Gemeenteraad meer invloed op benoeming burgemeester Spoedberaad WHO over risico's van runder ziekte Britse kalveren op bedrijf Oosterland Staking bij fabriek Hertog IJs Melissant Verdeeldheid Kamer over koopkracht arme bejaarde Huren Fraude Schouiven-Duiveland een van eerste gemeenten Vondst heroïne Eastwood getrouwd Consument moet beschermd tegen besmetting ^r_C7öW< 1 at ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vervolg van pagina 1 Nederlandse kalveren zijn er volgens Hanzen sowieso al niet in overvloed sinds de invoe ring van het melkquotum, dat een beperking oplegde op het aantal koeien dat een boer mag houden. „Ze zijn nu bezig om aanvoer uit Oost-Europese lan den en Zuid-Amerika rond te krijgen. Maar die kalveren heb je zomaar niet één, twee, drie hier," aldus Hanzen. Gaat de vernietiging door en komt zijn stal een half jaar leeg te staan, dan is het, zegt Hanzen, zeer twijfelachtig of zijn bedrijf het wel haalt: „Je moet toch leven, en een half jaar leeg, betekent een half jaar geen inkomen." Overigens zit. hij ook niet te springen om kalveren uit bij voorbeeld Polen. Ze zijn vol gens hem vaak ziek en er ster ven er voortijdig meer dan van die uit Engeland. Hanzen omschrijft de Britse dieren als 'beste kalveren', die weinig ziek zijn. „Natuurlijk is er wel eens een kalf verkou den. Dat is trouwens ook waar we in deze onzekere situatie mee zitten. Moet je ze nog een spuit geven of medicijnen? Ja, na tuurlijk doe je dat. Je laat ze immers niet wegkwijnen als ze ziek zijn. Ook al steek je extra geld in dieren dat je waar schijnlijk niet terugverdient," zegt Hanzen. Unilever haalt recepten weg MELISSANT (ANP) - Het voltallige personeel van de Ijsfabriek Den Hertog in de Zuid-Hol landse gemeente Melissant heeft dinsdagoch tend het werk neergelegd. Met de wilde staking willen de werknemers voorkomen dat Unileverdochter Iglo-Ola, de eigenaar van de fabriek, de re cepten van drie nieuwe ijspro- ducten weghaalt. Dat zou de ondergang van Hertog IJs be tekenen, vreest het personeel. De Industrie- en voedingsbond CNV heeft de staking inmid dels overgenomen. De bond wil met man en macht voorko men dat Iglo-Ola zijn plannen doorzet om de productie over te hevelen naar de fabrieken in Hellendoorn en het Gelderse Wilp. Unilever kocht Den Hertog vo rig jaar zomer van Bols/Wessa- nen. Toen werd afgesproken dat eventuele verplaatsing van de productie niet voor 1 juli 1998 zou plaatshebben. Uit concurrentieoverwegingen wil Unilever dit besluit terug draaien. Woedend Het personeel en de bonden zijn hier woedend over. Zij ver denken Unilever ervan dat het concern de ijsfabriek louter heeft overgenomen wegens de merknaam Hertog IJs en niet omdat het de capaciteit van de ijsbereiding wilde uitbreiden. Bij de ambachtelijke ijsfa briek werken 70 mensen. Weg halen van de recepten zou auto matisch betekenen dat nieuwe ijsproducten niet meer in Me lissant worden gemaakt. WD tegen extraatje aow'ers DEN HAAG (ANP) - De WD-fractie verzet zich tegen een voorstel van PvdA en D66 om de vier honderd miljoen gulden die in 1998 beschikbaar is voor koopkrachtverbetering van aow'ers spe cifiek te richten op mensen met een klein aan vullend pensioentje. Minister Melkert van sociale zaken wilde zich maandag niet verplichten om de motie van PvdA en D66 uit te voeren. Hij neemt de boodschap van de Kamer mee als „signaal dat het kabinet ter harte moet ne men en betrekken bij het inko mensbeeld voor 1998". Bij de voortzetting van het de bat over de armoedenota van minister Melkert (Sociale Za ken) verzette de VVD zich maandag tegen de motie van de Kamerleden Noorman-Den Uijl (PvdA) en Bakker (D66), die circa 200.000 aow'ers met een aanvullend pensioentje van twee tot drie mille per jaar er circa 450 gulden op vooruit willen laten gaan door een ge richte aanvullende ouderenaf- trek of iets in die sfeer. De afwijzende opstelling van VVD-lid Klerck, die het geld wil uitsmeren over circa 1,8 miljoen aow'ers die met hun inkomen in de eerste belas