Verburg Holland ontwikkelt lichtgewicht elektrovistuig 'Ik schrok van die armoede, daar moest ik iets aan doen' Horeca-exploitant Veerhoek wil lasergamehal in Renesse In gebouw RK-toeristenkerk aan Hoogenboomlaan Rijverbod chauffeur vrachtwagen Auto beschadigd Zee centraal bij excursie van NJN Walnoteboom voor het Landbouwmuseum 'Afgelopen mooie zomer bracht een goed seizoen' Milieuzorgplan PSD levert positieve bijdrage milieu Milieuvriendelijk en kostenbesparend Kleding- en speelgoedactie Redt een Kind DONDERDAG 14 MAART 1996 NR 25942 5 RENESSE - Horeca-exploitant W. C. Veerhoek uit Schuddebeurs heeft het plan om in de voor malige RK-toeristenkerk aan de Hoogenboom laan in Renesse, een lasergamehal op te zetten. Bij de spelruimte wil Veerhoek een kleine gele genheid inrichten waar spelers wat kunnen eten en drinken. De voormalige RK-toeristen kerk, eigendom van het Bis dom Breda, staat sinds enige tijd te koop. Naast het gebouw dat 1000 vierkante meter groot is, omvat de voormalige kerk ook een omliggend terrein, dat voornamelijk uit parkeergele genheid bestaat. In totaal gaat het om 4000 vierkante meter. Veerhoek ziet een lasergame hal als een goede aanvulling op hetgeen Renesse. te bieden heeft. En dan met name als slecht-weervoorziening. De ho reca-exploitant, eigenaar van twee discotheken en een café in Renesse, benadrukt dat het niet zijn bedoeling is met de la sergamehal 'mee te draaien' in het uitgaansleven van het dorp. „Om 24.00 uur gaan we dicht, terwijl we rond 12.00 uur open gaan", zegt hij. De voorziening is bedoeld voor mensen van alle leeftijden. ,,In hallen elders in Nederland zie ZIERIKZEE - Een 37-jarige vrachtwagenchauffeur uit het Duitse Bergheim kreeg giste ren een rijverbod van zes uur opgelegd, omdat hij te veel ge dronken had. De man werd omstreeks 18.00 uur aangehouden op de Nieu we Kooiweg. Bij de ademana lyse blies hij 590 ug/1; ruim 2,5 keer zo veel als de maximum toegestane hoeveelheid. Be halve een rijverbod van zes uur kreeg de man een dagvaar ding. Hij moet zich op 14 mei .verantwoorden voor de reeh- ter. ZIERIKZEE - Op het parkeer terrein aan de Gasthuisboom gaard in Zierikzee is dinsdag door onbekenden schade toege bracht aan een auto. De auto stond tussen 8.30 en 10.15 uur op het parkeerter rein. De schade is veroorzaakt door een ander voertuig. De be stuurder hiervan is doorgere den zonder een identiteit ach ter te laten. ring. Hij mocht de apparatuur zien en kreeg tekst en uitleg. Daarna kreeg het complete ge zelschap, met onder anderen de gedeputeerden D. J. P. Bruinooge, A. M. Dek, G. L. C. M. de Kok en G. J. van Zwie- ten, Zevibel-voorzitter J. D. de Voogd en M. L. Everaers, de burgemeester van Noord-Be veland, een rondleiding door het bedrijf. Van Aartsen start te zijn werkbezoek aan Zee land met een bezoek aan het hoofdkantoor van C. Meijer BV in Kruiningen. ZIERIKZEE - De zee staat centraal tijdens de excursie za terdag 23 maart van de Neder landse Jeugdbond voor Na tuurstudie (NJN). De NJN-excursie voert naar de Oosterschelde waar wieren en schelpen bestudeerd worden. Vervolgens wordt aan pontons een aantal autobanden opge hangen. Dat is onderdeel van een onderzoek waar de NJN al een paar jaar mee bezig is. Doel is te zien hoe snel en door welke organismen de autoban den begroeid raken. De ervaring heeft tot dusverre geleerd dat de autobanden weelderig begroeid raken mee zeewieren, schelpen en anemo nen. In de band leven verschil lende zeediertjes als kleine krabbetjes, garnalen en soms zelfs een zee-egel. Bij mooi weer wordt de excursie gecom bineerd met een strandwande ling. De excursie gaat om 10.00 uur van start bij het busstation aan de Grachtweg in Zierikzee. Wie meer wil weten of zich op wil geven voor de excursie kan bellen met Gertjan Jobse (412548). je 14-jarigen, maar ook net zo goed mensen van zestig", voegt Veerhoek toe. In het kort komt het betrekkelijk nieuwe spel lasergame er op neer dat