Huisarts als poortwachter van zorg heeft tijd nodig Cultureel Gekleurd in teken van literatuur, muziek en dans Corné Klijn in De Pul Subsidie plus-minus kunstwerk Bouwgrond Oosterland V DONDERDAG 14 MAART 1996 NR 25942 7 NOORDWELLE - De kunste naar J. N. van Munster uit Noordwelle krijgt van het pro vinciaal bestuur 5000 gulden subsidie voor een catalogus over zijn werk. In de catalogus wordt het be langrijkste thema van Van Munsters werk opgenomen, namelijk 'Plus-min/Min-plus'. De kunstenaar is reeds tien jaar bezig met het maken van objecten waarin tegenstellin gen centraal staan. Zo maakte hij achter zijn woning aan de Rarrlpweg een 'plus-min' ge bouw. Tijdens de opening van dit gebouw in april wordt de catalogus officieel gepresen teerd. OOSTERLAND - De prijs van de bouwgrond in het nieuwe bestemmingsplan Oostkenshil in Oosterland wordt 129,40 per vierkante meter (inclusief BTYV). Tijdens de vergadering van de Duivelandse commissie finan ciën wordt de concept-kost- prijsbprekening besproken die tot dit bedrag leidt. Tevens brengen de commissieleden ad vies uit over het bedrag van bijna 1,1 miljoen gulden, dat nodig is om het gebied bouw rijp te maken. Het college van b en w stelt voor om deze werk zaamheden te laten uitvoeren door aannemersbedrijf Wan del in Nieuwerkerk. De verga dering begint om 16.30 uur in het gemeentehuis en kan door iedere belangstellende worden bijgewoond. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Westbroek: E. Mijnheer te Daarle; te Katwijk aan Zee (toez.): L. W. Ch. Ruijg- rok te Middelharnis; te Kam pen (toez.) en te Urk: dr. J. W. Kirpestein te Gouda. Aangenomen naar Vrooms- hoop (toez.): E. J. de Ruiter te Scherpenzeel (Gld.) (deelge meente De Hoeksteen); naar Scheveningen: J. Maasland te Axel. Gereformeerde Kerken Benoemd te Rotterdam als pastoraal medewerkster (in tijdelijke dienst): mevr. A. G. van der Linde-de Jong, wonen de te Bodegraven, die deze be noeming heeft aangenomen. Beroepen te Rotterdam-Hille- gersberg/Schiebroek: drs. M. T. Montagne te Amsterdam- Slotervaart/Osdorp; te Stap- horst/Rouveen: drs. J. Malie paard te Zevenhuizen (Gn.). Aangenomen naar Uithuizen: drs. J. Bakker te Arnemuiden; naar Bedum: J. Katerberg te Westervoort; naar Lexmond: mevr. A. J. J. Troost-Oprel, kandidaat te Gouda. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Aangenomen naar Capelle aan den IJssel: D. T. Vreugdenhil te Emmen, die bedankte voor Enschede-Zuid; naar Axel (tweede beroep): J. J. Burger te Bussum-Huizen. Christelijke Gereformeerde Kerken Tweetal te Doesburg en Doe- tinchem en Nijmegen (tweede predikantsplaats): J. Jonk man te Enschede-West en B. A. T. Witzier, kandidaat te Apel doorn. Beroepen te Carambei (Brazi lië) (Igreja Evangelica Refor- mada) B. A. T. Witzier, kandi daat te Apeldoorn. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Aalst: G. M. de Leeuw te Barneveld; te Aagte- kerke: P. Mulder te Capelle aan den IJssel-Middelwate- ring; te Rotterdam-IJsselmon- de: J. Spaans te Norwich (Can.); te Leerdam en te Leth- bridge: C. Hogchem te Borsse- le; te Hilversum: C. A. van Die ren te Stolwijk; te Ril- land-Bath: M. Golverdingen te Groningen. Aangenomen naar Ermelo: L. Blok te Nunspeet. Bedankt voor Brakel: P. Blok te Kootwijkerbroek; voor Me lissant: A. Bac te Bodegraven; voor Zoetermeer: W. Visscher te Amersfoort; voor Sint An- naland en voor Sprang-Capel- le: J. Kareis te