GOED KOOP Gs willen open platteland en mooie dorpen behouden Meer winkels in Renesse Inspraak nieuwe weg Bruinisse betaalt zelf langzaamverkeersroute Herverdeling onbetaalde arbeid ter discussie Caravans doorzocht Controle op snelheid Inbraken Haamstede Diefstal draagbare telefoon HALF OM HALF GEHAKT MAANDAG 4 MAART 1996 NR 25936 3 Verwachting t/m vrijdag 8 maart WEERSVOORUITZICHTEN Woensdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 30% Min.temp. -1 graad Mid.temp. 4 graden Windkracht n. west 4 Donderdag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 20% Min.temp. -3 graden Mid.temp. 3 graden Windkracht oost 5 Vrijdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 40% Min.temp. -2 graden Mid.temp. 4 graden Windkracht z.oost 4 ZON- EN MAANSTANDEN 5 maart Zon op 07.16, onder 18.25 Maan op 18.52, onder 06.59 Volle Maan: 5 maart (10.24) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Vanaf de Noordzee wordt bewolking aangevoerd. Vanochtend viel daaruit plaatselijk nog ijzel, van avond en vannacht (mot)regent het af en toe. Door de bewolking koelt het vannacht niet hard af. Vroor het afgelopen nacht, bij helder weer, in het oosten van het land nog ruim 7 graden, komende nacht blijft het kwik op de meeste plaatsen net iets boven nul. In de loop van de week gaat het 's nachts weer licht vriezen. Het hogedrukgebied dat nu nog bo ven de Britse Eilanden ligt, komt dan boven Scandinavië terecht. De wind draait bij ons dan van noord naar oost. Daarmee wordt koudere en wat drogere lucht aangevoerd; af en toe komt de zon er door. Morgen zijn de opklaringen spaarzaam. Met een matige noordwestenwind wordt op nieuw bewolking van de Noordzee aangevoerd. Plaatselijk valt er af en toe regen of motregen, 's Middags wordt het gemiddeld 6 graden. MIDDELBURG - Op verschil lende plaatsen in Walcheren worden deze maand bijeen komsten gehouden waar om wonenden hun mening ken baar kunnen maken over de uitwerking van de Dammen- weg. De Dammenweg is de Rijks weg N57 die op Schouwen-Dui- veland vanaf de Brouwersdam naar de Stoofweg loopt en van Serooskerke naar Haamstede. Het is de bedoeling dat deze twee stukken in dè toekomst met elkaar verbonden worden en met de weg over De Storm vloedkering. Hoe die weg van af de kering over Walcheren moet gaan lopen is onderwerp van de bijeenkomsten die in maart worden gehouden. Het gaat om een initiatief van de Directie Zeeland van Rijkswa terstaat. ZIERIKZEESCHE El* nieuwsbodeH Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. H. M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11Zierikzee. Postbus 14300 AA Zierikzee. Telefoon 0111-416551. Telefax 0111-414315. Lezersservice (bezorging) De Zierikzeesche Nieuwsbode na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel dan, ma t/m vr. 0111 -417314 tijdens kantoor uren: van 8.30 tot 17.30 uur. Tijdens de avonduren: ma. di. (niet op woensdag) do. vr., van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 0111-412905 Fotograaf (na 17.30 uur) 0111-401575. Abonnementen per; Maand (autom. afschr.) 18,50 Kwartaal 52,50 (autom. afschr.) 50,00 Halfjaar ƒ100.00 (autom. afschr.) 95,00 Jaar 190.00 (autom. afschr.) ƒ180,00 Losse nummers 1,25 De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lo pende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 75 cent. Kontrakttarieven op aanvraag. ..Succesjes" (t/m 4 regels) 7.50 De advertentieprijzen zijn exclusief 17'/?