Staat Israël treft drastische maatregelen na bomaanslag Kritiek Van den Broek op Nederlands gedoogbeleid Freedoms Award voor Peres en Juan Carlos waterstanden *WOT£>l Buchanan in problemen door nasleep Watergate Vergunning koffieshop Hulst terecht geweigerd Ongeval Opleiding politie moet beter Zorg PvdA over armoe Drugsbeleid wijkt af van rest Europa Terneuzenaar gepakt met xtc-pillen 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Geheim memo nil 1972 WASHINGTON (RTR) - De Republikeinse presi dentskandidaat Pat Buchanan is in problemen gebracht door onthullingen in de Washington Post dat hij tijdens de herverkieziiigscampagne van president Nixon, plannen heeft opgesteld om de Democratische Partij in diskrediet te brengen. De Post schrijft in zijn editie van maandag de hand te heb ben gelegd op een geheim me mo van Buchanan van 10 april 1972. Daarin pleitte de voor malig televisie-commentator voor een strategie die erop ge richt was de Democratische Partij in verlegenheid te bren gen door het organiseren van demonstraties, het versprei den van geruchten en het tegen elkaar opzetten van Democra tische politici. De ideeën van Buchanan, die destijds lid was van het campagneteam van Nixon, zouden volgens de Post zijn verwoord op de laatste pa gina van een memo, dat nooit is overhandigd aan de Water-r gatecommissie. De Washington Post bracht in 1972 het afluisterschandaal in het hoofdkwartier van de De mocratische Partij in het Wa- tergate-gebouwencomplex aan het licht. De onthullingen leid den in 1973 tot een diepgaand onderzoek tegen de leiding van de Republikeinse Partij. Na dat kwam vast te staan dat Nixon nauw betrokken was bij een complex van praktijken om de Democratische tegen standers onderuit te halen, moest hij in augustus 1974 af treden. Uitspraak Raad van State HULST (ANP) - De gemeente Hulst heeft te recht een horecavergunning geweigerd aan een koffieshop. Dat heeft de Raad van State beslist in een bodemprocedure. Dat heeft de gemeente Hulst laten weten. Volgens burgemeester A. Kes- sen van Hulst betekent de uit spraak dat zijn gemeente geen enkele koffieshop hoeft toe te staan. De burgemeester wei gerde M. Tahtahi uit Rotter dam een horecavergunning omdat deze ook soft-drugs wil de gaan verkopen. De burge meester voorzag grote overlast door de aanzuigende werking op afnemers van soft-drugs uit België en Frankrijk. Tahtahi ging vergeefs tegen Het besluit in beroep bij de ge meente en de arrondissements rechtbank in Middelburg. Hij legde de zaak daarna voor aan de Raad van State. Die oordeelt dat er in Hulst zelf niet of nauwelijks een lo kale markt voor soft-drugs is. Volgens de Raad zal een kof fieshop daarom veel klanten uit België en Frankrijk trek ken. De overlast in Hulst, dat met zijn relatief vele seksbio- scopen en -winkels al bij veel Nederlanders en Belgen hevig in trek is, wordt daardoor on aanvaardbaar groot, aldus de Raad van State. Grensgemeenten Burgemeester Kessen denkt dat de uitspraak ook de moge lijkheid biedt aan andere grensgemeenten koffieshops te weigeren die het niet van de lokale bevolking maar van buitenlandse klanten moeten hebben. Hij verwacht na de uitspraak osjk geen verdere procedures nieer van de twee andere koffieshops die Hulst liet sluiten. Op 11 mei in Middelburg MIDDELBURG (ANP) - De Spaanse koning Ju an Carlos en de Israëlische premier Shimon Peres krijgen dit jaar een Four Freedoms Award. Dat heeft de Roosevelt Stichting maan dag bekend gemaakt. Juan Carlos heeft na de dood van Franco de democratie in Spanje weten te verankeren door het garanderen van vrije verkiezingen en het bijeen brengen van de verschillende kampen in het land, aldus de jury. Peres krijgt de onder scheiding voor zijn bijdrage aan de totstandbrenging van de vrede met de Palestijnen. De Four Freedoms Awards worden toegekend door het Franklin and Eleanor Roos