Meer belangstelling voor kwaliteitsfiets ttlMlS SUOOEojï Gemeente kan 'maatwerk-beleid' voeren op gebied van onderwijs Zeeuwse Avond in Rilland Nieuw riool Weststraat ZIERIKZEESCHE" NIEUWSBODE I dé krant van schouwen -duiveland! Winnaars voorleesdag in Goes Westerschelde op agenda van VVD Veranderingen in plankton Oosterschelde 6 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Rijksoverheid verschuift verantwoordelijkheid naar gemeente KERKWERVE - Geen circulaires meer uit Zoe- termeer, maar mensen die betrokken zijn bij het lokale onderwijs samen om de tafel. Vanaf augustus verandert de wijze waarop het onder wijs wordt bestuurd ingrijpend. De rijksover heid hevelt bijna al haar taken, bevoegdheden en financiële middelen over naar de gemeente. Als 'regisseur en kassier' kan de gemeente sa men met de schoolbesturen, de schoolbegelei dingsdienst en welzijnsinstellingen een maat werk-beleid gaan voeren op het gebied van onderwijs. Met het Westkappels Kwartet Het Westkappels Kwartet. RILLAND - In dorpshuis Luctor et Emergo in Rilland wordt zaterdag 23 maart een Zeeuwse Avond gehouden. Het gaat om een initiatief van de Werkgroep Kulturele Evenementen Rei- merswaal waarbij Jan Zwemer, An ja Kopmels en het Westkappels Kwartet optreden. 'Een revolutie op kousevoe ten', noemde RPCZ-onderwijs- deskundige Ben de Reu uit Ar- nemuiden de verandering die er aankomt. Wanneer iemand dit enkele jaren geleden had voorspeld, had ik hem voor gek verklaard." De Reu sprak dinsdagavond in dorpshuis 't Zuudènde in Kerkwerve, tij dens een bijeenkomst' van de afdeling Schouwen-Duiveland van de PvdA. Voor Schouwen-Duiveland vallen de veranderingen, die de rijksoverheid doorvoert, sa men met de herindeling van Schouwen-Duiveland. Het nieuwe gemeentebestuur wordt het directe schoolbe stuur van alle openbare scho len op Schouwen-Duiveland.' In het kader van het nieuwe, gedecentraliseerde onderwijs beleid moet het gemeentebe stuur ook beslissingen nemen die belangrijk zijn voor de scholen voor bijzonder onderwijs: de christelijke, re formatorische en katholieke basisscholen op Schouwen- Duiveland Deze 'twee petten' speelden een belangrijke rol in de dis cussie die de PvdA-leden en raadsleden in Kerkwerve voerden. Een meerderheid van hen vond dat de nieuwe ge meenteraad het beste een 'functionele commissie' kan benoemen die werkt als schoolbestuur van de openbare basisscholen. Het gemeentebe stuur kan haar werk als kas sier en regisseur van alle scho len in de regio dan meer neutraal uitvoeren. Directeur van obs 't Kofschip in Zierikzee, Joke van Anraad stond wat huiverig ten aanzien van het instellen van een 'func tionele commissie'. ,,Ik ben bang dat in één keer te veel overhoop wordt gehaald. Een andere bestuursvorm voor het openbaar onderwijs moet geen doel op zich zijn. Er moet goed G. J. W.van der Salm: ,,De nieuwe financiële bijdrage van het ministerie voor onder houd en instandhouding van alle schoolgebouwen op Schou- iven-Ditiveland valt hoger uit dan de som van de bedragen die de zes gemeenten nu apart krijgen worden nagedacht en gepraat over de voor- en nadelen." De PvdA-afdeling gaat dat in de komende maanden doen. Het resultaat wordt verwerkt in haar programma voor de ver kiezing van de nieuwe gemeen te Schouwen-Duiveland. In het algemeen reageerden de PvdA-leden positief op de ko mende veranderingen in het onderwijsbeleid. Van Anraad was van mening dat het be langrijk is om jeugdhulpverle ning in de scholen te halen. ,,De GGD trekt zich terug, om dat zij keuzes moet maken. Dat houdt in dat wij op school blij ven zitten met zorgvragen en een uitgekleed pakket aan jeugdzorg." Volgens de school directeur is het verder van. groot belang dat de schoolbe geleidingsdienst RPCZ (Regio naal Pedagogisch Centrum Zeeland) haar basispakket aan scholen kan bfijven bieden. ,,Daar mag niet op worden be zuinigd." De angst dat de maatregel van de rijksoverheid een verkapte bezuinigingsmaatregel is, geldt volgens de Wester- schouwse PvdA-wethouder G. J. W. van der Salm niet ten aanzien van de huisvesting van scholen op Schouwen-Dui veland. Het totale huisves tingsbudget, dat de rijksover heid op 1 januari 1997 overhevelt naar de gemeente, is hoger dan de gezamenlijke bedragen die de zes huidige ge meenten nu van het rijk krij gen voor instandhouding en onderhoud van de