Om- en bijscholing levert veel banen op j* Baasje rouwt even lang om huisdier als om dierbare 1996 cruciaal voor Internet dichters Winkels Zierikzee donderdag open van negen tot negen uur Weinig enthousiasme onder de leden Landenvergelijkend onderzoek: <v (/i Volgens iveterischappelijk onderzoekster Nederlandse aanbieders: DINSDAG 12 MAART 1996 NR 25941 7 ZIERIKZEE - Van april tot en met oktober gaan de winkels in Zierikzee open van negen tot ne gen. Zowel tussen de middag als tussen zes en zeven uur 's avonds - een tijdstip waarop men nu vaak voor een gesloten deur staat - kan men er terecht. Dat werd gisteravond besloten tij dens de ledenvergadering van de Zierikzeese Ondernemers Centrale. De ledenvergadering van de ZOC werd bezocht door een be scheiden deel van de leden: om precies te zien 28 van de 124. Zij toonden zich niet bijster en thousiast over het idee van het bestuur om toch maar weer eens te proberen om de klant in Zierikzee wat meer service te bieden door op donderdag van negen tot negen open te zijn, zonder tussentijdse sluiting. Gewenning Eerder is een en ander al on derwerp van discussie geweest en veel bijval heeft het ZOC- bestuur nooit gekregen. In de praktijk kwam het er op neer dat slechts een klein deel van de middenstanders de winkel doorlopend open hield. Veel volk kwam daar niet op af, zo werd teleurgesteld geconsta teerd. Ria Geluk hield de vergade ring voor dat men het niet te snel op moet geven. Op de eer ste plaats werkt een dergelijke ruimere openstelling alleen als iedereen de deuren openzet in plaats van een handjevol on dernemers. Verder, zo betoog de Geluk, moet de klant eerst even wennen aan het idee dat hij of zij op donderdag ook tus sen zes en zeven terecht kan in de Zierikzeese winkels. Waar het aan ontbreekt, zo bleek uit de reactie van de ZOC-leden ter vergadering, is een eenheid onder de onderne mers. De enkeling die zijn of haar winkel openhoudt consta teert dat het aantal klanten te genvalt en wil uit solidariteit het best nog weieens proberen, mits alle anderen dan ook hun winkel openhouden. Het ZOC-bestuur op haar beurt wil best ijveren voor het aantrekkelijker maken - door muziek en activiteiten - van de donderdagse koopavond in Zierikzee, maar de voorwaar de is dan wel dat iedereen de winkel openhoudt en niet na een paar maanden uit onvrede met het aantal klanten toch tussentijds maar weer dicht doet. De discussie over de kwestie ontlokte Ria Geluk op gegeven moment de kreet dat bekvech ten over iets dergelijks eigen lijk toch wel Zierikzee op z'n smalst was. Zijzelf liet zich daar overigens niet door uit het veld slaan en uiteindelijk kreeg ze de meerderheid van de leden toch achter het voor stel om van april tot oktober de winkels in Zierikzee op don derdag doorlopend open te houden. ,,Ik heb er ook wel vertrouwen in dat het nu wel gebeurt", al dus Geluk na afloop van de vergadering. DEN HAAG - Vergeleken met andere landen in de Europese Unie is de deelname aan om-, her en bijscholing van werknemers in Nederland relatief hoog. Er zijn evenwel vrij grote ver schillen tussen grote, middelgrote, kleine en zeer kleine bedrijven. In de grote ondernemingen wordt veel meer aan bijscho ling van werknemers gedaan dan in kleinere ondernemin gen. Dit blijkt uit een onder zoek van het EIM in opdracht 'van het Ministerie van Econo mische Zaken naar het belang van om-, her- en bijscholing van werknemers voor kleine, middelgrote en grote bedrij ven in de landen van de Euro pese Unie. In een globaliserende econo mie wordt de concurrentie positie van Nederland in ster ke mate bepaald door het opleidingsniveau van de be roepsbevolking. Tegelijkertijd gaan technologische ontwik kelingen vaak zo snel, dat werknemers steeds minder kunnen vertrouwen op Run schoolopleiding uit het velle den. Zij moeten zich tijdens