'Een stem tegen mijn plan is stem tegen Zoomgebied' 'Begrip voor emoties, maar we moeten nu naar inhoud kijken' Straofeest met toneeluitvoering 129,- Landbouwminister over ontpolderingsplannen: Eigenaar Delta Warenhuis in Renesse: Kor Bot-expositie Gravensteen vernieuwd Voortaan wisselend waterpeil in Zoommeer 't WE EKAAN BIEDING: DAMES- EN HERENJACKS Controle DONDERDAG 14 MAART 1996 NR 25942 3 BURGH-HAAMSTEDE - In tegenstelling' tot Commissaris van de Koningin in Zeeland drs. W. T. van Gelder - die vrij vertaald vindt dat de boeren hier niet over moeten zeuren - heeft mi nister J. J. van Aartsen alle begrip voor de emo ties die in Zeeuwsch-Vlaanderen loskomen naar aanleiding van de omstreden ontpolde ringsplannen. Dat verklaarde de minister gis teren tijdens een persconferentie in Haamste de, na afloop van zijn werkbezoek aan Zeeland. belangrijkste dat er nog steeds sprake is van een dialoog tus sen de plannenmakers en de boeren. De laatste groep staat niet bepaald te juichen bij het vooruitzicht dat er landbouw grond ingeleverd moet worden ten gunste van de natuur. Zij willen eigenlijk alleen verder praten als het gaat om buiten dijkse projecten. Volgens de minister wordt de soep niet zo heet gegeten als zij wordt opge diend. „Ach, als je echt met el kaar in gesprek komt is er nog van alles mogelijk". Van Aartsen bracht 's ochtends een bezoek aan C. Meijer BV in Kruiningen en Verburg Hol land BV in Colijnsplaat. 's Middags was hij te gast op het boerenbedrijf van C. B. den Boer in Kerkwerve, werd een gesprek gevoerd over de Zeeuwse land- en tuinbouw en werd de minister rondgereden door Schouwen-Zuid en het ge bied waar de Regiovisie Schouwen-West gerealiseerd wordt. De bewindsman werd tijdens de reis geïnformeerd over onder meer landinrich ting, natuurontwikkeling en plattelandstoerisme. Inhoudelijk De ontpolderingsplannen ston den niet op de agenda en kwa men volgens Van Aartsen in de gesprekken met ZMO-voorzit- ter H. C. van der Maas, LTO- Zeeland-voorman R. J. van der Wekken en J. Ysebaert, voor zitter van de NCB-Zeeland, slechts marginaal aan de orde. Desalniettemin werden tij dens de persconferentie bijna uitsluitend vragen over die omstreden ontpolderingsplan nen op de minister afgevuurd. Van Aartsen zegt alle begrip te hebben voor de emotionele re acties op de plannen, maar hij tekent daar wel meteen bij aan dat men nu vooral naar de in houdelijke kant van de zaak moet kijken. „Tenslotte gaat het om 0,3 pro cent van het Zeeuwse areaal aan landbouwgrond. Ik heb be grip voor de emoties, maar we moeten de feiten laten spreken en dat moeten we op een voor zichtige en verstandige manier' doen". Volgens de minister is het het Landbouwvoormannen Van der Maas, Van der Wekken en Ysebaert toonden zich na af loop van het gesprek met de minister - in de huiskamer van boer C. B. den Boer - redelijk tevreden. Van der Maas: „wij zijn zelf niet over de ontpolderings plannen begonnen, dat kwam van de minister zelf. Wij heb ben hem duidelijk gemaakt dat de boeren juist meer land nodig hebben in plaats van minder. Hij heeft toegezegd dat op het moment dat het rijk aan zet is voor wat betreft de ontpolderingsplannen, wij met hem daarover in gesprek kunnen gaan". Zoet water Het onderwerp landinrichting is in het gesprek in Kerkwerve uitgebreid aan de orde géweest en ook is aandacht gevraagd voor het zoete water dat het overgrote deel van de boeren op Schouwen-Duiveland moet ontberen. Concrete toezeggin gen kwamen daar niet uit. Ook het steeds groter wordende woud van regels waar de land bouw mee geconfronteerd wordt kwam ter sprake. Minister J. J. van Aartsen: Begrip voor emoties over ontpolde ringsplannen". (Foto: Joop van Houdt) „De regels worden