Ouderen willen zetel in nieuwe raad van Schouwen-Duiveland Duitser moet caravan weghalen uit duinpolder bij vuurtoren UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND 3 Gratis kopen f >.J« ZIERIKZEESCHE i* NIEUWSBODE H i 3 Economische groei in Zeeland blijft achter 3 2 J> 2. Oprichting afdeling Schouwen-Duiveland van de Unie 55 plus 7 11 s dé krant van schouwen - duiveland! i ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE VRIJDAG 15 MAART 1996 152e JAARGANG NR 25943 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Uw kassabon geeft de tijd aan. Bewaar de koopbon als lot. De notaris loot iedere dag 1 uur uit. U krijgt het volledige bedrag in waardebonnen terug. Uitloting van gratis kopers worden per advertentie en in de zaak bekend gemaakt. Loting wordt verricht door v Eek Beysens Notarissen. deurloo \yodj)T De initiatiefnemer van de afdeling Schouwen-Duiveland van de Unie 55 plus H. P. Sturm en enkele leden van de nieuwe afdeling. (Fo to: Joop van Houdt) BROUWERSHAVEN - „Er wordt te weinig re kening gehouden met de belangen van ouderen, terwijl die straks een groot deel van de bevol king uitmaken. Dat moet anders. De beste ma nier om dat te bereiken is door zelf een bestuursfunctie uit te oefenen; door als oude renpartij zitting te nemen in de nieuwe gemeen teraad van Schouwen-Duiveland." Dat zegt H. P. Sturm uit Brouwershaven. Op zijn initiatief wordt in mei de afdeling Schouwen-Duiveland van de Unie 55 plus opgericht. Een ouderenpar tij die in november van dit jaar deelneemt aan de verkiezingen voor de nieuwe gemeenteraad Schouwen-Duiveland. Op dit moment hebben 22 ou deren zich aangemeld als lid van de nieuwe politieke afde ling. Sturm verwacht dat het er binnen enkele weken meer dan vijftig zijn. ,,De respons is goed. Veel ouderen die over het initiatief horen willen lid worden. Ze zijn blij met een groepering die in de nieuwe ge meenteraad van Schouwen- Duiveland voor hun belangen wil opkomen." Volgens hem heeft de gevestigde, landelijke politiek het er naar gemaakt dat ouderen zich formeren. „De verzorgingsmaatschappij wordt afgebroken. De koop kracht van ouderen wordt aan getast en door tekorten bij politie en justitie wordt het steeds minder veilig op straat." Op regionaal gebied speelt vol gens Sturm de, van oudsher be staande, rivaliteit tussen de diverse kernen op Schouwen- Duiveland een rol. „Mensen zijn huiverig voor het feit dat straks vanuit Zierikzee wordt- bepaald wat goed is voor de dorpen. Ze zijn bang dat het nieuwe gemeentebestuur voor al aandacht en geld zal beste den aan Zierikzee." Als bestuurslid van de plaatse lijke afdeling van de Algeme ne Nederlandse Bond voor Ou deren (ANBO) zet Sturm zich reeds langer in voor verbete ring van de omstandigheden van ouderen. „Ik heb daarbij ervaren dat het als bondslid niet mogelijk is om het wezen lijke welzijn van ouderen te verbeteren." Zo ging Sturm naar het Brouwse stadhuis met het voorstel vijf 'potige oude ren' als vrijwilliger in te zetten voor het verbeteren vap de vei ligheid op straat. „Maar niets, je komt er niet tussen. Er wordt geluisterd, maar niets gedaan met je ideeën." Daarom legde de Brouwenaar contact met verschillende ou derenpartijen. Hij vergeleek de partijprogramma's en praatte met partijleden. Naar aanleiding daarvan besloot hij lid te worden van de Unie 55 plus. „Die komt, het beste op voor de zwakke broeders on der de ouderen." Omdat Schouwen-Duiveland één ge meente wordt ontstond het idee om een afdeling Schou wen-Duiveland op te richten en met een Unie 55 plus-kandi- datenlijst deel te nemen aan de gemeenteraadsverkiezingen. Sturm streeft er niet naar om zelf op de eerste plaats van de kandidatenlijst te staan. „Er zijn genoeg deskundige oude ren die zich willen verdiepen in de gemeentepolitiek." Lid van het hoofdbestuur van de kring Zeeland van de Unie 55 plus, A. J. de Beijer is blij met het initiatief van Sturm. De afdeling Schouwen-Duive land wordt de derde Zeeuwse afdeling van de Unie. Er is reeds een afdeling Walcheren en Zeeuwsch- Vlaanderen. De Unie 55 plus zet zich vooral in voor verbetering van de finan ciële positie van ouderen, die uitsluitend van de aow moeten leven of wier pensioen steeds minder waard wordt. De Unie ijvert onder meer