Extra kosten herinrichting Strenge winter funest voor kokkelvangst in Waddenzee I Andere bestrating bij Witte Brug Voorjaarsserie van Zeeuws Orkest in teken van Mahler VRIJDAG 8 MAART 1996 NR 25939 7 BURGH-HAAMSTEDE - De herinrichting van het centrum van Renesse kost meer dan aanvankelijk gepland. De ge meente wil de extra kosten voor eigen rekening nemen. Het extra geld is nodig voor de verlichting van het te reconst rueren gebied. De kwestie komt aan de orde tijdens de gemeenteraadsver gadering van maandag 18 maart. In november vorig jaar besloot de Westerschouwse ge meenteraad de bijdrage van de ondernemers aan de kosten van reconstructie vast te stel len op drie ton. Het college vindt nu men aan die afspraak vast moet houden. Het geld kan uit de pot reserve mobili teitsscenario gehaald worden. Tijdens de gemeenteraadsver gadering verder aandacht voor het plan om een onderzoek in te stellen naar de effecten van gemeentelijke herindeling op het democratisch functioneren van lokaal bestuur. De Stuur groep Herindeling heeft in middels aan onderzoeksbu reau S. G. B. O. van de Ver eniging van Nederlandse Ge meenten opdracht gegeven voor het onderzoek. Centraal bij dat onderzoek staat de rela tie tussen burger en lokaal be stuur. Het onderzoek kan vol gens het college van b en w van Westerschouwen een belang rijke bijdrage leveren daar waar het gaat om de positie en inbreng van de burger. ''Commerciële visserij zit er niet in' Volle ruimen met kokkels, zoals de Bru 31 op de foto, zullen dit jaar niet geoogst kunnen worden. De strenge winter heeft flink huis gehouden onder de schelpdieren. (Foto: Jacob de Ronde) ZIERIKZEE/YERSEKE - Commerciële visserij op kokkels zit er dit seizoen hoogstwaarschijn lijk niet in. Dat zegt J. D. Holstein van de pro ducentenorganisatie Nederlandse Kokkelvis- serij. De afgelopen strenge winter is funest geweest voor vrijwel alle kokkels boven de laagwaterlijn. Holstein reageert hiermee op uitlatingen van G. Smits van de Waddenvereniging gisteren in Leeuwarden. Volgens hem is 99 procent van de bestaande kokkel- en mosselbanken ka- potgevroren. Holstein weerlegt die bewe ring: ,,Dat kan de Waddenver eniging niet weten. De kokkels boven de laagwaterlijn zijn in derdaad grotendeels ver'dw'e-"' nen. Bij een meting vorige week kwamen wij op zestig procent." Maar Holstein geeft toe dat het restant en hetgeen beneden de laagwaterlijn leeft hoogst waarschijnlijk onvoldoende zal zijn om commercieel op te vissen. Voor de mosselbanken ligt de zaak nog genuanceerder. Di recteur L. Lucas van het Mos- selkantocir in Yerseke: „De uitlatingen van de Waddenvèr- eniging-jdaat- ik ^geheel .voor haar rekening Op de droog vallende platen hebben wij niet gecontroleerd. Maar mos selvissers die momenteel op de Waddenzee zijn, zeggen dat er niets aan de hand is." Lucas acht het ook onwaarschijnlijk dat dieper gelegen percelen last hebben gehad van de vorst. Ameland Volgens Lucas heeft de Wad denvereniging het over de pla ten bij Ameland op het ooste lijk Wad. „Het zou best kunnen dat dat dood is. Maar dat is niet van invloed, want dat gebied hebben wij vorig jaar vrijwillig gesloten. Met de mosselvoorraad voor komend seizoen is in elk geval niets aan de hand." Over de zaadval in mei/juni laat Lucas zich niet uit. Hij wacht eerst de inventarisatie af. Volgens de waddenvereni ging zou de strenge winter de zaadval juist positief hebben beïnvloed. Daardoor zou vol gend jaar op een behoorlijk be stand van mossels en kokkels gerekend kunnen worden. Jon ge schelpdieren kunnen goed tegen de koude. Ze vestigen zich deze zomer op de banken en zullen waarschijnlijk vol gend jaar volop aanwezig zijn. Verbieden De mossel- en kokkelvoorraad wordt