hun loopbaan door middel van opleidingen voortdurend bij spijkeren. Er zou gestreefd moeten wor den naar een hogere deelname van werknemers aan om-, her en bijscholing in het midden- en kleinbedrijf om te kunnen blijven concurreren. De kosten van bijscholing in het MKB lig gen hoger, en de subsidies die kleine en middelgrote onder nemingen ontvangen zijn ge ringer dan in grote bedrijven. Het wegnemen van deze one venwichtigheid is aan te ra den. Ook zouden opleidings centra en streekscholen zich sterker moeten oriënteren op het midden- en kleinbedrijf dan thans het geval is. Verder geeft het onderzoek inzicht in het beleid dat in verschillende lidstaten van de Europese Unie wordt gevoerd op het ter rein van om-, her- en bijscho ling van werknemers, en wordt de organisatiestructuur van om-, her- en bijscholing van werknemers in verschil lende landen uit de doeken ge daan. Daarnaast geeft het onderzoek inzicht in het beleid van de Eu ropese Commissie op dit ter rein. SCHIPHOL - De marechaussee en beveiligingsbedrijven op Schiphol controleren bagage van passagiers die binnen het Schengengebied reizen, vanaf 1 april bij één centraal punt. kan daar nu voor verantwoor delijk voor worden gesteld." In plaats van ingrijpen door de overheid ziet Rodriquez meer in computerprogramma's die als een filter bepaalde infor matie tegenhouden. „Als ou ders bang zijn dat hun kinde ren met pornografie in aanraking komen, dan ligt de oplossing in dit soort technie ken en niet in censuur door een overheid." Wat elk in geval voorkomen moet worden, is dat de Inter netaanbieders door de over heid worden gedwongen zelf rechter te spelen, vindt Rodri quez. „Je moet geen justitiet- aken neerleggen bij bedrijven, zeker niet als deze justitiële taak ingrijpt in de vrijheid van meningsuiting. Ik zie mijn vrijheid van meningsuiting liever beschermd of gecensu reerd door een overheid dan door het bedrijfsleven". „Bedrijven hebben immers economische belangen. Als jouw uitlatingen een risico voor het bedrijf kunnen zijn omdat het gedagvaard kan worden, dan zal je door het be drijf worden afgesloten. Zon der interventie van de staat en dus zonder directe bescher ming daarvan. Indien er ge handhaafd moet worden op Internet dan is dat een over heidsrol omdat die door het de mocratisch proces gecontro leerd kan worden." Volgens Franckers is het niet nodig dat er in Nederland aan vullende wetgeving komt voor Internet. „Ook wij vinden dat kinderporno niet mag. Maar dat staat ook in de wet. Als we een abonnee erop betrappen dat hij kinderporno via zijn ho mepage aanbiedt, dan wordt onmiddellijk zijn abonnement opgezegd. Want in onze voor waarden staat dat er geen strafbare feiten mogen worden gepleegd. Extra wetgeving is helemaal niet nodig." De Kunstenaar Een droom onder het wandelen Ja natuurlijk kan je dromend wandelen Pak dan een mooie plek Wijd en ruim en heerlijk riekend naar de lucht. Ja wat de lucht in kijken Het is grauw en mistig, niets te zien Goed kijken, kijken, ja daar Zie je het niet, daar, daar Kijk goed daar. Allemaal spetterende stralen rood, geel, groen en ook nog paars En daar ginds vallen ze schuin naar beneden Schitterend, beeldend mooi. Helemaal uit het niets Hijgboerig mooi van kleur Waar. waar, je bent niet wijs Ik zie helemaal niets Nergens niets en iets. Je ziet ook nooit wat. Ik dacht dat je een kunstenaar was Ja ja, een Kunstenaar zo heet dat „Kunstenaar". En nu mijn doek spannen Wam, wam daar rood, daar geel spons, water spuug, lijm, o ja schelpen Woep, wap daar nog wat Wat hij kan, kan ik ook. Dit kost u f kontant. Yvonne Jonker, Haamstede Deze rubriek verschijnt wekelijks in de dinsdag-uitgaven van de Zierikzecsche Nieuwsbode en biedt thuis-dichters uit de streek de gelegenheid hun gedichten aan een groter publiek te presenteren. Wie denkt een of