Plan voor een prehistorisch dorp bij Burgh-Haamstede Plannen bezoekerscentrum Oosterschelde bij Zierikzee SCHOUWEN-DUIVELAND Vijf woninginbraken in wijk Bruinisse UW KRANT VAN ZIERIKZEESCHE BT NIEUWSBODE Lemen hutten als vakantiewoning In combinatie met verblijfsaccommodatie en camping P. LOUWERSE B.V. dé krant van schouwen-duiveland! NIEUWSBODE DONDERDAG 14 MAART 1996 Brabers zoals het er misschien heeft uitgezien. BURGH-HAAMSTEDE - Lemen hutten als va kantiewoning, een prehistorische boerderij waarin een permanente cultuurhistorische ex positie wordt ingericht, rondleidingen en ex cursies in de omgeving. Dat is kort samengevat het plan van de heer P. Remijn uit Burgh- Haamstede. Remijn wil zijn plan realiseren in Oud Brabers, een gebied van een paar hectare groot bij de Plompetoren. Aan de hand van opgravingen in Oud Brabers werd een plat tegrond gereconstrueerd van een huis zoals dat daar 4500 jaar geleden heeft gestaan. Een simpel huis, gemaakt van pa len en met leem bestreken vlechtwerk. In het archeologi sche themapark Archeon in Al phen aan den Rijn werd dat huis - zoals het er waarschijn lijk uit heeft gezien - gerecon strueerd. Hetzelfde wil Remijn nu ook doen, maar dan op exact de plaats waar het huis in de pre historie echt gestaan heeft. En hij wil er een compleet (vakan- tie)dorp omheen bouwen. Toekomst Remijn is boer, maar ziet - en hij is niet alleen - de toekomst in de landbouw met zorg tege moet. Vandaar dat hij is gaan zoeken naar andere wegen. Waar andere boeren nieuwe teelten uitproberen, een golf baan aanleggen of een (mini)camping beginnen, wil Remijn het totaal anders aan pakken. Remijn ziet voor zijn geestesoog geen caravans, maar lemen hutten als vakan tieverblijf. Het verschil met de lemen hut ten uit de prehistorie is dat de hutten zoals Remijn die wil re aliseren voorzien zijn van alle moderne gemakken. Om hoe veel lemen vakantiehutten het gaat is nog niet bekend, maar vooralsnog wordt uitgegaan van 'enkele tientallen'. Verder zou er in het prehistori sche dorp in de Burgh- en West- landpolder een prehistorische boerderij gebouwd moeten worden waarin een permanen te expositie wordt ingericht waarbij de cultuurhistorische, geschiedenis van Burgh- Haamstede in beeld wordt ge bracht. Die boerderij zou te vens moeten dienen als uitvalsbasis voor rondleidin gen door het dorp en excursies in het nabijgelegen natuurge bied. Remijn wil van zijn prehisto risch dorp niet zomaar een at tractie maken. Hij wil laten zien hoe het gebied er in de pre historie uitzag, maar vooral ook de manier waarop de men sen in die tijd leefden onder de aandacht brengen. Toen vond de mens alles wat hij nodig had in de natuur en leefde in en in evenwicht met die natuur en dat is wat Remijn duidelijk wil maken. Dat zelfde evenwicht tussen mens en natuur wil Remijn in het gebied bij het dorp voort zetten door daar duurzame, biologisch dynamische land bouw te gaan bedrijven. Wet houder ir. C. W. Veerhoek, die gisteren voor het eerst kennis nam van het plan, is bijzonder enthousiast over het idee van Remijn. Plattelandstoerisme In zijn visie past het precies in het streven naar ontwikkeling van het plattelandstoerisme. „Dit is nou precies wat we moeten hebben", aldus Veer hoek. „Ik vind het een heel ori gineel idee en ik denk dat dit ook voor de hogere overheden een acceptabel plan is. Het voegt zeker iets toe aan het re creatieve aanbod. Zowel voor wat betreft de dagrecreatie als voor wat betreft de verblijfsre- creatie'*. Wat Veerhoek betreft mag Re mijn zijn plannen verder gaan üitwerken, maar hij wil niet op de zaken vooruitlopen. „Het moet allereerst in b en w besproken worden", aldus de wethouder. Hij polste tijdens het werkbezoek van land bouwminister J. J. van Aart- sen de mening van zowel de mi nister als de bij het werkbezoek aanwezige gede puteerde en de eerste reacties zijn volgens Veerhoek zeker positief te noemen. ZIERIKZEE - Rinus en Cato van der Wekken willen hun boerderij aan de Straalweg in Zierikzee omvormen tot een bezoekerscentrum Voor de Oosterschelde en omgeving. Het