elk voorjaar gemeten. In april ronden de visserijorga nisaties hun inventarisatie af. Als er te weinig volgroeide mosselen en kokkels zijn, kan het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij het vissen verbieden. Concert 29 maart in Grote Kerk Goes ZONNEMAIRE te Brug in Zierikzee wordt vervangen door vlakke klinkers. De klinkers waarmee de op- en afrit nu zijn bestraat, zijn voor voet gangers en fietsers slecht begaanbaar omdat het oppervlak veel oneffenheden vertoont. Met name bij regenachtig weer zorgt dat voor de nodige glibberpartijen. Het is de bedoeling dat er aan weerszijden een strook klinkers wordt aangelegd van hetzelfde type als pr al langs de Oude haven liggen. Voor de vervanging van de keien is twintigduizend gulden uitgetrokken. De leden van de commissie openbare tverketi en milieu wordt in hun ver gadering van dinsdag 12 maart om advies gevraagd. In dezelfde vergadering komt ook het plan aan de orde om het be de havenmeester de brug nog met de hand bedienen. Een zwaar werk, waaraan volgens het college een eind moet komen. Dat is mede ingegeven door het feit dat de Museumhaven binnenkort uitgebreid wordt met een stuk nieuwe steiger. Door de verwachte toename van het aantal schepen dal gebruik gaat maken van de ze haven, zal ook de brug vaker open en dicht moeten. Voordat echter wordt overgegaan tot mechanisering van de brug moet on derzoek worden verricht naar de technische staat van de brugon derdelen. Mocht hieruit blijken dat er onderhoudswerkzaamhe den verricht moten worden, dan kunnen deze tegelijkertijd worden uitgevoerd. (Foto: Marijke Folkertsma) IJsclub In Zonnemaire wordt woens dag 13 maart de jaarvergade ring gehouden van de IJsclub Zonnemaire. De bijeenkomst begint om 19.30 uur en wordt gehouden in de kantine van de voetbalvereniging bij de ijs baan. KERKWERVE Lokaal onderwijs 'Lokaal onderwijsbeleid op Schouwen-Duiveland' is de ti tel van een bijeenkomst die dinsdag 12 maart wordt gehou den in dorpshuis 't Zuudende in Kerkwerve. Het gaat om een initiatief van de nieuwe afde ling Schouwen-Duiveland van de PvdA Het onderwerp GOES - In de voorjaarsserie concerten van het Zeeuws Orkest wordt op vrijdag 29 maart de Grote Kerk van Goes aangedaan. De serie staat dit jaar in het teken van Mahler. Gastdirigent is Wolfgan Seeliger, soliste is de alt Sylvia Schlü- ter. In 1995 was het 75 jaar geleden dat in Amsterdam het eerste Mahler-festival werd gehou den waarin Willem Mengel berg met het Concertgebouw orkest alle Mahlersymfonieën uitvoerde. Pas enkele maanden na het zo genaamde Mahlerjaar 1995 geeft Het Zeeuws Orkest in de voorjaarsserie concerten met een volledig aan deze grote componist gewijd programma: Uitgevoerd worden de Kinder- totenlièder door Mahïler ge toonzet op een selectie gedich ten van Friedrich Rückert. Sylvia Schlüter is een veelzij dig en internationaal bekend soliste. Zij trad op met vele to porkesten zoals het concertge bouworkest, het Rotter- damsch philharmonisch orkest en San Fransisco symfonie or chestra. Sylvia Schlüter is te vens hoofdvakdocente zang aan het conservatorium te Rot terdam. Na de pauze staat de eerste symfonie, de zogenaamde Ti tan naar de gelijknamige no velle van Jean Paul voor wiens daarin verwerkte fantasie en groteske humor Mahler be wondering koesterde en affini teit voelde, op het programma: ook de muziek van Mahler drukt de tragiek van een door vurige liefde verteerde jonge man uit, die daardoor tenslotte zijn einde vindt. Een puur ro mantisch gegeven dus. Gastdirigent Wolfgang Seeli ger uit Darmstadt is lang geen onbekende in Zeeland: In 1991 voerde hij samen met het Darmstadter koor, Zeeuws or kest en solisten de Mattheüs Passion uit en kwam in 1993 te