'Het is krankzinnig om zo hard te rijden' Meer leerlingen basisonderwijs Een fiets met een Okee-sticter [eer dan 15.000 tonnen afgelopen reek over Zeeuwse mosselklok Inbraken auto's Controle Benoemd VRIJDAG 15 MAART 1996 NR 25943 Door geboortegolf eind jaren tachtig RUINISSE/ZIERIKZEE - In de week van 4 tot n met 9 maart werden 46 ladingen mosselen op le veiling in Yerseke aangevoerd, met een to- aal gewicht van 15.401 ton netto. Dat is slechts 200 ton minder dan in de voorgaande week. Alle aangeboden ladingen verdwenen in kopershan den. Gemiddeld betaalde de handel 94,42 per ton, bijna zeven gul den per ton minder dan een week eerder. De verzending was volgens opgave: België 3.029 ton, Frankrijk 5.468 ton, diverse landen 634 ton en de binnenlandse handel tekende voor 1.134 ton. Tien vaartuigen verschenen op maandag 4 maart aan de mos- selmarkt met een gezamenlijk aanbod van 3.729 ton netto ge wicht schommelden de aange boden ladingen tussen 121 en 517 nettoton. Delta Mossel be taalde 120 gulden per ton voor een lading met een stukstal van 182 en een vleesgewicht van 35,6 kilo. Zeelands Roem voteerde vijf gulden minder voor een partij met een stuks tal van 169 en een vleesgewicht van 23,6 kilo. De volgende dag waren twaalf schepen goed voor 4.519 netto- ton. Zeelands Roem tastte met 227,99 het diepst in de buidel voor een vrachtje met een stukstal van 140 en een vlees gewicht van 24,5 kilo. Deze handelaar kocht ook 260 ton van de YE 30 met een vleesge wicht van 24,5 kilo. Woensdag maakte de handel keuze uit elf partijen, waarvan drie uit het noorden. Van Bru- se zijde arriveerden de Bru 39 en de Bru 62, met elk circa 400 nettotonnen uit respectieve lijk de Meep en de Doove Balg. Delta Mossel sleepte de lading van de Bru 39 in de wacht, met een stukstal van 164 en een vleesgewicht van 26,3 kilo. Over de weg arriveerden van het Wad 209 ton zwarte schelp dieren, gevist door de YE 36. Deze partij telde bij een stuks tal van 181 een vleesgewicht van 26,4 kilo. Op donderdag meerden acht vaartuigen aan de ponton af met gezamenlijk 2.393 netto- tonnen. Vanaf de Waddenzee gaf de YE 51 als enige acte de présence met 350 nettoton. Prins Dingemanse drukte voor deze partij Waddertjes met een stukstal van 172 en een vleesgewicht van 26,1 kilo het hoogst af. Verder kwamen die dag die YE 87, de YE 74, de YE 82, de YE 73, de YE 30, de YE 161 naar de veiling. Drie schepen lieten op vrijdag tenslotte vier ladingen uitme ten. De YE 27 voer met 520 ton, de YE 99 met 75 ton en de YE 96 met 547 ton netto. Delta Mossel betaalde de hoogste prijs van 237,99 per ton aan een kwe ker uit Yerseke. ZIERIKZEE Leskoffer verslaving Het bestuur van woningbouw vereniging Beter Wonen heeft belang bij een goed woon- en leefklimaat en biedt daarom alle basisscholen op Schou- wen-Duiveland een uitgebrei de leskoffer aan die betrek king heeft op verslaving. De leskoffer is bestemd voor de kinderen van groep zeven en acht en bevat informatie over alcohol, medicijnen en roken. Dinsdag 19 maart draagt het Zeeuws Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs (ZCAD) de leskoffers tijdens een bij eenkomst in de raadzaal van het Zierikzeese stadhuis over aan Beter Wonen. Mini-instuif In de Driehoek in Zierikzee is woensdag 20 maart een mini- instuif voor kinderen van vijf tot en met zeven jaar. Tijdens het evenement worden spelle tjes gedaan en geknutseld. Het betreft een initiatief van de CJV Samen Verder. Aanvang 14.00 Uur. ANBO-themamiddag 'Hoezo lastig oudje'. Dat is de titel van de film die vertoond wordt tijdens de thema-mid dag donderdag 28 maart van de Algemene Nederlandse. Bond voor Ouderen (ANBO). De the mamiddag wordt gehouden in gebouw De Paternoster aan de Paternosterstraat in Zierik zee. De themamiddag begint om 14.00 uur. Dorkashulp Dc schrijfgebedsgroep van Dorkashulp in Zierikzee houdt dinsdag 26 maart een bijeen komst bij Jo den Boer aan de Weststraat 41 (telefoon: 414336). De aanvang is 14.00 uur. Deze maand staat Dorkas hulp aan Vervolgden in het te ken van de christenen in Noord-Afrika. De eilandelijke Dorkasgroep werkt mee aan de schrij factie in Algerije en Marokko. BURGH-HAAMSTEDE