Aanleg weg Delingsdijk/ Den Osse begint in juli Nieuwe stropdassen Zierikzee sluit zelfstandigheid af met een cultureel evenement Zierikzeese parkeerwachters krijgen functie stadswacht Waterschap pessimistisch over ecologische verbindingszones VRIJDAG 8 MAART 1996 NR 25939 5 Toeristisch verkeer Brouwershaven verminderen BROUWERSHAVEN - De aanleg van een nieu we weg vanaf de Delingsdijk bij Brouwersha ven naar Den Osse begint in juli en is naar ver wachting in het najaar gereed. Dat zegt hoofd afdeling Ruimtelijk Beheer van de gemeente Brouwershaven ing J. H. M. Beek. De aanleg van de weg werd drie jaar opgehouden door be zwaren van omwonenden die tot de Kroon door procedeerden. Enkele weken geleden werden hun bezwaren door het hoogste rechtscollege verworpen. Vol gens Beek ging daarna nog niet onmiddellijk de eerste spade in de grond omdat de aanleg van de weg nog aan de orde moet komen tijdens de behan deling van de Voorjaarsnota door de Brouwse gemeente raad. Daarbij wordt beslist over het technisch plan, dat momenteel wordt voorbereid. Het technisch plan omvat on dermeer het bestek met teke ningen en de aanbesteding. De kosten voor aanleg van de nieuwe weg bedragen ruim twee miljoen gulden. De finan ciering van dit bedrag was reeds enkele jaren geleden rond. Het geld werd door gro tendeels bijeengebracht uit de opbrengst van het toerisme die de gemeente Brouwershaven heeft. In afwachting van de uitkomst van de gerechtelijke procedures werd het vastgezet en gereserveerd voor de aanleg van de weg. De nieuwe weg wordt onge veer vijf meter breed. Hij be gint als een afslag van de Delingsdijk door het polder gebied naast de Brou\Vse nieuwbouwwijk De Roos en De Lelie. De weg kruist de Schendersweg, gaat verder door het poldergebied en komt uit op de polderweg Dapper- weg. Een deel van de Dapper- weg wordt via een verbreding onderdeel van de nieuwe weg. Die buigt vanaf de Dapperweg vervolgens de Dirksweg op en loopt zo naar den Osse. Alternatief De nieuwe weg wordt aange legd als alternatief voor het re- creatieverkeer naar bungalow park Port Greve in Den Osse. Op deze manier wil het Brouw se gemeentebestuur de over last verminderen, die het steeds talrijker aantal toeris ten met hun auto's veroor zaakt in de kern Brouwersha ven'. •College verwacht grote belangstelling BURGH-HAAMSTEDE - On danks liet feit dat de gemeente Westersehouwcn nog maar een kort leven beschoren is wil het college 6.250 gulden uittrek ken voor de aanschaf van nieu we stropdassen met het ge meentewapen. Dat voorstel komt aan de orde tijdens de ge meenteraadsvergadering van maandag 18 maart. De voorraad stropdassen met het bekende Westerschouwen- logo, zo meldt het college, is uitgeput. B en VV van Wester- schouwen verwachten grote belangstelling voor deze das sen. juist omdat de gemeente binnenkort opgeheven wordt. Het college stelt de raad voor vierhonderd nieuwe stropdas sen te bestellen. Verder op de agenda van de ge meenteraadsvergadering het voorstel van het college om door de gemeente verhuurde garages aan de Emmaweg in Renesse te verkopen. De gara ges in kwestie zijn inmiddels getaxeerd. Het hoogste bod op de garages bedraagt 70.250 gul den. Hel college stelt de raad voor in te stemmen met ver koop. Een bedrag van ruim 18 mille wil het college uittrekken voor de inrichting van de kelder van het dorpshuis in Renesse. Nu de renovatie en de diverse aanpassingen aan de kelder ruimte zijn uitgevoerd is de ruimte weer geschikt om te verhuren, maar dan moet er wel eerst een en ander aan in ventaris aangeschaft worden. Die investering verwacht het college er echter op termijn uit te halen. ,,Het leidt geen twij fel dat, nu de kelderruimte weer optimaal te gebruiken is, er extra huurpenningen te ver wachten zijn", aldus het colle ge. Later wordt bekeken in hoeverre deze extra inkomsten invloed moeten hebben op de hoogte van de door de gemeen te aan de beheerder van het dorpshuis verstrekte budget subsidie. De jubileumavond die de Zierikzeesche Nieuwsbode hield ter gelegenheid van het 150-jarig bestaan geldt als voorbeeld voor de ge meente. Toen nam de Amateur Comedie Zierikzee (de huidige Theatergroep Zierik) een deel van het programma voor haar rekening. (Foto: Joop van Houdt) ZIERIKZEE - Het gemeentebestuur van Zierik zee wil met een culturele happening afscheid nemen van het bestaan als zelfstandige ge meente. De gedachten gaan uit naar een pro gramma waarbij muziek en toneel centraal staan. Onlangs is overleg gevoerd met vertegen woordigers van