Stichting Renesse in beroep tegen vonnis kantonrechter Kroniek over waterschap aangeboden aan dijkgraven Streek VVV ziet seizoen optimistisch tegemoet 'Samen kijken hoe we ons in de natuur kunnen ontplooien' Conflict huurders en stichting duurt voort Speciale uitgave bij afscheid Schouws waterschap Controle op snelheid Voorzitter Breed Overleg Deltawateren: Bijdrage voor Stapelhof Juliana Welzijn Fonds Racistische leuzen in Smalstad DONDERDAG 4 APRIL 1996 NR 25954 RENESSE - De Stichting Renesse gaat in hoger beroep tegen het vonnis van kantonrechter mr. A. L. R. Melens. Dat besloot de grootst mogelij ke meerderheid van het algemeen bestuur van de stichting tijdens haar vergadering dinsdag avond. Ir. C. W. Veerhoek, voorzitter van de stichting, sluit echter niet uit dat verhuurder en huurders alsnog de zaak in der minne schik ken. ting van het kantongerecht in december 1995 spitste de dis cussie zich toe op de vraag of de Oostenrijkse woningen al dan niet gebruikt worden voor permanente bewoning. Beheerder/verhuurder Stich ting Renesse beweert van niet en de bewoners zeggen precies het omgekeerde. Melens stelt in zijn vonnis dat de aard van de woningen zodanig is dat de ze permanent bewoond zouden kunnen worden en dat ook uit het feitelijk gebruik niet blijkt dat er sprake zou zijn van huur waarvan het gebruik naar aard van korte duur is. Stichtingsvoorzitter ir. C. W. Veerhoek,,Het zou best eens kunnen dat andere rechter on ze argumenten anders inter- preteeert. De rechter besliste in januari dit jaar dat de huurders - in te genstelling tot wat de Stich ting Renesse stelt - recht heb ben op huurbescherming, hetgeen inhoudt dat de Stich ting Renesse de huizen wel kan verkopen, maar dan met de huurders erin. Tijdens de zit- Streep Algemeen bestuurslid A. J. Padmos vindt, zo bleek tijdens de vergadering dinsdag, dat de Stichting Renesse het vonnis van de Zierikzeese kanton rechter voor moet leggen aan een hogere rechter. ,,En dan een streep eronder," aldus Padmos. J. M. Schot sprak zich eveneens uit voor hoger be roep. ,,De huurders hebben re.cht op duidelijkheid," stelde Schot. Hij voegde daar wel aan toe dat de stichting wat hem betreft de huizen moet blijven verhuren. ,,En als huurders de woning willen kopen moeten zij die vrijheid hebben." Bestuurslid B. van Daale toon de zich eveneens voorstander van hoger beroep. ,,De balans zou nu best eens naar de andere kant door kunnen slaan." W. P. Broeders sprak zich als eni ge binnen het algemeen be stuur van de Stichting Renesse uit tegen hoger beroep. Hij vindt dat de stichting nog maals met de huurders om ta fel moet. Het bestuur van huurdersver eniging Luctimer et Emergi- mus - op de voorste rij - hoorde de discussie aan, maar mengde zich er niet in. Huurder J. Tij nagel deed dat wel. ,,Ik heb in houdelijk helemaal niets ge hoord. Als u een hogere rechter wilt overtuigen zult u als Stichting Renesse toch met ar gumenten moeten komen. Het gaat toch niet aan om een spel letje te spelen." Stichtingsvoorzitter Veerhoek reageerde met de opmerking dat de argumenten die de stich ting heeft voor verkoop van de woningen nog steeds onver kort gelden. De verhuur van de woningen is volgens de stich ting onrendabel en daarom wil men van de huizen af. ,,Wij wil len de uitspraak van mr. Me lens toetsen," aldus Veerhoek. „Het is één rechter en wij wil len de mening van een andere rechter horen. Mr. Melens zei tijdens de rechtszitting al dat het een complexe zaak is en het zou dus best eens kunnen dat Bestuurslid A. J. Padmos: ,,In beroep gaan, maar dan ook streep eronder." een andere rechter onze argu menten anders interpreteert. Vertrouwen F. Gevaerts, voorzitter van huurdersvereniging Luctimer et Emergimus, zegt niet bang te zijn dat de Stichting Renesse in hoger beroep in het gelijk gesteld wordt. „Ik denk dat de uitspraak van mr. Melens een heel duidelijke is," aldus Ge vaerts. De opmerking van Veerhoek dat het best moge lijk is dat de stichting en de huurders