bezoekerscentrum wordt tevens inge richt als verblijfsaccommodatie. Daarnaaast wil het echtpaar de mini- camping vergroten tot een camping van 75 standplaatsen. De gemeente wil medewerking verlenen en gaat beleid ontwikkelen dat de plannen mogelijk moet maken. was met het Streekplan Zee land en het Provinciaal be leidsplan voor recreatie en toe risme. Reeds tien jaar is het echtpaar Van der Wekken bezig met een aanvraag voor een camping, die in de plaats komt van de huidige minicamping (De Val). Een vergunning werd ze steeds onthouden door de provincie, omdat de aanvraag in strijd Nu hebben ze een aangepaste aanvraag ingediend, waarmee ze inspringen op de wens van de provincie om te komen tot kwaliteitsverbetering van het recreatieve product. Daar naast spelen ze in op de toeris tische ontwikkelingen in en om Zierikzee. Ze wijzen onder meer op het betrekken van de omgeving bij de monumenten- Na tien jaar zit er schot in de wens van Rinus en Cato van der Wekken voor een camping. (Foto: Joop van Houdt) stad en uitbreiding van wan del- en fietsroutes. Expositie In de huidige plannen blijft het vergroten van de minicamping naar een camping met maxi maal 75 plaatsen gehandhaafd. Als gasten denkt het echtpaar voornamelijk duikers, natuur liefhebbers en trekkers te ver welkomen. Nieuw is het plan de schuur om te bouwen tot een bezoekerscentrum, waarin een soort expositie wordt ingericht over het leven in en rond de Oosterschelde. Daarnaast kan het bezoekerscentrum dienst doen als vertrekpunt voor ex cursies voor duikers, fietsers en wandelaaars. Volgens Van der Wekken ge beurt dat ook nu al. „Er komen biologen vanuit heel Europa hier die de schuur gebruiken als werkruimte. Van hieruit gaan ze op onderzoek uit in de omgeving", zegt hij. Hetzelfde geldt voor duikers. Instructeurs staan 's zomers met een caravan op de camping en geven theorieles in de schuur. En voor fietsers kan het bezoekerscentrum een rustplaats worden, waar de re creanten tegelijkertijd infor matie op kunnen doen. Een deel van de schuur wil het echtpaar inrichten als groeps- accommodatie. Het denkt hier bij aan een capaciteit van zo'n veertig personen, speciaal ge richt op scholen en verenigin gen. Behalve slaapvertrekken wordt daarvoor in de schuur ook een ontspanningsruimte ingericht. „Er is ruimte genoeg in de schuur. Want als de plan nen doorgaan stoppen we toch met het agrarisch bedrijf", al dus Van der Wekkken. De gemeente Zierikzee wil me dewerking verlenen aan de plannen. Maar dan moet ze wel beleid ontwikkelen voor het gebied dat getoetst kan wor den door de provincie. Dit be leid moet onderdeel gaan uit maken van het nieuwe bestemmingsplan Buitenge bied. Het concept hiervan kwam dinsdag aan de orde in de vergadering van de commis sie ruimtelijke ontwikkeling. De recreatieve mogelijkheden van de Zuidhoek, de polder waar de boerderij van Van der Wekken in ligt, zijn op het laat ste moment aan het concept bestemmingsplan toegevoegd. Volgens ir. H. C. de Vries, van het stedebouwkundig bureau Rothuizen Van Doorn 't Hooft, moet de gemeente zo snel mo gelijk een beleidsnotitie op stellen hoe ze om wil gaan met verblijfsrecreatie in het bui tengebied. Volgens hem kan deze beleidsnotitie heel sum mier zijn en worden opgeno men in het bestemmingsplan Buitengebied. Burgemeester en wethouders van Zierikzee staan hierachter. En ook de le den van de commissie stemden er mee in. Het maken van een gemeente lijke visie op de verblijfsrecre atie in het buitengebied is ook waar de provincie op heeft aangedrongen bij de afwijzing van de eerdere aanvragen van Van der Wekken voor een cam ping. Pas dan valt er met de provincie te praten. „Als je iets wil, moet je recreatief be leid ontwikkelen. Het ligt dus op het bordje van de gemeen te", aldus een woordvoerder van de provincie. Haast is ook de wens van het echtpaar Van der Wekken. „We zijn al tien jaar aan het vechten voor een camping. Nu lijkt het ervan te komen. Al moet ook de provincie natuur lijk akkoord gaan", zegt Van der Wekkken. Zijn vrouw is het roerend met hem eens. Dan komt er voor haar tenminste ook een eind aan het verplicht weigeren van gasten. „De men sen smeken soms om een plaatsje. En dan moet je nee zeggen, terwijl er eigenlijk plaats genoeg is. Dat vind ik heel erg." Bekijk Mercedes met andere ogen AUTOMOBIELBEDRIJF De Rotery 7 4328 BB Burgh-Haamstede Tel. Oil t-654292 Fax 01 11-654493 dealer voor personen- en lichte bedrijfswagens Verkoop, leasing, reparatie, onderhoud, APK. Ook voor Honda. 