WBE en sportvissers 'oogsten' bergen zwerfvuil op Duiveland 'Winkeldochters' is genadeloos portret van middenstandsgezin Dorpsraad wil bankjes op Zeedijk Dode bij ongeval Oude-Tonge Inhalende motorrijder onderuit VVV naar Reise Essen en Vakantiesalon Brussel In kader van Nationale Schoonmaakdag Theater van het Oosten speelt in Concertsaal 6 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE AMSTERDAM - De meerder heid van de deelnemers aan het schaduwreferendum over de herstructureringsplannen voor het Amsterdamse Muse umplein is tegen de bouw van een ondergrondse garage, waarvoor ruim 200 bomen moeten verdwijnen. BROUWERSHAVEN - De dorpsraad Brouwershaven wil op de Zeedijk en op de Loswal bij Den Osse meerdere bankjes en fietsenstallingen. Dat blijkt uit de agenda van de vergadering van vandaag, maandag 18 maart. Verder op de agenda van de vergadering een wijziging van de tarieven structuur voor het Tonnenma- gazijn. Het gaat hier om een wijziging in de verhuurtarie- ven van het Brouwse dorps huis. Ook het beheer van de gymzaal komt aan de orde. De vergadering van de dorpsraad wordt gehouden in het stad huis in Brouwershaven en be gint om 19.30 uur. OUDE-TONGE - Een 28-jarige inwoner van Brussel is vrijdag om het leven gekomen bij een ongeval op de Rijksweg 59 bij Oude-Tonge. De Belg reed na een inhaal manoeuvre op de linkerweg helft en reed daarbij frontaal op een tegenligger. Hij over leed ter plaatse aan zijn ver wondingen. De man raakte be kneld in de auto en moest door de brandweer uit de auto wor- 'den gehaald. Zijn gewonde passagier werd naar het Zui derziekenhuis in Rotterdam gebracht. De twee inzittenden van de te genligger, een man en een vrouw uit Rotterdam, werden met lichte verwondingen naar het Dijkzigt Ziekenhuis in Rot terdam vervoerd. Ten gevolge van het ongeval moest het ver keer over Rijksweg 59 lange tijd worden omgeleid. NIEUWERKERK - Op de krui sing Stolpweg/Deltastraat in Nieuwerkerk kwam zondag middag een motorrijder ten val bij een inhaalmanoeuvre. Een 28-jarige inwoner van Zie- rikzee die richting N59 reed, sloeg met zijn auto linksaf de Deltastraat in en zag niet dat hij werd ingehaald door een een 29-jarige motorrijder die ook richting N59 reed. De twee voertuigen raakten el kaar niet, maar door de uit wijkmanoeuvre en het rem men ging de motorrijder onderuit. Hij liep geen ver wondingen op. De motor werd echter behoorlijk beschadigd. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Boskoop: W. L. Pera te Hoogeveen; te Koot wijk-Kootwijkerbroek: J. P. Nap te Barneveld; te Harder wijk (wijk l)<»en te IJsselmui- den-Grafhorst: A. L. van Zwet te Uddel. Aangenomen naar Soest (fede ratieve wijkgemeente De Open Hof): mw. H. R. van Heil te Rhenoy en Gellicum; naar Voorthuizen (deelgemeente Ichtuskerk): D. van Arkel te Benthuizen (deelgemeente De Hoeksteen; part-time). Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Bedankt voor Groningen- Zuid: H. K. Bouwkamp te Ma- riënberg. Christelijke Gereformeerde Kerk Tweetal te Hoogeveen: A. P. van Langevelde te Broek op Langedijk en drs. W. C. Moer dijk te Nieuwegein. Gereformeerde Gemeenten in Nederland Beroepen te Ederveen: J. Roos te Opheusden, die bedankte voor Barneveld; voor Breuke- len, voor Leerdam, voor Och- ten en voor Uddel. Ds. G. M. de Leeuw bedankt voor beroep NIEUWERKERK - Ds. G. M. de Leeuw, predikant van de Gereformeerde Gemeente te Barneveld. heeft bedankt voor het beroep dat door Nieuwer kerk op hem was uitgebracht. ZIERIKZEE - De Provinciale VVV Zeeland neemt van 20 tot en met 24 maart deel aan Reise International Essen en van 23 tot en met 31 maart aan het Vakantiesalon in Brussel. De Zeeland-stand maakt onderdeel uit van de Hol land-presentatie van het NRT. De Zeeuwse pre sentatie brengt naast het thema 'water' vooral ook het thema 'land' in beeld. De bezoekers van Reise International Essen worden bovendien geattendeerd op het relatief grote aantal Zeeuwse campings met ADAC-erkenningen. De beurs in Brussel ontvangt jaarlijks zo'n 175.000 bezoe kers, waarvan 60 procent Ne derlandstalig en 40 procent Franstalig. Vooral gezinnen met jonge kinderen maar ook 'couples', bezoeken de Hol landstand en zijn op zoek naar concrete informatie over grote steden, de kust, actieve vakan ties, attracties en concrete ar rangementen. Reise International Essen is de grootste toeristische publieks- beurs in het voor Nederland in het algemeen en Zeeland in het bijzonder belangrijke her- komstgebied Rhein-Ruhr. Jaarlijks bezoeken ongeveer 115.000 geïnteresseerden deze beurs om informatie te verza melen over kampeer- en bun galowvakanties en recreatie mogelijkheden en attractie-be zoek. Een belangrijke reden voor Belgen om hun korte of lange vakantie in Nederland door te brengen zijn de kust, die heel anders is dan de Belgische, en de culinaire geneugten van Zeeland (mosselen). De Ooster buren komen vooral vanwege het strand, de frisse lucht, de rust en het weidse en landelij ke karakter. Belgen èn Duit sers vinden de Zeeuwse kust bovendien snel en gemakke lijk bereikbaar, stelt de Pro vinciale VW. Via de speciale KustKrant, on derdeel van de grootschalige landelijke kustacties voor Bel gië en Duitsland, vestigt de Provinciale VW Zeeland de aandacht op het zogenaamde unique selling point" van de Zeeuwse kust. Daarnaast krijgt ook het „andere Zee land" ruimschoots aandacht om bezoekers erop te wijzen dat Zeeland meer is dan zon, zee en strand alleen. Het Vakantiesalon Brussel vindt plaats van 23 tot en 31 maart in het Tentoonstellings park aan het Belgiëplein. De beurs is dagelijks geopend van 10.00 tot 18.00 uur, maar op vrijdag van 10.00 tot 21.00 uur. Reise International Essen vindt plaats van 20 tot en met 24 maart in Messe Essen aan de Norbertstrasse en is dagelijks geopend van 10.00 tot 18.00 uur. ZIERIKZEE/ BURGH-HAAMSTEDE Bijstandswet In het MFC in Zierikzee wordt donderdag 25 april een voor lichtingsmiddag gehouden bver de herziening van de Al gemene Bijstandswet. Donder dag 4 april wordt in dorpshuis De Schutse in Haamstede zo'n voorlichtingsmiddag gehou den. Het gaat om een initiatief van de ANBO, de CNV- en de FNV-senioren en uitkeringsge rechtigden, de PCOB en de Stichting Welzijn Ouderen. Het onderwerp wordt toege licht door de voorzitter van het WAO-Platform Zeeland W. van de Voorde en de adjunct- direc teur van de Intergemeentelijke Sociale Dienst Schouwen-Dui- veland F. Babijn. De nieuwe bijstandswet werd in januari 1996 van kracht en heeft totaal andere uitgangspunten dan voorheen. Gemeenten kregen meer ruimte om in te spelen op de bekostiging van noodzake lijke bestaanskosten. De the mamiddagen beginnen om 14.00 uur. NOORDWELLE NBvP-bijeenkomst De afdeling Noordwelle