Eerste dienst Vrije Hervormde Gemeente Behoefte aan verpleeghuiszorg straks veel groter dan aanbod 'Gemeente moet ruimte geven aan kwaliteitsverbetering recreatie' Mosselaanvoer schommelt rond tienduizend tonnen per week WAARDE-LOOS MAANDAG 4 MAART 1996 NR 25936 5 Zeelands Roem voteert meer dan 200 gulden per ton BRUINISSE/ZIERIKZEE - In de week van 19 tol en met 24 februari werden 38 ladingen mos selen op de veiling in Yerseke aangeboden, met een totaaLgewicht van 10.740 ton netto. Dat is ongeveer evenveel als in de voorgaande week. Alle partijen verdwenen naar de verwaterpercelen van willi ge handelaren. Gemiddeld be taalden zij een prijs van 90,15 per ton, zeven dubbeltjes per ton minder dan een week eer der. De verzending was vol gens opgave: België 3.062 ton, Frankrijk 4.337 ton, diverse landen 790 ton en de binnen landse handel tekende voor 1.052 ton. Op maandag bracht de handel een bod uit op 1.775 nettoton- nen zwarte schelpdieren. Uit de Hammen arriveerde die dag onder meer de YE 30 met 449 nettoton. Bij een stukstal van 166 telde deze lading een vlees gewicht van 24,6 kilo. Koper Prins Dingemanse. De prij zen varieerden tussen 30 en 137 gulden per ton. Een dag later gaven zes aan voerders acte de presence. Ge zamenlijk waren zij goed voor 1.745 nettoton. De YE 1 voer op dinsdag met 236 nettoton met een stukstal van 135 en een vleesgewicht van 25 kilo. Del ta Mossel tastte hiervoor het diepst in de buidel. Hammen Tien vaartuigen verschenen op woensdag aan de veiling met in totaal 2.990 nettotonnen. De YE 161 loste 474 nettoton, ver deeld over twee partijen. Hol- lestelle waardeerde beide par tijen met stukstallen van 106 en 114 met de hoogste prijs. Het vleesgewicht kwam uit op ruim 21 kilo. Krijn Verwijs drukte op woensdag het hoogst af voor vier ladingen, bestaan de uit ruim 1.000 ton netto.Donderdag meerden ne gen vaartuigen in Yerseke af met een totaalaanbod van 3.319 nettoton. Zeelands Roem hapte grif toe voor drie ladin gen met stukstallen vanaf 137 lot 169. De vleesgewichten schommelden tussen 24,3 en 27,2 kilo. De YE 182 viste in de Hammen 220 nettotonnen met een stukstal van 210 bij een vleesgewicht van 21,6 kilo. Koopman was Intermossel. Op vrijdag tenslotte meerde een handvol vaartuigen af aan de ponton met ruim 900 ton. De gegadigden voor deze geringe ladingen waren Sinke, Delta, Triton, Intermossel en Krijn Verwijs. Zeelands Roem betaalde vori ge week het hoogste bedrag, namelijk 203,33 per ton aan een kweker uit Yerseke. Tachtig volgelingen in dorpshuis Scherpenisse SCHERPENISSE - Zo'n tachtig gelovigen woonden gisteren, zondag, de eerste kerkdienst bij van de Vrije Hervormde Gemeente in Scher penisse. De dienst werd gehouden in het dorps huis. Ds. J. van der Sleen stapte uit de Hervormde Gemeente Scherpenisse uit onvrede met het Samen-op-weg-proces waarin een fusie met de Gere formeerde en Lutherse kerken wordt voorbereid. Van der Sleen is fel tegenstander van een dergelijk samengaan en kan zich evenmin vinden in het beleid voor wat betreft homo seksuelen en vrouwen. De jonge Zeeuwse dominee is niet de enige predikant die moeite heeft met de naderende fusie, maar hij is tot dusverre de enige die erop reageert met het stichten van een eigen vrij kerkgenootschap. Ook in Soest, Staphorst en Garderen wordt gemord, maar daar is verder nog geen actie onderno men. De eerste 'Vrije Dienst' werd gehouden op een plaats waar normaliter toneelstuk ken worden opgevoerd en waar de plaatselijke muziek vereniging haar uitvoering geeft: het dorpshuis. Derhalve moesten de gelovigen genoe gen nemen met plastic stoel tjes in plaats van houten kerk banken. Tijdens de eerste vrije dienst wijdde ds. Van der Sleen slechts een enkel woord aan het nieuwe door hem opge richte kerkgenootschap, maar des te meer over zij die niet tot de nieuwe Vrije kerk zijn toe getreden. ,,Wij gaan niet in op de zonden die de wereld ons biedt. Daar zijn wij veel te net jes voor", aldus ds. Van der Sleen. Publiciteit rond zijn nieuwe kerk is er in de