Brits verzet exportverbod Ridderepos Braveheart grote winnaar Oscar-uitreikingen Goede opkomst bij Pienter-project GGD Barbé verbiedt tocht van ultrarechts in Terneuzen Bijwerking van gebruik doping bij bodybuilders Europese maatregel tegen gekkekoeienziekte Oscar voor Nederlandse film Antonia agenda 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vervolg van pagina 1 praktijk blijkt dat ziektes die men reeds op het lijstje 'uitge roeid' had gezet allerminst verdwenen blijken te zijn. Kinkhoest steekt zo nu en dan toch weer de kop op en kinderziektes als mazelen, de bof en rodehond zijn veel ge vaarlijker als je ze op latere leeftijd krijgt." Voor veel mensen die aan het onderzoek meewerkten was een toets van de eigen gezond heid de drijfveer. ,,Ik wil we ten of ik nog gezond ben. Ik zit als wegenwachter nogal eens in de uitlaatgassen en je weet maar nooit," aldus een 58-jari- ge Nieuwerkerker. ,,En je moet wat over hebben voor de medische wetenschap." De we- genwachter had geen enkel probleem met het aftappen van bloed, maar dat is volgens de GGD-mensen lang niet al tijd het geval. „We maken van alles mee," al dus Annelies van den Ham. ,,Er zijn kinderen die spontaan overgeven als ze de naald zien, maar ook moeders die hele maal wit wegtrekken terwijl het kind vrolijk doorbabbelt als de naald in de arm gestoken wordt. Soms moeten we de tru cendoos helemaal opentrek ken." Kinderen krijgen in Nederland in hun eerste levensjaar vier keer een DKTP-prik die hen moet beschermen tegen difte rie, kinkhoest, tetanus en po lio. Sinds 1993 zijn daar de in entingen tegen Haemophilus influenza type B (Hib), beter bekend als hersenvliesontste king, bijgekomen. ,,Het kan zijn dat uit de uitslag van dit onderzoek blijkt dat er wat dat betreft een inhaalslag moet komen en dat kinderen die nog, geen Hib-prik hebben gehad die alsnog moeten krij gen," aldus mevrouw Veen- stra. Op vierjarige én negenja rige leeftijd krijgen kinderen een DTP-prik. De negenjarigen worden dan ook ingeënt tegen bof. mazelen en rodehond. Strafbare feiten deelnemers MIDDELBURG - Burgemeester drs. R. Barbé van Terneuzen heeft een demonstratie van de extreem-rechtse splintergroepering Anti Kapi talistisch Komitee (AKK) verboden. De ge meente heeft dat maandag laten weten. De groepering wilde op 30 maart in de stad samen komen. Burgemeester mr. D. Burgers van Middelburg besloot eerder deze maand om het AKK te verbieden op 30 maart te de monstreren. Aan deze bijeen komst'zouden sympathisanten meedoen van de ultrarechtse organisaties CD, CP'86, de FAP-Arbeiderspartij, de NVU en de NVP. Verder werden aanhangers verwacht van de Belgische organisaties Vlaams-Blok en Voorpost- Vlaanderen en leden van de Duitse Jonge Nationaldemo- kraten en de NPD. Volgens de twee burgemees ters zouden groeperingen aan de bijeenkomsten deelnemen waarvan bekend is dat zij in het verleden strafbare feiten hebben gepleegd. De vrees is volgens de burgervaders niet ongegrond dat de groeperingen passanten en omstanders zul len provoceren. „Nu ook antiracistische groe peringen hebben aangekon digd een tegendemonstratie te zullen houden, zullen er onge twijfeld confrontaties en wan ordelijkheden ontstaan", al dus Barbé maandag. Op grond van artikel 5 van de Wet Open bare Manifestaties heeft hij de demonstratie verboden. 'Bla bla' ,,Wij komen met of Zonder toe stemming", reageert John Janszen uit Nuth, de organisa tor van de demonstratie en de man achter het AKK. ,,Het ge woonlijke bla, bla, bla van een burgemeester,-;Onze -kamera den doen niets verkeerds. Het zijn juist de tej'&ndemonstran- ten diè er èen bootje *va!