Bijna alle gemeenten actief op veertigste Boomfeestdag Nieuwe dorpsraad Ellemeet wil leefbaarheid verbeteren Plan appartementencomplex Aquadelta stuit op verzet s Drukbezochte hoorzitting in dorpshuis Bruinisse Thema: Een zee van bomen'1 De ideeën moeten uit de mensen hier zelf komend Toedracht aanrijding Koffieconcert Muziekschool Proeven EHBO DINSDAG 5 MAART 1996 NR 25937 BRUINISSE - De Provinciale Planologische Commissie mag er dan geen problemen mee hebben, een aantal andere mensen heeft wel be zwaar tegen de plannen van Recreatieproject Aquadelta in Bruinisse voor de bouw van een dertig meter hoog appartementencomplex als onderdeel van opwaarderingsplannen voor Aquadelta. Dat bleek tijdens een drukbezochte hoorzitting in het dorpshuis in Bruinisse. In het opwaarderingsplan van Aquadelta gaat het niet alleen om de bouw van het apparte mentencomplex, maar ook om realisering van 170 bungalows, 'verbetering, van het verbij fs- klimaat in het centrumgebied door gedeeltelijke overkap ping ervan en uitbreiding van het dagrecreatieterrein. De discussie spitste zich tijdens de hoorzitting in Bruinisse echter toe op het dertig meter hoge appartementencomplex. Aantasting landschap Volgens P. Lodders, directeur van Natuur- en Recreatieschap De Grevelingen zou de bouw van een dergelijk appartemen tencomplex aantasting van het landschap betekenen. ,,Als na- tuur- en recreatieschap streven wij naar het onaangetast laten van het hart van de delta", al dus Lodders. „Wij zijn op zich wel overtuigd van de nood zaak van opwaardering van het recreatieproject, maar wij vragen ons af of er nu echt geen andere mogelijkheden zijn". Volgens Lodders wordt als de bouw van de dertig meter hoge woontoren doorgaat een prece dent geschapen. „Wie zegt dat dit een eenmalige zaak is", al dus Lodders. „Het kan best zijn dat mensen hierdoor op een idee gebracht worden en dat er meer van dit soort din gen gaat gebeuren. Ik heb on voldoende argumenten vóór de bouw van een dergelijk appar tementencomplex gehoord". Lodders sluit niet uit dat van de zijde van het Grevelingen- schap een bezwaarschrift te gen de plannen van Aquadelta wordt ingediend. „Maar dat moet eerst nog besproken wor den in het bestuur", aldus Lod ders. Voor de Vereniging Stad en Lande staat al vast dat er een bezwaarschrift ingediend wordt. P. A. Boot voerde na mens de vereniging het woord tijdens de hoorzitting in Brui nisse. Hij vindt het plan voor het appartementencomplex over bodig. Het argument dat Aquadelta een duidelijk her kenningspunt ontbeert, maakt geen indruk op Boot. „Bekend heid is niet meer nodig en uit spraken als 'Men nadert de Poort van Zeeland' en 'Baken aan de horizon' zijn overbo dig", aldus Boot. Hij kan zich ook nauwelijks voorstellen dat recreanten het leuk vinden een kamer in het appartementencomplex te hu ren. „Die mensen wonen zelf in zo'n ding en die willen volgens ons juist eens iets anders in plaats van een omgeving die hen herinnert aan hun dage lijkse woon- en leefomge ving". Overdreven Directeur H. A. Verharen heeft begrip voor de kritiek, maar vindt met name de reactie van Stad en Lande een beetje over dreven. „Je ziet hier toch ook windmolens in het landschap en bijvoorbeeld bouwkranen in het havengebied". Verharen voegt daar aan toe dat er uitge breid onderzoek is verricht naar de mogelijkheden en on mogelijkheden. „Daar zijn specialisten mee bezig geweest en dit kwam als het minst on gunstig uit de bus". Verharen zegt op zich blij te zijn met de grote opkomst tij dens de hoorzitting. „Daaruit blijkt dat het leeft en het plan kan er alleen maar beter van worden. Wij gaan wel kijken of we op sommige punten tege moet kunnen komen aan de kritiek", aldus Verharen. Woensdag 20 maart steken honderden kinderen op Schouwen-Duiveland een spa in de grond om bomen en struiken te planten. (Foto: Joop van Houdt) ZIERIKZEE - Afgezien van Middenschouwen, hebben alle gemeenten op Schouwen-Duive land een aantal activiteiten op stapel staan voor de nationale Boomfeestdag op woensdag 20 maart. In Westerschouwen bijvoorbeeld trekken scholieren er onder meer op uit om ei ken te planten in de Domeinen, terwijl