Vechten in Renesse kost man en vrouwen honderd gulden Gemeenten doen te weinig aan voorkomen vervuiling 'VAC vroeg betrekken bij onderhandelingen' Zierikzeese jongeren zetten zich in voor zendingsechtpaar De Bel Langere strook info-bord Officier Groen: 'Er moet altijd verhaal worden gehaald Volgens onderzoek Zeeuwse Milieu Federatie Jaarverslag Vrouwen Advies Commissie Sponsoractie voor vervanging oude landrover VRIJDAG 15 MAART 1996 NR 25943 7 ZIERIKZEE - Het nieuwe seizoen staat al weer voor de deur, maar gisteren kreeg kantonrech ter A. L. R. Melens in Zierikzee nog even een te rugblik op het vorig seizoen. Twee vechtpartij en kreeg hij voorgeschoteld. Een „dolle boel" vond hij het allemaal. Desalniettemin had hij geen enkele clementie met de boosdoeners. Die werden stuk voor stuk veroordeeld tot een boe te van honderd gulden. Zelfs de geboorte van een baby kon Melens niet verleiden tot enige mildheid. De geboorte, waar een keizersnee aan te pas moest komen, was er de reden van dht een 21-jarige vrouw uit Rotterdam gisteren niet voor Melens kon verschijnen. De re den van verhindering werd Melens per brief meegedeeld. Aanhouden wilde hij echter niet. De vrouw werd bij ver stek veroordeeld tot een boete van honderd gulden. En dat vanwege het feit dat ze het samen met haar vriendin op 28 mei van vorig jaar aan de stok kreeg met een groep van negen seksegenoten in Renes se. Deze vriendin, een 24-jarige vrouw uit Klaaswaal, was gis teren wel aanwezig. Zij ver klaarde dat ze in de bewuste nacht met haar vriendin bui ten stond te wachten voor de deur van een discotheek. Toen zij zag dat een van de vrouwen die naar buiten kwam haar rok naar boven deed, ontlokte dat haar de opmerking: ..Kijk nou. straks heeft ze heel Renesse in d'r kont." Dat was tegen het zere been van de vrouw Die begon de vriendin van de vrouw uit Klaaswaal uit te maken voor ,'vuile negerin' en 'zwarte', om dat ze van mening was dat de opmerking van haar afkom stig was. ..Dat vond ik zo ordi nair. Ze hoeft mijn vriendin niet zo te beledigen", verde digde de vrouw uit Klaaswaal zichzelf gisteren. In Renesse bleef het vorig jaar niet bij woorden alleen. Daar liep het op een handgemeen uit. Spuitbus Een van haar tegenstandsters, een twintigjarige vrouw uit Monster, moest gisteren ook voorkomen. Zij stak een heel ander verhaal af. Toen zij uit de discotheek kwam zag ze dat twee vriendinnen van haar stonden te praten met twee vrouwen. Een van deze vrou wen had volgens haar een spuitbus, met naar later bleek traangas, in de hand. Hiermee spoot ze haar vriendin in het gezicht. Aldus luidde haar ver sie van hetgeen er gebeurd was. Nadat ze haar vriendin snel naar binnen had gebracht ging ze buiten verhaal halen. ,,Ik vroeg alleen maar waarom ze dat gedaan had. En ineens wa ren we aan het vechten. Dat geef ik toe. Maar het was niet met opzet", verklaarde ze gis teren. Officier van justitie J. J. A. Groen, had er geen goed woord voor over. „Waarom hebben we dit niet zo graag?" Vroeg hij. Het antwoord gaf hij zelf: „Omdat het dan een bende wordt in Renesse. En dat is het eigenlijk al. Daarom wordt al les de kop ingedrukt. Het blijkt gewoon niet te kunnen, zo veel jongeren bij elkaar. Eerst dacht ik nog dat u goed gereageerd had door weg te lo pen. Maar het is toch altijd weer hetzelfde. Er moet ver haal worden gehaald en klap pen uitgedeeld." Voor Groen was het boven ie dere twijfel verheven. Wat de ware versie was van hetgeen er allemaal gebeurd was interes seerde hem niet. Er was sprake van vechten op de openbare weg. Daar staat normaal 125 gulden op. Maar omdat de vrouwen de moeite hadden ge nomen om de reis naar Zierik zee te maken, eiste hij tegen hen een boete van honderd gul den. Mèlehs