visie van de jonge predikant nu wel genoeg geweest en hij wenste zondag ook geen vragen van de pers over de kerkscheuring meer te beantwoorden. ,,Wij zoeken geen publiciteit. Wij willen rust". De volgelingen van Van der Sleen hadden ook geen behoefte aan het toelich ten van hun keuze voor de Vrije Hervormde Gemeente. Aantal ouderen blijft groeien Er zal een tekort ontstaan aan verzorgingshuizen in Zeeland. Hier De Wieken in Zierikzee. (Foto: Joop vati Houdt) MIDDELBURG - Aangezien het aantal ouderen in de provincie blijft groeien, zal de komende twintig jaar de behoefte aan verpleeghuiszorg stijgen met 27 procent. Uitgaande van de huidi ge situatie zou dat 377 extra verpleeghuisbewo ners betekenen. Een tekort aan plaatsen dreigt te ontstaan, omdat de beschikbare middelen achter zullen blijven bij die toenemende vraag. Dat stelt de Zeeuwse raad voor Volksgezondheid, Maatschap pelijke ontwikkeling en Cul tuur (VMC), die in opdracht van de provincie het rapport Regioverkenning ouderenzorg Zeeland opstelde. Het rapport bevat gegevens over de ge zondheidssituatie, de behoefte aan zorg en het zorgaanbod met betrekking tot ouderen in Zeeland, nu en in de toekomst. De regioverkenning vormt een bouwsteen voor de nota Oude renzorg 1997 tot en met 2000 die door de provincie samen met onder meer de gemeenten wordt opgesteld. Ouderen vormen volgens de VMC een belangrijke partij op de woningmarkt. Veertig pro cent van de zelfstandig wonen de Zeeuwse huishoudens is 55 jaar of ouder. Dertien procent van hen (7700), wil wel binnen twee jaar verhuizen. Twaalf procent daarvan zegt in een verzorgingshuis opgenomen te willen worden. De belangrijk ste redenen om te verhuizen zijn de gezondheidstoestand, de behoefte aan zorg en de leef tijd. Naast een stijging van de ver pleeghuiszorg. -.zit er volgens de regioverkenning ook voor andere zorgvoorzieningen (verzorgingshuizen, thuiszorg, huisartsen) een stijgende vraag aan te komen, en wel van zo'n dertig procent. ,,De Zeeuwse ouderenzorg zal zich daarop moeten prepareren, wat niet eenvoudig is, omdat de beschikbare middelen ach ter zullen blijven bij de toene mende vraag", stelt VMC. VMC is het niet gelukt een beeld te geven van de huidige omvang van de wachtlijstpro blematiek bij de Zeeuwse ver zorgingshuizen. De gegevens, als ze al beschikbaar waren, bleken soms onbetrouwbaar en onvergelijkbaar. ,,Eén van de aanbevelingen is daarom dat er uniforme registratiesys temen moeten komen", aldus VMC. De wachtlijsten voor opname in een verpleeghuis fluctueren nogal, en het gaat daarbij om relatief kleine aantallen, wordt gesteld. Boven de Wes- terschelde zijn de verschillen in wachtlijsten voor psycho geriatrische patiënten en so matische zieken wat minder groot: variërend van elf tot vijftien ouderen op de Beve- landen en Walcheren en van 5,1 tot 7,2 op Schouwen-Duive- land. Op de Bevelanden en Schouwen-Duiveland zijn in 1994 bijna alle patiënten bin nen honderd dagen na plaat sing op de wachtlijst opgeno men. Ziekenhuizen In de drie algemene ziekenhui zen in Zeeland liggen regelma tig patiënten te wachten op op name in een verpleeghuis. Met deze zogenaamde 'verkeerde bed-patiënten' waren in 1994 per ziekenhuis zo'n 2500 tot bij na 4000 verpleegdagen ge moeid. Zowel voor de patiën ten als voor het ziekenhuis een ongewenste zaak", vindt VMC. Ook blijkt dat te weinig alge mene ziekenhuizen beschik ken over een geriatrische afde ling. Alleen het ziekenhuis Walchei-en heeft er één. „Uit breiding en spreiding van deze functie over de hele provincie is noodzakelijk", staat in het rapport. Verder maakt de regioverken ning melding van het feit dat Zeeland de laagste dichtheid kent van wijkverpleegkundi gen en wijkziekenverzorgen den in Nederland: ,,Een punt om de komende periode nader te onderzoeken, zeker gezien de signalen van een explosief groeiende vraag." Ondanks bovengenoemde on heilstijdingen, komt VMC in de regioverkenning ook met een pluspunt naar voren: ,,In Zeeland wordt actief inge speeld op de mogelijkheden