'Eigenlijk is de zang de preek' Eco-park Ouwerkerk weer in commissie Geen vetpot op de mosselzaadbanken Amerikaanse blueszanger Curtis Knight top-act van Zomerpop-bluesfestival RASTi I Wegen ter discussie bij ondernemers DINSDAG 9 APRIL 1996 NR 25956 NIEUWERKERK - Het eco-park van H. van Damme uit Ouwerkerk staat wederom op de agenda van de commissie bestuurszaken van de gemeente Duiveland van donderdag 11 april. Verder staat onder meer op de agenda de huur verhoging van gemeentewoningen, die met in gang van juli ingaat. Landbouwer H. van Damme uit Ouwerkerk heeft het plan opgevat om het oppervlak van zijn gepland eco-park aan te passen. Omdat hij met zijn bu-% ren een stuk landbouwgrond* kan ruilen, vraagt hij de ge meente toestemming het stuk grond van zijn park uit te brei den van ongeveer 17 hectare naar 26 hectare. Van Damme wil zijn plannen veranderen, om één aangeslo ten oppervlak te krijgen met het bosgebied van Staatsbos beheer. Dit is toegankelijk voor publiek en aangezien hij zijn eco-park ook open wil stel len voor het publiek zou het bosgebied op deze manier ver ruimd kunnen worden. Zijn strijd met het Landbouw schap over de aanleg van zijn heemtuin, heeft voor Van Damme - na veel touwtrekke rij - een goede afloop. Het Landbouwschap gaat akkoord met de heemtuin, als hij de tuin 150 meter van de bestaan de bedrijfsbebouwing situeert. In de commissievergadering komen nog een bestemmings wijziging van camping 't Hoge Zand aan de orde, een herzie ningsplan 'Kom Oosterland' en de beleidsnotitie WOR. BRUINISSE - De resultaten van de mosselzaad- en de halfwasinventarisatie door het Rijksin stituut voor Visserijonderzoek (RIVO) op de westelijke Waddenzee vallen tegen. Wil het to taalplaatje er nog een beetje gunstig uit komen te zien, dan zijn er volgens RIVO-bioloog drs. M. van Stralen in de komende veertien dagen nog veel meevallers nodig. Vorige week zijn de onderzoe kers er voor het eerst met de YE 42 op uitgetrokken om de voorraden op de zogenaamde monsterpunten in kaart te brengen. Hoewel er afgelopen dinsdagmiddag reeds een groot aantal locaties was be monsterd, waren nog geen 'mooie banken' aangetroffen. Van Stralen: ,,Ik had al geen hoge verwachtingen, maar het valt zwaar tegen. Tot nu toe hebben we nergens nieuw spul aangetroffen. Op de bekende plekken waar vorig najaar nog is gevist staat het allemaal erg dun." Binnenkort stelt Van Stralen een nader onderzoek in vanuit de lucht. Voor de mos selzaadinventarisaties -vanuit het luchtruim neemt Van Stra len mosselschipper en piloot S. Otte (BRU 14) in de arm. Praiseavond Evangelische Christengemeente Zierikzee aarde- Eigenlijk is de «mg tij- dens de praiseavond de preek." Die zang werd tijdens het evenement gepresenteerd door de kinderen van de chris tengemeente, die liedjes zon gen van Ellie en Rikkert. Verder werd de praiseavond ingevuld door samenzang van opwekkingsliederen afgewis seld door teksten uit de Bijbel die betrekking hadden op het paasverhaal. De samenzang werd begeleid door een muzikale gelegen- heidsgroep bestaande uit Jan de Bil (basgitaar), Gerard Bin (synthesizer en piano), Dirk Everaars (gitaar) en Judith Everaars en Wim Goedhart (zang). Rinus Vaane hield tij dens het evenement een korte meditatie. ZIERIKZEE - 'Wegproblema- tiek, van, naar en op Schou- wen-Duiveland'. Daar gaat ir. L. P. M. van de Korput van de directie Zeeland van Rijkswa terstaat het maandag 22 april over hebben tijdens de leden vergadering in Zierikzee van de Ondernemerskring Schou- wen-Duiveland. Van de Korput krijgt het woord na afloop van het huis houdelijke gedeelte van de vergadering. Op de agenda van die vergadering onder meer een bestuursverkiezing. De he ren Freriks en Waayenberg zijn aftredend en alleen de heer Freriks is herkiesbaar. Het bestuur van de onderne merskring stelt voor D. F. A. Meeles te benoemen tot be stuurslid. Verder komt aan de orde het voorstel van het dagelijks be stuur van de ondernemers kring om een overleg-adviesor- gaan in het leven te roepen. Dat orgaan moet 'er voor gaan zorgdragen dat wij als onder nemerskring nu en in de toe komst een goede gesprekspart ner zijn en blijven'. 