Verhoogde staat van paraatheid Taiwan na Chinese raketproeven Rode Kruis mag weer op bezoek bij gijzelaars Ouders van vermoorde Turk willen vrijspraak bendelid Onderzoek naar herkomst vuil ARN agenda Campagne voor meer vrouwen in management Volgens Taiwanese kranten Spreekverbod politietop opgeheven Handelaren in harddrugs opgepakt Ontvoering Indonesië 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vermoedelijk duits vuil ARNHEM (ANP) - Het openbaar ministe rie in Arnhem heeft vrijdag het bureau Toezicht Afvalstoffen van het ministerie van VROM opdracht gegeven een onder zoek in te stellen naar de herkomst en ver werking van een berg vuilnis, die sinds donderdag op het terrein van de Afvalver werking Regio Nijmegen (ARN) in Weurt ligt. Het vermoeden bestaat dat het om Duits vuil gaat. Gedeputeerde Staten van Gelderland gaven de direc tie van vuilverbrander ARN dinsdag toestemming om Duits vuil te importe ren. De vuilverbrander dreigde in financi ele pro blemen te komen door een groot tekort aan aanbod van brandbaar afval. De technologisch uitstekende vuilverbrander dreigt zelfs failliet te gaan als er niet snel meer tonnen afval aan gevoerd worden, zegt direc teur A. de Weijer. Minister De Boer van VROM trok de toestem ming woensdag echter weer in. Het ministerie is abso luut tegen de import van buitenlands vuil om de ovens aan de gang te hou den. De afdeling milieu-in spectie van het ministerie stelde de directie van de ARN woensdagavond nog op de hoogte van het ver bod, maar stuurde voor de zekerheid donderdag in specteurs naar Weurt om te zien of de ARN zich aan het verbod hield. De inspec teurs troffen op het terrein een berg afval, die met aan zekerheid grenzende waar schijnlijkheid uit de Duitse buurregio afkomstig is. Het openbaar ministerie heeft, zegt een woordvoer- der, de directie van de ARN vrijdagmorgen laten weten dat zij van de vuilnisberg af moet blijven, totdat het on derzoek van het bureau Toezicht Afvalstoffen afge rond is. Als het bureau vast stelt dat het afval uit Duits land komt, zal er een procedure tegen de ARN ge start worden. Het OM ver wacht dat het onderzoek vrijdag nog ingesteld wordt. Het zal zeker tot na het weekeinde duren voor dat justitie en het ministe rie een beslissing nemen over het vervolg van de kwestie. Nog voor zomer '96 DEN HAAG (ANP) - Op initiatief van de minis ters Melkert (Sociale Zaken en Werkgelegen heid) en Wijers (Economische Zaken) gaat nog voor de zomer van dit jaar een campagne van start om meer vrouwen in managementsfunc- ties in het bedrijfsleven te krijgen. Dat maakte Melkert donderdag in Den,Haag bekend op de slotbijeenkomst van de Interdepartementale Projectgroep Vrouwen in Besluitvorming. TAIPEI (RTR) - Taiwan heeft een deel van zijn strijdkrachten in verhoogde staat van paraat heid gebracht en maakt schuilkelders gebruiks klaar, nu China in de buurt van het eiland ra ketproeven uitvoert. Dat schrijven Taiwanese kranten vrijdag. De campagne moet leiden tot een netwerk van bedrijven die zich via contracten vastleggen op verbetering van de positie van vrouwen in hun onderne mingen. Het idee is afgekeken van Engeland, waar onder de noemer Opportunity 2000" een soortgelijke campagne wordt gevoerd. De campagne wordt begeleid door een stuur groep, bestaande uit „toppers" uit bedrijfsleven. Potentieel Volgens Melkert is het initia tief er vooral op gericht om het economisch potentieel aan ta lentvolle vrouwen beter te be nutten. Daar wordt nu volgens hem stelselmatig aan voorbij gegaan. „Los van de ethische en sociale aspecten maakt nie mand mij wijs dat dit uit eco nomisch oogpunt een verstan dige keus is", aldus de bewindsman. Melkert, die tevens emancipa tiezaken behartigt, zei verder dat het kabinet er hardnekkig naar blijft streven om in de nieuw in te stellen adviesorga nen voor de regering voor de helft uit vrouwen te laten be staan. Bij de onlangs ingestel de nieuwe