Boekenweek in teken van Zuid-Amerika Saint John's College Choir geeft concert in Zeeland 1 if- t I f?i* f tl "t s 1 f:f Lf f-f t Iff rt Informatie over slechter horen Herverdeling onbetaalde arbeid ter discussie Concert Lunakwartet in Lutherse kerk Zierikzee Voorjaarsserie van Zeeuws Orkest in teken van Mahlei WOENSDAG 13 MAART 1996 HET EXTRA NIEUWSBl AD Lezing Carol ijn Visser in RSG Professor Zeeman ZIERIKZEE - De boekenweek, die van 13 tot en met 23 maart wordt gehouden, staat dit jaar in het teken van Zuid-Amerika. Het boekenweekgeschenk heet Palmwijn en is geschreven door Adriaan van Dis. Onder de speciale uitgaven tijdens de boekenweek is dit jaar een werk van de uit Middelburg afkomsti ge schrijfster van reisverhalen Carolijn Visser. Ze houdt vrijdag 29 maart een lezing in de scholenge meenschap Professor Zeeman. Palmwijn van Van Dis ver schijnt in een oplage van 643.000 exemplaren. Het is voor het eerst in de geschie denis van de 61-jarige Boe kenweek dat het geschenk de 600.000 exemplaren over stijgt. Henk Kraima, direc teur van de Stichting Collec tieve Propaganda van het Nederlandse Boek (CPNB) die de Boekenweek jaarlijks organi- seert, noemt de opla ge ongehoord. Het geeft aan dat de boekhandel een zin derende" Boekenweek ver wacht, zo zei hij in Amster dam tijdens een persbijeenkomst. Onder het motto Eeuwig El Dorado ves tigt de Boekenweek de aan dacht op de literatuur van en over Latijns-Amerika en het Caribisch gebied. Van Dis' novelle gaat over Afrika en haakt dus niet in op het thema van de Boeken week. Iedere schrijver van het geschenk is vrij in de keuze van zijn onderwerp. De CPNB bepaalt alleen hoe lang het verhaal mag zijn en wanneer het manuscript klaar moet zijn. Palmwijn is volgens Van Dis een debat met zijn andere ik. ,,Ik heb het vooral voor mijzelf ge schreven." Hij zei vereerd te zijn zijn gedachten met zo veel mensen te delen. Middelburgse Het Boekenweek-essay sluit traditioneel wel aan op het thema. De van oorsprong Middelburgse Carolijn Vis ser schreef Het goud van Bo nanza, waarin zij zich af vraagt wie de macht heeft in het Nicaraguaanse goud mijndorp Bonanza. Gevoch ten wordt er niet meer. De soldaten zijn uit het straat beeld verdwenen. Maar uit alles blijkt dat de conflicten van toen nog springlevend zijn. Carolien Visser, die twaalf jaar geleden rondtrok in Ni caragua en zich toen verbaas- Ccirolijn Visser houdt op vrijdag 29 maart een lezing in Zie- rikzee. de over de geloofsijver van Sandinistisch bevlogen bui tenlanders, keerde er terug om een oud voornemen ten uitvoer te brengen: naar Bo nanza reizen waar het goud gevonden wordt. Het essay verschijnt in een oplage van 59.000 exempla ren. Dat is veel meer dan vo rig jaar toen het essay van Jan Wolkers een oplage van 48.000 stuks had. Het goud van Bonanza kost 4,95. Palm wijn is tijdens de Boeken week bij aankoop van 19,50 aan boeken gratis. Daarna kost het tien gulden. Chloorvrij Het Boekenweekgeschenk en -essay zijn gedrukt op 100 procent chloorvrij papier. Voor de omslagen zijn geen pvc-materialen gebruikt. De CPNB heeft dat mede op ver zoek van de Stichting Green peace Nederland gedaan om dat het gebruik van chloor slecht is voor het milieu. De CPNB zal voortaan al haar drukwerk op chloorvrij pa pier drukken. Greenpeace erkent dat echt milieuvriendelijk papier, vooral bij kleinere afnames, duurder is. De 'consument is volgens de organisatie echter bereid iets meer te betalen voor een milieuvriendelijk produkt, zo blijkt uit recent onderzoek. Van Dis kan het ,,niks sche len" dat Palmwijn op chloor vrij papier is gedrukt. De voordelen van het verant woorde papier zijn hem be kend. Over de nadelen wil hij weieens de mening van een deskundige