% B.T.W Aquadelta weigert mee te betalen BRUINISSE - Met zes stemmen voor en vijf te gen werd tijdens de gemeenteraadsvergadering in Bruinisse het voorstel van het college om te kijken of van de dijk een langzaamverkeersrou te gemaakt kan worden aangenomen. SGP en CDA stemden tegen, omdat zij vrezen dat door een dergelijke route de zondagsrust in gevaar komt. De kosten komen geheel voor rekening van de gemeente. Aquadelta Beheer BV II wil niet meebetalen. De gedachte dat de dijk eigen lijk een soort as is die verschil lende elementen van Bruinisse met elkaar verbindt - een ruim telijke verbinding tussen dorpskern en recreatiegebied - kwam voor het eerst naar vo ren in het dorpsplan. In dat dorpsplan werd het idee gelan ceerd om de dijk te ontwikke len tot een langzaamverkeers route. As-gedachte Een dergelijke route zou in de visie van het college mooi aan sluiten op het inmiddels reeds gerealiseerde voetpad over de Stooïpolder. Daar komt bij dat het een goede aanvulling zou zijn op de plannen van'Aqua delta voor opwaardering van het recreatieproject. Het college ging er in zijn toe lichting op het raadsvoorstel vanuit dat Aquadelta Beheer BV II de helft van de kosten van de verdere uitwerking van de 'as-gedachte' voor haar re kening zou willen nemen, maar dat bleek iets te optimis tisch, zo moest burgemeester A. Vogelaar tijdens de verga dering toegeven. Het college heeft zich door deze tegenvaller echter niet uit het veld laten slaan. ,,De meerder heid van het college denkt dat een dergelijke langzaamver keersroute van groot sociaal- economisch belang is voor de gemeente", aldus burgemees ter Vogelaar. ,,Ik geloof niet dat een dergelijke route ten koste zal gaan van de zondags rust". Wethouder G. E. Houtekamer neemt een minderheidsstand punt in. Hij vindt dat een lang zaamverkeersroute over de dijk inbreuk maakt op de fy sieke scheiding tussen ener zijds de dorpskern en ander zijds het recreatiegebied. Uiteindelijk kwam het tot stemming. AB en Lijst Van de Velde stemden voor en CDA en SGP/RPF/GPV tegen. Onbetaalde arbeid; gedeelde zorg MIDDELBURG - Het Emancipatiebureau Zee land en de Vrouwenalliantie hebben voor maan dag 25 maart een bijeenkomst georganiseerd over de herverdeling van de onbetaalde arbeid tussen mannen en vrouwen. Dit alles onder de noemer 'Onbetaalde arbeid; gedeelde zorg!' Volgens dé beide instellingen loopt het huishouden niet lan ger meer 'op rolletjes'. Mannen en vrouwen hebben steeds minder tijd voor zorgtaken.' Het moderne huishouden is een onderhandelingshuishou den, overgeorganiseerd met strakke tijdschema's en plan ning. Vragen als 'Wie blijft thuis als de kinderen ziek zijn?' en 'Wie brengt ze naar zwemles?', zijn volgens hen, aan de orde van de dag. ,,Het uitvoeren van de zorg is niet louter een probleem dat aan de keukentafel opgelost moet worden. Het is een maat schappelijk probleem dat steeds urgenter om een oplos sing vraagt", aldus de instel lingen. Nu de rijksoverheid onderkent dat er maatschappelijke knel punten ontstaan nu niemand meer tijd heeft om te 'zorgen', heeft een commissie opdracht gekregen te onderzoeken hoe het onbetaalde werk in de toe komst georganiseerd zou kun- nen .wprden. In het rapport 'Onbetaalde zorg gelijk ver deeld', worden de bevindingen van de commissie gepresen teerd. De commissie gaat voor het combinatiescenario, een evenwichtige balans tussen het betaald en onbetaald ver richten van zorgtaken. Wat er overblijft aan zorgarbeid, is volgens het Emancipatiebu reau en de Vrouwenalliantie, in de visie van de commissie in 2010 gelijk verdeeld tussen mannen en vrouwen. Tijdens de bijeenkomst,t die voorziet in een lezing en fo rumdiscussie, wordt ingegaan op wat aan maatregelen nodig is om een en ander te realise ren. De bijeenkomst wordt ge houden in hotel Arneville in Middelburg en begint om 19.30 uur. Woningbouw concentreren in dragende kernen Volgens gedeputeerde staten is wonen de belangrijkste functie van een kleine kern als bijvoorbeeld Kerkwerve. (Foto: Marijke Fol- kertsma) MIDDELBURG - Als het aan het college van ge deputeerde staten ligt, worden woningen be doeld voor mensen die zich van buiten de pro vincie in Zeeland willen vestigen, alleen nog maar