en om streken van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen (NBvP) houdt dinsdag 19 maart een bijeenkomst in het dorpshuis in Renesse. Tijdens de bijeenkomst verzorgt Rap- pa uit Pijnacker een mode show. Rappa mode is vervaar digd van uit natuurlijke produkten gemaakte stoffen uit de derde wereld. Verder wordt tijdens de bijeenkomst een inleiding ondersteund door dia's vertoond over het thema 'Kinderwerk'. De NBvP-bijeenkomst begint om 19.30 uur. BROUWERSHAVEN Bingo In de recreatiezaal van woon zorgcentrum De Poortershof in Brouwershaven wordt woens dag 20 maart een bingo gehou den. Het evenement begint om 14.00 uur en is bedoeld voor ie dere belangstellende. BURGH-HAAMSTEDE Open dag golfbaan Op zaterdag 30 maart houdt Golfclub Molenberg in Burgh- Haamstede van 9.30 tot 17.00 uur een open dag. Nadat de golfbaan aan de Hogeweg be gin 1995 werd geopend, is eind 1995 de Golfclub Molenberg opgericht. Ter inluiding van het nieuwe golfseizoen houdt de club nu de open dag. Op de ze dag worden golfdemonstra- ties gegeven door professio nals, kan men een rondleiding krijgen over het terrein, is er de mogelijkheid tot het spelen van oefensessies op de afslag- baan, en worden een 'putten op de green'- en 'hole in one'-wed- strijd gehouden. Verder is er een presentatie van lespro gramma's en kan informatie worden verkregen over het lid maatschap. HAAMSTEDE Borstvoeding La Leche League Nederland gaat in Haamstede vier borst voedingsinformatie-avonden houden en wel één keer per maand. De eerste wordt gehou den ten huize van Jacqueline Riemans aan de Repel 7 in Burgh-Haamstede. De infor matie-avond begint om 20.00 uur. Thema van de eerste avond is voorbereiding op en voordelen van borstvoeding. Er zijn verschillende voor de hand liggende voordelen. Het is gemakkelijk en je hebt het altijd bij de hand. Er zijn vol gens La Leche League ook voordelen die minder bekend zijn. Kinderen die borstvoe ding krijgen komen gemiddeld minder bij de huisarts en vrou wen die borstvoeding geven of hebben gegeven hebben min der kans op borstkanker. Aan staande moeders en voedende moeders zijn welkom op de in formatie-avond. Voor meer in formatie: 412927. NBvP Dien van Ast en Rina Hoejen- bos verzorgen woensdag 20 maart een Doe-avond in het Tonnenmagazijn voor de leden van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen, afdeling Brouwershaven. Feestavond Algemene Sportvereniging Brouwershaven houdt op za terdag 30 maart de jaarlijkse feestavond in het Tonnenma gazijn in Brouwershaven. Op gevoerd wordt een klucht in drie bedrijven door leden van de vereniging. Het gaat om het blijspel Al weer vals alarm, ge schreven door Erik Bok. Na af loop is er bal. De aanvang van de avond is 20.00 uur. OUWERKERK Kinderdisco In het dorpshuis in Ouwerkerk wordt zaterdag 6 april een Kin derdisco gehouden voor kinde ren die op de basisschool zitten. De disco wordt georga niseerd door Eline en Rachel de Vries. De kinderen uit groep 1 tot en met 4 zijn welkom van 19.00 tot 20.30 uur. De leerlin gen uit groep 5 tot en met 8 van 20.30 tot 23.00 uur. Er is vol doende muziek aanwezig, maar de kinderen kunnen ook eigen CD's meenemen. Daar moet dan wel de naam op wor den gezet. BRUINISSE Helpt Elkander Dinsdag 19 maart wordt tij dens de bijeenkomst van de Hervormde vrouwenvereni ging Helpt Elkander een gezel lig spelletje