weten. Gr- eenpeace-directeur Tukker kon daarover kort zijn. Aan de fabricage van chloorvrij papier zijn volgens hem geen nadelen verbonden. Tophoeken De belangstelling voor La- tijnsamerikaanse literatuur bestaat nog niet zo lang. In de jaren zeventig verschenen drie topboeken in een Neder landse vertaling. In 1972 kwam Honderd jaar een zaamheid van de Colombi aanse schrijver Gabriel Gar cia Marquez uit. Een jaar later verscheen Rayuela: een hinkelspel van de Argentijn Julio Cortazar, in 1975 ge volgd door Het groene huis van Mario Vargas Llosa. Latijnsamerikaanse litera tuur wordt veel gelezen. Zo waren in 1995 de twee best verkochte vertalingen oor spronkelijk Zuidamerikaan- se boeken: Paula van Isabel Allende en Over de liefde en andere duivels van Marquez. OLIEBOLLEN ZIERIKZEE - Gymnastiek vereniging Delta Sport houdt vrijdag 15 en zaterdag 16 maart een oliebollenactie inZierikzee. De opbrengst komt ten goede aan de jeugdgroepen van de vereniging. Daarnaast staat het realiseren van een val kuil al heel lang op het ver langlijstje van de vereni ging- Vrijdagavond gaan de leden van Delta Sport vanaf 18.00 uur op pad. Zaterdag start de actie om 9.00 uur. Het is ook mogelijk de olie bollen af te halen in de gym zaal aan de Mulockstraat. De bollen kunnen telefonisch worden besteld via het tele foonnummer 413797. HOMO'S MIDDELBURG - De Neder landse vereniging tot inte gratie van homosexualiteit COC regio Midden-Zeeland, start vanaf woensdag 20 maart met een serie van zes praatavonden voor jongens en mannen die hun homo sexualiteit net hebben ont dekt. Aan de hand van een aantal thema's wordt er onder meer gepraat over hoe de omge ving erop reageert. De avon den worden begeleid door twee vrijwilligers van het COC. Voor meer informatie kun nen belangstellenden terecht bij het COC Midden-Zeeland, telefoonummer 0118-612280. HARMONIE ZIERIKZEE - Tijdens het jaarconcert van de Konink lijke harmonie Kunst Eer, dat zaterdag 23 maart wordt gehouden in de Concertzaal in Zierikzee, overhandigt de oud-voorzitter van het mu ziekgezelschap H. Asma het boek 'Tweehonderd jaar har monie in Zierikzee' aan bur gemeester mr J. J. P. M. As- selbergs. Het boek werd door Asma sa mengesteld. Het jaarconcert van de harmonie omvat een avondvullend programma van amateurmuziek in een professioneel jasje. Voor de pauze speelt de har monie onder leiding van Ger ard Jordans licht klassieke muziek waarin eigentijdse thema's zijn verwerkt. On der meer zigeunermuziek en symfonische muziek. Het tamboerkorps onder lei ding van Cor Struijk presen teert nummers waarin ver schillende culturen hoorbaar zijn. Het tamboerkorps speelt de mars Harmonie sa men met het leerlingenor kest, dat vervolgens onder leiding van Adrie de Vos laat horen waartoe het in staat is. De leerlingen brengen een medley van muziek van Lloyd Webber, waaronder Jesus Christ Superstar. Ma de pauze speelt de harmonie goed in het gehoor liggende, bekende muziek. Het jaar concert begint om 20.00 uur. 'Onbetaalde arbeid; gedeelde zorgI' MIDDELBURG - Het Emancipatiebureau Zeeland en de Vrouwenalliantie hebben voor maandag 25 maart een bijeenkomst georganiseerd over de her verdeling van de onbetaalde arbeid tussen mannen en vrouwen. Dit alles onder de noemer 'Onbetaalde arbeid; gedeelde zorg!' Volgens de beide instellin gen loopt het huishouden niet langer meer 'op rolle tjes'. Mannen en vrouwen hebben steeds minder tijd voor zorgtaken. Het moder ne huishouden is een onder handelingshuishouden, over- georganiseerd met strakke tijdschema's en planning. Vragen als 'Wie blijft thuis als de kinderen ziek zijn?' en 'Wie brengt ze naar zwem les?', zijn volgens hen, aan de orde van de dag. ,,Het uitvoeren