Briljanten echtpaar Berrevoets is op 1 april 65 jaar getrouwd Borrendamme breidt uit met 34 aanleunwoningen Bouw servicewoningencomplex in Oosterland begint in april Kluiven- mepper Vijfenzestig jaar samen in de huwelijksboot Op het oude sportveld De Saele VRIJDAG 29 MAART 1996 NR 25951 5 ZUTPHEN - Een 29-jarige Zutphenaar die eerder deze week uit de gevangenis ont snapte heeft zich donderdag bij de politie gemeld. De man 2ht wegens moord vast in de penitentiaire inrichting in Zutphen. Dinsdag nam hij de benen. meenteraden op Schouwen- Duiveland er nog in moeten toestemmen. Burgemeester Hokken bevestigde dat ook het Duivelands college om die reden geen voorstander is van het onderzoek. ,,Maar de grootst mogelijke meerder heid in de Stuurgroep Herinde ling Schouwen-Duiveland was voor." In de stuurgroep zijn de zes gemeenten vertegenwoor digd. HULST - Een man in Hulst heeft een cassière van een winkel in die plaats over vallen met een honden- kluif. De man kocht in de zaak een hondenkluif. Toen hij de kluif aan de kassa afre kende wachtte hij tot de cassière de kassala open deed. Daarop gaf hij haar met de kluif een harde klap op haar handen. Van de verwarring die daarop ontstond maakte de man gebruik om een greep in de la te doen. De overvaller ging er met enkele honderden guldens vandoor. De cassière hield aan de klap een geschaafde linker wijsvinger over. ROTTERDAM - Een 83-jarige vrouw uit Rotterdam is don derdag aangereden op een ze bra en later overleden aan haar verwondingen. RENESSE Modeshow De ANBO-afdeling Wester- schouwen heeft voor donder dag 4 april een modeshow op touw gezet in het dorpshuis van Renesse. De show wordt georganiseerd door Van Seven- ter Mode uit Hellevoetsluis. Ook niet-leden van de afdeling zijn welkom. De modeshow be gint om 14.00 uur. KERKWERVE Reumafonds De actie voor het Nationaal Reumafonds heeft in Kerkwer- ve een bedrag van 206,05 op gebracht. NIEUWERKERK Oud papier De Gereformeerde Gemeente in Nieuwerkerk zamelt op za terdag 30 maart oud papier in ten bate van de zending. Van 9.30 tot 11.00 uur kan men het oud papier brengen bij gebouw Salem, aan de Molenstraat in Nieuwerkerk. Klaverjassen De ANBO-afdeling Nieuwer kerk houdt in samenwerking met de Stichting Welzijn Oude ren Schouwen-Duiveland op zaterdag 13 april een klaver- jasfestijn voor alle ouderen van het eilahd. Het festijn wordt gehouden in Ons Dorps huis in Nieuwerkerk van 13.30 uur tot 18.00 uur. De zaal is open vanaf 13.00 uur. De deel nemers moeten zelf vervoer re gelen. Aanmelden kan bij me vrouw R. Kesteloo-Bernauer, telefoonnummer 642754. BRUINISSE Paasmiddag De bijeenkomst van de bejaar- densoos in Bruinisse stond woensdagmiddag in het teken van Pasen. De liturgie had als titel: 'Waar reist men heen, ziende op Jezus' sterven en op standing'. De Paasliturgie werd opgeluisterd met zang. De middag werd geleid door mevrouw IJzelenberg-Olree. Na de koffiepauze kregen alle aanwezigen een paastraktatie. De soosmiddag werd afgeslo ten met een dankwoord door de presidente. Helpt Elkander In verband met de lijdenstijd voor Pasen willen de dames van de Hervormde vrouwen vereniging Helpt Elkander dinsdag 2 april stil staan bij de Paasliturgie met als thema 'Het is volbracht'. De bijeen komst in het Hervormd vereni gingsgebouw begint om half acht. Reumafonds De actie voor het Nationaal Reumafonds heeft in Bruinisse 2418 gulden opgebracht. Het geld wordt onder meer besteed aan wetenschappelijk onder zoek, individuele hulp aan reumapatiënten, aangepaste vakanties, subsidie aan reu mapatiëntenorganisaties en verenigingen. Ex-Bru 4 naar Wexford Scheepswerf Gebroeders Kooi man uit Zwijndrecht heeft de voormalige BRU 4 naar Ier land verkocht. Het mossel- vaartuig werd afgelopen na jaar bij de scheepsbouwer ingeruild nadat Verspoor de vroegere BRU 62 had overge nomen. Nieuwe eigenaar wordt mosselkweker Flor Sweeney uit Wexford. Het vaartuig dat in 1950 werd ge bouwd maakt binnenkort de oversteek. B. N. Berrevoets en C. A. Berrevoets-Plandsoen uit Zierikzee vieren op 1 april het heugelijke