China schiet met scherp bij oefening Straat van Taiwan Boeren wijzen aanbod discussie met ZMF af Spanning voortbestaan van Fokker neemt toe Extern onderzoek naar ontuchtzaak op school Burgers verbiedt demonstratie extreem-rechts in Middelburg Poging tot zelfdoding in politiecel KS roepen bevolking Taiwan op tot rust Popfestival dit jaar tweedaags Minder dode vogels door olielozingen Beraad over tegenactie stichting anti-racisme ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Over ontpoldering Zeeutvsch-Vlaaiideren MIDDELBURG/SLUIS (ANP) - De discussie over de ontpoldering van stukken land in Zee land is nog lang niet voorbij. Boeren wezen maandagavond tijdens een bijeenkomst in Sluis het aanbod van natuur- en milieu-organi saties af om over de ontpoldering te onderhan delen. Plet teruggeven van een aantal polders aan de rivier is één van de belangrijkste onderdelen van een plan om de Wester- schelde te verdiepen. Volgens de Zeeuwse Milieufe deratie (ZMF) is de discussie over ontpoldering onnodig on der grote druk komen te staan doordat er te weinig voorlich ting is gegeven. Volgens T. Kramer van de federatie heeft het gebrek daaraan er onder andere toe geleid dat landbou wers zich tegen de milieubewe ging hebben gekeerd. Natuur- en milieu-organisaties worden onterecht als de schuldigen aangewezen. „Van ons had die verdieping niet gehoeven, maar dat is op rijksniveau besloten. Nu die verdieping er toch komt, wil len wij wel een goed natuur- herstelplan", aldus Kramer. „Het is ontzettend naïef een dergelijk baanbrekend, grens verleggend project zomaar aan de bevolking te presenteren." De natuur- en milieuorganisa ties willen met de landbouw onderhandelen over een com promis over het aantal te ont- polderen hectares en over de termijn waarin dat gaat gebeu ren. De landbouw lijkt daartoe niet bereid. Onvoldoende „Wij willen alleen buitendijk se en geen binnendijkse maat regelen", zei voorzitter H. van der Maas namens de Zeeuwse landbouworganisaties. „Wij raken er steeds meer van over tuigd dat volstrekt onvoldoen de is onderzocht wat er door de verdieping van de Westerschel- de verloren gaat en of binnen dijkse maatregelen als ontpol dering wel nodig zijn." Gesprekken AVIC en Samsung AMSTELVEEN (ANP) - Volgens Fokker-top man Van Schaik wordt het zeer spannend. „We praten zolang we kunnen, maar donderdag moet er duidelijkheid zijn", zo hield hij het ver zamelde Fokker-personeel dinsdag tijdens een bijeenkomst voor; „We praten elke dag met de Chinese gegadigde AVIC en de Koreaanse liefhebber Sam sung. Waar het op hangt is de concreetheid", zo zei Van Schaik. Vakbondsbestuurder Van Bers heeft nog een sprankje hoop op de redding van Fokker., „Maar we willen beslist geen valse hoop meer wekken",zei dé FNV'er dinsdagochtend. Het is de bedoeling dat de werknemers tijdens de demon stratie luisteren naar toespra ken van Fokker-topman Ben van Schaik, Van Bers namens de gezamenlijke vakbonden en de voorzitter van de Centrale Ondernemingsraad, Bert Ber- nardus. De werknemers eisen van de Nederlandse banken, pensioenfondsen en overheid dat zij Fokker met geld te hulp komen. AMERSFOORT (ANP) - Deskundigen van bui ten gaan onderzoeken hoé de leiding van de scholengemeenschap Guido de Brés in Amers foort de ontuchtaffaire op deze school heeft aangepakt. Het bestuur van de vrijge- maakt-gereformeerde scholen gemeenschap maakte dat maandagavond bekend na een informatieavond voor de ou ders. De onderzoekers, namen zijn nog niet bekend, moeten alle feiten boven tafel halen. Ook buigen ze'zich over de vraag hoe het vertrouwen tussen ou ders en schoolleiding kan wor den hersteld. Dat heeft door de affaire een flinke deuk opgelo pen. Zaterdagavond zegde de mede zeggenschapsraad, waarin ou ders en personeelsleden zitten, het vertrouwen in rector G. van Middelkoop op. Hem wordt kwalijk genomen dat hij