Fokker failliet verklaard: 5664 werknemers op straat Geen onderzoek naar dood van gedetineerde Hervormde synode zet de kerkfusie toch door waterstanden Puzzel van bloedbad Dunblane valt pijnlijk op zijn plaats Overval Ballet agenda Bladgroente in de lift Pitbull is niet aftrekbaar 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Gestikt in een nekklem ROTTERDAM (ANP) - Er volgt geen strafrech telijk onderzoek tegen het personeel van het huis van bewaring in Rotterdam waar op 14 ja nuari dit jaar een gedetineerde overleed na een vechtpartij met andere gevangenen en met be waarders. Dat heeft hoofdofficier van justitie mr. L. de Wit donder dag bekendgemaakt. De man is vermoedelijk ge stikt nadat bewaarders hem hadden vastgehouden met een nekklem". De bewaarders hadden die gebruikt omdat de man zich hevig verzette. Uit onderzoek van de Rijksrecher che is volgens Justitie geble ken dat het slachtoffer ver wondingen opliep aan zijn strottehoofd, maar dat hij zich zelf het letsel toebracht door zijn felle verzet. De bewaar ders hebben met hun nekklem correct gehandeld en hebben zeker niet extreem veel geweld gebruikt, zo luidt de conclusie van het onderzoek. Bovendien hebben vermoede lijk andere factoren ook een rol gespeeld bij het overlijden van de man. In zijn lichaam zijn sporen van cannabisge bruik en amfetamine aange troffen en een patholoog-ana toom ontdekte ook een ernsti ge afwijking aan de linker hartkamer. Nader onderzoek Raadsman mr. H. ter Brake van de overleden gedetineerde D. Curiel is het niet eens met de beslissing om geen strafver volging in te stellen tegen de bewaarders. ,,De hartafwij king krijgt een te zware bete kenis. Volgens een medisch specialist was behandeling op termijn wel noodzakelijk maar dreigde er geen acuut ge vaar", aldus Ter Brake. Hij eist daarom een nader me disch onderzoek. Als dat niet gebeurt, zal de advocaat een klacht indienen tegén het openbaar ministerie bij het ge rechtshof in Den Haag. Ondanks grote bezwaren DOORN (ANP) - De Nederlandse Hervormde Kerk blijft afstevenen op vereniging met de Ge reformeerde en Lutherse Kerken. Ondanks gro te bezwaren in veel plaatselijke gemeenten heeft de synode donderdag in Doorn daartoe be sloten. Negentien van de 75 synodele den stemden tegen. In het grootste deel van de kerk, zei synodevoorzitter ds. W. Beek man in zijn slotwoord, wordt deze duidelijke koers met dankbaarheid begroet. Dege nen die in geweten menen niet mee te kunnen gaan, riep hij op te blijven in de Hervormde Kerk ook.als deze zich alS'ge- heel met, andere kerken ver? enigj.". Uit de rechter flank van de Kerk, de Gereformeerde Bond, werd uiterst teleurgesteld op het besluit gereageerd. De uit werking op het grondvlak zal „ruïneus" zijn, aldüs de alge meen secretaris van de Bond, dr. ir. J. van der Graaf. Syno delid ds. B. van Vreeswijk uit Veenendaal sprak na afloop de vrees uit dat 100 tot 150 predi kanten hun gemeente zullen oproepen niet mee te gaan in de fusie. De synode heeft volgens hem de signalen van grote veront rusting die op het plaatselijk vlak leven, niet opgepikt. Tijdens de vergadering waar schuwde hij de synode dat ze met haar besluit kiest voor het uiteenvallen van de Hervorm de Kerk in een deel dat opgaat in de Verenigde Protestantse Kerk in Nederland en een deel dat als Oud-Hervormde Kerk zal achterblijven. Draagvlak Hij en andere bezwaarde syno deleden wezen er op dat in de gemeenten het draagvlak voor de kerkelijke hereniging ont breekt en dat de ontwerp- Kerkorde van de nieuwe Kerk niet meer in overeenstemming met de oude belijdenisge schriften is. Een poging van ds. B. Weegink uit Katwijk aan Zee de synode tot uitstel van het besluit te be wegen, leed schipbreuk. Hij kreeg slechts 21 synodeleden RIJEN - De politie in het dis trict Waalwijk heeft een re cherchebijstandsteam gefor meerd in verband met de roofoverval in de nacht van donderdag op vrijdag