Koor uit Amerikaanse staat Michigan te gast in Zierikzee 'Theater mag geen veredeld verenigingsgebouw zijn' Kleinere mosselaanvoer dan in de vorige week streeknieuws Bruse fracties zijn verdeeld over appartementencomplex Inbraak in Bruinisse Gulle gever P. Móm over toekomst cultuurleven regio: SGP/RPF tegen hoogbouwplun Aquadelta Alle aangeboden partijen aan de handel verkocht 1 VRIJDAG 5 APRIL 1996 NR 25955 ZIERIKZEE - Voor een goede toekomst van het culturele leven op Schouwen-Duiveland is een goed theater volgens P. Mom van Uit op Schou wen-Duiveland van levensbelang. Liefst zou hij zien dat er een compleet nieuw theatergebouw in Zierikzee verrijst, maar hij heeft zo zijn twij fels over de haalbaarheid. ,,Ik vraag me af of men in de politiek voldoende kennis heeft van wat er allemaal bij komt kijken. Want een theater mag natuurlijk nooit een vere deld verenigingsgebouw zijn." Mom zet na dertig jaar een punt achter zijn werk voor Uit op Schouwen-Duiveland, maar helemaal gerust op de culture le toekomst van Schouwen- Duiveland is hij niet. ,,De Concertzaal voldoet ge woon niet meer aan de eisen van deze tijd. Als er een con cert is kun je de muziek tot op het Havenplein horen." Reno vatie van de Concertzaal is vol gens Mom "een erg kostbare zaak en hij vraagt zich af of wat dat betreft dergelijke in vesteringen verantwoord zijn. Voor hem staat in ieder geval als een paal boven water dat wil men een goed en betaal- baar cultuuraanbod kunnen doen, er een goede accommoda tie nodig is. Mom heeft in die dertig jaar dat hij zich in heeft gezet voor Uit op Schouwen-Duiveland allerlei artiesten aan het werk gezien in de Concertzaal. Wim Kan speelde er, met Conny Vonk en de overige leden van het ABC-cabaret aan zijn zijde, Wim Sonneveld bracht er zijn one-man-show, net als Paul van Vliet en die rij kan nog wel even voortgezet worden. Hij herinnert zich nog levendig de vreetscène van Wim Sonne veld en diens strubbelingen met het enigszins hellende to neel, violist Theo Olof die on verstoorbaar door bleef spelen terwijl een hagelbui het zinken dak van de Concertzaal teister de en Jos Brink's Cabaret Tekstpierement dat optrad voor achttien mensen. Mom ontmoette tal van arties ten van naam voor of na de voorstelling in de artiestenfoy er. „Theater is en blijft een apart wereldje, en dat maakt dit werk zo leuk." De tijd dat dergelijke grote artiesten in Zierikzee een voorstelling ver zorgden is voorbij en als er niets gebeurt komt die tijd vol gens Mom ook niet meer terug. Anders „Het klinkt misschien gek, maar wat vroeger wel kon kan nu niet meer. Er worden enorm hoge eisen gesteld aan een theater en daar kunnen wij ge woon niet aan voldoen," aldus Mom. Afgezien daarvan heb ben lang niet alle artiesten trek in een optreden in een kleine zaal als de Concèrtzaal in Zierikzee. „Van Youp van 't Hek weet ik dat hij niet meer in kleine zalen wil spelen," stelt Mom. Ook zijn er artiesten die een gage vragen die voor Uit op Schouwen-Duiveland simpel weg niet op te brengen is. „Ik zal geen namen noemen, maar ik weet bijvoorbeeld van een cabaretière die vorig jaar nog 6000 gulden vroeg, maar nu het dubbele. Dat is gewoon niet te doen." verzucht Mom. „Om die kosten er uit te kunnen halen heb je minstens 800 stoelen no dig en wij hebben er maar 400." In de dertig jaar dat Mom zich inzet voor het culturele leven op Schouwen-Duiveland zijn er de nodige ups en downs ge weest. „We hebben goede en slechte jaren gehad." De ont sluiting van Schouwen-Duive land door bruggen en dammen heeft volgens Mom zeker veel invloed gehad op de belang stelling voor het culturele aan bod op Schouwen-Duiveland. „Je rijdt nu zo naar een theater waar je veel meer keus hebt." Voor die tijd speelde het ont breken van vaste verbindin gen mee tijdens de voorstellin gen. „Alles moest heel strak. Ik herinner me bijvoorbeeld concerten die stipt om acht uur moesten