feit, dat ze 65 jaar geleden in het huwe lijksbootje stapten. (Foto: Joop van Houdt) ZIERIKZEE - In haar keuken hangt een over- handdoek met daarop de tekst geborduurd: Mijn keuken is mijn trots. Met recht hangt die spreuk in haar keuken, want ze is ook trots op haar huishoudentje. Mevrouw C. A. Berrevoets - Plandsoen heeft haar hele leven gezorgd voor man, kinderen en overige familieleden. Op 1 april krijgen zij en haar echtgenoot B. N. Berre voets door hun kinderen, kleinkinderen en ach terkleinkinderen een feest aangeboden ter ere van hun 65-jarig huwelijk. Hij werd op 23 december 1908 in Zierikzee geboren en zij op 26 november 1913 in Oud-Vos- semeer. Het krasse echtpaar heeft geen gemakkelijk leven gehad. Mevrouw Berrevoets trok op jonge leeftijd met haar ouders mee naar Schouwen- Duiveland. Haar vader en broers gingen bij de boer wer ken. Omdat haar moeder vaak ziek was, mocht ze van school thuis blijven. „Ach, dat was zo in die tijd," vertelt mevrouw Berrevoets, „de mensen had den grote gezinnen en veel hulp van buitenaf kregen moe ders met grote gezinnen niet. De eerst aangewezenen om moeder dan behulpzaam te zijn waren de meisjes uit het gezin. Ik was het oudste meisje thuis, dus de eerste die aan de beurt was om te helpen. Meisjes wer den gewoon van school thuis gehouden. Ik was dertien jaar oud, toen ik thuis voor ons ge zin moest gaan zorgen. Mijn vader en grote broers werkten op het land en ik deed het huis houden, omdat mijn moeder het niet meer aankon. Zo is het mijn hele leven doorgegaan, altijd was er wel iemand om voor te zorgen. Niet dat ik het erg vond hoor, ik heb het altijd met veel plezier gedaan." Ze kwamen elkaar voor het eerst tegen op de kermis met Pinksteren in Schuddebeurs. Vroeger was het daar ieder jaar met Pinksteren kermis. Hij vertelt: „We gingen daar met een stel jongens naar toe met de bus, dat kon toen nog voor een dubbeltje." Op die kermis kwam er dan een speel man met een trekharmonica. Hij legde een houten vloer neer en daarop konden de jongelui uit de verre omstreken dan naar hartelust dansen. „Hij kon goed dansen", zegt zij, naar haar man wijzend, „hij deed het ook graag, ik was er niet zo goed in. Bij het dansen op de kermis werden we ver liefd op elkaar." Verliefd op de kermis, ver loofd, getrouwd. Ze trouwden op 1 april 1931 in Zierikzee. „Het was een leuke trouwe rij", vertelt mevrouw Berre voets, „we mochten de old-ti- mer van onze nieuwe buurman Bolle lenen en daar zijn we toen de hele stad mee doorgere den." De bruidegom vertelt: „We gingen op de hoek van de Zuidwellestraat wonen, we konden daar een huis huren voor 1,50." Zij: „We hebben toen veel gekregen voor ons trouwen, ook van mensen waar ik hulp in de huishouding was. We zaten er heel netjes bij. We hadden een mooie slee kachel en een degelijk bed en overal nette kleden. We had den het niet rijk, helemaal niet, maar alles was even net jes. Mijn man moest natuurlijk werken voor de kost. Het was in die tijd niet altijd even ge makkelijk om aan werk te ko men. Hij en zijn broers gingen dan ook wel 'mossels en kru- kels' rapen om ze uit te leuren, dan verdienden ze een extra centje bij. Voor de graanhan delaren hier in de stad ging hij ook vaak erwten lezen om daarmee de kost te verdienen. Verder heeft hij op verschillen de plaatsen als arbeider ge werkt, hij moest in de oorlog ook naar Duitsland en werd daar te werk gesteld." Mevrouw Berrevoets was bij verschillende families in Zie rikzee hulp in de huishouding. „Ik heb het daardoor niet slecht gehad", vertelt ze. -„Ik kreeg vaak iets voor mijn ge zinnetje en ik kon zelf goed het huis opknappen, zelf behangen en schilderen bijvoorbeeld. Ik zeg altijd: we hebben rijke ar moede gehad." In de oorlog werd ze ernstig ziek, ze leed aan een longziek te. Om te herstellen moest ze in een sanatorium in Den Haag worden opgenomen. Haar drie kinderen werden door haar schoonzus in Rotterdam opge vangen. In Rotterdam werd het leven in de oorlog echter ook moeilijk. Haar schoonzus is toen met de kinderen te voet naar Groningen