adviesraad voor de cultuur is dat streven - met zes tig procent mannen en veertig procent vrouwen - overigens niet gehaald. „Het is com plexer dan het lijkt", aldus Melkert. En ook in de nieuwe Sociaal- Economische Raad (SER) zul len vermoedelijk drie van de elf kroonleden vrouw zijn. Maar trek je daar de voorzitter van af en de mannelijke kroon leden van de Nederlandsche Bank en het Centraal Planbu reau die ambtshalve worden benoemd, dan is drie van de acht toch „een mooi resul taat", aldus Melkert. De interdepartementale werk groep, drie jaar geleden opge richt om initiatieven te ont wikkelen voor de vergroting van het aandeel dat vrouwen hebben in de maatschappelijk besluitvorming, vindt dat de rijksoverheid sterker dan nu het geval is stimulerend moet optreden. In de twee belangrijkste ha vensteden van Taiwan, Kee- lung en Kaohsiung, en in de hoofdstad Taipei is begonnen met het voorbereiden van de schuilkelders. De verdedi gingssystemen tegen raket- aanvallen zijn in verhoogde staat van paraatheid gebracht. Dit alarm van het niveau 4 werd voor het laatst -afgekon digd in 1988 na de dood van president Chiang Cing-kuo. Gevechtsvliegtuigen Ook de luchtmacht is in ver hoogde staat van paraatheid gebracht. Bij spoedgevallen kunnen gevechtsvliegtuigen nu binnen drie minuten in de lucht zijn, in plaats van de ge- DEN HAAG (ANP) - Topamb tenaren van politie en Justitie mogen in het openbaar hun me ning geven over de aanbevelin gen van de commissie-van Traa over de opsporingsmetho den van de politie. Dit zegt mi nister Dijkstal van Binnen landse Zaken vrijdag in het radio-1 journaal. Volgens Dijk stal is er zelfs nooit sprake ge weest van een spreekverbod. „Het is natuurlijk niet zo dat er een directief is van de minis ter dat zegt: U zwijgt tot u weer mag praten. Zo werkt dat gelukkig niet in Nederland." De uitlatingen van de minister zijn opmerkelijk. Enkele we ken geleden nog meldden een groot aantal burgemeesters en topambtenaren zich af voor een congres over de bevindin gen van de commissie-van Traa. Zij gaven allemaal als re den dat ze gebonden waren aan een spreekverbod. HENGELO/DOORWERTH (ANP) - Tijdens een groot scheepse actie hebben de poli tie in Twente en justitie deze week vijf arrestaties verricht in verband met het op grote schaal handelen in harddrugs. Het gaat om een drie Henge- loërs (36, 27 en 30 jaar), een 27- jarige vrouw uit Hengelo en een 26-jarige man uit het Gel derse Doorwerth. Bij de aan houding en huiszoeking waren vijftig politiemensen betrok ken. De vier verdachten verkochten volgens de politie de hard drugs niet alleen, zij ruilden ze ook voor gestolen goederen. Zij stuurden daarvoor ver slaafden op hetdievenpad. Tij dens huiszoeking is een groot aantal artikelen aangetroffen die waarschijnlijk van diefstal afkomstig zijn. bruikelijke vijf minuten, al dus de China Times. De VS veroordeelden de raket proeven in de Straat van Tai wan al direct als „provocerend en onverantwoord.Vorig jaar juli en augustus vuurde China ook raketten af in de kustwa teren bij Taiwan. De nieuwe proeven duren volgens Peking tot 15 maart en hebben plaats in de omgeving van twee be langrijke Taiwanese havens, Keelung en Kaohsiung. Het scheepvaartverkeer wordt om geleid. Het vliegverkeer mocht vanaf vrijdag middernacht geen gebruik maken van de route tussen Taiwan en Okina wa in Japan. De VS beschouwen de proeven Drie functionarissen van het ICRC, onder wie een arts, brachten op 29 februari een be zoek aan de gijzelaars in een schuilplaats in hét oerwoud. Het was voor het eerst sinds de gijzeling begon dat buiten staanders de gevangenen mochten zien. De Nederlan ders Martha Klein en Mark van der Wal van het Wereld Natuur Fonds (WNF) werden samen met vier Britten, een DEN BOSCH (ANP)- Het open baar ministerie in Den Bosch wil de ouders van de vermoor de Turk I.Karaca niet laten vertellen dat in ieder geval één van de verdachte