de affaire rond een twee en een half jaar geleden ontslagen aardrijkskundeleraar bin nenskamers heeft afgehan deld. De nu 45-jarige man zou met zeker achttien leerlingen ontucht hebben bedreven. Het bestuur bezint zich dinsdag grondig op zijn eigen positie en op die van de rector. Fouten Ouders en leden van de school vereniging waren het er maan dagavond na een speciale in formatiebijeenkomst in cultureel centrum De Flint over eens dat Van Middelkoop fouten heeft gemaakt. Maar velen vinden tegelijkertijd dat hem dat niet de kop hoeft te kosten. „Zo vind je geen twee de in Nederland", zei een van de aanwezigen. De bijeenkomst in De Flint werd massaal bezocht. De Stadshal, met een capaciteit van duizend mensen, zat bar stensvol. Verschillende hulp verlenende instanties waren present. Tijden en standen volgens getijdetabel Hydro-mcteocentrum Zeeland t.o.v. NAP ROOMPOT BUITEN Datum Hoogwater Laagwater lijd stand tijd stand 13 maart 08.45 142 02.20 -142 21.25 121 15.05 -141 14 maart 10.00 133 03.30 -137 22.45 112 16.15 -130 13 maart 07.35 139 01.25 -137 20.25 117 14.05 -136 14 maart 08.55 129 02.35 -131 21.40 109 15.15 -124 13 maart 08.55 151 02.25 -152 21.35 133 15.00 -152 14 maart 10.10 146 03.30 -147 22.50 125 16.10 -139 13 maart 08.55 149 02.25 -148 21.30 129 15.00 -148 14 maart 10.05 141 03.30 -143 22.45 120 16.15 -135 WEMËLDINGE Doodtij: 14 maart Actuele informatie over afwijkingen 06-0771 TAIPEI/PEKING (RTR/AFP) - China is dins dag begonnen met het schieten met scherp bij de militaire oefeningen in de Straat van Tai wan. Dit heeft een woordvoerder van de Taiwa nese regering dinsdag verklaard. „Ze zijn omstreeks het mid daguur (plaatselijke tijd) be gonnen om raketten met een lading af te vuren", aldus de woordvoerder. Tot dusver had China slechts raketten zonder lading afgevuurd bij de oefe ningen voor de kust van Tai wan. Afgelopen zaterdag had Peking deze nieuwe fase in de operaties al aangekondigd. De Chinese minister van Bui tenlandse Zaken Shen Guof- ang waarschuwde Taiwan dinsdag om de aanwezigheid van Amerikaanse oorlogssche pen in de Straat van Taiwan vooral niet als een aanmoedi ging voor het Taiwanese onaf hankelijkheidsstreven op te vatten. De Amerikaanse beslissing om oorlogsschepen te sturen, is „een misleidend en gevaarlijk signaal", aldus Shen. Taiwan zou eruit kunnen afleiden dat Washington het Taiwanese on afhankelijkheidsstreven steunt. Dit zou volgens Shen een „ernstige vergissing" zijn van de Taiwanese autoriteiten. „Het zou een zeer reëel gevaar opleveren", aldus de minister. De minister zei verder dat de VS de Taiwanezen al eerder verkeerde signalen hebben ge geven door hen wapens te ver kopen. Deze verkopen bete kenden een schending van overeenkomsten tussen Was hington en Peking, aldus Shen. In een provocerend gebaar naar Peking voer de leider van de Taiwanese oppositie, Shih Ming-teh, dinsdag het gebied binnen waar de Chinezen hun militaire oefeningen houden. Boven het vissersschip wap perde een vlag met de tekst „Taiwan is geen deel van Chi na". „Taiwan is een onafhankelijk, soeverein land", aldus Shih in een verklaring. „We zullen nimmer zwichten voor de druk van China. Shih's Democrati sche Progressieve Partij is, tot woede van Peking, uitgespro ken voorstander van blijvende en formele onafhankelijkheid van het vasteland. De Verenigde Staten riepen de inwoners van Taiwan maan dagavond op om kalm te blij ven en het proces van democra tisering voort te zetten. „Wij hopen dat de Taiwanezen on danks de druk die zij van hun machtige buur moeten voelen, begrijpen dat de democratise- i'ing moet doorgaan", aldus de woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van Buiten landse Zaken, Nicholas Burns. Hij legde nadruk op het belang van de presidentsverkiezingen die op 23 maart op Taiwan plaatsvinden, en herinnerde aan de economische betrekkin gen