GOED KOOP 'We kunnen nu werken zoals het de brandweer behoort' Drukte van belang op de laatste Strao van seizoen 398 Klantenkring Tafeltje Dek Je is groeiende Inbraken in auto's SI SMARIUS raBESCHUIT Uitrusting duikers brandweer overhandigd Geld weg Zierikzees kantoor Man valt door dak Inbraak woning Nieuwerkerk Veel schade aanrijding Noordwelle Sluis bij Bruinisse gesloten Gids vakantie Fiom Veel deelnemersveel publiek in Serooskerke Vlegelavond Noordgouwe MAANDAG 18 MAART 1996 NR 25944 3 Verwachting t/m vrijdag 22 maart ZIERIKZEESCHE E9I NIEUWSBODE Bal Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. H. M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11Zierikzee. Postbus 14300 AA Zierikzee. Telefoon 0111-416551. Telefax 0111-414315. Lezersservice (bezorging) De Zierikzeesche Nieuwsbode na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel dan, ma t/m vr. 0111 -417314 tijdens kantoor uren: van 8.30 tot 17.30 uur. Tijdens de avonduren: ma. di. (niet op woensdag) do. vr., van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 0111-412905 Fotograaf (na 17.30 uur) 0111-401575. Abonnementen per: Maand (autom. afschr.) 18,50 Kwartaal 52,50 (autom. afschr.) 50,00 Halfjaar ƒ100,00 (autom. afschr.) 95,00 Jaar ƒ190,00 (autom. afschr.) ƒ180,00 Losse nummers 1,25 De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lo pende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 75 cent. Kontrakttarieven op aanvraag. „Succesjes" (t/m 4 regels) 7,50 De advertentieprijzen zijn exclusief 17'/?% B.T.W. KOTELETTO'S 5 stuks van JVÏ Aanbiedingen geldig van ma 18 t/m wo 20 maart 1996 A6.P Services B V tel 035-5483333 ELKE DAG GOED NIEUWS 2 WEERSVOORUITZICHTEN Woensdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 10% Min.temp. 1 graad Mid.temp. 8 graden Windkracht oost 3 Donderdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 10% Min.femp. 1 graad Mid.temp. 10 graden Windkracht oost 3 Vrijdag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 10% Min.temp. 3 graden Mid.temp. 11 graden Windkracht zuidoost 4 ZON- EN MAANSTANDEN 19mrt Zon op 06.44, onder 18.49 Maan op 06.33, onder 19.12 Nieuwe Maan: 19 maart (11.46) HETWEEROVERZICHT DE BILT - De oostenwind voert nog steeds lucht aan waarin de tempera tuur niet tot hoge waarden kan stij gen. Morgenmiddag wordt het een graad of 7. Als later in de week de wind naar het zuidoosten draait, komt het kwik boven de 10 graden uit. Tot en met woensdag verandert er eigenlijk weinig in het huidige weerbeeld. De bewolking overheerst en zo nu en dan is er ruimte voor een opklaring. Het blijft droog, 's Nachts lopen de minima uiteen van rond het vriespunt in het noordoosten tot 3 graden in Zeeland, 's Middags wij zen veel thermometers 7 of 8 graden aan. Er waait een zwakke tot matige oostenwind. Verantwoordelijk voor het Nederlandse weer is een uitge strekt en honkvast hogedrukgebied boven Scandinavië en Rusland. Als later in de week de wind zuidoost is, doet de temperatuur een flinke stap vooruit. In de middag wordt het dan een graad of 11. Bovendien schijnt de zon geregeld. ZIERIKZEE - In Nieuwerkerk en Brouwershaven is respec tievelijk in de nacht van don derdag op vrijdag en vrijdag tussen 15.45 uur en 16.15 uur, een auto opengebroken. In Brouwershaven werd uit de auto van een 43-jarige inwoon ster uit die plaats, een radio- compactdiscspeler gestolen en een tas met kleding. Het por tier aan de bestuurderskant was opengebroken. De auto stond geparkeerd aan de Noor- wegenlaan. Na bezoek aan een winkel aan de Deltastraat in Nieuwerkerk vrijdagmiddag, werd een 29-ja- rige inwoonster van Bruinisse onaangenaam verrast toen bij terugkomst bleek dat haar au to was opengebroken en haar