van de zorg is niet louter een probleem dat aan de keukentafel opgelost moet worden. Het is een maatschappelijk probleem dat steeds urgenter om een oplossing vraagt", aldus de instellingen. Knelpunten Nu de rijksoverheid onder kent dat er maatschappelij ke knelpunten ontstaan nu niemand meer tijd heeft om te 'zorgen', heeft een com missie opdracht gekregen te onderzoeken hoe het onbe taalde werk in de toekomst georganiseerd zou kunnen worden. In het rapport 'On betaalde zorg gelijk ver deeld',. worden de bevindin gen van de commissie gepresenteerd. De commissie gaat voor het combinatiesce nario, een evenwichtige ba lans tussen het betaald en on betaald verrichten van zorgtaken. Wat er overblijft aan zorgarbeid, is volgens het Emancipatiebureau en de Vrouwenalliantie, in de visie van de commissie in 2010 ge lijk verdeeld tussen mannen en vrouwen. Tijdens de bijeenkomst, die voorziet in een lezing en fo rumdiscussie, wordt inge gaan op wat aan maatregelen •nodig is om een en ander te realiseren. De bijeenkomst wordt gehouden in hotel Ar- neville in Middelburg en be gint om 19.30 uur. Zaterdag 23 maart in Sintjacobskerk in Vlissingen VLISSINGEN - Volgens kenners behoren ze tot de absolute top van de wereld op het gebied van jon genskoorzang. Ze treden volgende maand op in Zee land. Zaterdag 23 maart is in de Sint Jacobskerk in Vlissingen een concert van het Saint John's College Choir uit het Engelse Cambridge. Saint John's College is een van de oudste colleges van de Universiteit van Cambridge. Het scholingsinstituut ver kreeg collegerechten in 1511. Sinds die tijd is aan het colle ge een jongenskoor verbon den. De belangrijkste taak van het koor was het zingen tijdens de dagelijkse dien sten in de kapel van het colle ge. Na de komst van de gram mofoon groeide het Saint John's College Choir uit tot één van de meest beroemde jongenskoren ter wereld. Het repertoire van het koor strekt zich uit van muziek uit de vijftiende eeuw tot heden. Het koor bestaat uit zestien koorknapen (choristers) en vier jongens van zeven tot negen jaar (probationers), die bij het ontstaan van vaca tures koorknaap worden. De koorleden worden geselec teerd via stemtesten, waar aan jongens uit heel Enge land meedoen. Jongens met een geschikte stem worden kostganger op de Saint John's College School. Een school die in de eerste plaats is bedoeld voor onderwijs aan koorknapen. Ze krijgen daar, behalve de reguliere lessen, een muzika le training die is afgestemd op de 'kleur' van de verschil lende jongensstemmen. Ook wordt hen geleerd affiniteit te tonen met de stilistische eisen van de door hen uit te voeren muziek. Het koor wordt geleid door Christopher Robinson. De organist die het koor bege leidt is Allan Walker. Tij dens het concert in de Sint Jacobskerk in Vlissingen zingt het koor kerkelijke muziek uit alle tijden. De En gelse koormuziek komt daar bij specifiek aan de orde, on der meer door de uitvoering van delen uit de Anglicaanse liturgie. Het Saint John's College Choir is in Vlissingen zowel a capella te horen als met or gelbegeleiding. Het concert begint om 20.15 uur. Kaarten zijn vanaf 1 maart in de voorverkoop verkrijgbaar bij de VVV- kantoren in Middelburg, Goes en Vlissingen en het kerkelijk bureau van de Sint Jacobskerk (telefoon 0118- 512518). Het concert werd mogelijk gemaakt door bedrijven die het evenement sponsoren. De opbrengst is bestemd voor het restauratie- en herinrich tingsfonds van de Sint Ja cobskerk. Taf1 Het Saint John's College Choir uit Cambridge KOFFIECONCERT GOES - Het vijfde en laatste koffieconcert van dit seizoen vindt plaats op zondag 17 maart in de Muziekschool, Van der Spiegelstraat 4 in Goes. Het concert is georga