meer geschikte gedichten te hebben kon deze opsturen naar de Zierikzecsche Nieuwsbode, Postbus I, 4300 AA Zierikzee. De redactie behoudt zich het recht voor de gedichten wel of niet te ploatsen. Wijzigingen worden vanzelfsprekend niet doorgevoerd. De naam van de schrijver of schrijfster staal onder het gedicht Van alle Nederlanders beschouwt 80 procent het huisdier als een lid van het gezin. DE MEERN (ANP) - Het overlijden van een huisdier veroorzaakt in de regel net zoveel ver driet als het verlies van een gezinslid of een goe de vriend. Het baasje heeft gemiddeld acht en een halve maand nodig om het heengaan van hond of poes te verwerken. Dat rouwproces is evenlang als na het sterven van een dierbaar medemens. Dat stelde wetenschappelijk onderzoekster dr. N. Enden burg op de conferentie Het huisdier als gezelschapsdier. Endenburg, verbonden aan de faculteit diergeneeskunde van de Universiteit Utrecht, vindt haar conclusies niet echt ver wonderlijk: „Van alle Neder landers beschouwt 80 procent het huisdier immers als lid van het gezin. Hoeveel mensen zijn er niet die naast foto's van kin deren ook een afbeelding van de hond in hun portemonnee hebben?" Zelfde fasen Uit haar onderzoekingen blijkt dat het voor de verwer king van het verdriet weinig verschil maakt of er een mens of een dier is heengegaan. Het rouwproces kent ook ongeveer dezelfde fasen. Endenburg on derscheidt er vier. Allereerst is er vlak voor het sterven het stadium van de ontkennning. Veel baasjes gaan dan hun hond of kat extra verwennen. Niet zelden komt er biefstuk in de etensbak; Soms. uit de.ontr kenning zich in agressie jegens de dierenarts. Die zou niet ge noeg hebben gedaan om het beestje in leven te laten. Vlak na de dood komt de crisis. Het maakt daarbij niet veel uit of het dier een natuurlijke dood is gestorven of een spuit je heeft gekregen. De trefwoor den in deze rouwfase zijn: des oriëntatie, niet weten wat te doen, verdoofd zijn. Vervolgens breekt de periode van de beproeving aan. Angst en schuld zijn dan de over heersende gevoelens. Vooral bij ouderen betekent de dood van een huisdier vaak meteen een leeg huis en isolatie. Ze hebben dan niemand meer, ra ken geïsoleerd. Vaak ook is de hond nog van een eerder over leden echtgenoot geweest, wat tot dubbele rouw leidt: ook het laatste restje van de partner is dood. Tegelijk dringt het schuldge voel zich op: had ik maar eer der opgelet dat-ie niet meer at of slecht ademhaalde. Pas als deze fase is doorlopen, volgt de reconstructie. Voorzichtig wordt er rondgekeken naar een nieuw huisdier. Fitter en vitaler Endenburg had op de conferen tie in De Meern nog een andere verrassende mededeling. Uit onderzoek in de Verenigde Sta ten zou zijn gebleken dat oude ren met een huisdier na een hartinfarct een zeven tot twaalf keer zo grote overle vingskans hebben. Zo zijn hon denbezitters fitter en vitaler doordat zij het dier een paar keer per dag moeten uitlaten. Verder blijken ouderen met huisdieren gemakkelijker con tacten met andere mensen te leggen en voelen ze zich min der eenzaam als ze hun gene genheid aan hun troeteldier kwijtkunnen. Volgens Enden burg komt ook de wereldge zondheidsorganisatie WHO er steeds meer achter dat het hou den van huisdieren positieve invloed heeft op ouderen. De onderzoekster vindt het van onschatbaar belang dat verpleeghuizen het houden van huisdieren toestaan of ze ten minste toelaten tijdens het bezoekuur. Nu mogen honden en katten slechts bij 40 procent van de Nederlandse verpleeg huizen over de vloer komen. Veel bewoners hebben een groot schuldgevoel dat zij hun dier naar het asiel hebben moe ten sturen. Endenburg noemde het voor beeld van asiel Kattendorp. Daar krijgen de poezen dage lijks stapels post van hun vroe gere baasjes. De berg is zo groot dat de medewerkers van Kattendorp