tussen Taiwan en de rest van de wereld. De leider van de Democraten in de Senaat, Thomas Daschle; verklaarde maandag dat Chi na's agressieve houding ten op zichte van Taiwan het een stuk moeilijker maakt de verlen ging van de speciale handels- status van China door het Con gres te krijgen. ,,Ik ben het helemaal eens met de wijze waarop de regering-Clinton op de crisis reageert." Maar als die om hernieuwing vraagt van China's status van meest- begunstigde natie, „zal dat heel wat moeilijker zijn te ver kopen". Tweede schip De VS zonden maandag een tweede vliegdekschip, de Ni- mitz, onder een escorte van vijf schepen naar de Straat van Taiwan. Het schip moet daar aankomen voor de presidents verkiezingen. Binnen enkele dagen arriveert het Amerikaanse vliegdek schip Independence in hetzelf de gebied, waar China sinds vrijdag proeven met raketten houdt. De oefeningen zullen volgens China tot 20 maart du ren. TORHOUT71VERCHTER (ANP) - Het Belgische popfesti val Torhout/Werchter zal dit jaar in beide plaatsen twee da gen beslaan. De organisatie, die dat maan dag heeft laten weten, wil daarmee vieren dat het festi val twintig jaar bestaat. Tor hout/Werchter trekt jaarlijks vele muziekliefhebbers uit Ne derland. Het evenement begint vrijdag 5 juli in Torhout met onder an dere David Bowie, The Prodi gy en Dog Eat Dog als blikvan gers. Dit programma is een dag later in Werchter te zien. De groepen die zaterdag in Tor hout optreden (onder anderen Red Hot Chilly Peppers, Björk, Pulp en Rage Against The Machine), staan zondag in Werchter. TEXEL (ANP) - Het aantal met olie besmeurde vogels op de Nederlandse kust tijdens de wintermaanden neemt af. In vergelijking met de periode 1969-1986 is de afgelopen tien jaar sprake van een daling van ongeveer 20 procent. De afname kan worden be schouwd als een teken dat het risico voor zeevogels om met olie in aanraking te komen, is gedaald. In vergelijking met de andere Noordzeelanden is het aantal „olievogels" overi gens nog steeds hoog. Dat blijkt uit onderzoek van de Ne derlandse Zeevogelgroep in opdracht van het ministerie van Verkeer en Waterstaat. MIDDELBURG (ANP) - Burgemeester D. Burgers van Middelburg heeft een demon stratie op 30 maart van het extreem-rechtse Anti-Kapitalistisch Komité (AKK) in zijn stad verboden. Hij verwacht een reëel gevaar voor strafbare feiten, provocaties en wanor delijkheden, zo verklaarde hij maandag. Burgers heeft de beslissing genomen in overleg met de hoofdofficier van justitie en de korpschef van politie. Het AKK heeft al laten we ten zich niets aan te trekken van een verbad. De organisa tie wil in Middelburg protes teren „tegen werkloosheid,- uitbuiting der arbeiders klasse én het kapitalistisch systeem". Leden van partijen als de FAP Arbeiderspartij, de Ne derlandse Volkspartij, Cen trumpartij, Centrumdemo craten, de Nederlandse Unie en Voorpost Nederland zou den aan de demonstratie deelnemen. Verder zijn ge lijkgezinde Vlaamse en Duit se organisaties uitgenodigd. Tegenacties van anti-ex treem-rechtse groeperingen, die al zijn aangekondigd, kunnen volgens Burgers lei den tot ernstige problemen. De Vlissingse anti-racisme stichting Bravo beraadt zich over het eerdere voornemen tot een gelijktijdige tegende- monstratie in het geval het AKK op 30 maart toch naar Middelburg komt. Het onbekende 30 Maart Co mité van groepen buiten landse jongeren raadde de Middelburgse burgemeester eerder aan de AKK-demon- stratie te verbieden. „An ders verandert de binnen stad in een slagveld met de nodige consequenties", al dus het comité. Op 24 februari had in Zwolle een demonstratie plaats van CD en CF'86 die werd ge volgd door een tegendemon- stratie van anti-fascistische groeperingen. Burgemeester J. Franssen van Zwolle had voor beide acties toestem ming gegeven omdat hij de dreiging dat de openbare or de zou worden verstoord niet