vonniste conform. Opstootje Hetzelfde deed hij met een 27- jarige man uit Rotterdam. De ze was volgens eigen zeggen op 28'juli van het vorig jaar onge wild in een opstootje beland op de Hogezoom in Renesse. „Ik wilde mijn maat helpen. Maar voor ik het wist zat ik geboeid in een cel", antwoordde hij op de vraag van Melens wat er al lemaal gebeurd was. Hij had te veel gedronken. Dat gaf de Rotterdammer toe. Maar hij wist nog wel dat hij niets met de vechtpartij te ma ken had. Volgens hem had de politie dat ook nooit kunnen zien in verband met de drukte. Meierts kende echter meer waarde toe aan het proces-ver baal van een nuchtere agent, waarin vermeld stond dat de man wel degelijk had deelge nomen aan een vechtpartij. Hij was het dan ook helemaal eens met de eis van Melens tot. het betalen van een boete van hon derd gulden. ZIERIKZEE - Het overgrote deel van de ge meenten in Zeeland doet te weinig aan preven tie in de door hen afgegeven milieuvergunnin gen. Dat is de uitkomst van een onderzoek van de Zeeuwse Milieu Federatie. In een artikel in het ZMF-tijdschrift Wantij worden de resulta ten van het onderzoek op een rijtje gezet. Gemeenten geven aan bedrij ven vergunningen af op basis van de Wet milieubeheer die in 1993 in de plaats kwam van de Hinderwet. De wet biedt ge meenten goede mogelijkheden om voorschriften in een ver gunning op te nemen die ge richt zijn op het zuinig omgaan met energie en het voorkomen van afval en de uitstoot van schadelijke stoffen. Van de mogelijkheden wordt, conclu deert de ZMF, niet optimaal gebruik gemaakt. De tien grootste gemeenten van Zee land werden onder de loep ge nomen. Matig Het gros van de gemeentelijke vergunningen scoort volgens de ZMF niet hoger dan matig. Voor wat betreft de gemeente lijke inspanningen om via mi lieuvergunningen afval te voorkomen krijgt de gemeente Middelburg een onvoldoende van de ZMF. De gemeente Vlis- singen daarentegen scoort op dat gebied ruim voldoende en de gemeente Tholen doet daar niet veel voor onder. De ge meente Zierikzee is op dit punt een middenmoter. Zij scoort het etiket 'matig', Voor wat betreft zuinig om gaan met energie springt de Centrale Dienst Gemeentewer ken (CDG) er in positieve zin uit. Vlissingen is goede twee de, maar de overige acht ge meenten blijven ver achter. Zierikzee komt niet hoger dan een dikke onvoldoende. Volgens het ZMF-onderzoek doen gemeenten ook niet veel aan beperking van de automo biliteit. Alle tien onderzochte gemeenten scoren een onvol doende. Beter is het gesteld met de inspanningen die men zich getroost om geluidsover last via de vergunningen bin nen de perken te houden. Hier scoort de gemeente Middel burg een dikke voldoende en ook Borsele, Tholen, Vlissin gen en Zierikzee doen het op dit gebied niet slecht, hoewel zij niet verder komen dan een krappe voldoende. Voor wat betreft het voorko men van luchtvervuiling is het weer de CDG die het hoogste scoort: een dikke voldoende. De gemeente Vlissingen doet er niet veel voor onder, maar de overige acht halen hier geen voldoende. Het Zierikzeese vergunningenbeleid wordt op dit gebied met een 'matig' ge honoreerd. Toch zijn er volgens de ZMF hoopvolle tendensen te be speuren, vooral voor wat be treft de thema's afval, energie en luchtemissies. „De gemeen te Vlissingen schrijft bijvoor beeld aan drie van de vijf be drijven een afval-, energie- en emissieplan voor. Dat is een bijzonder goede opstap voor preventiemaatregelen in de toekomst", aldus het artikel in Wantij. Informatie Opvallend is volgens de ZMF het gebrek aan aandacht voor het thema verkeer. „Zeker wanneer sprake is van over last door verkeer zouden vergunningverleners de moge lijkheden van de Wet Milieube heer op dit punt