in stedelijke zones en dragende kernen ge bouwd. In de kleine kernen moet nieuwbouw worden beperkt tot open plaatsen in de bebou wing die er al staat, waardoor het open karak ter van het platteland bewaard blijft. Gs stellen een en ander in een nota gericht aan provinciale staten. De nota komt in ant woord op vragen vanuit de sta ten over de leefbaarheid van de kleine kernen. De staten vrezen voor het inboeten van leefbaarheid daar, vanwege het woningbouwconcentratie- beleid dat gs nastreven. Gs stellen dat de belangrijkste functie van een kleine kern die van wonen is. ,,In het beleid ten aanzien van spreiding van de woningbouw maken wij on derscheid tussen stedelijke zo nes, dragende kernen en woon kernen. Ons beleid is er op gericht zodanige woningbouw- mogelijkhec(en te scheppen, dat in alle ke-rnen voldoende woningen kunnen worden ge bouwd om de groei van de ei gen bevolking te kunnen huis vesten",'aldus gs. Eventuele nieuwbouw van wo ningen in woonkernen dient volgens gs, met name gericht te zijn op het verhogen van de kwaliteit van die kleine ker nen: ,,Het bouwen op locaties die vrij komen door verplaat sing van bedrijven, op het op vullen van gaten in de bebou wing, het vervangen van slechte woningen en dergelij ke, heeft prioriteit boven nieuwbouw op uitbreidingslo caties." Mensen die zich van buiten de provincie in Zeeland willen vestigen zouden' hun heil wat een woning betreft, moeten zoeken in de stedelijke zones en dragende kernen. Daar door krijgen de voorzieningen in deze zones of kernen meer draagvlak, wordt de automo biliteit afgeremd en worden mogelijkheden geschapen voor een hoogwaardig en v gediffe rentieerd woonmilieu in en rond de steden", vinden gs. Wat Schouwen-Duiveland be treft, ziet de provincie Zierik zee als dragende kern, de ove rige plaatsen als woonkernen. Zierikzee heeft volgens gs tot 1998, 268 woningen nodig, waarvan 131 voor natuurlijke aanwas en 137 voor migratie. Om te kunnen voorzien in de opvang van de eigen bevolking zijn er in Zeeland per jaar on geveer 1300 woningen nodig, waarvan er achthonderd wor den gebouwd in de stedelijke zones en dragende kernen. Jaarlijks moeten er ook nog zo'n vijfhonderd in de woon kernen worden gebouwd voor de opvang van de groei van de eigen bevolking. Daarbij ko men dan nog tweehonderd wo ningen bedoeld voor migran ten van buiten de provincie, die dus in principe in stedelij ke zones en dragende kernen worden neergezet. Verder wor den ongeveer tweehonderd wo ningen gebouwd ter vervan ging van te slopen woningen. Dit zowel in de stedelijke zo nes, de dragende kernen als de woonkernen. In totaal gaat het in Zeeland om circa 1700 wo ningen per jaar. Om eigen ingezetenen in de kleine kernen ook daadwerke lijk voorrang te kunnen geven op een woning boven iemand van buitenaf, noemen gs de Huisvestingswet als instru mentarium. Als bepaalde groe pen door schaarste in de knel raken, kunnen gemeenten door een op de Huisvestingswet ge baseerde verordening toewij- zingsregels hanteren. Tweede woning Gs vinden de wet ook een mid del om het tweede woningpro bleem tegen te gaan. Uit onder zoek is gebleken dat in een aantal gemeenten in Zeeland de groei van het aantal wonin gen veel groter is dan de groei van de bevolking, zoals bij voorbeeld ih de gemeente Mid- denschouwen. Naast gezins verdunning, speelt daarbij het tweede woningbezit een rol. Het blijkt dat de prijzen van deze huizen hoger liggen dan de feitelijke waarde, waardoor de ingezetene er vaak naast grijpt. Met een aantal kustge- meenten in Zeeland wordt nu besproken hoe dit probleem kan worden onderzocht en, als blijkt dat dat nodig is, kan worden tegengegaan. Ruimte bij Gilijamse en Rabobank ZIERIKZEE - De politie heeft zaterdag tussen 14.00 uur en 16.20 uur op snelheid gecontro leerd op de Weg naar de Val bij