voor de 'fatale datum' met elkaar tot overeen stemming komen neemt Ge vaerts voor kennisgeving aan. „Je wordt natuurlijk nooit ar mer van praten." ZIERIKZEE - Een speciaal nummer van de Kroniek van het land van de zeemeermin is vanmiddag gepresenteerd in de raadzaal van het stadhuis in Brouwershaven. De eerste exem plaren werden aangeboden door A. P. de Haan, oud-dijkgraaf van het Waterschap Schouwen- Duiveland aan drs H. Eversdijk, interim-dijk graaf van het Waterschap Zeeuwse Eilanden en aan L. J. Klompe, gebiedsgezworene voor Schouwen-Duiveland. De redactiecommissie Jaar boek Vereniging Stad en Lan de van Schouwen-Duiveland geeft ieder jaar een kroniek uit. Door de fusie tussen de wa terschappen Tholen, Walche ren, Noord- en Zuid-Beveland en het wegschap Walcheren hield het waterschap van Schouwen-Duiveland formeel op te bestaan. Het symposium dat bij het afscheid gehouden werd was voor de redactie van het Jaarboek aanleiding tot het uitgeven van een extra uit gave van een Kroniek Het Wa terschap en Schouwen-Duive land. Dijkgraaf De auteurs, die uitgenodigd werden om een bijdrage te le veren zijn F. Beekman, W. van Gilst, A. P. de Haan, dr. F. Thissen, H. Uil en dr. M. C. Verburg. Mevrouw A. P. de Haan was van 1990 tot 1995 dijkgraaf van het Waterschap Schouwen- Duiveland. Zij benadrukt in haar verhandeling, dat veran dering en vernieuwing er niet toe mogen leiden dat essentiële zaken uit het verleden verlo ren gaan. De contacten en de speciale verbondenheid met de regio zijn voor haar de essentie van het waterschap. Een groot deel van de identiteit van de waterschappen werd bepaald door de aloude trits: belang, betaling, zeggenschap, ofwel 'die betaalt, die bepaalt'. Deze trits past echter volgens De Haan niet meer bij dé moderne waterschappen. Sommige belangen gaan im mers verder dan de directe leefomgeving, meent zij in haar voorwoord. Ook water schappen maken gebruik van subsidiemogelijkheden en hebben daarom ook rekening te houden met de daaruit voortvloeiende regels. Zij ge ven dus een stuk zeggenschap uit handen. Als kleine, op oude leest geschoeide waterschap pen worden samengevoegd tot grotere, efficiënt werkende in stellingen, liggen er wellicht nog meer taken te wachten. Zij denkt daarbij aan grondwater- zorg, beheer grote wateren, rioleringen en coördinatie van landinrichtingsprojecten. De Haan vraagt zich wél af of, als de waterschappen nog groter worden, het niet simpeler zou zijn die op te laten gaan in een provinciaal of rijksapparaat. Het waterschap moet volgens haar steeds het eigen bestaans recht kritisch durven bekijken en zich afvragen waarmee de burgers het meest gebaat zijn. Fokker Streekarchivaris H. Uil is uit hoofde van zijn functie ook be heerder van de oude archieven van het Waterschap Schouwen- Duiveland. „Schouwen-Duive land heeft een boeiende ge schiedenis van de zorg voor dijk en duinen. Hier loopt de strijd tegen het water als een rode draad door de geschiede nis. Het water, dat tegelijk vriend en vijand was, vormt door de eeuwen een overheer send thema," aldus H. Uil. Stormvloeden zijn van ouds her van grote invloed geweest Het dagelijks bestuur van het Waterschap Schouwen bij het Koepeltje (Scharendijke), circa 1920 Van links tiaar rechtsP. A. G. van Dijk (ontvanger-griffier), mr. A. J. F. Fokker (voorzitter). W. G. BootJzn. (heemraad), A. van der Weijde (heemraad), A. J. Ilcken (ingenieur), J. W. Gast (heemraad) en C. J. Boogert (heemraad). (Foto: Streekarchivariaat Schouwen-Duiveland) op het bestuurfijk functione ren. De bijdrage van de archi varis vormt de hoofdmoot van deze Kroniek. Hij beschrijft het ontstaan van de water schappen, met de systemati sche bedijking van de eilan den, rond 1100 tot en met het besluit in 1994 tot fusie in het Waterschap Zeeuwse Eilan den, met Goes als vestigings plaats. Uil kon voor zijn ver handeling uit allerlei bronnen putten. Steeds duikt de naam van A. J. F. Fokker weer op, als een van de grootste ge schiedschrijvers ten