evelt Institute in New York aan personen die in hun den- ken en handelen inhoud heb ben gegeven aan de vier vrij heden zoals Franklin Delano Roosevelt die noemde in zijn historische toespraak tot het Amerikaanse Congres in 1941. Het gaat dan om de vrijheid van meningsuiting en gods dienst en de vrijwaring van ge brek en vrees. Artsen zonder Grenzen krijgt de prijs voor de vrijwaring van gebrek. De Award voor de vrij heid van godsdienst is toege kend aan de voormalige aarts bisschop van Canterbury, Lord Runcie. Middelburg De prijswinnaars krijgen de onderscheidingen op zaterdag 11 mei in Middelburg uitge reikt. Prinses Juliana ontving als eerste niet-Amerikaanse staatsburger een Four Free doms Award. Sindsdien hebben onder meer Helmut Schmidt, Simon Wiesenthal, Jan Tinbergen, Jimmy Carter en Ruud Lubbers een award ontvangen. BREDA - Een 27-jarige man uit Etten-Leur is zondag door een verkeersongeval in Breda om het leven gekomen. Het slacht offer raakte met zijn auto in een slip en knalde tegen een boom. Volgens de politie reed de man te hard. l ijden en standen volgens gelijdetahel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwatcr tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 5 maart 03.35 155 09.40 -152 16.00 170 21.50 -135 ROOMPOT BUITEN 5 maart 02.05 160 08.20 -153 14.20 181 20.30 -138 BRUINISSE 5 inaart 04.00 166 09.40 -163 16.25 181 21.55 -145 WEMHLDINGE 5 maart 03.50 163 09.40 -158 16.10 178 21.55 -141. Springtij: 7 maart Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 JERUZALEM (RTR) - Israël heeft maandag- drastische maatregelen genomen om zijn veilig heid te vergroten na een reeks zelfmoordaan slagen van radicale Palestijnen. In Jeruzalem werden duizend extra militairen in volledige gevechtsuitrusting ingezet. Het leger hield een razzia in een Palestijns kamp bij He- bron, kennelijk als voorberei ding op de vernietiging van de huizen van twee personen die verdacht worden van zelf moordaanslagen. Eerder al had de regering be sloten een veiligheidszone van twee kilometer in te stellen tussen de bezette westelijke Jordaanoever en Israël om in filtranten te weren. Er komen achttien elektronisch beveilig de overgangen, te bewaken door honderden soldaten. Bij de razzia In het kamp Faw- war dreef het leger rond dui zend mannen in de leeftijd van 14 tot 60 jaar samen in een school. Twintig van hen zijn opgesloten. De veiligheidszone maakt deel uit van een reeks plannen van de regering-Peres om nieuwe zelfmoordaanslagen van radi cale Palestijnen te voorkomen, zo meldde de Israëlische radio. Volgens de militaire medewer ker van de radio mogen som mige Palestijnen in de zone langs de grens tussen Jenin in het noorden van de Jordaanoe ver en Hebron in het zuiden blijven wonen, maar zullen an deren moeten vertrekken. Peres keurde het plan om de Palestijnen en de Israëliërs van elkaar te scheiden zondag goed. Dat gebeurde na de nieu we bomaanslag zondag door de islamitische verzetsbeweging Harnas op een bus in Jeruza lem. Daardoor vielen negen tien doden inclusief de dader en zeker tien gewonden, waar van er zeven ernstig aan toe zijn. Als reactie hierop verklaarde de Israëlische premier Shimon Peres zondag de fundamenta listische beweging Harnas de oorlog. De aanslag vond plaats op het zelfde tijdstip en op dezelfde buslijn (18) als de aanslag van een week geleden. Daarbij kwamen 25 mensen om. Ook de verdachte van die aanslag kwam uit Hebron Oorlog Op een persconferentie na een kabinetszitting verklaarde premier Peres de hoogste voor rang te geven aan de oorlog te gen Harnas. De aanslag van vo rige week had er al toe geleid dat Peres zijn voorsprong op oppositieleider Netanyahu in de opiniepeilingen vrijwel he lemaal kwijtraakte. Peres riep de Palestijnse orga nisatie van Arafat op Harnas en de Islamitische Jihad (een andere fundamentalistische organisatie) buiten