Voorportaal Sint Nicolaaskerk wordt gebruikt als mortuarium Brouwse tennisbaan niet op juiste plek Schoonmaakactie in het krekengebied Proef bij sluizen Haringvliet afgelast Inbraken woningen Restauratie vakwerkhuis veel duurder Deltaweg twee uur gestremd door lading luzernebrokjes DINSDAG 12 MAART 1996 NR 25941 5 Aanbouw mortuarium aan Bostonpleinkerk van de baan BROUWERSHAVEN - Het voorportaal van de Sint Nicolaaskerk in Brouwershaven wordt ge bruikt als mortuarium. De serene rust en mid deleeuwse sfeer, die van deze ruimte uitgaat, maakt haar volgens de culturele commissie van het kerkbestuur uitermate geschikt voor dit doel. In plaats van het voorportaal kan de toe gangsdeur aan de achterzijde van de Sint Nico laaskerk worden gebruikt als ingang van het kerkgebouw. In aansluiting op de restauratie van het kerkgebouw werd een verhard pad aan gelegd dat naar deze toegangsdeur leidt. Tijdens de openbare gecombi neerde commissievergadering, maandagavond in het Brouwse stadhuis, bleek dat de Brouw se raadsleden tevreden zijn met deze oplossing. „Het is een goede oplossing. Op deze ma nier is op eenvoudige wijze een mortuarium gecreëerd in Brouwershaven. De Sint Nico laaskerk is een gebouw voor algemeen gebruik", aldus VVD-commi^sielid M. C. J. Mol. De commissieleden waren una niem van mening dat het voor stel van de Gereformeerde Kerk om een niortuarium te re- aliseren, via een aanbouw aan de Brouwse Bostonpleinkerk, overbodig was. Zij baseerden hun mening op een onderzoek, dat uitwees dat op Schouwen- Duiveland voldoende mortu arium-voorzieningen zijn. Het hiaat dat geen van deze voor zieningen in de gemeente Brouwershaven ligt is volgens de commissie inmiddels opge lost door realisatie van het mortuarium in het voorportaal van de Sint Nicolaaskerk. Alleen commissielid Th. van Dijk (D66) maakte zich nog eni ge zorgen. „Wellicht vindt niet iedereen het wenselijk dat zijn nabestaanden in een kerkge bouw liggen opgebaard." Niet temin adviseerde de commis sie unaniem om als gemeente niet mee te werken aan de re alisatie van een mortuarium aan de Bostonpleinkerk. Dorpshuizen Het ziet er naar uit dat de beheerders van de vier dorps huizen in de gemeente Brou wershaven de verantwoorde lijkheid krijgen voor de verhuur van 'hun' dorpshuis. Tot nu toe moesten belangstel lenden, die een dorpshuis voor één avond of middag of voor een heel seizoen wilden huren, op het gemeentehuis zijn. Met de instelling van de dorpsra den verschoof de Brouwse ge meenteraad die verantwoorde lijkheid naar deze instanties. Die hebben in meerderheid te kennen gegeven dat de directe verhuurwerkzaamheden het beste door de beheerders van de dorpshuizen -kunnen wor den uitgevoerd. De dorpsraad houdt daarbij toezicht en be slist wanneer verschil van me ning ontstaat tussen de huur der en de beheerder van het dorpshuis. Voor de admini stratieve kosten die aan de ver huur zijn verbonden krijgen de dorpshuis-beheerders jaarlijks een financiële tegemoetko ming van 750 gulden. De be heerder van het Brouwse Ton- nenmagazijn krijgt duizend gulden, omdat hij jaarlijks meer (75 a tachtig) 'contracten moet afsluiten. De Brouwse adviescommissie had geen moeite met dit com promis van de adviezen van de vier dorpsraden en adviseerde positief: Tijdens de bespreking werd nog eens duidelijk ge maakt dat het niet direct mo gelijk is om alle wensen te ver vullen en veranderingen door te voeren die vanuit de dorps raden naar voren komen. „We moeten rekening houden met het financiële budget waar over we als gemeentebestuur kunnen beschikken", aldus E. M. Overbosch-de Reijger (PvdA). De serene rust en middeleeuwse sfeer die uitgaat van het voorportaal van de Sint Nicolaaskerk maakt die ruimte volgens het cultu rele commissie van het kerkbestuur uitermate geschikt voor gebruik als mortuarium. (Foto: Marijke