ter hand moe ten nemen. Van de gemeente Goes, Middelburg en Terneu- zen zou in ieder geval gezien de omvang van hun milieu-afde ling een betere score verwacht mogen worden". Gemeenten zouden volgens de ZMF vaker gebruik moeten maken van hun bevoegdheid om meer informatie bij een aanvraag te verlangen. Het zou volgens de milieufederatie goed zijn om het aanvraagfor mulier zodanig aan te passen dat bedrijven automatisch over preventiemogelijkheden nadenken. De ZMF ziet hier een taak voor /3e Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) weggelegd. ZIERIKZEE - De Vrouwen Advies Commissie (VAC) wil in een zo vroeg mogelijk stadium worden betrokken bij de onderhandelingen over woningbouwprojecten tussen gemeenten en opdrachtgevers. Dat schrijft de VAC in haar jaarverslag over 1995. Volgens de commissie is die vroege be trokkenheid van belang, om dat zij bij de onderhandelingen de woonconsument vertegen woordigt. De VAC wordt ge vormd door een groep vrouwe lijke vrijwilligers die zich inzet voor de kwaliteit van het wonen en de woonomgeving om op die manier de leefbaar heid van de omgeving te verbe teren. Zij doet dat vanuit de vi sie van de vrouw. Adviezen De commissieleden doen hun werk door het bijwonen van bouwvergaderingen en het be studeren yan bouwtekenin gen. Aan de hand daarvan ge ven zij adviezen die het toe komstige gebouw meer practisch in gebruik kunnen maken. Bijvoorbeeld het ver plaatsen van de geplande loca tie of de draairichting van een deur, waardoor een groter muuroppervlakte ontstaat om een kast tegen te zetten. Het afgelopen jaar boog de VAC zich onder meer over de bouwtekeningen van de wo ningen die worden gebouwd aan de Prinses Marijkestraat in Bruinisse en de Oprit in Zonnemaire. Ook bekeken de vrouwen de bouwtekeningen voor het servicewoningencomplex voor ouderen, De Saele dat in Oos- terland komt. Op verzoek van de gemeente Brouwershaven voerde de VAC een sociaal vei ligheidsonderzoek uit in de kernen Dreischor, Noordgou- we, Zonnemaire en Schudde- beurs. Openbare verlichting Daarbij werd onder meer geke ken of de openbare verlichting voldoende was en het openba re groen niet zo hoog stond dat vrouwen zich 's avonds onvei lig zouden kunnen voelen. Aan de hand van de adviezen van de VAC heeft de gemeente een plan opgesteld om meer lan taarnpalen aan te brengen. Momenteel wordt door Delta uitgerekend hoeveel de aan passingen gaan kosten. Een afgevaardigde van de VAC nam deel aan het project 'Bevoegd Teamwork' voor de sociale veiligheid in Wester- schouwen. Jan Leen de Bel: ,,Ik vind dat mijn oom en tante goed werk doen in Thailand. Daarom wil ik ze helpen.(Foto: Joop van Houdt) ZIERIKZEE - „Ik vind dat mijn oom en tante goed werk doen in Thailand. Ik vind het wel jammer dat ze zo ver weg zijn." De dertienjari ge Jan Leen de Bel uit Zierikzee leest altijd met veel belangstelling de brieven waarin oud-Zier- ikzeeënaar Rini de Bel en zijn vrouw Maaike vertellen over hun leven in Thailand. Al bijna tien jaar zijn ze daar werkzaam via de interker kelijke zendingsorganisatie Overzeesche Ge meenschap (OZG). Jan Leen weet precies wat ze daar doen en hoe moeilijk dat soms is. „Mijn oom en tante vertellen de mensen daar over het evangelie en helpen hen bij het dagelijkse werk, bijvoor beeld het oogsten van de rijst. Soms lukt dat niet, omdat de mensen niet naar hen willen luisteren of verslaafd zijn aan heroïne. Er komt ook veel dief stal voor. Wanneer mijn oom en tante een poosje weg zijn ge weest zijn allerlei spullen uit hun hut gehaald." Samen met hun enkele maan den oude zoontje en kleine dochtertje reizen Rini en Maai ke de Bel door de binnenlan den van Thailand van stam naar stam. „Het is een heel arm land. Daarom is er