aanzien van het waterschap. De duinen Aardrijkskundeleraar F. Beekman beschrijft zijn grote liefde, het duinlandschap van Schouwen. Zijn conclusie is, dat er in de laatste eeuw een opvallend veranderde visie op zandverstuivingen is ontstaan: van afschrikwekkende zand- woestenij naar boeiend oor spronkelijk duinlandschap. De duinen zien eruit zoals de samenleving dat wil. In die zin' is het duinlandschap sterk beïnvloed door de mens en mag het een cultuurlandschap genoemd worden. De Kroniek over het Waterschap en Schou wen-Duiveland is al met al een" prachtig historisch document geworden. BURGH-HAAMSTEDE - Afge lopen dinsdag heeft de politie op verschillende plaatsen op Schouwen-Duiveland op snel heid gecontroleerd. Tussen 10.15 uur en 11.30 uur werd gecontroleerd aan de Kraaijensteinweg in Burgh- Haamstede. Het aantal geregi streerde voertuigen bedroeg 359, waarvan er vier te hard re den. De hoogst gemeten snel heid was 106 kilometer per uur. Aan de Serooskerkseweg bij Serooskerke stond de politie die dag tussen 11.45 uur en 13.45 uur. Daar werden 629 voertuigen gecontroleerd, waarvan er 72 te hard reden. De hoogst gemeten snelheid was 118 kilometer per uur. Tussen 14.00 uur en 16.00 uur werd dinsdag gecontroleerd aan de N59 bij Ouwerkerk. Het aantal geregistreerde voertui gen bedroeg 750. Negenentwin tig reden er te hard met een hoogst gemeten snelheid van 121 kilometer per uur. BRUINISSE - Wat hem betreft hoeven recrean ten en natuurbeschermers geen vijanden van el kaar te zijn. ,,Ik denk dat we samen moeten kij ken hoe wij ons in de natuur kunnen ontplooien. Voor de mens is het gewoon nodig om zich in deze jachtige maatschappij in de na tuur te kunnen ontspannen," aldus M. C. Velt- hoen, voorzitter van het Breed Overleg Delta wateren. Na een jaar van voorbereiding werd het Breed Overleg Delta wateren (BOD) opgericht, een regionaal samenwerkingsver band van belangenorganisa ties op het gebied van waterre creatie in het Deltagebied. In het BOD hebben 15 recrean ten-organisaties hun krach ten gebundeld. Gisteravond, woensdag,'was in het Greve- lingenrestaurant bij Bruinisse de 'oprichtingsborrel'. Voorzitter Velthoen maakte van de gelegenheid gebruik om zijn visie te geven op de manier waarop de belangen van wa tersporters in het deltagebied behartigd dienen te worden. Hij is er zich terdege van be wust dat de waterrecreant lang niet bij iedereen populair is. Watersporters worden er nogal eens van beschuldigd dat zij de rust in de natuur versto ren en sommige mensen vin den dat kwetsbare gebieden zorgvuldig afgeschermd moe ten worden. Velthoen is ervan overtuigd dat het plaatsen van prikkel draad geen goed idee is. „Wij Nederlanders zijn geneigd om over prikkeldraad heen te stappen om te kijken wat er er nu eigenlijk achter dat prik keldraad verborgen wordt ge houden. Je kunt veel beter de strooptechniek hanteren. Daar kun je wonderen mee verrich ten." Aantrekkelijk maken In plaats van mensen proberen weg te houden van gebieden waar men niet gewenst is kun je volgens Velthoen beter be paalde gebieden waar men wel welkom is aantrekkelijk ma ken door het treffen van voor zieningen: goede parkeerter reinen, aanlegsteigers, sanitai re voorzieningen en wat dies meer zij. „En dan denk ik dat er voor ons allemaal ruimte ge noeg is in de natuur," aldus Velthoen. Gedeputeerde J. G. van Zwie- ten stak de initiatiefnemers voor de oprichting van het BOD een pluim op de hoed. „Toen ik pas aantrad als gede puteerde kwamen er heel veel mensen kennis maken en voor hun belangen pleiten. En toen merkte ik hoe ontzettend veel versnippering er in die belan genbehartiging is. Daarom is het zo goed dat het BOD er nu is." Van Zwieten ziet de oprichting van het BOD als een goed be gin van professionalisering in de belangenbehartiging. „In Nederland is elke vierkante meter vrije ruimte schaars aan het worden en voor de balans is het goed dat het BOD er nu is," aldus de gedeputeerde. „Ik hoop wel dat het niet al leen bij