Kabinet weifelt met besluit over destructieplan kalveren Allochtonen in Nederland nog te weinig op sportveld Russische bommen op de eigen grondtroepen Uitstel opslag bagger Russen hebben miljoenen over voor aankoop Fokker Op verantwoorde wijze uit voedselketen halen Moord in Rotterdam Veel files ochtendspits Verenigingen en gemeenten slaan plank mis agenda 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Ook Van Nieuwenhuyzen in beeld MOSKOU (ANP) - De Russische vliegtuigfabri kanten Toepolev en Yakovlev hebben van de centrale bank van hun land een kredietgarantie van 360 miljoen gekregen voor de overneming- van Fokker. Dat heeft het plaatsvervan gend hoofd van de ontwerp af deling van Toepelov, V. Boris- sov, vrijdagmorgen gezegd. Hij is namens Toepelov belast met de onderhandelingen. De Russen zullen de Neder landse regering hiervan vrij dagmiddag officieel op de hoogte stellen. Vorige week had een delegatie van Toepolev en Yakolev con tact gezocht met het ministerie van Economische Zaken en met Fokker. Beide Nederland se partijen toonden zich even wel terughoudend over de kre dietwaardigheid van de twee Russische vliegtuigfabrikan ten. Joep van den Nieuwenhuyzen is degene die met een Aziati sche partij Fokker in integrale vorm wil laten doorstarten. Een woordvoerster van de voormalige Begemann-be- stuurder heeft dat donderdag middag bevestigd. Plannen Van den Nieuwenhuyzens naam als potentiële koper, cir culeert al enige tijd. Aan de vooravond van het faillisse ment van Fokker, twee weken geleden, riep hij rijke Neder landers op geld in de vliegtuig bouwer te steken. Toen zei hij echter geen concrete plannen tot overname te hebben. Bij Fokker Wacht men met be langstelling het voorstel van Van den Nieuwenhuyzen af. Hij zegt kans te zien de onder neming met 4000 tot 5000 werk nemers voort te zetten. Van den Nieuwenhuyzen is niet de enige die interesse heeft. Ook Samsung (Korea) en Saab (Zweden) azen nog op de vliegtuigbouwactiviteiten van Fokker. Bij aanval in Tsjetsjenië MOSKOU (RTR/AFP/DPA) - De Rusische luchtmacht heeft tijdens acties in Tsjetsjenië per ongeluk een luchtaanval uitgevoerd op ei gen troepen. Er vielen doden onder de soldaten en de burgerbevolking, verklaarde opperbevel hebber luitenant-generaal Tichomirov vrijdag volgens Interfax. Een toestel van de luchtmacht wierp donderdagavond bij het dorp Kadyr-Joert een bom af op een stelling van een Russi sche eenheid. ,,Het opperbevel van de federale troepen biedt zijn verontschuldigingen aan voor het incident en condoleert de families van de slacht offers", zei de commandant. De generaal zei niet hoeveel mensen zijn omgekomen. Opgevoerd De Russische troepen hebben hun operaties tegen Tsjetsjeen se rebellen de afgelopen weken opgevoerd. Ze proberen de Tsjetsjenen nu naar de bergen in het zuiden te drijven. Het opperbevel zei dat het groot schalige offensief in het wes ten van de republiek praktisch is afgesloten. Moskou heeft aangekondigd het conflict te willen beëindigen en zijn mili taire acties te verminderen. Ongeveer 30.000 mensen, voor al burgers, zijn omgekomen in de republiek in de Kaukasus sinds president Jeltsin in de cember 1994 troepen stuurde om het onafhankelijkheids streven van,, de Tsjetsenen de kop in te drukken. Honderd duizenden Tsjetsjenen zijn op de vlupht geslagen voor het oorlogsgeweld. President Jeltsin zal zondag in een toespraak voor de Russi sche televisie een plan ontvou wen voor een regeling van het conflict in Tsjetsjenië. De po pulaire voormalige generaal en presidentskandidaat Lebed zei vrijdag in een vraagge sprek met Interfax dat het.on realistisch is te verwachten dat, zoals Jeltsin zegt, de oor log in Tsjetsjenië in april of mei kan worden beëindigd. DEN HAAG (ANP) - Het plan voor de grootschalige opslag van baggerslib in het Hol- landsch Diep, via een kunst matig eiland, loopt ernstige vertraging op. Het betekent een jarenlang uitstel voor dit plan van