de Bruse schooljeugd een grote boom op de Boomdijk zal planten, ter vervanging van de oude iep, die door iepziekte is geveld. Thema van de dag is 'Een zee van bomen'. De leerlingen van de groepen zeven en acht van Cns Onder de Wieken en Obs De Kirre- weie planten met medewer king van de werkgroep SchoóL biologie, eiken in het Domaniale bosgebied in Wes- tenschouwen. De groepen ze ven en acht van Obs 't Stae- pel'of in Renesse zullen een aantal beuken en esdoorns zet ten aan de Laone. Na de plant- werkzaamheden volgt een educatief programma onder leiding van de werkgroep schoolbiologie. Kinderen uit de groepen zeven en acht van Obs De Stove in Noordwelle treden aan aan de J. Delstlaan om lijsterbessen en esdoorns te planten. Alle kinderen van Obs De Schelp- hoek in Serooskerke zetten ze ventien linden op de begraaf plaats. Burgemeester H. Tees en wethouder ir C. W. Veer- hoek zullen op een aantal plantlocaties in de gemeente aanwezig zijn. De gemeente Brouwershaven heeft dit jaar de zaken anders aangepakt. Nadat 121 kinde ren van de in totaal vijf scho len op verschillende locaties bomen hebben geplant, krij gen de leerlingen verschillende educatieve programma's voor geschoteld. De programma's voorzien onder meer in een bo- menwandeling op de Wande ling in Brouwershaven, een 'Zoek-je-padroute' in het bos gebied Schelphoek en een wan deling in het bos van Schudde- beurs. Ook worden wilgen geknot. Daarnaast gaan leer lingen met de bus naar Ram- mengros op Tholen/St. Phi- lipsland voor een wandeling en observatie door de gluur- muur. In Bruinisse planten leerlin gen van drie scholen samen één grote boom op de Boomdijk. Deze vervangt de oude iep, die door ziekte is geveld. Daarna zetten dé tachtig kinderen op diverse plaatsen in Bruinisse bomen en struiken. Aan het einde van de ochtend is er in het dorpshuis een bijeenkomst met traktatie en een toe spraakje van burgemeester A. Vogelaar. In de gemeente Duiveland worden de Boomfeestdagacti viteiten op dinsdag 19 maart gehouden. In Nieuwerkerk en Oosterland planten de kinde ren uit de groepen zeven en acht van de scholen, bomen en struiken, onder meer aan de Deltastraat in Nieuwerkerk en de Weelstraat in Oosterland. In Ouwerkerk en Sirjansland doen ook de lagere groepen mee, in verband met het be perkte aantal kinderen. De kinderen van Sirjansland wor den met de bus naar Ouwer kerk vervoerd om daar onder meer eiken aan het wandelpad te planten en heesters aan de B. Romeynstraat. In Zierikzee gaan in totaal 179 leerlingen aan de slag in de omgeving Gruttostraat, de Oosterscheldestraat en het Mierewekken. De zeven deel nemende scholen werken elk op een verschillende tijd. De leerlingen moeten op eigen ge legenheid naar het verzamel punt aan het Mierewekken ko men, waar ruimte is om de fietsen te stallen. Na het plan ten van één boom per twee leerlingen, is er in de omger ving van het plantterrein een educatieve wandeling onder leiding van de Werkgroep Schoolbiologie. De eerste boom wordt om 8.30 uur ge plant door burgemeester mr J. J. P. M. Asselbergs. 'Verplicht nummer' Op Schouwen-Duiveland mag er dan uitgebreid aandacht worden besteed aan de natio nale Boomfeestdag, volgens P. Derksen, landelijk coördina tor Boomfeestdag, wordt er landelijk gezien juist te weinig aandacht aan besteed en zien vele gemeenten de dag als een 'verplicht nummer'. Derksen zei dit donderdag bij de pre sentatie van de activiteiten rond de Boomfeestdag. Hij verbaasde zich daarover, omdat gemeenten volgens hem wel graag hun groen-zijn eta leren als ze daarmee nieuwe bewoners kunnen lokken. Jaarlijks neemt ongeveer 80 procent van de 260 gemeenten deel aan de Boomfeestdag, die dit jaar voor de veertigste keer wordt gevierd. Maar vaak zijn het per gemeente maar enkele scholen. Daarom heeft de orga nisatie dit jaar alle 9000 basis scholen direct benaderd met informatiemateriaal- Dit jaar zal voor het eerst tij dens de Boomfeestdag ook veel aandacht zijn voor natuur in de Derde Wereld. Op diverse scholen gaan leerlingen Buxus- boompjes verkopen. De op brengst van de actie gaat sa men met een bijdrage van minister Pronk van ontwikke lingssamenwerking