De droom van Deltawind: windpark Battenoert PasenJaME NIEUWE COLLECTIE dier in het vizier Werkende mens centraal op Dag van het Winkelwerk Stoomtram rijdt op tweede paasdag Veel belangstellenden infodag Wonen '96 Poezen Trees en Kaatje zijn bijzonder rustig Op de rand van Goeree-Overflakkee en Schouwen-Duiveland In de Concertzaal i a WOENSDAG 3 APRIL 1996 HET EXTRA NIEUWSBLAD NIEUWE-TONGE - 'Daar bij die molen, die mooie molen...' Het ritme en de melodie van dat populaire liedje uit de jaren dertig is niet te horen aan de Blaakweg onder Nieuwe-Tonge. Wel staan er mo lens, zelfs zeven mooie molens van Deltawind. En als we luisteren vertelt de wind zijn verhaal. 'Heel lang geleden, er was nog niemand op aarde, was ik reeds overal. Er kwamen mensen die mijn kracht ge bruikten voor de aandrijving van Werktuigen, zoals wind en watermolens. Ook was ik een belangrijke bron voor de voortstuwing van schepen. Maar de tijden veranderden, vrachtzeilschepen en molens voor het vermalen van meel voor het dagelijks brood zijn niet meer nodig. Een andere energiebron heeft mijn werkzaamheden overgenomen. Maar! Het op wekken van elektrische energie met behulp van wind is er voor in de plaats geko men. Mijn sleutelwoord is 'Wind'. Terug naar de oor sprong. De cirkel is rond. Het meel wordt gemalen met elektrisch aangedreven ma chines. Leven zonder elektri citeit is ondenkbaar. Denk aan TV, computers, verlich ting, verwarming, koeling, en de productie van al die za ken die we zo normaal vin den. Fossiele brandstoffen zoals olie, kolen en aardgas zijn nog maar betrekkelijk aan wezig. Wanneer we onze knappe koppen moeten gelo ven is het over honderd jaar over en op, misschien nog wel eerder. We zijn in toene mende mate aangewezen op duurzame energiebronnen als wind, zon, waterkracht en biomassa. Wind is een goed bruikbare vorm van duurzame energie gebleken. In het ritme van de tijd past het gebruik van wind als energiebron. Ook wel 'groe ne energie' genoemd. We staan er niet altijd bij stil, maar wind is een indirecte vorm van zonne-energie. Omdat de zon niet overal en altijd even krachtig schijnt wordt de aarde onregelmatig verwarmd en dat veroor zaakt wind, die door Delta wind met behulp van wind turbines wordt omgezet in elektriciteit. Op de Blaakweg staan er ze ven. Zes van het type Bonus en één buitenbeentje. Dat is een testmolen van de firma Lagerwey. De betrokken be stuurders van Deltawind zouden een boek kunnen schrijven over het tot stand komen van het project Blaakweg. Regelgeving, tijddrempels, voetangels en klemmen zorgden nogal eens voor hoge spanningen. Maar ach, de molens draaien en die perikelen verschuiven dan al snel naar de achtergrond. Het resultaat mag er zijn. Op vrijdag 26 april wordt de of ficiële ingebruikstelling ver richt door de algemeen direc teur Stichting Natuur en Milieu, A. J. M. van den Big- gelaar. Nu zijn windmolens voor de opwekking van stroom ook Aan de Blaakweg in Nieuwe-Tonge staan zeven nieuwe windmolens. (Foto: Joop van Houdt) weer niet zo nieuw. Zo'n vijftig jaar geleden draaiden ze al op Flakkee. Ze heten toen 'windcharters'. Ze ston den op stalen masten of da ken van gebouwen, de pro peller was meestal gemaakt van hout. Wanneer er een normale wind woei, kon bij de eigenaar het licht aan. In de directe omgeving kon men genieten van de bijzondere herrie van het apparaat. Maar als de wind tot storm kracht aanwakkerde werd het link. Wanneer de windcharter niet tijdig uit de wind werd gezet, kon het ge beuren dat de boel op hol sloeg. Er was geen houden meer aan, de generator vloog in brand en de propeller spat te uit elkaar. Het licht ging uit en het lawaai verstomde. Intussen heeft men veel ge leerd. Grootschaliger