Nationale Hengelsportbeurs VISMA '96 in Ahoy dier in het vizier Bladgroente in de lift Collecte Simavi gericht op kleinschalige hulp Mooie, bescheiden poes Gwen droomt van baasje Tramstations thema van kalender Van der Slik Van woensdag 27 maart tot en met zondag 31 maart Ook bij Haringvliet s Natuurmonumenten koopt natuurterreinen WOENSDAG 20 MAART 1996 HET EXTRA NIEUWSBLAD Bij inlevering van 1 jubileummunt bij Citymeubel Kruiningen MIDDELHARNIS/ZIERIKZEE - De jaarlijkse col lecte van Simavi wordt dit jaar gehouden in de week van 25 tot en met 30 maart. Deze keer wordt speciale aandacht besteed aan kleinschalige hulp aan artsen, ziekenhuizen en andere medische instellingen in ontwikkelingslanden. Voor de mensen in de rijke westerse landen is het alle maal vanzelfsprekend: ge boorteregeling, zwanger schapscontrole, de bevalling en de overlevingskansen van een kind tot vijf jaar. Maar als je bijvoorbeeld in Julias- dale in Zimbabwe woont, tientallen kilometers verwij derd van het meest nabijge legen ziekenhuis, is het alle maal een stuk minder vanzelfsprekend. Dan is het een hele stap voorwaarts als Simavi zorg draagt voor de bouw van een klein gezond heidscentrum. Als het klaar is, kunnen de bewoners er dagelijks te recht. En er kan een compleet gezondheidsprogramma worden opgezet voor moeder en kind. Zoals Juliasdale zijn er veel meer plaatsen. Niet alleen in Zimbabwe, maar overal in de derde wereld, zo wel in Azië als Afrika. Dat weet ook Inge Koppe laar. Zij is arts in het Bonda Ziekenhuis in Zimbabwe en heeft voor het tweede achter eenvolgende jaar ondervon den hoe belangrijk het in haar werk is, als je kunt te rug vallen op de steun van een organisatie als Simavi. „Dankzij uw steun kan ik doorgaan", zegt zij. Zij doelt hiermee onder meer op de ge nerator die is aangeschaft met de steun van Simavi. Koppelaar: „Voor het feit dat een generator er voor zorgt dat wij niet al te vaak bij kaarslicht hoeven te ope reren, kunnen we Simavi niet dankbaar genoeg zijn." Maar de behoefte is daarmee niet over. Het ziekenhuis wil graag verder uitbreiden en de kwaliteit van het werk verbeteren. „Daarom doe ik een beroep op iedereen er in ieder geval voor te zorgen dat Simavi het ondersteu nende werk kan blijven ver richten", aldus Koppelaar. Solide grenen slaapkamer. Ledikant 2 nachtkast)es. Van ƒ1.195,- nu voor ƒ695,- y Onder de naam Politiepreventje brengt de politie Oosterscheldebekken in deze rubriek een praktische tip of wenk onder uw aandacht. Het onderwerp kan gaan over, of heeft raakvlakken met, het verkeer, crimi naliteit, openbare orde, milieu, algemene plaatselijke verordening en an dere zaken waar u als burger en wij als politie bij betrokken kunnen raken. Deze week beginnen we met een aantal tips om inbraak te voorkomen. Het werkklimaat van de inbreker, gaan wij nu aantasten door een paar basisregels in acht te nemen. Probeert u zich te verplaatsen in de gedachten van een in breker. Een inbreker heeft altijd haast. Tijd is zijn grootste belager. Elke minuut dat zijn werk zaamheden langer duren dan strikt noodzakelijk, ver hoogt zijn risico's. Een karwei dat te veel tijd in beslag neemt schrikt hem af. En als hij toch binnenkomt, heeft hij minder gelegenheid de buit te verzamelen. Een inbreker houdt van licht gereedschap Een professionele brandkastkraker schrikt er niet voor terug om gewapend met snijbranders en zeer moderne ap paratuur een bankkluis te lijf te gaan. De (gelegenheids)- dief die het op woonhuizen gemunt heeft, doet zijn werk liever met eenvoudige hulpmiddelen. Hij moet immers snel en wendbaar blijven. Vandaar dat u door een goede beveiliging dit slag misdadigers het zo moeilijk kunt ma ken, dat zij maar liever van hun plannen afzien. Een inbreker schuwt licht en lawaai Gezien of gehoord worden vormen grote risico's. De kans op ontdekking wordt daardoor aanmerkelijk verhoogd. Niets is onneembaar Absolute beveiliging bestaat niet. Voor iedere