Zierikzee. Ter plaatse werden 1375 voer tuigen gecontroleerd, waarvan er 129 te hard reden. De hoogst gemeten snelheid was 124 kilo meter per uur. BURGH-HAAMSTEDE - In de nacht van donderdag op vrij dag is ingebroken in een wo ning aan het Steurswekken en aan de Meeldijk in Haamstede. Ook bedrijfspanden werden daarbij doorzocht. De woning aan het Steurswek ken werd gedeeltelijk door zocht. De 65-jarige bewoners die lagen.te slapen, missen een gering geldbedrag. Ook een na bijgelegen bedrijfspand werd door de inbrekers doorzocht. De 65-jarige eigenaar mist ech ter niets. Een 50-jarige inwoner van Haamstede deed aangifte van inbraak in zijn woning aan de Meeldijk. De bewoners lagen te slapen, tewijl inbrekers het huis doorzochten. Er worden echter geen waardevolle spul len vermist. Een bedrijfspand aan de Meel dijk, eigendom van een 47-jari- ge inwoner van Oosterland, moest er ook aan geloven. De inbrekers hebben geprobeerd met grof geweld de aanwezige kluis te openen, maar dat mis lukte. Er wordt niets vermist. RENESSE - Er komt meer detailhandel rond de Hoge Zoom in Renesse. In de voormalige garage van Gilijamse komen vier winkels, het Delta Warenhuis wordt uitgebreid en de Rabobank overweegt zijn pand te splitsen. De uitbreidingsplannen wor den mogelijk gemaakt door het Ruimtelijk Economisch Ontwikkelingsplan (REO) dat momenteel volop in discussie is in de Westerschouwse poli tiek. In de voormalige garage van Gilijamse worden vier winkels gemaakt van elk 100 vierkante meter. Een stukje verderop wil Delta Warenhuis de winkelopppervlakte flink uitbreiden. Over dat laatste werd vorige week in de raadscommissie ruimtelijke ordening enige dis cussie gevoerd. De PvdA vindt het uitbreidingsplan nog te vroeg. J. C. Hendrikse wilde eerst meer duidelijkheid over hoe de Hoge Zoom er na de her inrichting uit gaat zien. TVoor het Warenhuis wordt namelijk een pleintje aangelegd. CDA, VVD en het college vin den dat Hoogerhuis al lang ge noegd heeft gewacht op de uit breiding. A. M. Verseput (VVD): ,,De plannen zijn vijf of zes jaar oud. Eerst moest wor den gewacht op het REO, nu weer op de herinrichting. Dat vind ik niet correct. Het valt allemaal binnen de maximale uitbreiding van 1200 vierkante meter voor de gehele kom, dus wij zijn akkoord." Rabobank De Rabobank in Renesse is door de recente fusie van de Rabo's op Schouwen te ruim in zijn jasje komen te zitten. Di recteur G. B. Deltman: ,,We la ten een studie maken van wat we met het teveel aan ruimte gaan doen. Splitsing van het gebouw kan daarvan het resul taat zijn. Ik weet nog niet wié zich dan in dat deel van ons kantoor zal vestigen." ZIERIKZEE - In een verpleeg inrichting in Zierikzee is een draagbare telefoon van een kantoortafei gestolen. De'dader is het kantoor bin nengelopen en heeft het toestel ter waarde van duizend gulden meegenomen. De telefoon was eigendom van de verpleegin richting. De Rabobank Schouwen overweegt het kantoor in Renesse te splitsen en een deel te verhuren. (Fo to: Marijke Folkertsma) BURGH-HAAMSTEDE - In de nacht van vrijdag op zaterdag zijn op een camping aan het Konimertjesweegje in Westen- schouwen zes stacaravans opengebroken en doorgezocht. Er werd echter niets meegeno men. Ook op een camping aan de Ho- geweg moest een caravan er aan geloven. Deze werd open gebroken. Onduidelijk is nog of er spullen zijn ontvreemd. De eigenaar die is gewaar schuwd, zal zich deze week melden. AMSTERDAM - De tekenaar Harry Lammertink, beter be kend als Yrrah, is zaterdag in zijn woonplaats Amsterdam overleden. Advertentie BOERENWIT OF TARWE heel Aanbiedingen geldig van ma 4 t/m wo 6 maart 19% A&P Services B V. tel 035-5483333 ELKE DAG GOED NIEUWS 2 HEINZ WITTE BONEN n IN TOMATENSAUS 0 blik 425 gram van-fólT" kilo van 11.99

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 3