verschillende (culturele) ver enigingen. Het voorstel om op gepaste wijze afscheid te nemen van de zelfstandige gemeente Zierik zee werd gedaan tijdens de al gemene beschouwingen in no vember vorig jaar. Onlangs werd door de gemeen te met verschillende verenigin gen overleg gevoerd. Aan dit overleg namen vertegenwoor digers deel van: het koor Can- tare, het interkerkelijk koor Adonaï, Stichting Ars Musica, de Zeeuwse Muziekschool, de Koninklijke Harmonie Kunst en Eer, majorettenvereniging Ministars, Theatergroep Zie rik en Theatersport Genoot schap Kiekieres. Uit het overleg kwam een cul turele avond in de Concertzaal als meest gewenst naar voren voor het vieren van het af scheid. De mogelijkheid be staat dat drie van dergelijke avonden gehouden worden, zo dat iedere inwoner er naar toe kan. Het" programma bestaat uit twee delen. In het eerste deel staat muziek centraal. Wanneer er drie opvoeringen zijn, is het de bedoeling dat Kunst en Eer, de Zeeuwse Mu ziekschool en een speciaal voor deze gelegenheid gevormd koor, ieder een avond voor hun rekening nemen. Het tweede gedeelte staat in het teken van de historie van Zierikzee. Deze historie pas seert de rev.ue in de vorm van een toneeluitvoering. Het script hiervoor wordt geschre ven door Mar van der Veer, Cees Möhlman en Huib Uil. Hoe de avond er precies uit gaat zien is op dit moment nog niet zeker. Volgens gemeente- voorlichtier Theo Rigter is het aan de verenigingen om het een en ander op poten te zetten. ,,Het moet voor hen allemaal mogelijk zijn. Maar gezien het enthousiasme moet het luk ken", aldus Rigter. Boek Er bestaat een kans dat gelijk tijdig met de festiviteiten een boek verschijnt over Zierik zee. Het boek is een toeristi sche uitgave met tekst van Huib Uil en foto's van Marijke Folkertsma. De opzet is om in het boek historische foto's en topografische opnamen te com bineren met de foto's van Fol kertsma. Het boek kan voor de gemeen te dienen als relatiegeschenk. Hierbij doet zich echter een probleem voor. De uitgave is een initiatief van de VVV. De ze wil het boek laten verschij nen op 1 mei, wanneer het hon derdjarig bestaan gevierd wordt. Voor de gemeente is dit echter te vroeg. Wanneer het boek als relatiegeschenk dienst gaat doen, zou het beter pas in november kunnen ver schijnen. Om dit te ondervangen is het volgens de uitgever van het boek, De Koperen Tuin uit Goes, mogelijk -om twee edi- ties uit te geven. Voor 'de. ge'1 mèente wordt'a~£n*èen specïalè oplage gemaakt waarin 'bij voorbeeld een voorwoord van de burgemeester is opgeno men. Hierover wordt nog over leg gevoerd tussen de partijen. Proef van een halfjaar Problemen met grondaankopen voorzien Natte verbindingszones moeten het mogelijk maken dat dieren 4overstekenvan het ene natuurge bied naar het andere (Foto: Marijke Folkertsma) ZIERIKZEE - Volgens de waterschappen Zeeuwse Eilanden en De Drie Ambachten is het nog' niet zo makkelijk om in Zeeland zogenaam de natte ecologische verbindingszones aan te leggen. De waterschappen voorzien problemen bij de aankoop van gronden. Op Schouwen-Dui- veland wil de provincie ecologische verbin dingszones bij Prommelsluis, Schelphoek, van Zierikzee naar Bommenede en van Ouwerkerk naar De Maire. Natte verbindingszones zijn wateren die het mogelijk moe ten maken dat dieren 'overste ken' van het ene natuurgebied naar het andere. Dergelijke zo nes zijn volgens de provincie Zeeland heel belangrijk voor duurzaam herstel en behoud van natuurwaarden in Zee land. Volgens de opstellers van de provinciale nota 'natte eco logische verbindingszones in Zeeland' heeft de landbouw geen last van dergelijke zones. Beheer De provincie is druk bezig met het uitwerken van de plannen voor de aanleg van de natte ecologische verbindingszones, maar de waterschappen moe ten ze aanleggen, beheren en onderhouden. Maar allereerst moet er grond aangekocht wor den en dat kap weieens proble men opleveren volgens de wa terschappen. Zij adviseren de provincie dan ook om aller eerst op een rijtje te zetten waar natte verbindingszones aangelegd kunnen worden zon der dat grondaankoop nodig is. Dat kan het geval zijn binnen reeds in gang gezette landin richtingsprojecten of daar waar men bezig is met verbete ring van waterlopen. Waar het op korte termijn waarschijn lijk niet lukt om een natte ver bindingszone te creëren is het volgens de waterschappen slim om in ieder geval te zor gen voor de inrichting van de len van oevers en overhocken. Op die manier ontstaan er 'stapstenen'. Wil een natte ecologische