schoolge bouwen in hun gebied. Behalve dat de gemeente ge heel verantwoordelijk wordt voor de huisvesting van de scholen in haar gêbied, krijgt zij ook de taak om een netwerk van hulpverleners op te zetten, die een bijdrage kunnen leve ren aan de effectiviteit van het onderwijs. Het gaat daarbij onder meer om de schoolbege leidingsdienst, de schoolarts, de bibliotheek, het jeugd- en jongerenwerk en de sportver enigingen. Op deze wijze kun nen achterstanden en proble men van leerlingen worden aangepakt of voorkomen. Jan Zwemer is van oorsprong historicus. Ongeveer zes jaar geleden begon hij sprookjes te herschrijven in Walchers dia lect. Humor speelt in de verha len een belangrijke rol. Behal ve deze historische werken publiceerde hij ook de gedich tenbundel 'Momenten uut de Mantelienge'. Uit deze bundel én uit zijn boek 'De Sprookjes van moedertje Jans en de Fao- bels van Jodocus' draagt Zwe mer voor tijdens de Zeeuwse Avond. Anja Kopmels uit Kortgene begon tijdens haar studie in Tilburg Zeeuwse liedjes te schrijven. De teloorgang van mooie plekjes in haar geliefde Zeeuwse land is daarbij een bron van inspiratie. Via Engel Reinhoudt kwam ze op de Zeeuwse podia terecht. Tijdens de Zeeuwse Avond zingt zij een aantal schitterende luister-, liedjes. De twee vrouwen en mannen die het Westkappels Kwartet vormen treden op in kleder dracht. De groep zingt liedjes uit de jaren dertig en zeemans liedjes die gemakkelijk in het gehoor liggen. Ze begeleiden zichzelf daarbij op accordeon. De groep bestaat inmiddels vijf jaar. Ze verwierf in die periode grote bekendheid in Zeeland. De Zeeuwse Avond begint om 20.00 uur. Belangstellenden kunnen tele fonisch kaarten bestellen via 0113-395326. GOES - In de Prins van Oranje in Goes is gisteren de eerste re gionale voorleesdag gehouden. Hieraan namen deel Dagmar Eijkoot van de basisschool in Zonnemaire en Ilse van der Slikke van de basisschool in Ellemeet. Ook Rosanne van Stuijvenberg las voor als win naar van basisschool De Sprienke uit Goes. Aan de voorleesdag namen in totaal elf kinderen deel. Van de voorlezers gaan er twee door naar de provinciale ron de. De winnaars van de giste ren gehouden ronde zijn Sara Koppejan en Rosanne van Stuijvenberg van basisschool De Schakel uit Oudelande. Beide lezers dingen op 13 april mee naar een plaats voor de landelijke voorleesdag op 22 mei in Utrecht. Volgende week woensdag wordt een tweede regionale ronde gehouden waarbij Schouwen-Duiveland wordt vertegenwoordigd door Emilia Verhulst uit Burgh- Haamstede. GOES - De ontwikkeling van natuurobjecten aan de Wester schelde is één van de zaken die aan de orde komen tijdens de vergadering maandag 18 maart van de Kamercentrale Zeeland van de VVD. De vergadering wordt gehou den in De Prins van Oranje in Goes en begint om 19.45 uur. Verder op de agenda onder meer bestuursbenoemingen en berichten uit parlement, Zeeuwse Staten, JOVD en Par tijraad. De Kamercentrale is ook nog steeds op zoek naar een contactpersoon voor Vor ming en Scholing. GOES - Veranderingen in het plankton van de Oosterschelde na de bouw van de Storm vloedkering. Dat is het onder werp dinsdag 26 maart tijdens de voorjaarsbijeenkomst van de Vereniging Natuurmonu menten. Drs. C. Bakker - plankton-eco loog - verzorgt een lezing over genoemd onderwerp. Aanslui tend wordt een film vertoond over het onderwaterleven van de Oosterschelde. De bijeen komst wordt gehouden in het Milieu Educatief Centrum Hol landse Hoeve in Goes. Voor zaterdag 30 maart staat een ex cursie in het Oosterscheldege- bied op het programma. Om 10.30 uur wordt dan een bezoek gebracht aan het Rijks Insti tuut voor Kust en Zee. Wie daar meer over wil weten kan bellen (0113-311864). Deze week is begonnen met de aanleg van een nieuwe hoofdriolering in de Weststraat in Zierik zee. De werkzaamheden vergen ongeveer twee maanden. In de Westst raat zijn de woningen nog niet aangesloten op het hoofdriool. Wel ligt er riolering aan de achterzijde. Behalve een nieuwe rio lering krijgen de bewoners ook een aangepaste bestrating voorde deur. Zij klagen al jaren over tril lingen in de woningen. Om een eind te maken aan dit probleem krijgt de straat een fundering. Vol gens hoofd gemeentewerken C. van der Linde geeft dit geen honderd procent garantie dat er een einde komt aan het probleem. ..Maar we hebben natuurlijk