naar hulp projecten in Tsjaad, Zaïre en Peru. De organisatie van de Boom feestdag zal de komende maan den proberen te bewerkstelli gen dat de plantdag in de toekomst ook in Europees ver band wordt gehouden, ver klaarde G. Braks, voormalig minister van landbouw en sinds kort voorzitter van de Stichting Nationale Boom feestdag. Als eerste daad plantte de kersverse voorzitter donderdag een Koningslinde op steenworp afstand van het ministerie van landbouw. BROUWERSHAVEN - De aan rijding zondagmiddag in Brou wershaven is veroorzaakt door een 22-jarige inwoner van Rot terdam en niet door een zestig jarige inwoner van Scharendij- ke, zoals gisteren werd gemeld. De politie heeft beide personen bij het opstellen van het persbericht verwisseld. Gisteren meldde deze krant dat'de zestigjarige man de vëf- oorzaker van dë aanrijding was. Hij zou op het kruispunt van de Gracht weg en de Noord- dijkstraat in Brouwershaven geen voorrang hebben ver leend aan de Rotterdammer. De ware toedracht is echter precies andersom. De verbali santen van de politie hadden beide personen op het uittrek sel van het proces-verbaaal met elkaar verwisseld. GOES - Het vijfde en laatste koffieconcert van dit seizoen vindt plaats op zondag 17 maart in de Muziekschool, Van der Spiegelstraat 4 in Goes. Het concert is georganiseerd door de Culturele Raad Goes en begint om 12.00 uur. Medewerkenden zijn de Duitse harpiste Ulrike von Meier en de fluitiste Dorette Lagendijk. Ulrike is geboren in Pretoria en opgegroeid in Nederland. Ze heeft harp gestudeerd aan het Koninklijk Conservatori um in Den Haag bij Edward Witsenburg. Momenteel stu deert ze bij Ernestine Stoop in Tilburg, Ze speelt regelmatig in het Zeeuws Orkest, het Noord-Hollands Philharmo- nisch Orkest en het moderne jazz-ensemble Dubbel Express van Paul Termos. Dorette Lagendijk begon op zestienjarige leeftijd met het bespelen van de dwarsfluit. Haar conservatoriumoplei ding heeft zij gevolgd in Til burg bij Raymond Deinoye en later in Maastricht bij Michelle Lefèvre. Zij werkte mee aan verschillende TV- en radio-op names. Tevens trad zij op met Marco Bakker, Pim Jacobs en Louis van Dijk. Dorette maak te onlangs een tournee door Amerika waarbij onder meer de Symphonie Hall in Boston werd aangedaan. 'S-GRAVENPOLDER - In to taal elf teams doen zaterdag 9 maart mee aan de jaarlijkse EHBO-vaardighcidsprocven in Sporthal De Zwake in 's- Gravenpoldcr. Ieder deelnemend team be staat uit drie EHBO'ers. Voor het eerst doet er dit jaar ook een EHBO-team uit Zeeuwsch- Vlaanderen mee. In 1994 wer den de traditionele wedstrij den van de Koninklijke Nederlandse Vereniging EHBO vervangen door de vaardigheidsproeven. De vaardigheidsproeven be ginnen om 10.00 uur ELLEMEET - Leefbaarheid en verkeersveiligheid. Die twee dingen staan hoog op het verder nog redelijk blanco verlanglijstje van de nieu we dorpsraad Ellemeet. „Wat wij vooral willen is de inwoners van Elle meet zoveel mogelijk bij de dorpsraad betrekken. Van hen moeten de ideeën komen", aldus voorzitter B. Clerx. De nieuwe dorpsraad wil op korte termijn om tafel met de gemeente Middenschouwen. „Ik denk dat het contact tussen de dorpsraad en de gemeente beter kan én moet wor den". Enige tijd geleden viel de oude dorpsraad uit elkaar. Verschil lende bestuursleden gaven de pijp aan Maarten en uiteinde lijk besloot voorzitter D. de Graaf af te treden als voorzit ter. Daarmee leek het lot van de dorpsraad bezegeld. Vooral ook omdat het er naar uit zag dat er maar bar weinig animo was voor voortzetting van de dorpsraad. Belangrijk ..Na veel wikken en wegen heb ik me toen uiteindelijk maar kandidaat gesteld", vertelt Clerx. „Ik vond dat zoiets be langrijks als een dorpsraad niet verloren mocht gaan. Ik zie een dorpsraad als een soort verlengstuk van de bevolking richting gemeente. Een spreek buis" Middels een rondschrij ven werden alle inwoners van het Middenschouwse dorp uit genodigd voor een vergade ring. De bewuste avond werd door zestien mensen bezocht en uit eindelijk wist men een nieuwe dorpsraad op poten te'zetten. Clerx kreeg gezelschap van R. Greuter, M. Kristelijn, A. Smit en - als enige