groot genoeg achtte voor een verbod. De demonstraties verliepen vrij rustig. Neo-nazi Het verzoek om toestem ming voor de extreem-recht se demonstratie in Middel burg is ondertekend door J. Janszen, voormalig lid van de gemeenteraad voor de Centrumdemocraten in Heerlen. Hij kwam vorig jaar in het nieuws omdat hij ten onrechte had opgegeven inwoner van Heerlen te zijn om in die gemeente raadslid te kunnen worden. Ook de Arnhemse neo-nazi C. Kus- ters behoort tot het AKK. Hij was mede-oprichter van de extreem-rechtse FAP Ar beiderspartij. HELLEVOETSLUIS (ANP) - Een 28-jarige man uit Iran die illegaal in Nederland verblijft, heeft maandag op het politiebureau in Helle- voetsluis geprobeerd zich van het leven .te bero ven. De man zat daar in vreemde- gehouden op verdenking van lingenbewaring, nadat hij vo- heling. rige week donderdag was aan- Een bewaker trof de man aan met een rijgkoord om zijn nek, dat afkomstig was uit een jack. Een politiewoordvoerder er kent dat het koord over het hoofd is gezien toen de man in bewaring ging. Het slachtoffer is ter observatie opgenomen in het Ruwaard van Puttenzie- kenhuis in Spijkenisse. Suske en Wiske "HET KOSTBARE KADER" door Willy Vandersteen v in uumiMTj T0TMT EEtl SCHOT 'f/^ Dinsdag 12 maart Zierikzee Bijeenkomst NBvP. Mondra- gon. 14.00 uur. Vergadering commissie ruim telijke ontwikkeling. Stad huis. 16.30 uur. Vergadering commissie be stuurszaken. Stadhuis. 19.30 uur. Thema-avond over epilepsie. Rode Kruisziekenhuis. Van 19.30-21.30 uur. Walter's Hemel. Tragi-kome- die van Martine Bijl. Concert zaal. 20.00 uur. Kerkwerve PvdA-bijeenkomst Lokaal on derwijsbeleid op Schouwen- Duiveland. 't Zuudènde. 20.00 uur. Haamstede Themamiddag PCOB. Gerefor meerde kerk. 14.15 uur. Woensdag 13 maart Zonnemaire Jaarvergadering IJsclub. Kan tine voetbalvereniging. 19.30 uur. Donderdag 14 maart Zierikzee Vergadering Werkgroep Ont wikkelingssamenwerking. In stadhuis. 19.30 uur. Nieuwerkerk Vergadering adviescommissie financiën. Gemeentehuis. 16.30 uur. Vergadering commissie be stuurszaken. Gemeentehuis. 19.30 uur. Vrijdag 15 maart Zierikzee Oliebollenactie Delta Sport. Gymnastiekzaal Mulockstraat en huis-aan-huis. Van 18.00 tot 20.30 uur. Burgh-H aamstede Vergadering commissie finan ciën en openbare werken. Ge meentehuis. 16.30 uur. Oosterland Vergadering SGP-Studiever- eniging Schouwen-Duiveland. Vergaderzaal achter kerk Ge reformeerde Gemeente. 19.45 uur. Zaterdag 16 maart Zierikzee Oliebollenactie. Delta Sport. Huis-aan-huis en gymnastiek zaal Mulockstraat. Vanaf 09.00 uur. Luna Strijkkwartet. (Ars Mu- sica). Lutherse^kerk. 20.00 uur. Concert Brotherhood Founda tion in jongerencentrum Bro- gum. Support act Hanniball. 20.00 uur. Renesse Première toneelstuk De kat op het spek door toneelvereniging Op Drift. Bal na. Dorpshuis. 20.00 uur. Zonnemaire Oud papier ophalen. Vanaf 09.30 uur. Ouwerkerk Natuurschoonmaakdag. Vanaf restaurant De Vierbannen. 12.00 .uur. Bruinisse Ruilbeurs De Nachtegaal in het clubgebouw. Van 10.00 tot 12.00 uur. Optreden disc-jockèy Corné Klijn. De Pul. 21.00 uur. Maandag 18 maart Zierikzee Vergadering postzegelvereni ging Schouwen-Duiveland. Scoutinggebouw Va'n Veen- laan. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Raadsvergadering. Gemeente huis. 19.30 uur. Dinsdag 19 maart Burgh-Haamstede Lezing over het Vluchtelingen werk. NVvH. De Schutse. 14.00 uur. Renesse Bijeenkomst NBvP, afdeling Noordwelle e.o. Kleding van natuurlijke stoffen. Dorps huis. 19.30 uur. Nieuwerkerk Bijeenkomst NBvP met lezing over orgaan- en weefseldona tie. Ons Dorpshuis. 19.30 uur. Bruinisse Cursus over verwerken van verdriet en rouw. Gerefor meerde kerk. 19.45 uur. Woensdag 20 maart Schouwen-Duiveland Hele dag activiteiten Boom feestdag. Zierikzee Informatiemiddag over slecht horen. MFC. 14.15 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 2