rug om in de voorjaarsserie on der meer de eerste symfonie van Brahms te leiden Het Zeeuws Orkest prijst zich dan ook zeer gelukkig deze inspi reerde dirigent wederom voor zich te hebben. Kaarten De kaartverkoop van het Zeeuws Orkest in Goes is al be gonnen bij het Muziekcentrum aan de Korte Kerkstraat 17 en bij de VVV aan het Stations plein. Het Zeeuws Orkest doet in de voorjaartoernee verder Tei^ neuzen (26 maart), Vlissingen (28 maart) en Middelburg 30 maart) aan. Alle uilvoeringen beginnen om 20.00 uur. Het Zeeuws Orkest doet 29 maart Goes aan. Aa OUt. ZIERIKZEE Duurzame ontwikkeling 'Vrouwen en duurzame ont wikkeling' is de titel van een lezing die beleidsfunctionaris Humanitas T. Schouten uit Kortgene dinsdag 12 maart houdt voor de afdeling Schou wen van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrou wen. Schouten is verbonden aan het Platform Duurzame Ontwikkeling en heeft zes jaar ervaring in Afrika. Op speelse wijze laat ze zien hoe produce ren en consumeren kan gebeu ren zonder dat daarbij de vol gende generatie in gevaar wordt gebracht en op een ma nier dat de welvaart op eerlij ke wijze wordt verdeeld. De bijeenkomst is in de foyer van Mondragon en begint om 14.00 uur. BROUWERSHAVEN Voorlichting 55+ In het Tonnenmagazijn wordt donderdag 4 april door de ge meente een voorlichtingsmid dag gehouden voor inwoners van Brouwershaven die 55 jaar of ouder zijn. Aan de orde ko men onder andere de Wet Voor zieningen Gehandicapten, het ouderenvervoer en de veilig heid in en om het huis. De aan vang is 13.30 uur. Er worden bussen ingezet om iedereen die dat wil te brengen en halen. Wie gebruik wil maken van dit vervoer moet zich voor donder dag 21 maart opgeven bij Mark Lodewijk van de gemeente Brouwershaven (691651). Privérekeningen, spaarrekeningen, zakenrekeningen, hypotheken, verzekeringen, effecten. Nutsspaarbank Zierikzee Nutsspaarbank Zierikzee, de bank voor alle financiële diens Een moderne, financieel krachtige bank met een sterke regir betrokkenheid. En met een vriendelijke, adequate dienstverl- die is afgestemd op particuliere cliënten en op ondernomc Voor een nadere kennismaking met onze betrouwbare pn service heten we u welkom in ons kantoor nutsspaarbank zierikzee havenpark 16 zierikzee telefoon 0111 414051 wordt behandeld in het kader van de voorbereidingen voor het PvdA-verkiezingspro- gramma. Het onderwerp wordt besproken door de di recteur van de openbare basis school 't Kofschip in Zierikzee J. van Anraad en onderwijs deskundige B. de Reu uit Arne- muiden. Het onderwerp wordt geïntroduceerd met een video film. Na afloop wordt erover gediscussieerd. De bijeen komst begint om 20.00 uur. KERKWERVE Oud papier Leden van de sportvereniging WIK uit Kerkwerve halen za terdag 9 maar^oud papier op in hun eigen kern, Noordgou- we en Schuddebeurs. Het pa pier wordt opgehaald vanaf 9.30 uur. Inwoners van de drie kernen wordt verzocht het oud papier en karton voor die tijd gebundeld aan de rand van de weg gereed te zetten. BRUINISSE Toneeluitvoering Toneelvereniging De Komedi anten speelt zaterdag 9 maart in jeugdherberg De Stoofpol- der de klucht 'De geflipte flie refluiter' van Hub Fober. De voorstelling begint om 14.30 uur. De regie van het komische stuk is in handen van Luuk Ot- tens, die vanwege ziekte van een spelers ook een van de rol len speelt. De overige spelers zijn Cees van der Have, Coba Priemis- van den Berge. Annie van Gilst-Waasdorp. Dinge- man Priemis, Janny van den Berg-Mol, Marie Klink-Knop en Rinus Haeck De grime wordt verzorgd door Dian Fluyt, souffleuse is Corrie Lems-Bal. Kaarten voor de voorstelling zijn verkrijgbaar aan de zaal. Advertentie

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 7