op het tuinmeubelenbedrijf Jardin Netherlands in Gilze en Rijen. Bij de gewapende overval, die overigens mislukte, zijn enke le personeelsleden van Jardin licht gewond geraakt. AMSTERDAM - Drs. M. de Jong en mr. A. Kosto zijn met ingang van 1 maart toegetre den tot het bestuur van het Na tionale Ballet. Dat heeft het balletgezelschap vrijdag be kendgemaakt. De Jong, oud- voorzitter van de NOS, is de nieuwe voorzitter. De voorma lig PvdA-minister van Justitie Kosto is secretaris/vice-voor- zitter. Tijden en standen volgens getijdetabel Hydro-meteoccntrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Z1ERIKZEE 16 maart 17 maart 18 maart ROOMPOT BUITEN 16 maart 17 maar! 18 maart Hoogwater tijd slant BRUINISSE WEMELDINGE Springtij: 21 maart 16 maart 17 maart 18 maart 16 maart 17 maart 18 maart 00.15 13.00 01.30 14.10 02.35 15.05 11.20 23.55 12.20 00.40 13.00 00! 10 12.45 01.15 14.35 03.10 15.30 00.10 12.55 01.30 14.15 02.50 15.15 IIS 148 133 163 146 171 148 133 168 152 184 130 157 139 169 155 184 126 154 138 168 152 178 Laagwater tijd 06.20 19.05 07.35 20 10 08.35 20.55 05.20 17.50 06.20 IS.45 07.05 19.30 06.25 19.10/ 07.35 20.10 08.30 20.55 06.25 19.05 07.35 20.05 08.35 21.00 stand -144 -130 -154 -133 -160 -132 -137 -124 -151 -130 -162 -136 -151 -138 -163 -142 -170 -142 -148 -135 -159 -138 -166 -139 Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 Afgelopen met vliegtuigbouw in Nederland SCHIPHOL (ANP) - Het is afgelopen met de vliegtuigbouw in Nederland. Die conclusie trok bewindvoerder mr. A. Deterink vrijdag morgen uit het faillissement van grote delen van Fokker. Dit betekent dat 5664 werknemers ontslag krijgen. Een deel van hen krijgt overi gens een nieuwe baan aangeboden bij Fokker Aviation, waar de gezonde delen van het Fok ker-concern in opgaan. nemers. ZicH aansluitend bij Deterink zei hij: ,,Ik denk niet dat er ooit nog vliegtuigen ge bouwd zullen worden in Ne derland". Ook de ultieme poging van een doorstartscenario voor Fokker slaagde niet. De opzet*Haarbij was om Fokker zelfstandig te laten doorgaan met behulp van de Nederlandse overheid, ban ken en pensioenfondsen. Fokker-topman Van Schaik noemde het besluit over het faillissement dramatisch", niet alleen voor de Nederland se werknemers, maar ook voor degenen die bij belangrijke toeleveranciers van Fokker werken. Volgens Van Schaik betekent het besluit ook een beschadiging van het aanzien van Nederland in de rest van de wereld. ,,Wij zijn tot van morgen vroeg als een team be zig geweest Fokker te red den", stelde hij. ,,Wij zijn er echter niet in geslaagd." Bestuurder P. van Bers van de Industriebond FNV sprak van een zwarte dag voor de werk- Buiten het faillissement blij ven de Fokker-vestigingen in Hoogeveen, Leiden en een tweetal in Woensdrecht. Van de 5664 werknemers die een ontslagbrief krijgen, zullen 950 het aanbod krijgen een nieuwe baan te accepteren bij Fokker Aviation. Naar schatting zullen 300 werknemers direct bij andere bedrijven een baan kunnen krijgen. Het gaat daarbij vol gens Deterink vooral om schoonmakers, beveiligings functionarissen en automatise ringsdeskundigen. Ontslagbrief De ontslagen werknemers zul len hun ontslagbrief uiterlijk zaterdagmiddag om zes uur per koerier krijgen overhan digd. De salarissen zijn be taald tot en met 22 maart. Voor een sociaal plan is geen geld. Minister Wijers van Economi sche Zaken is direct na de aan kondiging van het faillisse ment van Fokker achter gesloten deuren gaan vergade ren met de Vaste Kamercom missie voor Economische Za ken. De bewindsman zette daar uiteeh welke pogingen hij de afgelopen weken nog heeft gedaan om de technologisch zo waardevolle vliegtuigbouw voor ons land te behouden. Het faillissement van Fokker betekent voor Arbeidsvoorzie ning de grootste klus uit de ge schiedenis. Begin volgende week krijgen de ontslagenen een uitnodiging voor een ge sprek op het arbeidsbureau. Binnen