<s> Boekenweek staat dit jaar in teken van Zuid-Amerika BMW toont raspaardje op Autosalon in Genève Golden Earring concert in Goes iet) J ubileumconcer t Sander van Marion r m, REMEEUS OUWERKERK ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE BMW Lease/huisselectie/autoplan Telefoon 0111-641473/641920/643520 Tot en met 8 maart Burgh-Haamstede Schilderijen Nelly Nelisse-Jumelet en kera miek Femke van de Berg en Liesbeth Mul- lemeister. Galerie't Zuuddek p, W. Alexan- derstraat 14. Donderdag van 10.00 tot 17.00 uur en vrijdag van 13.00 tot 17.00 uur. 9 tot en met 30 maart Burgh-Haamstede Expositie landschapsaquarellen van Dick Lolcama. De Bewaerschole. Open: maandag tot en met zaterdag van 13.30-16.30 uur. Tot en met 21 maart Zierikzee Mailart-projecten. Galerie Galerij, Professor Zeeman goes era. Tijdens schooluren en na af spraak. Tot en met 29 maart Burgh-Haamstede: Poppen Ellie van den Berg. Atelier galerie Josefine. Woensdag, donderdag en vrijdag van 10.00 tot 16.00 uur. Tot en met zondag 31 maart Zierikzee Schilderijen Fransje van der Swan. Gang Corneliastichting. Van 09.00 tot 21.00 uur. Lezing Carolijn Visser in RSG Professor Zeeman M Roadster heeft 300 pk onder de kap Met projectie Rien Poortvliettekeningen De M roadster verhoudt zich tot de Z3 zoals de M3 zich tot de 3-serie verhoudt. Het is een au to waarbij alle elementen: (remmen, carrosserie etc.) vol ledig zijn aangepast aan het be schikbare topvermogen. Voorspoiler Op het eerste gezicht is het de Z3, maar de M roadster onder scheidt zich optisch wel dege lijk. Onder andere door een krachtige voorspoiler, bredere zijspatborden en twee dubbele verchroomde uitlaatpijpen. Enkele technische kenmerken van deze M motor zijn: 3,2 liter zescilinder lijnmotor met vier kleppen per cilinder, dubbel VANOS (traploos verstelbare nokkenas-verstelling) 6 me chanisch bedienbare gasklep- pen en 6 onafhankelijk wer kende ontstekingsunits. Vermogen MIDDELBURG - Tekeningen die Rien Poort vliet maakte voor zijn boeken 'Hij is een van ons' en 'De Ark' zijn de basis van het improvisa tieconcert dat organist Sander van Marion za terdag 30 maart presenteert in de Nieuwe kerk in Middelburg. Het concert is onderdeel van een serie jubileumconcerten, die de landelijk bekende orga nist houdt in verband met zijn veertig-jarig jubileum als toonkunstenaar. De tekenin gen van Rien Poortvliet waar op hij zijn muzikale improvi saties baseert worden in de kerk zichtbaar gemaakt op een grootbeeld projectiescherm. Tijdens het Poortvlietconcert wordt tevens een jubileum boekje en een jubileum CD van de organist gepresenteerd. Sander van Marion komt uit Scheveningen. Hij volgde zijn opleiding Orgel en Koordirec tie aan het Koninklijk Conser vatorium in Den Haag. Op achttienjarige leeftijd gaf hij zijn eerste concert. Met de tal rijke andere concerten die volgden verwierf hij bekend heid in Nederland en andere landen. Hij bespeelde het oud ste, nog bespeelbare orgel ter wereld in het Zwitserse Sion en presenteerde over -dit orgel ook een televisieprogramma. Karakteristiek is Van Marions lichte, sprankelende speel- trant, die ook wel wordt aan geduid als leggièro, zijn ver rassende registerkeuze en zijn improvisatietalent waarin ge voel en sfeer een belangrijke rol spelen. In 1981 werd de or ganist door de minister van Cultuur onderscheiden met de Zilveren Erepenning. Het jubi leumconcert in Middelburg be gint om 20.00 uur. Kaarten zijn verkrijgbaar via de VVV-Mid- delburg. Sander van Marion in actie op het orgel van de Sint Bavo in Haarlem. GOES - In de Zeelandhallen in Goes is zaterdag 16 maart een concert van de populaire Neder landse rockgroep Golden Earring. Tijdens het concert brengt Golden Earring hits uit het ver leden en nummers van de CD 'Lovesweat' die