Steeds meer twijfels over betrouwbaarheid aidstest Luchtaanvallen Israël in zuiden van Libanon Kabinet wil verhoging van de huursubsidie Shell weerspreekt het betalen van smeergeld Communistisch Noord-Korea dreigt Zuiden met oorlog Mooie aanzet van seizoen Conferentie Tsjernobyl rtOiJaiQ 30:,- s V- "K- ■iou sj: ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vergelding actie Hezbollah JERUZALEM/BEIROET (RTR/AFP) - De Is raëlische luchtmacht heeft dinsdagochtend luchtaanvallen uitgevoerd op vermeende guer rilladoelen in Zuid-Libanon. De Israëlische vliegtuigen be stookten de gebieden rond het dorp Majdal Silm, vanwaar de Hezbollah zijn aanvallen uit voert. Eerder hadden guerril lastrijders van de pro-Iraanse Hezbollah Katjoesja-raketten afgevuurd op het noorden van Israël. Daarbij vielen zeker dertien gewonden, van wie een vrouw er ernstig aan toe is. De guerrillagroep stelde zich dinsdagochtend verantwoor delijk voor de aanvallen waar bij meerdere salvo's katjoesja- raketten werden afgevuurd op de plaatsen Kiryat Schmona en Nahaliya. Met de actie wil de de groep ,,de Libanese bur gers wreken" die zijn omgeko men bij een bomontploffing in het door Israël bezette Zuid-Li banon. Schuilkelders Hezbollah beschuldigde Israël ervan achter de explosie maan dag aan de kant van een weg te zitten. Daarbij kwam een zes tienjarige Libanees om het le ven en raakten drie mensen, onder wie twee kinderen, zwaar gewond. Israël heeft steeds gezegd niet verantwoor delijk te zijn voor de ont ploffing. Maar uit vrees voor aanvallen uit Libanon riep het leger de bevolking in Noord-Is- raël op de nacht door te bren gen in schuilkelders. Met ingang van 1 juli DEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil de indivi duele huursubsidie (IHS) iets verhogen. Met in gang van het nieuwe huurseizoen (per 1 juli) kunnen mensen met kinderen en alleenstaan den rekenen op een structureel extraatje van re spectievelijk vijftig en honderd gulden per jaar. Dat is uit betrouwbare bron vernomen. De formele besluit vorming in het kabinet volgt later deze week. Het extra geld komt van het ministerie van Sociale Zaken. De maatregel is bedoeld om het verlies aan koopkracht deels te compense ren. Het kabinet beloofde eerder dat vrijwel niemand er in 1996 op achteruit zou gaan. Door on der meer de verlate af schaffing van de Ziektewet, hogere gemeentelijke heffin gen en hogere kosten voor het ziekenfonds gebeurde dat ech ter wel. Via de IHS poogt de minister raad nu een deel van de ontsta ne pijn weg te nemen. Eerder al is besloten dat werknemers per 1 maart een iets lagere pre mie voor het Algemeen Werk loosheidsfonds (Awf) gaan be talen. Laagstbetaalden De aanpassing van de IHS is de tweede in korte tijd. In maart trok het kabinet vijftig mil joen gulden extra uit voor al leenstaanden onder de 65 met een inkomen net b.oven het mi nimum. Deze maatregel had niet zozeer tot doel de koop kracht te repareren, maar om de Tweede Kamer tegemoet te komen. Deze wil dat het kabi net veel extra geld uittrekt voor de laagstbetaalden met huursubsidie. Vooral de PvdA dringt daarop aan. De Kamer praat binnenkort over de wen sen met de IHS met staatsse cretaris Tommei (Volkshuis vesting). Bij aanleg leidingen Noordzee ROTTERDAM (ANP) - De oliemaatschappij Shell heeft geen directe aanwijzingen dat haar werknemers steekpenningen hebben opgestre ken voor de aanleg van oliepijpleidingen in de Noordzee. te hebben van gevallen waar bij haar werknemers smeer geld is aangeboden. Dat heeft een woordvoerder van het bedrijf dinsdag meege deeld. Samen met andere oliemaatschappijen geeft Shell wel preventieve" voor lichting om werknemers te wijzen op het gevaar van om koping bij het afsluiten van omvangrijke contracten. ,,De medewerkers van olie maatschappijen komen door de grote bedragen die bij de on derhandelingen met aanne mers over tafel gaan, soms in de verleiding om steekpennin gen aan te nemen. Alles is erop gericht dat te voorkomen", al dus de woordvoerder. Commissie Shell zegt tot nu toe geen weet Shell heeft samen met andere maatschappijen eind 1994 een speciale commissie ingesteld die „mogelijke fraude in de kiem moet smoren". Taak van deze Ihformatie Coördinatie Groep (ICG) is, aldus de woord voerder, „het bewustzijn van werknemers te vergroten voor 'het geval ze in aanraking ko men met onoorbare praktij ken". Naast Shell nemen ook Esso, BP, Mobil en Statoil deel aan de ICG. .