Oudemirdum; voor Urk: C. Hogchem te Bors- sele. Oud Ger. Gemeenten in Nederland Bedankt voor Hardinxveld- Giessendam. D. Monster te Barneveld. Gereformeerde Gemeente NIEUWERKERK - Vrijdag 15 maart, 14.30 uur ds.Tfo. J. van Gelder, huwelijksbevestiging. Dit jaar voor het eerst in Zierikzee Steeds meer taken op bordje van de dokter ZIERIKZEE Streekdrachten Streekdrachtenvereniging De Arke h*oudt woensdag 20 maart een ledenvergadering in het MFC in Zierikzee. Het eve nement begint om 19.45 uur en kan door iedere belangstellen de worden bijgewoond. Jaarvergadering In het UVV-gebouw aan het Kerkhof in Zierikzee is woens dag 20 maart een jaarvergade ring van de afdeling Zierikzee van de Unie van Vrijwilligers. De bijeenkomst begint om 17.30 uur. Na een huishoude lijk gedeelte worden de vrij willigers verwend met een di ner. Israël Maandag 18 maart bezoeken twee Israëlische jongeren de RSG Professor Zeeman in Zie rikzee om van gedachten te wisselen met leerlingen van 5 Atheneum over de actuele situ atie in Israël. Belangstellen den zijn, in een beperkt aantal, welkom. De aanvang van de bijeenkomst is 13.00 uur en vindt plaats in lokaal 33. Er wordt Engels gesproken. BURGH-HAAMSTEDE Huidverzorging Tijdens de maandelijkse them adag van de afdeling Wester- schouwen van de Algemene Nederlandse Bond voor Oude ren (ANBO) in dorpshuis De Schutse werd aandacht be steed aan huidverzorging. Het onderwerp werd toelicht door twee medewerksters van schoonheidssalon Belladonna uit Renesse. Zij voerden een schoonheidsbehandeling uit bij twee vrouwen en een man die de bijeenkomst bijwoon den. De aanwezigen waren ver rast over het resultaat en von den de demonstratie zeer leerzaam. De bijeenkomst be gon met een huishoudelijk ge deelte waarbij mevrouw Jon ker-Hart uit Renesse in het bestuur van de afdeling werd opgenomen. Dienst der genezing In de Gereformeerde kerk aan de Platbosbaan 1 in Haamste de wordt zondag 24 maart een meditatieve 'dienst der gene zing' gehouden. Tijdens de bij eenkomst wordt gebeden voor de zieke wereld en de zieke me demens. Er is ook ruimte voor persoonlijke zegening en zie kenzalving. Aan de dienst wordt meegewerkt door de Taize-zanggroep. Jikke Troost- Offringa bespeelt het.orgel. De dienst wordt geleid door ds. Leen Jan Lingen. Aanvang 19.00 uur. RENESSE Koffieconcert In het dorpshuis in Renesse is zondag 31 maart een koffiecon cert waarbij het mannenkoor Westhoekzangers optreedt on der leiding van Elvira Vos. Het koor zingt onder meer volks liederen uit Europa, de Parel vissers, de Twaalf Rovers en religieuze liederen. Tijdens het concert treedt ook een blazers ensemble op van harmonie Nut en Uitspanning, dat speciaal voor deze gelegenheid werd ge vormd. De blazers ^taan onder leiding van Gerrit Voogt. Ze begeleiden een koor en treden ook als groep op. Onder meer met Divertimento nummer 1 van Hayden en Elvira Madi- gan van Mozart. Het concert begint om 14.00 uur. KERKWERVE Jeugd EHBO-A examen Een aantal leerlingen van de christelijke basisschool Samu el slaagde voor het jeugd EH BO-A examen. Het examen werd afgenomen door A. Boot- Mangold en A. J. Bontekoe van de afdeling Zierikzee/Kerk- werve van het Rode Kruis. De geslaagden zijn: Peter Beve lander, Jantine van de Bosse, Lydia van de Hoek, Stefanie Klap, Mark Kloet, Johanna de Jonge, Gerard Korving, Arian van Leeuwen, Jolanda Post, Petra Post, Olivier Viergever, Emmelie den