Advies rooster vakanties Dammenroute het eerste traject in Nederland met nieuwe praatpalen Eerste Nieuwsbodereis begonnen Grote partij asbestplaten gestort bij de Schelphoek Bom blijkt stuk ijzer Optreden koor Laetare Inbraken caravans en woning- Inbraak 't Duupje Aanrijding Oosterland rgen 't WEEK AANBIEDING: DAMES- EN HERENPANTALON Werknemers Hoechst in ademnood door fosfor Oude vervangen na 27 jaar trouwe dienst i DONDERDAG 21 MAART 1996 NR 25946 3 SEROOSKERKE - In natuurgebied de Schelp- hoek zijn ruim honderd asbest golfplaten ge stort. De platen werden dinsdag aangetroffen in de buurt van de Plompe Toren. De platen, waarvan er sommi gen zijn gebroken, zijn twee meter bij negentig centimeter. Bij elkaar beslaan ze een op pervlakte van zo'n 150 vier kante meter. Er is een onder zoek ingesteld naar de herkomst van de asbestplaten. Ook de platen zelf worden hierbij nader bekeken. Wan neer dat is gebeurd worden ze door een gespecialiseerd be drijf opgeruimd. Dat is nood zakelijk, omdat asbestdeeltjes Zeven van hen zijn per ambu lance naar het ziekenhuis in Vlissingen gebracht, van wie er vier later weer naar huis mochten. Woensdag verbleven nog drie personen in het ziekenhuis. Het gaat om een werknemer van Hoechst en twee onderaan nemers. Over hun toestand kon een woordvoerder van het bedrijf woensdagochtend nog niets zeggen. Het ongeval had dinsdagmid dag plaats. Bij het opnieuw in SLUISKIL (ANP) - De „vliegtuigbom" die dins dagochtend op een bouw terrein bij de cokesfa- briek ACZ in Sluiskil werd gevonden, blijkt een onschuldige metalen huls te zijn, gevuld met beton. Onderzoek van het Ex plosieven Opruimings Commando (EOC) heeft dit uitgewezen. Na de ontdekking van de „bom" bij graafwerk zaamheden, ging al snel het gerucht door het dorp dat het projectiel elk mo ment kon ontploffen. Uit voorzorg werd het graaf werk beëindigd, het scheepvaartverkeer ,op het Kanaal van Gent naar Terneuzen stilge legd en de omgeving af gezet. Ambulances en brand weer werden paraat ge houden. Nog geen half uur na de komst van het EOC kon Sluiskil weer opgelucht ademhalen. ZIERIKZEE - Het Interkerke lijk koor Laetare verzorgt zon dag 31 maart een optreden in de Gereformeerde kerk in Zie- rikzee. Het concert maakt deel uit van een feestelijke dienst die voor al op jongeren is gericht. De dienst begint om 18.30 uur. Thema van de dienst is Vallen en opstaan. Het koor zingt lie deren uit de Youth for Christ- bundel en gospels. Het gespro ken woord blijft tijdens de dienst beperkt tot een korte meditatie over het thema. Voorganger is ds. A. Jobsen. schadelijk zijn voor de gezond heid. Behalve in Serooskerke wer den er ook asbestplaten aange troffen in Oud Vossemeer. Hier waren 38 platen in de berm van een weg gestort. Vol gens de politie gaat het hierbij zeer waarschijnlijk om dezelf de dader(s). In beide gevallen gaat de politie er van uit dat de lading is vervoerd op een aan hangwagen, die vervolgens is leeggekiept. gebruik nemen van een oven, na een vierjaarlijkse onder houdsbeurt, werd een vat op gewarmd. Nevel Daarbij sloeg het slot van het watervat door, waardoor onge veer vijf kilo fosfor vrij kwam. Door verbranding ontstond in de fabriek een nevel die een bijtende werking had op de longblaasjes. BURGH-HAAMSTEDE/RE- NESSE - Op camping het To rentje aan de Kloosterweg in Burgh-Haamstede is dinsdag ingebroken in twee caravans. In Renesse werd ingebroken in een woning aan de Bremweg. De inbraken op de camping werden omstreeks 1.00 uur ge pleegd. Uit de caravans werd niets van waarde meegeno men. Hetzelfde was het geval bij de inbraak in de'woning in Renesse. Deze inbraak is ge pleegd tussen zondag 17 maart 11.00 en maandag 18 maart 13.00 uur. De buit bestond uit etens- en drinkwaren. ZIERIKZEE - De Stichting 't Duupje vraagt aan de gemeen te Zierikzee een aanvullend subsidiebedrag van 1500 gul den. De jongeren willen het geld gebruiken om de schade ongedaan te maken die ont stond tijdens een inbraak in het onderkomen van de stich ting in het MFC. Tijdens een openbare vergade ring die maandag 25 maart wordt gehouden in het Zierik- zeese stadhuis adviseert de commissie welzijn en sociale zaken of de gemeente de aan vraag al dan niet zou moeten inwilligen. Het Zierikzeese college van burgemeester en wethouders is geneigd dat wel doen. Tijdens de vergadering komt ook een subsidie-aan vraag van de organisatie Christenen voor Israël aan de orde en wordt informatie gege ven