Rijks waterstaat. Het plan voor het kunstmatig eiland, door tegen standers een gif-atol genoemd, roept veel verzet op. Rijkswa terstaat wil midden in het Hol- landsch Diep dijken aanleg gen, waardoor er een eiland ontstaat van 900 meter lang en 2 kilometer breed. Het geeft, bij een dijkhoogte van ruim 2 meter, ruimte voor 40 miljoen kubieke meter baggerslib. Rijkswaterstaat werkt, met steun van de pro vincies Zuid-Holland en Noord-Brabant, al jaren aan het plan. Tijden en standen volgens gctijdetabel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 30 maart 12.25 116 05.55 -130 18.35 -120 31 maart 00.55 109 08.05 -139 14.25 134 20.35 -128 1 april 02.45 126 08.55 -146 15.10 149 21.20 -133 ROOMPOT BUITEN 30 maart 11.25 110 05.10 -123 23.50 103 17.30 -113 31 maart 13.15 131 07.05 -132 19.25 -121 1 april 01.35 122 07.45 -140 13.45 150 19.50 -129 BRUINISSE 30 maart 00.05 99 05.50 -137 12.35 129 18.25 -127 31 maart 01.00 122 08.00 -146 14.30 147 20,30 -135 1 april 02.50 138 08.55 -153 15.20 161 21.15 -141 WEMELDINGE 30 maart 12.35 124 05.55 -134 18.30 -124 31 maart 00.55 117 08.05 -143 14.30 143 20.30 -133 1 april 02.50 134 08.55 -151 15.15 157 21.15 -138 Springtij: 6 april Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 DEN HAAG (ANP) - De daadwerkelijke uitvoe ring van het kabinetsbesluit om alle 64.000 Britse kalveren in Nederland te vernietigen, laat nog even op zich wachten. Volgens een woordvoerder van het ministerie van Land bouw wordt nog met man en macht gewerkt aan een scenario om de duizenden dieren op een ver antwoorde wijze uit de voedselketen te nemen. Naar verwachting zal de uit werking pas in het weekeinde of maandag gereed zijn. ministerie van Milieubeheer. Zowel Landbouw als de Afval verwerking Rijnmond kon vrijdag geen duidelijkheid verschaffen over de mogelijke rol van de grote afvalverbran der in het plan. Beide partijen hebben elkaar wel gesproken, maar dat gesprek had alleen een „inventariserend karak ter", aldus woordvoerders. De AVR heeft naar eigen zeg gen voldoende capaciteit om de kadavers te verbranden. Vanuit milieu-oogpunt zijn daartegen ook geen bezwaren, zo meldt zowel de AVR als het Welke ovens De woordvoerder van de AVR laat weten dat bij voorbeeld nog onduidelijk is welke ovens het bedrijf kan gebruiken, die voor huishoudafval of die voor chemisch afval. Belangrijk daarbij is welke verbrandings- temperatuur noodzakelijk is. De keuze voor de soort oven is ook van belang voor de wijze van aanleveren van de dode dieren. Of in zijn geheel in con tainers, of reeds in stukken in speciale bakken. „Wij hebben verder niets meer vernomen van de overheid, dus we wach ten af", aldus de AVR. Het bedrijf ontkent met kracht berichten als zou het slachten van de dieren op het terrein van de onderneming plaatsvin den. „Dat is echt kolder. Wij gaan ervan uit dat professione le destructiebedrijven ook deelnemen in de uitvoering." Vraagtekens Oud-staatsecretaris van Volksgezondheid R. Kruisinga zette vanochtend grote vraag tekens bij de noodzaak alle 64.000 Britse kalveren te ver nietigen. „De maatregel begint aan het verkeerde eind. Die jonge beesten kunnen hele maal niet besmet zijn met BSE." Kruisinga bekleedde de afge lopen decennia een keur aan posten in de volksgezondheids- wereld, tot aan de Wereldge zondheidsorganisatie WHO toe. De arts heeft nog een be zigheid die hem momenteel deskundig maakt op het ge bied van de Britse gekkekoei- enziekte: hij is meiveehouder in Engeland. Ouder rund De Engelse minister van Land bouw, Douglas Hogg, kondig de donderdag aan dat de ver koop van vlees van oudere runderen voorlopig is verbo den. Kruisinga vindt die BSE- maatregel een gelukkiger greep dan het slachtplan dat Van Aartsen woensdag lan ceerde. Redden De landelijke Dierenbescher ming in Den Haag wordt de af gelopen dagen overspoeld met telefoontjes van mensen die zich zorgen maken over de aan gekondigde slacht van tiendui zenden Britse