overgebleven uit de oude dorpsraad - W. Visser. Vorige week kwam het vijftal bij elkaar en werden de eerste ideeën en plannen op een rij ge zet. Bijzonder bemoedigend voor Clerx en de zijnen was dat er al meteen brieven met sug gesties bij de kersverse dorps raadsleden binnenkwamen. Belangenbehartiging staat voorop bij de nieuwe dorps raad, maar men wil ook zelf een steentje bijdragen aan het verbeteren van de leefbaar heid in het dorp. „We willen meer activiteit in het dorp en we denken bijvoorbeeld aan een film- of dia-avond over El lemeet, klaverjasavonden, feestavonden", aldus Clerx. Hij wil liefst iedereen - van jong tot oud - iets bieden. Va riërend van een dorpsfeest voor de jongeren tot een bloemschikcursus voor de le den van de ouderensoos. Het dorp kan in de visie van Clerx best een opkikkertje ge bruiken. „Er is per slot van re kening al veel weg. Vroeger had je hier een winkel, een café en een bakker, maar dat is er allemaal niet meer". Hij beseft dat het lastig zal zijn om weer een dorpswinkel in Ellemeet te krijgen, maar hij vindt wel dat Ellemeet - niet alleen voor de inwoners, maar ook voor de re creanten - een aantrekkelijk en gezellig dorp moet worden en blijven. ZIERIKZEE Uitstapje Traditiegetrouw gaan de cur sisten tekenen/schilderen van De Lichtboei een dagje op stap en wel op donderdag 28 maart. De reis voert naar de RAI waar Art Expo '96 gehouden wordt. Art Expo '96 is een evenement op teken- en schildergebied waar informatie verstrekt wordt over materiaal en tech nische vaardigheden. Tevens is er een groots opgezette exposi tie te zien van werk van ama teurs en professionals. Het uit stapje wordt in Zierikzee afgesloten met een etentje. KERKWERVE Kinderhulp Europa Kinderhulp is op zoek naar gastgezinnen voor kinde ren van aan alcohol of drugs verslaafde ouders. Kinderhulp zoekt mensen die een kind voor drie weken vakantie op willen nemen, zodat ze kunnen ervaren dat het ook anders kan toegaan in een gezin en hij of zij later anders met zijn kinde ren zal omgaan dan zijn eigen ouders doen. Wie belangstel ling heeft kan terecht bij Ada Kik van de afdeling Schou wen-Duiveland van Europa Kinderhulp, telefoonummer 417694. NIEUWERKERK Lampionoptocht Op initiatief van de Oranjever eniging Nieuwerkerk en mu ziekvereniging Oefening en Uitspanning wordt zaterdag 30 maart een lampionoptocht ge houden in Nieuwerkerk. Het vertrek staat gepland om 19.00 uur vanaf het dorpshuis. Bij slecht weer wordt de lampion optocht afgelast. BRUINISSE Postzegelvereniging Postzegelvereniging Bruinisse houdt de ruilavond niet zoals aanvankelijk gepland op don derdag 7 maart maar - in ver band met de voorjaarsvakan tie - op donderdag 14 maart. De ruilavond wordt gehouden in het NH-verenigingsgebouw aan de Deestraat en begint voor de junioren om 19.00 uur. De senioren kunnen er vanaf 20.00 uur terecht. Een punt dat zeker de aan dacht heeft van de nieuwe dorpsraad is de verkeersveilig heid. Wegen als de Kuijerdam- seweg blijven in de visie van Clerx, hoewel er al het nodige Dorpsraad-voorzitter B. Clerx: Houdt aan gesleuteld is, niet opti maal verkeersveilig. „Het blijft een drukke weg waar kinderen moeten oversteken", aldus Clerx. Hij vindt dat als je als dorpsraad kritiek hebt, je zelf met alternatieven aan moet komen. Maar dan moet er ook wel naar de dorpsraad ge luisterd worden. Clerx wil niet alleen een beter contact tussen dorpsraad en in woners van Ellemeet, maar ook tussen de dorpsraad en de gemeente Middenschouwen. „We willen alle inwoners van Ellemeet ook precies op de hoogte houden van wat wij zijn, willen en doen". Om dat doel te bereiken geeft de dorps raad regelmatig korte nieuws bulletins uit die huis-aan-huis verspreid worden. Clerx sluit niet uit dat er op termijn ook een dorpskrant komt. Hij is optimistisch over de toe komst van de dorpsraad. „We zitten nu natuurlijk nog in de aanloopperiode, maar ik denk dat er na een tijdje een hele boel los komt uit de bevolking. Tot nu toe hebben we in ieder geval heel positieve reacties gehad". „Met z'n vijven de schouders eronder zetten(Foto: Joop van

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 5