wel goede verwachtingen dat met deze fundering en een vlakke bestrating het probleem is opgelost. Anders waren we er niet aan begon nen". aldus Van der Linde. De vernieuwing van de riolering in de Weststraat maakt deel uit van een lange reeks aanpassingen. Volgens Van der Linde liggen er nog een heleboel gewelf riolen onder de straten en huizen. Deze moeten in de loop der jaren allemaal plaatsmaken voor nieuwe riole ring. Als het werk in de Weststraat is geklaard zijn ondermeerde Poststraat, Korte Sint Janstraat, Sint Domusstraat en Pieterseliestraat aan de beurt (Foto: Joop van Houdt) i ZIERIKZEE - De innovatie en produktontwikkeling die in de fietsenbranche plaatsvindt werpt nog steeds zijn vruchten af. Sinds 1987 is de afzet van nieuwe fietsen in ons land voortdurend toegenomen van 840.000 naar een niveau van rond de 1,3 miljoen fietsen in de jaren '90. In 1995 vonden 1,35 miljoen fietsen hun weg naar de consument. Uit het consumentenonder zoek van Stichting Fiets!, uit gevoerd door NSS/Markton- derzoek BV, blijkt duidelijk dat sprake is van een grotere belangstelling voor de (betere) kwaliteitsfiets: ,,Het totale aanbod is het afgelopen decen nium qua aanbod en specifica ties steeds aantrekkelijker ge worden. Ook kan de consument kiezen uit fietsen voor specifieke gebruiksdoe- len Dit versnelt de vervanging en leidt vaak tot de aanschaf van een tweede of zelfs derde fiets". Verder komt uit het onderzoek naar voren dat de consument vorig jaar gemiddeld 762 gul den besteedde aan een nieu- we^fiets, tegen 733 gulden in 1994. Vooral het duurste marktsegment profiteerde van deze ontwikkeling. Zo groeide het aandeel in de prijsklasse vanaf 1.250 gulden tot 15 pro cent. In 19Ó4 bedroeg dit aan deel nog 10 procent. Tot de prijsklasse tot 700,- werd 4 procent ingeleverd ten gunste van de duurdere fiets. Driekwart van alle fietsen wordt via de vakhandel aange schaft. De vakhandel streeft voortdu rend naar verdergaande pro fessionaliteit en kwaliteit. Dat is ook logisch, omdat de consu ment immers gebaat is bij des kundig advies en goed onder houd verlangt: De andere aankoopkanalen kunnen worden onderverdeeld in warenhuizen (5 procent), discountzaken (8 procent) en een rubriek overige (12 pro cent). Bijna de helft (47 pro cent) van alle fietsen die vorig jaar over de toonbank gingen viel in de categorie toerfiets/sportfiets. Het aandeel van de ATB/Hy- bride-fietsen bedraagt bijna eenderde van de aankopen (29 procent). Ongeveer de helft (49 procent) van de nieuw aange schafte fietsen wordt ingezet voor recreatieve en/of spor tieve doeleinden en 42 procent wordt gebruikt voor woon/ werkschoolverkeer. (Maximaal 1 bon per week per opdrachtgever/telefoonnummer). Uitsluitend voor particulieren voor aanbiedingen met een maximum prijsvermelding van 200,--. Zie onderstaande voorwaarden. Een gratis succesje mag niet langer zijn dan 3 regels. Voor elke letter, leesteken en ruimte tussen de woorden gebruikt u één vakje. Adres:Telefoon: Postcode: Woonplaats: Bon uitknippen en opsturen naar: Zierikzeesche Nieuwsbode. Postbus 1. 4300 AA Zierikzee. In de linkerbovenhoek van de envelop vermelden 'Succesje'. U kunt deze bon ook afgeven op ons kantoor Jannewekken 11 te Zierikzee Voorwaarden Uitsluitend voor aanbiedingen van particulieren (geen handelaren). Alleen voor te koop aangeboden artikelen. Per advertentie één artikel. In uw advertentie de prijs tot max. I 200.-- en uw telefoonnummer vermelden. Gratis succesjes kunnen alleen via bovenstaande bon worden opgegeven, geen fotokopieën Indien plaatsing voor de eerstvolgende uitgave niet mogeli|k is wordt uw succesje automatisch in de daarop volgende uitgave geplaatst Wij behouden ons te al/en hjde hef rechl voor advertenties, zonder opgaaf van redenen, te weigeren. Voor schade van welke aard dan ook ontslaan door hel niet tijdig ot oniuist plaatsen van gratis succesjes zijn wij niet aansprakelijk. Gratis succesjes die niet aan deze voorwaarden voldoen worden zonder overleg niet geplaatst I'Succoajes'. zakelijk en particulier Zowei voor de zakelijke als particuliere 'succesjes' blijven de mogelijkheden ongewijzigd. Het tarief bedraagt: 1 t/m 4 regels 7,50 elke regel meer 1,90 (excl 17,5% BTW) Voor brieven onder letter of nummer wordt 5,- in rekening gebracht. Naam

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 6