voor zorgvernieuwing. Het aanbod is sterk gedifferen tieerd, men kan meer kiezen, er wordt maatwerk geboden; er zijn allerlei tussenvormen ontwikkeld die ouderen in staat stellen langer zelfstandig te blijven wonen." Kamer van Koophandel aan gemeentelijke politieke partijen rn Ergens in een veilige kluis van de RABO-bank ligt de kennis van Fokker opgeslagen. Dat vertelde vorige week meneer Wijffels voor de televisie. Het is een grote doos vol met pape rassen waarin de geheime Fokker-kennis staat beschreven. Die kennis is natuurlijk hartstikke veel waard en daarom leent de bank ook geld omdat ze de kennis letterlijk in huis heeft. Toen ik meneer Wijffels zo voor de camera bezig zag, kreeg ik een ideetje. Wat zou de bank doen als ik mijn eigen kennis in de RABO-kluizen liet opslaan? Een hele dag heb ik achter de computer gezeten en al mijn kennis opgelepeld. En dat is heel wat. Ik weet dat je niet door rood mag rijden, dat de slag bij Nieuwpoort in 1600 was, dat je niet te veel vet mag eten, dat twee plus twee vier is en dat het ziekenhuis nodig opgeknapt moet worden. Ik deed al mijn kennis in een oude schoenen doos, die ik in gedachten al naast de Fokker doos zag staan. De volgende dag ben ik naar de plaatselijke RABO-bank gegaan en zette de schoenendoos voor de neus van Wessels. 'Wat is volgens de bank mijn kennis nou waard' vroeg ik nieuwsgierig. De directeur neusde in de doos, staarde uit het raam en zei toen; 'De bank schat de waarde van uw ken nis op één gulden vier en veertig. De kosten zijn een rijksdaalder. Ik krijg dus welgeteld één gulden en zes cent van u.' Ik stond perplex. Is de hele investering die het ministerie van onderwijs lang geleden in mij deed niet meer dan anderhalve gulden waard? 'Meneer,' antwoordde Wessels ge duldig.'Wat u in uw hoofd heeft zitten kunt u in elke dorpsbibliotheek vinden. Kennis wordt pas waard als het bijzonder is, als u iets weet waar anderen geen idee van hebben. Het moet een zeldzaam produkt zijn. En dat bent u in het geheel niet. Goedemorgen. Vergeet uw schoenendoos niet.' Woedend ging ik de deur uit. Mijn kennis de poneerde ik in de eerste rolemmer die op de gemeente reinigingsdienst wachtte. Thuisgekomen zette ik de televisie aan. Op CNN zag ik de wereld aan me voorbij trekken. Ik zag Chirac schijnheilig een verhaal houden over kernproeven die zo broodnodig zijn. Daarna zag ik Jeltsin wankelend van de drank op zijn laatste benen door het Kremlin lopen. Toen ging het over Hoessein die als een waanzinnige zijn land terroriseert. En op het laatst zag ik de Amerikaanse republikeinse presidentskandidaten naar elkaar met mod der gooien alsof hét kleine kinderen zijn. Toen wist ik het. Ik had ontdekt wat er in onze tijd zeldzaam geworden is. Ik nam de fiets en reed kriskras over het eiland. Ik sprak met Jan en alleman. Met de boer die op zijn land bezig was, de pastoor die voorbij tufte, met kleine kinderen die met zand speelden, met oude mensen in Duinoord, een juffrouw op school en de havenmeester die een rondje deed. Alles schrééf ik op. Thuis begon ik hun woor den te zeven. Op het laatst ging slechts één A 4- tje in een kleine sigarendoos. Op de doos schreef ik:Wat zij doet gewinnen is beter dan goud.' Met de sigarendoos zigzagde ik tussen de mensenmassa over de Appelmarkt naar de bank. 'Bent u er alweer?' zei de man bij de balie. 'We kregen nog één gulden zes van u'. 'Waar is Wessels?'hijgde ik. 'Ik heb iets bij me waar de kennis van Fokker niets bij is'. Daar lag het sigarendoosje. 'U zei toch dat ik iets moest hebben wat zeldzaam is? Het ligt nu voor u. Wat is het waard?' De bankdirecteur maakte voorzichtig het doosje open. Het werd stil. Toen keek hij me aan en zei slechts één woord: 'Niets'. Ik was ten einde raad. 'Maar dat kan toch niet! Salomo zegt dat het kostbaarder dan goud is!' 'Beste Marzas.' zei de bankdirecteur langzaam. 'Voor hoeveel kun jij de Nachtwacht van Rembrandt verko pen als niemand hem hebben wil?' 'U be doelt dat er voor dit doosje geen enkele be langstelling is?' vroeg ik zacht. 