de wet te stellen en te ontwapenen en terroristen te arresteren. Ara fat heeft inmiddels alle gewa pende groepen in Palestijns gebied verboden. Naar aanlei ding van de aanslagen van vo rige week had de PA al ruim 250 mensen opgepakt. Arafat verklaarde dat de bera- mers van de aanslag het niet alleen op de Israëli's hadden gemunt, maar ,,ook op de Pale stijnen en op het hele vredes proces". Vredesoverleg' Israël schortte zondag na de aanslag de hervatting van het vredesoverleg met Syrië in de VS op tot woensdag na de be grafenis van de slachtoffers. De besprekingen zouden eigen lijk vandaag, maandag, wor den hervat. HOOGERHEIDE (ANP) - Schietopleidingen voor de po litie moeten meer aandacht be steden aan het vermijden van situaties waarbij een agent het wapen moet trekken. Volgens het Politie Instituut voor Openbare orde en Veilig heid (PIOV) gebeurt het nog te vaak dat vooral jonge agenten in situaties terecht komen die vermeden hadden kunnen wor den. Volgens PlOV-woord- voerder W. van der Burgt bete kent dat echter „niet dat ons gevallen bekend zijn waarin het wapen onrechtmatig is ge bruikt". Bij de nieuwe schietopleidin gen, via schietsimulatoren en rollenspelen, wordt echter meer de klemtoon gelegd op het „bedenken wat je doet", al dus de woordvoerder. In 1993 waren er 71 schietincidenten waarbij politiemensen waren betrokken. DEN HAAG (ANP) - Het kabi net slaagt er onvoldoende in te voorkomen dat mensen met een minimuminkomen armoe de gaan lijden. Dat stelde PvdA-Kamerlid Duivesteijn maandagochtend in het Radio 1-Journaal. Duivesteijn signaleerde een cumulatie van voorgenomen overheidsmaatregelen die mi nima en mensen met een inko men net daarboven hard ra ken, zoals het eigen risico voor de ziekenfondsverzekerden en de voor sommige mensen rela tief hoge huren. „Diegenen die kwetsbaar zijn, komen daardoor in de ver drukking. Het zou zo kunnen zijn dat de mensen met een mi nimuminkomen teveel klap pen ineens te verwerken krij gen en daardoor in een armoedeval terecht komen", aldus de volkshuisvestings specialist van de PvdA-fractie in de Tweede Kamer. DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse rege ring' moet meer oog hebben voor de bezwaren van Frankrijk en Duitsland tegen het eigen zinnige liberale softdrugsbeleid dat ons land voert. Nederland voldoet anders niet aan het akkoord van de Europese Top vorig jaar in Madrid over harmonisatie van het drugsbe leid. Ons land riskeert met de huidige lijn een „aanzuigende werking". Europees Commissaris Van den Broek zei dat zondag in het Radio 1 Journaal. De voormalige minister van Buitenlandse Zaken vreest dat indien Nederland zich - niet houdt, aan harmonisatie van,het drugsbeleid, feen'an der béiangrijlt doél van, de EU - het afschaffen vdh de personencontrole aan de bin nengrenzen- in gevaar komt. Van den Broek meent dat ie dere EU-lidstaat nu meer be sef moet hebben van het ge volg van zijn beleid dan toen de grenscontrole nog be stond. „Als je een afwijkend beleid voert van de rest,' dan gaat daar een aanzuigende wer king vanuit. De grensge- meenten ondervinden daar grote last van. De buurlan den ook. Als er duidelijke verschillen tussen de lidsta ten bestaan, veroorzaakt dat in een Europa zonder gren zen grote moeilijkheden", stelde Van den Broek. Onrust Het Nederlandse gedoogbe leid inzake drugs veroor zaakt volgens Van den Broek „onrust" in de buur landen. „Dat liberale beleid wordt ons buitengewoon kwalijk genomen". De waarschuwing van Van den Broek komt daags na een eis van Duitse zijde dat Nederland zijn drugsbeleid moet aanpassen. Duitsland stelt die eis op grond van het verdrag van Schengen. Dat meldt het Duitse weekblad Focus in de maandag te ver schijnen editie. Verergering' Focus citeert een vertrouwe lijk stuk waaruit blijkt dat het Nederlandse beleid voor de buurlanden „enorme pro blemen oplevert