vier weken moet dat interview met alle betrokke nen hebben plaatsgehad. Tweede Kamer De Tweede Kamer debatteert vermoedelijk volgende week over het faillissement van Fokker. CDA-Kamerlid Mate- man zei dat vrijdag na een be sloten overleg met minister Wijers van Economische Za ken. De minister heeft daarbij de Vaste Kamercommissie van Economische Zaken op de hoogte gesteld van de gang van zaken rond Fokker. Mateman heeft Wijers om een brief gevraagd aan dé hand waarvan hij volgende week het debat wil voeren. D66-Ka- merlid Van Walsum zei na af loop dat het niet verantwoord was om nog langer te wachten met een besluit over Fokker. DEN HAAG (ANP) - Blad groente (andijvie, spinazie), prei en gemengde groenten (rauwkost, gemengde sla en hutspot) zaten vorig jaar in de lift bij de verkoop van verse groente aan de consument. Wel kocht die vorig jaar min der verse groente dan in 1994, gemiddeld 80 kilogram tegen 83 kg het jaar daarvoor, zo blijkt uit gegevens van het Produktschap voor Groente en Fruit. Spruiten en witlof worden steeds minder popualair. Ook rode kool, uien en komkom mers gaven een lagere afzet te zien. DEN HAAG (ANP) - De ministerraad behandelt vandaag, vrijdag, een wetsvoorstel van staatsse cretaris Vermeend (Finan ciën) om een einde te ma ken aan belastingaftrek door criminelen van kos ten van beveiligingsmaat regelen. Zo voerden zij onder meer aanschaf van vuurwapens en pitbulls op als aftrek post. Vermeend wil die aftrek verbieden als de crimineel in aanraking is geweest met justitie. Dat is niet be perkt tot een strafrechte lijke veroordeling. Ook op andere gronden, zoals het „afkopen" of schikken van zaken in overleg met Justitie en het slachtoffer, mag de inspecteur aftrek weigeren. Moordenaar stuurde brieven aan media en koningin LONDEN (DPA) - Langzaam en pijnlijk valt de puzzel van het bloedbad in Dunblane op zijn plaats, waarbij zestien schoolkinderen en hun onderwijzeres het leven verloren. Voor hij amok maakte in de basisschool in het Schotse plaatsje en zijn zelfmoord daarna stuurde de dader brieven aan de media en aan koningin Elizabeth waarin hij zich verweerde tegen be schuldigingen van „seksuele ontaarding". Het Britse par lement beval donderdag een officieel onderzoek naar de massamoord. De Britse koningin bezoekt maandag Dunblane om de rouwende bevolking te 'troosten. Eerder reizen pre mier Major en oppositielei der Blair al naar de stad. Terwijl de inwoners de hele dag bloemen en boodschap pen met medeleven bij de ge sloten schoolpoort legden, beschreef schoolhoofd Ron Taylor voor het eerst het af schuwelijke beeld waarmee hij werd geconfronteerd. „Wij probeerden een eind te maken aan het bloedvergie ten, de dode kinderen te scheiden van de gewonde. Wij deden wat we konden, maar het was te weinig." Ambulancebroeder John McEvan beschreef de scène als een „middeleeuws beeld van de hel". „De kleine li chamen lagen opgestapeld in de gymzaal, eromheen lagen schoentjes verspreid." De onderwijzeres lag ervoor, kennelijk had ze zich nog be schermend voor haar leerlin gen opgesteld. Enkele kinderen verstopten zich in een kast. „Het was af schuwelijk stil, zelfs gewon de kinderen konden niet hui len", zei McEvan. Een elfjarige leerlinge uit een na bijgelegen klas zei: „De da der droeg grote zwarte oor beschermers, het was een nachtmerrie.", De dader, de 43-jarige Tho mas Hamilton uit het nabu rige dorp Stirling, drong woensdag met vier hand vuurwapens de gymzaal van de school binnen en doodde 16 van de 29 eerste-klassers, vijf jongens en elf meisjes, alsmede hun 44-jarige onder wijzeres. Twaalf kinderen werden door schoten gewond, vijf van hen zijn volgens artsen nog in kritieke toestand. Een vrouwelijke arts in Stirling hoorde pas van de dood van haar eigen dochtertje nadat ze urenlang voor het leven van andere kinderen had ge vochten. Halfstok De straten van Dunblane waren donderdag