Deel natuurgebied Dijkwater toegankelijk via wandelroute SCHOUWEN-DUIVELAND Goede opkomst in Nieuwerkerk bij Pienter-project van de GGD UW KRANT VAN ZIERIKZEESCHE ff NIEUWSBODE i T Ontslag voor brigadier in Oosterscheldebekken CONCERTZAAL THEATER-MENU MONDRAGON dé krant van schouwen - duiveland! 3 ONDERZOEK Q 5 BOEKBINDER 9 HOCKEY Officiële opening tweede helft april Bouwplaats voor nieuwe gemeentehuis 'Je moet wat over hebben voor medische wetenschap DINSDAG 26 MAART 1996 152e JAARGANG NR 25949 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERiKZEESCHE COURANT 1797-1889 Contact vrouwelijke slachtoffers MIDDELBURG - Een 38-jarige politieman in het district Oosterscheldebekken is ontslagen wegens ongeoorloofde contacten die hij had met vrouwelijke slachtoffers. De brigadier, die werkzaam was op Zuid-Bevr^Tdyi is met ingang van 1 mei ontslagen we gens plichtsverzuim. Dë man is gisteren met onmiddellijke in gang buiten dienst gesteld. Het ontslag volgt als een dis ciplinaire maatregel na een in tern onderzoek. Tijdens dit on derzoek, zo laat de politie nadrukkelijk weten, zijn geen strafbare feiten naar voren ge komen. Wel heeft de man, doordat hij ambtelijke en privé-zaken moeilijk geschei den kon houden, meerdere ma len ongeoorloofde contacten gehad met vrouwelijke slacht offers. Hoewel de brigadier daar, volgens een politie woordvoerder wel op uit was, kwam het niet tot ontuchtige handelingen. Een andere reden voor de dis ciplinaire maatregel is het feit dat de brigadier tijdens ziekte ongeoorloofd afwezig was. Schorsing Het ontslag van de brigadier heeft niets ^e maken met de schorsing onlangs van twee po litiemensen, werkzaam op Tholen. Tegen hen loopt nog steeds een strafrechtelijk on derzoek. Advertentie Vrijdag 29 maart het toneelstuk „WINKELDOCHTERS" in de in RESTAURANT 39,50 inclusief koffie in de pauze Oude Haven 13 - Zierikzee Telefoon (0111) 412670 Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen-Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een: MAAND abonnement met automatische afschrijving a 18.50 KWARTAAL abonnement met automatische afschrijving 50,00 KWARTAAL abonnement zonder automatische afschrijving f 52,50 HALFJAAR abonnement met automatische afschrijving 95,00 HALFJAAR abonnement zonderautomatischeafschrijving ƒ100,00 JAAR abonnement met automatische afschrijving ƒ180,00 JAAR abonnement zonder automatische afschrijving ƒ190,00 Ik ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste 2 weken gratis!! Naam Dhr./mevr Adres Postcode Plaats: Telefoon Geb.datum:. Handtek. Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: 22» Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. Antwoordnummer 12,4300 VB Zierikzee. iu zzn De natuur wordt alleen overwonnen door haar te gehoorzamen. Fr. Bacon Geleidelijk meer zon g WEER Vannacht opklaringen en op veel plaatsen lichte vorst. Overdag perioden met zon en op de meeste plaatsen droog. Middagtemperatuur ongeveer 6 graden. Noordoosten wind, matig kracht 3 tot 4, langs de kust eerst nog af en toe krachtig,6. Brouwse raadsleden betreuren bezuinigingen op SBGO-onderzoek. Boekbinder/restaurateur K. Tiggelman was te gast In bibliotheek De Stolpe. 6 TELEVISIE Omroep Zeeland zet vaart achter ontwikkeling regionale televisie. Werklust HSD-heren beloond met 2-1 overwinning op hoog geklasseerd Teteringen. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. ZIERIKZEE - Voor zover vanochtend - dinsdag - be kend, heeft de stuurgroep herindeling een definitief advies opgesteld over de bouwlocatie van het nieu we gemeentehuis. Vanmiddag om 15.00 uur werd in het kantoor van de projectgroep aan het Ha venplein in Zierikzee een persconferentie gehouden. Uit meerdere bronnen is vanochtend vernomen dat die zeer waarschijnlijk zou gaan over de plaats waar de gemeente Schouwen- Duiveland haar kantoor laat bouwen. Tot op heden waren nog twee Zierikzeese locaties 'in de race'. Het betreft een stuk landbouwgrond aan de Nieuwe Kooiweg tegen over het Texaco-benzine- station en twee stukken grond aan de Emile Sandströmweg: het voor malig sportveld naast het ziekenhuis of een terrein naast de Nuts-volkstui- nen. De tijdelijke huisvesting voor de ongeveer 300 amb tenaren van de nieuwe ge meente wordt vrijwel ze ker gebouwd aan de Laan van Saint Hilaire in Zie rikzee. De noodgebouwen moeten op 1 januari klaar zijn; daarna kan het nog wel drie jaar duren voor het definitieve gemeentehuis er staat. de wandelaars door lopen. Vol gens Fluijt is het gebied vooral interessant voor een wande ling vanwege de bijzondere vo gels die er zitten. „Talingen, smienten, wilde eenden, kuif- eenden, kleine zilverreigers, flamingo's en roerdompen." Vogels die van dichtbij waar zijn te nemen wanneer mensen heel rustig door het gebied lo pen. Speciaal voor het observeren van die vogels is halverwege de wandelroute een 'gluur- muur' geplaatst. Een houten schot waarin gaten zitten die uitzicht geven over de Dijkwa- ter-kreek die vroeger naar Bel- dert liep. Behalve vogels zitten in dit gebied ook reeën. De wandelroute loopt ook een klein stukje langs de Nièuwe- weg tussen Dreischor om ver volgens uit te komen bij de kaasboerderij van de familie De Reus. Daar krijgen wande laars gratis een glas melk aan geboden en kunnen ze des gewenst kennis nemen van de milieuvriendelijke wijze waarop kaas wordt gemaakt. Via een gluurmuur langs de nieuwe wandelroute kunnen bezoekers bijzondere vogels als smienten, wilde eenden, flamingo's, kleine zilverreigers en roerdompen observeren. (Foto: Marijke Folkertsma) DREISCHOR - Vroeger liep door het gebied een vaarweg vanaf de Grevelingen naar Dreischor. Bij de Watersnoodramp in 1953 brak de Greve- lingendijk er op twee plaatsen door, waarna aan de buitenzijde van het overstroomde gebied een nieuwe dijk werd aangelegd. Sindsdien ligt tussen Dreischor en Sirjansland het natuurge bied Dijkwater. Een gebied dat tot nu toe niet toegankelijk was voor publiek. Staatsbosbe heer doorbreekt die ontoegankelijkheid door de aanleg van een openbare wandelroute, die eind april open gaat. Volgens D. Fluijt, van de be- heerseenheid Noord-Zeeland van Staatsbosbeheer, is de nieuwe openbare wandelroute het gevolg van een gewijzigd beleid van de rijksoverheid. „De politiek is van mening dat natuurgebieden die eigendom zijn van het rijk zoveel als mó gelijk is moeten worden open gesteld voor publiek. Als over heidsinstelling moet Staats bosbeheer dat beleid uitvoe ren." Volgens Fluijt is het natuurge bied een van de weinige na tuurgebieden op Schouwen- Duiveland die in aanmerking kwamen voor openstelling. „De meeste natuurgebieden die wij beheren zijn reeds hele maal of gedeeltelijk toeganke lijk." Het betreft onder meer de Boswachterij Westerschou- wen, de Meeuwenduinen, de Schelphoek, het Krekengebied bij Ouwerkerk en het bos van Schuddebeurs. Aan de beslissing om ook het Dijkwater (gedeeltelijk) toe gankelijk te maken voor pu bliek ging een nauwkeurige af weging vooraf. „Wij proberen daarbij in te schatten welke schade het verstoren van de rust door wandelaars kan aan richten voor de dieren in het gebied." Op grond daarvan werd het plan waarbij de wan delroute ook door het gedeelte direct achter de huidige Greve- lingendijk loopt van tafel ge veegd. De wandelroute, die momen teel wordt gecreëerd en in de tvCfeede helftva», april wordt