Boer, Gert-Jan Broere, Eefje Broere, Anette van Es, Corina van de Hoek, Elmar de Kok, Koen Kool, Wil lem Roskam en Marten de Ruy- ter. NCVB De Nederlandse Christen Vrouwenbond afdeling Kerk- werve houdt woensdag 20 maart een ledenvergadering in dorpshuis 't Zuudènde. De aan vang is 19.45 uur. Tijdens de avond wordt een lezing ver zorgd door een vertegenwoor diger van het patiëntenplat form over de mondigheid van de patiënt. OOSTERLAND Woord en Daad Het comité Schouwen-Duive- land van de stichting Woord en Daad organiseert twee evene menten om geld bijeen te bren gen voor de actie 'Zeeland bouwt twee scholen op Haïti', een gezamenlijke actie van alle Zeeuwse comités. Op 27 april wordt in Oosterland een rom melmarkt gehouden en op 24 augustus in Zierikzee een ver koping. Tweedehands artike len voor deze evenementen kunnen nu reeds worden afge leverd bij M. van der Wekken, Brouwerijstraat 14 Nieuwer kerk. ZIERIKZEE - In Zierikzee zijn dit jaar voor het eerst activiteiten in het kader van het Festival Cultureel Gekleurd. Er wordt een lezing gehou den door de Marokkaanse schrijfster Naima El Bezaz en er is een dubbeloptreden met een West- Afrikaanse groep en een Braziliaanse krijgs- dansgroep. In heel Zeeland vinden er tussen 14 en 28 april zo'n veertig activiteiten plaats in tien gemeenten. De Marokkaanse schrijfster Naima El Bezaz komt vrijdag 19 april naar het MFC Zierik zee. Ze is bekend door haar boek De weg naar het Noor den. in dit boek beschrijft ze een onthutsend beeld van het leven van een illegaal. Het ver haal illustreert hoe iemand door culturele verschillen, on gastvrijheid en ontheemding in een isolement kan raken. Naima El Bezaz is in 1974 gebo ren in Marokko. Toen ze vier was kwam ze naar Nederland. In haar werk vertolkt zij de stem van de zogenaamde twee de generatie. Dubbeloptreden Op zaterdag 27 april is er in Zierikzee een dubbeloptreden met de West-Afrikaanse groep Soumbouya en de Braziliaanse krijgsdansgroep Grupo de Ca- poeira Mercado Modelo. Behal ve deze bands zijn er optredens gepland van Les Percussions et dance de Guineé in Middelburg (14 april), de Cubaanse groep Eliades Ochoa Cuarteto Pa- tria in Vlissingen (18 april, het trio Bojbriker Klezmorim, dat Jiddische volksmuziek ten ge hore brengt, in Goes (18 april) en de Indiase Sanjunkta Pa- nigrahi tonen de Odissidans, oftewel de tempeldans in Ter- neuzen (19 april). Ook de literaire avond in Zie rikzee staat niet op zichzelf. Naast muziek en dans neemt li teratuur dit jaar een belangrij ke plaats in tijdens het festi val. Op 25 april wordt een literaire avond gehouden in de Zeeuwse Bibliotheek. Hier zijn te gast de, inmiddels jaren in Nederland wonende Iraanse schrijvers Kader Abdölah en Nasim Khaksar. Daarnaast zijn er de zoge naamde interculturele ont moetingen. In ,Goes staan de schijnwerpers op Vietnamese vrouwen, op Tholen is er de manifestatie Mengelmoes en in Aardenburg (waar dit jaar evenals in Zierikzee voor het eerst Cultureel Gekleurd-acti viteiten worden gehouden) kan iedereen 'Proeven van een ander Europa' in combinatie met Russische muziek, een do cumentaire over Kyrgystan en Turkse saz-muziek. Tentoonstelling In het stadhuis van Terneuzen is de tentoonstelling 'Zeeuwen kieken 't Zuiden' te zien tijdens het festival. De ten toonstelling is een fotografi sche ontmoeting, waaraan 25 Zeeuwse amateurfotografen hebben meegewerkt. De foto's zijn stuk