leden van de Bende van Venlo, de opdracht gever H. K. daarvoor volgens hen onschuldig tot 15 jaar cel veroordeeld werd. Het komt zelden of nooit voor dat ouders van een vermoord kind een verdachte .daarvan ontlasten. In Den Bosch, waar als een poging om de Taiwane se bevolking onder druk te zet ten in verband met de presi dentsverkiezingen op 23 maart. Washington waar schuwde China voor de gevol gen indien er iets mis gaat bij de proeven. Peking beschouwt Taiwan als een afvallige provincie en wil niet dat er een president wordt gekozen die de onafhankelijk heid uitroept. China zal nooit protesten van de Verenigde Staten tegen zijn beleid jegens Taiwan aanvaarden, zo maak te een woordvoerder van het Chinese ministerie van Buiten landse Zaken donderdag in Pe king bekend. De proefnemin gen laten volgens hem niet alleen zien dat China bereid is zijn grondgebied te verdedi gen, maar ook dat het land niet zal toestaan dat er twee Chi na's ontstaan. Patriots Taiwan zou vrijdag bij het be gin van de proeven raketten Duitser en 19 Indonesiërs op 8 januari in Mapunduma ont voerd. Veertien mensen werden later "vrijgelaten, onder wie de Duit se WNF-medewerker. Tijdens het bezoek sprak het Rode Kruis ook met de leider van de groep gijzelnemers, Kelly Kwalik. Een in het buurland Papua Nieuw Guinea verblij vende OPM-leider, Moses We- ror, zei dat de gijzelaars niets het hoger beroep dient rond de 7 moorden die 13 bendeleden zouden hebben gepleegd, wil len de ouders van I. Karaca dat wel. Eerder deze week ver schafte de moeder van een van de hoofdverdachten Sanny P. haar kind ineens een alibi voor twee moorden. Vrijdag vroeg advocaat mr. M. Moszkowicsz namens de ver dachte K. het OM ook de ou ders van een van de slacht offers te horen. „Nooit eerder gaan stationeren op het eiland Penghu, dat ligt in de Straat van Taiwan, tussen het eiland en China. Het betreft zes Sky Bow-inrichtingen. Drie Patri ot-systemen komen in het noorden van Taiwan, in de om geving van de hoofdstad Tai pei. ,De Chinese minister van Bui tenlandse Zaken Qian Qichen zei vrijdag in het parlement in Peking dat er geen reden is voor paniek onder „de landge noten in Taiwan." Tevens waarschuwde de bewindsman voor een „echte ramp" als de Taiwanezen de onafhankelijk heid van hun eiland steunen. Zijn ambtgenoot van Defensie, Chi Haotian, zei dat het Volks bevrijdingsleger „te allen tijde bereid moet zijn verantwoor delijkheid te nemen voor de eenheid van het nationale grondgebied en voor de natio nale hereniging", aldus berich ten in de Chinese staatsmedia. „Wij zullen ons fel verzetten tegen alle complotten om een situatie van twee China's of van „één China, 'één Taiwan" te creëren." van zijn beweging te vrezen hebben. „OPM doodt nooit zijn gijze laars. In onze geschiedenis hebben we nooit een gijzelaar om het leven gebracht." Weror zei van Kwalik de bevoegd heid te hebben gekregen om over het lot van de gevangenen te beslissen, maar het is ondui delijk of dit werkelijk zo is. Volgens een zegsman „zou het Kwalik niet slecht uitkomen een alibi te hebben." De OPM wil met zijn gijze lingsactie aandacht vragen voor de positie van de Pa poea's in Irian Jaya, het voor malige Nieuw Guinea. Ook protesteert de organisatie er mee tegen de activiteiten van de mijnbouwmaatschappij Freeport, die het milieu ersn- tig zou vervuilen en het Indo nesische leger zou helpen bij de onderdrukking van de Pa poea's. Het Indonesische leger stelt zich tot nu toe zeer terug houdend op. heb ik meegemaakt dat de va der en moeder de verdachte van de moord op hun kind wil len ontlasten. Zij echter weten kennelijk wie het wél gedaan heeft", aldus de verdediger. De vele advocaten stelden een lange lijst op met getuigen die voor ontlastend materiaal moesten zorgen. Van de lange lijst bleef maar een klein deel over. Het openbaar ministerie vindt het niet nodig al die men sen te horen. Vrijdag 8 maart Zierikzee Feestavond Internationale Vrouwendag. MFC. 19.45 uur. Dreischor Blijspel Wat een vakantie. Dorpshuis» 20.00 uur. Zaterdag 9 maart Zierikzee Klaverjastoernooi. Vereni gingsgebouw Havenkwartier, Visstraat 7. 