en bij draagt tot een verergering van de drugsproblematiek". Bonn wil dat Den Haag in Europees verband de rijen sluit, ook nu de voor 7 maart geplande drugstop tussen Frankrijk, Duitsland en de Benelux is afgeblazen. Land van herkomst Het document waarop Focus de hand heeft weten te leg gen, geeft aan dat Nederland op het gebied van syntheti sche drugs de status van „land van herkomst" heeft bereikt. Volgens politie-sta- tistieken was vorig jaar 98,3 procent van de xtc, 95,5 van de cannabis, 93,3 procent van de lsd, en 65,6 procent van de in Duitsland in beslag geno men amfetaminen, afkom stig uit Nederland of aange voerd via ons land. KORTRIJK (ANP) - De rijkswacht van Kort- rijk heeft zondag een Nederlandse drugssmok kelaar aangehouden die in het bezit was van tienduizend xtc-pillen. Het gaat om een 32-jari- ge inwoner van Terneuzen. De man heeft de smokkel be- puur winstbejag. De Belgische kend. Hij zei te handelen uit politie hield de Zeeuw zondag kort na de middag aan bij Rek kern, in de buurt van Kortrijk, bij de Belgisch-Franse grens. Onder de bestuurdersstoel van de auto troffen agenten drie pakketten van telkens 1 kilo peppillen aan. In totaal ging het om tienduizend xtc-tablet- ten. De Terneuzenaar is aange houden voor verder verhoor. Suske en Wiske ''HET KOSTBARE KADER" door Willy Vandersteen Dinsdag 5 maart Zierikzee Vakantiebijbelclub kinderen 4-12 jaar. MFC. Van 13.30 tot 16.00 uur. Burgh-Haamstede Lezing Patiënten Platform Zeeland. NVvH. De Schutse. 14.00 uur. Brouwershaven Concert brassband Apollo. Re creatiezaal Poortershof. 19.30 uur. Oosterland Lezing dr. G H. Cohen Stuart. Voorkerk Nederlandse Her vormde kerk. 19.45 uur. Bruinisse Vergadering commissie open bare werken. Gemeentehuis. 19.30 uur. Woensdag 6 maart Zierikzee Gratis spreekuur FNV. MFC. 10.00 tot 11.30 uur. Vakantiebijbelclub kinderen 4-12 jaar. MFC. Van 13.30 tot 16.00 uur. ZVU-cursus Striptekenen. Vis markt, Sint Domusstraat 51. 14.00 tot 16.00 uur. Informatie-avond over borst voeding. Mastgatstraat 90. 20.00 uur. Donderdag 7 maart Zierikzee Vakantiebijbelclub kinderen 4-12 jaar. MFC-gebouw. Van 13.30 tot 16.00 uur. Vrijdag 8 maart Zierikzee Feestavond Internationale Vrouwendag. MFC. 19.45 uur. Dreischor Blijspel Wat een vakantie. Dorpshuis. 20.00 uur. Zaterdag 9 maart Zierikzee Volleybaltoernooi kerken in sporthal Onderdak. 14.00 uur. Doe-dag project pronkpauw. Kinderboerderij De Punt. 13.00 tot 15.30 uur. Vakantiefilmdag CJV. Ge bouw De Driehoek. Film om 14.00 en om 19.00 uur. Toneelvoorstelling Bedkwar- tet. MFC. 20.30 uur. Concert Lois Lane in Brogum. 21.30 uur. Scharendijke Straofeest. Dorpsstraat. Vanaf 12.00 uur. Dinsdag 12 maart Zierikzee Thema-avond over epilepsie. Rode Kruisziekenhuis. Van 19.30-21.30 uur. Walter's Hemel. Tragi-kome- die van Martine Bijl. Concert zaal. 20.00 uur. Haamstede Themamiddag PCOB. Gerefor meerde kerk. 14.15 uur. Zaterdag 16 maart Zierikzee Luna Strijkkwartet. (Ars Mu- sica). Lutherse kerk. 20.00 uur. Concert Brotherhood Founda tion in jongerencentrum Bro gum. Support act Hanniball. 21.30 uur. Renesse Première toneelstuk De kat op het spek door toneelvereniging Op Drift. Bal na. Dorpshuis. 20.00 uur. Bruinisse Ruilbeurs De Nachtegaal in het clubgebouw. Van 10.00 tot 12.00 uur. Dinsdag 19 maart Burgli-Haamstede Lezing over het Vluchtelingen werk. NVvH. De Schutse. 14.00 uur. Renesse Bijeenkomst NBvP, afdeling Noordwelle e.o. Kleding van natuurlijke stoffen. Dorps huis. 19.30 uur. Woensdag 20 maart Zierikzee Bijeenkomst ouderen NCVB. In de zaal van het Herv. Kerk centrum, achter de Gasthuis- kerk. 14.30 uur. Vrijdag 22 maart Zierikzee Theatervoorstelling. De afre kening, cabaret door De Bloei ende Maagden. Brogum. 20.30 uur. Zaterdag 23 maart Zierikzee Workshop Lichaamsreiziger. Lichaamstaal. MFC. Vanaf 13.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 2