voor stuk een per soonlijke ervaring met andere Muziek en dans nemen in het Festival Cultureel Gekleurd een be langrijke plaats in. (Foto: Gerard Verschooten) culturen. In tegenstelling tot voorgaande jaren zijn er geen open dagen in theaters. Wel gaan de deuren van de drie Zeeuws asielzoekerscentra voor iedereen open. Dat is op zaterdag 20 april. Dan kan ie dereen een kijkje nemen in de asielzoekerscentra in Burgh- Haamstede, Middelburg en Goes. Cultureel Gekleurd wil zoveel mogelijk mensen op verschil lende manieren laten kennis maken met de cultuur van anderen. Het festival levert hiermee een bijdrage aan de multiculturele samenleving. Ontmoeting is de rode draad die door Cultureel Gekleurd loopt. Het centrum voor in ternationale samenwerking (COS) Zeeland, dat het festival coördineeert, vindt dat ont moetingen tussen culturen het begin zijn van wederzijds be grip. En dat deze leiden tot nieuwe ideeën en uitingsvor men. Hij verwacht dat de komende jaren de zogeheten kleine chi rurgische ingrepen als het ver wijderen van een ingegroeide teennagel en het weghalen van staalsplinters uit het oog weer op het bordje van de huisart sen terecht zullen komen, om dat ze te duur zijn voor de zie kenhuizen. Platteland ,,Hoe dichter men bij een zie kenhuis woont, hoe eerder men daar heen komt. Maar ie mand die op het platteland tij dens het sporten door z'n enkel gaat, gaat naar de huisarts. In de stad klopt de gedupeerde aan bij de eerste hulppost van het ziekenhuis. Huisartsen kunnen deze zorg prima verle nen, maar dan moeten ze er wel tijd voor hebben", zegt Ber gen. Samen De huisartsenpraktijk is de af gelopen jaren veranderd en zal volgens de LHV nog meer ver anderingen ondergaan. De huisarts die in z'n eentje werkt zonder veel contact met zijn collega's bestaat bijna niet meer. Huisartsen werken steeds nauwer samen, niet al leen om hun waarneming te re gelen in het weekend, 's avonds en 's nachts en tijdens vakantie, maar ook om te over leggen over het vak en hun des kundigheid te bevorderen. Bergen verwacht dat uit die sa menwerking de komende jaren veel profijt te halen is. Er kan zelfs een zekere taakverdeling plaatsvinden. Wissewasjes Minder te spreken zijn hij en zijn collega's over het feit dat huisartsen steeds vaker voor allerlei .wissewasjes" moeten opdraaien. .Ouders willen verklaringen dat hun kind al weken oorpijn heeft, zodat ze het geld voor een zwemkaart kunnen terugvragen. Voor veel zaken moet een dokters verklaring worden afgegeven. Het is zonde van onze tijd om daar energie in te steken. Een bedrijfs- of verzekeringsarts klopt bij ons aan om informa tie. Op zich zelf een goede zaak, maar daar staat ook geen financiële vergoeding tegen over. Wij moeten ons goed op onze taken bezinnen, zodat we trotse poortwachters kunnen zijn", aldus Bergen. BRUINISSE - De bekende Radio 3 discjockey Corné Klijn presenteert zaterdag 16 maart een show in de Bruse jeugdsoos De Pul. Elke werkdag tussen 18.00 en 19.00 uur is Klijn op de radio te horen met het programma 'Kort en Klijn'. Ook presen teert hij samen met Sjors Fröh- lich en Peter Plaisier op vrij dagmiddag de interactieve Top 50. Als de Drie Musketiers scoorden de drie DJ's onlangs de hit 'Het moet niet gekker worden'. Klijn is van oorsprong een club-DJ. Hij was vaste DJ bij verschillende discotheken in de Randstad en schreef mu ziekrecensies voor muziekbla den als Disco Dance en