'De vergadering wordt gehouden in de foyer van Restaurant Mondragon aan de Oude Ha ven in Zierikzee en begint om 20.00 uur. ZIERIKZEE - 'U zij de Glorie'. 'Geprezen zij de Heer die eeuwig leeft' en 'Er is maar één God'. Met deze en een aantal andere liederen vierde de Evangelische Christengemeente Zierikzee op eerste paasdag door middel van een praise avond het feest van de opstanding van Christus, de overwinning van het lam. Het evenement werd gehouden in het Multifunctioneel Cen trum (MFC) in Zierikzee en bezocht door enkele tientallen belangstellenden. De meeste van hen waren jon ge gezinnen. Leden van de Evangelische Christengemeen te, die ongeveer drie jaar gele den werd opgericht en inmid dels ongeveer honderd a 120 leden heeft, afkomstig van heel Schouwen-Duiveland. Wekelijks komen de leden van de jonge christengemeente in het MFC bijeen voor de zon dagse eredienst, bijbelstudie en bidstond. Jaarlijks worden drie a vier praise-avonden ge houden. ,,Dat hebben we overgenomen van de Evangelische Omroep," aldus Wim Goedhart uit Haamstede, die de praise avond leidde. Het samen zin gen van opwekkingsliederen is volgens hem een goede manier om het evangelie uit te dragen. „Vooral jonge mensen spreekt het aan. Maar de praiseavon- den zijn ook voor mensen van andere leeftijden bedoeld." De liederen van de organisatie Opwekking, wekken mensen op om God te eren. Volgens Goedhart is Pasen een gelegenheid bij uitstek om dat te doen. „Pasen is het feest van de opstanding van Christus, die de weg tot God heeft geo pend. De overwinning van het lam. De werkelijke betekenis van het paasfeest dreigt op de achtergrond te raken temidden van het tumult van paaseieren en voorjaarsbloemen." De praiseavond was daarom niet alleen bedoeld voor leden van het kerkgenootschap, maar ook voor andere belangstellen den. „We hopen dat mensen via de praiseavond gaan nadenken over het geloof. Of ze er wat mee kunnen. Niet zozeer om na hun dood in de hemel te ko men, maar vooral om inhoud te geven aan het leven hier op Enkele tientallen mensen namen deel aan de praiseavond om de opstanding van Jezus te vieren. (Foto: Marijke Folkertsma) Vriend en collega Jimi Hendrix SCHARENDIJKE - „De Amerikaanse blues zanger Curtis Knight woont sinds 1992 in Am sterdam. Het is dit jaar voor het eerst dat hij ook optreedt in ons land. Het Zomerpop-blues festival is een van de eerste locaties waar dat gaat gebeuren." Voorzitter van de Stichting Middenschouwen Cultureel (SMC), Marcel Bul uit Scharendijke is enthousiast over de hoofd act van het Zomerpop-bluesfestival, dat dit jaar wordt gehouden op zaterdag 3 augustus. De bestuursleden van SMC zijn er in geslaagd Curtis Knight te contracteren, de blueszanger die onder meer naam maakte met vriend en col lega Jimi Hendrix. Na een periode van rust, gaat Curtis Knight dit jaar weer aan de weg timmeren via een serie optredens en het uitbren gen van een nieuwe CD. Omdat het bestuur van SMC reeds vo rig jaar oktober op zoek was naar bijzondere artiesten voor het Zomerpop-bluesfestival waren zij er op tijd bij om de blueszanger naar Scharendij ke te halen. Het Zomerpopfestival dat daar, met uitzondering van vo rig jaar, reeds vijf jaar wordt gehouden, staat dit jaar hele maal in het teken van de blues. Volgens SMC-voorzitter Bul werd daarvoor gekozen om iets anders te brengen dan de popmuziek van het Beachpop- festival, dat deze zomer, enke le weken vroeger, op een steen worp afstand aan de voet van de Brouwersdam wordt gehou den. „We willen het Zomerpop festival een eigen gezicht en karakter geven." Wanneer de bluesformule aanslaat, gaat de organisatie daarop door in vol gende jaren. Zo niet, stapt zij over op een andere muziek soort. Nieuw aan het