Brandweer op eiland in '97 onder leiding van beroepscommandant Zierikzeese musea straks samengevoegd in stadhuis SCHOUWEN-DUIVELAND gfcci Stroosnijder Handballers Delta Sport missen titel UW KRANT VAN ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Organisatie van de brandweerkorpsen verandert Na bouw van nieuw gemeentehuis Gewonden bij eenzijdig ongeval 3 4 5 9 L dé krant van schouwen - duiveland! J NIEUWSBODE MAANDAG 25 MAART 1996 152e JAARGANG NR 25948 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 ook voor al uw ELEKTROTECHNISCHE INSTALLATIES! Boerenweg 4a, Zierikzee Telefoon 0111-413588 Brandweercommandant M. C. J. Mol overhandigt een oorkonde en gesp aan C. J. Slager die 35 jaar bij de Brouwse brandweer is. (Fo to: Joop van Houdt) DREISCHOR - De zes brandweerkorpsen op Schouwen-Duiveland, die nu nog elk hun eigen brandweercommandant hebben, komen na de gemeentelijke herindeling vap Schouwen-Dui veland onder één brandweercommandant. Het gaat daarbij om een beroepskracht. Tot nu toe werden op Schouwen-Duiveland alle brand- weertaken, inclusief de leidende, uitgeoefend door vrijwilligers. Tijdens de jaarvergadering van de vrijwillige brandweer Brouwershaven in het dorps huis in Dreischor vertelde de Brouwse burgemeester A. P. de Haan dat de Stuurgroep Herindeling Schouwen-Duive land van mening is dat er een beroepsbrandweercomman dant moet komen. Een persoon die verantwoordelijk is voor alle vrijwillige brandweer ploegen, dié1 op Schouwen-Dui veland actief zijn. Die brandweerploegen blijven na 1 januari 1997 actief vanuit hun eigen brandweerkazerne, met hun eigen materiaal. Maar het gebied waarin zij inzetbaar zijn wórdt groter dan de gren zen van de huidige gemeenten, die nu worden aangehouden. De gemeentelijke herindeling op Schouwen-Duiveland, die samen valt met het landelijk project Versterking Brand weer brengt naar het zich laat aanzien vooral veranderingen teweeg in de organisatie en lei ding van de korpsen. „De be hoefte aan enthousiaste vrij willigers, die zich als brand weerman of -vrouw willen in zetten voor de gemeenschap blijft onveranderd", aldus De Haan. Zij vertelde dat binnen kort door de Stuurgroep Her indeling Schouwen-Duiveland en vertegenwoordigers van de regionale brandweer wordt be sproken hoe de organisatie van de brandweer precies moet worden na 1 januari 1997, wan neer Schouwen-Duiveland één gemeente is. In het kader van haar functie als waarnemend burgemeester van Brouwers haven werd De Haan tevens hoofd van de gemeentelijke brandweer. Zij wees er op dat zij daarmee de eerste vrouw is die lid werd van de Brouwse brandweer. „Ik hoop dat dit een klein begin is van een pe riode waarin meer vrouwen zich aanmelden als lid van de vrijwillige brandweer." Tijdens de jaarvergadering werd aandacht geschonken aan het jubileum van drie brandweerlieden. De 55-jarige C. J. Slager uit Brouwersha ven spande daarbij de kroon. Op 1 maart was hij 35 jaar lid van de Brouwde brandweer. Slager klom in die periode via diverse rangen op tot onder- brandmeester van de blus- ploeg Brouwershaven. „Het komt niet zoveel meer voor dat iemand zich zo lang als vrijwil liger inzet voor de brand weer", aldus brandweercom mandant Mol. Hij eerde Slager met een oorkonde en een gesp, voor op het zilveren kruis dat de Brouwenaar reeds bij zijn 25-jarig dienstverband ont ving. Hoewel Slager op basis van zijn leeftijd toe is aan functio neel leeftijdsontslag, heeft hij dispensatie gekregen om nog een jaar actief te blijven bij de brandweer. „Je kunt nog vol ledig mee met de jonge jon gens", stak Mol hem een hart onder de riem. A. de Jonge uit Brouwershaven werd gehul digd omdat hij 25 jaar actief is bij de Brouwse brandweer. De Jonge werkte zich op tot onder- brandmeester. Hij moet stop pen met zijn activiteiten voor de brandweer, omdat tijdens de periodieke medische keu ring werd vastgesteld dat hij niet meer voldoet aan de licha melijke eisen die daaraan