152e JAARGANG NR 25942 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Geschiedenis is verhelderde ervaring. Lowell Minder koud HET WEER ■V^ Opnieuw een vrij heldere nacht met J lichte vorst. Overdag perioden met zon en maximumtemperatuur van y\\ 3 graden in het noorden tot plaatselijk 8 in het zuiden van het land. De oostenwind is matig, rond kracht 4. 3 WERKBEZOEK Landbouwminister Van Aartsen toont tijdens werkbezoek begrip voor emoties ontpoldering. O 5 KLEDINGACTIE Voor de tweede keer houdt Redt een Kind een kle- dingactie in Zierikzee. 7 FESTIVAL Festival Cultureel Gekleurd in het teken van litera tuur, muziek en dans. 9 ATLETIEK Zierikzeese atleet Ramses Bekkenk komt te kort bij Pannekoekeloop. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. Voor zo 'n 20.000 gulden buit gemaakt BRUINISSE - In Bruinisse zijn dinsdag vijf wo ninginbraken gepleegd. De inbraken zijn over dag gepleegd. De buit bestond onder meer uit geld, sieraden en video-apparatuur. Een woord voerder van de politie schat de totale buit op zo'n twintigduizend gulden. De inbraken werden gepleegd in woningen in de Deestraat, Wilhelminalaan, Margriet- straat, Beatrixstraat en Julia- nastraat. In de meeste gevallen is men via een niet afgesloten deur aan de achterzijde van de woning binnengekomen. In één geval slaagde men erin via de brievenbus van de voordeur de deiir te openen. Er zijn geen sporen van braak gevonden. Volgens politievoorlichter M. Verkerke wijst dit erop dat veel mensen de achterzijde van hun woning veronachtzamen. „Het is voor inbrekers vaak een fluitje van een cent om via de achterzijde van een woning binnen te komen", aldus Ver kerke. Daarnaast wijst hij op het belang van sociale contro le. „Dat kan in sommige geval len wel beter." Het vermoeden bestaat dat de inbraken gepleegd zijn door dezelfde dader of groep da ders. De buit bestond uit geld en een grote verscheidenheid van goederen. Volgens een woordvoerder van de politie in Zierikzee is „zo'n beetje alles meegenomen dat makkelijk mee te nemen is en interessant genoeg is". Het gaat onder meer om een telefoon, videore corder en -banden, CD's, sie raden, cheques en bankpasjes. In totaal is er voor ongeveer twintigduizend gulden aan goederen en geld gestolen. In de nacht van dinsdag op woensdag werd ingebroken in een supermarkt aan de Nieuw- straat in Bruinisse. Toegang tot de winkel werd verkregen door het forceren van een deur. De buit bestond uit een partij rookwaren, twee snijmachines en duizenden guldens aan con tant geld. In Burgh-Haamstede werd dinsdag ingebroken in een wo ning aan de Apppelmeet. Weg genomen zijn audio- en video apparatuur. Woensdag is ingebroken in een woning aan de Boeijesweg in Burgh-Haam stede. Uit deze woning zijn cheques, bankpasjes en geld weggenomen. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen-Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een: MAAND abonnement met automatische afschrijving 18,50 KWARTAALabonnement met automatische afschrijving 50,00 KWARTAALabonnement zonder automatische afschrijving 52,50 HALFJAAR abonnement met automatische afschrijving 95,00 HALFJAAR abonnement zonder automatische afschrijving ƒ100,00 JAAR abonnement met automatische afschrijving ƒ180,00 JAAR abonnement zonder automatische afschrijving ƒ190,00 Ik ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste 2 weken gratis!! Naam Dhr./mevr Adres Postcode Telefoon Handtek. Bij automatische afschrijving uw I f bank-/glronummer vermelden: L l 1 Plaats: Geb.datum:. 2C Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie Antwoordnummer 12.4300 VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 1