veel te star gehanteerd", stelt Ysebaert. Als voorbeeld noemt hij de re geling dat een boer tegen beta ling grond braak laat liggen. „Er wordt heel scherp gekeken of je wel precies het aantal vierkante meters braak laat liggen dat afgesproken is. Als nu blijkt dat je een paar vier kante meter grond te weinig braak laat liggen, wordt dat opgevat als fraude en vervalt de vergoeding. Dat is veel te star". Boete Er mag wat de landbouwvoor mannen betreft best een boete opgelegd worden aan diegene die minder grond braak laat liggen dan is afgesproken, maar men vindt het veel te ver gaan als een boer om een paar vierkante meter de complete subsidie kwijtspeelt. Van der Maas, Van der Wekken en Yse baert hebben niet het idee dat hun opmerkingen bij de minis ter het ene oor in en het andere weer uit zijn gegaan. „Ik denk dat dit soort gesprekken zeker zin heeft", is de conclusie van Van der Maas. Een cameraploeg van KRO's Brandpunt volgde de minister tijdens diens werkbezoek. In de uitzending zondag van de actualiteitenrubriek wordt aandacht besteed, aan de ont polderingsplannen en de reac ties vanuit de bevolking daar op. RENESSE - Eigenaar C. Hoogerhuis van het Delta Warenhuis in Renesse is het zat. Na zeven jaar wachten op vergunning voor de uitbreiding van zijn zaak, stuit hij nu op weerstand van met name de PvdA. „Een stem maandag in de raad tegen mijn uitbreiding is in wezen een stem te gen de herinrichting van het Zoomgebied," ver telt Hoogerhuis. Hoogerhuis kan die bewering hard maken, omdat hij eige naar is van het stuk grond aan de Zoom, waarop de gemeente een pleintje heeft geprojec teerd. Het pleintje met vijver, bomen en enkele zitelementen past in het herinrichtingsplan van het Zoomgebied. Het uitbreidingsplan van het Warenhuis is inmiddels zeven jaar oud. Hoogerhuis wil zijn zaak met ongeveer 400 vier kante meter vergroten. Op grond van het huidige bestem mingsplan kon de gemeente er steeds geen medewerking aan verlenen. Het recente Ruimte lijk Economisch Ontwikke lingsplan (REO) biedt echter wel beperkte uitbreiding van detailhandel aan de Zoom. Het nieuwe pleintje aan de Zoom met linksboven de uitbreiding van het Delta Warenhuis. „Het is jammer te constateren dat tijdens de laatste vergade ring van de commissie ruimte lijke ordening er weer enkele leden met bedenkingen tegen dit plan komen, omdat zij eerst de invulling van het plein wil len zien," zegt Hoogerhuis. Te meer daar zijn ontwerp tegen ongeveer twee ton meerkosten architectonisch is aangepast aan de gemeentelijke inrich tingsplannen. Overtuigen Het is volgens Hoogerhuis nog maar zeer de vraag of de herin richting nog voor de zomer van 1997 klaar zal zijn. Hoogerhuis vindt dat wethouder G. J. W. van der Salm zijn partijgeno ten in de raad moet overtuigen van het belang om mee te wer ken aan zijn uitbreiding. PvdA-fractievoorzitter J. C. Hendrikse zei gisteren in een reactie goed te begrijpen dat Hoogerhuis zijn geduld ver liest. „Maar ik wil eerst meer duidelijkheid over dat pleintje en de bereidheid van Hooger huis om de grond te verkopen. Van dat laatste heb ik alleen een mondelinge bevestiging." Baatbelasting Verder weet Hendrikse nog niet of de ondernemers aan de Zoom bereid zijn baatbelas ting te betalen voor de herin richting. „We krijgen van de provincie subsidie op voor waarde dat de ondernemers in de vorm van baatbelasting ook hun steentje willen bijdra gen." Pas vandaag, donder dag, verwacht Hendrikse daar- dver in het fractie-overleg met Van der Salm duidelijkheid te krijgen. Het voorbereidingsbesluit dat wijziging van het bestem mingsplan ten gunste van Del ta Warenhuis mogelijk moet maken, staat op de agenda van de raadsvergadering die maan dagavond wordt