tingschijf vallen (90 procent van alle aow'ers), trok de aan dacht van de oppositie. Maar de PvdA wilde het con flict maandag niet opkloppen en hield het er op dat de VVD alsnog kan bijdraaien voor de stemming over de motie. Die zal het vermoedelijk met rui me steun van de oppositie ter linkerzijde, het CDA en de kleine christelijke fracties ha len. AMSTERDAM - De woningcor poraties verhogen de huren per 1 juli met gemiddeld vier pro cent. Dat is 0,5 procent lager dan in 1995, aldus de Nationale Woningraad (NWR) dinsdag. Volgens de NWR zet de ont wikkeling van steeds lagere gemiddelde huurverhogingen zich door. AMSTERDAM - Uitkerings fraudeurs zijn vaak het slech te pad op gegaan nadat zij door omstandigheden met pro bleemschulden zijn opgeza deld. Tot die slotsom komen onderzoekers J.'Slooten en H. Verbrugh van het GAK op ba sis van een beperkt onderzoek onder twintig fraudeurs. Tijden en standen volgens getijdetahel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwatcr tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 3 april 04.10 150 10.10 -154 16.30 169 22.25 -139 4 april 04.45 159 10.45 -157 17.10 175 23.00 -142 ROOMPOT BUITEN 3 april 02:30 157 08:45 -156 14:45 183 21:00 -143 4 april 03:00 174 09:20 -164 15:20 196 21:35 -148 BRUINISSE 3 april 04:30 159 10:10 -164 16:50 179 ???5 -149 4 april 05:15 166 10:45 -168 17:40 183 23:05 -152 WEMELDINGE 3 april 04.15 157 10.05 -160 16.40 177 t> 75 -145 4 april 04.55 J65 10.45 -164 17.20 181 23.05 -148 Springtij: 6 april Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 DEN HAAG - Het kabinetsvoorstel om, onder handhaving van benoeming' door de kroon, de gemeenteraad meer invloed te geven op de aan stelling van burgemeesters, kan op hoofdlijnen rekenen op steun van een meerderheid in de Tweede Kamer. Volgens het Zeeuwse kamerlid J. te Veldhuis zal Schouwen-Duiveland één van de eerste gemeenten zijn die met de nieuwe me thode te maken krijgt. Een kamermeerderheid geldt ook voor het kabinetsvoorstel om het mogelijk te maken wet houders van buiten de gemeen teraad te benoemen. Dit bleek maandagavond tijdens het de bat over de door minister Dijk stal (Binnenlandse Zaken) ver dedigde voorstellen. PvdA en D66 willen het liefst af van de door de kroon be noemde burgemeester. De de mocraten zijn al sinds de op richting voor rechtstreekse verkiezing door de bevolking. PvdA opteert al jaren voor het laten kiezen van de burge meester door de gemeente raad. Die „tussenstap" is ook voor D66 aanvaardbaar. Beide regeringspartijen leggen zich er echter bij neer dat ook voor de door de raad gekozen burgemeester geen meerder heid is. Coalitiepartner VVD is tegen, alsmede de meeste op positiepartijen met het CDA als grootste voorop. Voor PvdA en D66 rest onder die omstandigheden niet anders dan mee te gaan met het voor stel om de gemeenteraad in elk geval meer invloed te geven op de benoeming. VVD en CDA voelen er zelfè niet voor om de benoeming van zowel de burgemeester als de Commissaris van de Koningin uit de Grondwet te halen. Dat zou het in de toekomst gemak kelijker maken om alsnog over te gaan tot de gekozen burge meester en commissaris. Dat de CDA-fractie hiertegen is, betekent een ommezwaai. Tijdens de vorige kabinetspe riode lieten de christen-demo craten als regeringspartij de mogelijkheid van een gekozen burgemeester nadrukkelijk open. Het kabinet wil de gemeente raad via zijn vertrouwenscom missie meer invloed geven op de benoeming van de burge meester. Die commissie mag voortaan aangeven wie zij de meest geschikte kandidaat vindt. Nu is dat recht nog voor behouden aan de Commissaris van de Koningin. Die krijgt in de voorstellen voornamelijk een adviserende rol. De uitein delijke beslissing blijft aan de minister van Binnenlandse Za ken of aan het kabinet (voor gemeenten met meer dan 50.000 inwoners). De PvdA-fractie vindt dat mi nister of kabinet alleen mag af wijken van de voordracht van de vertrouwenscommissie bij twijfel aan de integriteit van de kandidaat of als er