niseerd door de Culturele Raad Goes en begint om 12.00 uur. Medewerkenden zijn de Duitse harpiste Ulrike von Meier en de fluitiste Dorette Lagendijk. Ulrike is geboren in Pretoria en opgegroeid in Nederland. Ze heeft harp ge studeerd aan het Koninklijk Conservatorium in Den Haag bij Edward Witsen- burg. Momenteel studeert ze bij Ernestine Stoop in Til burg. Ze speelt regelmatig in het Zeeuws Orkest, het Noord-Hollands Philharmo- nisch Orkest en het moderne jazz ensemble Dubbel Ex press van Paul Termos. Dorette Lagendijk begon op zestienjarige leeftijd met het bespelen van de dwarsfluit. Haar conservatoriumoplei ding heeft zij gevolgd in Til burg bij Raymond Delnoye en later in Maastricht bij Mi chelle Lefèvre. Zij werkte mee aan verschillende TV- en radio-opnames. Tevens trad zij op met Marco Bakker, Pim Jacobs en Louis van Dijk. Dorette maakte on langs een tournee door Ame rika waarbij onder meer de Symphonie Hall in Boston werd aangedaan. BACH MIDDELBURG - In de Con certzaal in Middelburg voert de Koninklijke Oratorium vereniging Tot oefening en uitspanning op zaterdag 6 april (paaszaterdag) de Jo hannes Passion van J. S. Bach uit. Behalve Tot oefening en uit spanning wordt aan de uit voering medewerking ver leend door de vocalisten Hanneke Kaasschieter (sopraan), Eleonora Volkert (alt), Math Dirks (bas Chris tuspartij), Nigel Cliffe (bas aria's), Frank Fritschy (te nor evangelist) en James Doing (tenor aria's). Zij wor den begeleid door Tijn van Eijk (continuo-orgel), Caro line Dubbeld (continuo-cel- lo), Nelly Duin (viola da gam ba) en het Dordts Kamer Orkest. De dirigent van de avond is Jo Ivens. Kaarten zijn onder meer ver krijgbaar bij Muziekcen trum Middelburg aan de Lange Delft en 's avonds aan de zaal. UITSTAPJE ZIERIKZEE - Traditiege trouw gaan de cursisten te kenen/schilderen van De Lichtboei een dagje op stap en wel op donderdag 28 maart. De i-eis voert naar de RAI waar Art Expo '96 ge houden wordt. Art Expo '96 is een evenement op teken en schildergebied waar in formatie verstrekt wordt over materiaal en technische vaardigheden. Tevens is er een groots opgezette exposi tie te zien van werk van ama teurs en professionals. Het uitstapje wordt in Zierikzee afgesloten met een etentje. Concert 29 maart in Grote Kerk Goe( GOES - In de voorjaarsserie concerten van het Zeeuws Orkest wordt op vrijdag 29 maart de Grote Kerk van Goes aangedaan. De serie staat dit jaar in het teken van Mahler. Gastdirigent is Wolfgan Sec- liger, soliste is de alt Sylvia Schlüter. In 1995 was het 75 jaar gele den dat in Amsterdam het eerste Mahler-festival werd gehouden waarin Willem Mengelberg met het Concert gebouworkest alle Mahler- symfonieën uitvoerde. Pas enkele maanden na het zogenaamde Mahlerjaar 1995 geeft Het Zeeuws Orkest in de voorjaarsserie concerten met een volledig aan deze grote componist gewijd pro gramma: Uitgevoerd worden de Kindertotenlieder door Mahler getoonzet op een se lectie gedichten van Fried- rich Rückert. Sylvia Schlüter is een veel zijdig en internationaal be kend soliste. Zij trad op met vele toporkesten zoals het concertgebouworkest, het Rotterdamsch philharmo- nisch orkest en San,Fransis- co symfonie orchestra. Syl via Schlüter is tevens hoofdvakdocente zang aan het conservatorium te Rot terdam. Na de pauze staat de eerste symfonie, de zogenaamde Ti tan naar de gelijknamige no velle van Jean Paul voor wiens daarin verwerkte fan tasie en groteske humor Mahler bewondering koes terde en affiniteit voelde, op het programma: ook de mu ziek van Mahler drukt de tra giek van een door vurige lief de verteerde jonge man uit, die daardoor tenslotte zijn einde vindt. Een puur ro mantisch gegeven dus. Gastdirigent Wolfgang