veilig- heidszet kan een inbreker vroeg of laat een tegenzet be denken. Deze basisregels vormen het begin van een rede lijke beveiliging. Redelijk, want een huis volstrekt inbraakvrij maken, zou betekenen dat uw huis zou moe ten veranderen in een soort bunker. Dat is wel veilig, maar verre van gezellig. En dat is de bedoeling niet. Daar om praten we liever over inbraakwerend. Dat wil zeggen: de situatie wordt voor de inbreker zo moeilijk en onaan trekkelijk mogelijk gemaakt. In deze rubriek kunt u we kelijks lezen op welke wijze u dat kunt doen. (Foto: Marijke Folkerisma) Poes Gwen is klein, lief, rustig en bescheiden. Ze plaatst zich niet graag op de voorgrond. Vandaar dat zij bij bezoekers van het dierenasiel aan de Zandweg in Zierikzee niet zo opvalt. Maar... Gwen is gewoon een hele mooie zilvertabby poes, die het waard is om gezien te worden. Afgelopen vrijdag was ze jarig; Gwen vertoeft inmiddels een jaar lang op deze aardbol, maar ze droomt van een baasje dat haar goed verzorgt. Met soortgenoten is deze poes beste maatjes. Wie wil zich over Gwen ontfermen? Belangstellenden kunnen contact opne men met het asiel, telefoon 0111-417013. Even langsgaan be hoort ook tot de mogelijkheden. Het dierenonderkomen is maandag tot en met zaterdag geopend van 9.00 tot 11.30 uur. Er zitten drie honden en twintig katten. De hond Blackie is nog niet geplaatst. PLANKTON GOES - Veranderingen in het plankton van de Oosterschel- de na de bouw van de Storm vloedkering. Dat is het on derwerp dinsdag 26 maart tijdens de voorjaarsbijeen komst van de Vereniging Na tuurmonumenten. Drs. C. Bakker - plankton ecoloog - verzorgt een lezing over genoemd onderwerp. Aansluitend wordt een film vertoond over het onderwa terleven van de Oosterschel- de. De bijeenkomst wordt ge houden in het Milieu Educatief Centrum Holland se Hoeve in Goes. Voor zater dag 30 maart staat een excur sie in het Oosterscheldege- bied op het programma. Om 10.30 uur wordt dan een be zoek gebracht aan het Rijks Instituut voor Kust en Zee. Wie daar meer over wil we ten kan bellen (0113-311864). CONCERT EMM DEN BOMMEL - Muziekver eniging EMM geeft vrijdag 22 maart een voorjaarscon cert in Verenigingsgebouw Bommelstee in Den Bommel. De fanfare brengt een geva rieerd programma. Ze speelt onder meer twee stukken van de eigen dirigent, Ivo Kouwenhoven. Een deel van het programnma nemen de majoretten voor hun reke ning. Onder leiding van Ca- tharina de Zwart geven zij een show op mechanische muziek. De aanvang van het concert is 20.00 uur. De toe gang is gratis. FORUM MIDDELBURG - Op initia tief van het Emancipatiebu reau Zeeland wordt maan dag 25 maart in Middelburg een forumdiscussie gehou den over het onderwerp 'On betaalde arbeid, gedeelde zorg*. Uit onderzoek blijkt dat tweederde deel van de Ne derlandse mannen korter wil werken om meer tijd te heb ben voor de kinderen en het huishouden. Slechts twee procent brengt deze wens ook in praktijk. Tijdens de forumdiscussie worden on der meer de barrières bespro ken waardoor de overige mannen de stap om minder te gaan werken en zorgtaken te delen niet nemen. De bijeenkomst wordt ge houden in hotel Arneville en begint om 19.45 uur. ROTTERDAM - De 28ste nationale hengelsport- beurs VISMA '96 wordt van woensdag 27 maart tot en met zondag 31 maart 1996 gehouden in Ahoy Rot terdam. De beurs is dagelijks geopend van 11.00 tot 17.00 uur en 's avonds van 19.00 tot 22.30 uur, op za terdag en zondag van 11.00 tot 17.00 uur. De VISMA 4 96 zal op 27 maart worden geopend door tv-persoon- lijkheid en fervent hengelaar Wim Bosboom. Tijdens de opening zal de Beet Hengelsportpromotie- prijs 1996 worden toegekend aan een persoon die de hen gelsport op bijzondere wijze heeft gepromoot. De genomi neerden voor de prijs die in 1993 is ingesteld door het hengelsportmagazine Beet, waren voor 1996: Joop Fol- kers, Jan Aben en Bertus Ro- zemeijer. Uit deze drie hen gelsportprominenten kozen de