gehouden. Zaterdag 16 maart in Serooskerke SEROOSKERKE - In Serooskerke wordt zater dag 16 maart het laatste Straofeest in de regio gevierd. Het evenement heeft een traditioneel programma dat wordt besloten met een tonee luitvoering door de toneelgroep Lere lere. Het Straofeest begint om 12.00 uur voor het dorpshuis met een keuring van fietsen die zijn versierd door leerlingen van de basisschool. Aansluitend worden de prijzen uitgereikt aan de winnaars. Om 12.30 uur worden voor d'Ouwe Smisse de versierde paarden van de straorijders gekeurd. De rui terstoet vertrekt daarna voor de straorit. Tijdens de tocht kan de jeugd deelnemen aan een wedstrijd ringsteken op de fiets. De in tocht van de ruiterstoet is naar verwachting om 14.45 uur. Ver gezeld door de kinderen op hun versierde fietsen en de leden van de muziekvereniging De Witte van Haemstede maakt de ruiterstoet een rondrit door het dorp. Een vertegenwoordiger van de gemeente Westerschouwen opent de straoviering om 15.30 uur voor het dorpshuis. Aan sluitend daarop volgt een wed strijd ringsteken en een prijs uitreiking. Om 20.00 uur begint in het dorpshuis het avondprogramma met de uit voering van het toneelstuk 'Veel kabaal op Clingendael'. De straoviering wordt beslo ten met een bal. Belangstellenden die als strao- ruiter aan het evenement wil len deelnemen kunnen zich telefonisch aanmelden via 671593. Opening door burgemeester Asselbergs ZIERIKZEE - Op de tweede verdieping van het Gravensteen in Zierikzee is een vernieuwde Kor Bot-expositie ingericht. De expositie wordt zaterdag 30 maart geopend door de bur gemeester van Zierikzee, mr J. J. P. M. Assel- bergs. De expositie maakt deel uit van het Maritiem Museum. Met hulp van paleontoloog Dick Mol en de conservator van het Nationaal Natuurhis torisch Museum Leiden, John de Vos werd de huidige collec tie fossiele beenderen aanzien lijk uitgebreid. Beide mannen zijn lid van het gezelschap Kor' Bot. De expositie kreeg de titel 'Bot gevangen'. Ze is te zien vanaf zaterdag 30 maart. De officiële opening begint om 14.00 uur met een ontvangst in de Vier schaar van het stadhuis. Daar houdt burgemeester Assel- bergs een toespraak en ver richt vervolgens de officiële openingshandeling. Vanaf 14.30 uur kan de exposi tie worden bezichtigd door de genodigden en daarna door al le belangstellenden. Tussen 15 boven en 10 centimeter onder NAP MIDDELBURG - Het waterpeil in het Volke rak/Zoommeer heeft voortaan geen vast niveau meer. De directie Zeeland van Rijkswaterstaat heeft besloten beperkte natuurlijke wisselin gen van de waterstand te introduceren. Voor naamste doel is het tegengaan van overvloedige algengroei en verontreiniging van het meer. Door het gewijzigd waterbe heer hoeft minder verontréi nigd water vanuit het Hol lands Diep te worden ingelaten. Een biologisch ge zond en helder zoetwatermeer is van belang voor natuur, vis serij en recreatie en voor het inlaten van water voor de landbouw, aldus Rijkswater staat. Uitgangspunt wordt nu een peil dat wisselt van vijf tien centimeter boven NAP tot tien centimeter onder NAP. Het Volkerak/Zoommeer is in 1987 ontstaan door de aanleg van de Philips- en de Oester- dam. Het zoute getijdegebied veranderde daardoor in een zoet meer. Zoals in veel zoet- watermeren dreigde ook het Volkerak/Zoommeer door een teveel aan fosfaten te verande ren in een algenrijke „groene soep". De groei van algen kan binnen de perken worden gehouden door er voor te zorgen dat er minder fosfaat in het water komt. Als aan die voorwaarde voldaan wordt komen er meer watervlooien die de algen ope ten. Om te voorkomen dat te veel watervlooien worden opgege ten door brasems en voorns moeten er voldoende roofvis sen zijn die brasem en