Zoekplaatje Centrum Haamstede wordt recreatief winkelgebied Minder chemisch afval bij de RSD Milieuzorg op de Zeeuwse campings Orgel Nieuwe Kerk in gebruik genomen Ronde van de NCRV Overzicht Zeemaniana RSG naar het archief VRIJDAG 15 MAART 1996 NR 25943 Verwachting t/m dinsdag 19 maarl WEERSVOORUITZICHTEN Zondag Zonneschijn 50% Kans op neerslag 20% Min.temp. 0 graden Mid.temp. 8 graden Windkracht oost 4 Maandag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 20% Min.temp. 1 g raad Mid.temp. 8 graden Windkracht oost 4 Dinsdag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 10% Min.temp. -1 graad Mid.temp. 5 graden Windkracht oost 4 ZON- EN MAANSTANDEN 16mrt Zon op 06.51 .onder 18.44 Maan op 05.02, onder 15.19 17mrt Zon op 06.48, onder 18.46 Maan 05.35, onder 16.37 18 mrt Zon op 06.46, onder 18.48 Maan op 06.05,onder 17.55 Nieuwe Maan: 19 maart (11.46) HET WEEROVERZICHT DE BILT - De temperatuur zit even in de lift en ligt dit weekeinde op 'nor maal' niveau voor deze tijd van het jaar. 's Nachts ligt het kwik iets boven nul, 's middags wordt het een graad of 8. Komende nacht vriest het nog op een enkele plek. Verder zijn er wolkenvelden, morgen overdag af gewisseld door zon. In de middag wijzen veel thermometers 9 graden aan. Boven land waait er een matige, aan de kust nu en dan vrij krachtige, oostelijke wind. Ook op langere ter mijn blijft de wind uit het oosten waaien, omdat er in de drukverde- ling weinig verandert. Boven noord oost-Europa is de luchtdruk on veranderd hoog, terwijl actieve storingen het voor het zeggen heb ben in het westen en zuiden van het continent. Deze storingen laten ons land ongemoeid zodat het overwe gend droog blijft. Zon en wolkenvel den wisselen elkaar af. Vanaf dins dag doet de temperatuur weer een stapje terug. In de nacht komt het tot een paar graden vorst, overdag be reikt het kwik maxima van een graad of 5. MIDDELBURG - In het kader van NCRV's Ronde van Neder land bezoekt deze omroep op dinsdag 19 maart de Stads schouwburg in Middelburg. Daar wordt vanaf 18.45 uur een vergadering gehouden voor NCRV-leden. De voorzitter van de omroep, A. Herstel gaat daarbij in op de actuele ont wikkelingen in het omroepbe stel. Vanaf 20.15 uur wordt een feestprogramma gepresen teerd waarbij Dick de Witte optreedt en een lasershow en videopresentatie van NCRV- programma's wordt gehouden. ZIERIKZEESCHE RH NIEUWSBODE IHl Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. H. M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11Zierikzee. Postbus 14300 AA Zierikzee. Telefoon 0111-416551. Telefax 0111-414315. Lezersservice (bezorging) De Zierikzeesche Nieuwsbode na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel dan, ma t/m vr. 0111 -417314 tijdens kantoor uren: van 8.30 tot 17.30 uur. Tijdens de avonduren: ma. di. (niet op woensdag) do. vr., van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 0111-412905 Fotograaf (na 17.30 uur) 0111-401575. Abonnementen per. Maand (autom. afschr.) 18,50 Kwartaal 52,50 (autom. afschr.) 50,00 Halfjaar ƒ100,00 (autom. afschr.) 95,00 Jaar ƒ190,00 (autom. afschr.) ƒ180,00 Losse nummers 1,25 De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lo pende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 75 cent. Kontrakttarieven op aanvraag. „Succesjes" (t/m 4 regels) 7,50 De advertentieprijzen zijn exclusief 177?