Folkertsma) BURGH-HAAMSTEDE - De afgelopen dagen Werd in Burgh-Haamstede wederom in drie woningen ingebroken. Hierbij werden onder meer geld en apparatuur gestolen. Gistermorgen meldde een 64- jarige inwoner van Son zich bij de politie in Zierikzee. In zijn vakantiewoning aan de Bos weg in Haamstede was inge broken. Hij had dit ontdekt, toen hij na een afwezigheid van zo'n tien dagen in de wo ning terugkeerde. De inbraak is gepleegd tussen vrijdag 1 en maandag 11 maart. De buit be stond uit audio- en video-appa- ratuur, dekbedden en kussens. De woning van een zeventigja rige vrouw aan de Burghseweg in Haamstede kreeg afgelopen weekend bezoek van het die vengilde. De gehele woning werd doorzocht. Nog niet be kend is wat er precies is wegge nomen. Vannacht werd inge broken in een woning van een 36-jarige man aan de Zandweg in Haamstede. Tussen 22.30 en 5.30 uur werd de gehele bene denverdieping van de woning doorzocht. Bij de inbraak wer den een onbekend geldbedrag, sieraden en kleding buitge maakt. ZIERIKZEE - De casco-restau ratie van het vakwerkhuis in 't Vrijpoortje in Zierikzee kost 50.000 gulden meer dan waar de gemeente Zierikzee op gere kend heeft. Dat meldde wet houder P. de Rijke gisteren tij dens de commissievergadering openbare werken en milieu. De laagste inschrijver wil het karwei voor 415.000 gulden klaren. De gemeente was uit gegaan van een bedrag van 365.000 gulden. Volgens het j hoofd gemeentewerken, C. van der Linde, worden op dit mo ment onderhandelingen ge voerd met de aannemer. Hij j verwacht dat deze gesprekken een positief resultaat hebben. Voor de gemeente is het be langrijk dat er snel duidelijk heid bestaat over de kosten. Op 1 april moeten de restaura tiewerkzaamheden zijn ge start. Anders loopt de gemeen te de 274.000 gulden subsidie mis die de Rijksdienst voor de Monumentenzorg heeft toege zegd. Na een jarenlange discussie en juridisch steekspel bereikte de gemeente eind vorig jaar over eenstemming met de eigenaar over de restauratie van het vakwerkhuisje. De gemeente zorgt voor herstel van muren en dak. De eigenaar neemt het interieur voor zijn rekening en geeft het pand een nieuwe be stemming. Dit mag geen hore- ca-bestemming zijn. Clubhuis in slechte staat van onderhoud BROUWERSHAVEN - „Wellicht is het goed om de tennisbaan, die in het Brouwse Slingerbos ligt, te verplaatsen naar een andere locatie." Dat idee werd maandagavond in het Brouwse stadhuis naar voren gebracht door P. van der Meide (SGP/GPV/RPF). Het onderwerp kwóm ter spra ke tijdens de gecombineerde commissievergadering, omdat uit onderzoek is gebleken dat het clubhuis bij de tennisbaan in slechte staat van onderhoud verkeert. Het zou geen zin meer hebben om geld aan on derhoud uit te geven, omdat het gebouw op termijn vervan gen dient te worden. Van der Meide bracht naar voren dat de kantine én de tennisbanen in dat geval beter naar een ande re locatie kunnen worden ver plaatst. Het is volgens hem niet ge wenst om in het Slingerbos een tennisbaan te hebben. Com missielid Th. van Dijk (D66) vulde daarbij aan dat de lig ging van de tennisbanen ten opzichte van noord/zuid ver keerd is. Commissielid E. M. Overbosch-de Reijger (PvdA)- kwam met de suggestie om de ene tennisbaan die eigendom is van de gemeente, de kantine en het hekwerk voor een sym bolisch bedrag over te doen aan de tennisvereniging. Die zou dan; met een jaarlijkse financiële bijdrage van de ge meente, zelf de accommodatie kunnen beheren. Wethouder G. J. van de Velde-de Wilde zegde toe de mogelijkheden van de suggesties te onderzoeken. ZIERIKZEE - Een grote hoeveelheid veevoeder blokkeerde maandagmorgen gedurende enkele uren de N265 tussen Zierikzee en Goes (Delta weg). De lading was afkomstig van een vracht wagen, die op de weg in een slip verzeild was ge raakt. De vrachtwagen met aanhan ger van een transportbedrijf