'Als mijn opvolger geen bal stopt, kan die net zo goed thuisblijven' VOETBAL In de schijnwerper Ongelukkig verlies HSD-dames Koploper maat te groot voor MEVO Jubileumwedstrijd Zelfs vier man te veel voor MEVO'80 Anderen over Bos DINSDAG 12 MAART 1996 NR 25941 Handbaldoelman Delta Sport, Piet Bos, kickt op tegenhouden strafworpen ZIERIKZEE - Normaal gesproken komen kin deren terecht in de sport die hun ouders beoefe nen. Huize Bos leefde halverwege de jaren ze ventig in de omgekeerde wereld. Vader Piet nam op dertigjarige leeftijd, in navolging van zijn zonen, voor het eerst een handbal in zijn handen. Twintig jaar later kan Piet Bos maar geen afstand doen van het handbal, terwijl zijn twee zonen Erwin en Peter zich al moesten te rugtrekken. Vijftig jaar en handbal bedrij ven op een behoorlijk niveau. Voor de geboren Emmenaar zijn het twee dingen die abso luut samen kunnen gaan. Zijn leeftijd komt inderdaad steeds ter sprake. Dat weet Bos ook wel. Ermee zitten, doet hij niet. Aan het woord stoppen wil de leesmappenbe- zorger, zijn dagelijkse werk, niet denken. Van zijn vrouw hoeft Bos niet te stoppen. Ze is alleen bang dat ze hem erop aan gaan kij ken. ,,Ik wil niet dat je voor gek staat", valt ze Piet voor de zoveelste keer in de rede tij dens het gesprek. Bos lacht eens schaapachtig. .Zolang het zo lekker gaat als nu (Delta Sport draait zoals be kend mee om het kampioen schap, red.) en ik meekan op de trainingen, heb ik geen enkel probleem met die leeftijd." Wel knikt hij als zijn vrouw roept: „Als er andere goede keepers waren geweest, had Piet er gewoon naast gestaan". Piet Bos, wie kent hem niet in Zierikzee? In handballend Ne derland is de grijze doelverde- diger van Delta Sport in ieder geval een bekend persoon ge worden toen Delta Sport een jaar in de eredivisie verbleef. Immers, de leeftijd van vijftig jaar kwam drie seizoenen gele den al aardig in zicht. Peter Lefèvre: „Die ouwe lui ha ha ha. Dit zeg ik al tijd tegen hem als geintje. Piet is met z'n tweede jeugd bezig. Hij heeft het gewoon naar z'n zin, en fleurt hele maal op als hij in dat doel staat. Het is gewoon.klasse dat je op zo'n leeftijd nog zo goed op dit niveau staat te keepen. Hij is helemaal gek. Klasse." Bert de Vos: „Dat ouwe lui is niet helemaal terecht. Jonge spelers kunnen na melijk een voorbeeld aan hem nemen qua trainings opkomst, -arbeid en zeker ook wedstrijdmentaliteit. Ik heb enorm respect voor Piet. Hij beslist toch nog de nodige wedstrijden voor ons. Afgezien van dat, is Piet ook een heel gezellig mens en ligt hij goed in de groep." Bert Nuijens: „Een toffe peer. Het is grandioos. Op die leeftijd en dan nog zo'n inzet. Piet gaat altijd voor 110 procent en dat mag ik wel. Je kunt altijd van hem op aan. Hij is een gezellig mens en altijd in voor een gekje en een lolletje." Erwin Schaalje: „Piet is een echte sportman in alles wat hij doet. Hij .is altijd aanwezig en altijd fana tiek. Ondanks ons keepers- probleem lost Piet het goed op. Hij heeft voor ons toch de nodige punten gered. Hij is een keeper met onver wachte dingen. De simpel ste ballen willen er wel eens door gaan, terwijl de moeilijkste gestopt worden door hem. Een hele presta tie." Kibbelen Een mensenkenner valt direct op dat Bos en zijn vrouw niet de eerste keer over het onder werp handbal, leeftijd en al dan niet