twee teams van tien man het tegen elkaar opnemen in een doolhof, opgevrolijkt met licht-, muziek- en rookeffec- ten. De bedoeling is om elkaar met behulp van een laserpis tool op speciale punten op een hes dat de deelnemers aan doen, te raken en eikaars basis in te pikken. Een partijtje 'laseren' duurt ongeveer twintig minuten en kost rond de twaalf tot veer tien gulden. Wat Zeeland be treft bestaat tot nu toe alleen in Vlissingen een gelegenheid waar lasergame gespeeld kan worden. Maar die is volgens Veerhoek eenvoudiger van op zet dan wat hij van plan is. Veehoek wil minstens drie kwart van de duizend vierkan te meter die het gebouw groot Het geschenk houdt verband met het 65-jarig bestaan van de afdeling Zeeland van de Ne derlandse Bond van Platte landsvrouwen dit jaar. De boom wordt in de tuin voor het museum geplant. Het cadeau wordt tijdens de viering van het jubileum in Goes op sym bolische wijze overhandigd aan de Brouwse wethouder G. J. van de Velde-de Wilde, die ook lid is van de plattelands vrouwenafdeling. De boom Volgens de VVV waren ook de paasdagen drukker dan ver wacht, terwijl er tijdens deze dagen ook behoorlijk werd ge boekt voor de zomer. Vanaf begin mei tot de pinksterdagen was er sprake van een redelij ke bezetting", aldus het jaar verslag. De WV noemt het merkwaardig dat er in het voorseizoen diverse weekends waren met bijzonder mooi weer, terwijl de bezetting dui delijk achterbleef. Verder wordt geconcludeerd dat er veel is gefietst: .Opval lend daarbij is echter een te rugloop in de fietsverhuur, omdat de gasten veelal hun ei gen fiets meenemen." Daar- zDat blijkt uit het jaarverslag van het milieuzorgplan. De maatregelen die de PSD vorig jaar nam ten behoeve van het milieu hebben onder meer be trekking op de reinigingsmid delen, water- en brandstofver bruik, brandstoflekverliezen en smeerolie. Op het gebied van schoonmaakmiddelen is een deel van het assortiment gesaneerd. Op dit moment worden alleen milieuvriendelijke middelen gebruikt. Om brandstof te be sparen is overleg gevoerd met de kapiteins en agenten, over het verband tussen het ver bruik van brandstof en de is, inrichten als lasergamehal. Het parkeerterrein wil hij af bakenen en verlichten. De rest van de oppervlakte van het ge bouw moet ruimte bieden aan een hoek waar de potentiële deelnemers een en ander kun nen eten of drinken en zich kunnen vermaken met onder meer pool of een flipperkast. ,,Als je bijvoorbeeld een groep van veertig man krijgt, een personeelsfeestje bijvoor beeld, zijn er altijd mensen die moeten wachten. En die moe ten ook wat te doen hebben", zegt hij. Voor het terrein dat Veerhoek op het oog heeft, ligt momen teel de bestemming openbare en bijzondere doeleinden. Wil de horeca-exploitant er een la sergamehal kunnen beginnen, dan moet die bestemming wor den gewijzigd in recreatie, om dat daaronder recreatie-gebon den bedrijven kunnen worden begrepen die zijn ingericht op het aanbieden van sport en spelgerichte activiteiten. Een en ander wordt beproken in de vergadering van de com- misie ruimtelijke ordening van de gemeente Westerschou- wen op 28 maart. Een eerste ge sprek hierover vindt plaats in de gemeeteraadsvergadering van 18 maart. wordt gesymboliseerd door een mandje walnoten. De afdeling Noordgouwe en omstreken komt dinsdag 19 maart bijeen in het dorpshuis in Zonnemaire voor de voor jaarsbijeenkomst. M. van 't Westeinde-van den Dries van kwekerij Westhof in 's-Heer Arendskerke geeft daarbij in formatie over het kweken en verzorgen van fuchsia's. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. naast kende 1995 een groot aantal dagtoeristen, meldt het verslag. Het jaarverslag 1995 is één van de zaken die aan de orde ko men op de voorjaarsledenver gadering van de WV Schouw- se Kust. Deze wordt op dinsdag 19 maart gehouden in Slot Moermond in Renesse. Verder komt op de vergade ring onder meer aan bod de stand van zaken rond de fusie van de VW's op Schouwen- Duiveland en wordt de docu mentaire 'Westerschouwen woon- en recreatieklimaat van de toekomst' gepresenteerd. De vergadering begint om 20.00 uur. vaarsnelheid en het vaarge- drag. De proef met alternatieve, tin- vrije antifouling verf is volle dig geslaagd. In 1994 werd deze verf aangebracht op twee stro ken van het onderwaterschip van de veerboot Prins Willem Alexander. Wanneer in 1997 het eerstvolgend schip groot onderhoud krijgt wordt de tin- vrije antifouling aangebracht. Voor dit jaar is een aantal nieuwe acties gepland. Deze hebben onder meer betrekking op het innemen van gas- en smeerolie, accugebruik, voor lichting, afzuiginstallaties en pokkenaangroei. Cadeau plattelandsvrouwen NOORDGOUWE - De afdeling Noordgouwe en omstreken van de Nederlandse Bond van Plat telandsvrouwen (NBvP) schenkt het Land bouwmuseum in Dreischor een walnoteboom. Ledenvergadering WV Schouwse Kust RENESSE - Het jaarverslag van de VVV Schouwse Kust vermeldt dat het voor de recre atie-ondernemers vanaf eind juni tot eind au gustus vorig jaar, een goed seizoen is geweest, mede door het mooie, warme weer. Volgens jaarverslag 1995: VLISSINGEN - De Provinciale Stoomboot Diensten (PSD) zijn tevreden over de resultaten van het milieuzorgplan. Ondanks het feit dat vorig jaar niet alle doelstellingen bereikt zijn is volgens de PSD een „positieve bijdrage gele verd aan de zorg voor het milieu". V.l.n. r. Ellie Bil, Henk Krabbe en chauffeur Wim Bouwman. (Foto: Joop van Houdt) ZIERIKZEE - Vorig jaar sprokkelde ze in haar eentje zo'n tachtig vuilniszakken vol kleding bij elkaar, Ellie Bil uit Zierikzee. Nu hoopt ze zaterdag 23 maart samen met Henk Krabbe het succes van de kleding- en speelgoedactie van Redt een Kind vorig jaar te kunnen overtreffen. „We willen die vrachtwagen gewoon vol krij gen", aldus Ellie Bil. De Stichting Redt een Kind ontstond in 1968 als reactie op een brief om hulp van een in India werkzame Nederlandse predikant. Prof. H. R. Rook- maaker pikte dat signaal op en via hem ging het balletje aan het rollen. Uiteindelijk resul teerde dat in de oprichting van de stichting. Anno 1996 steunt de stichting tachtig projecten in zeven verschillende landen. De stichting probeert kinderen van de hongerdood te redden door ze te laten verzorgen in kindertehuizen. Concrete hulp staat daarbij op de eersté plaats. Opleiding De stichting beperkt zich niet tot het sturen van kleding en speelgoed. ,,We willen ook pro beren om kinderen in India en Kenya meer kansen te geven door hen een christelijke op voeding en opleidingen te bie den", vertelt Ellie Bil. Zij maakte vorig jaar voor het eerst kennis met de Stichting Redt een Kind tijdens een dia lezing in de Christelijke Gere formeerde kerk in Zierikzee. Zij werd getroffen door wat zij zag. ,,Ik schrok zo van die armoede, daar moést ik iets aan doen", aldus Ellie Bil. ,,Ik kon het niet aanzien". Niet gehinderd door enige ervaring op dat ge bied besloot zij kleding en speelgoed in te gaan zamelen voor de stichting, en die een- vrouw'sactie liep beter dan zij had durven hopen. Het resul taat was zo'n tachtig vuilnis zakken vol kleding clie naar het depot van Redt een Kind in Zwolle werden vervoerd en vandaar verscheept werden naar India en Kenya. De eenvrouwsactie trok de aandacht van Henk Krabbe, eerder actief voor de eveneens christelijke hulporganisatie Dorkas Hulp Internationaal. Toen hij verhuisde van Zonne maire naar Zierikzee raakte hij zijn schuur en daarmee een forse opslagruimte voor goede ren kwijt. In Redt een kind zag hij een mogelijkheid om de hulp aan hen die weinig kan sen hebben voort te zetten. Zelf omschrijft hij zijn drijf veer als volgt: „Armoede en nood zien en daar iets aan wil len doen vanuit een christelij ke levensovertuiging, daar gaat het om", aldus Henk Krabbe. Hij stelt dat als je je verdiept in de omstandigheden van mensen in landen als India en Kenya, dat een verandering in