dan de plaatselijke windcharters werd het opwekken van elektrische energie met be hulp van wind vooral na de Tweede Wereldoorlog in ver schillende proefinstallaties verwezenlijkt. De Benthui- zer molen rond 1950 en de aangepaste Traanroeier in Oudeschild (Texel) zijn de voorlopers van de heden daagse windmolens. Maar de wind is moeilijk te voorspel len. Want, zegt de wind, soms steek ik op, ga ik liggen, ben ik guur, droog, draai, ruim of krimp. Ik waai waarheen en wanneer ik wil. Ja, dat weten we maar al te goed. De wind heeft zo zijn nukken en dat kan grote ge volgen hebben. Op de plek waar nu de zeven molens van Deltawind draaien, bezwe ken op 1 februari 1953 de bui tendijken. Wind en zee 'na men bezit van hun legitieme rechten. Veel mensen zullen zich de ramp herinneren als of het gisteren gebeurde. Ondanks de onzekere facto ren van de wind weet men te genwoordig dat met de mo dernste windturbines een goede rentabiliteit is te beha len. En veilig zijn ze ook. Met Deltawind zit dat wel goed. De Coöperatieve Deltawind u.a. te Dirksland heeft zo ge zegd de wind mee. Ze kan, mede door de publieke opi nie, steunen op de bank en op een groeiend aantal leden. Door allerlei activiteiten rond het project Blaakweg steeg het ledenaantal met 460. Een bewijs dat de bevol king en de overheid steeds meer overtuigd raken dat het anders moet en anders kan. Het bewijs van deze stelling is zelfs te zien op de Greve- lingendam nabij het ons aller bekende monument. Werpen we een blik in de richting van Flakkee, dan kunnen we bij helder weer 27 windturbi nes zien ronddraaien. Tien ervan zijn in eigendom van Deltawind. Wetend dat de zon de bron is van al het le ven op aarde, is de Coöpera tie Deltawind voornemens een proefopstelling, met pa nelen zonnecellen te plaat sen. Daardoor is het moge lijk op eenvoudige wijze aan een ieder die geïnteresseerd is, voorlichting te geven in woord en beeld over dit on derwerp: 'Wat is zonne-ener gie?' Immers zonnecellen zijn schoon, stil, handzaam, on derhoudsarm, milieuvrien delijk en veroorzaken geen luchtverontreiniging. Ze le veren stroom zodra er licht opvalt. En licht, met name daglicht, is er in overvloed. Je moet dan eigenlijk spre ken van daglicht-energie. Het kostenplaatje is voor re kening van Deltawind, het is sterk afhankelijk van af trekposten, subsidies en eventuele sponsors. Een heel grote sponsor heeft zijn me dewerking al toegezegd: De Onder de naam Politiepreventje brengt de politie Oosterscheldebekken in deze rubriek een praktische tip of wenk onder uw aandacht. Het onderwerp kan gaan over, of heeft raakvlakken met, het verkeer, crimi naliteit, openbare orde, milieu, algemene plaatselijke verordening en an dere zaken waar u als burger en wij als politie bij betrokken kunnen raken. Meer aandacht voor deuren en ramen De achterdeur is favoriet bij inbrekers. Dat is geen won der, want in veel gevallen is deze deur aanzienlijk minder goed beveiligd dan de voordeur. Vaak steekt er de sleutel nog in of moet een eenvoudig haakje of schuifje van een paar gulden voor de beveiliging zorgen. Bovendien zijn de sloten in de achterdeur vaak zo eenvoudig, dat ze met simpele materialen te openen zijn. Zorg er daarom voor dat uw achterdeur even goed wordt beveiligd als de voor deur. Beveiliging is pas zinvol als er geen zwakke plekken meer zijn. Zwakke plekken zijn ook vaak de ramen. Glas is nu eenmaal makkelijk te vernielen. Een inbreker zal echter niet gauw door een kapotte ruit naar binnen gaan. Hij zal eerder proberen via de kapotte ruit het raam van binnen open te maken. Lukt dat niet, doordat het raam extra vergrendeld is, dan is de kans groot dat hij zijn po ging opgeeft. Goed hang- en