wor den gesteld. Mol prees hem vanwege de goede inbreng die hij 25 jaar in de Brouwse brandweer had. C. J. T. van Velzen uit Zierik zee werd door de commandant gehuldigd, omdat hij reeds 12_ jaar actief is in de blusploeg Dreischor van de Brouwse brandweer. Hij is brandwacht Eerste Klas. Behalve van De Jonge werd tijdens de bijeen komst ook afscheid genomen van de brandweerlieden J. Beeke en W. van der Stelt die, na respectievelijk vier en zes jaar, het korps verlieten. i Diploma's Een aantal brandweerlieden behaalden het afgelopen jaar een diploma of certificaat. Het certificaat hulpverlener werd uitgereikt aan J. A. van de Boogert en A. J. de Rijke. Het certificaat pompen algemeen en hulpverlening werd be haald door R. C. P. Vercruysse en J. M. van de Hoek, terwijl deze laatste ook het diploma hulpverlener behaalde. A. Ber- revoets behaalde het certifi caat persoonlijke bescherming en het diploma repressie. S. van der Wekken kreeg het cer tificaat levensreddende hande lingen. De Brouwse brandweerlieden konden de kennis die zij opde den bij de vele cursussen die zij volgden en oefeningen die zij hielden vorig jaar 26 keer toe passen. Dat hield in dat de Brouwse brandweer in 1995 twee keer zo vaak in actie moest komen als het jaar daar voor. Binnénkort bestaat de mogelijkheid dat de brand weerlieden ook actief zijn bij calamiteiten op het water. In april wordt de boot afgeleverd die dat mogelijk maakt. Het vaartuig wordt door de blus ploeg Brouwershaven in eigen beheer gebruiksklaar ge maakt. Hij kan nog tijdens het komende vakantieseizoen worden ingezet op de Grevelin- gen. ZIERIKZEE - Het Maritiem Museum en het Stadhuismuseum van Zie rikzee worden samengevoegd tot één museum. Dat is mogelijk wanneer er straks een nieuw gemeentekantoor gebouwd is voor de nieuwe ge meente en er een andere bestemming gezocht moet worden voor het Zie rikzeese stadhuis aan de Meelstraat. Dit staat in het Jaarverslag 1995 van de beide Zierikzeese musea. Over de samenvoeging van de twee collecties zijn al gesprek ken gevoerd door de Werk groep Musea van Zierikzee. Wanneer en hoe het een en an der gaat gebeuren is op dit mo- De scheepsmodellen van het Maritiem Museum in 't Gravensteen verhuizen straks naar het Stad huismuseum in de Meelstraat in Zierikzee. (Foto: Joop van Houdt) ment nog niet duidelijk, maar dat het gebeurt is zeker. Dat verklaarde vervangend con servator/beheerder van de mu sea, Erik van Rossum desge vraagd. „Het stadhuis verdwijnt op een gegeven mo ment. Dan hebben we een groot pand tot onze beschik king en is het de bedoeling dat we 't Gravensteen kwijt ra ken. Er moet echter eerst een nieuw gemeentekantoor wor den gebouwd. Pas dan kunnen we een planning maken voor de verhuizing van de maritie me collectie van 't Graven steen naar het stadhuis." Wanneer het zover is worden de collecties van beide musea vermengd. Volgens Van Ros sum is dat ook het meest logi sche; en het mooiste. De mari tieme opbouw van Zierikzee ging immers hand in hand met de stedelijke opbouw. „Be- heerstechnisch zijn er verschil len tussen beide musea, maar eigenlijk is er nu ook al sprake van één collectie. Deze wordt alleen op twee verschillende locaties getoond." Bezoekers Het Stadhuismuseum trok in 1995 iets meer bezoekers dan het jaar daarvoor; 5.917 perso nen tegenover 5.579 in 1994. Het Maritiem Museum werd door 17.212 mensen bezocht in 1995. Dat waren er 1.108 min der dan het jaar daarvoor. Wat dat betreft komt de herinrich ting van de expositie Kor en Bot op een goed moment. Deze kan de dalende lijn in de bezoe kersaantallen van het museum in de afgelopen jaren ombui gen. De expositie wordt zater dag officieel geopend. Nieuw dit jaar is ook de ten toonstelling die rond de col lectie van het Waterschap Schouwen-Duiveland wordt ingericht. Het Stadhuismuse um kreeg in 1995 de verzame ling historische voorwerpen in bruikleen, in verband met de fusie van de waterschappen en het vertrek