begin december op de markt kwam. Het is inmiddels dertig jaar ge leden dat de Haagse rockgroep haar eerste hit scoorde. Toch lijkt de populariteit van de groep groter dan ooit. Tijdens het optreden van Golden Ear ring bij Parkpop vorig jaar gingen 400.000 mensen volle dig 'uit hun bol', de nieuwste CD's van de groep zijn zeer suc cesvol en de vraag om op te tre den duurt onverminderd voort. De CD Lovesweat, die een be langrijke rol speelt tijdens het concert omvat een reeks covers uit de jaren dat de rockgroep wereldwijd bekend werd. Het gaat om nummers die de groep al eerder speelde in die periode en nieuw gearrangeerde num mers. Muziek van twee tot drie decennia terug, die de rock groep laat klinken alsof ze van deze tijd is. In het voorprogramma van het Golden Earringconcert treedt de groep Mr Slammer uit Den Helder op. Kaarten voor het concert zijn in Zierikzee ver krijgbaar bij Delta Disc en Weltevreden radio/TV. Golden Earring (Foto: Patricia Steur) zij zich afvraagt wie de macht heeft in het Nicaraguaanse goudmijndorp Bonanza. Ge vochten wordt er niet meer. De soldaten zijn uit het straat beeld verdwenen. Maar uit al les blijkt dat de conflicten van toen nog springlevend zijn. Carolien Visser, die twaalf jaar geleden rondtrok in Nica ragua en zich toen verbaasde over de geloofsijver van Sandi- nistisch bevlogen buitenlan ders, keerde er terug om een oud voornemen ten uitvoer te brengen: naar Bonanza reizen waar het goud gevonden wordt. Het essay verschijnt in een op lage van 59.000 exemplaren. Dat is veel meer dan vorig jaar toen het essay van Jan Wolkers een oplage van 48.000 stuks had. Het goud van Bonanza kost 4,95. Palmwijn is tijdens de Boekenweek bij aankoop van 19,50 aan boeken gratis. Daarna kost het tien gulden. Chloorvrij Het Boekenweekgeschenk en - essay zijn gedrukt op 100 pro cent chloorvrij papier. Voor de omslagen zijn geen pvc-mate- rialen gebruikt. De CPNB heeft dat mede op verzoek van de Stichting Greenpeace Ne derland gedaan omdat het ge bruik van chloor slecht is voor het milieu. De CPNB zal voor taan al haar drukwerk op chloorvrij papier drukken. Greenpeace erkent dat echt mi lieuvriendelijk papier, vooral bij kleiner^ afnames, duurder is. De consument is volgens de organisatie echter bereid iets „meer te betalen voor een mi lieuvriendelijk produkt, zo blijkt uit recent onderzoek. Van Dis kan het ,,niks sche len" dat Palmwijn op chloor vrij papier is gedrukt. De voor delen van het verantwoorde papier zijn hem bekend. Over de nadelen wil hij weieens de mening van een deskundige weten. Greenpeace-directeur Tukker kon daarover kort zijn. Aan de fabricage van chloorvrij papier zijn volgens hem geen nadelen verbonden. Tophoeken De belangstelling voor Latijn- samerikaanse literatuur be staat nog niet zo lang. In de ja ren zeventig verschenen drie tophoeken in een Nederlandse vertaling. In 1972 kwam Hon derd jaar eenzaamheid van de Colombiaanse schrijver Ga briel Garcia Marquez uit. Een jaar later verscheen Rayuela: een hinkelspel van de Argen tijn Julio Cortazar, in 1975 ge volgd door Het groene huis van Mario Vargas Llosa. Latijnsamerikaanse literatuur wordt veel gelezen. Zo waren in 1995 de twee best verkochte vertalingen oorspronkelijk Zuidamerikaanse boeken: Paula van Isabel Allende en Over de liefde en andere dui vels van Marquez. een BMW twaalfcilinder mo tor, in 1995 de 24 uur van Le Mans gewonnen heeft. BMW blijft ontwikkelen en laat met het prototype van de M roadster zien welk poten tieel de nieuwe Z3 heeft. Dit nieuwste produkt uit Beieren is voorzien van de onlangs ver volmaakte zescilinder motor die ook in de M3 is terug te vin den. Wanneer de BMW M road ster op de markt komt staat nog niet vast. Advertentie Middelburgse zijn er al 29 varianten