„Het is een aangele genheid van de branche. An ders moet je zelf steeds weer het wiel uitvinden", verduide lijkt de zegsman van Shell. Tijden en standen volgens getijdetabel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwalcr tijd stand lijd stand ZIERIKZEE 10 april 08:45 154 02:20 -155 21:10 130 14:50 -146 11 april 09:45 145 03:15 -154 22:10 117 15:55 -136 ROOMPOT BUITEN 10 april 07:10 163 01:05 -153 19:45 130 13:45 -143 11 april 08:20 142 02:15 -150 21:10 113 14:50 -132 BRUINISSE 10 april 08:25 161 02:25 -165 21:15 137 14:50 -157 11 april 10:00 154 03:15 -164 22:25 128 15:55 -146 WEMELD1NGE 10 april 08.40 160 02.25 -161 21.10 136 14.50 -153 11 april 09.50 152 03.20 -161 22.20 124 15.55 -142 Doodtij: 1.1 april Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 Ministerie verwijst naar de ziekenhuizen DEN HAAG (ANP) - Mensen die zich afvragen of zij met de Abbott-methode zijn test op de aanwezigheid van hiv, het virus dat aids veroor zaakt, moeten contact opnemen met het zieken huis waar de test is uitgevoerd. Dat adviseert het ministerie van Volksgezondheid. De Ab bott-methode is sinds 23 juni 1995 in Nederland in gebruik, maar niet alle ziekenhuizen pasten hem sinds die datum toe. Volgens het Verbond van Ver zekeraars hoeven mensen met een verzekering en hypothe ken boven de drie ton geen nieuwe aidstests te ondergaan. De verzekeraars komen nooit terug op eerdere testresulta ten, aldus een woordvoerster. Een verzekeraar kan om een aidstest vragen als iemand een verzekering of hypotheek bo ven drie ton wil afsluiten. Het is geen wettelijke plicht. De verzekeraars hebben hier voor een naar eigen zeggen be- trouwbareprocedure van twee tests voorgeschreven. Het gaat om andere tests dan de nu oms treden Abbott-methode. „Nu weten wij natuurlijk niet al tijd welke test iemand heeft ondergaan, maar zelfs als ie mand later toch positief zou blijken, dan komen we niet te rug op de eerdere beslissing. Dat zou hetzelfde zijn als ie mand een verzekering krijgt en drie weken later te horen krijgt dat hij ongeneeslijk ziek is. Daarvoor ben je dan juist verzekerd", verduidelijkt de woordvoerster. Overigens komt het slechts heel incidenteel voor dat ie mand seropositief blijkt te zijn bij de keuring voor verzekerin gen. In dat geval krijgt diegene geen verzekering, ongeacht het verzekerd bedrag. De telefoonlijn die het Haagse ziekenhuis Leyenburg «heeft opengesteld naar aanleiding van de onrust, wordt flink ge beld. Het ziekenhuis stelde de lijn zaterdagochtend open, tot dinsdag is er 65 keer informa tie gevraagd. Een woordvoerster stelt dat de lijn een goed initiatief is geble ken. „We hebben veel mensen gerust kunnen stellen. De meeste vragen gingen over de periode waarin wij in Leyen burg de test gingen gebruiken. Dat was in augustus '95. De mensen die daarvoor waren ge test, waren daarmee al gerust gesteld." Transfusies Een ander punt waar veel bel lers mee zaten, waren bloed transfusies en het gevaar dat daar vanuit gaat in verband met aidsbesmetting. „Ook in dit geval konden we bellers kalmeren. Bloedbanken wer ken namelijk niet met de Ab bott-methode." Het Slotervaartziekenhuis ge bruikte de test in vijfhonderd tot duizend gevallen in de pe riode juli 1995 tot vrijdag. De woordvoerder zegt er zeker van te zijn dat er niemand rondloopt met een onjuist te stresultaat. Het ziekenhuis overweegt desondanks om een nog onbekend aantal testen over te doen. „Voor alle, alle zekerheid", verduidelijkt de