voor de in voering van speciale 65-plusta- rieven. Om de veiligheid op straat te verbeteren wil de ouderenpar tij het instituut wijkagent uit breiden en op verschillende manieren ondersteunen. On der meer door de inzet van vrij willigers, zoals potige oude ren. Het derde 'speerpunt' van de Unie is de gezondheidszorg. De partij stelt zich te weer te gen de afbraak van de voorzie ningen in deze sector. „Er zijn ouderen die niet meer naar de tandarts gaan of in zak en as zitten omdat ze geen nieuw kunstgebit kunnen betalen." Het is volgens De Beijer en Sturm niet de bedoeling dat de Unie 55 plus uitsluitend op komt voor deze belangen. „We willen in de nieuwe gemeente raad volwaardig meedraaien. Daarom komen we uit met kandidaten <Ji§,?ich verdiepen in alle aspecten van het ge meentebestuur." Het is de be doeling dat iedere kandidaat daarbij zijn eigen specialismen krijgt. „Wanneer we met één zetel in de gemeenteraad ko men blijven de andere kandi daten achter de hand als scha- duwfractie." Voor die ene zetel zijn tijdens de gemeenteraadsverkiezin gen in november 600 stemmen op de Unie 55 plus nodig. De Beijer en Sturm hebben goede hoop dat ze die wel zullen krij gen. „Misschien worden het wel twee of drie zetels. Wij wil len ons niet afzetten tegen de bestaande politiek, maar daar op een aanvulling zijn. We wil len een 'horzelfunctie' uitoefe nen, omdat de maatschappij in snel tempo ouderenonvriende- lijk wordt." BURGH-HAAMSTEDE - Omdat hij geen ver gunning heeft in het kader van de Natuurbe schermingswet en die zelfs nooit heeft aange vraagd, moet R. H. Abel uit het Duitse Mönchengladbach zijn nieuw verworven cara van weghalen uit de duinpolder bij de vuurto ren in Haamstede. Haalt hij het kampeermiddel niet binnen de door de provin cie geëiste termijn van zestig dagen weg, dan kan de provin cie zelf actie ondernemen en de caravan op kosten van de eige naar weg laten halen. Het college van gedeputeerde staten heeft een en ander dins dag besloten. Abel is recente lijk eigenaar/gebruiker ge worden van een perceel en caravan in de duinpolder bij de vuurtoren. Deze grond is ech ter bij beschikking van 7 de cember 1978 onder de werking van de Natuurbeschermings- De duinpolder bij de vuurtoren telt 64 percelen. (Foto: Joop van Houdt) wet gebracht. De uitvoerende taken van de Natuurbescher mingswet zijn begin dit jaar overgedragen van het ministe rie van landbouw, natuurbe heer en visserij naar de provin cie, waarmee de gewraakte duinpolder wat handhaving van de wet betreft, direct on der de hoede van het provinci aal bestuur van Zeeland is ko men te vallen. Op de duinpolder waar 64 per celen liggen, waarvan de mees te bezet worden door caravans, wordt al jaren een zogenaamd 'uitstervingsbeleid'beleid toe gepast. In 1985 is door de mi nister van LNV voor het hele natuurmonument Kop van Schouwen, waar de duinpolder dus onder valt, een beheersvi- sie opgesteld. Wat de polder betreft, wordt er onder meer gestreefd naar een spontane ontwikkeling van de vegetatie en het tegengaan van verblijfs- recreatie. Tegen die aanwijzing als na tuurmonument is destijds ove rigens door verschillende men sen beroep aangetekend, waarop de Raad van State on der meer uitsprak dat voort zetting van het bestaande ge bruik wordt gedoogd, maar er dan wel een vergunning nodig is. Die mensen die ten tijde van de aanwijzing als beschermd na tuurmonument een en ander aan recreatieve middelen had den staan of gebruikten in de duinpolder, werden geacht een vergunning te hebben. Dit hield ook in dat een nieuwe ei genaar of gebruiker een ver gunning moest aanvragen voor recreatief verblijf op het be trokken perceel. Het ministerie heeft nieuwe vergunningen tot nu toe echter niet toegekend, en ook de pro vincie gaat met dit beleid mee. Het is de bedoeling dat de duinpolder 'verlost' wordt van de caravans en kleine vakan tiewoninkjes die er nu nog staan. In het verleden werden nieuwe eigenaren door de minister aangeschreven met het ver zoek het recreatief verblijf te staken en hun kampeermidel weg te halen. Wie dat niet deed kon rekenen op aanzegging van bestuursdwang. Met ande re woorden: de uitvoerder van de wet haalt het kampeermid del op kosten van de eigenaar weg. Tot daadwerkelijke ontrui ming is