Zomerpop- bluesfestival is ook dat het evenement dit jaar een dag én een nacht duurt. Dat houdt in dat op het festivalterrein, op de ijsbaan in Scharendijke, te vens een gelegenheidscamping Het Zomerpopfestival in Scharendijke. de sfeer van een tuinfeest voor één nacht wordt inge richt. Daar kunnen ongeveer tweehonderd tenten worden opgeslagen, door bezoekers die een flinke afstand hébben moeten afleggen om het festi val te bezoeken. Vanwege de aard van de muziek verwacht voorzitter Bul dat dit mét na me motorrijders zullen zijn. „We hopen dit jaar ongeveer zevenhonderd belangstellen- •den te trekken." De afgelopen jaren werd het Zomerpop- bluesfestival steeds bezocht door zo'n driehonderd a vier honderd mensen. De bestuurs leden willen in elk geval de 'tuinfeest-achtige' sfeer van het festival behouden. „Ieder een moet zich tijdens het eve nement op zijn gemak kunnen voelen, van kinderen tot men sen van tachtig. Het festival is zes jaar geleden opgezet om wat meer leuke activiteiten te organiseren in Scharendijke." Daarom zijn een aantal maat regelen getroffen om het eve nement in de hand te houden. De motorrijders mogen tot 16.00 uur de camping op, maar er daarna niet meer af met hun voertuig. Dit om overlast door de zware motoren in het dorp te voorkomen. Een ordedienst van de Koninklijke Neder landse Motorrijders Vereni ging (KNMV) houdt toezicht op de camping en de dag na het festival kunnen de motorrij ders deelnemen aan een ontbijt en vervolgens aan een toer tocht. Het Zomerpop-bluesfestival volgt op de braderie die 3 au gustus in het dorp wordt ge houden. Op het festivalterrein worden ook kramen opgesteld waarin artikelen worden aan geboden die betrekking heb ben op bluesmuziek, etenswa ren en dranken. Behalve Curtis Knight en zijn band tre den vier andere bluesbands op. Het bestuur is in onderhande ling met de Big Bam Boom Band uit Vlaardingen, Lift It Up uit Rotterdam, The Weelers uit Rotterdam en de Noord- Brabantse band Leonardo da Vine. Behalve blues spelen en kele van deze bands ook gi taar-rock. Ook bluesbands van Schou wen-Duiveland kunnen in het voorprogramma van het festi val optreden. Zij dienen zich aan te-melden via telefoon nummer 0111-671510. De grote trekpleister van het festival, Curtis Knight werd geboren in het indianenreservaat Fort Scott Kansas. Hij begon reeds op zeer jonge leeftijd liedjes te schrijven en zingen en richtte in 1964 zijn band Curtis Knight Squires op. In hetzelfde jaar ontmoette hij Jimi Hendrix, die lid werd van zijn band. (Foto: Joop van Houdt) Curtis Knight Squires was de eerste zwarte rockgroep die optrad in populaire blanke clubs. Het grootste deel van hun muziek werd uitgebracht over de hele wereld. In 1966 verliet Jimi Hendrix de band om zijn persoonlijk debuut te maken in Londen. Tot de dood van Hendrix had Curtis Knight een speciale en inspire rende relatie met hem. Knight schreef na de dood van Hen drix onder meer het boek 'Jimi an intimate biography of Jimi Hendrix' dat een internationa le bestseller werd. Hij richtte de zwarte punkband 'Pure Heil' op en kwam via Noorwe gen en Zweden in 1992 naar Amsterdam, waar hij zijn vrouw Annette ontmoette en bleef wonen. De bestuursleden van SMC proberen voor het Zomerpop festival waar Knight zijn mu zikale rentree maakt, sponsors te werven onder de bedrijven in de regio. Het evenement wordt verder bekostigd door de opbrengst van de kaartver koop en de verkoop van dran ken op het festivalterrein. Al weken staarde hij me, paal na paal, aan. Vanuit de auto zag ikz'n enge gezicht, maar ik had geen idee van wie al die hoofden op de Laan van St. Misère waren. Alleen al uit het oogpunt van verkeersveiligheid zou die kop van de lantarenpalen moeten worden verwij derd, dacht ik. En zeker met het oog op de aantasting van ons schone Zeeuwse land schap. Het macho-hoofd dat voor paal stond bleek dat van Rasti Rostelli te zijn. Afgelopen zaterdag is hij in de Concertzaal opgetreden