ï nia- ken." Of hij inderdaad met zijn ruim honderd demonstranten naar Middelburg of Terneuzen zal komen, wil Janszen niet kwijL ,,Onze verkenners gaan eerst eens kijken hoeveel „blauw" er is. Misschien wijken we dan wel uit naar Vlissingen, Goes of Bergen op Zoom. Maar ko men doen we zeker." DEN HAAG (ANP) - Bodybuilders die doping gebruiken lopen grote gezondheidsrisico's. Bij na 90 procent heeft last van bijwerkingen als een verhoogde bloeddruk, vochtvasthouden, agressiviteit en een sexuele gejaagdheid. Vrou welijke bodybuilders noemen ook acné en toe genomen haargroei. Dat blijkt uit een onderzoek van de faculteit farmacie van de Rijksuniversiteit Utrecht. Het onderzoek is gehouden on der 227 mannen en 59 vrouwen. De gemiddelde leeftijd was 28 jaar. Wedstrijdbodybuilders maken meer dan twee keer zoveel ge bruik van doping (met name anabole-androgene steroïden) als recreanten (77 tegen 37 pro cent). De preparaten komen meestal van de zwarte markt, waar door de kwaliteit niet gegaran deerd is. Bovendien is er niet of nauwelijks sprake van me dische begeleiding. Hierdoor lopen de gebruikers grote ge zondheidsrisico's. Tijden en standen volgens getijdetabel Hydro-metcocentnim Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwatcr tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 27 maart 08.30 123 02.15 -133 20.45 98 14.45 -120 28 maart 09.35 104 03.20 -126 22.00 82 15.15 -112 ROOMPOT BUITEN 27 maart 07.25 114 01.35 -123 19.50 90 14.10 -lil 28 maart 08.40 94 03.00 -118 21.10 73 J5.30 -105 BRUINISSE 27 maart 08.40 135 02.15 -138 20.55 110 14.55 -125 28 maart 09.30 114 0335 -130 21.50 90 16.05 -119 WEMELDINGE 27 maart 08.35 130 02.15 -136 20.50 106 14.50 -124 28 maart 09.35 110 03.25 -128 21.55 87 16.05 -116 Doodtij: 29 maart Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 BRUSSEL (ANP) - De twee Britse eurocommis sarissen Neil Kinnock en Leon BrittaJi weige ren in te stemmen met het exportverbod voor Brits rundvlees, rundvleesproducten en leven de dieren. Het Permanent Veterinair Comité van de Europese Unie besloot maandag tot zo'n exportverbod voor onbepaalde tijd. Normaliter neemt de Europese Commissie zo'n beslissing au tomatisch over. Maar door hun opstelling dwingen de Britse commissarissen de commissie woensdag een formele stem ming te houden over de kwes tie. Londen heeft dan echter geen vetorecht. De Belgische eurocommissaris Karei van Miert zei dinsdag morgen al voor de radio dat het verzet van Kinnock en Brittan „onmogelijk" succes kan heb ben. „De meerderheid van de commissarissen zal zich achter het standpunt van het veteri nair comité scharen", aldus Van Miert. Het aangekondigde exportver bod leidde maandagavond tot een woedend telefoontje van de Britse premier Major naar voorzitter Santer van de Euro pese Commissie. Major dwong een extra vergadering af van het Permanent Veterinair Co mité, die dinsdagmiddag zal plaatsvinden. De Britse premier wil dat het comité zijn standpunt herover weegt en het exportverbod ongedaan maakt. Dinsdagmor gen hebben Britse deskundi gen eerst nog een gesprek met ambtenaren van het kabinet van EU-landbouwcommissaris Fischler. Koeienziekte Het Brits exportverbod geldt voor rundvlees, rundvleespro ducten (met uitzondering van melk), levende kalveren, run dersperma, runderembryo's en runderbeenmeel. Het verbod heeft zowel betrek king op de uitvoer naar dé Europese lidstaten als naar an dere landen, zodat de rund vleesproducten niet via een omweg alsnog in Europa op de markt kunnen komen. In het Veterinair Comité stemde van de vijftien lidstaten alleen Groot-Brittannië tegen. De maatregelen zijn erop ge richt de gekkekoeienziekte (BSE) in Engeland te bestrij den en de consumptie van mo gelijk besmet rundvlees te voorkomen. De koeiengekte kan mogelijk bij mensen de slopende hersenziekte van Creutzfeldt-Jakob