kalveren. „Ze,vragen zich af of er een reddingsactie op touw valt te zetten om die dieren te red den", zegt woordvoerster E. Boshart van de Dierenbescher ming. DEN HAAG - Er zijn grote ver schillen in de manier waarop ministeries hun ambtenaren extra belonen. Bij het ene de partement zijn het vooral de hogere ambtenaren die een gratificatie of toelage krijgen en bij het andere vooral de la gere overheidsdienaren. ROTTERDAM (ANP) - Een 35- jarige Rotterdammer is don derdag door messteken in zijn woning om het leven gekomen. Zijn vrouw trof 's avonds bij thuiskomst het lichaam aan. In een van de slaapkamers lagen twee kinderen te slapen. De politie hield later een 31-jarige man uit Capelle aan den IJssel aan. Zijn betrokkenheid bij de moord is nog onduidelijk. DRIEBERGEN - Op veel snel wegen in de Randstad hebben aanrijdingen vrijdagochtend geleid tot files. Volgens de lan delijke verkeerspolitie in Driebergen werden de aanrij dingen in veel gevallen veroor zaakt door de laagstaande zon, waardoor automobilisten wer den verblind. De politie noteerde ruim 25 fi les, ongebruikelijk veel voor een vrijdagochtend. Bij de ruim 20 aanrijdingen vielen enkele lichtgewonden. De grootste file, van 18 kilome ter, ontstond op de A2 (Utrecht-Den Bosch) tussen Deil en Rosmalen als gevolg van een aanrijding op een stuk weg waar wordt gewerkt. Gro te opstoppingen ontstonden verder onder meer op de Al bij het knooppunt Hoevelaken en tussen Bussum en Muiden, de A12 tussen Nieuwerbrug en De Meern en.op de A20 tussen Ca pelle aan den IJssel en het Gou- we-aquaduct. DEN HAAG (ANP) - Van het streven van de overheid om allochtonen meer aan het spor ten te krijgen, komt weinig terecht. Een ge zamenlijke aanpak door sportverenigingen en gemeenten komt nauwelijks van de grond. Gemeenten richten zich vooral op de wijken als ze het sporten door allochtonen willen stimuleren, sportver enigingen richten 2ich nog steeds voornamelijk op au tochtone Néderlanders. Van een evenredige deelname van allochtonen aan sportac tiviteiten is nog lang geen sprake. Dat staat in het rapport Sport en Allochtonen, dat door het onderzoeksbureau Van Dijk, Sommeren en Partners is opgesteld in op dracht van het ministerie van Volksgezondheid, Wel zijn en Sport: De onderzoe kers constateren dat ge meenten en verenigingen elkaar soms zelfs als concur renten beschouwen. Uit het rapport blijkt dat al leen sportverenigingen in achterstandswijken enig succes boeken in het meer bij sportactiviteiten betrekken van allochtonen. Het gaat dan vooral om takken van sport die in het land van her komst populair zijn, zoals voetbal en vechtsporten. Dat soort verenigingen wordt echter steeds schaarser, om dat veel clubs naar buiten wijken trekken. De opstellers van het rap port hebben geen betrouw bare cijfers over de sport- deelname Van allochtonen kunnen traceren. Uit onder zoeken in Den Haag, Haar lem en Amsterdam komt naar voren dat 35 tot 40 pro cent van de allochtonen aan sport doet. Van de grootste allochtone bevolkinsggroe- pen doen Marokkanen het minst aan sport. Bij kinde^ ren, vooral bij jongens, valt de achterstand nog enigszins1 mee. De Turkse bevolkingsgroep doet meer aan sport dan Marokkanen, maar niet zo veel als Nederlanders uit de laagste sociaal-economische groep. Surinamers en Antil- lianen komen wat sportdeel- name betreft in de buurt van autochtone Nederlanders. In die groep doen relatief ook meervrouwen aan sport. Gemengd Het aarital sportverenigin gen dat vrijwel geheel uit al lochtonen bestaat, is beperkt en blijft de laatste jaren sta biel. Slechts 7 procent van de sportende allochtonen, zo'n 17.000 mensen, sport bij zo'n vereniging. De rest doet dat „gemengd" of op eigen gele genheid. Het sporten bij een allochtone vereniging kan een soort tussenstop zijn, al dus de onderzoekers. Ze wij zen erop dat allochtonen er bestuurlijke ervaring kun nen opdoen, wat de integra tie bij een andere vereniging kan