zegsman. „Door de paniek die nu ont staan is, moet je gewoon iets meer doen dan normaal." Hoeveel Virologen van het Slotervaart ziekenhuis buigen zich mo menteel over de vraag hoeveel mensen de test moeten doen. Slechts degenen die alleen met de Abbott-methode zijn getest en bij wie geen antistoffen zijn aangetroffen, komen in aan merking voor een nieuwe test. Verboden Ook Zwitserland heeft zondag de al in meerdere landen uit de roulatie genomen aidstest van de Amerikaanse firma Abbott verboden. Volgens het Zwitserse ministe rie van Gezondheid is de test ongeveer 6000 keer gebruikt. Bij inmiddels uitgevoerde na- controles zijn echter geen af wijkingen gevonden, aldus het ministerie in Bern. België nam de Abbott-test za terdag uit de markt. Het Belgische ministerie van Gezondheid melde echter dat er geen aanleiding is tot nu toe uitgevoerde tests te laten over doen. DEN HAAG (ANP) - Het paas weekeinde lokte dit jaar zo'n 925.000 buitenlandse toeristen naar Nederland, 50.000 meer dan in 1995. Zij waren vooral geïnteres seerd in een bezoek aan Am sterdam, Den Haag (Vermeer en vernieuwd Madurodam), Delft (Vermeer) en de Keuken hof. Dat heeft het Nederlands Bu reau voor Toerisme (NBT) maandag bekendgemaakt. Het bureau noemt de cijfers „een mooie aanzet voor het toeris tisch seizoen". Duitsers waren het sterkst ver tegenwoordigd. Zij werden ge volgd door respectievelijk Fransen, Engelsen, Belgen en Italianen. Gezamelijk gaven zij zo'n 140 miljoen gulden uit tijdens hun verblijf. WENEN (AFP/DPA) - De con ferentie over de gevolgen van het ongeluk in de kerncentrale van Tsjernobyl in Oekraïne is dinsdag in Wenen geopend. De conferentie, die vier dagen duurt en waaraan 1000 weten schappers uit de hele wereld deelnemen, wordt toegespro ken door de presidenten van Oekraïne en Wit-Rusland. De wetenschappers buigen zich over de gevolgen voor de volksgezondheid. Zij overleg gen verder onder meer over wat moet gebeuren met de „sarcofaag" (een betonnen om hulsel) die om de ontplofte reactor is gebouwd en die vol gens milieu-organisaties alar merende gebreken vertoont. Woensdag crisisberaad Zuid-Korea en FS TOKYIO (AFP) - De spanning tussen Noord en Zuid-Korea loopt verder op nu het Noor den heeft gezegd dat een oorlog onvermijde lijk is. De Verenigde Staten, Rusland en Ja pan hebben een beroep gedaan op het communistische regime in Pyongyang om het hestand met Zuid-Korea te respecteren. Woensdag k.pmen Zuid-Koreaanse en Ameri kaanse diplomaten in Seoel bijeen voor een crisisberaad. Volgens Korea-kenners is Noord-Korea bezig met een gevaarlijk staaltje van psy chologische oorlogvoering. Het land probeert met de Verenigde Staten afzonder lijk over vrede te onderhan delen, Door met geweld te dreigen probeert Noord-Ko rea een wig te drijven tusen de Zuid-Koreaans-Ameri- jkaanse alliantie. Dit kan echter elk moment tot een in cident leiden, aldus een Ja panse Korea-deskundige, Een functionaris van het Ja panse ministerie van Defen sie wijst erop dat in Zuid-Korea donderdag par lementsverkiezingen op sta pel staan. Hij trekt een pa rallel met China dat poogde Taiwan te intimideren ten tijde van de verkiezingen. Daarmee wilde China Was hington ook tot concessies bewegen. Het N oord-Koreaanse staatsdagblad Rodong Sin- mun schreef dinsdag dat Noord-Korea op de rand van oorlog staat. ,,De vraag is niet of er oorlog komt, maar wanneer", aldus de krant. In een commentaar bezigt het dagblad krijgslustige taal over de heldhaftigheid van de Noord-Koreaanse solda ten, die in staat zouden zijn om de vijand „in een klap" uit te schakelen. „Het is de niet te veranderen wil van de revolutionaire strijd krachten om de vrede te handhaven". De krant waar schuwt echter dat het geduld van Noord-Korea grenzen heeft. 