beschik baar. Leidenschaft (letterlijk ver taald: hartstocht) brengt tot uitdrukking dat het bij BMW niet gaat om een middel tot voortbeweging, maar dat het gaat om auto's die rijden ge weldig maken. Vele varianten van de 3-serie worden in Genè ve gepresenteerd, waaronder de van de nieuwe 1.9 liter mo tor voorziene 318is sedan/ coupé, 318ti compact en de Z3. De nieuwe V8 motoren in de 5-, 7- en 8-serie verdienen ook de aandacht net zoals de 725tds. Maar blikvanger en tevens we reldprimeur is ongetwijfeld een prototype van de BMW'M ZIERIKZEE - De boekenweek, die van 13 tot en met 23 maart wordt ge houden, staat dit jaar in het teken van Zuid-Amerika. Het boekenweek geschenk heet Palmwijn en is geschreven door Adriaan van Dis. Onder de speciale uitgaven tijdens de boekenweek is dit jaar een werk van de uit Middelburg afkomstige schrijfster van reisverhalen Carolijn Visser. Ze houdt vrijdag 29 maart een lezing in de scholengemeenschap Profes sor Zeeman. Palmwijn van Van Dis ver schijnt in een oplage van 643.000 exemplaren. Het is voor het eerst in de geschiede nis van de 61-jarige Boeken week dat het geschenk de 600.000 exemplaren overstijgt. Henk Kraima, directeur van de Stichting Collectieve Pro paganda van het Nederlandse Boek (CPNB) die de Boeken week jaarlijks organiseert, noemt de oplage ongehoord. Het geeft aan dat de boekhan del een zinderende" Boeken week verwacht, zo zei hij in Amsterdam tijdens een pers bijeenkomst. Onder het-motto Eeuwig El Dorado vestigt de Boekenweek de aandacht op de literatuur van en over La- tijns-Araerika en het Caribisch gebied. Van Dis' novelle gaat over Afrika en haakt dus niet in op het thema van de Boeken week. Iedere schrijver van het geschenk is vrij in de keuze van zijn onderwerp. De CPNB bepaalt alleen hoe lang het ver haal mag zijn en wanneer het manuscript klaar moet zijn. Palmwijn is volgens Van Dis een debat met zijn andere ik. ,,Ik heb het vooral voor mijzelf geschreven." Hij zei vereerd te zijn zijn gedachten met zoveel mensen te delen. Carolijn Visser houdt op vrijdag 29 maart een lezing in Zierikzee. Het Boekenweek-essay sluit traditioneel wel aan op het the ma. De van oorsprong Middel burgse Carolijn Visser schreef Het goud van Bonanza, waarin Op de 66e Autosalon van Genè ve. die gisteren begonnen is en nog tot en met zondag 17 maart duurt, presenteert BMW zich onder het motto 'Perfektion und Leidenschaft'. De stand öp 1500 vierkante meter is groter omdat het BMW-produkten- gamma uitgebreider is dan ooit. Perfectie slaat bij BMW op de mogelijkheid om ieder model verregaand af te stemmen op - individuele wensen - qua uit rusting en qua motorisering. Immers alleen van de 3-serie De M Roadster onderscheidt zich uiterlijk van de Z3 door bredere wielkasten en een grotere voorspoiler. OUWERKERK - De Bayerische Motor Werke, kortweg BMW, toont tijdens de Autosalon in Genève zijn spierballen. De fabriek laat de lief hebber kennismaken met een prototype - de van de Z3 afgeleide de M Roadster. Verder valt in de BMW-stand de McLaren te bewonderen die vo rig jaar Le Mans won. roadster. Gebaseerd op de Z3, maar met alle eigenschappen van de 'M' produkten. Voor mensen die het gaat om het genot van pure toppresta ties, is er een gastoptreden op de BMW stand van de McLaren F1 GTR. Want BMW is er trots op dat deze auto. voorzien van Dit alles wordt aangestuurd door de nieuwste digitale mo- torelectronica, hetgeen een vermogen van 300 pk oplevert met een enorm koppel. Dit re sulteert in een acceleratie van 0 tot 100 km/u in minder dan 6 seconden. De topsnelheid is af geregeld op 250km/u. Deze prestaties worden geleverd met voorbeeldig schone uit laatgasemissies en een gunstig brandstofverbruik. 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 6