09.30 uur. Volleybaltoernooi kerken in sporthal Onderdak. 14.00 uur. Doe-dag project pronkpauw. Kinderboerderij De Punt. 13.00 tot 15.30 uur. Vakantiefilmdag CJV. Ge bouw De Driehoek. Film om 14.00 en om 19.00 uur. Toneelvoorstelling Bedkwar- tèt. MFC. 20.30 uur. Concert Lois Lane in Brogum. 21.30 uur. Kerkwerve/Noordgouwe/ Schuddebeurs Oud papier ophalen. Vanaf 09.30 uur. Scharendijke Straofeest. Dorpsstraat. Vanaf 12.00 uur. Bruinisse Toneeluitvoering De Kome dianten. Jeugdherberg De Stoofpolder. 14.30 uur. Maandag 11 maart Zierikzee Vergadering commissie wel zijn en sociale zaken. Raadzaal stadhuis. 19.30 uur. Vergadering commissie open bare werken en milieu. Stad huis. 19.30 uur. Vergadering ZOC in ktfondra- gon. 19.45 uur. Renesse Jaarlijkse ledenvergadering Oranjevereniging Juliana. Restaurant Het Wapen van Zeeland. 20.00 uur. Bruinisse Cursus over verwerken van verdriet en rouw. Gerefor meerde kerk. 19.45 uur. Brouwershaven Gecombineerde vergadering commissies algemene zaken en ruimtelijk beheer. Stadhuis. 19.30 uur. Dinsdag 12 maart Zierikzee Bijeenkomst NBvP. Mondra- gon. 14.00 uur. Vergadering commissie ruim telijke ontwikkeling. Stad huis. 16.30 uur. Vergadering commissie be stuurszaken. Stadhuis. 19.30 uur. Thema-avond over epilepsie. Rode Kruisziekenhuis. Van 19.30-21.30 uur. Walter's Hemel. Tragi-kome- die van Martine Bijl. Concert zaal. 20.00 uur. Kerkwerve PvdA-bijeenkomst Lokaal on derwijsbeleid op Schouwen- Duiveland. 't Zuudènde. 20.00 uur. Haamstede Themamiddag PCOB. Gerefor meerde kerk. 14.15 uur. Woensdag 13 maart Zonnemaire Jaarvergadering IJsclub. Kan tine voetbalvereniging. 19.30 uur. Donderdag 14 maart Zierikzee Vergadering Werkgroep Ont wikkelingssamenwerking. In stadhuis. 19.30 uur. Nieuwerkerk Vergadering commissie be stuurszaken. Gemeentehuis. 19.30 uur. Vrijdag 15 maart Oosterland Vergadering SGP-Studiever- eniging Schouwen-Duiveland. Vergaderzaal achter kerk Ge reformeerde Gemeente. 19.45 uur. Advertentie Tijden en standen volgens gelijdctabel Hvdro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP ROOMPOT BUITEN WEMKI.DINGH Doodtij: 14 maart Datum 9 maart 10 maart 11 maart 9 maart 10 maart 11 maart 9 maart 10 maart 11 maart 9 maart 10 maart 11 maart Hoogwater lijd stand 06.05 164 18.25 163 06.25 159 18.50 155 07.00 156 19.30 146 Laagwater tijd stand 12.05 04.15 16.30 185 188 04.50 182 17.10 176 05,30 175 18.00 159 05.25 171 17.50 170 06.00 18.25 173 165 06.40 171 19.15 156 05.50 18.25 06.10 18.45 06.55 167 (68 167 161 165 19.30 154 00.10 12.30 00.45 13.15 10.35 22.40 11.15 23,25 12.00 12.05 00.15 12.35 00.50 13.15 12.05 00.15 12.35 00.50 13.(5 -160 -139 -160 -142 -158 -163 -142 -161 -142 -157 -147 -169 -151 -168 -166 -144 -165 -148 -164 Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 Suske en Wiske ''HET KOSTBARE KADER" door Willy Van dersteen Hoe komt helmjouu bezit, Lom bik HemelHij heeft y Uecht 's tiet dit buisje repareerde hij z'n fiets Het kuem ven dié vracht- vaten.. Plutonium ven deer zyn ontvoering 1 Ik moet dit in veilije henden brenjen. Meereis ik near boren klim nemen ze me onder vuur Hoe moet hel nu Met 'n lach en 'n traan, Suske Heef hier, den ben je ven je mróen verlost JAKARTA (RTR/ANP) - Functionarissen van het Rode Kruis zullen vrijdag- mogelijk op nieuw de twaalf gijzelaars, onder wie twee Ne derlanders, mogen zien die in handen zijn van de Beweging Vrij Papua (OPM) in de Indonesi sche provincie Irian Jaya. Een betrokkene in Jakarta zei dat er een medische vlucht wordt uitgevoerd en „wellicht mogen zij de gijzelaars zien." De officiële woordvoerder van het Inter nationale Rode Kruis (ICRC) weigerde com mentaar te geven.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 2