beginnen en exact om tien uur afgelopen moesten zijn. Anders konden de arties ten de laatste boot niet meer halen." Dertig jaar geleden hield het werk van de penningmeester van Uit op Schouwen-Duive land méér in dan alleen het be heren van de financiën. Samen met zijn echtgenote hield hij zich bezig met de verkoop van abonnementen en het werven van leden voor de Zeeuwse Volks Universiteit (ZVU) on der wiens vigeur toen de cultu rele voorstellingen op poten werden gezet. :(j '.'b Lagere drempel Hoe het imago precies ont stond weet Mom niet, maar toen Uit op Schouwen-Duive land nog onder de vlag van de ZVU voer heerste bij de goege meente het idee van een elitair clubje. „Van dat imago hebben we best last gehad, maar de laatste jaren zie je dat de drem pel lager en het publiek breder is geworden. De populariteit van toneel loopt terug, maar cabaret wordt steeds populair der." De werkgroep probeert een zo breed mogelijk publiek van' dienst te zijn maar dat, zo stelt Mom, valt niet altijd mee. „Zo'n programma' samenstel len is ontzettend moeilijk. Bij sommige voorstellingen weet je van tevoren dat er niet meer dan 200 mensen komen kijken. Sommige dingen worden erg ondergewaardeerd en dat is ge woon ontzettend jammer." BRUINISSE /ZIERIKZEE - In de week van 25 tot en met 30 maart werden negentien ladingen mossels op de veiling in Yerseke aangeboden, met een totaal gewicht van 5.310 ton netto. Dat is 4.546 ton minder dan in de voorgaande week. De aangeboden partijen wer den alle aan de handel ver kocht. De «gemiddelde prijs be droeg 89,04 per ton, ongeveer zeven dubbeltjes per ton min der dan een week eerder. De verzending was voor zover be kend; België 2.676 ton, Frank rijk 7.477 ton, binnenlandse handel 1.388 ton en diverselan den 168 ton. De cijfers van de zuidelijke buurlanden geven een vertekend beeld in ver band met nagekomen opgaven. Maandag maakte de handel keuze uit drie verschillende Zeeuwse ladingen, bestaande uit 963 netto ton. De YE 70 was goed voor de grootste partij, namelijk 541 ton uit de Ham men. Bij een stukstal van 220 telde deze partij een vleesge wicht van 26,4 kilo. Koöpmah" wasBarbé. arrtmeT^oiq Vier aanvoerders waren' cfê" volgende dag goed voor 899 ton netto. De grootste vracht was afkomstig van de YE 170. Deze partij bevatte bij een stukstal van 210 een vleesgewicht van 26 kilo. Op woensdag gingen vier ladingen over de veilklok, waarvan een partij per as werd aangeboden. Voor de 488 netto- ton die over de weg werd aan geboden was de YE 19 verant woordelijk. Bij een stukstal van 169 kookte deze partij een vleesgewicht van 26,5 kilo. De BRU 39 (H. en S. Jumelet) koerste vanaf de Waddenzee naar de Oosterschelde en loste 416 ton op de verwaterpercelen van Zeelands Roem. Het stuks tal van deze partij bedroeg 159, het vleesgewicht 26,9 kilo Donderdag 28 maart deed de handel een bod op vier partij en. Hierbij opnieuw een lading van de YE 19 bestaande uit 334 nettoton. Na aftrek van het tarfcapërcentage bleef nog 204 nettoton over. De YE 89 viste in opdracht van de YE 20 onge veer 220 nettoton met een stukstal van 192. Zeeuwsche Banier betaalde voor deze par tij met een stukstal van 27,8 ki lo de hoogste prijs. Op vrijdag tenslotte verscheen het trio YE 70, YE 89 en BRU 4 (K. Ver spoor) aan de mosselmarkt. Het drietal viste in de Ham men in totaal 480 tonnen met stukstallen van respectieve lijk 199, 206 en 192. De vleesge wichten waren hoog en bedroe gen achtereenvolgens 28,6, 27,9 en 31,1 kilo. Steketee betaalde in week 13 de hoogste prijs van 140 gulden per ton aan een kweker uit Yerseke. ROTTERDAM - Popveteraan Neil Young treedt op 3 juli op in Sportpaleis Ahoy' in Rotter dam. Organisatiebureau Mojo in Delft heeft dat donderdag laten weten. Alanis Morissette verzorgt het voorprogramma. i ZIERIKZEE - 'Wilhelmus van Nassauwe zait gai van Doitsen bloet'. Zo ongeveer klonk het Nederlandse