Bowlingwedstrijd De afdeling Westerschouwen van de Nederlandse Vereni ging van Huisvrouwen (NVvH) heeft zich onlangs - nadat deze twee. jaar in het bezit is ge weest van de afdeling Noord- welle en omstreken van de Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen (NBvP)- mees ter weten te maken van de bowling-wisselbeker. De jaar lijkse wedstrijd werd gehou den in Sport- en Recreatiecen trum Westerschouwen in Burgh-Haamstede. De dames van de NVvH haalden 3240 punten, terwijl het team van de NBvP op 3112 punten bleef steken. De individuele prijzen gingen naar Sjaan Lutgenau van de NBvP (201 pt), Rietje van Enoo van de NVvH (199 pt) en Magda Quist van de NVvH (197 pt). BROUWERSHAVEN Apollo Brass- en Drumband Apollo uit Brouwershaven is zondag ochtend uitgebreid te horen op Omroep Zeeland. In het pro gramma 'In de lucht' van 11.00 tot 12.00 uur komen de voorzit ter en de dirigent aan het woord. Verder is er natuurlijk veel muziek te horen van Apol lo. ZIERIKZEE - Kantonrechter A. L. R. Melens had gisteren geen enkele moeite met de duizend gulden boete en een voorwaardelijke rij-ontzeg- ging van zes maanden, die officier J. J. A. Groen, tegen een 27-jarige man uit Spijkenisse eiste. De man had op 9 oktober 1994 170 kilome ter per uur gereden op de Zeelandbrug, terwijl daar in verband met werkzaamheden een maxi mumsnelheid gold van vijftig. ,,Het is krankzinnig onder de ze omstandigheden zo hard te rijden", aldus Melens. Hij vond de eis van de officier van justitie dan ook volstrekt rede lijk. Deze eiste een boete van duizend gulden en een voor waardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid van zes maan den met een proeftijd van twee jaar. In deze eis was rekening ge houden met het feit dat de man een paar maanden eerder een boete van 260 gulden had ge kregen voor te hard rijden. Als verzachtende omstandigheid gold echter dat de man zijn au to niet kon missen in verband met zijn werk als servicemon- "\eur. ,,Als ik mijn rijbewijs kwijt- raak, kan ik mijn baas nu bellen en dan ben ik morgen ontslagen", antwoordde hij op de vraag van Melens wat de ge volgen van het intrekken van het rijbewijs zouden zijn. Toch vond de man de eis van Groen „pittig". Melens was dat alleen eens voor zover het 'de geldboete betrof. „Dat zult u wel voelen. Maar over de voorwaardelijke rij-ontzeg- ging heeft u niet te klagen." Hartaanval Tot eenzelfde veroordeling kwam Melens in een zaak te gen een 29-jarige inwoner van Rotterdam. Deze reed in juni vorig jaar zeventig kilometer te hard op de N57 bij Scharen- dijke. Als reden gaf de man dat hij net te horen had gekregen dat zijn vriend in Vlissingen een hartaanval had gehad. „Ik was op dat moment in Rozen burg en wilde zo snel mogelijk in Vlissingen zijn", verklaarde hij gisteren. Melens vondt dit maar „naïef" gedacht. Hij wilde echter niet helemaal meegaan met de eis van Groen. Deze vond dat de man een flinke waarschuwing nodig had, maar legde hem geen onvoorwaardelijke rij ontzegging op van vier maan den, zoals de richtlijnen voor schrijven. Dit omdat de man niet zonder auto kan voor zijn werk. In plaats daarvan eiste Groen 1.500 gulden boete en een voorwaardelijke rij-ont- zegging van zes maanden met een proeftijd van twee jaar. Met de rij-ontzegging was Me lens het eens. Van de geldboete deed hij vijfhonderd gulden af. Vrijgesproken Een 25-jarige man uit Burgh- Haamstede werd vrijgespro ken. Hij werd ervan verdacht in maart 1995 te hebben gere den in een auto die niet verze kerd was. Volgens de man had hij dit echter om tien uur 's morgens telefonisch geregeld. Ongeveer een uur voordat hij door de politie werd aangehou den. Zowel officier Groen als kantonrechter Melens waren van oordeel dat vrijspraak de enige juiste beslissing was. Ook een 39-jarige man uit Ou- de-Tonge verliet tevreden het kantongerecht. Hij was in juni vorig jaar. aangehouden .in. Burgh-Haamstede. Hij be stuurde een auto zonder dat hij daarvoor, volgens de dagvaar ding, over een geldig rijbewijs beschikte. De man, een Joego slavische vluchteling, ver klaarde echter in september 1994 pas in Nederland te zijn gekomen. En dat hij recht had om een jaar te rijden