stoppen kibbelen. „Ik ben niet te oud", zegt Bos. „Zo lang er geen opvolgers zijn, ga ik door." Evenmin is de fanatieke spor ter een type die van de ene op de andere dag zegt: 'ik stop er mee'. „Ik heb geen zin om naar de vereniging te stappen en te vertellen: 'Jongens bekijk het maar. Mij kan niets meer ge beuren'. Daar houd ik niet van". Het blijft natuurlijk frappant dat iemand pas op zijn dertig ste met een sport - handbal voor Bos - begint en vele jaren later zelfs in de eredivisie ac tief is. Voordat hij handbalde, voetbalde en fietste, schaatste hij op een 'goed recreatief' ni veau. Dat Bos als keeper in het eer ste van Delta Sport terecht kwam, groeide automatisch. Dit seizoen is voor hem en zijn team natuurlijk fantastisch nu de titel lonkt. De wedstrijd te gen het Middelburgse EMM, enkele weken geleden, was er 'één zoals altijd met een speci aal tintje. In een volle sporthal deelde Delta Sport een gevoeli ge tik uit in de strijd om het kampioenschap. Van EMM- trainer Ruud de Vos, die zeven jaar in dienst van Delta Sport werkte, leerde Bos pas echt handballen. In dit spectaculaire duel groei de Bos uit tot één van de smaakmakers door twee straf worpen te stoppen. Bos heeft zich opgewerkt tot een specia list in het tegenhouden van strafworpen. Gemiddeld geno men stopt hij er eentje per duel. Huiver mee met zijn fas cinerende betoog over straf worpen. Psychologische oor logsvoering is er niets bij. Ogen „Wanneer ik zie wie de bal wil nemen, kijk ik altijd naar zijn ogen zonder dat hij ziet dat ik kijk. Ze kijken altijd naar een hoek. Als je oplet, weet je voor negentig procent in welke hoek ze zullen gaan gooien. Ze pakken een hoek met hun ogen. Ze veranderen niet vaak als ze op de stip staan. Dan kij ken ze naar beneden en wach ten op het fluitsignaal. Ze maken een beweging met de bal. Ze kijken naar de keeper, wat hij doet. Reageer je te vroeg of helemaal niet, hangt helemaal af van hun ogen. Het is een kat-en-muis-spelletje. Een kick? Ja, dat is het zeker als je dat ding stopt, nou. Het is onbeschrijflijk." Na het stoppen van een straf- worp gaan er weinig ballen meer achter je in, ervaart Bos. „Je bent geconcentreerder. Het gaat makkelijker. De te genstander weet dat ook. Ze weten het allemaal. Tegen EMM deed zich een ver- Om zijn vijftigste (15 maart) verjaardag luister bij te zetten, hebben het bestuur van Delta Sport en zoon Peter een jubi leumwedstrijd voor Piet Bos georganiseerd. Het Belgische Olse Merksem treedt donderdagavond 14 maart om 20.30 uur in sporthal Onderdak in Zierikzee aan tegen Nutsspaarbank Delta Sport. Het was echter geen uitgemaakte zaak dat Merksem naar Zie rikzee zou komen. De ploeg verloor onlangs in de strijd om de Belgische beker. Het gebeurde pas in de verlenging met een doelpunt verschil. Peter Bos, die live bij de wedstrijd aan wezig was om er zeker van te zijn dat Merksem verloor en dus naar Zierikzee kon komen: „Ik heb echt peentjes zitten zwe ten op de tribune". In een eerder stadium probeerde Bos het Nederlands zeven tal, Jong Oranje en landskampioen Aalsmeer te strikken. Pogingen die alle op niets uitdraaiden. gelijkbare situatie voor. De jongen van de eerste straf- worp, legde aan voor zijn twee de. Volgens Bos had net hij dat niet moeten doen. Teamgeno ten van Bos liepen tegen die man te lullen: 'Als je misgooit, heb