sprake is van ernstige manco's in de pro cedure. Het man of vrouw zijn van een kandidaat of de poli tieke kleur mag dan geen zelf standige rol meer spelen bij het benoemingenbeleid. D66 vindt juist evenals de WD dat die zogenoemde bovenlo kale elementen wel reden mo gen zijn voor de minister om van de voordracht af te wij ken. Van buiten De regeringspartijen gaan ak koord met het voorstel om het mogelijk te maken dat er wet houders van buiten de raad ko men. Het kabinet ziet hierin een mogelijkheid om het lo kaal bestuur te versterken. Nu zijn de wethouders altijd af komstig uit de raad. Een „ge mengde" samenstelling is ech ter niet mogelijk omdat daarmee volgens het kabinet de homogeniteit van het colle ge in gevaar komt. Dat bete kent dat alle wethouders of uit de raad of van buiten de raad dienen te komen. Vooruitlopend op de. Grond wetswijziging die hiervoor no dig is, wil het kabinet gemeen ten echter de mogelijkheid geven om al dan niet wethou ders buiten de raad te benoe men. Minister Dijkstal (Bin nenlandse Zaken) zei het voor lief'te nemen dat in die tussen liggende periode tijdelijk wel gemengde colleges kunnen ont staan. WD'er Veldhuis is hier tegen. „Dan wordt het een soepzooitje", zo zei hij! DEN HAAG (ANP) - De politie in Den Haag heeft in een wo ning aan de J. Tooropstraat in Den Haag 27 kilo heroïne ge vonden. De politie was de drugs op het spoor gekomen na enkele ar restaties zaterdagavond en -nacht. Eén van de vier perso nen die daarbij is aangehou den, had de sleutel van de wo ning op zak. De arrestanten hadden bij elkaar 30 kilo heroï ne bij zich. Bij beide acties speurde hasj- hond Brutus de drugs op. De politie nam behalve de hard drugs ook twee vuurwapens in beslag. De harddrugs hebben een straatwaarde van zo'n 5,5 miljoen gulden. LOS ANGELES (RTR) - Clint Eastwood, die nog maar kort geleden in de film „De bruggen aan de rivier" Meryl Streep het hoofd op hol had gebracht, is weer onder de pannen. De 65-jarige acteur/regisseur trouwde in Las Vegas met de 35 jaar jongere Dina Ruiz. De kersverse echtgenote is een te levisiejournaliste, die tot nu toe voor een zender in de regio Salinas (Californië) heeft ge werkt. De trouwpartij werd maandag door de filmmaatschappij War ner Brothers in Los Angeles bekendgemaakt. Het is het tweede huwelijk van East wood, die ongeveer 30 jaar lang met Maggie Johnson ge trouwd was. Eastwood be hoort tot Höllywoods popu lairste en succesvolste acteurs, regisseurs en producenten. Hij maakte als ster in de tv-wes- ternserie Rawhide" (1958 tot 1965) voor het eerst naam. GENEVE (DPA) - Internationale deskundi gen van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) zijn dinsdag in Genève in spoedzit ting bijeengekomen om te beraadslagen over de gevaren van de gekkekoeienziekte BSE. Hoofdmoot van de tweedaagse besprekingen is de bescherming van de consument tegen mogelijke besmetting. Wetenschappers - dierenart sen en virologen - uit Groot- Brittannië, Duitsland, Frankrijk, Nederland, Zwit serland, Canada en de VS wonen de vergadering bij. Aanleiding voor de vergade ring is de mededeling van de Britse regering dat een mo gelijk verband tussen BSE en tien sterfgevallen door het Creutzfeldt-Jakob-syn- droom niet is uitgesloten. „Ik vind deze gevallen ui terst zorgwekkend", aldus Heino Diringer van het Duit se Robert Koch-instituut voor aanvang van de bespre kingen. „Niemand weet hoe groot de gevaren van het eten van besmet -vlees zijn. We zullen eerst moeten we ten wat de veroorzaker is." Diringer acht de waarschijn lijkheid dat de veroorzaker van BSE ook mensen ziek maakt, groot. Volgens hem moet daarom voorlopig geen vlees meer uit de risico-ge bieden worden aangeboden tot meer wetenschappelijke kennis voor handen is. In Luxemburg hebben de mi nisters van Landbouw van de vijftien Europese lidsta ten vanochtend, dinsdag, de besprekingen over BSE her vat. Maandagnacht was er nog beraad over een gemeen schappelijke verklaring over de aanpak van de gek kekoeienziekte in