volkslied uit de kelen van de 44 high- schoolleerlingen uit de stad Zeeland in de Amerikaanse staat Michigan. Speciaal voor het bezoek aan de Nederlandse provincie Zeeland was het lied ingestudeerd. Het concert van het koor uit Zeeland Michigan inde aula van de RSG trok veel publieke belangstel ling. (Foto: Marijke Folkertsma Het koor gaf een concert in de aula van de RSG Professor Zeeman en werd officieel ont vangen in het stadhuis in Zie rikzee. De basis voor het bezoek van het Amerikaanse koor, verge zeld van de burgemeester van de Amerikaanse stad, werd ge legd door toenmalig D66- raadslid Bernard Katerberg. Tijdens een bezoek aan Michi gan belandde hij in Zeeland en maakte kennis met de burge meester, Lester Hoogland. Van het een kwam het ander en de oorspronkelijk uit Friesland afkomstige Amerikaanse bur gemeester bracht in oktober 1994 een bezoek aan Zeeland en deed daarbij ook Zierikzee aan. „Het aardige is dat niet alleen de burgemeester een Holland se naam heeft, maar ook een heleboel van die kinderen," al dus burgemeester mr. J. J. P. M. Asselbergs. „Er zitten bij voorbeeld Van Liere's, Ge- schiere's en De Roo's tussen." Asselbergs heette in een korte toespraak de Amerikaanse gasten welkom en ook in die toespraak ging hij in op de frappante overeenkomsten voor wat betreft de namen. „Ik denk dat het vóór jullie ook heel vreemd moet zijn om hier toch iets van jullie wortels terug te vinden," aldus de Zie- rikzeese eerste burger. Assel bergs stelde dat van oudsher al een speciale band bestaat tus sen het nietige Nederland en supermacht Amerika. Volgens hem zou president George Bush bij een bezoek aan Neder land ooit gezegd hebben dat de vriendschapsband tussen Hol land en Amerika ouder is dan de grondwet van de VS. Gravure Asselbergs bood burgemeester Hoogland namens het gemeen tebestuur een gravure van het Zierikzeese stadhuis aan. De Amerikaanse burgemeester bevestigde het bestaan van de door Asselbergs genoemde vriendschapsband. „Ik heb ook warme herinneringen aan mijn eerdere bezoek aan Zie rikzee." Hoogland op zijn beurt bleek een compleet Zeeland-promo tiepakket bij zich te hebben, inclusief een aantal in Zeeland vervaardigde kleerhangers. Het commentaar van Assel bergs: „Daar zal mijn vrouw blij mee zijn." Uit handen van Hoogland kreeg Asselbergs verder een klok met inscriptie. Het koor is speciaal gevormd ter gelegenheid van de viering van het 150-jarig bestaan van de Amerikaanse gemeente Zee land. De Zeeuwse koorschool is twee keer te gast geweest in Michigan. Dc Amerikaanse jongeren verblijven bij ouders van leerlingen van de koor school. ZIERIKZEE Zangdienst In de Christelijke Gerefor meerde kerk in Zierikzee wordt maandag 8 april, tweede paasdag, een zangdienst ge houden. Aan de zangdienst werken twee zangkoren mee, het Christelijke Gereformeer de koor De Lofstem onder lei ding van Jaap Schouls en het jeugdkoor Sjaloom onder lei ding van Cees Groenleer. De zangdienst begint om 9.30 uur. BURGH-HAAMSTEDE Simavi De collecte voor Simavi heeft in Burgh-Haamstede 2067,65 opgebracht. Simavi steunt kleinschalige, medische pro jecten in ontwikkelingslan den. RENESSE Duitstalige dienst In de Hervormde kerk in Re- nesse wordt eerste paasdag, zondag 7 april, een Duitstalige dienst gehouden. Voorganger is ds. J. Pannekoek uit Burgh- Haamstede. De dienst begint om 11.15 uur BROUWERSHAVEN Oud papier De ASV haalt zaterdag 6 april weer oud papier op in de kern Brouw. Aanbieders wordt ge vraagd het papier vóór 9.00 uur gebundeld aan de stoeprand te zetten. BRUINISSE - Een 61-jarige in woner van Bruinisse werd on aangenaam verrast toen bleek dat er bij hem was ingebroken. De inbraak vond plaats in de nacht van woensdag op don derdag aan de Deltastraat in Bruinisse. Het is niet duidelijk hoe men de woning is binnen gekomen. Er werden cheques, een bankpas en geld van ver schillende valuta gestolen. ZIERIKZEE - Ergens op Schouwen-Duiveland, vermoedelijk in Zierik zee, loopt een gulle gever rond. De gemeente Zierikzee heeft namelijk bericht gehad van een persoon die voor de helft wil op draaien voor de kosten van een wandelroute voor blinden langs het Kaaskenswater. De aanleg van de route gaat ongeveer 31.500 gul den kosten. Van verschil lende zijden is spon soring aangeboden. Na aftrek hiervan resteert 20.500 gulden, te betalen door de gemeente. Maar nu heeft zich ie mand gemeld die de helft van de totale kosten wil betalen. Voorlopig boekt de ge meente de 20.500 gulden ten laste van de post 'stadsuitleg'. Als de gulle gever dan daadwerkelijk over de brug komt valt, kunnen de kosten alleen nog maar meevallen. BRUINISSE - Zowel burgemeester en wethou ders als de Bruse gemeenteraadsfracties zijn verdeeld over de plannen van Aquadelta voor de bouw van een dertig meter hoog apparte mentencomplex. De meerderheid sprak zich gisteren, tijdens de vergadering van de commis sie algemeen bestuurlijke zaken, uit ten faveu re van het plan, maar de SGP/RPF-fractie is tegen dit onderdeel van de opwaarderingsplan nen van het Bruse recreatieproject. H. Boot van de Vereniging Stad en Lande maakte van de gelegenheid gebruik om de be zwaren van de vereniging te gen met name het appartemen tencomplex nog eens onder de aandacht te brengen. Volgens Stad en Lande wordt het land schap geschaad door een derge lijk gebouw op die plaats neer te zetten. „Ik weet niet of dat 'baken aan de horizon' wel nodig is," aldus Boot. „Wij hebben in ieder geval geen be hoefte aan dergelijke uitroep tekens." Commissievoorzitter burge meester A. Vogelaar deed al lereerst het standpunt van het college uit de doeken. Een meerderheid, Vogelaar zelf en wethouder W. W. Jumelet (Al gemeen Belang) kan zich vin den in de plannen van Aqua delta, maar voor wethouder G. E. Houtekamer (SGP/RPF) is een bouwhoogte van vijftien meter de absolute grens. Commissielid A. Mol (SGP/ RPF) schaarde zich achter de visie van wethouder Houteka mer. „Wat voor ons het zwaar ste weegt is dat de privacy van de omwonenden geschonden wordt," aldus Mol. Hij voegde daar meteen aan toe dat zijn fractie overtuigd is van de noodzaak van de opwaarde ringsplannen van het Bruse re creatieproject. „Dat is abso luut nodig," aldus Mol. Windmolens Voor Lijst Van de Velde geven de plannen van Aquadelta geen problemen. „De up-gra- ding is noodzakelijk, want an ders komt Aquadelta in de pro blemen," stelde Ch. van den Berge. „En wij hebben zelf in dertijd gekozen voor ontwik keling van de recreatie. Som migen maken van die toren nu een heet hangijzer, maar er staan hier in de buurt ook ver schillende windmolens en die zijn 40 meter hoog." Algemeen Belang-commissie- lid mevrouw M. C. Maaskant- Okkerse sloot zich volmondig aan bij die laatste opmerking van Van den Berge. Zij consta teerde dat Aquadelta hard aan een opknapbeurt toe is en dat men met dit plan een forse stap in de richting van het jaar 2000 zet. Burgemeester Vogelaar wees tegenstander Mol, overigens zonder de illusie dat hij hem zou kunnen overtuigen, erop dat een aantal deskundigen waaronder de Vereniging dorp, stad en land zich over de plannen gebogen heeft en een positief advies daarover heeft uitgebracht. „En wat die pri vacy betreft, het gaat om wel geteld vier schriftelijke en twee mondelinge negatieve re acties van omwonenden," al dus Vogelaar. Voor Aquadelta ziet het plaat je er alles bijeen genomen gun stig uit. Zelfs al zou de CDA- fractie - die tijdens de vergadering niet aanwezig was - zich onder de tegenstanders scharen en het zou tijdens een gemeenteraadsvergadering op stemmen aankomen, dan zou een voorstel tot goedkeuring van het plan op een, zij het krappe, meerderheid kunnen rekenen. P. Mom: Concertzaal voldoet niet meer aan eisen van deze tijd.(Foto: Joop van Houdt)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 5