'Marionetten' Maandag waarschuwde de krant Seoul eerdere waar schuwingen uit Pyongyang serieus te nemen. „De Zuid- Koreaanse marionetten moeten weten dat indien zij de waarschuwingen van het noorden als loos gepraat op vatten en zich overgeven aan oorlogshysterie, ze een niet te herroepen ramp over zich afroepen. Berouw komt al tijd na de zonde", aldus de Rodong Sinmun. Noord-Korea beschuldigt het zuiden ervan voorberei dingen te treffen voor een in vasie. In de afgelopen dagen zijn Noord-Koreaanse troe pen tot drie maal toe de gede militariseerde zone tussen beide landen binnengetrok ken, nadat Pyongyang eer der had verklaard zich niet langer aan de voorwaarden van de wapenstilstand te zullen houden. De wapenstil stand stamt uit 1953 waar mee een einde kwam aan de Korea-oorlog. 'Provocaties' De Zuid-Koreaanse presi dent Kim Young-sam zei maandag in een toespraak tot hoge militairen dat de „roekeloze provocaties" van Noord-Korea niet langer zul len worden getolereerd. Hij gebood het leger voorbereid te zijn om onmiddellijk te kunnen terugslaan, indien een nieuwe provocatie plaatsvindt. De Amerikaanse minister van Defensie Perry noemde de Noord-Koreaanse acties een „politieke provocatie". Suske en Wiske me 'R0B0TK0P' door Willy Vandersteen Ik ben jein dronkaard J Maak dal dc kat vi/s1 Thuis loop je my en tante ondersteboven en kom je weer uaffetend Jij bent verslaafd aan de drank1 Ontken maar wet [aha, zo z/tvatA Q/J/7BIK HORDT RA2ENO EU 505HE EN WISHE HUNNEN HEN NIET TOT BEDAREN BREMEN ROEPEND EN TIE RENO KEERT H<J TE RUG NAAR SIOON/A. Dinsdag 9 april Zierikzee Voorjaarsvergadering afdeling Zierikzee ANBO. De Veste. 14.00 uur. Vergadering commissie bestuurszaken in raadzaal stadhuis. 20.00 uur. Woensdag 10 april Zierikzee J ubileumconcert De Hoofdstad Operette in Concertzaal. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Denksport Puzzeltoernooi in Sport- en Recreatiecentrum Westerschouwen. 19.00 uur. Donderdag 11 april Zierikzee Voorlichtingsavond Stichting Vrijwilligers Overleg Zorgsector (SVOZ) in MFC. Aanvang 20.00 uur, zaal open 19.30 uur. Haamstede Bloed geven voor Rode Kruis. Brandweerkazerne. 18.30-21.00 uur. Brouwershaven Commissievergadering algemene zaken en ruimtelijk beheer. Stadhuis. 20.00 uur. Noordgouwe Vergadering dorpsraad. Multifunctioneel Centrum. 20.00 uur. Nieuwerkerk Vergadering commissie bestuurszaken gemeente Duiveland. Gemeentehuis. 19.30 uur. Vrijdag 12 april Zierikzee Officiële her-ingebruikname orgel in de Nieuwe Kerk. 15.00 uur. Eenakterfestival Zeeuws Centrum Amateurtoneel in Concertzaal. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Voorj aar s vergadering Stad en Lande. Dorpshuis De Schutse. 19.30 uur. Zaterdag 13 april Zierikzee Open repetitie Kunst en Eer in eigen gebouw aan de Kaersemakerstraat. 14.00 tot 16.00 uur. Open middag in de Nieuwe Kerk ter gelegenheid van her-ingebruikneming orgel. 15.00 uur. Eenakterfestival Zeeuws Centrum Amateurtoneel in Concertzaal. Aanvang middagprogramma 14.00 uur, avondprogramma 20.00 uur. Optreden rhythm and bluesgroep The Juke Joints in Brogum. Zaal open 21.30 uur. Aanvang 22.00 uur. Renesse Officiële opening nieuw clubhuis tennisvereniging Scelveringhe. Mauritsweg. 16.30 uur. Brouwershaven Optreden Bruinisser Visserskoor in recreatiezaal woonzorgcentrum Poortershof. 16.00 uur. Ouwerkerk Officiële opening kantine SV Ouwerkerk. 15.30 uur. Nieuwerkerk ANBO-afd. Nieuwerkerk. Dorpshuis. 13.30-18.00 uur. Contactbijeenkomst Helpende Handen. Gebouw Salem. 14.15 uur. Oosterland Bonte Avoijid SV Duiveland in dorpshuis De Oosterhof. 19.00 uur. Bruinisse Verkoping ten behoeve van De Schutse. NH-verenigingsgebouw Deestraat Van 10.00-16.00 uur. Zondag 14 april Zierikzee Eenakterfestival Zeeuws Centrum Amateurtoneel in Concertzaal. 14.00 uur. Paasmusical All Hail King Jesus door interkerkelijke gospelgroep In Touch in de Gedeformeerde kerk. 18.30 uur. Brouwershaven Concert Jojo Swingband, 't Swarte Schaep. 15.00 uur. Maandag 15 april Burgh-Haamstede Vergadering gemeenteraad Westerschouwen in het gemeentehuis. 19.30 uur. i 4 f

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 2