veroorza ken. Nederland De regeringspartijen in Neder land staan achter het Europese besluit. Hard, maar verstan dig, zo vonden zij. Ook de boe- renorganisatie LTO-Neder- land en het Produktschap voor Vee en Vlees hadden begrip voor de Europese maatregel. Kalveren Landbouwminister Van Aart- sen bekijkt momenteel wat er moet gebeuren met de Britse kalveren die de afgelopen we ken al zijn ingevoerd om hier te worden afgemest maar nog niet zijn geslacht. Dat heeft een woordvoerster van het mi nisterie van Landbouw ver klaard. Als de Nederlandse kal ver- mesters het vlees van die die ren niet in de handel mogen brengen, betekent dat voor hen een strop. Jaarlijks mes ten zij zo'n 100.000 Britse die ren af. Geen besluit De ministeries van Landbouw en Volksgezondheid hebben ook nog geen besluit genomen over wat er moet gebeuren met het Britse rundvlees dat ligt opgeslagen sinds het Neder landse verkoopverbod zater dag van kracht werd. Ook die beslissing zou finan ciële consequenties kunnen hebben voor de importeurs, die bij een eventuele vernieti ging zullen vragen om een schadevergoeding. Niet verstandig Desondanks heeft Van Aartsen al gezegd dat het onwaar schijnlijk is dat het rundvlees alsnog op de markt komt. „Het lijkt me niet verstandig dat nog in de handel te brengen. Vernietigen ligt meer voor de hand", aldus de minister. Emma Thompson kreeg afgelopen nacht een Oscar voor haar script van Sense and'Sensibility. (Foto: Clive Coote) LOS ANGELES (ANP) - Het middeleeuwse ridder-epos Braveheart van Mel Gibson is de grote winnaar geworden tijdens de jaarlijkse uitreiking van de Oscar-prijzen in Los Ange les. Antonia van de Nederlandse regisseur Marleen Gorris won de Oscar voor de beste niet-Engelstalige film. Braveheart werd uitgeroe pen tot beste film, Gibson tot beste regisseur en camera man John Toll werd onder scheiden voor de beste cine matografie. Braveheart versloeg in de categorie beste film Sense and Sensibility, Apollo 13, Babe, II Postino. Braveheart verzamelde ook nog de Oscars voor de beste make-up en- voor de beste montage van geluidseffecten. De makers van de verliezen de films bleven praktisch met lege handen staan. Al leen voor Emma Thompson, die in Sense and Sensibility een hoofdrol vervult, was er de Oscar weggelegd voor het beste script gebaseerd op be staand materiaal. Tot het beste oorspronkelijke script werd The Usual Suspects uit geroepen van Christopher McQuarrie. De prijs voor het beste geluid was voor Apollo 13. Geluids technici Rick Dior, Steve Pe- derson, Scott Millan en Da vid Macmillan namen de prijs in ontvangst. De beste visuele effecten waren vol gens de jury te zien in Babe. Regisseuse Marleen Gorris won met Antonia's Line zoals de film in Amerika heet, de Oscar voor de beste niet-En gelstalige film. Het is de tweede maal dat de felbe geerde prijs naar Nederland gaat: Fons Rademakers ging haar voor met De Aanslag. De film Anne Frank Remem bered van Jon Blair won de Oscar voor de beste documen taire. „Anne Frank was dol 'op films", zei Blair in zijn dankwoord. „In 1942 schreef ze in haar dagboek dat ze graag naar Hollywood wilde komen." Als eerbetoon stond Anne's jeugdvriendin Miep Gies op hét podium. De jury kende de Oscar voor de beste acteur toe aan Nico las C^ge voor zijn rol in Leaving Las Vegas, het epos over een man die naar Las Vegas gaat om zich er dood te drinken. Tot beste actrice werd'Susan Sarandon uitge roepen voor haar rol in Dead Man Walking, het verhaal van een terdoodveroordeel- de, gespeeld door Sean Penn. De 68e uitreiking van de Os cars, die door een miljard mensen op de televisie werd gevolgd, werd vlot aan el kaar gepraat door comedièn- ne Whoopi Goldberg. De ac trice verhulde haar achtergrond