over de stand van zaken wat betreft het schoolgebouw aan het Jannewekken. De ver gadering begint om 19.30 uur en kan door iedere belangstel lende worden bijgewoond. Verwachting t/m maandag 25 maart WEERSVOORUITZICHTEN Zaterdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 10% Min.temp. 5 graden Mid.temp. 13 graden Windkracht zuid 3 Zondag Zonneschijn 50% Kans op neerslag 10% Min.temp. 7 graden Mid.temp. 15 graden Windkracht z.oost 3 Maandag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 20% Min.temp. 7 graden Mid.temp. 15 graden Windkracht oost 3 ZON- EN MAANSTANDEN 22mrt Zon op 06.37, onder 18.54 Maan op 07.58, onder 22.47 Eerste Kwartier: 27 maart (02.32) HET WEEROVERZICHT DE BILT -In het weekeinde bereikt het kwik bij flink wat zonneschijn maxima van gemiddeld 15 graden. Misschien dat zondag in het zuid oosten lokaal de 18 graden wordt gehaald. Morgen is het nog niet zo ver. We hebben dan nog te maken met een actieve storing, die over on ze omgeving naar het oosten weg trekt. Vannacht daalt de temperatuur tot minima van een graad of 4 en ont staan een paar mistbanken. Verder is het half tot zwaar bewolkt en vallen er nog enkele buien. In de middag klaart het op, het eerst in het westen van het land. Op de meeste plaatsen blijft het dan droog. Veel thermome ters wijzen 10 graden of nog iets meer aan. Het waait daarbij nauwe lijks. Het hogedrukgebied, dat al da genlang boven noord-Europa ligt, heeft in het weekeinde een uitloper richting ons land. De zon krijgt de hoofdrol en het is droog. Bij een graad of 15 en weinig wind is het dan buiten aangenaam vertoeven. Vanaf maandag trekt het hoog zich wat terug en krijgen oceaanstorin gen meer invloed op het Nederland se weer. Wolken en zon wisselen van rol en de kans op neerslag neemt wat toe. Wel blijft het aan de zachte kant. OOSTERLAND - Twee auto's raakten gisteren beschadigd bij een aanrijding op het kruis punt van de N59 en de Molen weg in Oosterland. Een 50-jarige inwoner van Bruinisse reed op de N59 uit de richting van Zierikzee. Op het kruispunt sloeg hij rechtsaf Oosterland in. Op dat moment slaat een 26-jarige inwoner van Nieuwerkerk vanuit de Molen weg, linksaf de parallelweg op in de richting van Zierikzee. Een aanrijding, met lichte ma teriële schade, was niet meer te voorkomen. Advertentie A ^ryvi Appelmarkt 1" JULMJW Zierikzee <$j> met bijzondere aanbiedingen een bonus van 10% over uw aankopen in de periode van 7 maart t/m 30 april 1996 (geldig t/m 27 maart) super stretch, twee kleuren ALS MODE-TOPPER: f 79,- ZIERIKZEESCH E pa NIEUWSBODE Hü Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. H. M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11Zierikzee. Postbus 1,4300 AA Zierikzee. Telefoon 0111-416551. Telefax 0111-414315. Lezersservice (bezorging) De Zierikzeesche Nieuwsbode na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel dan, ma t/m vr. 0111-417314 tijdens kantoor uren: van 8.30 tot 17.30 uur. Tijdens de avonduren: ma. di. (niet op woensdag) do. vr., van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17 30 uur) 0111-412905 Fotograaf (na 17.30 uur) 0111-401575. Abonnementen per: Maand (autom. afschr.) 18.50 Kwartaal 52,50 (autom. afschr.) 50.00 Halfjaar ƒ100,00 (autom. afschr.) 95,00 Jaar ƒ190.00 (autom. afschr.) 180,00 Losse nummers 1,25 De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lo pende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 75 cent. Kontrakttarieven op aanvraag. „Succesjes" (t/m 4 regels) 7,50 De advertentieprijzen zijn exclusief 177?% B.T.W. Bijtende nevel in fabriek VLISSINGEN (ANP) - Door een bedrijfsonge val bij Hoechst, waarbij fosfor is ontsnapt, heb ben dinsdag veertien mensen ademhalings moeilijkheden gekregen. ZIERIKZEE - De pinkstervakantie wordt voor schoolgaande kinderen wat langer, althans als het advies vakan- tierooster van de Stuurgroep Vakantiespreiding Zeeland opgevolgd wordt. De voorjaarsvakantie valt in 1998 samen met carnaval en is landelijk hetzelfde, omdat er op 4 maart dat jaar gemeente raadsverkiezingen gehouden worden. De meivakantie is vrij kort vergeleken met ande re jaren en dat houdt verband met het feit dat er 6 mei 1998 verkiezingen voor de Tweede Kamer plaatsvinden. De exa mens voor het voortgezet on derwijs vallen in de periode rond Hemelvaart. In verband daarmee is gekozen voor een lange pinkstervakantie om de periode tot de zomervakantie wat te bekorten. De stuurgroep doet een drin gend