gegaan, om daar werk te zoeken en zo de familie in leven te houden. In Groningen konden ze op boer derijen werken. Na de oorlog kwam het echt paar terug in Zierikzee en ging in de Ravestraat wonen. Er werden nog twee kinderen ge boren. Het briljanten echtpaar heeft elf kleinkinderen, éeri van hen is oyerjeden, en zes achterkleinkinderen. Het krasse stel woont nu in een be jaardenwoning in 's-Heer Lau- wendorp in Zierikzee. „We wo nen hier keurig", vindt de briljanten bruid. „Het maakt mij niet zoveel uit," zegt de bruidegom, „ik kan niet lang in huis 2itten". Mevrouw Ber revoets zorgt nog zelf voor haar huishouden, ze heeft een paar uur bejaardenhulp in de week. Ze zijn allebei nog uit zonderlijk -vitaal voor hun leeftijd. Maandag om 16.00 uur wordt het bruidspaar een feest aange boden door hun vijf kinderen en de klein- en achterkleinkin deren, in het MFC in Zierikzee. Dit om deze unieke gebeurte nis van het 65-jarig huwelijk te vieren. ZIERIKZEE - Verzorgingshuis Borrendamme in Zierikzee wordt uitgebreid met 34 aanleun woningen. De woningen worden gebouwd tus sen de al bestaande woonblokken. Tussen deze woonblokken worden de galerijen met elkaar verbonden. Ook komt er minimaal één vrij staande lift, zodat de bewoners van de boven verdiepingen geen trappen hoeven lopen. De nieuwe woningen gaan er volgens de directeur van Bor rendamme, H. F. Zeegers, on geveer hetzelfde uitzien als de woningen die er al zijn. „Ze zullen alleen iets meer van de ze tijd zijn, iets luxer en groter wellicht, met mogelijkerwijs een logeerkamer." Daarmee wil hij niet zeggen dat de wo ningen die 26 jaar geleden wer den gebouwd niet meer vol doen. „Deze woningen zijn altijd goed onderhouden en voldoen nog prima." Het is de bedoeling dat er drie nieuwe woonblokken, be staande uit twee lagen, komen'. Twee worden er gebouwd tus sen de bestaande woonblok ken links van het hoofdge bouw. De andere komt aan de achterkant van het gebouw bij de keuken. De nieuwe woonblokken wor den, met uitzondering van drie woonblokken rechts van het hoofdgebouw, via de galerijen met de oude woonblokken ver bonden. Deze galerijen worden beschut en krijgen een speciale deklaag, waarover gemakke lijk is te rijden met rolstoelen. Tegenover de ingang van het hoofdgebouw komt een lift, zo dat mensen die op een boven verdieping wonen niet ver plicht zijn de trap te nemen. De lift wordt via het hoofdge bouw verbonden met een cor ridor. Voor de lift heeft Bor rendamme al subsidie binnen. De bedoeling is om bij de woonblokken aan de andere kant van het hoofdgebouw een lift te bouwen langs een van deze blokken. Of dit plan ten uitvoer wordt gebracht is vol gens Zeegers echter op dit mo ment nog niet zeker. De huurprijs van de woningen zal iets hoger uitkomen dan die van de huidige aanleunwonin gen, maar blijft onder de sub- sidiegrens. Die ligt op een huurprijs van ongeveer zeven honderd gulden per maand. „Dat is ook een voorwaarde van ons geweest. Ook mensen met een smalle beurs moeten in aanmerking komen voor een woning," aldus Zeegers, Volgens de directeur bestaat er nog steeds een grote vraag naar aanleunwoningen. Dit on danks de teruglopende wacht lijsten voor een plaats in verzorgingshuizen. „De ver grijzing zet door en de mensen willen steeds langer thuis blij ven wonen." Zorg-abonnement Voor de bewoners van de aan leunwoningen is door een spe ciaal hiervoor in het leven ge roepen stichting, een zorg- abonnement ingesteld. Abon nees kunnen 24 uur per dag een beroep doen op zorg vanuit het verzorgingshuis. Hiervoor be schikken ze in de woning over een alarmeringssysteem. „Als er iets aan de hand is en ze bel len, dan zijn ze er in ieder geval van verzekerd dat alles voor hen wordt geregeld. Totdat er zorg van buiten aanwezig is wordt de zorg door ons ver leend. Ook kunnen de mensen indien dat nodig is worden op genomen op de ziekenafde ling," aldus Zeegers. Ondanks het feit dat de wonin gen op het terrein van Borren damme worden gebouwd, vol doet het plan niet aan het bestemmingsplan. De nieuwe woonblokken worden name lijk niet