Update Magazine. Landelijke bekend heid kreeg hij in 1993 door zijn werk voor Radio 538. In De Pul draait Klijn geduren de twee uur muziek. Zijn op treden begint om ongeveer 21.00 uur. UTRECHT (ANP) - De huisarts krijgt het druk. Drukker dan nu al het geval is. Sinds de huis arts is uitgeroepen tot poortwachter van de ge zondheidszorg, stroomt het werk binnen. Dok toren moeten er voor hoeden dat patiënten onnodig het medisch circuit in trekken. Ze moe ten meer aan preventie gaan doen en als het aan minister Borst (volksgezondheid) ligt, moeten ze ook meer tijd vrij maken voor mensen die in de put zitten. ,,We redden het, maar niet zo maar", zegt J. Bergen, huisarts en voorzitter van de Landelij ke Huisartsen Vereniging (LHV). Een van de knelpunten is de praktijkgrootte. Meer taken met het zelfde aantal patiënten leiden bijna onherroepelijk tot een grotere werkdruk. En dat terwijl huisartsen juist tijd no dig hebben, het liefst meer tijd voor hun patiënten. Veel artsen, met name die in de achterstandsgebieden in de grote steden, kampen al met een grote werkdruk. Een normpraktijk telt 2350 pa tiënten. De LHV pleit al jaren voor minder grotere praktij ken. Een praktijk met onge veer 2000 patiënten is volgens de organisatie noodzakelijk om het hele takenpakket goed uit te kunnen voeren. De art sen willen echter niet in hun inkomen achteruit gaan en vinden dat ze met minder pa tiënten evenveel moeten blij ven verdienen. „We klagen niet. Maar er komt gewoon steeds meer op ons af. De minister heeft genoeg ideeën wat zij met de huisart sen wil. Prima, maar het kan niet tegen elke prijs. Op een ge geven moment moet er ook worden gekeken naar de prak tijkgrootte", zegt Bergen. Hij voegt daar wel aan toe dat veel van het „nieuwe" werk al lang door huisartsen wordt gedaan. „Het echte nieuwe is vaak dat het wordt gestructureerd en voor alle huisartsen gaat gel den." Vorig jaar maakte minister Borst bekend dat huisartsen hun patiënten zelf moeten gaan oproepen voor een griep prik en het laten maken van een uitstrijkje. Bergen: „Voor de griepprik en het uitstrijkje gaan mensen al jaren naar de huisarts toe. Alleen niet ieder een die tot een risicogroep be hoorde, deed dit. Nu moet de huisarts zijn'patiënten zelf ac tief gaan benaderen." Borst heeft hiervoor tien mil joen gulden beschikbaar ge steld. Het geld zal worden ge bruikt om artsen en hun assistentes te scholen en voor automatisering. Dit laatste is volgens Bergen onontbeerlijk voor de huisarts nieuwe stijl. Als het goed is kan de arts straks met een druk op de knop zien welke pa tiënten voor bij voorbeeld een griepprik in aanmerking ko men. Bergen schat dat bij 60 procent van de huisartsen de groene kaart met patiëntenge gevens is verdwenen en plaats heeft gemaakt voor de compu ter. Doorverwezen De titel 'huisarts poortwachter van de gezondheidszorg' spreekt de Landelijke Huisart sen Vereniging wel aan. „Maar we sturen nu ook geen patiën ten zomaar door. 90 Procent van de mensen die op het spreekuur komen, behandelen we zelf. Slechts 6 procent wordt doorverwezen naar een specialist. Vooral in de preven tie is een belangrijke taak voor ons weggelegd", aldus Bergen. De huisarts functioneert al grotendeels als poortwachter van de gezondheidszorg. Slechts zes pro cent van de patiënten wordt doorverwezen naar een specialist als de gynaecoloog.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 7