beroep op de schoolbestu ren om haar advies te volgen. „Indien besturen in een be paalde gemeente een afwij kend rooster vaststellen die nen zij zich te realiseren dat dat problemen oplevert voor gezinnen die ook schoolgaande kinderen elders hebben."Het vakantierooster' ziet er als volgt uit: herfstvakantie: 20 tot en met 24 oktober, kerstva kantie: 22 december tot en met 2 januari, voorjaarsvakantie: 23 tot en met 27 februari, Goe de Vrijdag: 10 april, tweede paasdag: 13 april, mei-vakan tie: 30 april tot en met 5 mei, Hemelvaart: 21 en 22 mei, Pinkstervakantie: 1 tot en met 5 juni, zomervakantie: 20 of 27 juli tot en met 4 september. Vanwege de lange oren' heeft de nieuwe praatpaal de bijnaam Broer Konijn gekregen. (Foto: Marijke Folkertsma) NEELTJE JANS - De Dammenroute tussen Vrouwenpolder en Brielle wordt als eerste tra ject in Nederland voorzien van nieuwe praatpa len. Van de gelegenheid wordt gebruik gemaakt om het praatpalennet met twee uit te breiden. Er komt een praatpaal aan de Kraaijensteinweg en één vlak bij het benzinestation aan de Serooskerkseweg. Op de Veer- sedam worden twee praatpa len bijgeplaatst en het totaal aantal praatpalen langs de Dammenroute stijgt daarmee van veertien naar achttien. Voor het eind van deze maand moet het karwei afgerond zijn. Het fenomeen praatpaal deed in Nederland in 1969 haar in trede. Philips ontwikkelde die eerste praatpaal. Dit model heeft 27 jaar dieris't-gedaan en wordt nu vervangen door een compleet nieuw model dat in middels al de bijnaam Broer Konijn heeft gekregen. Het ou de model was volgens P. Slats, adviseur systemen van de ad viesdienst Verkeer en Vervoer van het ministerie van verkeer en waterstaat kwalitatief heel goed. Alleen werd het steeds moeilijker om onderdelen te krijgen. „Die oude praatpalen zijn van een heel goede kwaliteit, maar ze zijn ook heel duur", aldus Slats. De oude praatpalen kostten destijds 17.000 gulden per stuk. Het nieuwe model is met een prijs van dik 8000 gul den ruim de helft goedkoper. „Het verschil zit hem vooral in het gebruikte materiaal", legt Slats uit. „De oude praatpaal was ge maakt van gietaluminium en het maken van een praatpaal volgens dat procédé is lastig en duur. En op gegeven moment stonden we voor de keuze. De oude moesten of gereviseerd óf vervangen worden. En toen bleek dat plaatsing van nieu we praatpalen goedkoper was dan revisie van de oude", al dus Slats. De nieuwe praatpaal is ge maakt van de door DSM gepro duceerde kunststof myrim. Een materiaal dat volgens Slats uitstekend bestand is te gen weer, wind en grijpgrage handen. „Maar helemaal van- dalismebestendig kun je ze nooit maken", aldus Slats. Met het nieuwe model praat paal, ontwikkeld door een stu dent Industriële Vormgeving aan de Technische Universiteit in Delft, zijn ook botsproeven gedaan. De nieuwe praatpaal is zo geconstrueerd dat deze bij een aanrijding omknikt. Daar door is de kans op schade en letsel bij een aanrijding met een praatpaal een stuk minder. De nieuwe praatpaal is klant vriendelijker dan de oude. Ge strande weggebruikers van fors formaat moesten door de knieën om via de praatpaal om hulp te vragen en kleine men sen moesten op de tenen gaan staan om hun boodschap aan de ANWB door te kunnen ge ven. Lange oren Om dat ongemak zo goed mo gelijk te verhelpen is de nieu we praatpaal voorzien van op vallend lange luisterschelpen. De praatpaal is voorzien van een soort tiptoets. Automobi listen in nood hoeven niets meer te doen dan op die knop te drukken om verbinding te krijgen met de ANWB. Deze ziet onmiddellijk waar de praatpaal in kwestie zich be vindt en kan snel hulp naar de gestrande automobilist dirige ren. Op het traject Vrouwenpolder- Brielle komen in totaal 41 praatpalen. Achttien daarvan bevinden zich op het Zeeuwse deel van de Dammenroute. De deelnemers aan de eerste editie van de Nieuwsbodereis 1996 zijn vanochtend vertrokken. De reis voert naar Arnsberg in het Sauerland en duurt drie dagen. De 32 deelnemers verblijven daar in het comfortabele Dorint Hotel. Tegen de tijd dat deze krant werd bezorgd, was de bus reeds gearriveerd in Arnsberg. Vanochtend toen de redactie contact had met de busbemanning, moest de stem ming er nog een beetje in komen. De bus reed op de AIS. richtiiig koffie stop in Z evenaar. De foto werd vanochtend gemaakt op de par keerplaats op de Grevelingendam. (Foto: Marijke Folkertsma)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 3