sluitwerk aan de ramen heeft dus wel dege lijk zin. Een vakbekwame preventieadviseur kan u daar meer over vertellen. Nog een paar adviezen over ramen en deuren: - Als u uw woning afsluit doe dan de deur in het nachtslot of op de knip. - Voorkom dat een inbreker door te 'hengelen' een koord, hengsel of handvat te pakken krijgt, waardoor hij een deur of raam kan openen. - Zorg dat ramen en bovenlichten goed zijn afgesloten. - Verwijder horren als u het huis verlaat. - Jalouzieruitjes in ijzeren houdertjes zijn gemakkelijk te verwijderen; laat die dus vervangen. - Een ventalitor in het keukenraam biedt vaak de gele genheid het er onder liggende raam open te maken. Houd hier rekening mee bij het plaatsen. n Advertentie Op eerste Paasdag Is er vanaf 12.00 uur een uitgebreide Paasbrunch in restaurant "De Parelvisser". Prijs ƒ29.50. kinderen betalen de halve prijs. Zowel op eerste als op tweede paasdag is er een Paasavond-buffet, waar tal van overheerlijke gerechten voor u klaar staan. Ook hiervoor is de prijs 29.50 en kinderen tot 12 jaar betalen weer de helft. Voor nadere informatie kunt u bellen 0118 - 588260 na 17.00 uur 588250. u- DAM 15-19 ZIERIKZEE TEL. 0111 -412816 KINDERPAASFEEST STELLENDAM - In Expo Haringvliet wordt van vrij dag 5 tot en met maandag 8 april dagelijks een paasfeest gehouden voor kinderen tot en met twaalf jaar. In het gebouw van de Expo is een minitentoonstelling over eieren te zien, die onder meer een aantal natuurlijke eieren en vogelnesten is te zien. Gidsen van Natuurmonu menten geven op beeldende wijze uitleg bij de tentoon stelling en verzorgen rond leidingen. Door middel van, een spannende speurtocht kunnen kinderen zelf infor matie verzamelen op de ten toonstelling. Verder is er een prijsvraag die alles te maken heeft met eieren. LIGGELD BROUWERSHAVEN - Wa tersporters die gebruik ma ken van de openbare aanleg plaatsen in en bij het Grevelingenmeer, zoals stei gers, kades en palen, moeten vanaf 4 april leggelden beta len. De beheerder van de Greve- lingen, het Natuur- en recre atieschap Grevelingen heeft dat besloten omdat het in stand houden van goede re creatieve voorzieningen op en rond het Grevelingenmeer steeds meer geld kost. Er ko men zevendaagskaarten en seizoenkaarten, die respec tievelijk twintig en tachtig gulden kosten. De kaarten worden verkocht bij de jachthavens en WV-kanto- ren en horecavoorzieningen aan en rond het Grevelingen meer. AARDEWERK OUDDORP - In Bezoekers centrum De Grevelingen na bij Ouddorp is tot en met zondag 28 april een expositie van olieverfschilderijen en aardewerk van Dini Wonder- gem uit Sommelsdijk. Het werk van de kunstena res is gebaseerd op ervarin gen die zij opdeed in het Afri kaanse natuurreservaat Krugerpark waar zij werkte, tijdens safari-tochten, zeil tochten en diepzee-duiken. Wondergem experimenteert met allerlei soorten klei en vormen. De expositie is gra tis toegankelijk. Het bezoe kerscentrum is dagelijks ge opend van 10.00 tot 17.00 uur. BIJEN MIDDELHARNIS - In de ge- meenschapsbibliotheek in Middelharnis is gedurende de maand april een tentoon stelling over bijen en bijen houden. De tentoonstelling omvat een aantal foto's over bijen houden, voorwerpen die worden gebruikt door im kers en boeken en videoban den over het onderwerp. De bibliotheek is op dinsdag ge opend van 14.00 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 21.00 uur. Woensdag, donderdag en za terdag is de tentoonstelling te zien van 10.00 tot 17.00 uur en op vrijdag van 14.00 tot 21.00 uur. OUDDORP/SCHARENDIJKE - Tweede paasdag, maandag 8 april, rijdt de oude stoomtram van de Zuid-Hollandse en noordelijke Zeeuwse eilanden voor het eerst dit jaar weer officieel voor het pu