op zijn Joegoslavisch rijbewijs. Groen kon dit verweer niet weerleg gen en had bovendien „geen zin" om precies uit te zoeken wanneer de man naar Neder land was gekomen. Hij vond de aanklacht dus niet bewezen en eiste vrijspraak. Melens was het daar mee eens. ZIERIKZEE - In Zierikzee is gisteren zowel op het parkeer terrein Mosselboomgaard als Gasthuisboomgaard ingebro ken in een auto. Op de Gasthuisboomgaard werd omstreeks 14.45 uur inge broken in de auto van een 32- jarige vrouw uit Zierikzee. Uit de auto werd een radio-casset- te/CDspeler gestolen ter waar de van 1.200 gulden. Een kwartier later werd op de Mosselboomgaard ingebroken in de auto van een 26-jarige man uit Burgh-Haamstede. Uit deze auto werd een 27 mc zender gestolen. ZIERIKZEE - Bij een snel heidscontrole op de Weg naar de Val in Zierikzee zijn giste ren 33 hardrijders bekeurd. De controle werd uitgevoerd tussen 14.00 en 15.30 uur. In an derhalf uur passeerden 498 voertuigen de radarappara- tuur. Hiervan reden er 33 har der dan de toegestane tachtig kilometer per uur. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 123 kilometer per uur. MIDDELBURG - Met onmid dellijke ingang is F. P. Gouds waard benoemd tot districts chef van de politie in Zeeuwsch-Vlaanderen. Goudswaard is sinds mei 1994 werkzaam als interim-dis trictschef in Zeeuwsch-Vlaan- deren. Daarvoor was hij werkzaam in de regio Rotter dam-Rijnmond. Ook op basisscholen op Schouwen-Duiveland was een toename van het aantal leerlingen merkbaar. (Archieffoto) Politie en VVN keuren fietsen Bruse jeugd j SCHOUWEN-DUIVELAND - Het aantal leer lingen in het basisonderwijs is dit schooljaar met 28.000 gestegen. In heel Nederland zitten nu 1.596.100 kinderen op de basisscholen. De landelijke trend is ook hier in de regio merk baar, zo blijkt uit een reactie van de directeur van openbare basisschool Binnen de Veste in Zierikzee, G. Kooman. Zijn school kreeg vorig jaar een flinke aanwas van nieuwe vierjarige leerlingen te ver werken. Niet minder dan der tig kinderen beleefden in de loöp van het jaar hun eerste schooldag bij Binnen de Veste. In totaal heeft de school bijna tweehonderd leerlingen. Dooi de grote aanwas van nieuwe leerlingen kon de school bij het ministerie extra formatie aan vragen. Extra kleuterleidster Dat had tot gevolg dat in de laatste vier maanden voor de Grote Vakantie een extra kleu terleidster op school werk zaam was, gedurende drie da gen per week. Daardoor konden de vier-jarigen in drie, in plaats van twee groepen worden ingedeeld. Na de va kantie stabiliseerde het aantal leerlingen weer vanwege de schoolverlaters die naar het voortgezet onderwijs gingen en doordat een aantal leerlin gen de school verliet vanwege verhuizing. Toch is het aantal leerlingen de afgelopen jaren geleidelijk, én soms met pieken, zo gegroeid dat het schoolgebouw van Bin nen de Veste te klein is gewor den. In twee noodlokalen zijn drie groepen leerlingen gehuis vest, één meer dan eigenlijk de bedoeling was. Ook op de zol der van de school is een leslo kaal ingericht. Om aan die si tuatie een einde te maken is bij het ministerie een aanvraag in gediend voor de bouw van drie nieuwe lokalen aan het school gebouw van Binnen de Veste. De ontwikkelingen in de aan tallen leerlingen en studenten in Nederland werden deze week bekend gemaakt door het ministerie van o-nderwijs. In het voortgezet onderwijs daalde het aantal leerlingen met 10.100 naar 844.800, terwijl ook het aantal studenten in het hoger onderwijs afnam. De cij fers stemmen overeen met eer dere verwachtingen van het ministerie van onderwijs. Nu de ramingen zijn uitgekomen, hoeft de begroting niet te wor den aangepast. Beatrixschool Uit de landelijke cijfers blijkt dat het niet goed lukt om het aantal leerlingen in het speci aal basisonderwijs (lom, mik en iobk) te verminderen. Het steeg dit schooljaar van 57.300 naar 57.700. Staatssecretaris T. Netelenbos wil juist dat meer kinderen met leerproblemen naar het reguliere basisonder wijs gaan. Volgens de direc teur van de Beatrixschool voor speciaal onderwijs op Schou wen-Duiveland, J. de Jong zijn die cijfers heel relatief vanwe ge de toename van