 19.45 uur vanaf het gemeentehuis te voet naar de begraafplaats waar de burgemeester in aan wezigheid van een aantal leer lingen van de Bruse basisscho len een krans legt. Wie de plechtigheid bij wil wonen wordt verzocht tijdig aanwe zig te zijn. Gereformeerde Gemeente OOSTERLAND - Donderdag 11 april, 19.30 uur ds. A. Ver- meij, Zwijndrecht. ZIERIKZEE - In vier auto's werd in het paas weekeinde ingebroken. Eén keer bleef het bij een poging tot inbraak. Daarnaast werd surf materiaal gestolen. In Bruinisse werd zondag op de Zuidweg de auto opengebro ken van een 26-jarige man uit Oisterwijk. Uit de auto wer den sleutels, portefeuilles en spijkerbroeken gestolen. Gis teren werd op de parkeer plaats van camping Wrlhelmi- nahoeve in Renesse de auto opengebroken van een twintig jarige inwoner van het Duitse Rees. De buit bestond uit vier geluidsboxen. Uit de auto van een 61-jarige man uit Rotter dam werden gisteren de verze keringspapieren gestolen. De auto stond geparkeerd bij de Schelphoek in Serooskerke. In Bruinisse werd op de parkeer plaats De Hulk een autoradio- cassettespeler gestolen uit de auto van een 22-jarige inwoner van Uithoorn. Op het parkeer terrein van het AC restaurant Grevelingen bleef het bij een poging tot inbraak in een auto. Zowel in Renesse als in Brou wershaven is surfmateriaal ge stolen. In Brouwershaven overkwam dit zondag een 23- jarige inwoner van Keulen. Van zijn aanhangwagen, die geparkeerd stond op de par keerplaats Herckenstein, werd een surfplank gestolen. In Renesse werd zondagnacht surfmateriaal, ter waarde van 1.400 gulden, gestolen vanaf het dak van de auto van een in woner van het Duitse Duren. ZIERIKZEE^ Een 31-jarige in woner van Brouwershaven moet zich binnenkort verant woorden voor de rechter. Hij werd vannacht aangehouden in Zierikzee, omdat hij met te veel alcohol achter zijn kiezen in de auto was gestapt. De man werd aangehouden in de Scheldestraat. Controle wees uit dat hij 480 ug/1 alco holdeeltjes in zijn. bloed had. Ruim twee keer zo veel dan de maximum toegestane hoeveel heid. Hij kreeg een dagvaar ding mee naar huis. Een 36-jarige inwoner van Noordgouwe kreeg, voor het zelfde vergrijp, een rijverbod van twee uur en een boet'e van 350 gulden opgelegd. Nadat hij was aangehouden op de Mos- seleeweg in Kerkwerve, blies hij 330 ug/1. SCHAREN DIJKE/SEROOS- KERKE - Voor ecu deel van de toeristen die de paasdagen doorbrachten op Schouwen- Duiveland krijgt het verblijf nog een staartje in de vorm van een acceptgiro van de politic. Deze constateerde gisteren bij twee snelheidscontroles in to taal 152 overtredingen. Op de N57 bij Scharendijke (Brouwersdam) werd lussen' 15.45 en 18.00 uur gecontro leerd. Van de 1.345 geregis treerde voertuigen reden er 25 harder dan de toegestane hon derd kilometer per uur. Eén voertuig passeerde de radarap- paratuur met 148 kilometer per uur. 's Avonds werd tussen 19.15 en 21.45 uur gecontro leerd op de Serooskerkseweg bij Serooskerke. Op deze weg reden 127 voertuigen van de 965 te hard. OVERVEEN - De brand die maandagavond -woedde in Stoop's Bad in Overveen is vermoedelijk aangestoken. Dat heeft de Bloemendaalse brandweer dinsdagochtend meegedeeld. De schade be draagt een half miljoen gul den. HAAMSTEDE - Een 49-jarige man uit Uden bemerkte afgelo pen weekeinde dat er was inge broken in zijn caravan op cam ping 't Torentje in Haamstede. De inbraak moet afgelopen maand zijn gepleegd. De eige naar van de caravan mist strandhengels, dekbedover trekken, een verrekijker en een scheerapparaat. KATS - Een 73-jarige inwoner van Keulen raakte zaterdag gewond bij een ongeluk. De man liep nekletsel op en werd ter observatie opgenomen in het Oostcrschcldeziekenhuis in Goes. Op de plaats waar het ongeluk gebeurde - de N256 ter hoogte van Kats - was vijf minuten eerder een ongeluk gebeurd. De politie vermoedt dat daar door de aandacht van een 21-ja- rige autobestuurder uit Oos- terland afgeleid werd waardoor hij op de voor hem rijdende auto - bestuurd door een 65-jarige man uit Keulen - botste. De 73-jarige zat als pas sagier in de auto van de 65-jari- ge. Beide auto's liepert bij het ongeluk forse schade op.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 7