% B.T.W. KERKWERVE - In het vierde kwartaal van 1995 is bij de Reinigingsdienst Schouwen-Dui- veland (RSD) minder chemisch afval ingeleverd dan in het vierde kwartaal van 1994. Dat blijkt uit het kwartaal overzicht van de RSD. Bij de chemocar werd in het vierde kwartaal '95 6485 kilo ingele verd tegen 8036 kilo in het laat ste kwartaal van '94. Bij het depot voor particulieren kwam in het laatste kwartaal '95 1556 kilo binnen, terwijl in het zelfde kwartaal van het jaar ervoor daar 2580 kilo inge leverd werd. Bij het depot voor bedrijven daarentegen werd meer che misch afval ingeleverd: 878 ki lo in het vierde kwartaal '95 te gen 655 kilo in het laatste kwartaal '94. In het laatste kwartaal van 1995 werden minder koelkasten ingeleverd dan in het laatste kwartaal van het jaar ervoor: 205 tegen 278. Voor wat betreft de inzame ling van oud papier door ver enigingen is een teruggang te bespeuren. In het laatste kwar taal van 1994 werd 471.820 kilo ingezameld, maar in het laat ste kwartaal van '95 kwam men niet verder dan 389.520 ki lo. Ook werd iets minder oud ijzer uitgesorteerd: 14.090 kilo in het laatste kwartaal van 1995 tegen 14.910 kilo in het vierde kwartaal 1994. Ook kwamen er in het vierde kwartaal '95 minder accu's binnen - 3220 ki lo - dan in het laatste kwartaal van 1994 (3410 kilo). ZIERIKZEE - Van de collectie Zeemaniana van de RSG Professor Zeeman uit Zierikzee is on langs een overzicht gemaakt. Dit overzicht wordt dinsdag 19 maart aangeboden aan streekarchivaris H. Uil in het schoolgebouw aan het Hatfieldplein. De nagelaten papieren van Zeeman zijn enkele jaren gele den uitgezocht en onderge bracht in het Rijksarchief in Haarlem. De school zelf bezit ook een aantal herinneringen van hem. Van deze foto's, oor kondes en andere voorwerpen is een overzicht gemaakt. Dit overzicht wordt gedeponeerd in het streekarchivariaat in Zierikzee en de Rijksarchieven in Middelburg en Haarlem. Zo dat onderzoekers ook daar op de hoogte worden gebracht van de collectie in de school. Deze collectie wordt regelma tig tentoongesteld in de school. Ze bestaat onder meer uit een foto van Zeeman met Albert Einstein en de passerdoos van Zeeman. Ook dinsdag, bij de overhandiging van het over zicht, is de collectie te zien. Nobelprijswinnaar Pieter Zee man ontdekte in 1896 het Zee manseffect. Hij was toen werkzaam aan de Universiteit van Leiden. Kort daarop werd hij hoogleraar in de natuur kunde aan de Universiteit van Amsterdam. In 1955 werd de middelbare school in Zierikzee naar Zeeman vernoemd. De op volger van deze school behield deze naam. BURGH-HAAMSTEDE - Vorig jaar heeft de Stichting Zeeland Campings, gezamenlijk met drie andere kampeerbedrijven, opdracht ver leend voor het verrichten van een onderzoek naar mogelijkheden tot vermindering van af valwater), watergebruik en energieverbruik. Dit onderzoek waarvooreen fi nanciële bijdrage is verleend door de provincie Zeeland, is verricht door samenwerking van twee bureaus, Beco Mi lieumanagement Advies BV en Rekread en Partners. In de Stichting Zeeland Cam pings werken tien recreatie ondernemingen, verspreid over Zeeland, samen. De stich ting stelt zich onder meer tot doel om doormiddel van infor matie-uitwisseling, cursussen en gezamenlijke bedrijfsverge- lijkingen het niveau van kwa liteit, gastheerschap en dienst verlening te verhogen. Binnen deze doelstelling wordt ook veel aandacht besteed aan pro jecten op het gebied van mi lieuzorg. Het onderzoek, dat onlangs is afgerond, heeft een groot aan tal praktische suggesties opge leverd voor preventieve mi lieuzorg op recreatie-onder nemingen. Toepassing hiervan draagt niet alleen bij aan een vermindering van milieube lasting, maar betekent vaak ook een verlaging van de kos ten voor water, elektriciteit en afvalheffingen. ZIERIKZEE - D. Visser, oud-organist van de Nieuwe