boom' 'Wij planten vandaag een boom, boom, Plantensnoeien en boomfeestwandelingen in de mist DONDERDAG 21 MAART 1996 NR 25946 7 C. W. Veerhoek. „Goed onthouden welke boom je geplant hebt", drukte hij de kinderen op het hart. „Dat is nu jouw boom, daar moet jij op letten." Van hoofd plantsoenendienst Westerschouwen, S. L. de Feiter wilden de kinderen weten waarom de bomen, die eerst op de oprit naar de begraafplaats stonden, werden omgezaagd. „Die bomen werden ziek van de iepenspintkever", luidde het antwoord. Volgens De Feiter kunnen de linden die door de kinderen werden geplant, wel 200 tot 300 jaar oud worden. Boomfeestwandeling In de gemeente Westerschouwen werden in nog drie andere kernen bomen geplant. Leerlingen van de basisscholen in Haamstede plantten tachtig eiken in de Domeinen. De pas gerenoveerde Laone in Renesse werd door leerlingen van obs 't Staepel'of 'versierd' met negen esdoorns en zes beuken. In Noordwelle zetten leerlingen van obs De Stove vier esdoorns en zes lijsterbessen in de grond aan de Jan Delstlaan. Evenals in Zierikzee was ook in de Westerschouwse kernen een boomfeestwandeling verbonden aan de plantactiviteiten. Vrijwilligers van de Werkgroep Schoolbiologie leidden de kinderen door de omgeving waar zij opdrachten uitvoerden die betrekking hadden op bomen. stokzaag kreeg van objectbeheerder Staatsbosbeheer, A. J. Goudzwaard. Samen met de andere leerlingen van de bovenbouw van obs De Klimop uit Dreischor knotte hij in het kader van Boomfeestdag ongeveer vijftien wilgen in het Dijkwater tussen Sirjansland en Dreischor. Omdat dit jaar in de gemeente Brouwershaven niet veel te planten viel, werd in samenwerking met Staatsbosbeheer voor iedere basisschool een alternatieve activiteit georganiseerd. Voor de scholen in Brouwershaven was dat een bomenwandeling onder leiding van een Staatsbosbeheer-medewerker in het natuurgebied De Schelphoek. De kinderen van obs De Springplank uit Noordgouwe gingen naar het bos in Schuddebeurs, waar hoofd buitendienst gemeentewerken, W. van der Stelt met hen naar sporen van dieren en mensen zocht. En de leerlingen uit Zonnemaire reden met de bus naar Tholen, waar ze in natuurgebied Rammegors werden rondgeleid door een medewerker van Staatsbosbeheer. De enige boom, die gisteren in de gemeente Brouwershaven werd geplant, was een esdoorn die leerlingen van De Schouw op hun schoolplein plaatsten. De knotwerkzaamheden in het Dijkwater maakten onderdeel uit van een 'adoptieproject'. Obs de Klimop besloot een groep van ongeveer vijftig knotwilgen in het Dijkwater Wilgen in het Dijkwater tussen Dreischor en Sirjansland worden gesnoeid door leerlingen van obs De Klimop u it Dreischor. Zij adopteerden de bomen Kinderen uit Nieuwerkerk rennen enthousiast over de Stolpweg naar de struiken en bomen die zij mogen planten. onder haar hoede te nemen. Dat houdt in dat de leerlingen van de basisschool voortaan jaarlijks naar het Dijkwater fietsen om de overtollige takken van de knotwilgen te halen. Gisteren gebeurde dat onder toeziend oog van de Brouwse wethouder G. J. van de Velde-de Wilde. „Het is niet moeilijk, maar als je wat langer bezig bent krijg je wel lamme armen", aldus Timmy Bakker, die samen met Mark van Vliet een wilg knotte. „Niet drukken, de zaag alleen naar je toe trekken", adviseerde Goudzwaard. Alle kinderen in Brouwershaven die aan de Boomfeestdag deelnamen kregen na afloop een buxusboompje mee om thuis te planten. In de gemeente Middenschouwen waren dit jaar geen activiteiten in het kader van Boomfeestdag. In Bruinisse werden de hoogste groepen van de drie basisscholen in het dorpshuis toegesproken door burgemeester A. Vogelaar en vervolgens met auto's van de dienst gemeentewerken naar de Boomdijk gereden. Daar plantten zij gezamenlijk een grote boom ter vervanging van de oude iep, waaraan menig Bruenaar herinneringen heeft. De oude boom werd geveld door de iepziekte. De tachtig Bruse kinderen plantten vervolgens op diverse locaties in het dorp bomen en struiken. Ongelukje „Kun je nagaan hoe wij altijd moeten tobben", grinnikte R. van Dijke van de buitendienst gemeentewerken Westerschouwen in reactie op de zwoegende geluiden van een aantal leerlingen van obs De Schelphoek in Serooskerke. Alle leerlingen van de kleine basisschool waren actief met het planten van zeventien linden op de oprit van de begraafplaats aan de Dijkweg. Dat hield in dat ook vier- en vijfjarigen aan de klus meewerkten. „De steel van de spade is langer dan ze zelf zijn", aldus Van Dijke. De vijfjarige Björn van Tellingen schepte er niet minder fanatiek om. Hij liet weten dat geleerd