voorn eten. Ondiepe, met waterplan ten begroeide gebieden zijn een levensvoorwaarde voor roofvis. Aanpassingen Het wisselende peil vergt wel aanpassingen aan de afwate ring van enkele aangrenzende gebieden, baggeren ten behoe ve van de scheepvaart en de aanleg van extra oeverbe schoeiing. Dat kost Rijkswa terstaat ruim tien miljoen gul den. Advertentie jkj^VfW Appelmarkt 1IUVW? Zierlk2ee met bijzondere aanbiedingen o§j> een bonus van 10% over uw aankopen in de periode van 7 maart t/m 30 april 1996 (geldig van 14 t/m 20 maart) ALS MODE-TOPPER Verwachting t/m maandag 18 maart WEERSVOORUITZICHTEN Zaterdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 20% Min.temp. 0 graden Mid.temp. 8 graden Windkracht oost 4 Zondag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 20% Min.temp. 1 graad Mid.temp. 8 graden Windkracht oost 4 Maandag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 20% Min.temp. 1 graad Mid.temp. 7 graden Windkracht oost 4 ZON- EN MAANSTANDEN 15mrt Zon op 06.53, onder 18.42 Maan op 04.24, onder 14.02 Nieuwe Maan: 19 maart (11.46) HET WEEROVERZICHT DE BILT -De temperatuur komt de komende dagen op een 'normaal' ni veau te liggen, 's Nachts schommelt het kwik rond het vriespunt, overdag loopt de temperatuur op tot een graad of 8. Voor het zover is hebben we nog een koude en overwegend heldere nacht voor de boeg met mi nima rond -3 graden. Morgen over dag laat de zon zich geregeld zien. Het blijft droog, 's Middags loopt het kwik uiteen van 3 graden in het noorden van het land tot 8 plaatselijk in het zuiden. Er waait een matige, aan de kust en op het IJsselmeer af en toe vrij krachtige, oostenwind. Een krachtig hogedrukgebied dat al dagenlang boven noordoost-Europa ligt, blijft voorlopig bepalend voor het Nederlandse weer. Depressies worden op voldoende afstand ge houden. Wel zorgen deze ervoor dat wolken tijdelijk de rol van de zon gaan overnemen, maar het blijft droog. Het ziet er naar uit dat na het weekeinde de temperatuur weer een stapje terug doet en de zon meer ruimte krijgt. ZIERIKZEE - Op de Seroos- kerkseweg werd dinsdag een voertuig door de politie geregi streerd die maar liefst 65 kilo meter te hard reed. Het was een van de 55 hardrijders die gisteren door de radarappara- tuur werden ontdekt. Op de Serooskerkseweg werd dinsdagavond gecontroleerd tussen 19.30 en 21.30 uur. Van de 195 voertuigen die de radar- apparatuur passeerden reden er 33 te hard. In Schuddebeurs werd tussen 16.45 en 17.50 uur een controle gehouden. Op de ze weg geldt een maximum snelheid van tachtig kilometer per uur. Vijf voertuigen hiel den zich niet aan deze snelheid. In Zierikzee waren dat er op de Weg naar de Val zeventien van de 255. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. H. M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11Zierikzee. Postbus 14300 AA Zierikzee. Telefoon 0111-416551. Telefax 0111-414315. Lezersservice (bezorging) De Zierikzeesche Nieuwsbode na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel dan, ma t/m vr. 0111 -417314 tijdens kantoor uren: van 8.30 tot 17.30 uur. Tijdens de avonduren: ma. di. (niet op woensdag) do. vr., van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 0111-412905 Fotograaf (na 17.30 uur) 0111-401575. Abonnementen per: Maand (autom. afschr.) 18,50 Kwartaal 52,50 (autom. afschr.) 50.00 Halfjaar, ƒ100,00 (autom. afschr.) 95,00 Jaar ƒ190,00 (autom. afschr.) ƒ180,00 Losse nummers 1,25 De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lo pende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 75 cent. Kontrakttarieven op aanvraag. ..Succesjes" (t/m 4 regels) 7,50 De advertentieprijzen zijn exclusief 17'/?% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 3