bliek. Omdat er in deze tijd van het jaar nog weinig echt toeris me is aan de kust, is deze rij- dag speciaal bedoeld voor de inwoners van de eilanden be zuiden Rotterdam waarop en waartussen de voormalige Rotterdamsche Tramweg Maatschappij het vervoer verzorgde. Mensen die de tram nog van vroeger ken nen of van hun ouders de ver halen over de tram en veer diensten hebben gehoord krijgen op tweede paasdag de gelegenheid om weer of opnieuw kennis te maken met de oude stoomtram en weer eens een rit te maken in de houten personen rijtui gen. Ook een representatief .deel van het vroegere goede renwagenpark van de RTM is gerestaureerd en kan be zichtigd worden. Te zien zijn naast een gewone gesloten goederenwagon een suiker bietenwagon, een kampeer- wagon en de voorloper van een container, een door de RTM reeds in 1918 ontwik kelde vorm van goederen transport zonder het hinder lijke overladen. De stoom trams reden veelal dwars door de dorpen op de eilan den, nu in deze tijd haast niet te geloven, maar bij de huidi ge RTM te Ouddorp nog te zien in de expositie van oude foto's ingericht in een perso nenrijtuig. De trams rijden op tweede paasdag om 13.00 uur, 14.30 uur en 16.00 uur en vertrekken vanaf de RTM-re- mise aan de Brouwersdam tussen Goeree-Overflakkee en Schouwen-Duiveland. Ritduur is één tflir en de rit- lengte is 14 kilometer. Bij koud weer zijn de rijtuigen heerlijk stoomverwarmd, net als vroeger. Ook op zater dag 20 april en zaterdag 11 mei rijdt de tram volgens de zelfde tijden. Advertentie Advertentie ZIERIKZEE - De informatiemarkt van de Rabo bank Schouwen-Zierikzee in de Concertzaal in Zie- rikzee trok een groot aantal bezoekers. Op de infor matiemarkt die georganiseerd werd in het kader van de Infodag Wonen '96, konden huiseigenaren en aspirant-kopers zich laten voorlichten over de meest uiteenlopende woonzaken. De Infodag Wonen '96 is een initiatief van de Rabobank en werd dit jaar voor de der de keer georganiseerd. Om dat het bij woonzaken niet alleen gaat om vragen over geld en hypotheken, haalde de Rabobank ook een aantal externe deskundigen in huis. Onder meer notariskantoor Van Eek Beijsens, Quadra architectuur, Delta Make laardij, Driekleur Make laars, Bij de Vaate Makelaar dij en Hanse Hanse Makelaardij verleenden hun medewerking aan de Infodag Wonen '96. Alle deskundig heid onder één dak dus, en voor de bezoekers had dat duidelijke voordelen. Ze hoefden niet meer langs ver schillende instanties voor in formatie. Om het feestelijk karakter van de dag te on derstrepen, kregen bezoe kers bij vertrek een attentie. ,,Het succes was mede te dan ken aan het feit dat de info dag op zaterdag was georga niseerd", aldus directeur E. Hop van de Rabobank. ,,De mensen hebben vaak op werkdagen geen tijd om zich uitgebreid te laten voorlich- tern. Maar op zaterdag zijn er ook vaak een hoop dingen te doen, dus dat er zoveel men sen zijn gekomen zegt ons ge noeg: deze woon informatie markt voorziet duidelijk in een behoefte." Directeur Hop signaleert dat huiseigenaren en aspirant kopers steeds mondiger wor den en dat is een ontwikke ling waar de Rabobank blij mee is. „De aankoop van een huis of een ingrijpende ver bouwing is een grote stap en goede voorlichting is belang rijk. Of het nu gaat om een hypotheek, om de officiële akten of om gemeentelijke toestemming voor de bouw van een serre." Op initiatief van de ondernemers van de Appelmarkt en de Dam in Zierikzee kwam woens dagmiddag winkelpersoneel bijeen in restaurant Concordia. (Foto: Joop van Houdt) ZIERIKZEE/MIDDELHARNIS - Ieder jaar wordt het winkelpersoneel een dag- in de watten gelegd door ondernemers in de detailhandel. Dit jaar was dat woensdag 27 maart het geval. Op