te hebben van zijn vader. Helaas moest hij even later naar de dokter worden gebracht, omdat de spade van een, even ijverig scheppende, medeleerling in zijn gezicht teYecht kwam. Het planten gebeurde onder het toeziend oog van de Westerschouwse wethouder Tekst: Marijke Vael Foto's: Joop van Houdt en Marijke Folkertsma SCHOUWEN-DUIVELAND - „Wij planten vandaag een boom, boom, boom". Dit zelfbedachte lied zong een aantal leerlingen van de katholieke basisschool Sint Willibrordus, terwijl ze naar de Gruttostraat in Zierikzee liepen. In het nieuwbouwgebied, op een steenworp afstand van de Oosterscheldedijk, plantten zij een deel van de bijna tweeduizend bomen en struiken die, in het kader van de Nationale Boomfeestdag, door kinderen op Schouwen- Duiveland in de grond werden gezet. Het kille, mistige weer kon Het enthousiasme waarmee dat gebeurde niet drukken. „Wij zingen, omdat we zo blij zijn dat we eindelijk aan de beurt zijn om mee te doen aan Boomfeestdag. Ieder jaar wordt het gehouden, maar je mag er pas bij zijn wanneer je in de hoogste groep zit", aldus de elf-jarige Priscilla Post en Stephanie van der Hoeven uit Zierikzee. In de praktijk bleken de plantwerkzaamheden toch wel eens zwaarder uit te pakken dan was verwacht. „Moet dat gat helemaal vol? Het is wel erg groot", aldus twee zwoegende leerlingen, die zich afvroegen of die 'harde blokken' ook grond waren. Struiken en bomen De Boomfeestdag begon in de gemeente Duiveland reeds dinsdagmiddag. De Duivelandse jeugd had er een hele klus aan, want de buitendienst gemeentewerken voerde niet minder dan 1660 bomen en struiken aan, die de grond in moesten. Alleen al in Ouwerkerk plantten de leerlingen van de hoogste groepen van de basisschool 750 heesters en 22 bomen. Het groen kwam aan de Romeynstraat en de Phoenixstraat, waar burgemeester G. Hokken het startsein gaf voor de Boomfeestdag. In de loop van de middag kwamen ook de kinderen in de andere Duivelandse kernen in actie. Aan de Weelstraat in Oosterland gingen 750 heesters de grond in en in Sirjansland honderd. Verder plantten de kinderen, onder meer in Nieuwerkerk zilverlinden, eiken en essen. „Deze locatie is heel toepasselijk voor het thema 'Een zee van bomen', dat de Boomfeestdag dit jaar meekreeg", zei de Zierikzeese burgemeester J. J. P. M. Asseibergs. Met de Oosterscheldedijk wazig in de mist op de achtergrond opende hij de Boomfeestdag in Zierikzee door een lindeboom te planten samen met Rita de Ligt-van der Zee van de Werkgroep Schoolbiologie. Vanwege haar werkzaamheden voor het Provinciale Consulentschap Natuur- en Milieu-educatie stapt De Ligt uit de werkgroep. Daarom werd ze bij de opening van de Boomfeestdag in het zonnetje gezet. Asseibergs omschreef haar als een uniek persoon, die door haar contacten met de gemeente en de scholen een belangrijke bijdrage leverde aan het opzetten van milieu- educatieve activiteiten voor kinderen. Boomplantertje Als dank overhandigde hij haar een bronzen afbeelding van het boomplantertje, zoals dat werd getekend door Dick Bruna. Van de Werkgroep Schoolbiologie kreeg Rita de Ligt een Ginkgo Biloba, een eendepootboom die in het park Kaaskenswater komt. Namens de basisschoolleerlingen bood Patrick Verkaart een vgrsierde enveloppe aan, met daarin een cadeaubon. De Boomfeestdag kreeg het thema 'Een zee van bomen' mee, omdat het precies veertig jaar is geleden dat het evenement in Nederland voor het eerst werd gehouden. In de jaren erna plantten meer dan 2,5 miljoen kinderen 'een zee van bomen'. Asseibergs vertelde dat Zierikzee aan 21 van die veertig Boomfeestdagen deelnam. „Dit jaar is het de laatste officiële Boomfeestdag in de zelfstandige gemeente Zierikzee. En het is de laatste keer dat het evenement wordt georganiseerd door hoofd plantsoenendienst J. J. van Doeswijk." Ondanks al die bijzonderheden bleven de plantactiviteiten zelf voor de kinderen het belangrijkste. In de loop van de dag zetten de oudste leerlingen van alle Zierikzeese basisscholen en de Beatrixschool 102 bomen in de grond langs de Gruttostraat, Oosterscheldestraat en Mierewekken. Knotwilgen „Nu hebben wij een gave zaag", zei de elf-jarige Rogier Voorzaat uit Dreischor vol enthousiasme, toen hij een ruim twee meter lange Een jeugdige boomplanter. Op de oprit van de begraafplaats in Serooskerke plantten leerlingen van obs De Schelphoek linden. Leerlingen van de Willibrordusschool planten lindes aan de Gruttostraat in Zierikzee. Sommige kinderen vonden de kuilen, die medewerkers van de Plantsoenendienst als plantgat groeven, wel erg groot.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 7