niet en zei blij te zijn dat Bob Dole de Repu blikeinse presidentskandi daat wordt. „Dan krijgt hij het te druk qm naer.de film te gaan", zei ze verwijzend naar de kritiek onder de republi keinen op geweld en seks in Hollywood-producten. Willeke Willeke van Ammelrooy sprong van haar stoel achter in de zaal en schreeuwde het uit toen Antonia tot winnaar van de beste buitenlandse film werd uitgeroepen. „He- lemaal.niets voor mij", zegt ze na afloop op het Antonia- feestje in Hollywood in een Italiaans restaurant. „De mensen om me heen ke ken me vreemd aan en vroe gen zich af waarom ik zo op gewonden deed. Dat is Antonia zei er eentje. En dan krijg je de vraag: waarom zit ze niet bij de regisseur maar ergens achteraan. Dat heb ik maar niet uitgelegd. Maar het is wel jammer dat ik daarom niet naar het officië le bal kon De atrice heeft ook pas op het laatste moment een kaartje kunnen bemachtigen voor de zaal, die slechts plaats biedt aan 1500 mensen. Suske en Wiske -robot kop- door Willy Vandersteen Htemenó te zien! U smijt hem in mijn Uijen en hel is jebeuró Dinsdag 26 maart Zierikzee Open excursie werkgroep schoolbiologie. Vertrek van af De Driehoek. 13.00 uur. Schrijfactie Dorkashulp. Weststraat 41. 14.00 uur. Vergadering adviescommis sie sport. Stadhuis. 16.30 uur. Noordgouwe Schrijfochtend Amnesty International t.h.v. fam. Murphy, Dr. Wortmanstraat 23. Van 10.00 tot 11.30 uur. Ouwerkerk Schrijfavond Amnesty International t.h.v. fam. Tienpont, Nieuwe Noorddijkseweg 2. Van 19.00 tot 20.30 yur. Woensdag 27 maart Zierikzee Paas-kreaclub. MFC. 14.00 tot 15.30 uur. Brouwershaven Uitzending Nomen Nescio vanuit recreatiezaal Poortershof. 19.30 uur. Donderdag 28 maart Zierikzee Thema-middag Anbo in De Pa ternoster. 14.00 uur. Lezing feministisch theologe Chantal Piessens in MFC De Huijbertstraat. 19.30 uur. Nieuwerkerk Gemeenteraadsvergadering. Gemeentehuis. 20.00 uur. Bruinisse Vergadering gemeenteraad in het gemeentehuis. 19.30 uur. Vrijdag 29 maart Zierikzee Open huis Israël Producten Centrum, Driekoningenlaan 23. 13.30-17.00 uur en 19.00-21.00 uur. Muziekavond Kunst en Eer en leerlingen Christelijke basisscholen. Aula RSG Professor Zeeman. 18.45 uur. Inleveren kleding voor kle- dingbeurs in OBS 't Kof schip. 19.30 tot 21.30 uur. Winkeldochters, toneel door Theater van het Oosten. Con certzaal. 20.00 uur. Paaszangavond door het mannenkoor Jeduthun. Nieuwe Kerk. 20.00 uur. Oratorium The Crucifixion (de kruisiging) Stainer. Gereformeerd Kerkkoor m.m.v. Han Wesdorp, tenor; Prosper Sevestre, orgel. Gereformeerde kerk. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Lezing Carolfjn Visser in dorpshuis De Schutse. 19.30 uur. Renesse Diner-modeshow. De Zeeuwse Stromen. 19.30 uur. Brouwershaven Overhandiging en planten van boom van NBvP door burgemeester A. P. den Haan. Bij de Sint Nicolaaskerk. 10.00 uur. Noordgouwe Informatie-avond meditatie cursus kuuroord De Schouw, Donkereweg 1. 19.30 uur. Dreischor Uitvoering muziekvereni ging Crescendo. Dorpshuis. 20.00 uur. Oosterland Bijeenkomst Crohn en Coli tis Ulcerosa Vereniging in De Blauwe Keet. 19.30 uur. Zaterdag 30 maart Zierikzee 'Boetevrije dag'. Bibliotheek De Stolpe. 09.30 tot 12.00 uur. Infodag Wonen bij Rabobank Schouwen. Van 10.00 tot 16.00 uur. Opening vernieuwde We reldwinkel door burgemees ter Asselbergs. 11.00 uur. Open huis Israël Producten Centrum, Driekoningenlaan 23. 13.30-17.00 uur en 19.00-21.00 uur. Officiële opening Kor Bot expositie. Stadhuis. 14.00 uur. Kinderkledingbeurs in OBS 't Kofschip. 10.00 -11.30 uur. CJV-disco voor jongeren tot 15 jaar. Driehoek. 19.30 tot 22.00 uur. Komedie Play it again Sam. Multifunctioneel Centrum. 20.30 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 2