leeg. De vlaggen hingen halfstok. In de uit de 13e eeuw stammen de kathedraal vonden de dorpsbewoners troost in het gebed èn bij elkaar. „Waar om?" stond op hun gezichten te lezen. Net als op talloze condoléance-kaarten. Zondag is het in Groot-Brit- tannië moederdag. „Maar niet bij ons, dat zou voor al len teveel zijn", zei een win kelier, die affiches uit de vi trine haalde. In heel het land luiden zondag de klokken voor de slachtoffers van Dunblane. Geestestoestand „Deze onvoorstelbare daad werpt veel vragen op", zei premier Major voor een door droevenis muisstil Lager huis. Een ervaren Schotse rechter kreeg opdracht een officieel onderzoek in te stel len. Hij zal onder meer de motieven van de massa moordenaar en zijn gees testoestand onder de loep moeten nemen - hoewel dat het leed van de betroffenen niet zal verminderen. In brieven die de vrijgezelle zonderling een dag voor zijn daad stuurde aan de BBC, de koningin en radio- en tv-sta- tions, noemde hij zich „slachtoffer van een heksen jacht". Hij bestrijdt de „ja renlange" beschuldigingen dat hij „pervers" was of kin deren had mishandeld. Stilte Op veel scholen in Nêder- land is vanochtend om 10.00 uur een minuut stilte in acht genomen ter nagedachtenis van de slachtoffers in Dun blane. Suske en Wiske 'HET KOSTBARE KADER' door Willy Vandersteen véllen dat wapen, 6mdcru Je spel is uit. Main Slant, inderdaad. Perfect few Ultreerd in de plutonium bende als geheim agent in dienst van Europol, f loen uy op Jerom vuurden ge - 1 Ug dachten datje te ver trouwen was, drandcru. Ue hebben ons schrome- tyk vergift Jou wacht rm ,77 ware ftraf Vrijdag 15 maart f Zierikzee Oliebollenactie Delta Sporty Gymnastiekzaal Mulockstraat en huis-aan- huis. Van 18.00 tot 20.30 uur. Burgh-Haamstede Vergadering commissie financiën en openbare werken. Gemeentehuis. 16.30 uur. Oosterland Vergadering SGP- Studievereniging Schouwen- Duiveland. Vergaderzaal achter kerk Gereformeerde Gemeente. 19.45 uur. Zaterdag 16 maart Zierikzee Oliebollenactie. Delta Sport. Huis-aan-huis en gymnastiekzaal Mulockstraat. Vanaf 09.00 uur. Luna Strijkkwartet. (Ars Musica). Lutherse kerk. 20.00 uur. Concert Brotherhood Foundation in jongerencentrum Brogum. Support act Hanniball. 20.00 Serooskerke Straofeest. Voor dorpshuis. Vanaf 12.00 uur. Re nesse Première toneelstuk De kat op het spek door toneelvereniging Op Drift. Bal na. Dorpshuis. 20.00 uur. Zonnemaire Oud papier ophalen. Vanaf 09.30 uur. Ouwerkerk N atuurschoonmaakdag Vanaf restaurant De Vierbannen. 12.00 uur. Bruinisse Ruilbeurs De Nachtegaal in het clubgebouw. Van 10.00 tot 12.00 uur. Optreden disc-jockey Corné Klijn. De Pul. 21.00 uur. Zondag 17 maart Neeltje Jans Excursie door de natuur van Neeltje Jans. Start bij de parkeerplaats aan de Oosterschelde zijde. 14.00 Maandag 18 maart Zierikzee Bijeenkomst 5 Atheneum en twee Israëlische jongeren. RSG Prof. Zeeman. 13.00 uur. Vergadering postzegelvereniging Schouwen-Duiveland. Scoutinggebouw Van Veenlaan. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Raadsvergadering. Gemeentehuis. 19.30 uur. Dinsdag 19 maart Zierikzee Overhandiging overzicht Zeemaniana aan Streekarchivariaat in RSG Professor Zeeman. 16.00 uur. Burgh-Haamstede Lezing over het Vluchtelingenwerk. NVvH. De Schutse. 14.00 uur. Renesse Bijeenkomst NBvP, afdeling Noordwelle e.o. Kleding van natuurlijke stoffen. Dorpshuis. 19.30 uur. Ledenvergadering VW Schouwse Kust. Slot Moermond. 20.00 uur. Zonnemaire Voorjaarsbijeenkomst NBvP. Dorpshuis. 20.00 uur. Nieuwerkerk Bijeenkomst NBvP met lezing over orgaan- en weefseldonatie. Ons Dorpshuis. 19.30 uur. Bruinisse Cursus over verwerken van verdriet en rouw. Gereformeerde kerk. 19.45 uur. Woensdag 20 maart Schouwen-Duiveland Hele dag activiteiten Boomfeestdag. Zierikzee Mini-instuif voor kinderen van vijf tot zeven jaar. Driehoek. 14.00 tot 16.00 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 2