jij het gedaan'. Bos: „Die jongen kwam ge spannen naar de stip. Ik maak een gebaar met een vinger bij mijn oog." (Hij doet het voor op dezelfde wijze zoals Hans van Breukelen dat deed tij dens de EK-finale in 1988 toen Belanov een strafschop mocht nemen). „Hij gooide zomaar. De kans dat de bal zou zitten, was klein. Ik had meer ver trouwen in mezelf dan hij in het gooien", schatert Bos. Kansloos bij strafworpen is Bos ook. „Er zijn spelers die trekken zich nergens iets van aan. Die geven een 'knikballe- tje'. Dat zijn de moeilijkste." Bos heeft het liefst harde bal len. „Je steekt wat uit en hoopt dat ze er tegenaan gooien." Voorbeeld Zijn fanatisme voor het hand bal legt hij op trainingen even eens aan de dag. Wat heet, hij heeft dit seizoen nog geen oe fensessie gemist. Wat dat be treft kunnen de jongeren een voorbeeld aan hem nemen. Zo ziet Bos zich ook, als een voor beeld. Of de betrouwbare sluitpost toekomst in diezelfde jongeren ziet, mag je je afvra gen. Anders gesteld: hoe moei lijk is het voor Bos om,zijn plaats tussen palen en lat af te staan aan een talentvolle keep er? Mits die er is. „Als mijn op volger geen bal stopt, kan die net zo goed thuisblijven", vindt Bos. Waarop zijn vrouw veelbetekenend reageert: „Het zou sowieso moeilijk voor je zijn om te stoppen". Handbaldoelman Piet Bos: „Zolang er geen opvolgers zijn ga ik door.(Foto: Marijke Folkertsma) Volleyballers waarschijnlijk veilig VOORBURG - De volleyballers van MEVO smaakten slechts één set het genoegen sterker te zijn dan de koploper uit Voorburg. Hierna zette Tonegido de zaken recht, 3-1 (12-15 15-7 15-7 15-9). De heren van MEVO (Gerrit van Splunder, Peter Langerak, Joost Timmermans, Reginald Weeber, Hans van Eijk en On- no Bal) moesten zich behoor lijk inspannen om een bedrijf winnend af te sluiten. Door hard te knokkken boog MEVO een 10-7 achterstand om in set winst. Van deze krachtsinspanning was Tonegido een beetje onder de indruk. Lang liet de thuis ploeg zich niet afleiden door het spel van MEVO. De drie volgende sets waren simpele prooien voor Tonegido, mede door het gemis van Bram Mou- rik (vakantie) en Leendert van Hattum(werk). De nederlaag van MEVO blijft waarschijnlijk zonder gevol gen. De voorsprong op de num mer tien van de ranglijst is te groot om voor degradatiewed strijden in aanmerking te ko- VLISSINGEN - Het blijft tobben met de basket ballers van MEVO'80. De geslaagde clinic en de monstratie met landskampioen Den Helder, ruim een week geleden, inspireerde de ploeg uit Burgh-Haamstede niet. Marathon'80, dat bijna de hele wedstrijd met vier man speelde, won met 63-50. Volgens trainer Bob Noomen speelde MEVO een slechte wedstrijd. „Na een redelijk be gin ging het niet best", oor deelde hij. MEVO had eigen lijk moeten winnen, want na twee minuten viel een basket baller van het Vlissingse vijf tal uit met een enkelblessure. Omdat Marathon geen reserve spelers op de bank had zitten, moest het met vier man verder. MEVO dacht de wedstrijd ge wonnen te hebben. Noomen: „Iedereen verkeerde in een hoera-stemming, maar ze ver gaten de elementaire dingen uit te voeren". Onderling ge rommel, het onbenut laten van de vrijgekomen ruimte in het midden en het gemis van Ro bert Hoevens, brachten MEVO een nederlaag toe. In de eerste periode hield de basisopstelling (Paul van der