lezers van Beet Bertus Ro- zemeijer als winnaar. De prijs, een kristallen sculptuur met twee springen de zalmen en een bedrag van drieduizend gulden, zal wor den uitgereikt door Tweede Kamerlid en belangenbehar tiger van de hengelsport Piet Blauw. Het geldbedrag gaat traditiegetrouw naar een goed doel. Dit jaar naar Art sen zonder grenzen. Exposanten presenteren tal rijke noviteiten op de VIS- MA'96 en bieden zowel de sportvisser als de recreant wederom de mogelijkheid om aan het begin van het nieuwe sport-visseizoen ken nis te maken met tal van no viteiten. VISMA staat bol van pri meurs op het gebied van de hengelsport, de nieuwste vis sersboten worden getoond en ook nieuwe visreizen en ac commodaties passeren de re vue. Daarnaast zijn ook di verse voorlichtende instan ties zoals NWS en OVB op VISMA aanwezig. En ook is er informatie te krijgen over de Ierse The King of Clubs wedstrijden. Happening De beurs wordt een echte happening. Het is niet alleen kijken, maar vooral ook doen. Werpwedstrijden op de castingbaan bijvoorbeeld. De beurs brengt vissers on der elkaar, bijvoorbeeld in het sfeervolle visserscafé, voor een biertje en een oefe ning in visserslatijn. Net als afgelopen jaren zijn er op VISMA '96 weer enkele voorlichtende instanties aanwezig. Rond de enorme karpervijver, waarin naast karper ook brasem, voorn en snoek zwemt, geven een ze stal instanties onder meer in formatie over het maken van boilies, rigs, en over het voer van de maand. Verder over wedstrijdtechnieken en over vis en de hengelsport. Zo kan de Nederlandse Ver eniging van Sportvissersfe deraties (NWSJ) geïnteres seerde sportvissers alles vertellen over het visstand- beheer in de Nederlandse wateren en informeert de Snoekstudiegroep Neder land/België (SNB) belang stellenden over haar doel stellingen. Nederland is voor de sport- visserij een aantrekkelijk land. Anderhalf miljoen Ne derlanders vissen één of meerdere malen per jaar. Hiermee behoort de sportvis- serij tot de grootste vorm van openluchtrecreatie in ons land. De NWS is een landelijke organisatie die voor de be langen van de sportvisserij opkomt en zorgt ervoor dat sportvissers mogen vissen, dat er vis zit en dat de vissers kunnen vissen. Belangrijke activiteit van de NWS is on dersteuning van de 900 aan gesloten hengelsportvereni gingen bij het huren van visrechten, het bewaken van Strandvissen is in Zeeland een populaire tak van de sportvisserij. (Archieffoto) de waterkwaliteit en het in richten van het viswater. Kampioenschappen Verder organiseert de NWS diverse nationale kampioen schappen wedstrijdvissen en verzorgt de uitgifte van een landelijke visvergunning (De Grote Vergunning). Tij dens VISMA '96 is hierover in de stand van de NWS vo lop informatie beschikbaar. Verder zal de NWS laten zien hoe de hengelsportverenigin gen kunnen zorgen voor een goed viswater en een goede visstand. Vanzelfsprekend kunnen sportvissers met vra gen over actuele sportvisse- rij-ontwikkelingen bij de NVVS-stand terecht. Het geld dat de Sportvisakte oplevert, gebruikt de Orga nisatie ter Verbetering van de Binnenvisserij (OVB) voor het kweken van poot- vis, het verrichten van on derzoek naar de mogelijkhe den om de visstand en de visserij in de binnenwateren te verbeteren en het geven van voorlichting aan bij voorbeeld hengelsportver enigingen over het beheer van hun viswater. Tijdens VISMA '96 zal OVB de sportvisser onder andere informeren over de sportvis- akte''96, de barbeel en de brasem. De Snoekstudie groep Nederland/België (SNB) werd in 1984 opgericht met als doel 'Bevordering van de specifieke snoekvis- serij en bescherming van de snoekstand en haar biotoop in het kader van de sportvis serij'. Voor haar leden geeft de studiegroep het blad 'Snoekerijen' uit, met veel tips, achtergrondinformatie over het snoekvissen. Vliegvissen Op de stand van de Vliegvis club Spijkenisse is tijdens VISMA '96 weer heel wat te beleven. De beste