uit Nisse, bestuurd door een 36- jarige man uit Kapelle, reed in de richting van Zierikzee. Na dat de wagen met de rechter- wielen in de berm was terecht gekomen gleed het voertuig al remmend naar de andere kant van de weg. Tijdens de correctiemanoeuvre viel een stalen container, gela den met 35 ton veevoeder (lu zernebrokjes) van de aanhan ger. Een deel van de lading kwam op het wegdek terecht, met een enorme ravage als ge volg. De opruimingswerk zaamheden en het bergen van de container namen bijna twee uur in beslag. Tussen 9.00 en 11.00 uur was de weg hierdoor in beide richtingen gestremd voor alle verkeer. Zowel het wegdek als de berm werden aanzienlijk beschadigd. Nader onderzoek moet uitwijzen wat de oorzaak van het ongeval is. In kader Nationale Natuurschoonmaakdag l-h» 'J 00 v.' .<•-) f. 1 OUWERKERK - In het kader van de Nationale Natuurschoonmaakdag wordt zaterdag 16 maart een schoonmaakactie gehouden in en om het krekengebied van Ouwerkerk. Het betreft een initiatief van de Wildbeheerseenheid De Gouwe. Ook in de gebieden die De Gouwe zelf beheert gaan vrijwilligers aan de slag om ongerechtigheden te verwijde ren. De schoonmaakactie be gint om 9.00 uur vanaf restau rant De Vierbannen, waar de vrijwilligers bijeen komen. Om 12.00 uur wordt daar de 'oogst' van de schoonmaakac tie verzameld. De Nationale Natuurschoon maakdag wordt dit jaar voor de zesde keer gehouden. Het betreft een initiatief van de Stichting Nederland Schoon en de Koninklijke Nederlandse Jagers Vereniging. De actie heeft tot doel natuurgebieden in heel Nederland te ontdoen van zwerfvuil. Jaarlijks wordt in die gebieden ongeveer 100.000 ton afval achtergela ten. Een kwart daarvan is zwerfaf val en kan alleen handmatig worden verwijderd- Een ar beidsintensief en kostbaar karwei waaraan jaarlijks 550 miljoen gulden wordt besteed. Door de toegenomen hoeveel heid verpakkingen is de hoe veelheid zwerfafval toegeno men en door het materiaal vergaat het minder snel. Zwerfafval kan gevaarlijk zijn voor mens en dier. Vogels ra ken verstrikt in vislijnen en wild kan zich verwonden aan scherpe voorwerpen. Volgens de organisatoren van de actie kan de hoeveelheid zwerfafval alleen verminde ren wanneer iedereen zich me de-verantwoordelijk voelt voor de recreatie- en natuurge bieden. Op die manier zijn mensen minder geneigd hun afval achteloos weg te gooien. Te weinigzoet water ROTTERDAM (ANP) - Rijkswaterstaat ziet vooralsnog af van een proef om te bezien welke gevolgen een gedeeltelijke opening van de Ha- ringvlietsluizen heeft op natuur, milieu en wa terwinning. De proef kan geen doorgang vin den omdat de rivieren al maanden te weinig zoet water aanvoeren. Daardoor is een goede analyse niet mogelijk. De gedeeltelijke ope ning van de sluizen had vier dagen moeten du ren. De afgelasting heeft volgens M. van Zetten, projectleider Haringvlietsluizen van Rijks waterstaat Directie Zuid-Hol land, geen gevolgen voor de zogenoemde milieu-effectrap portage (MER). Deze moet lei den tot het definitief openzet ten van desluizen Voorafgaand aan het besluit of eb en vloed kunnen terugkeren in het Haringvliet, het Hol- landsch Diep en de Biesbosch, loopt er nu een onderzoek naar de gevolgen daarvan voor het milieu. Het MER-rapport moet omstreeks de jaarwisseling verschijnen. Als onderdeel van het onderzoek had Rijkswater staat een computermodel wil len testen dat voorspelt hoe het zoute water zich zal versprei den in het nu nog zoete Haring vliet. Die proef hield in dat de slui zen gedurende korte tijd open zouden worden gezet waarna het zeewater met allerlei meet instrumenten zou worden ge volgd. Landbouwbedrijven en waterschappen waren al inge licht over de plannen Rijks waterstaat kan nog niet zeggen ofrde proef later dit jaar alsnog plaatsheeft.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 5