leerlingen in het basisonderwijs. „Veel nieuwe leerlingen in het basis onderwijs betekent ook een ex tra toename bij het speciaal on derwijs. In feite is het afgelopen jaar sprake geweest van stabilisatie." Dat was volgens De Jong ook bij de Beatrixschool het geval. kapotte bellen enhet ontbre ken van zijreflecoren op de wielen en trappes. „Die zijn tegenwoordig veplicht. Op de nieuwere en du\rdere fietsen worden die voorleningen door de fabrikant /aangebracht. Maar bij ouder/ en goedkope fietsen ontbrekn ze nog wel eens", aldus VsA Sluis. De VVN-afde/ng organiseert jaarlijks in samenwerking met. de politie efi fietsenkeuring bij de basis^holen in een van de kernen ji haar gebied (de gemeenten^uiveland en Brui- nisse). Da/bij worden de rij wielen vai de leerlingen van groep vii/en zes nauwkeurig beoordeed. Zo wordt onder meer ge/eken of er geen spe ling op lét stuur zit, of de span ning va) de ketting goed is, of er geeyspeling op de trappers zit en /atuurlijk of de bel goed is en cé reflectoren niet ontbre ken. Mooi een aantal kinderen bliict zo'n keuring van hun vertrouwde vervoermiddel spannende gebeurtenis, l/e hooiden van kinderen die njet konden slapen, omdat ze (Achten dat ze een proces-ver- en krijgen wanneer iets iets niet in orde is." Volpns Van Sluis is dat uiteraard niet aan de orde. „Het ga^ er om dat kinderen leren wal bewuster te letten op de teehn|;che staat en daarmee de veililheid van hun fiets. Maar hft zijn in de eerste plaats dc ouders die verant woorde! jk zijn." De metste kinderen vonden het wel tie zov hun fie al op sticker nteressant dat de poli- ?1 aandacht had voor En ze waren er voor- Cspitst om een Okee- e krijgen. „In absolute zin hebben een aantal leerlingen bij gen. Een groot deel acht kinderen, kwam school vanwege van hun ouders naar wen-Duiveland. Zij langer op een school ciaal onderwijs." In king met het landelijk delde van vier procent aantal kinderen op Duiveland dat speciaal wijs nodig heeft laag. draagt twee procent. De stijging van het aant? leer lingen in het basisonderfijs hangt vooral samen ifet de stijging van het aantal pboor- ten in de jaren tachti.' Ook speelt een toename \|n het aantal migranten een jol. De daling van het aantal leerlin gen in het voortgezet onder wijs wordt veroorzaak door een sterke daling van! de ge boortecijfers tussen 970 en 1975. Naar verwadhthg zal vanaf 1998 weer sprke zijn van groei in het voortgzet on derwijs. Voor de universitei ten wordt in de toekenst een forse daling van het aantal studenten voorzien, net name als gevolg van het eener weg sturen van studentennaar het hbo. BRUINISSE - Wel of geen okec-sticker op je fiets. Daar draaide het donderdagmorgen om bij de leerlingen van de drie Bruse basisscho len. Het kleinood werd je direct uitgereikt na keuring van je fiets door de politie. Je kreeg het misschien later van de juf of meester, wanneer je kon laten zien dat de (kleine) mankementen aan je fiets waren hersteld. Of de sticker ging aan je neus voorbij, omdat je fiets te gaar was. Dat laatste kwam maar een paar keer voor. Volgens de voorzitter van de afdeling Dui veland van Veilig Verkeer Ne derland, J. van Sluis uit Nieu- werkerk vertoonden acht van de ongeveer honderd fietsen die werden gekeurd ernstige mankementen. Het ergste wat de politieagenten B Steren- borg en H. Adriaanse tegen kwamen was een fiets waar van de remmen het absoluut niet deden. „Het is natuurlijk levensge vaarlijk om een kind daarmee rond te laten rijden", aldus Van Sluis, die de keuring orga niseerde samen met de VVN-le- den M. J. Kole, J. van den Hou ten en H. C. Barendse. Zij zijn ervan overtuigd dat het in de eerste plaats de verant woordelijkheid van de ouders is om te voorkomen dat hun kind met zo'n gevaarlijke fiets de straat op gaat. „Zij moeten er regelmatig op letten of de fiets geen mankementen ver toont." Over het algemeen had de poli tie niets te klagen. De meest voorkomende mankementen die werden vastgesteld waren De mankementen aan de kinderfietsen varieerden van een kapotte bel tot niet functionerende rem men. (Foto: Joop van Houdt) Babyboom

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 5