op één lijn gebouwd met de bestaande flats en ko men gedeeltelijk over de rooi lijn te staan. Om toch te kun nen bouwen moet een zogenaamde artikel 19-proce- dure worden gevolgd. Het uit breidingsplan komt aan de or de in de vergadering van de commissie ruimtelijke ont wikkeling van woensdag 3 april. Voor de uitbreiding worden de groenstroken tussen de woonblokken opgevuld. (Foto: Joop van Houdt) verlopen, kan de bouw van het eigenlijke complex dan begin nen. Naar verwachting zullen de bouwers ongeveer een jaar werk hebben aan De Saele. Het bouwrijp maken van de grond wordt verzorgd door bouwbe drijf Boogert uit Oosterland. De uitvoering van de bouw is door de Grontmij uitbesteed aan bouwbedrijf Wandel uit Nieuwerkerk. SGBO-onderzoek Tijdens de gemeenteraadsver gadering protesteerden J. A. van den Berge (SGP/RPF) en G. van den Ouden-Zwart (VVD) tegen het SGBO-onder zoek waarmee het onderzoeks bureau van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten na gaat hoe de relatie is tussen de burgers en bestuurders op Schouwen-Duiveland. Op die manier wil men de aspecten die een positieve invloed heb ben aan de weet komen en die na de gemeentelijke herinde ling gebruiken om de relatie goed te houden. Van den Berge en Van den Ou den waren van mening dat een dergelijke onderzoek veel eer der had moeten plaatsvinden, zodat de uitslag ervan een rol had kunnen spelen bij het be sluit over gemeentelijke herin deling. Zij vonden het ook niet juist dat het onderzoek reeds is begonnen, terwijl de zes ge- NIEUWERKERK - „Ik verwacht dat in april de eerste schop de grond in gaat." Deze optimisti sche verwachting sprak burgemeester G. Hok ken van Duiveland uit ten aanzien van de bouw van een servicewoningencomplex voor ouderen op het oude sportveld De Saele in Oosterland. Tijdens de gemeenteraadsver gadering, donderdagavond in het Nieuwerkerkse gemeente huis, besloot de gemeenteraad mee te werken aan een aan vraag van de woningbouwver eniging Beter Wonen voor een financiële bijdrage in het ka der van het Besluit Woningge bonden Subsidies (BWS-re- gio).Het betreft een pot waarmee de rijksoverheid der gelijke initiatieven wil steu nen en stimuleren via een fi nanciële bijdrage. Het servicewoningencomplex wordt grotendeels gebouwd op kosten van Beter Wonen. De bijdrage van de gemeente Dui veland bestaat uit de aankoop van de grond van De Saele van baron Schimmelpenninck van der Oye voor ruim 60.000 gul den. Die grond werd vervol gens doorverkocht aan Beter Wonen. Het servicewoningencomplex De Saele omvat de bouw van ruim vijftig woningen, die spe ciaal zijn bedoeld voor oude ren of mensen die slecht ter been zijn. Het complex bestaat uit een centraal gedeelte waar in ruim veertig ouderenwonin gen komen. Drie of vier daar van worden speciaal geschikt gemaakt voor rolstoelgebrui kers. De veertig woningen in het centrale complex zijn huur woningen in het kader van de sociale woningbouw. Daar naast omvat De Saele twee rij en seniorenwoningen, die aan ouderen worden verkocht. Het hele complex wordt gere aliseerd in een vierhoekige vorm, die de omranding vormt van een ruim 5000 vierkante meter omvattende tuin. De ruimten in het centrale ge bouw met huurwoningen wor den onderling verbonden door een, grotendeels uit glas be staande, overdekte binnen straat. Behalve woningen komt in het gebouw een ge meenschappelijke ruimte voor de bewoners, spreekkamers waar zorginstellingen als de kruisvereniging en het maat schappelijk werk zitting kun nen houden, bergingen voor onder meer elektrische rolstoe len en een beheerderswoning. Ook komt in het complex een atrium, een overdekte tuin. Wanneer in april de eerste schop de grond in gaat is dat een schop voor het bouwrijp maken van de grond. Volgens hoofd dienst gemeentewerken Duiveland, D. A. Haak kunnen die werkzaamheden eind mei of begin juni gereed zijn. Wan neer alle voorbereidende werkzaamheden volgens plan Een bouwtekening van de entre aan de westzijde van servicewoningencomplex De Saele

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 5