Seeli ger uit Darmstadt is lang geen onbekende in Zeeland: In 1991 voerde hij samen met het Darmstadter koor, Zeeuws orkest en solisten de Mattheüs Passion uit en kwam in 1993 terug om in de voorjaarsserie onder meer de eerste symfonie van Brahms te leiden. Het Zeeuws Orkes' prijst zich dan ook zeer ge lukkig deze inspireerde diri gent wederom voor zich te hebben. Kaarten De kaartverkoop van het Zeeuws Orkest in Goes is ai begonnen bij het Muziekcen trum aan de Korte Kerk straat 17 en bij de VW aan het Stationsplein. Het Zeeuws Orkest doet in de voorjaartoernee verder Terneuzen (26 maart), Vliss ingen (28 maart) en Middel burg 30 maart) aan. Alle uit voeringen beginnen om 20.00 Het Zeeuws Orkest doet 29 maart Goes aan. ZIERIKZEE - Onder het motto slechter horen wordt op woensdag 20 maart in het Multifunctioneel Cen trum, de De Huybertstraat 35 in Zierikzee een voor lichtingsbijeenkomst gehouden door de firma Audi- re en de afdeling Zeeland van de Nederlandse Vereniging Voor Slechthorenden (NWS). Het doel van deze bijeenkomst is om mensen die last hebben van slechter horen informatie te verstrekken over de mogelijkheden die er zijn dit euvel op te vangen. Velen, die slechter gaan ho ren, zien er tegen op om naar een arts te gaan en het risico te lopen dat ze een hoortoe- stel voorgeschreven krijgen. Ze schamen zich er voor. Daarbij komt als excuus dat het toch niet zou helpen en zo'n hard geluid produceert. Dat het geluid harder is komt door het feit dat ge tracht wordt dit geluid zoda nig te versterken dat het on geveer even hard is als het geluid dat men vroeger hoor de. Natuurlijk kleven er aan een hoortoestel bezwaren, want het produceert soms een enigszins blikkerig geluid, maar het stelt de drager in staat beter gesprekken te kunnen voeren. De betrokke ne moet over zijn schaamte gevoel heen geholpen wor den en moet het nut van dit hulpmiddel gaan inzien. Bo vendien kan men met een hoortoestel terecht in gebou wen waar een ringleiding aanwezig is. Een ringleiding stelt de hoortoesteldrager in staat het gesprokene te vol gen. Bij verjaardagspartijen of recepties wordt er veelal door elkaar gepraat en is het gesprokene moeilijk of hele maal niet te volgen. Er is ech ter voor hoortoesteldragers een hulpmiddel om toch nog met een bepaald persoon te converseren. Slechthorenden behoeven zich niet terug te trekken en te vereenzamen, want er is door de moderne techniek een scala van moge lijkheden om het leed te ver zachten. De bijeenkomst be gint om 14.15 uur, en de toegang is vrij. In de zaal is een ringleiding aanwezig. ZIERIKZEE - Op zaterdag 16 maart zal het laat ste concert plaatsvinden van de serie Ars Musi- caconcerten van dit seizoen. Dit slotconccrt wordt gegeven in de Lutherse kerk te Zierikzee door het jonge veelbelovende Luna strijkkwar tet. Uitgevoerd worden het Rosa- munde-kwartet in a kleine terts, D. 804 van Franz Schu bert en het strijkkwartet nr. 8 opus 110 in c kleine terts van Dmitri Schostakovitsj. Aan vang 20.00 uur. De kerk is voor het publiek geopend vanaf 19.30 uur. Kaartverkoop bij de ingang. Het Lunakwartet is opgericht in september 1993 naar aanlei ding van een schoolproject op het Brabants conservatorium rondom de componist Gerald Shapiro. Onder zijn leiding werkte het aan zijn eer strijkkwartet. In 1993 wi het Lunakwartet nog bcgel door Kati Sebestyen die bonden is als viooFdocent e de conservatoria van Tilbi en Brussel en deel uitma; van het gerenommee: Haydn Kwartet. De leden het kwartet bestaande Yvonne Hamelink en Ei nuelle Boers, viool; Wal" r; Ellman. altviool en Jacquel Hamelink, cello bereiden z individueel onder meer v op hun eindesamen UM

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 7