Kerk, neemt vrijdag 12 april het geres taureerde Kam en Van der Meulen-orgel weer in gebruik. Een dag later, zaterdag 13 april, kan iedere belangstellende vanaf 15.00 uur het her stelde orgel beluisteren. De her-ingebruikneming van het orgel vindt precies twee jaar plaats na de demontage er van. Nadat Visser de eerste or geltonen heeft laten klinken, geeft de vaste organist van de Nieuwe Kerk, Rinus Verhage een orgelconcert voor de geno digden. Zaterdag 13 april wordt een open middag gehou den. Dan wordt het orgel be speeld door de organisten Mar van der Veer, Bram Beekman en Kees van Eersel. Het uit 1848 daterende Kam en Van der Meulen-orgel heeft een grondige restauratie achter de rug. Door de jarenlange leeg stand van de kerk was het or gel in een deplorabele toestand geraakt. Het had niet alleen te lijden van weer en wind, maar ook van de vogels, die in de or gelpijpen nestelden. Behalve de pijpen is ook het mechaniek van het orgel gere pareerd en zijn er nieuwe windladen geplaatst. Op deze laden staan de ongeveer twee duizend pijpen. De restauratie heeft een half miljoen gulden gekost. Dit be drag is betaald door de ge meentelijke en provinciale overheid, de Rijksdienst voor de monumentenzorg, de Stich ting Oude Zeeuwse Kerken en door middel van fondswer ving. Het werk werd uitge voerd door Verschueren Orgel bouw uit het Limburgse Heythuizen. Advertentie Nieuwerkerk UN Astraat 10 Brouwershaven 0111-691634 Noorddijkstraat 8 technisch installatieburo Zierikzee 0111-413348 verkoop en reparatie St. Domusstraat 79 Na de herinrichting komen trottoir en rijloper op dezelfde hoogte te liggen. De rijloper blijft echter duidelijk herkenbaar en wel aan een afwijkende kleur. (Foto: Marijke Folkertsma) HAAMSTEDE - Als alles meezit wordt het cen trum van Haamstede - de Noordstraat en de Ring - voor het zomerseizoen van 1997 omgeto verd in een recreatief winkelgebied. De con cept-plannen voor de reconstructie van dat ge bied liggen klaar en worden donderdag 21 maart besproken tijdens de vergadering van de commissie openbare werken. Met de recon structie is een investering van meer dan een miljoen gulden gemoeid. De laatste weken is intensief overleg geweest tussen de ge meente Westerschouwen en de ondernemers uit Haamstede over de plannen. Met name het schrappen van een aantal par keerplaatsen en het invoeren van kort betaald parkeren stuitte aanvankelijk op bezwa ren van de ondernemers. Uit eindelijk is men het toch met elkaar eens geworden. Het is de bedoeling dat de Haam- steedse ondernemers - net als hun collega's in Renesse - ook een (financieel) steentje bijdra gen aan realisering van de plannen. Plateaus Om duidelijk te maken dat het gebied vooral voor voetgan gers bedoeld is en de auto er geen 'voorrang' heeft, komen bij elke toegangsweg naar Noordstraat en Ring verhoog de plateaus. Door gebruik te maken van verschillende kleu ren en materialen in de bestra ting wordt de auto duidelijk haar plaats gewezen. Het aantal parkeerplaatsen aan de Noordstraat wordt te ruggebracht. Nu is er nog par keerruimte recht tegenover de winkels, maar dat verdwijnt voor een deel. Daardoor wordt het voor de automobilist min der aantrekkelijk om een plek je te zoeken aan Noordstraat of Ring en zal sneller geneigd zijn de auto op het grote parkeer terrein bij de brandweergara ge te stallen. Vanaf dat parkeerterrein lo pen drie wandelpaden naar de Noordstraat. In de groen strook die nu de rijbaan van de Noordstraat scheidt van de 'parkeerstrook' wordt een aan tal coupures gemaakt en wel dciar waar de voetpaden vanaf het parkeerterrein uitmonden op de