deze dag ves tigde de detailhandel de aandacht op de aantrekke lijke kanten en de verschillende aspecten die horen bij het werk in de winkel. Voor het personeel wordt iets speciaals gedaan. Zoals bijvoorbeeld in Zierik zee, waar medewerkers van twee winkelstraten een borrel kregen aangeboden van hun bazen. De werkende mens in de de tailhandel staat centraal op de Dag van het Winkelwerk. Daarnaast richt de detail handel zich tijdens deze dag op jongeren die de school banken vaarwel zeggen. Voor hen biedt de sector im mers voldoende mogelijkhe den. Want in de detailhandel komen nog steeds ieder jaar tienduizenden arbeidsplaat sen vrij. Onder het motto: 'Winkel werk is mensenwerk' wordt de aandacht gevestigd op de aantrekkelijke kanten van het werken in de detailhan del. Winkelmedewerkers worden deze dag op vele ma nieren in het zonnetje gezet. In Zierikzee gebeurde dat, door de personeelsleden te trakteren op een borrel. Het initiatief hiertoe is af komstig van de winkeliers van de Dam en de Appel markt. Tijdens een bijeen komst van de winkeliers werd het idee geopperd iets te doen op de Dag van het Winkelwerk. Speciaals „We wilden deze dag iets spe ciaals doen. De borrel die ge organiseerd is, is eigenlijk een soort testcase om in de toekomst vaker iets met el kaar te doen", aldus opticien Coen Honig. Gezien de opkomst, veertig personeelsleden kwamen op de borrel en de bijbehorende verloting af, mag het initia tief een succes heten. En de consumenten mogen aldus verwachten dat de samen werking tussen de onderne mers een vervolg krijgt. Ho nig: „Maar het is niet de bedoeling om een winke liersvereniging of iets dergé- lijks op te richten. We willen zo nu en dan gewoon iets met elkaar doen. Op dit moment worden besprekingen ge voerd over muziek in de stra ten. Dat moet echter nog goed worden gekeurd door de gemeente." (Foto: Marijke Folkertsma) Lekker tegen elkaar aankruipen. Heerlijk vinden ze het. de genegenheid die ze van elkaar krijgen. De poezen Trees en Kaatje kunnen uitstekend met elkaar overweg. Ze wachten rustig, heel kalm. in het dierenasiel in Zierikzee tot zich een baasje voor hen meldt. Het liefst worden ze samen in één ge zin geplaatst, pure noodzaak is dit echter niet. Trees is drie lentes jong (afgelopen maandag was ze jarig) en Kaatje loopt nog maar een half jaar op deze aardbodem rond. Trees is rood/wit en Kaatje heeft een schildpadkleur. Deze harts vriendinnen zijn nogal verlegèn en een rustige benadering is dan ook een eerste vereiste. Trees en Kaatje zijn ideale kat ten voor oudere mensen. In een kalm gezin met rustige kinde ren gedijen ze uitstekend. Het zijn overigens echte binnen- poezen, want naar buiten gaan. daar houden ze niet van. Andere katten vinden Trees en Kaatje heel aardig en met een rustige hond kunnen ze het waarschijnlijk ook goed vinden. Wie Trees en Kaatje een goed. rust ig onderkomen wil bieden, kan bellen met het asiel aan de Zandweg, telefoon 0111- 417013. Er zitten 26 katten en drie honden. Bouvier Sacha is geplaatst. Tijdens de Dag van het Win kelwerk werd ook de uitslag bekend gemaakt van de ver kiezing Allround Winkelme dewerker. De eerste prijs ging naar Christiaan Koet sier. Hij is werkzaam bij Al- bert Heijn in Gouda. In de re gio viel niemand in de prijzen. Hetzelfde was het geval bij de prijzen voor de winkels die op de beste ma nier hun yraardering voor het personeel toonden. Voor Honig maakte dat niet zo veel uit. „Het gaat om de werkgeversfunctie die we als winkeliers hebben. Daar mag best aandacht aan be steed worden, want tenslotte is de detailhandel in de regio toch een van de grootste werkgevers", aldus Honig.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 15