Sneppen, Ronald Scherpen- zeel, Marco Rave, Arthur Tol) en Martin Pikard, die zijn de buut maakte, Marathon rede lijk bij. De ploegen rustten met 26-40. Na de pauze werden zes driepunters van de thuisploeg MEVO te machtig. „Dan gaat het hard", zei Noomen. In die tweede hejft maakte de 16-jari- ge Rudolf Meijers een-verdien stelijke entree in het eerste van MEVO. De wedstrijd tegen Marathon was het laatste duel in de re glementaire competitie van de eerste klasse in afdeling Zee land. RCS A2 - Zierikzee Al 5-1, ZSC Al - Oostkapelle Al uitg., Zie rikzee A2 - Duiveland Al 0-12, Kloetingen A2 - MEVO Al 1-11 Zierikzee BI - DESK BI 6-0, SKNWK BI - Kloetinge BI 1-8, Duiveland BI - Zierikzee B2 3- 0, DFS BI - Colpl. Boys BI 14-2. Goes Cl - Zierikzee Cl 1-3, 's- Heer Arendskerke Cl - WIK Cl 2-2, RCS C2 - Brouwershaven Cl 1-4, DFS Cl - Oostkapelle Cl 2-9, Bruse Boys Cl - Wemel- dinge Cl 12-0, Kapelle C2 - Dui veland Cl 0-10, Renesse Cl - Yerseke Cl 23-0, SSV '65 C2 - Renesse C2 1-1, Dreischor Cl - Wolfaartsdijk Cl 3-2, SKNWK Cl - Zonnemaire Cl 12-2. Bevelanders Dl - Duiveland Dl 10-3, WIK Dl - MEVO D2 5- 0, Zonnemaire Dl - Bruse Boys D2 6-2, Bruse Boys Dl - Zierik zee Dl 2-9, Yerseke Dl - MEVO Dl 2-5, Robur Dl - SKNWK Dl 3-10, Zierikzee D3 - Renesse Dl 8-3, ZSC Dl-DFS D2 9-0. Dames: SVD-DFS0-7. G-voetbal: AZVV G2 - Zierik zee G2 2-0. In de schijnwerper. Zo heet de rubriek die elke dinsdag op deze pagina verschijnt. Spor ters die in het weekeinde een opmerkelijke prestatie hebben geleverd of in de komende dagen aan een belangrijk eve nement meedoen worden uit genodigd om op trefwoorden te reageren. Deze aflevering staat 'In de schijnwerper' Jan Meulmeester. De voetbaltrai ner van Zierikzee leed het af gelopen weekeinde een pijnlij ke nederlaag met zijn elftal. Voor het eerst sinds zijn aan stelling, bijna twee jaar gele den, verloor Zierikzee een wedstrijd op eigen terrein. Nota bene degradatiekandi daat Steenbergen zorgde voor dit opmerkelijke wapenfeit. Meulmeester beoefent het vak van trainer al 25 jaar. Naam: Jan Meulmeester. Geboren: 26 maart 1946 te Vlissingen. Woonplaats: Serooskerke (Walcheren). Sport: Voetbal. Partner: Gehuwd met Adri Pattenier en twee kinderen van 16 en 20 jaar. Club(s): Als speler: RCS en Zeeland Sport. Als trainer: Aardenburg, Kloetinge (2 keer). De Meeuwen (2 keer), Serooskerke (2 keer), Oostka pelle (2 keer). Veere en Zierik zee. Beroep: Technisch administratief me dewerker bij EPZ in Borssele. Hobby's: Voetbal, fietsen, lopen, vissen, filmen. Favoriete sporten: Voetbal en wielrennen. Laatste boek: Lang geleden. Ik lees nooit een boek. Schrijver: Interesseert me niet zoveel. TV-programma's: Allerlei sportprogramma's, actualiteiten en een goede film. Kranten/tijdschriften: PZC, Voetbal International. Muziek: Klassiek. Eten: Graag buitenlands. Drinken: Pilsje op zijn tijd of een rood wijntje. van. Wel eens met de jongens van Zierikzee. Mooiste plekje op Schouwen- Duiveland: Burgh-Haamstede denk ik. Favoriete stad in Nederland: Amsterdam. Vakantie: Zuid-Europa. Geloof: Weinig. Heeft hekel aan: Verliezen. Slechtste eigenschap: Wat moet ik daarvan zeggen. Misschien het niet kunnen verliezen. Beste eigenschap: Laat dat anderen maar zeg gen. Mooiste sportmoment: Behalen van eerste klasse met Oostkapelle, begin jaren tach tig. Vervelendste sportmoment: De breuk met Veere mis schien. Blessures: Nauwelijks gehad. Sportief doel: Een paar jaar als trainer doorgaan. Het ni veau vind ik niet meer belang rijk, het plezier staat bij mij voorop. Sportvrouw/sportman uit de regio: Irma Heeren en Danny Blind. Uitgaan: Komt er niet meer Beste trainer: Louis van Gaal. Koploper Oudenbosch imponeert niet HSD-speelster Kim bij de Vaate (2) wil een speelster van Oudenbosch de doorgang beletten. Ellen van Velthoven (rechts) staal klaar om de tegenstandster te stoppen. (Foto: Joop van Houdt) ZIERIKZEE - Als een ploeg, het maakt niet uit in welke sport, eenmaal onderaan staat, zit het zelden mee. Dat ondervinden de hockeydames van HSD tegenwoordig ook. In de thuiswed strijd tegen koploper Oudenbosch toonde HSD zich gelijkwaardig, zo niet sterker, maar ver loor toch met 1-3. Het dertiende competitieduel van HSD in de vierde klasse F verliep op een kleine inzinking in de tweede helft na voorspoe dig. Niet dat het getal dertien van doorslaggevende factor was, de pech voor de thuis ploeg was er niet minder om. Legio onbenutte kansen, een misschoppende doelvrouw en en bal op de paal. Zulke dingen overkomt een ploeg niet wan neer het strijdt om de bovenste plaatsen. Oudenbosch is een team dat dit seizoen in de poule van HSD de boventoon voert. Een kleine opleving daar gelaten, het elf tal uit het West-Brabantse plaatsje imponeerde nimmer. Sterker, het ontleende geen recht aan dc gedeelde eerste plaats die de Oudenbossche ploeg op dit moment bekleedt. Spijkenisse, de andere koplo per, deed vorige week wel van zich spreken door HSD met 5-0 weg te meppen. Oudenbosch creëerde zich niet eens een handvol kansen, laat staön dat het de drie gescoorde vol treffers verdiende. HSD wilde in geen geval op herhaling tegen weer een op papier betere ploeg dan de Zie- rikzeese. Na de eerste moge lijkheid - Annie Gerritsen schoot in de vijfde minuut naast - rolde HSD een kwartier beter uit de bus. Femke Clerckx kapte en draaide om een verdedigster en de doel vrouw van Oudenbosch heen, 1-0. Flater Oudenbosch had tot die tijd nog niets laten zien. Van een doelkans was helemaal geen sprake. Vlak voor het sluiten van het eerste bedrijf kreeg het de gelijkmaker gewoon in de schoot geworpen. Dankzij een flater van Wilma Kooman. De HSD-doelvrouw trapte volle dig over een aankomende bal. Een speelster van Oudenbosch, die min of meer toevallig Koomans richting was opgelo pen, tikte de bal zo het lege doel in, 1-1. Het eerste kwartier in de twee de helft mocht Oudenbosch zich een trotse koploper noe men. Een frommelgoal en een geplaatste knal brachten de ploeg toen al op de eindscore van de partij. Meer wapenfeiten schreef Ou denbosch niet op haar conto bij. Niet in dc laatste plaats was Kooman, die haar fout van de eerste periode wilde her stellen, hiervoor verantwoor delijk. Met drie prachtige re flexen hield ze de schade voor HSD beperkt. De ploeg van coach Greet Koe man stortte zich in de eindfase totaal op de aanval. Hierbij na men de soms onhoudbare Clerckx (bal op de paal en één naast) en Michèle Brondgeest (schot naast)het voortouw. Koeman besefte achteraf dat de kleine dip na rust de ploeg op heeft gebroken. „Het mocht niet lukken", zei ze. „We heb ben kansen genoeg gehad, maar de bal mocht er niet

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 9