het tot nu toe trouwens nooit gekomen. Momenteel lo pen vier gevallen waarbij be stuursdwang is aangezegd. Drie eigenaaren hebben hierte gen bezwaar aangetekend bij de minister, die de bezwaren verwierp. Eén bezwaarmaker richtte zich vervolgens tot de Raad van State die op 2 januari van dit jaar de zaak hoorde en een dezer dagen uitspraak zal doen. In de zaak Abel is het nog niet zover. De Duitser krijgt bin nenkort het verzoek binnen zestig dagen na dagtekening van het schrijven zijn kam peermiddel en de bijbehorende voorzieningen, weg te halen uit de polder. De provincie laat hem daarbij echter wel weten, dat mocht Abel niet aan het verzoek voldoen, de provincie zelf maatregelen kan treffen om de aangebrachte schade te herstellen. En dan wel op zijn kosten. De politiek is de kunst van het mogelijke. Minderzon HET WEER Wolkenvelden, maar ook geregeld zon. Droog. Minimumtemperatuur omstreeks plus 1, middag- temperatuur ongeveer 9 graden. Oostenwind, meest matig, kracht 3 tot 4. RECONSTRUCTIE Centrum Haamstede wordt door reconstructie recreatief winkelgebied. o 5 BASISONDERWIJS Het aantal leerlingen in het basisonderwijs in de regio is fors gestegen. ZENDING Zierikzeese jongeren zetten zich in voor zendings echtpaar De Bel. SCHAKEN Snelschaaktoemooi om Grevelingencup staat op losse schroeven. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. Vanwege malaise in chemische industrie ZIERIKZEE - Hoewel de economie van Zeeland zich de laatste jaren in positieve zin ontwik kelt, blijft de economische groei achter bij de rest van Nederland. Dat blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Het bruto regionaal produkt nam gemiddeld in Nederland over de periode '90-'94 met 1,8 procent toe. Zeeland blijft daar met een jaarlijkse groei van 1,2 procent bij achter. Vol gens de provincie speelt de ma laise in de chemische industrie Zeeland duidelijk parten. Landbouw Het aandeel van de landbouw in het bruto regionaal produkt is na eerdere dalingen weer ge stegen. Vooral in Zeeland was die stijging relatief groot. Een en ander wordt volgens de pro vincie veroorzaakt door zeer sterke prijsstijgingen in de ak kerbouw. Het aandeel van de nijverheid zakte in de periode '90-'92, sta biliseerde zich daarna en ver toont nu weer een stijging. Landelijk gezien blijft het eco nomisch belang van de nijver heid dalen. Het aandeel van de dienstensector daalde in 1994 na eerder te zijn gestegen. Op de provincieranglijst neemt Zeeland voor wat betreft de economische groei de voorlaat ste plaats in. Alleen in Drenthe gaat het nog slechter. Koplo per qua economische groei is Flevoland dat met een groei van ruim vier procent ver bo ven het landelijk gemiddelde scoort. Groningen is goede tweede met een groei van ongeveer drie procent. De provincies Utrecht, Noord-Brabant en Gelderland zitten met een groei van ruim twee procent nog net boven het landelijk ge middelde. De overige provin cies zitten daaronder. Hekke- sluiter Drenthe komt niet verder dan ongeveer 0,8 pro cent groei. In Zeeland is de toegevoegde waarde per hoofd van de be volking gestegen tot boven het landelijk gemiddelde. Deze re latief grote toegevoegde waar de wordt, volgens de provincie voor een belangrijk deel be paald door het feit dat een deel van de werkenden niet in deze regio's woont. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen-Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een: MAAND abonnement met automatische afschrijving 18,50 KWARTAALabonnement met automatische afschrijving 50,00 KWARTAAL abonnement zonder automatische afschrijving 52,50 HALFJAAR abonnement met automatische afschrijving 95,00 HALFJAAR abonnement zonder automatische afschrijving ƒ100,00 JAAR abonnement met automatische afschrijving 180,00 JAAR abonnement zonder automatische afschrijving ƒ190,00 Ik ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste 2 weken gratis!! Naam Dhr./mevr... Adres Postcode Telefoon Handtek.s ..Plaats: Geb.datum Bij automatische afschrijving uw I II I I I1| II II I bank-/gironummervermelden: 11 I II IlI II I—J 5C Zend de bon in open envetop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. Antwoordnummer 12.4300 VB Ziericzee. UI zzn 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 1