maar één asfaltweg. In het binnen land zijn alleen" zandpaden, die soms heel modderig zijn. Soms komen ze daarop vast te zitten of gaat de auto kapot. Dan doen ze wel drie of vier uur over een afstand van twintig kilometer." Toen uit de brieven van zijn oom en tante bleek dat ze re gelmatig pech hadden met hun zes jaar oude, versleten landro ver, ontstond bij Jan Leen de behoefte om iets te doen om hen te helpen. Hij nam het plakboek met foto's van het zendingsechtpaar mee naar de jeugdsoos van de Hervormde en Gereformeerde Kerk, Mini- tas, waarvan hij lid is. Door de foto's, een videofilm over het werk van Rini en Maaike de Bel én de verhalen van Jan Leen groeide bij de jongeren de bereidheid om zich in te zetten voor de goede zaak. Een collecte tijdens de Her vormd/Gereformeerde jeugd dienst bracht 560,90 op. Een spaarpot, die werd neergezet tijdens jeen volleybaltoernooi in Onderdak, bleek 42,80 te bevatten. Maar de jongeren wilden meer. Tenslotte kost een nieuwe landrover zo'n 50.000 gulden. Een déél van dat bedrag wordt bijeen gebra;öMj°V door de gemeenten Soest en Purmerend, die het zendings echtpaar in het kader van ont wikkelingssamenwerking fi* nancieel steunen. Maar de leden van Minitas én de soos voor iets oudere jongeren, Li- bertas willen vanuit Zierikzee ook een behoorlijke bijdrage leveren. Daarom vatten ze het plan op om in mei of juni een sponsor loop te houden. Op het Zierik zeese sportpark Bannink gaan ze de vierhonderd meter lange baan zo vaak mogelijk afleg gen om voor elke ronde het be drag te ontvangen dat familie en kennissen tevoren hebben toegezegd. Ook de catechisan ten van de Gereformeerde en Nederlandse Hervormde Kerk uit Zierikzee hebben hun me dewerking aan de sponsorloop reeds toegezegd. Naar ver wachting zullen ook de leerlin gen van de twee christelijke basisscholen in Zierikzee, de Jan Wouter van den Doel- school en Johan Louis de Jon- geschool dat doen. De jongeren gaan verder alle kerkbesturen op Schouwen- Duiveland aanschrijven met het verzoek om een financiële bijdrage te léveren aan het goe de doel. Ook de jeugdwerklei- deris van kerken én de'andere sosen op Schouwen-Duiveland worden benaderd met het ver zoek aan de actie deel te ne men. Jan Leen en zijn collega-soosle- den gaan naar autobedrijven in de regio om te vragen of zij de nieuwe landrover willen sponsoren wanneer die kapot gaat. Het betreft daarbij de re paratiekosten en mogelijke nieuwe onderdelen. Tenslotte wordt geld bijeen gebracht door de verkoop van kaarten en kleine artikelen tijdens markten. Jan Leen denkt dat dit alles wel tot het gewenste resultaat moet leiden. „Ik wil mijn oom en tante graag helpen, zodat ze het werk daar vol kunnen hou den. Dat is heel belangrijk, want in Thailand zijn veel ar me mensen waarvoor bijna niets wordt gedaan." De parkeerstrook bij de stadsplattegrond aan de Laan van Saint Hilaire in Zierikzee wordt bin nenkort twee keer zo lang gemaakt. De twintig meter die de strook nu lang is. staat direct vol als er een flinke vrachtwagen op staat. Andere voertuigen zijn dan gedwongen door te rijden of (half) op de weg te gaan staan. De bedoeling is om nog eens twintig meter aan de strook te 'plakken'. ..De in- fo-behoefte is duidelijk aanwezig, want er wordt veel gebruik gemaakt van de strook. Deze is aan de korte kant. Nu kan er maar één vrachtwagen op parkeren. Straks zijn dat er twee", aldus R. van Zetten van de afdeling gemeentewerken. Het is de bedoeling om het werk nog voor het zomersei zoen uit te voeren. Van Zetten: ..Het is al een paar jaar geleden aan de orde gesteld. Maar er is nooit prioriteit aan gegeven. Nu gebeurt dat wel."(Foto: Marijke Folkertsma)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 7