ver bindingszone ook echt werken dan mag er geen sprake zijn van vervuiling of verstoring. De provincie gebruikt de eisen die een otter aan zijn omgeving stelt wat dat betreft als voor beeld. Een otter stelt namelijk nogal hoge eisen dus als deze een verbinding geschikt vindt dan mag je ervan uitgaan dat de verbinding ook voor andere dieren völdoet. Knelpunten zijn er daar waar waterlopen gekruist worden door wegen en ter plaatse van stuwen, die problemen zijn volgens de provincie te onder vangen door wildduikers aan te leggen, looprichels in dui kers of onder een brug aan te leggen, rasters langs de weg te plaatsen en te zorgen voor be groeiing die dieren beschut ting biedt. Op termijn wil de provincie alle hoofdwaterlo- penstelsels natuurvriendelijk inrichten. Prioriteiten Voor wat betreft dc natte eco logische verbindingszones op Schouwen-Duiveland staat de zone Krekengebied Ouwer kerk- gemaal Duiveland - Guil - Geule - De Maire bovenaan het verlanglijstje. Een wat la gere prioriteit geldt voor de verbinding Gemaal 't Sas - Schouwse dijk - Noordgouwe - Zonnemaire - Werkhaven en hetzelfde geldt voor de aftak king Prommelsluis - Flauwer- sinlaag, Prommelsluis - Ha venkanaal, aftakking Prunje en aftakking Schelphoek. tuele zaken die er spelen in het gemeentelijk beleid. Behalve dat de taken van de parkeercontroleurs uitgebreid worden krijgen ze ook een gro ter gebied om toezicht in te houden. Op dit moment blijft hun werkterrein voornamelijk beperkt tot de binnenstad van Zierikzee. En dan nog met na me het centrum, omdat hier het meest geparkeerd wordt en de meeste parkeermeters staan. Vanaf 1 april krijgen zij ook een taak in de wijken Mal ta en Poortambacht. De drie parkeercontroleurs die Zierikzee op dit moment heeft kunnen de taakuitbreiding niet aan. Daarom krijgen zij versterking vanuit de kring van vrijwillige politie-ambte- naren. Deze behoren niet tot het reguliere korps van de poli tie, maar werken op een soort contractbasis wanneer dat no dig is. Door de taakuitbreiding die burgemeester en wethouders in gedachten hebben voor de parkeercontroleurs,,gaan deze fungeren als stadswachten. Het college wil echter niet overgaan tot het aanstellen van stadswachten. Deze keus is mede gebaseerd op het ad vies van de politie. Stadswach ten mogen alleen preventief toezicht houden en hebben geen opsporingsbevoegdheid. De parkeercontroleurs bezit ten wel (beperkte) opsporings bevoegdheid. De taakuitbreiding van de par keercontroleurs is een van de projectvoorstellen naar aanlei ding van de wijkenquêtes die in Zierikzee gehouden zijn. Veel mensen gaven in deze en quêtes aan dat ze meer toezicht op straat willen. En dan niet alleen om het veiligheidsge voel te vergroten, maar ook puur en alleen om de aanwezig heid van meer 'blauw' op straat. Het voorstel komt maandag aan de orde in de ver gadering van de commissie welzijn en sociale zaken. Op dit moment is de taak van de parkeercontroleurs beperkt tot het opsporen van foutparkeerders. (Foto: Marijke Folkertsma) ZIERIKZEE - De parkeercontroleurs in Zierik zee gaan met ingang van 1 april, voor een proef periode van een half jaar, fungeren als stads wacht. Dat is tenminste de wens van het college. In verband met de taakuitbreiding wordt er een extra parkeercontroleur aange steld. Hiermee komt het college tegemoet aan de wens van de inwoners van Zierikzee voor meer toezicht op straat. Volgens het college gaat er van de aanwezigheid van de par keercontroleurs een preventie ve werking uit. Ondanks dat het niet tot hun taakgebied be hoort, vermindert de overlast van bijvoorbeeld rondhangen de jongeren, door het toezicht dat de parkeercontroleurs hou den op het gebied van parke ren. Daarnaast gaat het vanda- lisme omlaag en draagt hun aanwezigheid bij aan een beter leefklimaat voor de bewoners, omdat ze ook een belangrijke sociale functie hebben. Juist die sociale functie vindt het college belangrijk, omdat dit bij kan dragen tot een bete re uitoefening van de oog- en oorfunctie van de politie. Daarom ook moet deze functie geformaliseerd worden. Vraagbaak De opzet is om de parkeercon troleurs te laten fungeren als een soort vraagbaak voor de inwoners van Zierikzee. Dat doen ze nu ook al, maar het ontbreekt hun vaak aan ade quate informatie. Om hierin verandering te brengen moet iemand binnen de gemeentelij ke organisatie de rol gaan ver vullen van aanspreekpunt. De ze moet de parkeercontroleurs op de hoogte houden van de ac- i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 5