het denken geeft. Waar heb ik het aan verdiend dat ik hier woon en leef, dat mijn wieg hier heeft gestaan. Die kinde ren kunnen er per slot van re kening niets aan doen dat zij in een arm land geboren wor den". Vrijwilligers Het grote verschil tussen de Stichting Redt een Kind en hulporganisaties als Dorkas is volgens Ellie Bil en Henk Krabbe het feit dat Redt een Kind volledig steunt op de in zet van vrijwilligers. Publici teit is voor Henk Krabbe en El lie Bil een middel om zoveel mogelijk aandacht voor de ac tie te krijgen. „Het gaat er niet om te laten zien hoe goed wij wel niet zijn. We doen het niet voor onszelf, maar voor onze naaste in nood". De kleding- en speelgoedactie van Redt een Kind wordt za terdag 23 maart in Zierikzee gehouden en wel van 09.00 tot 12.00 uur in de Christelijke Ge reformeerde kerk aan de Ze vengetij straat in Zierikzee. Niet alleen kinderkleding is welkom, maar ook kleding voor volwassenen, schoeisel, lakens, dekens, luiers en kin derspeelgoed. De voorkeur gaat uit naar klein speelgoed, want zaken als steps of fietsjes nemen te veel pjaats in en bo vendien moeten voor dergelijk speelgoed invoerrechten be taald worden. De spullen worden tijdelijk opgeslagen bij Meubelrama in Nieuwerkerk .die ook een vrachtwagen met chauffeur beschikbaar stelt voor het transport van de kleding naar het depot in Zwolle. Wie wel wil bijdragen aan de actie, maar zaterdag niet in de gele genheid is om spullen te ko men brengen kan bellen met Ellie.Bil (415077). Zij of één van de andere vrijwilligers komt de spullen dan ophalen. ken dat we de technologie in huis hebben om lichtgewicht elektro-vistuig te maken". Zonder details te onthullen - hij wil de concurrentie niet wijzer maken dan ze is - legde Verburg in het kort de werking van het nieuwe vistuig uit. Simpel gezegd gaat het om elektroden die men het water in laat zakken en over de bo dem sleept. De elektroden zijn waterdicht vervat in kunstrubber en voor zien van een aantal 'prikkers'. De platvis op de bodem krijgt via die prikkers een elektri sche schok waardoor de spie ren van het dier zich spannen en het lichaam bol gaat staan. Daardoor steekt de platvis bo ven de zeebodem uit en komt in de netten van de visser te recht. Volgens Verburg krijgt de vis ser die dit systeem gebruikt veel minder ondermaatse vis en ongewenste bijvangst in de vorm van krabben in de net ten. Voor het nieuwe elektrovis tuig heeft de Colijnsplaatse firma inmiddels octrooi voor West-Europa. Een octrooi-aan vraag voor andere landen loopt nog. Verburg verwacht eind dit jaar meer duidelijkheid te hebben omtrent de bescherming van de vinding. Tot die tijd schermt hij - door ervaring wijs geworden hel geavan ceerde systeem zorgvuldig af. Voor de minister maakte Ver burg woensdag een uitzonde- COLIJNSPLAAT - Verburg Holland BV uit Co- lijnsplaat is druk bezig met het ontwikkelen van een nieuw en volgens het bedrijf zowel mi lieuvriendelijk als kostenbeparend vissys- teem. Tijdens het bezoek van minister J. J. van Aartsen gisteren, woensdag, lichtte A. L. Ver burg een tipje van de sluier op. Zowel vissers als mede-onder nemers zijn volgens Verburg nogal sceptisch over de kans van slagen van het jongste pro ject van het Colijnsplaatse be drijf. Daar trekt Verburg zich echter niet al te veel van aan. Eerder, zo betoogde hij tegen over Van Aartsen, heeft het be drijf ook al machines ontwik keld waar niemand in geloof de, piaar die werden uiteinde lijk wereldwijd verkocht. Stroomstootjes Het idee om elektriciteit te ge bruiken in de visvangst is niet nieuw. „Er is al heel wat on derzoek in gedaan en geld in gestoken", aldus Verburg. „Wij hebben als bedrijf steeds alle ontwikkelingen op dat ge bied bijgehouden en wij den- Minister J. J. van Aartsen krijgt uitleg uan A. L. Verburg over een machine voor het sorteren van kreeften en langoustines. (Foto: Joop van Houdt)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 5