lang niet altijd kunnen terugschrijven dat al les goed gaat. In haar dagelijkse praktijk doet Endenburg aan begelei ding van mensen die zonder hun trouwe huisdier door het leven moeten. Vooral als het beestje moet worden afge maakt, kun je daarmee niet vroeg genoeg beginnen. Eerder riep ook een collega van En denburg dierenartsen al op om bij het laten inslapen van hon den en katten de eigenaren be ter op te vangen. door Robert Bas, ANP ROTTERDAM (ANP) - Dit is een beslissend jaar voor Internet. Dat zeggen Nederlandse Inter- net-aanbieders. Het wereld-computernetwerk is nog steeds een plaats waar vrijwel iedereen ongehinderd zijn of haar mening kan verkondi gen maar de censuur loert om de hoek. Door alle ophef over (kinder)porno en rechts-extre- mistische uitingen op het net nemen steeds meer overheden maatregelen om de versprei ding van informatie via het computernetwerk aan banden te leggen. De eerste tekenen van censuur op Internet zijn er al. In de Verenigde Staten is onlangs een nieuwe wet op de telecommunicatie van kracht geworden waarin het doorge ven van „onfatsoenlijk" mate riaal strafbaar wordt gesteld. De maximale straf is twee jaar cel en 250.000 dollars boete. Regulering Ook in Europa wordt de roep om regulering van Internet lui der. De Franse minister van cultuur P. Douste-Blazy be pleitte vorige week dat de Eu ropese Unie „minimale re gels" voor Internet opstelt. De internationaal opererende online informatiedienst Com puServe sloot in Januari twee honderd Internet-nieuwsgroe- pen af omdat die kinderporno zouden bevatten. De maatregel werd genomen nadat de justi tie in Beieren beweerde dat het materiaal de Duitse pornogra- fiewetten schond. Omdat het technisch niet mogelijk was al leen Duitse abonnees af te slui ten, treft de blokkade de hele wereld. De Internet-aanbieder van de Duitse PTT-Telekom, T-On- line, heeft vorige maand het Internet-adres van de Duits- Canadese neonazi Ernst Zun- del geblokkkeerd omdat deze anti-semitisch propaganda zou verspreiden. Voor de Internet-gemeenschap is overheidsbemoeienis een gruwel. Ze beschouwen de Amerikaanse wet op de tele communicatie als een aanslag op de vrijheid van meningsui ting. Op Internet is inmiddels een protestbeweging tegen de wet op gang gekomen. Een Australische actiegroep riep zelfs al op tot een boycot van de Olympische Spelen in At lanta. Ook de Nederlandse Internet aanbieders volgen de ontwik kelingen met argusogen. „Dit jaar wordt bepalend voor In ternet. Er komen verschillende testcases, zoals het kort geding dat de Scientology-kerk in Ne derland heeft aangespannen tegen een aantal aanbieders", zegt hoofdredacteur M. Frac- kers van Planet Internet, met ruim 20.000 aansluitingen een van de grootste aanbieders van Nederland. De Amerikaanse wetgeving zal ook voor Nederlandse In ternetters gevolgen hebben, verwacht directeur F. Rodri quez van XS4ALL, een van de eerste Internet'-aanbieders in Nederland. Er dreigt volgens hem „een nieuwe vorm van cultureel imperialisme", „De economisch meest krachtige landen zullen meer mogelijk heden hebben hun normen aan de rest op te leggen. Ik vrees dat een land als Nederland te \yeinig macht heeft, met als ge volg een vernauwing van de In- ternet-cultuur naar Ameri kaanse normen." Frackers denkt dat de Ameri kaanse wet in de praktijk niet uitvoerbaar blijkt. „Ze kun nen wel regels maken, maar de controle is vrijwel onmogelijk. Je kan ook anoniem dingen op Internet zetten, Het is ook ab surd dat ze toegangsaanbie ders verantwoordelijk stellen voor wat er op Internet staat. Dat leidt tot kromme situaties. In Zweden mag geen reclame gemaakt worden voor bier. Heineken zit echter op Inter net en een Zweedse aanbieder Interneeen plaats waar iedereen zijn of haar mening kan ver kondigen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 7