radiocassettespeler weg was. rol 110 gram van 79 GEWASSEN 0YA WORTELTJES 0Ë\M 500 gram w Ook in '96 toename verwacht BROUWERSHAVEN - Het aantal mensen in Middenschouwen en Brouwershaven dat ge bruik maakt van de diensten van Tafeltje Dek Je groeit nog steeds en het bestuur verwacht ook in 1996 een verdere stijging. Dat blijkt uit het jaarverslag over 1995. De algemene tendens is men sen zo lang mogelijk zelfstan dig in hun eigen huis te laten wonen. Tafeltje Dek Je ver zorgt warme maaltijden voor mensen die door ziekte of an dere omstandigheden zelf niet in staat zijn om te zorgen voor een warme maaltijd. In de ge meenten Brouwershaven en Middenschouwen zorgt de Stichting Tafeltje Dek Je Brouwershaven-Middenschou- wen daar voor. Behoefte Dat daar behoefte aan bestaat, is volgens het jaarverslag in middels wel bewezen. In 1995 turfde men 43 gebruikers, in 1996 zit men al op 58 en voor 1997 verwacht men 60 gebrui kers. „De klantenkring groeit nog steeds. Dit is een teken dat de maaltijden goed zijn, dat er steeds meer ouderen op Schou wen-Duiveland bijkomen en dat men steeds ouder wordt", aldus het jaarverslag. Uit voorzorg heeft de stichting inmiddels extra cassettes aan geschaft. De gebruikers nemen niet allemaal dagelijks een maaltijd af van de stichting. Per dag worden gemiddeld 50 maaltijden bezorgd. In het af gelopen jaar werden in totaal 14.500 maaltijden bezorgd. ZIERIKZEE - In de nacht van donderdag op vrijdag is uit een bedrijf aan de Wevershoek in Zierikzee ongeveer vijfdui zend gulden gestolen. Het geldbedrag lag in het kan toor, dat door de dieven werd opengebroken. Het bedrijf is eigenaar van een 45-jarige in woner van Zierikzee. BURGH-HAAMSTEDE - Een 24-jarige inwoner van Bruinis se is vrijdag gewond geraakt toen hij door het dak viel van een schuurtje op camping Ginsterveld in Haamstede. De Bruenaar voerde voor zijn werkgever een dakreparatie op de camping uit. Het kunst stof dak bleek echter niet be stand tegen het gewicht van de man. Hij zakte er door. De Bruenaar raakte bij de val gewond aan zijn hoofd en werd per ambulance overgebracht naar het Rode Kruis Zieken huis in Zierikzee. NIEUWERKERK - In een wo ning aan de Meeuwenlaan in Nieuwerkerk is donderdag of vrijdag ingebroken. Uit het 'huis zijn verschillende waardevolle spullen en sie raden gestolen. De 31-jarige bewoner en eigenaar van de woning deed aangifte van de diefstal. NOORDWELLE - Bij een aan rijding op de kruising Stoof- weg/Helleweg bij Noordwelle zondagmiddag, raakten twee personenauto's zwaar bescha digd. De bestuurders kwamen met de schrik vrij. Een 26-jarige inwoner van Oos terhout haalde voor hem, even eens in de richting Zierikzee over de Stoofweg rijdende au to's in, toen een 60-jarige in woonster van het Duitse Erke- lenz linksaf sloeg, de Helleweg in. De afslaande bestuurster had de inhalende automobilist niet zien aankomen, terwijl de in halende automobilist de af slaande Duitse geen richting had zien aangeven. Gevolg was een botsing, waarbij de twee wagens aanzienlijk bescha digd raakten. BRUINISSE - De Grevelingen- sluis bij Bruinisse is van maan dag 15 tot en met woensdag 17 april gestremd voor het scheepvaartverkeer. De stremming heeft te maken met het verwisselen van een oliedrukcilinder v^n een van de vloeddeuren. Gelijktijdig ondergaat de basculebrug in de rijksweg over de Grevelingen- dam een periodieke onder houdsbeurt. neelvereniging Lere Lere voor een volle zaal het stuk 'Veel kabaal op Clingendael' bracht, geschreven door Hans van Wijngaarden. Het bal na duur de tot rond 2.00 uur. Uitslagen ringsteken op de fiets: 4 tot 6 jaar: 1 Johan de Gl- opper, 2 Johan Hart, 3 Arnold Bil. 6 tot 8 jaar: 1 Nicole de Sla ger, 2 Michel de Bil, 3 Maarten