Noordstraat. „Zo wordt men als het ware uitgenodigd om over te steken naar de winkels", legt wethou der ir. C. W. Veerhoek uit. „Nu ben je geneigd om links- dan- wel rechtsaf te slaan. Het is de bedoeling dat de ruimte voor de winkels een soort promena- degebied wordt. Eerst wilden de ondernemers daar niet aan, maar wij hebben ze er toch van kunnen overtuigen dat het be ter is dan het handhaven van de huidige situatie". Dezelfde lijn wordt doorge trokken in de Ring die volgens Veerhoek een complete meta morfose zal ondergaan. De rij-- loper komt hier verder van de winkels af te liggen en er mag niet langer langs de stoeprand - die dan overigens ook niet meer bestaat - geparkeerd wor den, maar enkel in parkeer vakken haaks op de rijloper. Omkeren Voor wat betreft het parkeren is het uitgangspunt dat je al leen daar mag parkeren als aangegeven is dat het daar mag. Veerhoek: „Terwijl het nu zo is dat je overal mag par keren behalve daar waar het verboden is". Hij is er niet zo bang voor dat er toch op plaat sen geparkeerd gaat worden waar dat niet gewenst is. „De inrichting van de openbare ruimte wordt zo dat de auto mobilist meteen aanvoelt waar hij de auto wel en waar niet kan parkeren". Als de reconstructieplannen zijn uitgevoerd wil de gemeen te in nauw overleg met de on dernemers gaan experimente ren met het op hoogtijdagen afsluiten van de Ring voor het gemotoriseerd verkeer. Het reconstructieplan komt donderdag 21 maart, aan de or de tijdens de vergadering van de commissie openbare wer-. ken. Naar verwachting begin april volgt een hoorzitting voor de inwoners van Haam stede. Nog diezelfde maand wordt het - wellicht op details aangepast - plan aan de ge meenteraad voorgelegd. Vervolgens worden offertes aangevraagd waaruit de raad dan naar verwachting in mei of juni - nadat er eerst in commis sieverband over gesproken is - een keuze moet maken. Als al les meezit wordt het plan in het najaar besteksgereed ge maakt en kan niet al te lang daarna de eerste spade in de grond. Sloten en polderwegen. Op het eerste gezicht lijken ze allemaal op elkaar. Maar toch is geen plekje op Schouwen-Duiveland het zelfde. Vanuit de helikopter van A. M. Prince is dat goed te zien. Volgens de redactie is bovenstaande foto niettemin een echt 'zoekplaatje'. Wellicht zijn er toch mensen die zien waar Joop van Houdt de foto maakte. Het Zoekplaatje van vrijdag 8 maart leverde twaalf reacties op. De meeste inzenders wisten dat het om een foto ging van het dijkvak tussen de Zijpseweg en de Goud- zwaardweg ter hoogte van huize 'Den Broezeltussen Bruinisse en Oosterland. Het bord is bedoeld om de schippers uan boten op het Zijpe te waarschuwen voorde hoogspanningskabel die vanaf Schouwen-Duiveland via de zeebodem van het Zijpe en Mastgat naar Tholen loopt. Uit de goede inzendingen werd het briefje van Martin van Dommele. Stelbergstraat 13, 4311 GD Bruinisse als winnaar getrokken. Naar hem wordt een cadeaubon van 25 gul den gestuurd Mensen die weten waar bovenstaand Zoekplaatje werd gemaakt, verdienen zeker ook zo'n cadeaubon. Ze maken daar ook kans op wanneer ze een briefje of kaartje met de juiste oplossing sturen naar de redactie Zierikzeese Nieuwsbode. Post bus 1. 4300 AA Zierikzee. De inzendingen kunnen ook in de brie venbus van de redactie aan het Jannewekken 11 in Zierikzee wor den gegooid. De kaarten en brieven moeten uiterlijk woensdag 20 maart op de redactie binnen zijn. Aan de buitenzijde graag het woord Zoekplaatje vermelden. (Foto: Joop van Houdt) Meer dan miljoen nodig voor reconstructie

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 3