bingo gespeeld waarmee leuke prijsjes te win nen zijn. De avond begint om half acht in het verenigingsge bouw aan de Deestraat Actueel Hoewel geschreven in 1983 is Winkeldochter een nog immer actueel stuk. De Rotterdamse wijk Spangen en het Spijker kwartier in Arnhem zijn voor beelden waarmee de link kan worden gelegd. Buurten in ver val, waar junks en hoeren tot het dagelijkse straatbeeld zijn gaan horen. De voorstelling in Zierikzee staat onder auspiciën van de werkgroep Uit op Schouwen- Duiveland. De aanvang is 20.00 uur. Kaarten zijn vanaf acht dagen voor de voorstel- Een scène uit Winkeldochters, met van links naar rechts: Jan van Eijndthoven, Loes Wouterson en ling te koop bij de WV in Zie- Margreet Blanken. (Foto: Eduard Coblijnrikzee. OUWERKERK - Wie nu de meeste rommel in Schouwen-Duivelands groen achterlaat, de re creant of de eigen bevolking, konden de schoon makers ook niet zeggen. Feit is in elk geval wel dat er genoeg rommel lag om een aantal leden van Wildbeheereenheid De Gouwe en Hengel sport vereniging Oosterschelde een volle zater dagochtend bezig te houden met het opruimen ervan. Zo'n 25 leden van WBE De Gouwe, die grofweg het gebied bestrijkt van Bruinisse tot de oostkant van de Delingsdijk bij Brouwershaven, en tien man van HSV Oosterschelde togen zaterdagmorgen bijtijds aan het werk tijdens de zesde Nationale Schoonmaakdag. Deze schoonmaakdag wordt jaarlijks georganiseerd door de Stichting Nederland Schoon in samenwerking met de Ko ninklijke Nederlandse Jagers vereniging (KNJV) en kreeg dit keer als motto mee 'De na tuur hou je natuurlijk schoon'. Volgens de stichting laten Ne derlanders per jaar zo'n 100.000 ton afval achter in re creatiegebieden. Een kwart hiervan is zwerfvuil en dat moet handmatig verwijderd worden. Op jaarbasis wordt ruim 550 miljoen gulden be steed aan het opruimen van zwerfafval op openbare terrei nen. De stichting stelt dat als zwerfafval jaar na jaar blijft liggen, er van een behoorlijke mlieubelasting sprake is en dat het spul ook nog eens ge vaarlijk is voormens en dier. De schoonmaker? op Duive land richtten zich zaterdag on der meer op het krekengebied bij Ouwerkerk, het strandje, buitendijkse gebieden en het bos van Staatsbosbeheer bij het dorp. Ook werd opgeruimd aan het eind van Straalweg bij de Zeelandbrug en in het pol dergebied tussen Dreischor en Bruinisse. Daar kwam trou wens ook de 'grootste vangst' vandaan: een compleet bank stel. In totaal leverde de ochtend tenminste vier forse aanhang wagens zwerfvuil op, waarvan het grootste deel bestond uit blikjes, plastic en flessen. Maar ook een oud bootje, auto banden, een grondzeil en een stapel kussenè werden opge pikt. Staatsbosbeheer leverde trouwens de vuilniszakken en zorgt ook voor de verdere af voer van het verzamelde zwerfvuil. WBE De Gouwe en HSV Oos terschelde deden voor het vier de jaar mee aan de Nationale Schoonmaakdag. En volgens A. J. Verwest, bestuurslid van de hengelsportvereniging, niet vergeefs: „Het resultaat kun je merken. De omgeving waar wij komen, het krekengebied, is opvallend schoon." HSV Oosterschelde doet mee aan de schoonmaak, omdat, zegt Ver west, „We willen dat ons vis water er fatsoenlijk uitziet." Volgens C. Bolijn, penning meester van WBE De Gouwe, pakt de WBE de zaken om twee redenen aan. De natuur hoort schoon te zijn, zegt Bolijn: „Ja gers