belangenbehartiging blijft. Dat klinkt zo afwach tend en defensief. Misschien komen we zover dat een water sportnota niet op het provin ciehuis geschreven wordt, maar uit de watersporters zelf komt. Ik hoop dat ik nog veel last van u zal hebben." DREISCHOR - Het Juliana Welzijn Fonds heeft aan de Bewonerscommissie Stapelhof in Drei- schor een bijdrage toegekend van 3.000,-. Deze bijdrage is bestemd voor de inrichting van de ontmoetingsruimte en de aanschaf van een koersbalspel. Het Juliana Welzijn Fonds helpt verenigingen, stichtin gen en groepen hun plannen en projecten uit te voeren. De ac tiviteiten moeten liggen op het gebied van het maatschappe lijk welzijn. Voorbeelden zijn: vrijwillige hulpdiensten, jeugd- en ouderenzorg, dak- en thuislpzenzorg,. buurt- en dorpshuizen, projecten van en voor minderheden, buurtbe- heerprojecten en organisaties van en voor vrouwen. Het Juliana Welzijn Fonds stelt jaarlijks ruim 20 miljoen gulden beschikbaar. Het Fonds ontvangt zijn geld uit onder meer de Bank GiroLote- rij. BROUWERSHAVEN - Omwo nenden ontdekten afgelopen maandag dat er op het wegdek van de Schenkeldijk in Brou wershaven racistische leuzen waren geschilderd. Op het wegdek waren met zwarte verf een hakenkruis en de tekst Auslander en Zeeland gespoten. De politie, die de zaak in on derzoek heeft, vermoedt dat de leuzen door kinderen aange bracht zijn. Aan de wegbeheer- der, het waterschap, is ge vraagd de. leuzen te verwij-, derën,, ,_n v BURGH-HAAMSTEDE - Onder het motto 'va kantie in zicht' hebben 600 bedrijven uit bin nen- en buitenland zich gepresenteerd op de va kantiebeurs in het Duitse Essen. De beurs, waar zich vijftig nationaliteiten presenteerden, vond plaats van 20 tot en met 24 maart. Op deze beurs was ook een stand van Schouwen-Duiveland vertegenwoordigd. Ondanks de teruglopende conjunctuur in Duitsland, ziet de VVV de zo mer optimistisch tegemoet. De eerste beursdag, de woens dag, werd goed bezocht. Op donderdag en vrijdag echter kwamen er heel wat minder bezoekers. Volgens adjunct-di rectrice Tineke Deurloo van de VVV Schouwse Kust was het toen wel even schrikken, voor al omdat het bekend is dat er op het ogenblik grote werk loosheid heerst in Duitsland. Met zijn 17,9 miljoen inwoners is Nordrhein Westfalen, waar Essen ligt, een interessante doelgroep voor Zeeland. Pasen Het is bijvoorbeeld de laatste jaren gebruikelijk dat met Pa sen meer Duitse dan Neder landse toeristen Zeeland be zoeken. Nederland kent de laatste jaren geen echte paas vakantie meer, terwijl de paasvakantie in de verschil lende Duitse regio's een perio de van drie weken beslaat. De beurs in Essen trok op za terdag en zondag een explosie aan bezoekers. De Zeeuwse vertegenwoordigers hadden zich verenigd in één stand. Het Toeristisch bureau Zeeuwsch- Vlaanderen, de Stichting Streek VVV, Promotie Schou wen-Duiveland, Provinciale VVV Zeeland. Streek VVV Walcheren en Promotie presen teerden zich gezamenlijk. De Holland Stand was op een bijzondere manier ingericht. Grote geschilderde doeken met afbeeldingen van tulpen sier den de hal. Klapstuk was een enorme bloempot met bloemen tot wel vijf meter hoog. De Keukenhof had prachtige bloe mentuinen aangelegd en een oer-Hollands poffertjeskraam maakte het toeristisch beeld compleet. Milieu „Wat ons bijzonder opviel," al dus Tineke Deurloo, „was, dat de Duitsers zich heel milieube wust gaan opstellen, ze tikken je gewoon op de vingers, als je onnodig foldermateriaal uit deelt. Daar moeten bomen voor omgezaagd worden zeg gen ze dan. We hebben zelfs meegemaakt dat er folders te ruggebracht werden, nadat er een keuze gemaakt was. Er worden ook niet zo Veel plastic tasjes meegenomen. Vroeger sjouwden onze klanten tassen vol mee." Nieuw is, dat er nu ook via Internet geboekt kan worden. Tineke Deurloo (VVV Schouwse Kust) en Inge Polderman (Provinciale VVV Zeeland) op de vakan tiebeurs in het Duitse Essen. (Foto: Stichting Streek VVV)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 5