Groot- Brittannië. Onaanvaardbaar Volgens een ingewijde is het voorgestelde slotakkoord voor minister Van Aartsen onaanvaardbaar. Er staat namelijk in dat de individu ele lidstaten geen eigen maatregelen mogen nemen in verband met de gekke koeienziekte. Dat wordt in de wandelgangen zo uitge legd dat Nederland niet de 64.000 Britse kalveren in Ne- 'derland mag vernietigen. En dat wil Van Aartsen juist. Daarnaast staat in de con cept-verklaring niet keihard dat Brussel zal meebetalen aan de maatregelen die ande re lidstaten dan Groot-Brit- tannië nemen. Betalen Kern van het concept-ak koord is dat de Britten hun aangekondigde destructie- plan uitvoeren, maar dat voorlopig ook het exportver bod voor Brits rundvlees en rundvleesproducten gehand haafd blijft. Brussel gaat 70 procent van de Britse de- structiekosten betalen. Die opstelling kan waarschijn lijk wel op steun van minis ter Van Aartsen rekenen. Bloedserum Een zending bloedserum, af komstig uit de Verenigde Staten en in 1995 aan Taiwan geleverd, was met het Creutzfeldt-Jakob syn droom besmet. Volgens Tai wanese regeringsfunctiona rissen had één van de Amerikaanse donoren de menselijke variant van de gekkekoeienziekte BSE on- der de leden. Zijn ziekte openbaarde zich pas na de bloedleverantie.Vrijwel alle 3000 albumine-serums zijn in 1995 gebruikt voor patiënten in twee Taiwanese zieken huizen. Toen de leverancier de ziekenhuizen van de be smetting op de hoogte stelde, konden slechts een paar on gebruikte serums worden te ruggestuurd. Suske en Wiske 'ROBOTKOP' door Willy Vandersteen /erdulleme 1 bi tu hem, Dinsdag 2 april Burgh-Haamstede Corndollies maken. NVvH. De Schutse. 14.00 uur. Nieuwerkerk Gezellige middag voor ouderen gemeente Duiveland. Ons Dorpshuis. 14.00 uur. Oosterland Ledenvergadering afdeling PvdA Schouwen-Duiveland. Dorpshuis Oosterhof. 20.00 uur. Woensdag 3 april Zierikzee Bijeenkomst ouderen NCVB. In de zaal van het Herv. Kerkcentrum, achter de Gasthuiskerk. 14.30 uur. Paasmiddag. Speel-o-theek LeentjeBuur. 14.30 uur. Vergadering adviescommissie ruimtelijke ordening. Raadzaal stadhuis. 20.00 uur. Haamstede Doe-middag Kindercentrum Meneer de Koekepeer. 14.00 tot 16.00 uur. Nieuwerkerk Officiële heropening zwembad Dol-fijn. 19.30 uur. Donderdag 4 april Zierikzee Voorlichtingsbijeenkomst over Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds en de privatisering. Garnizoengebouw De Veste. 14.30 uur. Concert Highschoolkoor Zeeland Michigan in aula van RSG Prof. Zeeman. 15.00 uur. Vergadering commissie van advies voor financiën en economische zaken in de van het stadhuis om 19.30 uur Kerkwerve Vergadering algemeen bestuur Reinigingsdienst Schouwen-Duiveland. 09.00 uur. Burgh-Haamstede Voorlichtingsmiddag Her ziening Algemene Bijstands wet. Dorpshuis De Schutse. 14.00 uur. Renesse Modeshow ANBO afd. Westerschouwen. Dorpshuis. 14.00 uur. Ellemeet Bonte avond. OBS 't Mêêtje. 19.00 uur. Brouwershaven Voorlichtingsmiddag 55 in het Tonnenmagazijn. 13.30 uur. Woensdag 5 april Bruinisse Blue water boatshow jachthaven. 10.00-19.00 uur. Zaterdag 6 april Zierikzee Paaseieren zoeken en seizoensopening. Mr. Breetveltspeeltuin. 10.00 uur. Ouwerkerk Kinderdisco in het dorps huis. Groepen 1 t/m 4 van 19.00 tot 20.30 uur. Groepen 5 t/m 8 van 20.30 tot 23.00 uur. Bruinisse Blue water boatshow jachthaven. 10.00-19.00 uur. Zondag 7 april Zierikzee Praise-avond. MFC. 20.00 uur. Bruinisse Blue water boatshow jachthaven. 10.00-19.00 uur. Maandag 8 april Zierikzee Zangdienst met medewerking van Christelijk Gereformeerd koor De Lofstem en jeugdkoor Sjaloom. Christelijke Gereformeerde kerk. 09.30 uur. Bruinisse Blue water boatshow jachthaven. 10.00-19.00 uur. Dinsdag 9 april Zierikzee Voorjaarsvergadering afdeling Zierikzee ANBÖ. De Veste. 14.00 uur. Woensdag 10 april Zierikzee Voorstelling Hoofdstad Operette in Concertzaal om 20.00 uur. Burgh-Haamstede Denksport Puzzeltoemooi in Sport- en Recreatiecentrum Westerschouwen. 19.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 2