geopend, loopt door het gebied tussen de Weg door het Dijk water en de Nieuweweg die naar Nieuwerkerk loopt. De wandelroute kan beginnen bij de Weg door het Dijkwater of bij kaasboerderij De Reus, die ook onderdeel vormt van de route. De wandelroute is niet verhard. Wandelaars moeten rekenen op een avontuurlijke tocht over natuurlijke paden, waarbij of en toe moet worden geklauterd (over de dijk), ge klommen (over trapjes) en ge lopen over spekkige kleige- deelten. De runderen en schapen, die Staatsbosbeheer inzet voor het beheer van het gebied, lopen los rond en kunnen dus tussen Vanaf de kaasboerderij loopt de wandelroute via een ander pad door het natuurgebied weer terug naar de Weg door het Dijkwater. De totale route is ongeveer viereneenhalve ki lometer lang en wordt aange geven door paaltjes met een ro de kop. Aan beide beginpunten van de route komen informa tiepanelen waarop wetens waardigheden worden ver meld over de route en het beheer van het gebied door Staatsbosbeheer. Volgens Fluijt gaat Staatsbos beheer er van uit dat de nieuwe wandelroute geen massa's mensen zal trekken. „Het is echt een route voor natuurvor sers. En het Dijkwater ligt in het toeristische 'achterland' van Schouwen-Duiveland. Dat houdt in dat mensen de moeite moeten nemen om naar het ge bied toe te fietsen of rijden." Medewerkers van Staatsbos beheer houden toezicht in het gebied en dus ook op de route. Ze zijn daarbij ook beschik baar om vragen van wande laars te beantwoorden. Het creëren van de nieuwe wandel route kost ongeveer 10.000 gul den. met Nazya Lemjahdi en Anne- lies van den Ham hield zij zit ting in het dorpshuis in Nieu werkerk. Vandaag is het GGD-team wederom te vinden in het dorpshuis en wel van 10.00 tot 19.30 uur. De officiële naam van het GGD-onderzoek is Peiling Immunisatie Effect Nederland ter Evaluatie van het Rijksvaccinatieprogram ma, kortweg Pienter. Doel van het project is om te kijken of de mensen in Nederland goed genoeg beschermd zijn tegen infectieziekten. Het feit dat ie mand in zijn of haar jeugd al lerlei inentingen heeft gehad is, zo legt mevrouw Veenstra uit, geen garantie dat je niet alsnog een infectieziekte op kan lopen. „Je ziet bijvoorbeeld dat men sen verre reizen maken en dan kan het best gebeuren dat je een ziekte oploopt waartegen je niet ingeënt bent. En er zijn ook mensen die niet of onvol doende ingeënt zijn." aldus mevrouw Veenstra. Turkse en Marokkaanse mensen vallen wat dat betreft vaak buiten de boot dóór onvoldoende kennis van de Nederlandse taal. Daar om is speciaal voor hen de uit nodigingsbrief in hun eigen taal vertaald. Een andere groep die een ver hoogde kans heeft op het oplo pen van een infectieziekte is die van mensen die om religi euze redenen inentingen wei geren. De GGD hoopt ook op hun medewerking, want in de Vervolg pagina 2 NIEUWERKERK - Op de vraag- of het eng was schudt de 6-jarige Nieu- werkerkse schuchter van nee. En wat ze voor de cadeaubon - als dank voor haar medewerking - gaat kopen weet ze ook nog niet, maar zij heeft in ieder geval haar plicht gedaan. Van de 380 mensen die in Nieuwerkerk opgeroepen waren om mee te doen aan het GGD-onderzoek naar de af weer van mensen tegen infectieziekten waren er gisteren, maandag, hal verwege de middag al zo'n 75 geweest. „De opkomst is goed. En mor- men dan van elkaar weet hoe een tevreden GGD-medewerk- gen komen er nog meer, omdat hoog de cadeaubon is," aldus ster Marjet Veenstra. Samen Nazya Lemjahdi had halverwege de eerste zittingsdag in Nieuwerkerk al heel wat mensen bloed1 afgenomen. De meesten ondergingen het lijdzaam. (Foto: Marijke Folkertsma)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 1