'Wat jij hebt gevonden is wijsheid. Marzas en je hebt ge lijk. Dat is uiterst zeldzaam. Maar als multimil jonair Forbes zijn geld uitgeeft betaalt hij wel voor zendtijd en niet voor wijsheid. Je zou ook kunnen zeggen dat de prijs van dit doosje te hoog is. Het kost ze te veel. Het kost je uitein delijk de kop. Heb je wel eens van Rabin ge hoord?' mijn zonder subsidie kunnen draaien." Wat betreft bereik baarheid van bedrijven en par keren zegt de Kamer dat het plaatselijk bedrijfsleven zeer gebaat is bij een goede bereik baarheid per fiets, per auto en met het openbaar vervoer. „Voldoende parkeergelegen heid op loopafstand is een be langrijke factor voor detail handelszaken, maar ook voor andere commerciële activitei ten, zoals dienstverlening en horeca." De Kamer stelt dat bij de opstelling van gemeente lijke mobiliteitsplannen ter vermindering van de groei van het autogebruik, nadrukkelijk rekening gehouden moet wor den met de economische belan gen. „Dit geldt in het bijzonder wanneer overwogen wordt de binnenstad of het dorpscen trum autoluw te maken. In een vroegtijdig stadium dient overleg hierover plaats te vin den met plaatselijke onderne mers en hun belangenorganisa ties." Milieu De toegenomen milieuregelge ving vormt voor het bedrijfsle ven een belangrijke belasting. Niet alleen door de hoeveel heid voorwaarden en eisen waaraan voldaan moet wor den, maar ook door de voort durende wijzigingen en ont wikkelingen op dit gebied, stelt de Kamer voorts. „Van met name de ondernemer in het midden- en kleinbedrijf kan nauwelijks meer worden verwacht dat hij volledig op de hoogte is van de wet- en regel geving op dit terrein en de nieuwe ontwikkelingen daar in Noodzakelijk, noemt de Kamer daarom mede een goe de voorlichting van de kant van de gemeente bij vergun ningverlening en handhaving. MIDDELBURG - Initiatieven van recreatie-on dernemers die kwaliteitsverbetering van het Zeeuwse recreatieprodukt voorstaan, moeten voldoende medewerking krijgen van gemeente wege op planologisch gebied, vindt de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Midden- en Noord-Zeeland. De Kamer schrijft dit aan de gemeentelijke politieke partij en op Schouwen-Duiveland en Walcheren in een brief met aandachtspunten die de Ka mer door de partijen graag op genomen wil zien in hun ver kiezingsprogramma's voor de periode 1997-1998, dan wel 1997-2002. Met het oog op de ge meentelijke herindeling voert de Kamer onderwerpen aan op het gebied van onder meer eco nomie, werkgelegenheid, mi lieu, bereikbaarheid en parke ren. Ondernemers moeten tegenwoordig tegemoet komen aan de eisen op het gebied van comfort en kwaliteit die de toerist stelt, en daarvoor is ruimte nodig. „In de praktijk blijkt dat initiatieven van re creatie-ondernemers, die in willen spelen op die nieuwe ontwikkelingen, vaak 'vastlo pen' in planologische procedu res. Dit werkt onnodig frustre rend en kan op termijn zelfs het recreatieprodukt Zeeland aantasten. Het gemeentelijk planologisch beleid dient vol doende 'ruimte' te bieden voor dergelijke initiatieven", stelt de Kamer in haar brief. Ook vindt de Kamer dat in komsten uit toeristenbelasting di'enen te worden ingezet ten behoeve van de recreatieve sector en dat de gemeenten ten aanzien van ontwikkelingen gericht op seizoensverlenging, een voorbeeldfunctie kunnen vervullen door bijvoorbeeld het langer openhouden van musea. De VVV's moeten verder vol doende mogelijkheden krijgen op het terrein van professiona lisering, gastheerschap en in formatievoorziening, om zo doende deze taken naar behoren te kunnen vervullen. Projecten in het kader van de beperking van de recreatiemo- biliteit, zoals de Zomerbus Zeeland, dienen positief te worden benaderd, zegt de Ka mer. „Van belang daarbij is wel dat deze projecten op ter De Kamer van Koophandel vindt dat het economisch belang van de toeristische sector, een stimule rend beleid rechtvaardigt. (Foto: Marijke Folkertsma)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 5