en het heeft heel wat beroering teweeg ge bracht. Enkele honderden ménsen van chris telijke huize waren zaterdagavond in de weer om de bezoekers, die maar liefst vier tientjes moesten neertellen, te waarschuwen voor deze nieuwe variant van Zwarte Magica. Ge lovigen contra de bijgelovigen. Magicus lacht er maar om. Overal waar hij optreedt protesteren mensen tegen zijn zwarte kun sten. Hij heeft zijn vaste mopje aan het begin van de voorstelling dan ook al klaar:'U hoeft niet bang te zijn, want buiten wordt er voor u gebeden.' Hahaha. Je hoeft ook weer niet zo erg gelovig te zijn om je verre te houden van deze middeleeuw se vorm van amusement. Rasti Rostelli is de zoveelste uitgave van heksen en waarzeg gers in een tentje, al heet het tentje vandaag 'Theater' in de (Zwarte!) Paardenstraat. De eeuwen door zijn mensen bezweken voor verleidende figuren die beweerden de gehei men van de onzichtbare wereld te kunnen ontraadselen. Even onzichtbaar zijn ook de zes nullen die op de geheime bankrekeningen verschijnen. Met duizenden guldens op zak moet Mister Magicus zaterdagnacht Zierik zee verlaten hebben. Helaas gebruikt Mister Magicus de bijzondere gaven die hij gekre gen heeft niet tot het welzijn van mensen, zoals wel in de psychiatrie gebeurt. R.R. laat zichzelf als halfgod of supermagiër afficheren en afgoden vragen altijd mensenoffers. In de show worden argeloze zielen tentoongesteld als vermaakobject. Daarna laat hij ze keihard vallen.De wereldgeschiedenis heeft echter te veel schrijnende offers gevraagd van men sen, religieuze groeperingen of zelfs hele be volkingen die door de hypnotiserende invloe den van een gek tot wandaden kwamen. Alleen daarom kan hypnose geen onschuldig amusement zijn. Zo zat het ene deel van Zier ikzee zaterdagavond gezellig bij de buis en een ander deel stond op de barricade bij Mondragon waar folders werden uitgedeeld, gediscussieerd werd, gebeden en gezongen. Waar was ik op die zaterdagavond? Ik zat niet uitgezakt voor de buis, maar ook stond ik niet moedig in de frontlinie bij de Concertzaal. Ik liep gewoon op straat en speelde een spelle tje. Met een kaars in mijn hand zag ik eruit als een vrome Engelse koorknaap. Het kaarsje kwam uit de paasnachtdienst. In steeds meer kerken is het in de paasnacht gebruikelijk om op symbolische wijze het licht aan elkaar door te geven en mee te nemen de donkere nacht in. De meeste kerkgangers blazen echter hun kaarsje snel uit nadat ze weer in de wereld tre den. Op zo'n moment komt er altijd een kin derlijke geest over me die probeert het kaars je zo lang mogelijk te laten branden. Het lukte zaterdagavond wonderwel. Het was bijna windstil. En terwijl ik zo wakend over mijn klei ne vlammetje door de Nieuwe Bogerdstraat liep gebeurde er iets vreemds. Het bleek dat het kleine vlammetje een ongelooflijke aan trekkingskracht op het toevallig passerende mensdom had. 'Hé, een vlammetje' riep de één. 'Ik weet wel dat het Pasen is, hoor!' riep de volgende. Hoewel dit het uitgelezen mo ment was tot een kleine predikatie in drie pun ten zei ik niets. Ik had meer trek in een glaasje wijn. Vanuit de verte kwam een volgend groepje jongelui aan en ook zij begonnen van alles te zeggen over mijn kleine waakvlam die ik lief tallig koesterde. Verbaasd stelde ik vast dat een simpel lichtje in de nacht zo'n grote uit werking op mensen heeft. Achter me ver toonde Magicus in de Concertzaal zijn zwarte kunsten. Hij moest heel wat reclameborden laten aanrukken en mensen per computer laten opbellen om zijn slachtoffers op het po dium te lokken. Tegen al dat geweld lijkt een» brandend kaarsje niks. maar op dat moment voelde ik dat een klein kaarsje sterker is dan de duistere capriolen van die rare Rostelli. Gewoon omdat het wat licht geeft. Toen ik in de auto stapte heb ik het licht gedoofd. Of had ik het kaarsje toch bij die peperdure Porsche moeten brengen?

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 5