vergemakkelijken. Uit een onderzoek van de Nederlandse Katholieke Sportfederatie blijkt dat veel sportverenigingen een negatief oordeel hebben over hun allochtone leden. Zij hebben nauwelijks belang stelling voor vrijwilligers werk en betalen lang niet al tijd hun contributie. Binnen de clubs zelf blijkt weinig kennis over de culturele ach- tergronden van allochtonen te bestaan. Verkokering De onderzoekers pleiten er voor om de sportstimulering vooral over te laten aan het particulier initiatief. Ge meentelijke sportconsulen- ten moeten wel voor onder steuning zorgen. Ook is het nodig dat de verkokering binnen gemeenten ver dwijnt. De afdelingen die zich bezig houden met sport, onder wijs, welzijn, minderheden en sociale vernieuwing we ten vaak nauwelijks van el kaar wat ze doen. Het onder wijs zou meer moeten worden benut om bij alloch tonen een sportievere hou ding te kweken en hen ken nis te laten maken met de sportmogelijkheden in hun buurt. Suske en Wiske "robotkop' B heb jou wel door t Heel de dag m hel isfe' hen Oen en nu je geld op is, Hom je hier op mijn Hosten voortboemelen i door Willy Vandersteen Sidonianu heb je me op hel hartge trapt, mu tol in het diepst van mijn weten beledigdJk eel hier je en osei meer binnen j//tb ik lelyêrkeerds jeiegd till tin jeuelensonderioek kom je al veel verder Ik jeleoj met dal lambik gedronken had Hom, Suske, we volgen lambik WU oordelen pas als we eekerhnd hebben Vrijdag 29 maart Zierikzee Open huis Israël Producten Centrum, Driekoningenlaan 23. 13.30-17.00 uur en 19.00-21.00 uur. Muziekavond Kunst en Eer en leerlingen Christelijke basisscholen. Aula RSG Professor Zeeman. 18.45 uur. Inleveren kleding voor kle- dingbeurs in OBS 't Kof schip. 19.30 tot 21.30 uur. Winkeldochters, toneel door Theater van het Oosten. Con certzaal. 20.00 uur. Oratorium The Crucifixion (de kruisiging) Stainer. Gereformeerd Kerkkoor m.m.v. Han Wesdorp, tenor; Prosper Sevestre, orgel. Gereformeerde kerk. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Lezing Carolijn Visser in dorpshuis De Schutse. 19.30 uur. Renesse Diner-modeshow. De Zeeuwse Stromen. 19.30 uur. Brouwershaven Overhandiging en planten van boom van NBvP door burgemeester A. P. den Haan. Bij de Sint Nicolaaskerk. 10.00 uur. Noordgouwe Informatie-avond meditatie cursus kuuroord De Schouw, Donkereweg 1.19.30 uur. Dreischor Uitvoering muziekvereni ging Crescendo. Dorpshuis. 20.00 uur. Oosterland Bijeenkomst Crohn en Coli tis Ulcerosa Vereniging in De Blauwe Keet. 19.30 uur. Zaterdag 30 maart Zierikzee 'Boetevrije dag'. Bibliotheek De Stolpe. 09.30 tot 12.00 uur. Infodag Wonen bij Rabobank Schouwen. Van 10.00 tot 16.00 uur. Opening vernieuwde We reldwinkel door burgemees ter Asselbergs. 11.00 uur. Open huis Israël Producten Centrum, Driekoningenlaan 23.13.30-17.00 uur en 19.00-21.00 uur. Officiële opening Kor Bot expositie. Stadhuis. 14.00 uur. Kinderkledingbeurs in OBS 't Kofschip. 10.00 - 11.30 uur. CJV-disco voor jongeren tot 15 jaar. Driehoek. 19.30 tot 22.00 uur. Komedie Play it again Sam. Multifunctioneel Centrum. 20.30 uur. Concert Prodigal Sons in Brogum. Support act Crapjam. 22.00 uur, zaal open 21.30 uur. Kerkwerve Open huis bij bedrijf J. Boot (Heuvelsweg 15) in kader Kom in de Kas. 10.00 - 16.00 uur. Burgh-Haamstede Open dag golfclub Molen berg. Hogeweg. 09.30-17.00 uur. Brouwershaven Jaarlijkse feestavond ASV Brouwershaven. Tonnenma- gazijn. 20.00 uur. Dreischor Open huis bij bedrijf J. W. van der Velde(Blïndeweg 4) in kader van Kom in de Kas. 10.00 -16.00 uur. Open huis bij bedrijf J. P. Kleyn (Gaanderseweg 9a) in kader Kom in de Kas. 10.00-16.00 uur. Nieuwerkerk Aanplant knotwilgen. Vertrek vrijwilligers van kaasboerderij Stolpweg. 09.00 uur. Inzamelen oud papier zending Gereformeerde Gemeente in gebouw Salem aan de Molenstraat van 09.30 tot 11.00 uur. Lampionoptocht. Vanaf plein voor Ons Dorpshuis. 19.00 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 2