Visser. Tot 12 jaar: 1 Patrick Verseput, 2 Yvette Schreurs, 3 Patty van Toledo. Versierde paarden: 1 Ilse van der Slikke, 2 Daphne Ketting, 3 Marjo Giljam. Ringsteken: 1 Emmily den Boer, 2 Ilona de Vrieze, 3 Els Hart. Advertentie De duikers in hun kersverse uitrusting voor de brandweerwagens. (Foto: Marijke Folkertsma) SCHARENDIJKE - De 'witte vlek* op de Zeeuwse kaart als het gaat om brandweerdui kers, is bijna verdwenen. Zaterdag kregen de tien duikers van de korpsen Bruinisse, Brou wershaven en Zierikzee in Scharendijke name lijk hun gloednieuwe uitrusting overhandigd. Eind juni doen de duikers examen. Comman dant van het korps Zierikzee, H. J. Fierens ver wacht dat het team met de bouwvakvakantie operationeel is. Tot nu toe was Schouwen-Dui- veland altijd aangewezen op Goes als er een ongeval plaats vond waarbij alleen duikers uitkomst konden bieden. En dat heeft in het verleden nogal eens geleid tot bizarre situ aties. In Bruinisse verdronk enkele jaren geleden een vrouw praktisch voor de ogen van de Bruse brandweer. De vrouw was in een auto in de ha ven geraakt. Omdat het korps niet over duikers beschikte, moest .Goes worden ingescha keld om de vrouw uit de zeven meter diep gezonken auto te bevrijden. Aanrijden uit Goes kost de nodige tijd en in dit ge val liep dit voor de vrouw noodlottig af. Dit tragische ongeval vormde destijds de druppel die de em mer deed overlopen. Er moest een brandweerduikteam ko men op Schouwen-Duiveland. De drie korpsen en gemeenten op het eiland die het meest met diep water als havens te ma ken hebben, sloegen de handen ineen en zetten met vereende krachten een team op, uit noodzaak voor eigen rekening. „Een felicitatie waard", stelde Fierens. „Maar de inzet moet van jullie duikers komen. Je weet uiteraard nooit wat je on der water tegenkomt. Daarom alle eer aan de cursisten", voegde hij toe. Van de tien man komen er drie van het korps Zierikzee, drie van Bruinisse en vier van de Brouwse brand weer. „Als er wat gebeurt, dan worden alle drie korpsen ge waarschuwd. Het is aan de commandanten te beslissen hoe de zaak verder wordt aan gepakt", aldus Fierens. Hij vindt dat de brandweer met de komst van de duikers, nu tenminste kan werken zoals het hoort. Dus ook in geval van 'waterongevallen', die zich op het drukbezochte, waterrijke Schouwen-Duiveland toch met enige regelmaat voordoen, kan de brandweer straks slagvaar dig optreden. „Het is voor de bevolking goed te weten dat we in dergelijke gevallen voor- taan in zeer korte tijd aanwe zig kunnen zijn", aldus Fie rens. Het feit dat nogal eens wordt gedacht dat als iemand met de auto te water raakt, hij of zij dan ook meteen verdrinkt, ontzenuwde Fierens: „Als ie mand met de auto de haven in rijdt, kan het toch lang duren voor zo iemand overlijdt. In zo'n auto zit namelijk een luchtbel." Zodoende kunnen duikers vaak nog uitkomst bieden. De gids bevat een aanbod van betaalbare vakantiemogelijk heden in binnen- en buitenland en geeft informatie en tips voor individuele en groepsva- kanties. Ook een aantal moge lijkheden voor kinderkampen en jongerenvakanties zijn in de gids opgenomen. De uitgave is te bestellen bij het buro-Zeeland van Fiom in Middelburg. Engel Ook H. Hanson van duikcen trum de Grevelingen, leveran cier van de uitrusting, is blij met de komst van een duik team. „We hebban enorm veel duikers op het eiland. Ik ben blij dat Schouwen-Duiveland nu zelf beschikt over mensen die de reddende engel kunnen spelen. Goes ligt tenslotte ver van ons af. Zijn er problemen, dan kunnen we die voortaan snel oplossen", aldus Hanson. NOORDGOUWE - Op initia tief van het Agrarisch jonge ren Kontakt (AJK) en de re- giogroep van de Plattelands Jongeren Zuid (PJZ) wordt vrijdag 22 maart een Vlegel avond gehouden in Noordgou- we'. De bijeenkomst Wordt gehou den in café-restaurant Van der Weijde en begint om 20.00 uur. J. de Koeijer verzorgt een le zing oyer de teelt van Zeeuws Vlegelgraan en het brouwen van Vlegelbier. hoogte van de deelnemede po ny's en paarden zat, verliep het ringsteken toch zonder proble men dankzij de nodige impro visatie door de organisatie. Ook was er erg veel publiek op de ring om de verrichtingen van de ruiters en amazones te aanschouwen. Eerder hadden de kinderen van de plaatselij ke basisschool de gelegenheid gekregen om hun ringsteek kunsten op de fiets te verto nen. Verder kreeg burgemees ter H. Tees, die de Strao kwam openen, een oorkonde aange boden van de Dorpsgemeen schap ter herinnering aan de laatste Strao van Serooskerke onder de vlag van de gemeente Westerschouwen. Bij de opening stelde De Groot voorts dat de op handen zijnde herindeling hem met zorg ver vult. „In plaats van in Wester schouwen, wordt straks de macht uitgeoefend in Zierik zee. Wat blijft er dan over van onze invloed als kleine kern, van onze wensen en leefbaar heid", zei hij. De Groot onder streepte het belang van de vele vrijwilligers die zich inzetten om allerlei activiteiten in het dorp op touw te zetten: „Zon der al die mensen kan het be stuur van de Dorpsgemeen schap niet werken. We kunnen samen het leed van droevige gebeurtenissen verzachten en samen de gezelligheid, en dus de leefbaarheid, in het dorp vergroten." De voorzitter vroeg zich af of er dorpsraden komen en wat hun macht en vooral onmacht zal zijn. Burgemeester Tees meldde daarop alleen dat hij de instelling van dorpsraden best nuttig vindt, behalve als het slechts een gezelligheids vereniging wordt. De Strao in Serooskerke werd afgesloten met een avondpro gramma, waarbij de eigen to- MIDDELBURG - De Stichting Ambulante Fiom heeft de Va kantiegids voor eenouderge zinnen 1996 uitgegeyen. EROOSKERKE - Van 'strao-moeheid' bleek za terdag- in Serooskerke geen sprake te zijn. Het dorp vierde dan wel als laatste in de rij het tra ditionele paardenfeest, maar kende veel deel nemers, terwijl ook het publiek 's middags bij het ringsteken en 's avonds bij de toneeluitvoe ring in groten getale acte de presence gaf. In tegenstelling tot vorig jaar, toen er maar zeven of acht deelnemers kwamen opdagen, was er nu sprake van een keur van paarden en pony's op de ring van Serooskerke, name lijk 25. Voor d'Oude Smisse stonden de amazones en een enkele ruiter opgesteld om hun paard of pony aan de blik van een deskundige jury te laten onderwerpen. „Leuk, dat iedereen de moeite heeft genomen om hun paard of pony te versieren. Want dat hoort tenslotte bij Strao", meldt R. J. de Groot, voorzit ter van de Dorpsgemeenschap Serooskerke, die het feest op poten zette. Volgens hem namen in voor gaande jaren steeds minder deelnemers de moeite om hun dier te versieren. Hij is blij dat deze traditie, naar het zich in elk geval zaterdag liet aanzien, in ere is hersteld. Waar al die extra deelnemers ineens vandaan komen, weet De Groot eigenlijk niet. „Er is ineens veel meer jeugd bij, en dat vinden we natuurlijk erg leuk. De oude garde houdt er namelijk langzaam maar zeker mee op", zegt hij. Vanwege die soms zeer jeugdige amazones, ging de rit uit het oogpunt van veiligheid dit keer niet over het strand, maar door de pol der en langs de Stoofweg. De groep werd feestelijk inge haald door kinderen op de fiets en muziekvereniging De Witte van Haemstede. Hoewel er nogal wat verchil in Ook de ijzeren paarden werden versierd in Serooskerke bij de laatste strao van het seizoen. (Foto: Marijke Folkertsma)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 3