zijn tenslotte natuurmen sen." Daarnaast vindt Bolijn het ook belangrijk dat het ima go van de KNJV omhoog ge haald wordt. „Vandaag de dag hebben we een vrij negatief imago. We willen duidelijk maken dat we niet zoals zoveel •mensen denken, alleen maar vogeltjes doodschieten, maar dat we daadwerkelijk betrok ken zijn bij de natuur en er ook wat voor overhebben." Verder hecht hij ook belang aan het feit dat deze actie de jacht als gegeven bespreekbaar maakt. Bolijn vertelt verder dat el ders in den lande ook vaak scholen bij de opruimactie worden betrokken. „Alleen is dat hier wat moeilijk. We heb ben de scholen wel aangezocht en die wilden in principe best meedoen, maar de meeste kin deren sporten op zaterdag. En dan blijven er te weinig over om de zaak organisatorisch rond te krijgen." Vorig jaar werkten aan de Na tionale Schoonmaakdag in heel Nederland zo'n 170 wild- beheereenheden mee, die 8000 vrijwilligers op de been brach ten. Toen werd in totaal onge veer 4000 kuub zwerfvuil «uit de natuur gehaald. De actie op Duiveland was za terdag goed voor minimaal tien kuub zwerfafval. ZIERIKZEE - Verloedering, vreemdelingen haat en zelfbeklag. Dat zijn de kernbegrippen van Winkeldochters, het stuk dat het Theater van het Oosten vrijdag 29 maart opvoert in de Concertzaal in Zierikzee. Het stuk ging vorige maand in Arnhem in première en werd door de critici positief ontvangen. 'Winkeldochters' staat in de fi guurlijke betekenis voor 'on verkoopbare artikelen'. Het verhaal van Winkeldochters is uit het leven gegrepen. Met ge nadeloze humor tekent de schrijver Ger Thijs het groeps portret van een middenstands gezin dat in het verleden zake lijk succesvol was. De familie was in het bezit van een schoe nenzaak, maar de winkel ging failliet en werd tot woning ver bouwd. De buurt ondergaat eenzelfde lot. Woningen vervallen, zwer vers en junks hebben de plaats ingenomen van de nette bur- gèrs. Het gezin heeft zijn eigen waarde verloren en probeert heldhaftig het hoofd boven water te houden. Door voor oordelen, leugens, wantrou wen, en onbegrip lijkt ont snappen onmogelijk. Zelfs de dochter, een mooie le- tha2-gische Loes Wouterson, ontkomt niet. Ze droomt weg boven roddelbladen, maar de angst doet haar keel op slot. Wat rest is een anorexia-geval dat zich vergrijpt aan kersen bonbons. Volgens Marianne Buijs in De Volkskrant is Van Eijndtho ven een meester in het rustig plaatsen van grappen. De op geblazen vader laat geen smoes onverzonnen om het wespennest te ontvluchten. Weer thuis laat hij woede-ex plosies volgen op droogko misch zelfbeklag. De ster in het stuk is echter Margreet Blanken, de temeri ge moeder die overtuigd is van haar naderend einde. „Er huist een zwerm vliegen in mijn hoofd," zegt ze in haar nuchte re berusting van de vrouw naar wie toch nooit wordt ge luisterd. „Ik ruik naar lijk. De ontbinding is al begonnen." Toch is de locatie volgens de hoofdrolspeelster minder van belang. „Ik denk dat er hon derden gezinnen ontevreden zijn met hun situatie, maar er niets aan doen en de schuld ge ven aan de buitenwereld." Dat alles ingegeven door de angst voor het onbekende. De beken de hel verdient de voorkeur boven de onbekende hemel. De schoonmaakactie leverde tenminste vier aanhangwagens zwerfvuil op. (Foto: Marijke Folkertsma)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 6