Nederland se en Belgische vliegvissers zijn aanwezig en er wordt vliegwerples gegeven op de castingbaan door de beste werpers van Nederland. Ook voor de beginnende vliegvis- ser is er veel aandacht. Sepp Fuchs zal op de castingbaan aanwezig zijn om de bezoe kers alles uit te leggen over het werpen met de vlieg. Naast de demonstraties van vliegwerpen met één- en tweehandige hengels, wer pen met draaiende reëel en matchhengel zullen daar ook de vader-zooncompetitie en de werpwedstrijden voor pu bliek plaatsvinden waar ook prijzen mee te winnen zijn. Op de VISMA is informatie te krijgen over het nieuwe hengelsportblad Vissport, eén 54 pagina's tellend maga zine dat zes keer per jaar ver schijnt. In januari 1996 ver scheen het eerste nummer. Het blad biedt artikelen op elk gebied van de hengel sport, productinformatie, wetenswaardigheden, reisin formatie, milieu, adverten ties en bijdragen van lezers. 'S-GRAVELAND - De Vereniging Natuurmonumen ten trekt dit jaar vijf miljoen gulden extra uit voor de aankoop van natuurgebieden. Dat heeft de orga nisatie vrijdag bekendgemaakt. De organisatie koopt jaarlijks zo'n 2000 hectare natuurterrein, voor een totaalprijs van circa 40 miljoen gulden. Die rekening wordt betaald door het ministerie van land bouw en de diverse provin cies. Uit eigen kas legde de organisatie de afgelopen ja ren 3 a 4 miljoen bij. De extra aankopen hebben plaats in acht regio's waar Natuurmonumenten nu al ac tief is, namelijk: in de Pei- zermaden (Noord-Drenthe), het Fochtelo Herveen (op de grens van Friesland en Drenthe), De Wieden (Noord west-Overijssel), de Graaf schap (Gelderland), de Nieu we Venen (Utrecht, Noord en Zuid-Holland), het Ha ringvliet (Zuid-Holland), de Maasuiterwaarden en Kam- pina (beide in Noord-Bra bant). Met de extra uitgaven uit ei gen kas wil Natuurmonu menten de overheid een duw tje in de rug geven. Die maakt tot nu toe te weinig werk van de aanleg van de zogeheten Ecologische Hoofdstructuur (EHS), vindt de organisatie. De EHS moet een grootschalige aaneen schakeling van natuurterrei nen worden die in 2015 klaar moet zijn. Daarvoor zal de overheid de komende jaren nog veel landbouwgrond moeten opkopen en beplan ten met bos. Het tramstation in Ouddorp, zoals dat door Jaap van der Slik geschilderd is. OUDDORP - Jaap van der Slik, bekend van de Flak- keese Kalender, heeft deze keer het penseel ter hand genomen voor het vervaardigen van een verjaar dagskalender. Thema van deze kalender is oude tramstations van Goeree-Overflakkee. Van der Slik koos zes tram stations uit voor de kalen der. Dit zijn de stations van: Ouddorp, Stellendam, Mid- delharnis (station en haven hoofd), Nieuwe-Tonge en Ooltgensplaat. Stuk voor stuk bekende plaatsen uit het verleden. Toen de tram nog een voorname rol speel de. Als vervoei'middel over het eiland en daarbuiten was de tram onmisbaar. De zes schilderijen van Van der Slik liggen op dit mo ment bij de drukker. Daar worden ze verwerkt voor de kalender, die in een beperkte oplage zal verschijnen. De kalender is half april klaar. Voor de verdere ontwikke ling en distributie wordt ge zorgd door de Gereformeerde Gemeente van Ouddorp. Voor verdere inlichtingen kan men bellen met de actie commissie van de kerk (0187- 682507). MIDDELHARNIS/ZIERIKZEE - Bladgroente (an dijvie, spinazie), prei en gemengde groenten (rauw kost, gemengde sla en hutspot) zaten vorig jaar in de lift bij de verkoop van verse groente aan de consu ment. Wel kocht die vorig jaar min der verse groente dan in 1994, gemiddeld 80 kilogram tegen 83 kg het jaar daarvoor, zo blijkt uit gegevens van het Produktschap voor Groente en Fruit. Spruiten en witlof worden steeds minder popu lair. Ook rode kool, uien en kom kommers gaven een lagere afzet te zien. Advertentie Advertentie Goes, Marconistraat 13,0113-213525 Kruiningen. Zandweg 1b, 0113-382626 Middelburg, Korendijk 34, 0118-623632

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 11