van het Water schap Schouwen-Duiveland uit 's Landskamer in Zierik zee. Een deel van deze verza meling wordt dit jaar - volgens planning in mei - opgenomen in de vaste presentatie. SEROOSKERKE - Bij een een zijdig ongeval met een bestel bus op de Serooskerkseweg in Serooskerke raakten gister avond twee personen gewond. De 23-jarige bestuurster uit Renesse, raakte door nog onbe kende oorzaak de macht over het stuur kwijt van de bestel bus. Het voertuig sloeg over de kop en kwam in de sloot te recht. Zowel de bestuurster als een 21-jarige inzittende uit El- lemeet werden overgebracht naar het ziekenhuis in Zierik zee, waar zij ter observatie werden opgenomen. De bestel bus is getakeld. Het betere is de vijand van het goede. Shakespeare Fris HET WEER Overwegend bewolkt en in het zuiden -^y af en toe wat regen. In de loop van de dag van het noorden uit enkele opklaringen. Minimumtemperatuur omstreeks 4 graden, middagtemperatuur ongeveer 7. OPEN HUIS Eerste open huis landgoed Moermond trekt bijna tweeduizend bezoekers. O JAARCONCERT Volle zaal bij gevarieerd jaarconcert Koninklijke Harmonie Kunst en Eer. AFSCHEID Algemeen Vissersbelang nam afscheid van voor zitter W. Okkerse. HANDBAL Delta Sport verspeelt op laatste dag kansen voor kampioenschap. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. Beroerd weekeinde voetballers ZIERIKZEE - Na een paar spannende en ze nuwslopende weken is de strijd om het kam pioenschap in de tweede divisie in het nadeel van de handballers van Delta Sport beslist. De Zierikzeese p'oeg had niet genoeg aan een pun- tendeling tegen Aalsmeer, omdat EMM en Sa- turnus, de concurrentie, wonnen. Deze twee strijden volgende week alsnog om de titel. Delta Sport plakte aan een moeizame start een vastbera den vervolg. Met nog negen mi nuten en 14-10 op het scorebord leek het zich een ticket voor een beslissingsduel te verwer ven. Aalsmeer vocht zich terug en dompelde sporthal Onder dak in rouw. Voor de eilandelijke voetbal ploegen was het een beroerd weekeinde. Vooral de grote ne derlagen vielen op. WIK kreeg met 5-1 in en tegen Kruiningen op de broek en Duiveland kreeg een draai om de oren van GPC, 6-0. Brouwershaven ging thuis onderuit, 0-4 tegen VCK. ZSC verspeelde definitief haar titelkansen na het 3-0 verlies bij Borssele. Aspiraties DFS blijft in de race om het kampioenschap. In een slecht duel verschalkte het op eigen terrein Spui met 2-0. Dezelfde aspiraties behoudt Dreischor. In haar thuishaven was Drei schor behoorlijk op schot tegen de tweede selectie van Éenes- se, 6-1. SKNWK - of liever gezegd Wil- co de Valk (drie doelpunten) - trok van leer in de uitwed strijd tegen Krabbendijke, 0-5. Bruse Boys en Renesse sprok kelden belangrijke puntjes bij een in de strijd om lijfsbehoud. Zonnemaire morste thuis drie punten en MEVO bolwerkte het niet tegen Heinkenszand. Beide ploegen verloren met 3- 1. De basketballers van ME- VO'80 zijn de play-offs goed ge start. In Burgh-Haamstede was de ploeg van trainer Noomen veel te sterk voor het Goese Volharding. Sport op pagina 7, 8 en 9. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen-Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een: MAAND abonnement met automatische afschrijving a 18,50 KWARTAALabonnement met automatische afschrijving 50,00 KWARTAAL abonnement zonder automatische afschrijving 52,50 HALF JAAR abonnement met automatische afschrijving 95.00 HALFJAAR abonnement zonder automatische afschrijving ƒ100,00 JAAR abonnement met automatische afschrijving ƒ180,00 JAAR abonnement zonder automatische afschrijving a ƒ190,00 Ik ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste 2 weken gratis!! DhrVmevr. Naam Adres Postcode Telefoon Handtek. Bij automatische afschrijving uw j bank-/gironummer vermelden: ..Plaats: Geb.datum:. 22! Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. m Antwoordnummer 12.4300VB Zierikzee. ZZN 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 1